
Zimní Mallorca? Totálně podceňovaná! - Část 2
Od skrytých pláží a impozantních jeskyní až po horské túry a poklidné večery na venkovském statku. Praktické tipy, osobní zážitky a inspirace.
Cestopis z roku 2025 napsala Juliana Leshchenko
Den 5 – Pláže a jeskyně jihovýchodní Mallorky
Další dny jsme věnovali objevování oblasti Llevant, tedy jihovýchodní části Mallorky, která je známá svými jeskyněmi a písečnými plážemi. Jak je vidět, opouštíme poslední hory a míříme do otevřené krajiny. Naším cílem byl krátký výlet ke kamennému mostu vytvořenému přírodou, který se nachází ve skalách.
Když jsme ale dorazili k nejbližšímu přístupovému bodu, zjistili jsme, že se autem dál nedostaneme. Vzhledem k našemu nabitému programu jsme se rozhodli túru odložit na později a místo toho jsme zamířili na nedalekou pláž, kde jsme si užili odpočinek, než nastal čas na předem rezervovanou prohlídku jeskyní Coves del Drach.
Pláž byla úžasná – bílé písky, volné parkování a ideální vlny. Pozorovali jsme děti, jak statečně čelí příboji, a já jsem si to samozřejmě musela vyzkoušet taky.
Pokud plánujete návštěvu Coves del Drach, určitě si rezervujte vstupenky předem na oficiálních stránkách. Dvě vstupenky pro dospělé nás stály 34 eur a prohlídky probíhají každou hodinu. Uvnitř je teplo a vlhko, tak s tím počítejte. Prohlídka nás provedla fascinujícím labyrintem stalaktitů a na závěr nás čekal živý koncert klasické hudby přímo v jeskyni. Natáčení je zakázáno – a dává to smysl, protože světla z obrazovek by úplně zničila atmosféru.
Plní dojmů jsme se vydali klikatou krajinou do našeho dalšího ubytování. Tentokrát jsme přespali ve "finca" – venkovském statku obklopeném přírodou, něco jako naše chata. Měli jsme k dispozici venkovní balkon, gril a parkování přímo před domem. Plně jsme toho využili a pobyt byl nejen praktický, ale i útulný. Jen noci byly chladnější, takže jsme ocenili klimatizaci s funkcí vytápění.
Den 6 – Skrytá pláž a kamenný most
Zaparkovali jsme u hlavní silnice a vydali se na asi hodinovou túru k Cala Varques – utajené pláži obklopené úchvatnými útesy. Měli jsme ji skoro celou pro sebe, kromě jednoho staršího páru, který se nás ptal na cestu ke kamennému mostu. Je sice vyznačený na Google mapách, ale ne každý turista si troufne na hodinový pochod středomořskou divočinou.
Cestou jsme narazili na nádherné mořské jeskyně, ze kterých by se za tisíce let mohly stát nové kamenné mosty. A konečně jsme se dostali i k tomu našemu, který jsme den předtím odložili – a stálo to za to! Sedět na jeho okraji a pozorovat vlny, jak se tříští o skály pod námi, byl zážitek plný adrenalinu.
Po takovém dobrodružství jsme dostali hlad. Našli jsme si perfektní místo na útesu na piknik. Zrovna když jsme chtěli začít jíst, zaslechli jsme ptačí volání a všimli si hnízda sokola stěhovavého se dvěma dospělými jedinci. Takový závěr dne se jen tak nevidí!
Den 7 – Přírodní most Es Pontàs
Tento den byl věnovaný přímořským útesům Mallorky. Naší hlavní zastávkou byl přírodní skalní oblouk Es Pontàs, nedaleko města Santanyí. Tato formace připomínající mořský most dostala své jméno právě podle svého tvaru. Vyhlídka je krásně upravená – lavičky, kde si můžete v klidu sednout, dát si svačinu a kochat se výhledem.
Největším zážitkem byla křišťálově čistá voda. Viditelnost byla tak dobrá, že jsme viděli až na dno a mohli pozorovat podmořský svět. Po celý den jsme sledovali vlny narážející do útesů a potkali i několik místních koček, které se vyhřívaly na sluníčku. Teploty stoupaly a my jsme měli pocit, že jsme se konečně aklimatizovali. Jižní pobřeží Mallorky je poseté nádhernými písečnými plážemi – mám pocit, že by se dalo navštívit každý den nějakou novou.
Den 8 – Odpočinek na statku
Po týdnu plném dobrodružství jsme si dopřáli den volna a užili si relax na naší fince poblíž města Santa Margalida. Udělali jsme si pozdní snídani a prošli se po okolních polích. Zaujala nás hlavně palmová plantáž – u nás doma nic podobného neuvidíte.
Později jsme rozdělali oheň a otestovali své grilovací schopnosti. Je na tom něco kouzelného – rozdělat si oheň a vařit venku. Bylo to jako dokonalý únik na venkov.
Den 9 – Velké finále v horách
Když jsme už téměř celou Mallorku poznali, vrátili jsme se do hor za posledním velkým dobrodružstvím. Serra de Tramuntana, dechberoucí pohoří zapsané na seznam UNESCO, nás čekalo s výšlapem dlouhým 15 km.
Startovali jsme poblíž silnice Ma-10 v nadmořské výšce kolem 850 metrů a pokračovali směrem na Puig de Massanella – druhý nejvyšší vrchol ostrova s výškou 1 364 m. Cestou jsme minuli i další vrcholy:
-
Puig de la Criança d’Alt (1 004 m)
-
Puig de Son Nebot (1 022 m)
-
Serra des Teixos (1 259 m), kde rostou vzácné tisové stromy
Čím výš jsme stoupali, tím dechberoucnější byly výhledy. Vápencová krajina, staré dubové a borové lesy a panoramatické hřebeny nabídly to nejlepší z Baleár. Za dobré viditelnosti je dokonce možné zahlédnout ostrov Menorca.
Ale tento výlet není jen o výhledech – je i o historii. Stezky dříve používali pastýři, výrobci dřevěného uhlí a obchodníci s ledem, kteří ve starých kamenných jámách uchovávali sníh pro výrobu ledu.
I fauna je tu zajímavá – zahlédli jsme divoké kozy, supy černé a orly krátkoprsté, jak krouží nad útesy.
Výlet nám trval přibližně 3 hodiny a 43 minut. Byl náročný, ale pohled z vrcholu všechno vynahradil. Jen jedna rada – na trase nejsou žádné zdroje vody, takže si ji vezměte s sebou dostatek a počítejte s rychlými změnami počasí, hlavně na otevřených hřebenech.
Takže pokud hledáte výzvu, obujte si pohorky a vyrazte – čeká vás jeden z nejkrásnějších výšlapů na Mallorce!
Jak se ti cestopis líbil?

Juliana Leshchenko procestovala 35 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 26 dny a napsala pro tebe 2 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.