Bosna a Hercegovina

Napsal LuckyB 2017-03-19T21:18:49+01:00 ve fóru Co vidět a navštívit
14 odpovědí

Ahoj, chtěl bych poprosit opět o pár rad, tipů a názorů vás ostatních cestovatelů. Přemýšlím nad výletem do Bosny, na začátku července, ve dvou lidech letecky z Bratislavy do Tuzly.

Nevím jestli letět pondělí - pátek nebo pátek - pátek. Chtěl bych určitě zajet do Sarajeva a do Mostaru, pokud by se daly stihnout ještě nějaký další místa, tak by to bylo fajn.
Kolik času je tak potřeba na Sarajevo? (podotýkám, že muzea mě moc neberou, hlavně památky, město a jídlo). Tím, že budeme jen dva tak půjčovat auto nemá smysl, takže všechny cesty busem/vlakem.
Předpokládám, že dopravní dostupnost mezi těmito třemi městy (Živnice - Sarajevo - Mostar) bude asi celkem dobrá.

Jedna z hlavních věcí, která mě ale zajímá - četl jsem, že z letiště nejezdí žádnej bus a musí se jet taxíkem. Má smysl jet vůbec do Tuzly? Je tam něco zajímavýho? Mě jediný zajímavý přišlo koupání v Pannonice, jinak nic, navíc je prý lepší vzít taxi z letiště do Živnice, stojí prý jen cca 5€ a odtud se dá jet pohodlně do Sarajeva.

Další místo, který by mě lákalo jsou vodopády v Kravici, nevíte jestli se semka dá nějak dostat bez auta?
A při volbě delšího výletu jsem uvažoval i do zastávce u nějakého jezera, třeba Jablanička, nebyl jste někdo tady? smiley

A ještě poslední dva dotazy, jak je to tam s cenami? Ubytko je ok, ale třeba co se týče jídla tak jsem toho na netu moc nenašel.
A poslední dotaz, odlet je v 6 ráno, taxíkem se tam dostaneme asi předpokládám v pohodě, ale myslíte že má smysl zůstávat jednu noc v Živnici a jet hodně brzo ráno na letiště, nebo tam jet už později večer a holt prostě počkat do rána na letišti.

Díky za všechny rady a tipy.

Sarajevo sa da prebehnut za den-2, na Kravice nas bral domaci z hostela v Mostare, nevyzeralo to, ze by tam chodila nejaka verejna doprava, ale mozno sa za par rokov odvtedy nieco zmenilo

Ahoj, na vodopády se žádným busem bohužel nedostaneš. Je to dost odlehlé. Možná by se dal sehnat nějaký výlet v Mostaru s cestovkou nebo s někým u koho budeš bydlet.
Co se týče cen, tak jsou pro nás vcelku příjemné. Samozřejmě nejvíc na venkově. Loni jsem jednu noc strávil na okraji Sarajeva v hotýlku a cenově to vyšlo na stejné peníze jako u nás. V Jajce se dostaneš na 10 Eur za noc/osoba. Pravidelně si tam pronajímáme na 3 dny horní patro rodinného domu.
Na Sarajevo ti stačí bohatě jeden den,Mostar to samé(kromě mostu, starého města neskutečně dobrého žrádla tam nic není).
Osobně bych si půjčil auto, projel si okolí řeky Vrbas, nacpal se Janjetinou kdekoliv u cesty, zajel na vodopády, vylezl na pár kopců s památníky, v Jablanici bych se vykoupal v přehradě na Vrbasu a mrknul se na zbořený most ve Vrbasu z války.
Auto tě vyjde na týden kolem 6 tisíc a budeš si moci zajet kamkoliv sám.

Je tam toho hodně a přejezdy busem budeš mít hodně hodně složité. Bosna je nádherná země s fajn lidmi, ale pravidelné MHD tam ještě standardem není.

