3. Island
  4. Úplně sám na Islandu

Úplně sám na Islandu

Můj příběh, ve kterém jsem se ze dne na den rozhodl letět na Island a s naprostým minimem zkušeností si vyzkoušel zdejší slavný, 80 kilometrů dlouhý trek.
Cestopis z roku 2017 napsal Filip Štich

Zážitky pro tebe sepsal Filip Štich

09. 12. 2018, poslední aktualizace 2018-12-11T16:28:20+01:00

Filip Štich a procestoval 16 zemí světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsal pro tebe 1 cestopis .

Avatar uživatele Pan Zaoral
Pan Zaoral

Ahoj, jaká je ta aplikace na místní dopravu?

Avatar uživatele filip.117
filip.117

Ahoj, co přesně jsi měl za batoh a stan? Můžeš sem prosím hodit linky? Předem díky

Filip Štich

Trošku pozdě, snad to nevadí

Stan - https://www.alza.cz/sport/husky-...U_9062891_~68764611039~&gclid=EAIaIQobChMIxIaB-4iM4gIVjemaCh2v6gvMEAYYASABEgK5Y_D_BwE

Krosna - https://sport-turista.cz/batohy-...y-60l.html

Avatar uživatele Áčko
Áčko

Super cestopis, obdivuji odvahu. Předpokládám, že to bude zážitek do konce života :)

Děkuji, to rozhodně :)

Avatar uživatele lemming46
lemming46

Teda nevím jak v kempech ve vnitrozemí, ale všude, kde jsem na Islandu něco platil, jsem vystačil s kartou. Islandský peníze ani nevím jak vypadaj. ;) Fakt je potřeba hotovost?

O návratu na Island a treku do vnitrozemí občas trochu uvažuju, ale když čtu o těch brodech a výškách s řetězama, tak to moc nevidím. ;)

Filip Štich

Máte pravdu, naprosto všude se dá platit kartou. V kempu Baldvínsskáli byl sice chvilku problém s tím, že terminál nemohl chytit žádný signál, ale i to se vyřešilo.

Co se týče brodů, těch bych se nebál, pokud máte správnou obuv a brodíte tam, kde máte, je malá pravděpodobnost, že se Vám stane něco vážnějšího.

Úsek s řetězem, o kterém jsem psal, mi trošku problém dělal, to je pravda a bezesporu se jednalo o nejnebezpečnější část na trase. Ovšem na tomto treku je tato část pouze jedna a pokud vím, ještě tam nikdo nespadl :)

Leoš Literák

1) mohl bys udělat jednu mapu, na které bude vidět trasa, kudy jsi šel?

2) jaké jsou tipy na brodění? Zatím jako gringo jsem měl štěstí a potůčky přeskočil, větší řeky vzdal.

3) 30cm římsa s řetězem zní děsivě, když mám závratě. Jde to nějak obejít? Bylo podobných míst více?

• (upraveno 2018-12-09T16:50:16+01:00)

Ahoj,

1) Tady je odkaz na Mapy.cz, kde je Laugavegur po přiblížení mapy přesně znázorněn. Z 95 % jsem tuto trasu kopíroval ( https://mapy.cz/s/3ghia )

2) Rozhodně doporučuji brodit s náhradními botami, třeba sandále. Vždy si rozepínat přezku od krosny, pro případ, že by tě strhnul proud a tys musel krosnu odhodit, aby tě netáhla dolů. Potom hledat ty nejširší brody, tam je proud a hloubka nejmenší. Pokud máš velký strach, pořiď si trekingové hole na podpírání, ale ty jsem neměl a žádný problém jsem neměl.

3) Tohle místo právě nejspíš obejít nejde, všude z obou stran jsou vysoké srázy. Taky jsem nějakou chvíli hledal, kudy by se to dalo obejít, ale bohužel... Jestli máš velké závratě, můžeš se zkusit otočit směrem ke skále, abys nekoukal dolů, ale to už je na každým individuálně, jak to bude zvládat.

Leoš Literák

Fakt je ta římsa široká jen 30cm? To máš nohy těsně u sebe.

Filip Štich

30 - 40, přesně jsem to neměřil. Když se podíváš na fotku v kapitole 6. den, kde je to vyfoceno, tak můžeš vidět kousek mojí pravý nohy, která byla v reálu opřená o skálu z jedný strany, no a levá noha stojí přesně na hraně srázu, takže hned vedle ní už je propast dolů.

Leoš Literák

Překlep: o kterém se píče v každém průvodci

Filip Štich

Blbej překlep zrovna... Díky, opraveno.

Nový Zéland. Konečně!
Terez N 2020-09-19T23:20:28+02:00 0 komentářů
Nový Zéland 2019

Cesta na Nový Zéland je dlouhá. Asi jako název jednoho místního kopce - Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu. Ale stojí za to!. O cestě na Nový Zéland jsem snila dlouho. Začalo to ještě před šílenstvím okolo Pána prstenů. Tehdy jsem v nějaké knížce narazila na zmínku o nejdelším zeměpisném názvu na světě (v popisku cestopisu)…

cyklotoulky po jižní Moravě
out of queue 2020-09-17T20:15:36+02:00 0 komentářů
Česká republika 2020

Letošní rok cyklistice přeje a pokud jste ještě neosedlali svůj bike, tak třeba Vás naláká pár jihomoravských tipů, kde se můžete po cestě zastavit a na chvíli si oddechnout.. Občerstvení U Knedlíka BlučinaPokud pojedete po námi oblíbené cyklostezce z Brna na Nové Mlýny, tak doporučujeme udělat si zastávku před Židlochovicemi, konkrétně na okraji Blučiny, kde stojí tato…

SICÍLIE za KAČKU
Kateřina Ostrá 2020-09-17T19:49:23+02:00 22 komentářů
Itálie 2020

Největší ostrov Středomoří, proslulý působením mafie, taky nejvyšší činná sopka Evropy, lány olivových hájů, tyrkysově modré moře, horské vesnice a starobylá města, antické památky a skvělá kuchyně.... Největší ostrov Středomoří, proslulý působením mafie. Ostrov plný kontrastů - od italské vesnice přes Orient a arabský svět, až po Asii. Od všeho je zde stopa. Taky nejvyšší činná sopka Evropy, lány…

Výstup na nejvyšší horu Rakouska
Ondřej Tollinger 2020-09-17T15:31:50+02:00 7 komentářů
Rakousko 2020

Grossglockner je se svými 3 798 m nejvyšší horou Rakouska a zároveň nejvyšším bodem Vysokých Taur. Vždy, když se vracím z jedné cesty, zmítá mnou mírná deprese. Proto začínám plánovat další šílenost, abych depresi překonal. Podobné to bylo s myšlenkou na vylezení nejvyšší hory Rakouska, která se…