Stromboli & Vulcano [Sicílie]

Sopečné ostrovy u severního pobřeží Sicílie jsou tím největším klenotem Itálie, jaký jsem doposud objevil...

Cestopis z roku 2021 napsal Jan Klíma

Jak se ti cestopis líbil?

Zážitky pro tebe sepsal Jan Klíma
Cestopis byl naposledy aktualizován 2021-07-30T12:39:53+02:00

Jan Klíma procestoval 18 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne.com se přidal před 3 lety a napsal pro tebe 8 úžasných cestopisů.

Zobrazit profil

17 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Martin Vícha
před rokem

V krátké době čtu druhý cestopis z těchto míst a musím uznat, že mě ta místa lákají čím dál víc. Stromboli už od doby, co jsem pozoroval její erupce při letu z Malty... Měl jsi fakt kliku, ta erupce je luxusní a moc lidí na podobnou štěstí mít nebude. Fotky super (modelka taky 😉).

Avatar uživatele
mirjur
před rokem

Vidím to stejně. Letos už to teda časově nezvládnu, ale někdy příští rok... jakmile budou letenky za hubičku, mimo sezónu. Když teď máme tolik inspirace. 😉

Jan Klíma
před rokem

Zdravím! Pravdou je, že ty erupce sopky Stromboli jsou každých pár minut... Někdy jsou slabší, někdy silnější. Ale myslím, že během 1 - 2 h pozorování má člověk téměř 100% jistotu, že se nějaké pěkné erupce dočká! 😉

MIGUELAS
před rokem

Souhlasím s Martinem Vichou i Mirjurem, letos to asi taky nestihnu, ledaže by zrušili srpnové a zářijové Řecko. Další cestopis, kde ti dávám 👍, mohl by ses trochu víc rozepsat o detailech, myslim tím za kolik jsi kde spal atd., i když takový požadavek je ode mě sobecký, protože sám jsem tady žádný cestopis ještě nepostnul.

Jan Klíma
před rokem

Díky moc! Volil jsem pro spánek apartmány, co nabízely výborný poměr cena / výkon => cena cca +- 1.500 Kč za noc. U Vulcano to bylo ubytování Casa Arcada, které se nachází přímo pod kráterem (výhodné, pokud člověk hodlá lézt na kráter často😁). Na Stromboli to bylo ubytování Casa Carlotta, odkud byl pěkný výhled na sopku + se nacházelo rovněž kousíšek od startovacího hiking pointu k sopce. No a v Lipari Casa Luna - přímo v městě Lipari, kousek od přístavu. Hezký večer přeju! 😉

MIGUELAS
před rokem

Dík, skoro jsem si myslel, že si tam spal pod širákem. I za spaní pod širákem bych ti ale dal palec nahoru, ja tak kdysi procestoval desitky ostrovů. Těším se na další tvé zážitky, opatruj se.

Jan Klíma
před rokem

Hehe, tyjo, to mě tam sežrali komáři či co to tam poletuje a "upíruje" na lidech 😂 Jinak, upřímně, závidím! Já popravdě se širákem moc zkušeností nemám... Norsko, Slovinsko. To je všechno 😇

Avatar uživatele
mirjur
před rokem

Tak to stačí, základ máš. :-)

MIGUELAS
před rokem

Mirjur, pravda, ale zase se vzrůstajícím věkem klesá ochota bivakovat a člověk chce mít pohodlí a nějaké jistoty a standard, v dnešní době aspoň sucho, bezpečí a mít si kde dobít mobil. Já taky kdysi před 10-20 lety létal většinou na týden až dva na různé evropské i vzdálenější ostrovy bez hotelů, bez stanu, kolikrat jsem zmok na kůži, mým koníčkem bylo ostrovy pěšky obejít dokola, Kanáry a řecké ostrovy aspoň dvacetkrát, desítky noci na letištích, spal jsem na skalách, na kamenech, po návratu jsem třeba ještě týden vytahoval bodláky z pr*ele, ale dneska až na nějaké nouzovky si to už nedokážu představit, jasně pořád dokážu prochodit třeba dvě noci, ale třeba na týdenní pobyt na ostrově si teď už půjčuju auto...