Ahoj, na Sarajevo stačí jeden den nebo dva, aby se člověk nadýchal místního koloritu. My jsme prošli hlavně staré muslimské centrum (baščaršija), to je nejzajímavější. Příště bych se ještě podívala do bývalého olympijského městečka a do muzea tunelu, který za války v 90. letech sloužil jako jediná spojnice města s okolním světem. Co se týče jídla, doporučuju všude v Bosně grilované dobroty z mletého masa - čevapi, pljeskavica. Super čevapi v Sarajevu najdeš v restauraci Kod Željo (https://goo.gl/maps/pcZi7zcx8Dk), čevapi tu pořídíš za 100 Kč. K tomu se tam pije kyselé mléko. Doporučuju. Je to sice neobvyklá kombinace, ale neboj se toho, je to výborný smiley.
Ze Sarajeva se dá dojet na výlet do Visoka. Jsou tam údajně největší pyramidy na světě (zarostlé lesem). Je to moc zajímavé místo, doporučuju navštívit tunel pod pyramidama.
Mostar je pěkný, ale je tam hodně turistů. Stačí tam pobýt tak dvě hoďky. Zajímavé je městečko Blagaj kousek odtud. Je tam krásný muslimský klášter pod obroskou skálou u pramene říčky a je to trochu stranou zájmu turistů.
Co se týče cen, je Bosna relativně levná. Jídlo pořídíš za podobné ceny jako u nás (když se vyhneš turistickým místům). Jen pivo je dražší, ale to všude.
Orientační ceny najdeš třeba tady: https://www.cestolet.cz/bosna-a-hercegovina/. Jsou tam i tipy na zajímavá místa.
Co se týče dopravy, jeli jsme autem, takže o hromadné dopravě bohužel nic nevím...
Tak šťastnou cestu, Bosna je super!

Děkuji za tipy smiley Nemáte někdo zkušenosti s nějakou lokální autopůjčovnou? Obepsal jsem Jet Set, A&N Rent a Controlcar, ale pokud znáte ještě něco jinýho, budu vděčný. Díky.

LuckyB napsal(a):

Děkuji za tipy smiley Nemáte někdo zkušenosti s nějakou lokální autopůjčovnou? Obepsal jsem Jet Set, A&N Rent a Controlcar, ale pokud znáte ještě něco jinýho, budu vděčný. Díky.

Ako odpovedal ti niekto s tych autopozicovni?

ahoj,
určitě v Sarajevu doporučuju toto:
- muslimské staré centrum
- nové centrum kolem řeky , pěkná je promenáda kolem galerie
- místo, kde "nám zabili Ferdinanda", tam je i muzeum a část byla i o českých dějinách

Pak určitě Mostar, i když jsou tam davy turistů, pořád je to moc pěkné městečko

A jestli chceš dělat i nějakou přírodu, tak zajímavý byl u výlet do Višegradu.
A samozřejmě rafting. Bosna má krásně průzračné (a taky pěkně studené) řeky, super na raft. My byli na Neretvě.

Co se týká jídla, tak kromě výše zmíněného čevapi a pljeskavice, tak ještě doporučuju dát si jehněčí :-)

Nějaké fotky najdeš tady: http://monca.cz/?q=node/28

janicek napsal(a):

Ako odpovedal ti niekto s tych autopozicovni?

Dostal jsem bohužel odpověď jen z jedné (Controlcar.ba). Na týden (pátek-pátek, tj. 8 dní, v červenci) stojí ekonomický auto (přesně jaký mi nenapsali) 202 € včetně všech poplatků a zero excess, na 4 dny (pondělí-pátek) to je za 160€. Depozit se skládat musí (karta nebo cash), je to půjčovna ze Živinice, ale předání na Tuzla airport není prý problém. Anglicky komunikují v pohodě.
Jedné půjčovně ještě budu asi psát znova, měli nabídku týdenního půjčovného za 210 KM (tj. asi 3000 Kč) což je velice slušné.

Zdravím všechny. Máte někdo zkušenosti se stanováním v Bosně? Hlavně co se týče zákonů, není tam zákaz stanování mimo kempy? Jedeme jen na víkend 5. - 8. května, tak přemýšlím jestli se pohybovat hromadnou dopravou (Tuzla, Sarajevo, Mostar a zpět) a spát po penzionech, nebo půjčit auto a vzít stan. :) Asi bychom toho stihli projet víc.

Aktuální postřehy. Auto přes Avis za 100€ od čtvrtka 10h do neděle 10h. Zajímavý bylo, že když jsem dal 9h, což mi vyhovovalo víc, tak se cena zvedla asi o 40€. Pobočka má od 8h otevřeno. Platí pro Rentalcars, Holidayautos a všechny agregátory. Cena jde určitě lepší. Já rezervoval den před odletem. 


Ceny:

I na nejvíc turistických místech hodně příznivý. 

Benzin 2,12-2,31 BAM/l.

