Tour de Svařák, aneb prosincová procházka Berlínem

Co všechno jde stihnout za dva dny?
Cestopis z roku 2018 napsala Lenka Lenková

Blíží se Vánoce, cukroví pečou babičky, o jídlo se postarají naši a dárky nosí Ježíšek - kam teda opět vyrazíme? Muž musí do práce, ale kamarádka je slaměná vdova jako já.... Na víkend se tedy nabízí nějaká evropská metropole. „Co Berlín?“

Místo letenek tentokrát kupujeme jízdenky na autobus od společnosti Eurolines, protože cesta z Prahy do Berlín trvá jen 4 hodiny a konečná zastávka je kousek od metra. Dva dny před odjezdem si vyznačíme na mapách topky, které nesmíme minout, rezervujeme ubytování a ještě v autobuse plánujeme, jaké místa a hlavně vánoční trhy navštívíme.

Den 1. Cesta do Berlína a vánoční trhy

Z Florence vyjíždíme v 9:00 a na autobusovém nádraží v Berlíně jsme přesně v 13:30.  Přesouváme se k metru, protože nás zaveze na první zastávku - Zoologischer Garten ,kde je vyhlášený stánek s Currywurstem. No, přiznám se, že mi to vůbec nechutná… Párek s „kečupovou omáčkou“ a kořením asi není můj šálek kávy, ale po delší jízdě máme hlad, tak párky sníme dva. :D Následují první vánoční trhy, které jsou jen přes cestu od stánku a už vidíme i pamětní kostel císaře Viléma, který se stal protiválečným pomníkem. Hned vedle pak navštěvujeme moderně zpracovaný kostel, který je uvnitř opravdu nádherný.

Slavný Currywurst
Vánoční trhy s kostelem císaře Viléma
Vánoční výzdoba na trzích je krásná
Moderní kostel

Nasedáme na autobus č.100 a pokračujeme směr Vítězný sloup, Reichstag, Braniborská brána a pak konečně na vánoční trh Gendarmenmarkt, kde zaplatíme vstup jedno euro a tlačíme se davem pro svařák, protože už je nám opravdu zima (na jiných trzích se vstupné nevybírá). Milé překvapení nastává v tu chvíli, kdy se protlačíme s dalším svařákem konečně do středu trhu a uvidíme pódium. Za chvilku už k pianu usedá pán s kloboukem, a začne zpívat koledy střídavě v angličtině a němčině.

Vítězný sloup
Reichstag
Braniborská brána
Gendarmenmarkt
Gendarmenmarkt - a máme to i s hudbou

Braniborskou bránu chceme vidět ještě jednou večer, vracíme se tedy kousek zpět a pak míříme směr trhy na Potsdamer Platz. Jsou opět velké, ale už zde není tolik lidí, tak si užíváme prostoru a samozřejmě musíme ochutnat svařák i tady. Následně se přesouváme k ubytování, a unavené si jen stihneme říct, kdy vstaneme na snídani a ve vteřině usínáme.

Den 2. Další vánoční trhy, návštěva muzea a cesta domů

Po snídani balíme batohy a jedeme autobusem směr Alexanderplatz, kde jde vidět z dálky televizní věž. Na těchto trzích konečně natrefím na štolu, kterou jsem měla v plánu koupit, takže neváhám a pokračujeme dál. Na autobus se nám nechce, tak pokračujeme pěšky cca 15 minut na ostrov muzeí a po cestě se zastavujeme na posledním trhu, který stihneme. Trhy u Rotes Rathaus jsou opět krásné. Místní zde mají k dispozici kluziště a kousek od něj je i nasvícené ruské kolo. Dáme si tedy poslední svařák, který nám chutná ze všech nejvíce (asi proto, že už nás další v Berlíně nečeká) a těšíme se na prohlídku Berlínského dómu.

Televizní věž
Alexanderplatz
Trhy u Rotes Rathaus
Rotes Rathaus a ruské kolo z dálky

Vcházíme do Berlínského dómu, hned po vstupu usedáme do lavice a zíráme. Je krásný, obrovský, velkolepý! Po půl hodině koukání ještě rychle zapaluji svíčku a pokračujeme dál na samotnou střechu. Ta je přístupná pro veřejnost a ty výhledy! 😊 Trošku je mi líto, že není krásné počasí, protože fotky by byly 10x hezčí, ale o důvod více proč se  vrátit.

