Víkend v Nantes: odkaz Julese Verna, mechanický slon i banánové doky
Poslední velké město na řece Loiře, na dosah slané vůni oceánu. Rodiště Julese Verna, domov obřích mechanických zvířat a za mě opomíjená francouzská kráska, kterou je lehké si zamilovat.
Cestopis z roku 2022 napsala Blondie
Básník André Breton o Nantes prý prohlásil: Spolu s Paříží asi jediné místo ve Francii, kde se může stát něco pozoruhodného. A já mu po několika dnech v téhle metropoli regionu Pays de la Loire dávám za pravdu. Nantes je hravé, sympatické a dynamické město, kde se historie potkává s moderním uměním. Dobře se tu najíte a napijete, nasajete francouzský životní styl a uvidíte, jak kouzelná dokáže být zdánlivě nenápadná destinace díky skvělým nápadům.
Den 1: poslední zámek na Loiře a ostrov s mechanickými zvířaty
Díky rannímu letu z Prahy máme k dispozici skoro celý den na objevování města. (Letěli jsme napřímo Voloteou, zpáteční letenky nás v akci vyšly na 30 euro.) Z letiště se do centra Nantes dostanete nejlevněji autobusem č. 38 (staví naproti hale č. 2). S ním dojedete na stanici Pirmil, kde přesednete na tramvaj č. 2 nebo 3, dle toho, kam ve městě se chcete dostat. Na ubytování můžu doporučit Appart'City Nantes kousek od místního zámku i nádraží. Jedná se o malé apartmánky s kuchyňkou za slušnou cenu.
Po aklimatizaci (nákup v supermarketu a vychlazení vína...) naše první kroky vedly k zámku vévodů bretaňských (Chateau des ducs de Bretagne) z 15. století. Lze navštívit jeho interiér i muzeum, zdarma se může kdokoli projít po jeho nádvoří i hradbách. Zajímavostí je, že se jedná o poslední ze zámků na Loiře, než se řekla vlije do Atlantiku. No a vlastně ani není "na Loiře", protože město v minulosti prošlo velkými stavebními změnami. Kanály mezi ostrůvky byly zasypané, takže zámek dnes stojí na suchu a v jeho okolí najdete velké množství otevřených prostor, parků a zatravněných ploch, kde během letních večerů posedávají místní obyvatelé i turisté. Nezažili jsme tu opilce, hlasitou hudbu ani že by po někom zbyly odpadky. Zkrátka ideální veřejný prostor, kde je lidem dobře. Před zámkem se pokochejte místním vodním zrcadlem, tj. vodní plochou s vodotrysky. Zámek se v ní krásně odráží a odvážlivci si v ní můžou osvěžit nohy.
A pak už přichází hlavní bod dne a důvod, proč pro mě je Nantes nezapomenutelným - nebo slovy André Bretona "pozoruhodným" městem. Les machines de l'île neboli stroje z nantského ostrova (lesmachines-nantes.fr). Mechanická zvířata se hrdě hlásí k odkazu slavného nanteského rodáka Julese Verna. Vernova fantazie se tu snoubí s návrhy Leonarda da Vinci a industriální minulostí města. Poster boy neboli hlavní lákadlo je tu obrovský mechanický slon, na jehož zádech se turisté mohou projet. Jízda stojí 8,5 euro (k červnu 2022) a v hlavní sezóně může být problém se na ni dostat, protože se jedná o opravdu populární atrakci. Nám poslední lístky na pátek prodali před nosem, ale slona jsme i tak viděli v akci, když se procházel po ostrově. Přístupný je mimochodem celoročně, protože je "zaparkovaný" v otevřené budově bývalého doku.
Kdo se na slona nedostane, může zvolit návštěvu přilehlé Galerie des Machines, podivuhodného místa, které připomíná oživlou mechanickou zoo. Pokocháte se tu motýly se skleněnými křídly, kteří ožijí, když se projedete na připojeném kole. Vyfotíte obří volavku, která se proletí nad vašimi hlavami. A taky několikametrového pavouka, na jehož zádech se vybraní návštěvníci mohou projet. Stroje "oživují" zaměstnanci galerie, takže určitě při návštěvě na jejich komentář počkejte. Probíhá sice ve francouzštině, ale bez této prohlídky neuvidíte mechanická zvířata v akci, a to by byla velká škoda. A pokud máte chuť na netradiční kolotoč, kus od galerie najdete několikapatrový karusel, ve kterém se projedete na některé ze stylizovaných mořských příšerek. :-)
Zajímavým projektem v budoucnu bude i Volavčí strom. Bude se jednat o obří mechanický strom, v jehož větvích se návštěvníci budou moci pohybovat a sledovat robotické volavky. Umístění bude na druhé straně řeky Loiry v Jardin Extraordinaire (o té ještě budu psát později). Projekt měl být dokončený v roce 2022, ale ani zdaleka se tomu neblíží, takže uvidíme v budoucnu, jestli se tahle ambiciózní atrakce povede...
