1. Cestopisy
  2. Evropa
  3. Vánoční trhy 3 v 1

Vánoční trhy 3 v 1

Každý rok se vydáváme na vánoční trhy do různých evropských měst, letos se nám podařilo navštívit během prodlouženého víkendu hned tři: Katowice, Lvov a Bratislavu
Avatar uživatele Tutina
Cestopis z roku 2018 napsala Tutina

Datum: 12.-15.12.2018

Doprava: Brno - Katowice: Flixbus , Katowice - Lvov  - Bratislava: Wizzair, Bratislava - Brno: Slovenské dráhy

Ubytko: Pinball Rooms Noclegi 16 (Katowice), OK Hostel (Lvov); vybírala jsem na bookingu na základě požadavku na samostatný pokoj s vlastní koupelnou, blízkosti k centru města (rozuměj k trhům), líbivosti fotek a co nejnižší ceny

Navštívená města: Katowice (Polsko), Lvov (Ukrajina), Bratislava (Slovensko)

Náklady: 700 letenky , 180 bus, 160 vlak, 800 ubytko (3 noci), 1200 útrata (jeli jsme hlavně konzumovat), celkem zhruba 3.000 Kč na osobu; zloté i hřivny jsem měnila ve směnárně v Praze, ale spoléhala jsem spíše na svoji Revolut kartu, která má super kurzy a když bylo potřeba, zaplatila jsem kartou nebo vybrala z bankomatu (bez poplatku)

Motivace: hledala jsem evropské město, které pořádá vánoční trhy a dá se tam dostat do tisícovky (a ještě jsem tam nebyla); cestovali jsme v páru

KATOWICE

V 11.00 vyrážíme zeleným autobusem z Brna přes Olomouc a Ostravu do Katowic. Odjezd jsme sice málem nestihli O:), ale pak už vše probíhalo v poklidu. Do Katowic jsme dokonce dorazili o pár minut dřív. Zastávka se nachází na příhodném místě v centru města, takže jsme to měli k ubytku jen tři bloky a další tři to pak bylo z ubytka na trhy. Ubytování proběhlo velice zajímavě - check-in byl v budce na parkovišti, kde jsme složili zálohu 20 zlotých na klíč a starší polák hned zavedl hovor (on polsky, my česky) na téma pivo a zavedl nás přes parkoviště na pokoj. Ten byl super, hlavně proto, že jsme dostali hotelové papučky a bonbón. Součástí pokoje byla i kuchyň, k dispozici láhev vody, čaj a káva. Ve společných prostorách bylo možné zahrát si pinball za 2 zloté. Právem má tohle ubytko na bookingu hodnocení 9,3.

Chvíli jsem si užívala těch papuček a polského hudebního kanálu v televizi a pak jsme vyrazili do města. Vánoční trhy se pořádají na hlavním náměstí (Rynek), které letos otevřeli po rekonstrukci. Plocha trhů byla celkem skromná a drinky dost drahé (73 Kč za 2 deci). Ve spojení s tím, že město není ničím zajímavé, bych tuto destinaci na víc než jedno odpoledne ani nedoporučila. Co byh ale doporučila, je jedna vrstva oblečení oproti normálu navíc. Pak vás z postávání venku nezebou nožičky.

Z centra na letiště jsme se dostali autobusovou linkou AP. Lístek za 14 zlotých se kupuje u řidiče a autobusy odjíždí v intervalech třicet minut z podzemí pod hlavním vlakovým nádražím. Cesta trvala asi třičtvrtě hodiny. Odbavení mobilem na letišti fungovalo.

