Ahoj, koupila jsem si na červenec letenku z Neapole do Basileje, a odtamtud potom do Prahy. Na přestup bych měla mít 1:15, a letím s Easyjetem (jen příruční zavazadlo). Chtěla bych se zeptat vás, zkušenějších, jestli se za tu dobu ten přestup dá stihnout, případně kam hned po příletu jít. Ještě bych se chtěla zeptat, co dělat, když bychom ho náhodou nestihli (nespíš kvůli zpozdění toho prvního)? Při nákupu mi to psalo: 'Upozorňujeme, že nenabízíme službu návazných letů, a ačkoliv jsou zpoždění výjimečná, může k nim dojít. Pokud svůj druhý let zmeškáte z důvodu zpoždění prvního letu, poskytneme vám náhradu pouze za první let v souladu s nařízením EU.' Znamená to, že zpoždění musí být minimálně tři hodiny?Moc děkuji za odpověď! :) .

Hodina a čtvrt na přestup v Basileji

Založila ve fóru Obecně o cestování letadlem

18 reakcí

Ahoj, 

koupila jsem si na červenec letenku z Neapole do Basileje, a odtamtud potom do Prahy. Na přestup bych měla mít 1:15, a letím s Easyjetem (jen příruční zavazadlo). Chtěla bych se zeptat vás, zkušenějších, jestli se za tu dobu ten přestup dá stihnout, případně kam hned po příletu jít. 

Ještě bych se chtěla zeptat, co dělat, když bychom ho náhodou nestihli (nespíš kvůli zpozdění toho prvního)? Při nákupu mi to psalo: 'Upozorňujeme, že nenabízíme službu návazných letů, a ačkoliv jsou zpoždění výjimečná, může k nim dojít. Pokud svůj druhý let zmeškáte z důvodu zpoždění prvního letu, poskytneme vám náhradu pouze za první let v souladu s nařízením EU.' Znamená to, že zpoždění musí být minimálně tři hodiny?

Moc děkuji za odpověď! :)

0

Vzhledem k tomu, ze gate se zavira 30 minut pred odletem, mate na prestup 45 minut. Pokud nebude zadne zpozdeni, tak to zrejme stihate. Osobne bych nekoupila nic pod 2 hodiny, pokud to neni garantovany prestup. Spis vic.... 

0 Citovat

Ahoj, jak říká andreko, pokud bude nulové zpoždění, pak let návazný let snad stihnete, ale je 1:15 je opravdový nerozum u negarantovaných přestupů (= poskládaných dvou letenek na vlastní pěst). Po výstupu hned na tabuli vyhledejte odletový gate do Prahy a co nejkratší cestou se k němu vydejte, letiště to není velké.

A pokud první let zpoždění mít bude, máte bohužel smůlu a do Prahy se musíte dopravit na vlastní náklady jiným způsobem.

0 Citovat

PS: co mate na mysli ten prirucak? Kufr na koleckach nebo batoh?

0 Citovat

Casto se tady resi tyhle prestupy , ac se mnou vetsina souhlasit nebude , kdyz to je u jedne spolecnosti ,zastavam nazor , ze i kdyz jde o negarantovany prestup  spolecnost poskytne pri zpozdeni  druhy let zdarma , ovsem  je treba dodrzet  klasickou  predepsanou dobu pred odletem  a to 1:15 neni ,  pokud ale treba je  2 hodinova rezrva   a zpozdeni prvniho letu bude  2 hodiny ,tak bych si automaticky sel pro nahradni letenku  a vychazim  z osobni zkusenosti u Ryanairu  a konkretniho letiste Stansted  ,kde jsem vzdycky nahradni let  dostal zdarma v pripade  takovehoto zpozdeni


0 Citovat

Tyhle nesmyslný rady si mikire nech, protože to, že Ty jsi někdy něco dostal od Ryanairu na Stanstedu naprosto neznamená, že to stejný dostaneš od Easyjetu v Basileji - nedostaneš. Osobně si myslím, že tak jak máš Ty fotku MOL nad postelí a zdají se Ti vlhké sny o bílo-modro-žlutých ptácích, tak MOL má nad postelí (a zaměstnanci Ryanairu v kancelářích) Tvou fotku, protože dělat roztleskávače lowcostu nejhrubšího zrna a zdarma, to je unikát a bude to taky důvod, proč Ty jsi dostal ten náhradní let i když na to není absolutně nárok.

0 Citovat

Prosím, tyhle dezinformace opravdu nešířit - jak říká eremi. Pokud jsou to dvě nezávislé letenky, nárok na náhradní spojení prostě není. Zrovna easyJet na to ještě nota bene speciálně upozorňuje a to nehledě na dobu přestupu.