Za návštěvu stojí i západní strana ostrova. Jednak odsud přes Loiru vidíte na zmíněnou Jardin Extraordinaire s jejím vodopádem, jednak tu najdete zajímavé podniky v prostředí, které trochu připomíná pražské Holešovice - hlavně tedy v tom, že průmyslové budovy tu jsou využívané pro život běžných lidí. V tomto případě posezení nad skleničkou... nejen. Celá oblast kdysi sloužila jako doky, dnes tu můžete navštívit řadu barů, jídelnu, ale třeba i zahradu s obřími holinkami. Nejznámější budovou je Hangar a bananes neboli banánový dok. Na ten koneckonců upozorňuje i krásný nový mural na jedné z budov se dvěma vtipnými banánovými panáčky.
Samotné bary a podniky se od sebe trochu liší zaměřením (kubánský, retro atd.), ale cenově jsou na stejné úrovni (např. malé pivo od 3,5 euro). V některých se večer tančí latina s instruktorem, u některých se na zahrádce koná koncertík indie kapely... je tu zkrátka živo. Co určitě nezapomenete, to je 18 obřích kruhů zdobících nábřeží. Říkají jim Les Anneaux a mají symbolizovat spojení námořní minulosti Nantes se současným zaměřením na zajímavé urbanistické projekty. Kruhy jsou pozoruhodné i ve dne, ale po setmění se nádherně rozzáří barvami a dotvářejí unikátní atmosféru místa. Praktická rada - komu by se až sem nechtělo pěšky, tak jsem od hlavního nádraží jezdí autobus č. 5 (vyjíždí od jižní strany nádraží).
2. den: malá Itálie a obři v zahradě
Jen necelou hodinu cesty vlakem od Nantes se nachází město s italským šmrncem - Clisson. Svůj toskánský styl získalo díky úpravám na konci 18. století. Dnes se tu každoročně koná velký metalový festival Hellfest, zbytek roku je tu ale klid a málo turistů.
Centru vévodí starý hrad, dnes už spíše ruina, ale i tak stojí za návštěvu za pár euro. Zajímavá je také katedrála Notre-Dame a místní kamenný most Port de la Vallée. Právě z něho máte nejhezčí výhled na hrad i katedrálu. Když vyšplháte kopeček ke katedrále, tak kousek od ní najdete i Halles, bývalé tržiště, kde si můžete dát něco dobrého v místních příjemných podnicích. Za sebe doporučuji pekárničku Sesame, kde jsme nakoupili úžasné dortíky.
Když se vrátíte k mostu a přejdete ho, hezkými uličkami se pak promotáte k parku Garenne Lemot. V jeho centru pak stojí místní usedlost, která je zdarma přístupná a často nabízí nějakou zajímavou výstavku. Od budovy je také krásný výhled na park i město samotné.
Protože nám po návratu ještě zbyla energie, prošli jsme i "botanickou" zahradu naproti nádraží. Spíše se jedná o rozlehlý park, kde se veřejně přístupná (a zdarma) botanická zahrada nachází v jeho severní části, spolu s několika kavárnami. V parku vás asi rozesměje několik velkých instalací panáčků s různými jmény a v různých polohách. Jeden z nich třeba leží v jezírku, další si návštěvníky prohlíží ze stromu. Zahrada je krásně udržovaná a určitě stojí za návštěvu. A aby nebylo málo Julese Verna, tak v severozápadní části parku najdete jeho sochu.
Červnové večery byly dlouhé, takže jsme se rozhodli ještě projít kus starého města:
Skvělé na Nantes je mimo jiné i to, že o víkendu je tu veřejná doprava zdarma. My jsme ji využili mimo jiné k návštěvě vesničky Trentemoult, kam se nejrychleji dostanete trajektem z Gare Maritime. Trentemoult je původně rybařská osada, dnes tu stojí pár podniků na nábřeží a za nimi malé roztomilé uličky, kde místním doslova koukáte do obýváku. A taky tu objevíte spoustu vtipných muralů.
Den 3: K oceánu!
