Cestopis

Termální lázně pod širým nebem a zdarma? Ano, v Toskánsku jich najdete hned něko

Toužíte se ponořit do horkých léčivých pramenů přímo v přírodě? V Itálii najdete několik míst, kde se vám toto přání splní. Jedním z nich jsou Cascate del Mullino u vesničky Saturnia v Toskánsku.
Cestopis z výpravy „Toskánsko a Umbrie 2018“ z roku 2018 napsal Jiří Hloušek

Saturnia. Malá vesnička na jihu Toskánska v opuštěné části provincie Grosseto daleko od velkých měst, dálnice a mořského pobřeží. Kopcovitá zemědělská krajina s políčky, sady olivovníků a vinicemi. Bez průmyslu. Klid a ticho, nádherné výhledy umocněné čistým vzduchem, díky němuž je zde úžasná viditelnost. Úzká silnička vinoucí se zemědělskou krajinou, šplhající na pahorky se starobylými vesničkami, tu a tam se naopak objeví hluboký kaňon.

Přesto tato malá vesnička figuruje v řadě průvodců po Itálii. Místo se totiž proslavilo svými sirnými prameny a naše putování tak nemůžeme začít jinde než tady. Jméno Saturnia pochází od římského boha Saturna, který seslal blesk na místo, kde začaly prýštit horké prameny.

Ale pozor: sirné prameny.

Místo tedy poznáte tak říkajíc na sto honů - zápach po zkažených vejcích se line již zdaleka. Intenzita zápachu vás upozorní, že jdete správně. Pak uvidíte řadu aut a malou značku mířící na parkoviště.

Zde uprostřed ničeho najdete nádherné místo - prameny malé sirné říčky zde prýští na několika místech a tvoří vodopády a peřejky, obtékají starý kamenný mlýn, aby se pak slily v říčku a odtekly dále do krajiny. Voda postupně chladne a s přítoky normální vody se zmenšuje zápach síry. Po pár stovkách metrů ani nepoznáte, že ta chladná řeka je pozůstatkem léčivé termální vody. Pod vodopádem tvoří prameny řadu jezírek a lagun přímo vybízejících k ponoření unaveného těla a relaxaci po slunečnou oblohou.

Vybíráte nejkrásnější jezírko a cestou necháte masírovat chodidla o zvláštní kulaté kamínky vzniklé krystalizací zdejší minerální vody. Vypadají jako malé pecky třešní a nohy vám namasírují úplně stejně. Ponoříte se do vody a na záda si necháte stékat vodu z peřeje, která je vlastně přírodní sprchou. Zapomínáte na svět kolem a soustředíte se jen na horký proud vody stékající po vašich zádech. Okolní návštěvníky vůbec nevnímáte. Jako byste tu byli sami. Později se vydáte na procházku po vodopádu. Šplháte namáhavě na skalní stupně až nahoru ke starému mlýnu a kocháte se krásnými výhledy. Smočíte v sirné vodě i vlasy. Nakonec najdete na okraji pramenů černé léčivé bahno, kterým si pomažete celé tělo. Vypadáte jako čerti, ale pro krásu přece uděláte cokoliv :-)

Blíží se večer, slunce zapadá a vy přemýšlíte, zda nezůstat do tmy a posedět v pramenech za svitu měsíce a hvězd. Představujete si, jak osamoceni v jedné z lagunek, popíjíte svůj oblíbený nápoj a pozorujete v srpnu Perseidy. Je vám teplo, voda příjemně hřeje a vám se opravdu nechce z teploučké vody. I když je večer teplý, proti horké vodě je vzduch studený. Nakonec se překonáte a pomalu se vydáváte k autu. Slibujete si, že se sem určitě zase brzy vrátíte a představujete si, jaké to zde může být za zimního slunečného dne, kdy jsou okolní větve ojíněné jinovatkou a nad vodou se vznáší pára.

Horké prameny v Saturnii o teplotě 37,5°C znali již staří Etruskové a samozřejmě později Římané. Lidé věřili, že se jedná o dar od bohů a využívali léčebné účinky vody po staletí. V dobách středověku se léčivé prameny využívaly méně a méně, avšak v posledních staletích se lidé k pramenům vrátili a došlo i k postavení luxusního lázeňského centra v Saturnii. Voda však zůstala i nadále volně k využití právě zde na místě naší návštěvy - Cascate del Mullino. Samozřejmě se můžete nechat hýčkat i v tomto lázeňském centru, ale trochu dobrodružnější povahy určitě upřednostní prameny ve své přirozené nespoutané podobě.

Pár rad závěrem

Nejprve jak vesničku Saturnia najdete. Vesnička i lázně se nacházejí na malé lokální silničce SP10, poblíž regionální silnice SR74 spojující Lago Bolsena s městem Albinia na pobřeží. Známější místa poblíž lázní jsou města postavená na tufových skalách Pitigliano a Sorano, případně historické městečko Manciano. Všechno jsou to ale spíše méně známé turistické cíle. Pokud pojedete z Manciana, narazíte na lázně dříve než na samotnou vesnici Saturnia. Značka ukazuje odbočku ke Cascate del Mullino (nenechte se zmást Terme Saturnia označuje placený lázeňský komplex a ten je jinde), malá šipka na křižovatce pak píše Cascate del Gorello. Jedná se ale o to stejné místo. Příjezdová silnička je úzká, ale krátká a na jejím konci po pravé straně je příjezd na parkoviště (souřadnice parkoviště zde:42.6473094,11.5121546), které je relativně velké a je zdarma. Je ale prašné a dost rozpálené, s tím počítejte.