0 Citovat

Všem moc děkuju za odpověď :). Jde to ještě nějak za poplatek přebookovat na pozdější let, nebo si musím rovnou koupit i novou letenku? Právě nevím, jestli to mám riskovat, nebo si pro jistotu koupit i třeba na další den (předpokládám, že těsně před odletem to bude dražší?). Jinak jako příruční zavazadlo mám batoh :). 

0 Citovat

Easyjet má možnost storna myslím do 24h, odečtou nějaký správní poplatek (výši si zjisti u nich na webu)....jinak koupit novou letenku, přebookovat nejde.

0 Citovat

Vychazim skutecne jen z osobni zkusenosti Ryanairu ,ale  ciste teoreticky ,proc by nemel vzniknout narok ?  Dam primer  jiste vsichni znate  cedule  v cekarnach , ze se neruci  za svrsky , nebo na hlidanem  parkovisti  apod , pripadne abych uvedl neco z leteckeho provozu nenastoupeni  vychoziho letu  a nasledne propadnuti  cele letenky  a urcite by se nasel pravnik , ktery by za urcitych okolnosti dokazal neco vysoudit...Nakonec kompenzaci  lecktere spolecnosti taky odmitaji dobrovlne vyplatit  i kdyz je  na ni narok

  A ted tedy k tomu letu  dvou samostatnych letenek , u jedne a te same spolecnosti  objednavam prepravu z  bodu A  do bodu  C pres bod B  , letenku nelze koupit jinak nez jako dve samostatne letenky ,zduraznuji  tuto skutecnost , zpozdeni letu  z bodu A do bodu B  jsem nezavinil  a mezi lety jsem si ponechal takovy casovy prostor , ktery se bezne vyzaduje po cestujicim k dostaveni se k odletu , spolecnost tedy nesplnila muj pozadavek prepravy , z jakeho duvodu bych mel platit  znovu letenku   z bodu B do bodu C kdyz uz jsem ji zaplatil  a ze jsem ji nemohl vyuzit neni moje chyba .Pokud by tam byl nabizen garantovany prestup , pripadne primy let ,byla by to jina situace a spolecnost by mohla odmitnout  s poukazem , ze jsem mel jinou moznost , pripadne by mohli operovat  tim , ze jsem si neponechal mezi lety bezne vyzadovany cas

Nechci to sirit jako dezinformaci ,uznavam ze  bezna praktika bude takova, ze odmitnou , ale kdyz splnim vyse uvedene ,tak  se proste budu snazit vzdycky  nahradni letenku ziskat

Jinak jeste jen takova poznamka k Ryanairu  ,nevim jake informace si delaji statisticky o cestujicich,  ale rozhodne nejsem u nich V.I.P.

A jeste kdyz uz to beru takto teoreticky , tak zpozdeni  2-3 hodiny nejsou bezne , protoze to spolecnost stoji nemale penize ,pokud nechavam  dostatecny  prostor  mezi odlety , tak pri tech  mensich zpozdenich  kolem 30 minut  zadnou nahradni letenku nepotrebuju ,protoze to stihnu , samozrejme se mnoho lidi snazi stihnout prestupy  kde je mezi lety  mene nez ta hodina a pul  a tam se pak  spolecnosti  mohou  branit  kompenzovat cestujicimu jeho  pohodli a uspory casu ,ci penez


0 Citovat

mikir napsal(a):

 Pokud by tam byl nabizen garantovany prestup , pripadne primy let ,byla by to jina situace a spolecnost by mohla odmitnout  s poukazem , ze jsem mel jinou moznost , pripadne by mohli operovat  tim , ze jsem si neponechal mezi lety bezne vyzadovany cas 


Nemáš to nějaké pomýlené? Pokud by tam byl garantovaný přestup, tak to je snad situace, kdy na náhradní let nárok máš, ne? Pokud si kupuješ dva samostatné lety, tak na kompenzaci nárok prostě není, to ví přece každý. To co se ti stalo, byl výraz něčí dobré vůle, ne pravidlo.

0 Citovat

Mandarinka napsal(a):

Nemáš to nějaké pomýlené? Pokud by tam byl garantovaný přestup, tak to je snad situace, kdy na náhradní let nárok máš, ne? Pokud si kupuješ dva samostatné lety, tak na kompenzaci nárok prostě není, to ví přece každý. To co se ti stalo, byl výraz něčí dobré vůle, ne pravidlo.

Obdivuju Tě, že to dokážeš celý přečíst, já už to vzdal dávno a ten prvotní dotaz je taky zcela zbytečný :)

0 Citovat

Ja bych zas mikire za to uplne nepranyroval - podle me je dulezity operovat s tim, ze proste je casto lepsi to zkusit, i kdyz ani neexistuje pravni narok a obcas se neco zadari, zejmena kdyz je clovek slusny, udela smutne oci a je schopny slusne argumentovat v cizim jazyku - casto se mi podari neco navic vyjednat treba na gatu - upgrade, front row - i pres to ze letim v nejnizsi tride a teoreticky na to nemam narok..


