Východní Timor, jedna z nejméně navštěvovaných zemí světa!

Také jedna z nejmladších...

Cestopis z roku 2020 napsal Daniel Valchovník

Zážitky pro tebe sepsal Daniel Valchovník
Cestopis byl naposledy aktualizován 2020-12-30T13:56:53+01:00

Daniel Valchovník procestoval 148 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 5 lety a napsal pro tebe 14 úžasných cestopisů.

MartinK _1

Aktuálne z 09/2022: z Kupangu to už do Dili nelieta. 3x do týždňa ale lieta z Kupangu do Atambuy (po, st, pi) za cca 55 EUR a odtiaľ je to taxíkom na hranicu blízko.

Na hranici majú obednú prestávku do 14:00 a o 16:00 indonézskeho času sa hranica zatvára. Východní timorčania nám dali vstup zadarmo (ako pre EÚ), hoci podľa ich stránok sme mali platiť 20 USD za tranzitné víza alebo 30 USD za turistické víza.

Na hranici bol problém s autom do Dili. Odporúča sa rezervácia pre minibus vopred. Platili sme 13 USD za osobu. To museli všetkých s rezerváciami obvolať či prídu alebo nie. Napokon sme 2 miesta mali ale mali sme šťastie. Taxík, či minibusy mali rezervácie vopred a obsadzovali len toľko miest, koľko mali v minibuse. Zdržanie - 1,5 hodiny a do Dili sme prišli pri súmraku o 18:00. Cesta je na niekoľkých úsekoch prepadnutá aj o desiatky centimetrov.

V každom prípade, vďaka za cestopis! :)

Miki _3

Jednodušší bylo letět levně do Kupangu a od tam přeletět za 50USD do Dili v Timor-Leste.

Projeli jsme ho na pujčených motorkách: https://www.youtube.com/watch?v=5fy3g18m_co

Tech moznosti, jak se do Dili dostat, je spousta. At uz drazsi lety z Denpasaru nebo Darwinu nebo tento levnejsi let z indoneskeho Kupangu. Snad nejlevneji by to taky slo jet po zemi z Kupangu do Dili, bez problemu bezvizove vstoupit do Vychodniho Timoru. Ale pak se nazpet vracet do Kupangu na Zapadnim Timoru by mohlo jit hladce nebo take ne, nebot na tomto pozemnim prechodu nelze dostat vyjimku z indoneskeho viza. Pokud ma nekdo cerstvejsi info, necht sdili.

Miki _3

Jde to hladce. V obou směrech lze dostat vízum a překročit hranice po zemi. Otestováno před cca půl rokem. :-) Pořád vychází levněji letenka koupená aspon týden předem, než jet 18hodin v minibusu přes nezpevněný silnice Timoru za 22dolarů. :)

A myslím, že zrovna ty si mi psal a ptal ses na tyto informace cca před tím pul rokem. :D

Prakticky cestopis o naprosto unikatni zemi Timor Leste! Tusim, ze zejmena pro zajemce o lusofonni kulturu velmi prinosny. Snad jedine, co me trochu zaskocilo, byl pobyt pouhe 3 dny, behem nichz se jiste nelze dostat na daleky vychod ani do hornateho nitra ostrova. Rekl bych, ze i pres vyssi mistni ceny by si tato mlada zeme zasluhovala aspon tak 6 – 10 dni pobytu …

Libi se mi volba obdobi vasi cesty v obdobi destu, vse se krasne zazelenalo. Tedy zima a jaro by melo byt lepsim obdobim pro navstevu Vychodniho Timoru nezli treba podzim. Ted v zime, pokud jste tam nebyli v dobe Carnavalu, dozvedeli jste se alespon, jestli tam nejaky maly poradaji? Dale na nejake zajimavejsi portugalske kolonialni stavby jste tam narazili nebo spise slabota? O vyletu na protilehly ostrov Atauro jste neuvazovali?

Predem diky za eventualni odpovedi, Dane. Boa sorte noutras viagens!

Daniel Valchovník

Zdravím Vás Jakube. Děkuji za komentář. Musím souhlasit, že minimálně 6 dní to chce. Nicméně jsem rád i za 3. Trávili jsme s rodinami a dětmi dovolenou na Bali, což byla priorita. Naše polovičky, nám i přesto umožnili výlet absolvovat:). Delší pobyt proto nebyl možný. Počasí bylo ideální jak na koupání, tak cesty. Nakonec nepršelo a vše bylo krásně zelené. Portugalské koloniální stavby jsme po cestě objevili, nicméně většinu v dezolátním stavu. Se současných oslav? Vím, že před týdnem 3.března se slavil Den válečných veteránů, kteří bojovali o svobodu proti sousední Indonésii.

JardaM

Paráda, jako vždycky od tebe. Fakt skvělá inspirace.

Daniel Valchovník

Děkuji.