1. Cestopisy
  2. Evropa
  3. Švédsko
  4. Za polární září a sobím burgerem do Kiruny

Za polární září a sobím burgerem do Kiruny

Vidět soba, sníst soba? Vidět polární záři? 3x ano!
Avatar uživatele
Cestopis z roku 2022 napsala Klaruse
Avatar uživatele

Zážitky pro tebe sepsala Klaruse

17. 04. 2022, poslední aktualizace 2022-04-17T13:57:10+02:00

Klaruse žije v České republice a procestovala 22 zemí světa, nejvíce Evropu. Na Cestujlevne je už 8 let, napsala pro tebe 2 cestopisy . Má své stránky https://www.flickr.com/photos/167854862@N02/albums.

Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com

Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování

Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů

Staneš se plnohodnotným
členem komunity

Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.

Vytvořit cestovatelský profil

7 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Do NP Abisko v létě jeď a ani na pobyt nemusíš šetřit. Je tam zdarma k dispozici tábořiště Nissonjokk po krásných 4,5 km od vlaku podél řeky, případně i ubytko u této stanice nebo levnější hostel u vedlejší stanice směr východ. Abisko je malé, stačí pár dní, ale doporučuju ho spojit s Lofoty. Vlakem to je kousek krásnou tratí do Narviku a pak se dá jet busem, půjčeným autem nebo stopem. Z Lofot pak trajektem do Bodo a letadlem nebo i vlakem. Já to jel opačně, fotky mám tady (Abisko je kousek za půlkou alba): https://eu.zonerama.com/liborste...um/5645426

před měs
Avatar uživatele
Klaruse

Děkuju moc za tip! Ukládám si :) Určitě to ráda spojím s Lofoty, minimálně podle fotek je to tam naprosto skvělý.

Lucie _B

Díky moc za postřehy a nádherné fotky. Dál než do Osla a Stockholmu jsem se zatím nepodívala. Krmení sobů a jízda na skútrech musel být skvělý zážitek. Sobí maso i gin bych taky zkusila hned. Za polární září, do Kiruny, a obecně na sever Evropy bych se strašně ráda vydala, jen je to prostě tolik peněz, že vždycky raději vyjedu někam o dost levněji za teplem. Třeba příště.

před měs
Avatar uživatele
Klaruse

Děkuju moc za reakci ♥ zkuste třeba Tromso, i na víkend, dají se tam pořídit relativně levné letenky, polární záře je tam víc jak častá :)

před měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
  • Přidal se před 6 lety
  • Napsal 813 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2022-04-19T12:19:49+02:00)

Tromso může být dobrá volba, i když obecně na pobřeží je menší pravděpodobnost jasné oblohy a během pár dní se nemusí zadařit vidět polární záři. My jsme ji viděli až 4. a 5. večer. Před tím bylo v noci zataženo a ve finském Kilpisjarvi 3. noc se obloha místy protrhávala, ale záře nebyla. Byl jsem tam před 6 lety taky začátkem března.

Tromso se dá zvládnout i relativně levně, pokud jede víc lidí. Ve čtyřech lidech vyjde jednoduchá malá chatka v kempu na jižním okraji města za mostem na osobu levně (kuchyň, WC a koupelna je v budově asi 100 m od chatek a jsou tam když tak i větší a vybavenější). Kemp je místy dost osvětlený, tak je lepší z něj někam popojít, ale my viděli zelenou záři pouhým okem i z nejosvětlenějších míst po vylezení z kuchyně. Předchozí večer jsme měli lepší místo - kemp v Birtavarre východně od Tromso a geomagnetickou bouři, ale to byla vidět jen bílá záře (lepší by ten večer byla jižní Skandinávie) a fotky byly mnohem barevnější než pozorování, jak píše Klaruse.

Auto tedy není nutné a do kempu lze dojet z letiště busem MHD s přestupem nebo pak z centra přes most pěšky, ale doporučuju půjčení auta na výlety a možnost přespání i jinde, i když i bus se dá využít na dojetí mimo Tromso přes den.