Z parkoviště je to k pramenům asi 100 metrů. Vrátíte se na silničku a pokračujete doprava kolem baru, sprch a toalet a po pár metrech již uvidíte samotný vodopád. Sprchy a toalety u baru jsou zdarma, platí se pouze za mýdlo. Občerstvení v baru bylo docela přijatelné, ceny na Itálie dobré. U vodopádu nenajdete žádné šatny.

Pro pohyb kolem pramenů doporučuji boty do vody, případně alespoň nějaké žabky. Zem kolem je velmi hrbolatá a kamenitá, bez bot se zde dá pohybovat hodně špatně. Přímo ve vodě je to již lepší, ale jsou zde také kameny a výše zmíněné kulaté masážní kameny, po kterých je také poměrně složitý pohyb. My jsme boty do vody s sebou neměli a hodně by se tu hodily.

Co je ale opravdu důležité - sundejte všechny šperky. Stříbro nenávratně zčerná a šperky ze zlata sice teoreticky ne, ale nikdy nevíte, jakou kvalitu nosíte. Nám se třeba se svatebními prstýnky nic nestalo, ale dětem začaly černat zlaté náušnice. Ty se nám sice podařilo vyčistit, ale člověk nikdy neví.

V sezóně a o víkendech je zde docela dost lidí, na fotografiích to vypadá až přelidněně, ale když se ponoříte do horké vody, okolí přestanete vnímat. Takže se nemusíte bát. Tyto prameny jsou nejpopulárnější, a proto nejvíce navštěvované, ale asi jsou také nejvíce ohromující. Pokud bych měl hodnotit, tak určitě stojí za návštěvu a pokud byste měli ubytování někde poblíž a spojili návštěvu s přilehlými městečky, pak si zde dokáži přestavit super dovolenou a nepotřebujete ani moře.

V příštím dílu se podíváme na další termální lázně v okolí. Tentokrát se bude jednat o prameny cizincům téměř neznámé. Nechte se překvapit.

Zážitky pro tebe sepsal Jiří Hloušek

27. 09. 2018, poslední aktualizace 2018-09-27T08:05:07+02:00

Jiří Hloušek žije v České republice a procestoval 19 zemí světa, nejvíce Evropu a Střední Ameriku. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsal pro tebe 1 cestopis . Má své stránky http://www.sdetmipoevrope.cz.

5 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Avatar uživatele Deny
Deny

Dodala bych, že do Saturnie je v sezóně nejlíp vyrazit zrána, neb pak se parkoviště dost plní. Naopak ze San Filippo takový zážitek nemáme - tam bylo poloprázdno i uprostřed léta. Asi že je tam ten vstup zakázán :) A naprosto boží, nelze než souhlasit

Odpovědět
před rokem
David Eiselt

Zajímavý tip, díky! Vůbec jsem netušil, že něco podobného existuje i jinde, než v tureckých Pamukkale :) Určitě musím vyzkoušet a jak píšeš, bude to právě v zimě.

před rokem
Jiří Hloušek

Turecké Pamukkale připomínají ještě více Bagni San Filippo, kde jsme byli také a které plánuji popsat v třetí části seriálu. Nejsou příliš známé a oficiálně se nesmí lézt na bílou vykrystalizovanou stěnu, která zde je, ale všichni se koupou přímo na ní a je to boží...

před rokem
David Eiselt

Wow, tak to se těším. Koukám, že Toskánsko najednou vydá za víc, než prodloužený víkend s tolika tipy :)

před rokem
Avatar uživatele Jedla
Jedla

Bezvadný tip, díky. Podobné to je i v maďarském Egerszalók nedaleko od Egeru. I když tam je z toho udělán trochu "kýč".

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy

🙏 Praktické
Čtení na 15 minut
First time in India, sir?
Jan Bouchner 2019-11-16T04:20:42+01:00 19 komentářů
Indie 2014

Před čtyřmi lety jsem se vydal poprvé do Asie. Fuckup příběh s relativně dobrým koncem popisuje náš první den, kterak jsme nezvládli kulturní šok a sedli na lep "vládní" turistické kanceláři.

Čtení na 26 minut
Vietnam 2019
Petr Dobeš 2019-11-14T19:05:05+01:00 4 komentáře
Asie 2019

Níže naleznete popis naší cesty do Vietnamu.Uskutečnila se na přelomu dubna a května roku 2019 a snad se při jejím čtení nebudete moc nudit :-)

Čtení na 1 minutu
Murmansk & Teriberka s kúskom Piteru
cizy 2019-11-14T08:20:46+01:00 3 komentáře
Rusko 2017

Septembrový únik za polárny kruh do Murmansku a dediny na pobreží Barentsovho mora, kde sa natáčal oceňovaný film Leviathan. Na záver 48 hodín v slnečnom Petrohrade.

❤️ Oblíbené
Čtení na 6 minut
Cyklovýlety po Zanzibaru
Jaromír Volavý 2019-11-14T08:12:59+01:00 1 komentář

Po výstupu na Kilimandžáro je dobrý rozhejbat překyselený svaly jízdou na kole, třeba na Zanzibaru

Další cestopisy