Dotaz. Jaká cena letenky po Evropě je pro Vás ještě lowcost? Vím, že to záleží od destinace, ale co jsem na to tak koukala, tak nejvíc, co jsem kde platila, tak tech 30Eur/ow, včetně standardního příručáku.  Takže tak nějak mám , že do 60Eur/rt (pokud to není nějaká skládačka po více destinacích). .

Dotaz. Jaká cena letenky po Evropě je pro Vás ještě lowcost?

Založila ve fóru Obecně o cestování letadlem

Dotaz. Jaká cena letenky po Evropě je pro Vás ještě lowcost? 

Vím, že to záleží od destinace, ale co jsem na to tak koukala, tak nejvíc, co jsem kde platila, tak tech 30Eur/ow, včetně standardního příručáku.  Takže tak nějak mám , že do 60Eur/rt (pokud to není nějaká skládačka po více destinacích).

0

Říkávalo se, že cokoliv pod 3 tisíce z Prahy je super, já bych to dnes upravil na 2 tisíce za zpátečku.

Pokud se bavíme o letištích, kde je lowcost konkurence (Wizz + Ryan), tak tam bych přitvrdil na 1 500 Kč za zpátečku.

Je potřeba zůstávat v rozumných hodnotách i přesto, že se dá létat do 300 Kč :)

0 Citovat

30e z Bratislavy, 20e z Viedne otocka  

0 Citovat

Loni slo letat diky onomu prodejci s Ryanem a Wizzem za 1 Kc. V soucasnosti bych za lowcost oznacil jednim smerem opet Ryan, Wizz za 250-375 Kc, vyjimecne za 500 Kc, kdyz s terminem nelze moc hybat.

0 Citovat

No, s tim Ryanem a Wizzem mi to ted nevychazi za tak malo, jak zpoplatnili prirucak. Koukam na celkovou cenu (vc. Standard prirucaku + sedacky) - ktere musim mit s detma. Takze za 10€ i s timto to asi nebude😂, ale je pravda, ze loni jsme leteli s Levelem za 0,01€ z Vidne. Prakticky vsechny lety jinak litame z Berlina.... na tu Prahu se fakt nekdy tesim do 1500kc/rt konecna cena.

0 Citovat

Úplně nechápu "anketu". Letenka je v dnešní době podřadný náklad skoro všude. Mnohde jen doprava na/z letiště vyjde stejně jako letenka, večeře taky stejně jako letenka, ubytování na noc 2-3 násobek letenky. Navíc Malaga je 3x dál než Bergamo, takže těžko můžu trvat na tom, že do Malagy poletím za 60 eur RT, přitom do Bergama je to nesmyslně hodně. 

0 Citovat

Kačenka Konečníková napsal(a):

Se Smartwings máš Řecko z Prahy za 8.500 czk (bez jídla a kufrů) tedy lowcost.

S Ryanairem máš z veřejných rozpočtů dotovanou Ostravu za 7000. Jednu cestu.

0 Citovat

Pro mě cokoliv RT z Prahy do 1000 kč je super cena a jsem ochotný to koupit prostě jen tak, abych se tam podíval - ale to už se objevuje jen první rok u nových linek. 2000 dám už jenom tam, kam opravdu chci (nebo musím), teď jsem dokonce vyplázl 2500 za letenky do Malagy, ale je to přelom července a srpna, tak se holt muselo s vyšší cenou počítat. Cokoliv mimo Prahu, když tam bydlím, se mi finančně a časově nevyplatí, a to ani ty centovky od Levelu. 

0 Citovat

tmx napsal(a):

Úplně nechápu "anketu". Letenka je v dnešní době podřadný náklad skoro všude. Mnohde jen doprava na/z letiště vyjde stejně jako letenka, večeře taky stejně jako letenka, ubytování na noc 2-3 násobek letenky. Navíc Malaga je 3x dál než Bergamo, takže těžko můžu trvat na tom, že do Malagy poletím za 60 eur RT, přitom do Bergama je to nesmyslně hodně. 

Podřadný náklad těžko, zásadní rozdíl je násobit x4.. patnáct stovek a nebo několik tisíc...ale tak já myslím, že tady pro lidi (i pro mě) je to sportovní disciplína - kup levné letenky, nebo se pletu?

Do Malagy jsme letěli za 40E/rt přelom červen/červenec, ale ze SXF.  Pro nás (Ústecko) je Berlín finančně zajímavý po započtení benzínu. Ten čas je jasný, to má každý jinak.

0 Citovat

andreko napsal(a):

Podřadný náklad těžko, zásadní rozdíl je násobit x4.. patnáct stovek a nebo několik tisíc...ale tak já myslím, že tady pro lidi (i pro mě) je to sportovní disciplína - kup levné letenky, nebo se pletu?

Do Malagy jsme letěli za 40E/rt přelom červen/červenec, ale ze SXF.  Pro nás (Ústecko) je Berlín finančně zajímavý po započtení benzínu. Ten čas je jasný, to má každý jinak.

Mame to stejne, uz jsi ani nevybavuji, kdy naposledy jsem letel z PRG. Kdyz nepocitam skok do Dusseldorfu s Eurowings.  Nejcastejsi volba je pro me prave SXF nebo TXL. Je tam pro me daleko vetsi vyber destinaci, co me zajimaji a nemusim davat za Recko 8k.  Kdyz z Prahy tak cokoliv do 1500,- je pro me dobra cena.

