Akorat jsem cetl zajimavy clanek na frugal travel guy ohledne 5 mist na ktere se uz autor nikdy nechce podivat - tak me napadlo dat dohromady stejny seznam na CL - tesim se na vase postrehy: 1. Milano (hnusne mesto, Duomo se mi nelibilo, spousta spiny a podezrelych existenci z dalekych zemi popijejicich pivo v pondeli v 11 dopoledne misto aby pracovali - rozhodne bych ale doporucil navstevu Rima, ktery me totalne okouzlil a planuju tam brzo vyrazit znova) 2. Mnichov (stejne jako predchozi, kdyz DE tak Drazdany nebo Berlin) 3. Orlando (nejvetsi zklamani z FL, hnusne mesto a predrazene parky nabizejici komercni zabavu - zklamani bylo zesilene tim, ze mi zena zakazala navstevu Harry Potter v Univerzal) 4. Geneva (neprijemni lidi, predrazene, vyplati se akorat kvuli autosalonu) 5. Bangalore (rozhodne nedoporucuju jako turistickou destinaci - neni tam nic k videni, zvlast v Indii kde je tolik skvelych mist, ktere musite videt) .

5 mist ktera uz nikdy nenavstivim

Založil(a) ve fóru Cestopisy

niemandos napsal(a):

Tak asi něco uniklo mě. Vycházel jsem z toho, co psal Lukáš a tebe jsem nepochopil. Jdu na pivo.Snad to pomůže ;-)

To máš jedno, mně zase uniklo, co že to vlastně uniklo tobě.  😁

Edit alias upozornění pro adminy: původně byl za poslední větou smajlík, který nebyl vidět, protože jsem při psaní zapomněl, že tu řádí nějaký šotek, který je odebírá, když jsou úplně na konci a není za nimi ještě aspoň jeden znak.

0 Citovat

atd. Bratislava - ta mě také nenadchla respektivě v mém žebříčku navštívených evropských hlavních měst zaujímá poslední místo. Začíná to už zde propíranou hlavní železniční stanicí,kde se vrátíte do osmdesátých let,tragická MHD (i když tady se to přeci jen zlepšuje). Město jako takové je šedé,zaplivané,centrum předražené přitom služby tomu neodpovídají,nevzhledný(ničím zajímavý) hrad - celkově tam není nic moc k vidění po dvou hodinách nemá člověk co dělat ..

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Kde jsi našel takové ceny indických víz? Ceny a podmínky se často mění, ale ceny spíš jdou nahoru. Těžko se hledá aktuální stav, když jsou nějaké změny. Jinak to, co uvádí Lukáš ohledně platnosti víz není úplně pravda. Správně je to asi, že lze získat e-víza na celkem 90 dní pobytu s neomezeným počtem vstupů během období 365 ti dnů od jejich vydání dle zkušenosti z letošního března:

https://nacaj.cz/indie/turistick...ie-e-visa/

Na to je jednoduchá odpověď, ceník jsem našel na oficiálním webu, na nějž je mimochodem odkaz i v průvodci na tomto webu (kde se taky píšou jakési zvláštní/neaktuální věci o e-vízu...). Najdeš ho pod odkazem v textu oddílu  nazvaného "Instructions for Applicant", odstavec č. 6. Web zde: https://indianvisaonline.gov.in/.../tvoa.html

Z komentářů na nacaj.cz jsem pochopil, že Indové, překvapivě, nejsou v aktualizaci oficiálního webu s  e-vízy nějak extrémně rychlí, ale pořád je na ně IMHO větší spoleh než na Číňany. 😊 Netuším, kdy a po kolikáté už ty ceny a podmínky letos změnili, ale jsem rád, že to udělali. Jinak by totiž zde přítomní odsuzující cesty do indického smogu za 80 USD měli pravdu...

Přesné podmínky vstupu (zkopírováno z ofic. webu):

e-Tourist Visa

1. One Month e-Tourist VisaDuration:

One Month (30 Days).