Kočár na Rynku
Betlém
Stromek a betlémy na tlačítko
Katowické vánoční trhy
Polština je best :)
Zimně vyladěné letiště

LVOV (Львів)

Let trval stejně dlouho, jako cesta na letiště, tzn. třičtvrtě hodiny. Před tím, než vyjdete z letištní haly, stavte se v nenápadném informačním stánku po pravé straně za kavárnou. Normálně bysme do něj nešli, ale měli jsme problém se připojit na wifi. Dostali jsme tam mapu a průvodce zdarma a radu, že máme jet do centra trolejbusem č. 9. Jízdenka na MHD se kupuje u řidiče a jednorázová stojí 5 hřiven (cca 4 Kč), musíte mít nějaké drobné. Dá se jet i maršrutkou, číslo vám napoví např. google maps. Trolejbus má sice jízdní řád, který říká, že jede přibližně každou čvrthodinu, ale ve skutečnosti tento jízdní řád spíš nedodržuje. Každopádně je vtipné, že zřejmě pro turisty na tuto linku nakoupili nové trolejbusy, protože jinde ve městě je pak už neuvidíte. I v těchto moderních trolejbusech se však jízdenky štípou v cvakačkách u oken. Nebuďte proto překvapení, když vám pořád bude cpát někdo jízdenku do ruky, abyste mu ji cvakli.

Cesta do centra, tj. na konečnou "Universitet" trvala necelou půlhodinu. Vystoupili jsme do krásně zasněženého města. Měli jsme v plánu nejdříve odložit batohy v hotelu, jenže najednou se před námi objevily stánky, zavoněla medovinka a bylo jasné, že check-in se odkládá. Ceny ve Lvově jsou příznivé, vánoční drinky stojí obvykle do 30 Kč. Navíc je podávali v krásných kelímcích.

K přespání jsme si vybrali OK hostel a dostali VIP pokoj. Jak jsme záhy poznali, jednalo se o zkratku pro "Velmi Intenzivní Průvan". Hned jsme zjistili, odkud vítr vane - okno sice bylo zavřené, i tak v něm ale zůstala pořádná škvíra. Šli jsme tedy okno reklamovat a dostali pokoj, který už VIP nebyl, naštěstí. Teplo tam ale stejně nebylo.

Maršrutka a toulavý pes
Cvaknutý lístek
Vánoční drinky

Lvov je sám o sobě pěkné město a stánky byly také pěkné. S vánoční výzdobou to ale moc nehrotili, protože i když v době naší návštěvy byly trhy už v polovině své existence, nasvětlená byla jen čtvrtina vánočního stromu (druhý den už polovina). Lol. Nejvíc nás zaujalo, že jídlo ve stáncích mají vystavené podobně jako vánoční zboží a když si objednáte, jen ho šoupnou do mikrovlnky. Já jsem si ale vybrala místní palačinku - млинець - která byla čerstvě připravená a naprosto výborná. Je dobré umět číst azbuku, jinak těžko zjistíte, co za nápoj se u stánku prodává, anglicky tam moc lidí neumělo. Líbilo se mi i tématické zboží, jako např. rohožka s nápisem "očistěte si obuv" a hlavou Putina, nebo rovnou toaletní papír s hlavou Putina. Trhy se pořádají na náměstí před budovou opery a na hlavním náměstí (Rynok).

 

Panda a 1/4 stromu osvětelná
Stánky na Rynoku
Stánky u opery

Kromě trhů jsme si stihli prohlédnout i město a navštívit nějaké podniky, které ve vás zanechají dojem. Jedním z nich je podzemní bunkr, do kterého vás pustí pouze na základě hesla "Sláva Ukrajině" a výborné jídlo podávají v ešusu, druhý byl bar, kde vás servírka občas přetáhne bičíkem. Oba jsou navíc prakticky na hlavním náměstí.

Prochodili jsme několik kostelů, byli na vyhlídce na radnici a vyšplhali na kopec (Castle Hill). V sámošce jsme si koupili svačinku a dostali od prodavačky bonbón zdarma :D Bylo to prostě fajn a Lvov zařazuju do TOP3 vánočních měst, hned za Brno a Bruggy.