Berlínský dóm
Uvnitř Berlínského dómu
K této fotce asi není třeba komentář
Ostrov muzeí z ptačí perspektivy

Po prohlídce se přesouváme do muzea Německé historie. Zhruba po půl hodině zjišťujeme, že nám to nějak celé nedává smysl – no jo, taky jsme šly od konce… Vzdáváme to... Muzeum není špatné, ale nějak nás neoslovilo, tak jdeme radši na kafe. UF! 17:30 odjíždíme zpět do Prahy utahané jako koťata, ale spokojené 😊 Trhy jsou opravdu krásné, svařák výborný a Berlín sám o sobě pěkný. Za nás palec nahoru a doporučujeme.

V muzeu se nesmí fotit
Ale jsem rebel
Berlínská zeď
Cesta domů autobusem nebyla špatná

Náklady na osobu:

· zpáteční jízdenka autobusem – 831
· ubytování v ženském sdíleném pokoji – 630 Kč (včetně snídaně)
· Berlin Welcome card – 520 Kč (19,19 €)
· vstup do Berlin Cathedral – 130 Kč (s BWC)
· vstup do German History Museum – 156 Kč (s BWC)
· Svařáky + štola + jídlo, pití = 1300

Celkové náklady na dva dny na osobu vychází na 3500 Kč. Určitě můžete ušetřit na „alkoholovém“ občerstvení. 😊 Ubytování jsme naopak sehnaly to nejlevnější co šlo.

Tipy na závěr:

Berlin Welcome Card – pokud máte vplánu navštívit muzea, určitě se vyplatí. Vceně máte jízdné vzónách A+B a zahrnuje i slevy právě do muzeí. Naopak se nevyplatí, pokud nenavštívíte alespoň 3 atrakce, protože klasická celodenní jízdenka vyjde na 7€ https://www.visitberlin.de/en/be...lcome-card

Místní autobus č. 100 – pokud máte vplánu navštívit klasické památky, linka č. 100 Vás postupně doveze na skoro všechy turisticky známé místa.

Currywurst – specialitka rychlého občerstvení typická pro Berlín. Kdo neochutná, jako by v Berlíně nebyl. Na různých webech najdete doporučení na řetězec fastfoodů http://www.currywurst36.de.

Svařák - připravte si 3+3 eura, platí se záloha za hrníček. Ano! V Něměcku neplastují a horké nápoje prodávají ve stylovém hrnku.

Zážitky pro tebe sepsala Lenka Lenková

28. 12. 2018, poslední aktualizace 2019-04-24T14:51:59+02:00

Lenka Lenková žije v České republice a procestovala 13 zemí světa, nejvíce Asii a Evropu. Na Cestujlevne je už 3 roky, napsala pro tebe 5 cestopisů . Má své stránky https://www.instagram.com/czechgingerbread/.

Čeněk Šmerek

Super, díky za tipy. :) V červnu tam jedu taky na dva dny, tak se mi bude dost informací hodit. :)

Lenka Lenková

Není zač, Čeňku, užijte si Berlín, určitě stojí za návštěvu! :)

Vítězný oblouk je v Paříži, tohle je Siegessäule neboli Vítězný sloup. 😉

Lenka Lenková
  • (upraveno 2019-01-04T14:22:08+01:00)

Díky za upozornění na chybu v textu, opraveno. Jasně, že je to Vítězný sloup :)

Marie

Berlin byl opravdu krásný stojī za to navštivit, byl to muj prvni vanoční trh v zahraničí. Spolucestovatelka Lenky 😊😉

Další cestopisy, které napsal Lenka Lenková

10 dní v Ománu
Lenka Lenková 2019-05-30T16:55:31+02:00 9 komentářů
Omán 2019

Pravá arábie v rozkvětu - to chceš!

😂 Vtipné
Naše faily ze Srí Lanky
Lenka Lenková 2019-01-03T14:50:58+01:00 20 komentářů
Srí Lanka 2018

Pro spoustu lidí je Srí Lanka TOP destinace. No…

4 dny v Jordánsku
Lenka Lenková 2018-12-21T12:49:53+01:00 18 komentářů
Jordánsko 2018

Mrtvé moře, Wadi Rum, Petra, Aqaba, Al Karak - Co všechno se dá stihnout za 4 dny?

Maledivy
Lenka Lenková 2018-10-31T17:00:35+01:00 1 komentář
Maledivy 2018

Tip jak zařídit Maledivy levně bez cestovky. Zažijte ráj na zemi za pár kaček.