Entries: 

Double Entry, non-extendable and non-convertible

2. One year e-Tourist VisaDuration:

One year (365 Days) from the date of grant of ETA.

Entries:

Multiple

3. Five years e-Tourist VisaDuration:

Five years from the date of grant of ETA.

Entries:

Multiple

Stay:

Continuous stay during each visit shall not exceed 90 days for countries except USA, UK, Canada and Japan.

For USA , UK, Canada and Japan continuous stay during each visit shall not exceed 180 days.

0 Citovat

lma napsal(a):

atd. Bratislava - ta mě také nenadchla respektivě v mém žebříčku navštívených evropských hlavních měst zaujímá poslední místo. Začíná to už zde propíranou hlavní železniční stanicí,kde se vrátíte do osmdesátých let,tragická MHD (i když tady se to přeci jen zlepšuje). Město jako takové je šedé,zaplivané,centrum předražené přitom služby tomu neodpovídají,nevzhledný(ničím zajímavý) hrad - celkově tam není nic moc k vidění po dvou hodinách nemá člověk co dělat ..

Já si tedy Blavu zatím nestihl zošklivit (a doufám, že se mi to ani v pátek nepodaří), připadla mi v té rychlosti zajím jenom jako takové hlavní pidiměsto, které bych rád prozkoumal, ale s nízkou prioritou. 😊

Kdybych tu měl vypsat svých 5 nejneoblíbenějších míst, tak si asi nebudu vědět rady anebo budu příliš konkrétní ve stylu "ta a ta ulice v Dillí, kde mi ukradli mobil a kde jsme spali v těžce fejkovém hotelu" (myšlen vylhaný popis na Booking.com). Asi bych, pokud bych vysloveně nemusel, nechtěl moc dlouho pobývat na nádraží v Bratislavě nebo Košicích, případně z trochu jiných důvodů na autobusáku v Krakově, NDLS v Dillí taky nemám rád, hlavně kvůli extrémním podvodníkům a netečné policii. V Paříži a Vídni se, narozdíl od dob dřívějších, cítím být už trochu moc "kulturně obohacen", ale ještě to nedosáhlo kritické hranice (ne, že bych o to stál). Naštvalo mě pár věcí (nebo možná spíš lidí) v Lucknow, Kalkatě a v Niši, ale zase nic extrémního a dal bych jim asi další šanci). Už bych nejel s cestovkou do Hurghady (přesněji řečeno vůbec nikam 🤣). Obecně řečeno mě zdaleka nejvíc štvaly spousty věcí v Indii, ale protože se mi na ní pořád ještě dost jiných věcí líbí, tak ji nejsem schopen úplně zatratit. Jinak nevím...

0 Citovat

voughne napsal(a):


Ukrajinska apatia a agresia vyzerala v mojom pripade ( Uzhorod, Mukacevo, Kharkov) napr. nejako takto - Apatia v obchodoch: Ahoj, ktore z tychto ukrajinskych piv je dobre? Bezna odpoved predavaca "Neviem".  Agresivita: Po tom co som nedokazal rozlustit v stanicnom bufete menu v pisanej azbuke, som sa rovno opytal na cenu vystaveneho jedla a az kamarati sa zlakli, ked sa na mne baba vykricala, ze tam mam menu aj ked videla ,ze som cudzinec a nedokazem si to prelozit co je  za kolko. V uplne inom podniku som bol nepeknym tonom upozorneny, ze ziaden pol liter, ani velike pivo ale "boľšoj" ... nieco na styl na Ukrajine po ukrajinsky.  A take prihody so zvysenym hlasom alebo maximalnym nezaujmom ti tu mozem napisat viacero.  Kiev bol super, ale v tychto konkretnych mestach moje nadsenie z krajiny vyprchalo.  Na take spravanie sa v ostatnych exZSSR krajin si nespominam


Díky za vysvětlení, opravdu mě zajímalo, co jsi měl za problém.