Zas na druhou stranu je dobre rict, ze to co Mikir popisuje ma podle me sanci mezi 10%-20% uspechu, takze se na to neda spolehat jako soucast itinerare..

0 Citovat

Předpokládám, že mluvíš zase o úplně něčem jiným - o legacy aerolinkách a plus ještě k tomu nějakým statusu. U low costu můžeš vyjednávat o čem chceš, ale úspěch je prakticky jistě 0%. Tam tě třeba vyhodí i když si přesedneš, když nemáš sedadlo zaplacený a dostaneš vždy přesně to, co sis zaplatil, nikdy víc. Takže tohle bych sem netahal a striktně to rozlišoval...

0 Citovat

eremi fajn , takze  ta nula prakticky znamenala 3x vymenena druha letenka zdarma  ,pro  2 hodinove zpozdeni  na Stanstedu a nestihnuti  druheho  letu do Corku a 1x vyplaceni kompenzace i kdyz na Standstedu bylo zpozdeni jen 2 hodiny,  ale v Corku uz  pres 4  kdyz jsme leteli dalsim letem ,samozrejme vzdy slo o samostatne letenky ,ale uz bych to nerozmazaval  kickass1  to popsal dost vystizne

 A jen me ted tak napadlo , je presne dany rozmer zavazadla ? A nikdy se nikomu nestalo, ze prosel s vetsim ,aniz by platil ? Tak prosim radeji nepis , ze u low costu dostanes vzdycky jen to co si zaplatis a treba presednuti  je vzdycky o posadce ,ano mas pravdu muze te vyhodit, stejne tak jak te na gate muze donutit zaplati zavazadlo, co nesplnuje  rozmer nebo vahu

Chapu ze Ryanair je tvuj uhlavni nepritel a ze vse co udelaji  stejne znegujes,asi v duchu jedne usmevne prihody ,kdyz CSA poslalo 3 sve piloty Ryanairem ,jednoho hned zacaly balit nejake holky , druhy pospaval a treti mel zrejme profesionalni deformaci , protoze bylo znat  jak sleduje pozdeji pristavaci manevry pilota a je nespokojeny s jeho konanim, ale predtim kritizoval vse , kdyz zena potrebovala ulozit nahoru do boxu  bundu ,tak hned to komentoval , ze ji to letuska tam neda ,..a ona  to klidne udelala ..

Proste je to vse o lidech .ale dneska slusnost neni v mode ,jo a vcera jsem si dovolil presednout v Ryanairu k oknu i kdyz jsem mel vygenarovanou ulicku

0 Citovat

mikir napsal(a):

 ,...kdyz zena potrebovala ulozit nahoru do boxu  bundu ,tak hned to komentoval , ze ji to letuska tam neda ,..a ona  to klidne udelala ..

Přistihla jsem se, že na to pár minut zírám...kdo udělal klidně co? Žena nebo letuška? Pointu příběhu o třech pilotech, co je ČSA poslalo na vyučenou k Ryanairu jsem asi nepobrala...

0 Citovat

Mandarinka : je to uz dele , v dobe  kdy CSA  chtelo otevrit linku Cork - Praha  , kterou drive vlastne litalo jak CSA , tak Aer Lingus , dokonce meli uz i datum a ceny, ovsem za 110 euro jedna cesta, to bylo predem neprodejne , proc CSA vyslalo 3 piloty  na sluzebku s Ryanairem mi taky neni jasne , leteli proste jako cestujici ,neslo o zadne skoleni ,asi meli za ukol projednavat podminky v Corku , pointa je v tom brblani  toho pilota , ze prece v  low costu neni zadna uroven  ( asi podle nej ) , samozrejme, zena potrebovala dat bundu nahoru a  kdyz ten pilot sedel na kraji , tak poprosila letusku  a on predem vyhlasoval , ze to tam letuska zene neda , stejne tak pak  byl nervni pri pristavani  , asi neduveroval  pilotum Ryanairu  ( a kde je dneska Ryanair a kde  CSA  )

0 Citovat

Prečo by 110 euro jedna cesta bolo nepredajné, keď by nebola na trase konkurencia a prip. bagáž v cene. Keby letecké spoločnosti mali vyžiť zo špekulantov ako sme my, či lietajú po Európe pod 20 euro, tak to by sa ďaleko nedostali

0 Citovat

Souhlasim , jenze konkurence je a to je dobre , ale on Ryanair postavil sve podnikani v prve rade na cenach ,ze je ted zveda ne zrovna ferovym stylem ,kdyz de fakto  pomalu zlikvidoval konkurenci je druha vec  , chtit postavit ;linku na  trase z ktere uz CSA odeslo a odesel i Aer Lingus ,coz asi o necem svedcilo  a dat vychozi cenu  110 euro rozhodne dobry napad neni  i kdyby dali v cene treba 15 kg ,ale to uz je do jineho fora  o konkretnich letistich

0
18 reakcí