Místní vozový park
Večerní výhled
Opera
Castle Hill
Prodejna Apple :)
Odpolední výled z radnice
Boršč je povinnost
Náhodně vybrané jídlo z lístku
Radnice
Universitet
Interiér chrámu
Sochy

Nejnáročnější a překvapivě (skoro) nejdražší bylo poslat pohledy. Známky se prodávají jen na poště (30 hřiven). Na poště obsluhuje jen jedna přepážka. Lidi na přepážce řeší složité věci. Radši to vzdáte a jdete na jinou pobočku. Ta ale existuje jen na mapě. Jdete na další pobočku. Tam zase funguje jen jedna přepážka, Ukrajinci se vás nenápadně snaží předbíhat. Dostanete se na řadu, objednáte si známky. Pošťačka hledá v šanonu tu správnou... hledá ještě druhou... hledá ještě třetí... lepí všechny tři známky lepidlem na pohled... vrátí vám pohledy se známkami. Zaplatíte, před budovou najdete žlutou schránku a konečně po hodině máte posláno. Běda, jestli nedojdou adresátům.

Protože Wizzair uváděl, že ve Lvově nelze mít palubní lístek v mobilu, nechali jsme si ho vytisknout na recepci. Na letišti jsme ale viděli, že rodině před námi to scanovali z mobilu. Našli nám podezřelý předmět v batohu - byla to kniha :)

BRATISLAVA

V Bratislavě jsme se neplánovali nijak zvlášť zdržovat, takže jsme mezi příletem letadla a odjezdem vlaku měli asi 2,5 h. Jízdenku na MHD jsme si po východu z letištní haly koupili v automatu na nástupišti, který bere i karty. Kontroloval nás revizor. Protože byl víkend, město bylo nacpané k prasknutí. Dali jsme si Tatratea na Hlavnom náměstí a oštěpok na Hviezdoslavovom náměstí a spěchali jsme pryč.

 

Hviezdoslavovo nám.
Hlavné nám.

Jízdenku na vlak jsme koupili předem online na stránkách slovenskýh drah za 6 eur. QR kód načetl průvodčí z mobilu bez problému.

Už se těším na příští rok!

Avatar uživatele Tutina

Zážitky pro tebe sepsala Tutina

19. 12. 2018, poslední aktualizace 2018-12-19T23:22:29+01:00

Tutina žije v České republice a procestovala 40 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsala pro tebe 3 cestopisy .

Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com

Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování

Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů

Staneš se plnohodnotným
členem komunity

Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.

Vytvořit cestovatelský profil

Komentáře

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy

Čtení na 5 minut
Adventní Kodaň
Avatar uživatele Martin Liška
Martin Liška 2019-12-04T21:13:43+01:00 0 komentářů
Dánsko 2019

Čtení na 2 minuty
Návrat do devadesátek. Dovolená u Černého moře je alternativou pro nenáročné
Michael Daněk 2019-12-03T11:04:45+01:00 0 komentářů
Rumunsko 2019

Plánujete letní dovolenou a už vás omrzely klasické cílové destinace českých turistů, kterými je Chorvatsko, Itálie nebo třeba Řecko?

Čtení na 2 minuty
Nejmalebnější silnice na světe zaujala i Jeremyho Clarksona
Michael Daněk 2019-12-03T10:51:45+01:00 1 komentář
Rumunsko 2019

Pokud vás přesvědčil minulý díl seriálu Drbna na cestách k tomu, abyste vyrazili na výlet do turistickým ruchem nepříliš poskvrněného Rumunska, nezapomeňte si do seznamu míst přidat i toto.

🙏 Praktické
Čtení na 2 minuty
Nejúžasnější podzemní místo na Zemi najdete tisíc kilometrů od hranic
Michael Daněk 2019-12-03T10:45:16+01:00 1 komentář
Rumunsko 2019

Turisticky „profláknutých“ destinací najdete na mapě Evropy nespočet. Drbna proto vyrazila za dobrodružstvím do země, kterou si s mainstreamovými dovolenými jen těžko spojíte.

Další cestopisy