Nevím, jestli jsou v Tromso ty drahé aktivity pro turisty. Pokud ne nebo se jim člověk vyhne, nebude to drahé. My měli sněžnice z českých půjčoven s sebou a běžky jsme si ve Finsku půjčili levně. Fotky mám tady:

https://eu.zonerama.com/liborste...um/1310450

před měs
Avatar uživatele
Klaruse

V Tromso jsou drahé aktivity pro turisty, my jsme jeli na výlet lodí s pozorováním kosatek za cca 4 000 Kč/osoba. Jinak se z Tromsa dá dojet "klasickou" MHD z letiště a není potřeba jet drahým shuttle do centra. Na bydlení doporučuju Enter Backpack Hotel, neplatili jsme nijak extra moc, ale je to pár let zpátky :)

před měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Myslel jsem ty psí spřežení nebo sněžné skútry. Na to tam není vhodný terén a na skútry mají v Norsku restrikce. Výlet na kosatky by stál za to, ale sezóna tam na ně je od listopadu do začátku února. V létě by na ně byl dobrý Andenes na severu Vesterál.

Psal jsem, že z letiště stačí bus MHD, akorát je třeba dojít přes parkoviště na zastávku na hlavní silnici. Jeli jsme s ním a auto si půjčili až další den ráno (čímž jsme ušetřili 1 den půjčení auta). Vlastně už tento 1. večer bylo zataženo, takže jsme se dočkali jasné oblohy až 5. noc. V létě jsem šel i pěšky ze sousedního ostrova, kde jsem v horském údolí stanoval, okolo letiště a pak přes kopec (hlavní silnice vede dlouhým tunelem) do centra.

Avatar uživatele
 
 

Další cestopisy

❤️ Oblíbené
Čtení na 10 minut
Bari podle Danielle Steel
Lukáš Koula 2022-05-23T20:58:25+02:00 3 komentáře
Itálie 2021

aneb jedna bláznivá cesta pro polibek od dívky mých snů ... V krátkosti k Bari na začátek: Už teď v úvodu vím, že tenhle cestopis bude krátký, ale o to zajímavější. Pro jistotu však jméno slečny, okolo které se děj příběhu odehrává, neuvedu a ani zde…

❤️ Oblíbené
Čtení na 29 minut
Za pár PENů v Peru
Avatar uživatele conic30
conic30 2022-05-21T22:46:36+02:00 2 komentáře
Peru 2022

...aneb výprava do země, o které jsem netušila, že chci navštívit.... Začalo to jak už pro mě typicky. Nad ránem sedím v ambulanci a při čekání na výsledky brouzdám na netu po akčních letenkách. Po více než dvou covidových letech, kdy člověk nemohl skoro ani z domu, se…

Čtení na 9 minut
Belgie - dámská jízda na pár dní
Avatar uživatele
Míša Peterková 2022-05-21T18:45:06+02:00 0 komentářů
Belgie 2022

Ráda bych se podělila o své zážitky a praktické rady o Belgii - Brusel, Gent, Bruggy. Den 1. BruselVe čtvrtek 12.5. jsme vstávaly ve 3.20. Opravdu brzy ráno, zato ale natěšené na naši cestu. Prodloužený víkend v Belgii a jen 3 kamarádky, značka ideál. Letěly jsme z Prahy do Charleroi,…

Čtení na 14 minut
Barneyho víkendové (ú)lety: Tenerife
Barney1987 2022-05-18T00:09:09+02:00 15 komentářů
Španělsko 2022

48hodin na Tenerife. Předmluva:Rozhodl jsem se sepsat seriál cestopisů s názvem " Bárneyho víkendové (ú)lety".  Jak tyto výlety a tento nápad vznikl?... Vlastně úplně náhodou. Jako bežný smrtelník a zaměstnanec, mám…

Další cestopisy