Work and Travel USA 2019 - Nezapomenutelné 4 měsíce v USA

V létě 2019 jsme společně s bratrem vyrazili na 4 měsíce za oceán vyzkoušet si jaké je žít v USA.
Cestopis z roku 2019 napsal Michal Horák

Léto v USA

V létě 2019 jsme společně s bratrem vyrazili na 4 měsíce za oceán vyzkoušet si jak se žije v USA (což byl náš sen už dlouhou dobu).  Vyjeli jsme přes agenturu Czech-Us (kterou určitě můžeme doporučit) a jako pracovní pozici jsme si vybrali Sales Associate ve Vailu ( Colorado).

Letenky Praha – Londýn a Londýn - Denver se nám podařilo sehnat za rozumnou cenu a celková doba cesty vyházela na zhruba 25 hodin. Celá cesta probíhala bez větších komplikací, ale nad Denverem nás zastihla bouřka a my jsme tak byli nuceni letět do Phoenixu, kde jsme čekali, než se bouřka nad Denverem zmírní . Díky tomu nám ujel předem domluvený odvoz z Denveru do Vailu a my jsme tak byli nuceni strávit noc na letišti. Druhý den ráno jsme se vydali na autobus, který nás za cca 2,5 hodiny dopravil na nádraží ve Vailu.

Rozhodli jsme se, že se nejdříve ubytujeme a poté půjdeme najít obchod Vail Style, kde na nás čekal manažer Galo, který nám pomohl vyplnit nezbytné papíry, abychom mohli začít pracovat. Další naší povinností bylo založení bankovního účtu, na který nám chodila každých 14 dní výplata. Banka se nachází přímo ve vesnici Vail a celé založení účtu nám zabralo asi 30 minut.

Druhý den jsme nastoupili do práce. Náš zaměstnavatel má ve Vailu celkem 5 obchodů, ve kterých jsme se celé léto střídali. Nejdříve nás čekal trénink, abychom byli schopni pracovat v obchodě samostatně.

Pracovní týden měl zhruba 35-40 hodin. V případě, že jsme chtěli někam cestovat nebyl problém se domluvit a upravit schedule podle našich požadavků, abychom měli stejný day off. Takto jsme například vyrazili na 4 dny v půlce léta do sousedního Utahu.

Hlavní náplní byl především customer service – vítaní nově příchozích zákazníků do obchodu, obsluha a prodávání za kasou. Jednou týdně přicházelo nové zboží, které bylo nezbytné označit cenovkou a vystavit v obchodě. Pokud bylo na směně více lidí, práce se vždy rozdělila – jeden obsluhoval zákazníky za kasou a druhý udržoval obchod čistý a upravený. Každou neděli se ve Vailu koná Farmers market, na kterém jsme měli stánek, ve kterém bylo vystaveno zboží ve slevě.

Na ubytování nás bylo celkem 7 (4 češi, holka z ekvádoru, turecka a jeden chorvat).

Za ušetřené peníze během léta nás čekalo 15 denní cestování, během kterého jsme ujeli více jak 3000 km a projeli 5 státu (Colorado, Arizona, Utah, Nevada a Kalifornie).

Cestovali jsme v pěti lidech a společnej roadtrip po západě USA jsme zakončili v San Franciscu, kde jsme se rozdělili a každý z nás odletěl někam jinam. Já společně s bratrem a přítelkyní jsme letěli do Los Angeles kde nás čekaly ještě 4 dny.

Co se týče peněz tak ušetřené peníze za 3 měsíce nám v pohodě stačili na cestování a ještě se nám vrátili počáteční náklady.

s přítelkyní
Monument Valley
Jezero

Přínosy a poznatky z cesty

Léto v USA osobně považuji za nejlépe strávené 4 měsíce v mém dosavadním životě - poznal jsem spoustu lidí z nových kultur, nasbíral více zážitků a zkušeností jako za dosavadních 21 let mého života. USA mě v žádném případě nezklamalo - spíše naopak. Tato země je tak pestrá a zajímavá, že i všední věci jako je nákup v supermarketu, kde je nepřeberné množství a druhů zboží, mě bavili.  Cestování je zajímavé tím , že je neuvěřitelně pestré. Jeden den se vám potí prdel  v 50° vedru v poušti a druhý klepete kosu v noci ve stanu v -2° v Yosemitu. Každému kdo má možnost vyjet bych to vřele doporučil a ne jen cestovat a utrácet peníze, ale také tam zkusit na nějakou dobu zůstat, pracovat a žít normální život, protože to člověku neskutečně otevře oči a tu zemi a mentalitu lidí v ní pozná daleko více než jako pouhý turista co přijel rozházet peníze.

Zajímavosti

Nejteplejší místo na cestě - Death Valley 46°C

Nejstudenější místo - Yosemite - v noci asi -2°C

Ujetých km za celé léto - přes 5000

Top místo - San Francisco

Nejhorší místo - Los Angeles ( prostě mi to město moc nesedlo, až ná pár známých lokací smrad, bezdomovci, bordel...)

Zážitky pro tebe sepsal Michal Horák

03. 11. 2019, poslední aktualizace 2019-11-03T16:15:00+01:00

Michal Horák a procestoval 14 zemí světa, nejvíce Evropu a Severní Ameriku. Na Cestujlevne je už 10 měsíců, napsal pro tebe 4 cestopisy .

Kazachstan
cizy 2019-11-19T13:14:12+01:00 0 komentářů
Kazachstán 2018

Začiatok v Almaty a jej okolí spolu s výletom k jazeru Kaindy. Odtiaľ letecky do Usť-Kamenogorsku s pokračovaním do neslávne známeho Semipalatinsku a Kurčatova. Na konies Astana.

Torres del Paine, Chile
Patrik Balcar 2019-11-18T23:34:11+01:00 0 komentářů
Chile 2018

Navštívili jsme Torres del Paine, jeden z nejkrásnějších národních parků Patagonie. Příroda to je krásná, ale bylo to tedy náročné

SOFIE za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-11-18T13:01:17+01:00 14 komentářů
Bulharsko 2019

Do Sofie bych asi nikoho nelákala, ale zlákají-li vás levné letenky, tak vězte, že budete mít na dosah úžasné hory. Ty člověku vezmou dech, zklidní tep a donutí vás i na Sofii vzpomínat s láskou ..

Cyklovýlet po Oahu (Hawaii)
Jaromír Volavý 2019-11-17T22:21:30+01:00 6 komentářů

Na Hawai, tam se mají. Aloha