3. Island
  4. Úplně sám na Islandu

Úplně sám na Islandu

Můj příběh, ve kterém jsem se ze dne na den rozhodl letět na Island a s naprostým minimem zkušeností si vyzkoušel zdejší slavný, 80 kilometrů dlouhý trek.
Cestopis z roku 2017 napsal Filip Štich

Zážitky pro tebe sepsal Filip Štich

09. 12. 2018, poslední aktualizace 2018-12-11T16:28:20+01:00

Filip Štich a procestoval 15 zemí světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsal pro tebe 1 cestopis .

Avatar uživatele Bernhard Tengler
Bernhard Tengler

Ahoj, jaká je ta aplikace na místní dopravu?

Avatar uživatele filip.117
filip.117

Ahoj, co přesně jsi měl za batoh a stan? Můžeš sem prosím hodit linky? Předem díky

Filip Štich

Trošku pozdě, snad to nevadí

Stan - https://www.alza.cz/sport/husky-...U_9062891_~68764611039~&gclid=EAIaIQobChMIxIaB-4iM4gIVjemaCh2v6gvMEAYYASABEgK5Y_D_BwE

Krosna - https://sport-turista.cz/batohy-...y-60l.html

Avatar uživatele Áčko
Áčko

Super cestopis, obdivuji odvahu. Předpokládám, že to bude zážitek do konce života :)

Děkuji, to rozhodně :)

Avatar uživatele lemming46
lemming46

Teda nevím jak v kempech ve vnitrozemí, ale všude, kde jsem na Islandu něco platil, jsem vystačil s kartou. Islandský peníze ani nevím jak vypadaj. ;) Fakt je potřeba hotovost?

O návratu na Island a treku do vnitrozemí občas trochu uvažuju, ale když čtu o těch brodech a výškách s řetězama, tak to moc nevidím. ;)

Filip Štich

Máte pravdu, naprosto všude se dá platit kartou. V kempu Baldvínsskáli byl sice chvilku problém s tím, že terminál nemohl chytit žádný signál, ale i to se vyřešilo.

Co se týče brodů, těch bych se nebál, pokud máte správnou obuv a brodíte tam, kde máte, je malá pravděpodobnost, že se Vám stane něco vážnějšího.

Úsek s řetězem, o kterém jsem psal, mi trošku problém dělal, to je pravda a bezesporu se jednalo o nejnebezpečnější část na trase. Ovšem na tomto treku je tato část pouze jedna a pokud vím, ještě tam nikdo nespadl :)

Leoš Literák

1) mohl bys udělat jednu mapu, na které bude vidět trasa, kudy jsi šel?

2) jaké jsou tipy na brodění? Zatím jako gringo jsem měl štěstí a potůčky přeskočil, větší řeky vzdal.

3) 30cm římsa s řetězem zní děsivě, když mám závratě. Jde to nějak obejít? Bylo podobných míst více?

• (upraveno 2018-12-09T16:50:16+01:00)

Ahoj,

1) Tady je odkaz na Mapy.cz, kde je Laugavegur po přiblížení mapy přesně znázorněn. Z 95 % jsem tuto trasu kopíroval ( https://mapy.cz/s/3ghia )

2) Rozhodně doporučuji brodit s náhradními botami, třeba sandále. Vždy si rozepínat přezku od krosny, pro případ, že by tě strhnul proud a tys musel krosnu odhodit, aby tě netáhla dolů. Potom hledat ty nejširší brody, tam je proud a hloubka nejmenší. Pokud máš velký strach, pořiď si trekingové hole na podpírání, ale ty jsem neměl a žádný problém jsem neměl.

3) Tohle místo právě nejspíš obejít nejde, všude z obou stran jsou vysoké srázy. Taky jsem nějakou chvíli hledal, kudy by se to dalo obejít, ale bohužel... Jestli máš velké závratě, můžeš se zkusit otočit směrem ke skále, abys nekoukal dolů, ale to už je na každým individuálně, jak to bude zvládat.

Leoš Literák

Fakt je ta římsa široká jen 30cm? To máš nohy těsně u sebe.

Filip Štich

30 - 40, přesně jsem to neměřil. Když se podíváš na fotku v kapitole 6. den, kde je to vyfoceno, tak můžeš vidět kousek mojí pravý nohy, která byla v reálu opřená o skálu z jedný strany, no a levá noha stojí přesně na hraně srázu, takže hned vedle ní už je propast dolů.

Leoš Literák

Překlep: o kterém se píče v každém průvodci

Filip Štich

Blbej překlep zrovna... Díky, opraveno.

Z Limy na sever a pak zase na jih
David 2020-04-08T15:18:26+02:00 0 komentářů
Peru 2020

16 dní roadtripem po Peru a výměna tradičního Machu Picchu za spoustu výhledů na vrcholky And.. Spousta lidí má Peru na jedné z předních příček v seznamu míst, kam se chce podívat. My to tak úplně neměli. Respektive spíše jsme neměli a zatím ani nemáme žádný seznam. Prostě, když se zrovna…

Brest
Jakub Vonšovský 2020-04-08T11:30:59+02:00 3 komentáře
Bělorusko 2018

Cesta na neprostupný východ. Tam daleko na východě, za devatero řekami, horami a jedním pralesem, kde stále vanou sovětské větry, žila byla stěží prostupná země v čele se samozvaným panem diktátorem. Ale jednoho dne se tento…

Madeira a Porto Santo - dva naprosto odlišné ostrovy.
Kuba Humlíček 2020-04-05T12:59:59+02:00 5 komentářů

Madeira za 14 dní s vlastním autem a jednodenní úprk za bílou pláží na Porto Santo.. Madeira je živý, zelený ostrov v Atlantiku, spadající pod Portugalsko. Je to ideální místo pro aktivní nebo poznávací dovolenou, na druhou stranu pro čistě válecí typy to asi není úplně ono. Voda…

Azurová cesta
Jakub Vonšovský 2020-04-05T12:58:59+02:00 4 komentáře
Evropa 2018

O jednom mikrostátu, který je na Azurovém pobřeží a druhém, který není.. Mikrotrhliny v plánuKdyž má člověk v plánu navštívit aspoň jednou všechny státy Evropy, stojí ho to hodně času a peněz (což je na cestovatelském serveru asi jako říkat, že hovno smrdí). Navíc se musí…