Něco jsi mi přece jen připomněl: protivnou bábu v supermarketu za nádražím Kyiv-Passažyrskyj, ze které jsem chtěl vyloudit prázdnou krabici. Měl jsem tušit, že to neklapne, když přede mnou pérovala jiného nebohého zákazníka. No aspoň jsem si ulevil rozloučením slovy "Balšoje spasiba". 😂 S nadrápanou azbukou mám taky problém, ale vynadáno jsem ještě nedostal. V Oděse na tržnici (Privoz) v jednom bufetu si týpek myslel, že chceme předběhnout frontu, ale nakonec pochopil, že jenom koukáme, co mají na pultě. Mocně mě pobavil, když si myslel, že jsme z Běloruska (musel jsem mluvit fakt divně rusky 🤣 - přiznávám, že už jsem hodně zapomněl a že do toho pletu své skrovné znalosti ukrajinštiny načerpané z Duolinga). Apatie ve službách mě na Ukrajině asi nepřekvapuje od doby, kdy mi ruská kamarádka líčila rozdíl v chování  zaměstnanců u nich a v ČR. Prostě sovětské móresy ještě nevymřely, na druhou stranu mi připadá, že přece jenom postupně vymírají a mladší ročníky se chovají líp. Jinak třeba v Gruzii je to asi opravdu lepší než na Ukrajině, asi i v Bělorusku relativně pokročili, ale na turisty tam zase nejsou úplně zvyklí. Pokud jde o jazykové "problémy" na Ukrajině, tak jsem si všiml zatím jen toho, že na západě nemají rádi spoluobčany ruského původu, kteří se doteď neobtěžovali naučit ukrajinštinu, a naopak na východě moc nechápou, co ti na západě pořád řeší. Několikrát se mi stalo, že jsem se v Kyjevě pokoušel dorozumět ukrajinsky, ale obsluha přešla na angličtinu - nevím, jestli už to nemohli poslouchat, nebo si jenom oni pro změnu chtěli procvičit angličtinu. Párkrát odpověděli anglicky, když jsem nerozuměl - asi je nenapadlo, že by mohlo stačit snížit kadenci. 😁

0 Citovat

"Protivnych" ludi tam bolo na moj vkus skutocne vela :) . Nechcel som radsej pisat ani cestopisy z tychto miest, lebo by vyzerali ako India od Michala.  Aj ked - v Uzhorode sme sa nakoniec celkom slusne nasmiali, hoci to bol castokrat smiech cez slzy. Do buducna Ukrajinu neodpisujem, Lvov a Odesa je v plane, ale iluzie o vybornej dovolenke si radsej nerobim :)

0 Citovat

voughne napsal(a):

"Protivnych" ludi tam bolo na moj vkus skutocne vela :) . Nechcel som radsej pisat ani cestopisy z tychto miest, lebo by vyzerali ako India od Michala.  Aj ked - v Uzhorode sme sa nakoniec celkom slusne nasmiali, hoci to bol castokrat smiech cez slzy. Do buducna Ukrajinu neodpisujem, Lvov a Odesa je v plane, ale iluzie o vybornej dovolenke si radsej nerobim :)

