Zimní víkend na Mallorce aneb co stihnout za 2 dny

Mallorca je proslulá letní destinace, ale i v zimě stojí za návštěvu. My jsme si udělali v lednu víkendový výlet a vrátili se totálně nadšení! Co se dá za 48 hodin na zimní Mallorce vidět?
Cestopis z roku 2019 napsala Jana

Teď v zimě jsou na Mallorcu akční letenky každou chvíli. Ani my jsme si nechtěli nechat ujít příležitost pochytat v zimní šedi pár slunečních paprsků, a tak jsme vyrazili poslední lednový víkend na tento nádherný ostrov. Na Mallorce jsme byli poprvé, proto jsme nasedali do letadla plni očekávání a musím říct, že nám místní krásy opravdu vyrazili dech. Příroda na ostrově je neuvěřitelně rozmanitá, všechno se zelená a kvete, procházíte se pod pomerančovníky... skoro byste zapomněli, že je zrovna leden.

2 dny byly opravdu hodně krátké na to, abychom ostrov prozkoumali důkladně. Na druhou stranu jsme si aspoň udělali představu, co je na Mallorce k vidění a že ji určitě stojí za to navštívit ještě několikrát. Chcete se inspirovat, co lze stihnout za 48 hodin?

„Hlavním tahákem zimní sezóny na Mallorce je kvetení mandlovníků. Poslední lednový víkend stromy kvést teprve začínaly, takže je lepší vyrazit spíš až na přelomu ledna a února.“

Na Mallorcu jsme přiletěli v pátek večer a měli jsme přesně 48 hodin na objevení krás ostrova. Na letišti jsme si půjčili auto a dojeli na naše první ubytování. To jsme si zabookovali přímo v Palmě, odkud jsme druhý den ráno vyrazili do pohoří Serra de Tramuntana.

Banylbufar
Banylbufar
Valldemossa
Valldemossa

1. den

Hned ráno jsme vyrazili z Palmy směrem na severozápad. Za necelou půlhodinku už jsme vjížděli do pohoří Serra de Tramuntana. Tohle pohoří bylo pro svůj kulturní a přírodní význam zapsáno na seznam UNESCO, nejvyšší hora Puig Major dosahuje výšky 1445 m n. m. Přes celé pohoří vede slavný trek GR221. Kromě toho jsou místní kopce velmi oblíbené u cyklistů, teď v zimě tady trénují i profíci (my jsme potkali několikrát slavný tým Sky).

„V úzkých horských serpentinách dávejte pozor na cyklisty. Někteří se řítí dolů, jako kdyby snad byli nesmrtelní.“

Naší první zastávkou bylo městečko Banylbufar, které také leží na stezce GR221. Teď v zimě tu bylo spíš mrtvo, ale můžete zde vidět typické terasy a zásobárny vody.

Odtud jsme vyrazili do města Valldemossa, které je sevřené v okolních kopcích. Tady už jsme potkali i několik turistů a otevřených kaváren. Dominantou města je klášter Cartoixa de Valldemossa, kde se léčil z tuberkulózy Fryderyk Chopin - tomu je zasvěceno i místní muzeum. Nám se nejvíc líbilo na vyhlídce, ze které je kouzelný pohled na kostel sv. Bartoloměje. Není divu, že tady má dům i Michael Douglas.

„Teplota se pohybovala mezi 10 až 15 stupni, v horách spíš méně. Na vyhlídce nad mořem to pěkně fučelo, takže zimní bundu, ve které přijedete, určitě užijete.“

Křižujeme serpentiny dál směrem na sever a zastavujeme na vyhlídce v městečku Deiá. Tohle místo je vážně neuvěřitelně fotogenické! Odpoledne už potřebujeme pauzu, a tak relaxujeme ve městě Sóller. Proslavilo se zejména díky historickému vlaku, který sem jezdí z Palmy už od roku 1912 a na této trase projíždí krásnou krajinou pohoří Sierra de Alfàbia.

Deiá
Sóller
Cap de Formentor
Cap de Formentor

Cílem prvního dne bylo stihnout západ slunce na Cap de Formentor. Vyhlídka s majákem nabízí úchvatné výhledy na útesy a modré moře. Vychutnáme si západ slunce a serpentinami se vracíme zpět k moři, kde v Port de Pollença trávíme druhou noc.

2. den

Ráno nás vítá deštěm. Bližší prohlídku přímořského letoviska Port de Pollença tedy necháváme na jindy a hned vyrážíme do Porto Cristo. Tady se nacházejí krápníkové Dračí jeskyně - Cuevas del Drach. Chceme jim dát šanci, i když od jejich návštěvy spoustu průvodců odrazuje, kvůli tomu, že jsou moc komerční. Prohlídka jeskyní je bez průvodce, na konci se všichni shromáždí na břehu podzemního jezera a začíná koncert vážné hudby. Na osvětlených lodičkách přijíždí za úplné tmy hudební kvartet, který odehraje čtyři úryvky známých skladeb. Musím říct, že mě se v jeskyních moc líbilo. Teď v zimě byla skupina návštěvníků malá, takže jsme si mohli jeskyně projít v klidu. Koncert na závěr mi přijde jako super nápad, jak prohlídku oživit.

Dračí jeskyně
Dračí jeskyně
Churros
Katedrála v Palmě
Katedrála v Palmě

Večer se vracíme domů, a tak je na čase přiblížit se zpátky k letišti. Odpoledne si vyhrazujeme na hlavní město Palma de Mallorca. Dominantou města je velkolepá katedrála La Seu a přilehlý Parc de la Mar. Před katedrálou mají skvělé churros, a tak si ještě osladíme návrat do deštivého Německa.

Kompletní průvodce

Kompletního průvodce "Mallorca v zimě - co vidět za 48 hodin" najdeš na mém blogu: https://mywandertime.com/spanels...ca-v-zime/

Obsahuje tipy na:

• půjčení auta
  • ubytování
  • skvělé jídlo
  • podrobný itinerář s mapou
  • celkový rozpočet

Zážitky pro tebe sepsala Jana

03. 02. 2019, poslední aktualizace 2019-02-24T18:05:22+01:00

Jana žije v Německu a procestovala 42 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsala pro tebe 4 cestopisy . Má své stránky https://mywandertime.com/.

ROADTRIP IV
Avatar uživatele Tutina
Tutina 2019-09-15T09:53:54+02:00 0 komentářů
Evropa 2019

Letošní díl našeho ježdění po evropských silnicích.

Drncání po Nusa Penida a Nusa Lembongan
Avatar uživatele Jiří Macháček
Jiří Macháček 2019-09-13T21:10:38+02:00 4 komentáře
Indonésie 2018

Od ostrůvků, které vypadají jako "Bali před 30 lety" byla velká očekávání. A jak to bylo doopravdy?

MAKEDONIE za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-09-10T18:45:47+02:00 36 komentářů

Podceňovaná, pro hodně lidí v podstatě neznámá, přitom tak blízko, tak snadno dostupná, levná a ve svém hrubém zrnu tolik krásná! Makedonie, perla Balkánského poloostrova.

Koniec leta (nielen) na ukrajinských Maldivách
tonic 2019-09-09T13:06:25+02:00 0 komentářů
Ukrajina 2019

Posledný augustový týždeň v znamení ukrajinských pláží, delfínov, boršču, koňaku a 47 ročného Antonova An-24