Chtěli jsme alespoň na chvíli vidět oceán, proto jsme vlakem vydali do Pornicu (asi hodina jízdy, cena se mění podle toho, jak koupíte - my koupili online na sncf.fr a jízdenka za jeden směr nás vyšla asi na pět euro). Pornic je krásné městečko, kde sice najdete pláže, ale ne obrovské hotely. Je tu řada letních vilek, marina a spousta rybářských loděk - a krásný pohled na Atlantik. Vlak staví přímo v srdci Pornicu a pokud přijedete ráno, tak vás asi bude čekat stejný "apokalyptický" pohled jako nás - vyschlé koryto řeky, kde se v bahně válí desítky a desítky lodí. Jako suchozemci mi nedošlo, že je právě odliv. Koryto se za pár hodin opět zalije vodou, loďky se pohupují po vlnách a místní zámeček se odráží na hladině. Je fascinující tuhle sílu přílivu a odlivu vidět v praxi.
Jinak my jsme se vydali po severní straně promenády směrem k marině a pláži de la Noeveillard (kde jsme konečně měli vynikající kafe, a to díky tomu, že to byla italská Lavazza...). Kdo má čas, může se vydat i dál, pobřeží je nádherné.
Odpoledne jsme po návratu do Nantes věnovali části města u řeky. Vedle sebe tu můžete navštívit Jardin Extraordinaire (už zmíněna výše), kde by v budoucnu měl vzniknout futuristický volavčí strom. Už teď se tu ale můžete pokochat zahradou s krásným umělým vodopádem. A hned vedle najdete muzeum Julese Verna. Jedná se o menší budovu, kde vás v několika patrech provedou životem a dílem místního rodáka. Popravdě si myslím, že muzeum by mohlo být více interaktivní a méně "upovídané", ale za těch pár eur stojí. K budově patří i malá zahrada, kde uvidíte rostliny z celého světa (připomínka toho, že Verne byl nadšený cestovatel).
Den 4: Au revoir!
Znovu čas letět domů. Obrácenou cestou jsme se dopoledne přesunuli na letiště (pozor, lety do Prahy neodlétají z hlavního odletového terminálu, ale bočního - na letišti docela dobře označeno). Ale nedalo nám to, a nakoupili jsme ještě pár francouzských dobrot na památku - určitě doporučím místní máslové sušenky, které jsou naprosto luxusní, předpřipravené crepes, masovou "pomazánku" rilletes, případně místní sýry (ty pevnější a méně smradlavé, aby prošly přes kontrolu na letišti...).
Nantes bylo příjemné překvapení. Pro Čechy poměrně neznámé místo, které ale příjemně překvapí. Kousek odsud máte příležitost navštívit další zámky na Loiře nebo krásný Rennes a Le Mans. Samotné pobřeží oceánu také stojí za delší pokoukání. Ráda se sem v budoucnu vrátím, už jen kvůli kontrole toho, jestli se jim podaří dokončit ten slavný volavčí strom. :-)
Jak se ti cestopis líbil?
Blondie procestovala 21 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 3 lety a napsala pro tebe 3 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil
Paráda! Moc hezky zvolená místa k návštěvě.
Tržnice Les Halles v Clissonu je ze 14. století:
https://www.jidlonacestach.cz/tr...s-clisson/ ,
takže má skutečně prastarou atmosféru.
Kromě Clissonu a Pornicu stojí za návštěvu i Guérande (80 km od Nantes):
Samotné staré centrum města je moc fajn, ale hlavně jsou poblíž solné pláně, kde se stále vyrábí sůl starou metodou:
https://www.jidlonacestach.cz/sul-z-guerande/
Paráda! Moc hezky zvolená místa k návštěvě.
Tržnice Les Halles v Clissonu je ze 14. století:
https://www.jidlonacestach.cz/tr...s-clisson/ ,
takže má skutečně prastarou atmosféru.
Kromě Clissonu a Pornicu stojí za návštěvu i Guérande (80 km od Nantes):
Samotné staré centrum města je moc fajn, ale hlavně jsou poblíž solné pláně, kde se stále vyrábí sůl starou metodou:
https://www.jidlonacestach.cz/sul-z-guerande/
Super, díky za tip na příště. My jsme měli vlastně jen tři dny, a byly tedy pořádně nabité :-) Já tyhle francouzské solné pláně miluju, dva roky zpátky jsme byli v Aigues-Mortes v Camarque, kde se mi hrozně líbila růžově zbarvená voda. A dodnes mám doma jejich jemňoučkou Fleur de Sel.
Super, díky za tip na příště. My jsme měli vlastně jen tři dny, a byly tedy pořádně nabité :-) Já tyhle francouzské solné pláně miluju, dva roky zpátky jsme byli v Aigues-Mortes v Camarque, kde se mi hrozně líbila růžově zbarvená voda. A dodnes mám doma jejich jemňoučkou Fleur de Sel.