Přiznám se, že Ukrajinu jsem ani nenapsal do 5 míst, do kterých bych se rád vrátil - prostě proto, že se tam dost často vracím. 😊 Momentálně jsem sice mírně znechucen, ale to hlavně proto, že jsem trochu manažersky nezvládl výlet ve skupině s puberťačkou, takže vyšel trošku naprázdno, krom toho jsem s lítostí zjistil, že už mě nic nenutí propagovat všude lvovskou žebrárnu pod Arsenálem - zdražili, personál nestíhá, z žeber aby člověk maso seškrabával... (nová kyjevská pobočka to samé a navíc to prostě už nemá stejnou atmosféru jako původní místo). Myslím ale, že mě to o víkendu přejde (zase Lvov, zase Baczewski a snad konečně taky House of Legends nebo Nejdražší restaurace v Galicii). Na Ukrajině mě asi nejvíc baví jídlo (Puzata Chata, Menya Musashi, Chicken Kyiv, již zmiňované i nezmiňované lvovské podniky), Lvivski plyatski, Lviv Croissants, Lvivska majsterňa šokoladu, obchody Roshen, tržnice (možná bych na ně kašlal, kdybychom měli podobné a nemusel bych kvůli nim jezdit nejblíž do Budapešti, Krakova apod., ale tady jsou leda tak (pseudo)farmářské trhy a ta brněnská ohavnost, která je cokoli, jen ne tržnice 🤬). Ukrajinské vlaky, obzvlášť noční, staré české tramvaje, kam se podíváš, Dněpr a Hidropark, oděsské katakomby a pláže..... no hodně bych toho našel, co aspoň pro mě naštěstí vyváží nějakou občasnou protivu za pultem a i kdyby mě tam vysírali častěji, proti indickým mravům je to hotová selanka...

0 Citovat

Ja by som sa nevracala do Nha Trang vo Vietname, Siem Reap v Kambodži,  Birmingham, Bogota a do Čadce (tej sa však nevyhnem).

0 Citovat

1. Milano - zde několikrát zmiňované, souhlasím s ním. Napadají mě jen tři zajímavé věci:

     a) Duomo - možná i proto, že jsme zrovna chytli nějaký předvánoční koncert na varhany. Působivé.

     b) staré tramvaje s dřevěnými lavicemi a super lampičkami ve tvaru malinkých lustrů

     c) Parco Sempione se starou tvrzí

Jinak Milano nic moc. Stačí vidět jednou na dva dny. My tam byli týden a dost se nudili  :-)


2. Manila - taky už tu několikrát zaznělo .... nedýchatelno, špína, nic k vidění


3. rumunská pláž Mamaia (nebo jak se to píše) - můj děda o ní 30 let básní, jak tam bylo krásně. My tam našli jen miliardu poloprázdných hotelů, špinavý pláže, špinavý moře a brutální větry.


4. Albánie - tady nevyhnutelně působí rostoucí turismus. Byl jsem tam 3x a první návštěva byla zdaleka nejlepší.

     2010 - prázdný pláže plný malých bunkrů z dob Hodžy, prašný cesty, podél silnic bordel (do Albánie to tak nějak patří), polorozpadlý novostavby, lidi neumí kváknout anglicky. Krásně autentická země nezasažená západní civilizací. Byl jsem nadšený.

     2014 - pláže už bez bunkrů, první náznaky turisticky orientovaného průmyslu, masivní výstavba asfaltek. Mírné zklamání.

     2019 - na plážích monstrózní hotelové komplexy, za všechno se platí, všichni se pilně učí anglicky, turistů jak much nad hovnem. Maximální zklamání a už nikdy více.


5. Phi-Phi - disneyland je proti tomu slabota


0 Citovat

Tak Voughne mal asi fakt smolu na UA. Ja som tam teraz znovu strávil skoro týždeň (Cherson a okolie) a teda okrem trápnej epizódy pri odovzdávaní auta, tak vsetko ok. Rovnako super na Zakarpati začiatkom leta. Ale to už asi bude tým, že sme neboli vo veľkých mestách. Tie sú všeobecne na chuja už skoro všade.

0 Citovat

Ty jo, to je fakt s tou Albaniou take zle? My sme si prave hovorili, ze tam nikto nechodi, a ze by sme tam buduci rok isli na dodavke :/ Hlavne chceme ist do hor, ale urcite by sme chceli dat aj nejake plazovanie.

0 Citovat

tak netreba tam ist v letnej sezone, taky september to musi byt parada. A k moru ist co najviac na juh, vyhnut sa velkym letoviskam.

