Bosna a Hercegovina

Napsal LuckyB 2017-03-19T21:18:49+01:00 ve fóru Co vidět a navštívit
8 odpovědí

Ahoj, chtěl bych poprosit opět o pár rad, tipů a názorů vás ostatních cestovatelů. Přemýšlím nad výletem do Bosny, na začátku července, ve dvou lidech letecky z Bratislavy do Tuzly.

Nevím jestli letět pondělí - pátek nebo pátek - pátek. Chtěl bych určitě zajet do Sarajeva a do Mostaru, pokud by se daly stihnout ještě nějaký další místa, tak by to bylo fajn.
Kolik času je tak potřeba na Sarajevo? (podotýkám, že muzea mě moc neberou, hlavně památky, město a jídlo). Tím, že budeme jen dva tak půjčovat auto nemá smysl, takže všechny cesty busem/vlakem.
Předpokládám, že dopravní dostupnost mezi těmito třemi městy (Živnice - Sarajevo - Mostar) bude asi celkem dobrá.

Jedna z hlavních věcí, která mě ale zajímá - četl jsem, že z letiště nejezdí žádnej bus a musí se jet taxíkem. Má smysl jet vůbec do Tuzly? Je tam něco zajímavýho? Mě jediný zajímavý přišlo koupání v Pannonice, jinak nic, navíc je prý lepší vzít taxi z letiště do Živnice, stojí prý jen cca 5€ a odtud se dá jet pohodlně do Sarajeva.

Další místo, který by mě lákalo jsou vodopády v Kravici, nevíte jestli se semka dá nějak dostat bez auta?
A při volbě delšího výletu jsem uvažoval i do zastávce u nějakého jezera, třeba Jablanička, nebyl jste někdo tady? smiley

A ještě poslední dva dotazy, jak je to tam s cenami? Ubytko je ok, ale třeba co se týče jídla tak jsem toho na netu moc nenašel.
A poslední dotaz, odlet je v 6 ráno, taxíkem se tam dostaneme asi předpokládám v pohodě, ale myslíte že má smysl zůstávat jednu noc v Živnici a jet hodně brzo ráno na letiště, nebo tam jet už později večer a holt prostě počkat do rána na letišti.

Díky za všechny rady a tipy.

Sarajevo sa da prebehnut za den-2, na Kravice nas bral domaci z hostela v Mostare, nevyzeralo to, ze by tam chodila nejaka verejna doprava, ale mozno sa za par rokov odvtedy nieco zmenilo

Ahoj, na vodopády se žádným busem bohužel nedostaneš. Je to dost odlehlé. Možná by se dal sehnat nějaký výlet v Mostaru s cestovkou nebo s někým u koho budeš bydlet.
Co se týče cen, tak jsou pro nás vcelku příjemné. Samozřejmě nejvíc na venkově. Loni jsem jednu noc strávil na okraji Sarajeva v hotýlku a cenově to vyšlo na stejné peníze jako u nás. V Jajce se dostaneš na 10 Eur za noc/osoba. Pravidelně si tam pronajímáme na 3 dny horní patro rodinného domu.
Na Sarajevo ti stačí bohatě jeden den,Mostar to samé(kromě mostu, starého města neskutečně dobrého žrádla tam nic není).
Osobně bych si půjčil auto, projel si okolí řeky Vrbas, nacpal se Janjetinou kdekoliv u cesty, zajel na vodopády, vylezl na pár kopců s památníky, v Jablanici bych se vykoupal v přehradě na Vrbasu a mrknul se na zbořený most ve Vrbasu z války.
Auto tě vyjde na týden kolem 6 tisíc a budeš si moci zajet kamkoliv sám.

Je tam toho hodně a přejezdy busem budeš mít hodně hodně složité. Bosna je nádherná země s fajn lidmi, ale pravidelné MHD tam ještě standardem není.

