Cestopis

Za vodopády a traily východní Kanady I

Mohutné Niagarské vodopády, záliv Fundy s největším přílivem na světě, drsná krása parku Cape Breton, okouzlující Peggy's Cove. A jako bonus - příšerné počasí. Prostě skvělý výlet.
Cestopis z výpravy „Za vodopády a traily východní Kanady“ z roku 2018 napsal Leoš Literák

Když se loni objevila slavná akce s Air Canada, neváhal jsem a koupil letenky na konci května do Toronta. Až později jsem se kouknul do atlasu a zjistil, že ty úžasné hory jsou na západním pobřeží. Oops. Nejdříve jsem hledal nějaký trek v regionu (Bruce trail), ale pak jsem koupil průvodce Kanadou od Lonely planet a začal si zaškrtávat, co by mě lákalo. Nakonec z toho byl road trip po východním pobřeží, kde jsem plány upravoval podle počasí a hodinek.

V neděli 27.5.2018 jsem odletěl do Toronta. Pohodlný let byl operován Austrian Airlines a potěšil chutný a bohatý catering. Po přistání jsem si koupil místní SIM kartu v supermarketu (1 GB dat za 47 CAD). V Kanadě je sice více operátorů, ale konkurence nevede ke snížení cen. Navíc je většina tarifů regionálně omezených, takže když přejedete do jiné provincie, platí jiný ceník.

V Česku by jej zavřeli ..
Webster's Falls
Devil's Punchbow
Tew's Falls

Na pondělí jsem si objednal AirBnB zážitek 3x Waterfalls. Ráno mě vyzvedl Alan v Subaru SUV s dalšími třemi pasažéry (jeden se jmenoval také Leo) a vyrazili jsme za vodopády, kterých je region plný. Počasí nám přálo, svítilo sluníčko a bylo akorát. Doprava byla ale velmi hustá. Po hodině jízdy jsme si šli prohlédnout Websterův vodopád ve West Flamborough. Parkovou krajinou teče Spencerův potok, přes který vede hezký kamenný most. A o kousek dál je menší vodopád. Je to fajn místo na relax či piknik. Další vodopád byl Tew. Nenápadný klidný potůček zurčící v lese a pak nečekaně obrovská díra. Oba vodopády spojuje trail, byl ale bohužel uzavřen. Třetí vodopád byl těsně u silnice - jako by mimozemské rypadlo vybragrovalo kus krajiny. Samotný vodopád Devil's Punchbow byl ale jen malý pramínek vody.

Cestou jsme se stavili v taverně na oběd a pak v muzeu Welland Canal. Zblízka jsme sledovali obří loď v zdmychadle. Věděli jste, že Niagara je proslavený vinařský region? Okoštovali jsem ledová vína a jsou moc dobrá. I likéry. Mňam. Pak následoval hlavní bod programu - Niagarské vodopády. Nejsou nejvyšší, ale ta masa vody řítící se dolů bere dech. Výhled z kanadské strany stojí za to, vodopády máte jako na dlani. Vyplatí se přejet hranici z USA.

Nejdříve jsme se nalodili na loď společnosti Hornblower. Ta nás dovezla k prvnímu vodopádu u americké strany. Za chvíli zamířila k slavnější podkově. Plula tak rychle, že jsem ani nestihl schovat foťák. Vlny s námi začaly házet, takže jsem jednou rukou držel foťák pod zábradlím, druhou rukou jsem se křečovitě držel sám. Pak jsem ztratil dech. Vjeli jsme do mlžného oparu vodní tříšti. Zkusili jste někdy otočit sprchovou hadici proti obličeji a dýchat? Cítil jsem se podobně. Do toho burácela padající voda a víry pohazovaly s naší lodí. Byl to hodně dobrý zážitek. Když jsme pluli pryč, vytáhl jsem foťák a marně se zkoušel zachytit atmosféru místa. A všiml jsem si, že jsem si neschoval hodinky Fitbit. I když nemají deklarovanou vodotěsnost, cestu naštěstí přežily. Nakonec jsme si udělali procházku až k samotnému vodopádu, dali si vynikající Ježíšovu zmrzlinu a jeli zpět.

Příště přeletíme do Monctonu. Potěší, když využijete slevu 10% na pobyt přese mě.

Niagara rapids
Americká část
Podkova
Slack line
Racek nad duhou

Náklady

 • zpáteční letenka Praha - Toronto přes Vídeň - 6600 Kč
 • vlak z letiště - 12 CAD
 • AirBnB Little Portugal 1 noc - 1723 Kč
 • SIM karta - 47 CAD
 • Zážitek Waterfalls - 2200 Kč
 • Snídaně - 6 CAD
 • Oběd - 20 CAD
 • Hornblower cruise - 30 CAD

Zážitky pro tebe sepsal Leoš Literák

06. 10. 2018, poslední aktualizace 2018-10-16T10:50:32+02:00

Leoš Literák žije v České republice a procestoval 26 zemí světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne je už 3 roky, napsal pro tebe 4 cestopisy . Má své stránky https://www.literak.cz/kategorie/cestovani/.

Další cestopisy

Čtení na 43 minut
Úplně sám na Islandu

Můj příběh, ve kterém jsem se ze dne na den rozhodl letět na Island a s naprostým minimem zkušeností si vyzkoušel zdejší slavný, 80 kilometrů dlouhý trek.

Čtení na 22 minut
FRANCOUZSKÁ POLYNÉSIE Bora Bora-Huahine-Moorea
Petr Francouzská Polynésie

Dva týdny v ráji jen s batohem

Čtení na 3 minuty
Rusko

Putin - Putout - Putin - Putout

❤️ Oblíbené
Čtení na 14 minut
Maledivy na vlastní pěst
Mája Maledivy

15 dní, 7 speedboatů, 6 letadel, 3 výlety, 3 ostrovy a nespočet zážitků...

Další cestopisy

7 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Gigo15
Gigo15

Skvělý cestopis.

Těším se na pokračování.

Odpovědět
před 2 měs
Avatar uživatele Michal
Michal

Ahoj, nemáš nějaký tip, jak se dostat z Torronto YYZ na odpoledne k Niagárským vodopádům bez auta (řekněme tak do 60-70 CAD)? Díky :-)

před 2 měs
Leoš Literák

Přímo z letiště jezdí předražený zájezd. Z města je výběr větší, třeba

https://www.niagaraparks.com/vis...-packages/ 65 CAD Hornblower, Journey behind, fury, white water walk, wego 2 days

před 2 měs
mirjur

Zkus www.busbud.com, cena jeden směr od 250 Kč, doba jízdy od 1,75 hod... je to 120 km.

před 2 měs
Avatar uživatele Michal
Michal
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 32 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-10-11T16:16:53+02:00)

Díky. Přiletí mi to tam v sobotu v 14:20 a odlétá v neděli v 8:00 a v tu dobu tam žádný rozumný autobus nejezdí a shuttle z Niagara Parks jezdí jen po městě Niagara Falls. Aspoň jestli je myšlen WEGO.

Je to jen mezipřistání a abych taky něco měl z té povinné ESTA.

před měs
Leoš Literák

Obávám se, že to auto je asi nejlepší varianta. Ekonomicky, i časově.

před měs
Avatar uživatele Michal
Michal
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 32 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-10-12T08:20:23+02:00)

Bohužel, to tak vypadá. Raději bych na 2,5 hoďky nasedl do autobusu, pospával, došel k vodopádům a za hodinu dvě to samé zpátky. S jistotou nulových tahanic o depozit s půjčovnou nebo bez nechtěného suvenýru v podobě lístečku s pokutou, co přijde po čase poštou.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)