0 Citovat

Ono vlastne je pravda ze aj Bulharsko je raj cestoviek (sunny beach a spol), ale my sme zevlili na plazach kde bolo tak 15 ludi. Takze asi len treba zvolit lepsiu lokalitu. Oki, som spokojna :D 

0 Citovat

V Albansku som bol v maji aj july, na jar slo spocitat turistov na jednej ruke, v lete v Skadare sme pri Rozafa castle postrehli jeden autobus s nemeckymi dochodcami, inac nic a v Tirane uz slo spocitat turistov na dvoch rukach. Plaze v Durresi su este vecsi hnus ako tie v Bibione. Celkovo turistov stale malo oproti takemu Montenegru, ci hlavnej atrakcii regionu - Chorvatsko.

0 Citovat

Když tu voughne zmínil Chorvatsko, tak to u mě vyhrává čestnou cenu, protože nechápu, co na něm ty statisíce Čechů vidí. Přeplněné, o kráse míst se to diskutovat, levné už taky ne. Snad jen ta blízkost. Osobně bych radši volil protější břeh Jadranu.

Poté nerozumím dalším zástupům, co tvrdí, jak je v zahraničí draho, a proto jedou na dva tři týdny po Česku na hory nebo k Lipnu a bydlí tam po hotelech a pod stan nebo do chatky v kempu nechtějí.

0 Citovat

a tak chorvatsko je jasne - presne ako si povedal, je to hlavne blizkost. vsak nabalis auto a ides. za par hodin si pri mori s jednym z najkrasjich pobrezi nielen v Europe, ale aj na svete (ono sa to nezda, ale je to tak, taliansky severny Jadran je oproti tomu spinavy odpad). Dalej tam je minimalna jazykova bariera a ceny su take ako si kto spravi. Jasne, ze Dubrovnik je peklo, no daju sa najst normalne ubytka (najma ked sa vracaju na to iste ubytko u domacich uz cele roky). ved ked ja teraz pozeram na booking.com ubytko na vikend v okoli Banskej Bystrice, tak ochvilu bude aj Palau lacnejsie :D 

0 Citovat

Já byl teda v Chorvatsku jen jednou – před rokem. Mezi Zadarem a Splitem a fakt se mi tam líbilo! :D To pobřeží podle mě patří k nejhezčím v Evropě, jen je třeba tam jet až v září, což jsem byl já. Nemůžu říct, že by byly prázdné pláže, ale žádné davové šílenství se nekonalo. Plus ty stovky menších i větších ostrovů mají své kouzlo. 

A ty výlety po Česku nemůžeš brát jen podle ubytování. Při dovolené v ČR prakticky odpadá cena dopravy, odpadá připlácení si za pojištění a podobné věci. Jasně, ceny hotelů jsou už často srovnatelné se západní Evropou, ale myslím, že je pořád levnější hotel v létě na Lipně než hotel v létě na Mallorce. 

0 Citovat

Přesně tak. Chorvatsku opravdu nejde upřít hezké pobřeží a ostrovy. A znám dost lidí, co jezdí vypnout na týden pořád do stejného ubytka, takže s místníma jsou skoro jedna rodina, mají úplně jiné ceny, atd. Takže smysl, proč tam jet, to dává.

0 Citovat

Ad Chorvatsko - tak jasně, že je dražší, než třeba Bulharsko a Makedonie, na druhou stranu jsou to (a vždycky byli) obchodníci - už za dob konce federální Jugoslávie tam nebylo levno a musí si vydělat na zimu, sezóna je relativně krátká. A byli by blbí, protože lidí ze Západu tam jezdí mraky a jsou ochotní platit. Co mě v Chorvatsku trochu štve, je chování některých místních, který mají turisty těžce na háku, naštěstí jsou v menšině. Naopak nechápu nadávání, že v Chorvatsku nic není. Kdo má rád písečné nekonečné pláže, bude asi zklamaný. Ale malé pláže, tisíce ostrovů, členité pobřeží, úžasná historická centra malých měst na pobřeží, to je to, proč tam asi většina lidí jezdí. Primárně bych si tu zemi nevybral na válecí dovolenou. Jasně, davy lidí v Dubrovníku jsou opruz, a proto se tam musí jet mimo sezónu.