Burek v pekárně 2 BAM

Čevabčiči v čevabčičárně kolem 5 BAM 

Pivo třetinka 2-5 BAM

€ přijímají skoro všude. V Tuzle na letišti není bankomat. 


Sarajevo a blízký okolí je na den určitě, dva taky a dost pravděpodobně bych i třetí den věděl kam. Super je vodopád Skakavac až na tu cestu. Každopádně jsme tam byli sami, takže dobrý. 

Dále bych doporučil Sarajevo Tunel - 10 BAM vstup, 2 BAM parking

Avaz Twist výhled 2 BAM

Určitě víc jsem čekal od Latinska cuprija. Jen malá zmínka o tom, co se tam stalo. 

Bobová dráha je fajn, ale ty výhledy na Sarajevo lepší. 


Jablanica most se mi líbil moc a cesta od tama do Mostaru pěkně utíkala. 

Mostar je nádhernej. Bál jsem se množství turistů, ale dojeli jsme za tmy a bylo jich tam únosně a jen ubývali. Co je však naprostej MUST je tahle restaurace https://www.tripadvisor.cz/Resta...anton.html

To je naprostej strop. Měli jsme mix pro 2 osoby a ve 3 jsme měli co dělat. Chuť z jinýho světa. Za mě nejlepší z Bosny. Bez konkurence. 


Kravica vodopády vstup 10 BAM. Vodopády super, ale kromě mraky lidí mi na takových místech strašně vadí narušování přírody čímkoliv, co tam nepatří = nahuštěný občerstvení s posezením. 


“Pyramidy” Visoko strašný zklamání. Nebýt tam cedule, že to je pyramida, tak bych jel dál. Došli jsme ke vstupu nebo co to je a otočili jsme se. Měli jsme vystoupat na kopec, kterej neměl s pyramidou nic společnýho, takže jsme během 3 minut odjeli nazpět. Jestli tam někdo byl/bude, tak prosím o info, jestli je po výstupu nahoru nějakej game changer. Konkrétně jsme šli na tu největší, tuším Slunce. Výhled z okolí se nám hledat nechtělo.


Lidi jsou v Bosně upřímní a žádný ojeby nebo vnucovaní. Za mě je Bosna takovej turisticky zatím relativně málo políbenej ráj. 

 


Oplatia sa tie vodopády Kravica aj keď je tam toľko ľudí? Stále nad tým váham a keď som sa pozrel na Plitvické jazerá tak skôr rozmýšľam, že niekedy dám radšej to.

Visoko s pyramidou je ztrata casu, ne? pyramida je fake. Pro turisty.

Za Kravice sa uz plati? :O Pred 5 rokmi boli zadarmo, ide to s Balkanom dole vodou :D ... ale inac oplati sa vidiet si myslim.

guessWho napsal(a):

Oplatia sa tie vodopády Kravica aj keď je tam toľko ľudí? Stále nad tým váham a keď som sa pozrel na Plitvické jazerá tak skôr rozmýšľam, že niekedy dám radšej to.

Chtěl jsem ti to ukázat na fotce, ale všechny jsem se snažil vyfotit tak, aby tam pokud možno nikdo nebyl. My jsme dojeli až v 11, možná by to bylo lepší dřív. Během hodiny se tam počet lidí snad zdvojnásobil. Návštěvy nelituju, ale znova bych tam nejel a nebo jel jindy než v létě. 

L_K napsal(a):

Visoko s pyramidou je ztrata casu, ne? pyramida je fake. Pro turisty.

Za mě to ztráta času je, ale nevěnovali jsme přípravě vůbec nic, takže je možný, že někde z dálky to jako pyramida vypadá. Každopádně na té naši byly i stromy a domy, takže by bylo hodně obtížný tam nějakej trojúhelník vidět. Pyšní jsou na to ale dost. Cedulí tam je mraky. 

Byli jsme na vodopádech Kravica minulý týden v deset hodin dopoledne a bylo tam pár lidí, a tak jsme si to užili. Když jsme kolem jedenácté začali stoupat k parkovišti, už chodilo víc a víc lidí. Ale rozhodně se to nedalo srovnat s tím, co jsme zažili na vodopádech Krka o pár dní předtím. Neskutečné davy.


Mostar rozhodně stojí za za vidění. 

Vyhledávání

Přihlášení

Ještě nemáš účet? Zaregistruj se!