Ahoj, na Sarajevo stačí jeden den nebo dva, aby se člověk nadýchal místního koloritu. My jsme prošli hlavně staré muslimské centrum (baščaršija), to je nejzajímavější. Příště bych se ještě podívala do bývalého olympijského městečka a do muzea tunelu, který za války v 90. letech sloužil jako jediná spojnice města s okolním světem. Co se týče jídla, doporučuju všude v Bosně grilované dobroty z mletého masa - čevapi, pljeskavica. Super čevapi v Sarajevu najdeš v restauraci Kod Željo (https://goo.gl/maps/pcZi7zcx8Dk), čevapi tu pořídíš za 100 Kč. K tomu se tam pije kyselé mléko. Doporučuju. Je to sice neobvyklá kombinace, ale neboj se toho, je to výborný smiley.
Ze Sarajeva se dá dojet na výlet do Visoka. Jsou tam údajně největší pyramidy na světě (zarostlé lesem). Je to moc zajímavé místo, doporučuju navštívit tunel pod pyramidama.
Mostar je pěkný, ale je tam hodně turistů. Stačí tam pobýt tak dvě hoďky. Zajímavé je městečko Blagaj kousek odtud. Je tam krásný muslimský klášter pod obroskou skálou u pramene říčky a je to trochu stranou zájmu turistů.
Co se týče cen, je Bosna relativně levná. Jídlo pořídíš za podobné ceny jako u nás (když se vyhneš turistickým místům). Jen pivo je dražší, ale to všude.
Orientační ceny najdeš třeba tady: https://www.cestolet.cz/bosna-a-hercegovina/. Jsou tam i tipy na zajímavá místa.
Co se týče dopravy, jeli jsme autem, takže o hromadné dopravě bohužel nic nevím...
Tak šťastnou cestu, Bosna je super!

Děkuji za tipy smiley Nemáte někdo zkušenosti s nějakou lokální autopůjčovnou? Obepsal jsem Jet Set, A&N Rent a Controlcar, ale pokud znáte ještě něco jinýho, budu vděčný. Díky.

LuckyB napsal(a):

Děkuji za tipy smiley Nemáte někdo zkušenosti s nějakou lokální autopůjčovnou? Obepsal jsem Jet Set, A&N Rent a Controlcar, ale pokud znáte ještě něco jinýho, budu vděčný. Díky.

Ako odpovedal ti niekto s tych autopozicovni?

ahoj,
určitě v Sarajevu doporučuju toto:
- muslimské staré centrum
- nové centrum kolem řeky , pěkná je promenáda kolem galerie
- místo, kde "nám zabili Ferdinanda", tam je i muzeum a část byla i o českých dějinách

Pak určitě Mostar, i když jsou tam davy turistů, pořád je to moc pěkné městečko

A jestli chceš dělat i nějakou přírodu, tak zajímavý byl u výlet do Višegradu.
A samozřejmě rafting. Bosna má krásně průzračné (a taky pěkně studené) řeky, super na raft. My byli na Neretvě.

Co se týká jídla, tak kromě výše zmíněného čevapi a pljeskavice, tak ještě doporučuju dát si jehněčí :-)

Nějaké fotky najdeš tady: http://monca.cz/?q=node/28

janicek napsal(a):

Ako odpovedal ti niekto s tych autopozicovni?

Dostal jsem bohužel odpověď jen z jedné (Controlcar.ba). Na týden (pátek-pátek, tj. 8 dní, v červenci) stojí ekonomický auto (přesně jaký mi nenapsali) 202 € včetně všech poplatků a zero excess, na 4 dny (pondělí-pátek) to je za 160€. Depozit se skládat musí (karta nebo cash), je to půjčovna ze Živinice, ale předání na Tuzla airport není prý problém. Anglicky komunikují v pohodě.
Jedné půjčovně ještě budu asi psát znova, měli nabídku týdenního půjčovného za 210 KM (tj. asi 3000 Kč) což je velice slušné.

Zdravím všechny. Máte někdo zkušenosti se stanováním v Bosně? Hlavně co se týče zákonů, není tam zákaz stanování mimo kempy? Jedeme jen na víkend 5. - 8. května, tak přemýšlím jestli se pohybovat hromadnou dopravou (Tuzla, Sarajevo, Mostar a zpět) a spát po penzionech, nebo půjčit auto a vzít stan. :) Asi bychom toho stihli projet víc.

Vyhledávání

Přihlášení

Ještě nemáš účet? Zaregistruj se!