0 Citovat

A ze všech zemí a míst, které jsem projel, mám jen dvě,  kde přijel, viděl a díky, nikdy více. 1) Maledivy. Prostě nejsem ten typ, na kterýho jsou mířené a špatný poměr cena/výkon :-). 2) Koh Samui, šílená hrůza a velké zklamání.  Přitom Koh Phangan vedle byl OK, i když u Thajska pozoruju výrazně sestupnou tendenci ve smyslu zkažení země turismem a prachama.  Pak jsou asi země, kde jsem měl nějak víc očekávání, za kterým trochu zůstalo, ale nenazval bych to průserem (asi Sv. Lucie).

0 Citovat

Jenom pro zajimavost - tenhle thread nedavno oslavil 4te narozeniny :))) Zakladal jsem ho 11.08.2015 :)))


Takovych hnusnych mist se nam tady seslo, radost pohledet :D
0 Citovat

Kuba a asi i Peru.

Každé z naprosto rozdílných důvodů. Kuba pro mě byla jedním obrovským zklamáním, takže už nikdy více. 

Naopak Peru je top, jenže se bojím, že se to tam za těch 14 let hodně změnilo. Podle toho, co v poslední době čtu, je tam všude hromada lidí s tím spojených zákazů a příkazů. Bojím se, že by druhá návštěva byla zklamáním.

Mikire, Lima byla nebezpečná už před těmi 14 lety a to i pro místní. Například, před nasednutím do auta mě místní náležitě poučili, ať mě ani nenapadne otevřít okýnko a hlavně, ať se zamykám - za bílého dne - na sklech měli všude nerozbitné folie, přepadení tam prý bylo na denním pořádku. V Cuzcu mi zase učitelka ze školy, kde jsem dobrovolničila, kladla na srdce, ať si u taxíků kontruluju kufr, aby tam nebyl někdo schovaný, že se jí to stalo a pak někde vyskakovala za jízdy. I přes tohle jsem se v Peru, i jako samotná holka, nikdy necítila v nebezpečí, ale vždycky jsem poslouchala rady místních, kteří byli naprosto úžasní a vždy ochotní pomoci (narozdíl od Kuby).

0 Citovat

andula napsal(a):

Naopak Peru je top, jenže se bojím, že se to tam za těch 14 let hodně změnilo. Podle toho, co v poslední době čtu, je tam všude hromada lidí s tím spojených zákazů a příkazů. Bojím se, že by druhá návštěva byla zklamáním.

Peru není jenom Gringo Trail, ale i na sever od Limy je spousty krásných míst. Byl jsem tam před 7 lety, ale myslím, že na většině těch míst zas tolik turistů nepřibylo. Pokud je Santa Cruz trek už více zalidněný, jsou tam i jiné (v Huayhuash nikdy nebude moc lidí). Samozřejmě na vodopádech Gocta bude víc turistů než před 14 lety, protože byly objeveny pro okolní svět teprve před 17 lety.

https://www.zonerama.com/liborst...um/4970965

0 Citovat

Libore díky moc za inspiraci. Fotky jsou úžasný.

Je fakt, že v méně turisticky exponovaných místech, bude klid asi pořád.  Jen já bych se ráda vrátila nebo nevrátila :) do toho Cuzca a okolí, kde to asi jiný bude (asi jsem to měla ve svém postu specifikovat).

0 Citovat

kickass1 napsal(a):

Takovych hnusnych mist se nam tady seslo, radost pohledet :D 

mohla by se z toho udělat mapa, aby všichni věděli, kam nemají jezdit... :-)

0