Avatar uživatele
mirjur
před rokem

Miguelas: ono je to jak kdy a jak kde. Já už pomalu taky dávám přednost pohodlí (šedesátka se blíží), ale: v dubnu jsme dali přechod Mallorky pod širákem, teď mě čeká víkend v Norsku, kde taky počítám s přespáním venku, pak na začátku října Island, to taky nehodlám kupovat ubytování (snad půjde spát venku nebo v autě). Na druhou stranu na říjnovou turistickou Gruzii počítám s ubytováním vevnitř.

Edit: omlouvám se za plevelení diskuze offtopikem :-)

MIGUELAS
před rokem

Taky se omlouvám za pleveleni, vzdáleně se blížím padesátce, klobouk dolů před tvým optimismem, v době různých restrikcí, rušení a semaforů, samozřejmě přeju, ať ti vše vyjde, letos kromě KO jsi snad jediný člověk na CL, který se pohybuje trvale mimo Česko, pamatuju si na tvé Turecko mimo jiné. BTW na Islandu spát v autě půjde, sám jsem týden absolvoval takto zcela bez problémů.

Avatar uživatele
mirjur
před rokem

M: Díky! S tím Islandem to myslím tak, že tam snad ještě nebude taková zima. V létě už jsem tam taky spal v autě, ale to zase kvůli dešti. :-) Jo, a KO je moje velká inspirace :-)

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před rokem

Miguelas, to jsi měl jet na Liparské ostrovy před rokem 2000, kdy se tam dalo spát pod širákem nebo na Vulcanu i ve stanu (buď v kempu, což lze stále, teď asi za 28 EUR pro dva, nebo tehdy i zdarma v eukalyptovém lesíku severně od přístavu, kde nás byl v roce 1995 celý autobus asi 4 nebo 5 nocí, voda tekla ze studny u přístavu). Jo to bylo cestování za kačku, když to celé vyšlo kromě jídla (většina z ČR) a plynové kartuše asi na 2500 Kč a na místě nebylo třeba téměř nic platit. Od roku 2000, kdy se ostrovy dostaly na seznam UNESCO, tam takový způsob přespávání prý více hlídají. Půjčovat si auto tam nemá smysl nebo to nejde (možná 1 den na ostrově Lipari, ale třeba na Stromboli ani nejsou kromě nějakých vozítek).

V jakém roce jsi byl na Islandu? Od roku 2013 je spaní v autě (nebo poblíž auta) mimo kempy zakázané (v kempech samozřejmě můžeš, ale to jsi asi nebyl). V odlehlých oblastech to asi projde bez problémů, ale někde to prý hlídají nebo místní otravují, protože je štvou třeba výkaly kolem parkovišť.

Jan Klíma
před rokem

Jak vás tak "poslouchám", tak mám ještě co dohánět v budoucnu... 😊 Asi je na čase oprášit stan zase...

MIGUELAS
před rokem

Na Islandu naposled bohužel v červnu 2011. Týden auto a klasický okruh ostrovem. Spaní jen v autě, že by někdo něco hlídal, je to tam všechno tak rozlehlé, že podle mě nemají šanci něco kontrolovat. Tam ani policajty nepotkas, v tom období je pořád světlo a já jezdil třeba až do dvou do rána a v sobě tak 10-15 jejich nizkostupnovych piv, protože jiná tam levně nekoupíš. Ale kdybych tam letel i teď, spaní v autě bych se nebál.

I na ty Lipary bych se podíval, zrovna dnes měl Wizz výprodej Itálii jeden směr za 5e, i Katanii, nestihl jsem to a letos do října nestíhám, mám tam teď dvě Řecka za sebou, předtím neplánovaně jsem dnes za 10e koupil zpátečku do Bari na srpen a když už jsem byl u nakupování tak jsem přihodil ještě říjnovou Málagu z Vídně za 16e taky zpátečka. Každopádně pokud doziju, na Lipary se podívám.

Avatar uživatele
mirjur
před rokem

Západy slunce tam vždycky tak vypadají? Jedu! Vlastně - letím! :-)

Jan Klíma
před rokem

Ahoj! Hehe, vždycky ne - na ostrově Vulcano jsem měl štěstí na počasí :-) Ale na druhou stranu - myslím, že podobné západy / východy slunce tam nejsou vůbec nic výjimečného... A jo, byla to nádhera :-) Díky moc & pěkný večer přeju! ;-)