Výstup na nejvyšší horu Rakouska

hodnoceno 5 x

Cestopis z roku 2020 napsal Ondřej Tollinger

Zážitky pro tebe sepsal Ondřej Tollinger
Cestopis byl naposledy aktualizován 2020-10-23T10:18:04+02:00

Ondřej Tollinger procestoval 47 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 4 lety a napsal pro tebe 7 úžasných cestopisů.

Avatar uživatele Ondrab
Ondrab

Co ty nepropnuty lana okolo trhlin?!?!

Ondřej Tollinger

Bylo potřeba uvolnit lano tomu před sebou kdo přeskakoval. Plus nás bylo 5, tak se to nehrotilo nějak do detailů. :) Samozřejmě jinak je lepší je mít lano napnuté stále.

taclik.j

Bez aklimatizace dobrý výkon. Divím se, že jste to všichni ustáli bez problémů s výškou.

3800 m n.m. by pro většinu neaklimatizovaných lidí neměl být problém, když je to na krátkou dobu. Při přespání na chatě kolem 3500 m n.m. bude ta výška znát víc. Dobrý výkon to je, ale kvůli jiným věcem. Problémy s výškou jsou individuální. Někdo je může výrazně pocítit i níže, ale většina až výše. Já s kamarádkou jsme např. na Havaji bez aklimatizace vyjeli do 2800 m n.m. a pak jsme šli na vrchol Mauna Kea do 4200 m n.m. a začali jsme cítit nějaké následky (zpomalení mluvení atd.) až u jezírka ve 4000 m n.m., ale později už v pohodě i při pobývání pár hodin na vrcholu.

Ondřej Tollinger

Já s tím komplikace neměl, ale na dva z naší skupiny to mírně dolehlo. Na GG je výhoda, že to jde vždy zabalit po cestě a počkat. Takže zase tak nereálné to není. Hlavně to bylo opravdu na moment v těch 3800 a i tak posledních 200 metrů výškových se šlo pomalu.

Jinak od 2500 už může mít někdo komplikace. Je to tedy velmi individuální. Řekl bych, že je to na zvážení každého. Původní plán byl dát aklimatizaci, ale počasí nás donutilo plán změnit.

Libor_S: trošku závidím. Havaj mě také láká a kor Mauna Kea.

Michal Zhor

Ahoj Tolli, rádi jsme Vás potkali u kříže na vrcholu.

Ondřej Tollinger

Ahoj, závěr se vám taky koukám dost povedl. :D Každopádně povedené fotky, dokonce jsem se na nějaké i našel. :)

A příště zase na jiném vrcholu. Já jich mám před sebou ještě hodně. :D

Řekl bych, že hodně dobrý výkon dát to za 1 den kompletně nahoru i dolů... GG se mi zatím nepoštěstil, ale třeba to ještě přijde.

Ondřej Tollinger

Bohužel počasí nepřálo na další den, tak se program za běhu měnil. Jinak to mělo být na dva dny. :)

Každopádně 2 km výškové se za den dají dát bez komplikací. Podobně jsem dával nejvyšší horu Islandu a tak jsem věděl, že i toto je naprosto reálné.