0 Citovat

V soucasne dobe  vsechno pod 20 euro  za  OW   s klasicym prirucakem a vyberem sedadla  30 euro OW. tedy kamkoliv po Evrope zpatecka  do 1000 Kc- 1500 Kc . samozreme  je snaha  vychytavat  zpatecni letenky   do  500 Kc -800 Kc,coz se celkem behem roku dari,   jedina vyjimka jsou vanoce, ale kdyz to clovek pohlida  .tak za 100 euro  koupi  i Kanary na Silvestra  RT 

Praha se predvadi az v posledni dobe , ale  to jen  vybrane destinace  a i tak treba Londyn z Pardubic   129 Kc  z Prahy  389  Kc , vlak  Praha - Pardubice bez  slev  139 Kc  , nakonec  kdyz nepocitam cas  a vychytam  Berlin z Brna  za  tech 129 tak  i kdyz pripoctu vlak do Brna  tak porad   jsem na tom financne lepe, nez kdyz jedu do Berlina z Prahy vlakem , samozrejme tam uz ale budu zvazovat ten cas ,ale regionlni letiste je treba  podporovat 

Skandinavie je z Prahy sice za par stovek  , ovsem  naklady na miste  uz jsou uplne jinde 

0 Citovat

Naštěstí jsem si většinu lowcost letů odbyl ve zlaté éře rumbování a jednoeurovek od Volotea, takže  teď se mě zdá všechno drahé:-) Navíc postupně se projevil zákon přerůstání kvantity v kvalitu a souhlasím i s tím, že letenka je stále častěji jen marginálním nákladem v celém výletu.

0 Citovat

andreko napsal(a):

Podřadný náklad těžko, zásadní rozdíl je násobit x4.. patnáct stovek a nebo několik tisíc...ale tak já myslím, že tady pro lidi (i pro mě) je to sportovní disciplína - kup levné letenky, nebo se pletu?

To je jasné, že má člověk super pocit, že letí za pár korun, ale když vezmeš reálné náklady, tak do Berlína to máte 300 km, i zpět 600 km. Náklady tak 4 Kč / km (auto nejezdí jen na benzín), tj. 2400 Kč. Parkování nevím, jestli řešíte zadarmo (pak asi ještě lístky či taxi), nebo placené u letiště. Navíc kvůli cca 6 hodinám navíc na cestě člověk určitě něco sní (na cestu tam si vezmete, ale zpět musíte určitě něco koupit, nebudete nejíst a nepít třeba 6-8 hodin). Takže reálně 4000 Kč, tj. tisícovku na osobu. A v destinaci samozřejmě záleží, ale 10 eur na osobu na jednu cenu není extrém, jelikož letiště nebývá úplně na místě. Čili jen dostat se vždy z/na letiště vyjde klidně na 1500 Kč na osobu, což je často víc, než cena letenek.

Proto říkám, že je to podřadný náklad. Zejména Skandinávie, tam seženete letenky do 1000 Kč, ale v průměru za den tam necháte ve městech klidně 3 tisíce na osobu. 

0 Citovat

tmx napsal(a):

To je jasné, že má člověk super pocit, že letí za pár korun, ale když vezmeš reálné náklady, tak do Berlína to máte 300 km, i zpět 600 km. Náklady tak 4 Kč / km (auto nejezdí jen na benzín), tj. 2400 Kč. Parkování nevím, jestli řešíte zadarmo (pak asi ještě lístky či taxi), nebo placené u letiště. Navíc kvůli cca 6 hodinám navíc na cestě člověk určitě něco sní (na cestu tam si vezmete, ale zpět musíte určitě něco koupit, nebudete nejíst a nepít třeba 6-8 hodin). Takže reálně 4000 Kč, tj. tisícovku na osobu. A v destinaci samozřejmě záleží, ale 10 eur na osobu na jednu cenu není extrém, jelikož letiště nebývá úplně na místě. Čili jen dostat se vždy z/na letiště vyjde klidně na 1500 Kč na osobu, což je často víc, než cena letenek.

Proto říkám, že je to podřadný náklad. Zejména Skandinávie, tam seženete letenky do 1000 Kč, ale v průměru za den tam necháte ve městech klidně 3 tisíce na osobu. 

JJ, Skandinávie je jiná, jasně. Ale jinak ty náklady mám jiné, než uvádíš (výrazně nižší), takže s tím už počítám při koupi letenek, resp. s rozdílem mezi Prahou a Berlínem. :-)

0 Citovat

A čas?

0 Citovat

jelikož lítám s rodinou, tak 1500 Kč je celkem v pohodě, výše už se rozmýšlím

0 Citovat

tmx : vsechno pocitat nejde , napriklad  doma taky jis a pijes  i kdyz  uznavam , ze na cestach to vyjde vic , pak to dalsi je casto o pohodli a case , taky zalezi pochopitelne kolik lidi cestuje , treba ve dvou uz se jet autem do Berlina  nevyplati  ,navic parkovani na letisti , ale proti Praze se treba Berlin vyplati vlakem  a stejne tak  treba ty Pardubice , Wroclaw , Brno, nakonec i ta Viden , nebo Nemecko ,kdyz letis  dal 

Jedno je vsak  jasne  , ze leve letenky rozjel Ryanair  .ti dalsi uz se jen pridali a  nikdy to nemaji v takovem rozsahu 

0 Citovat

Dřív jsem to měl, že cokoliv r/t z Prahy pod 2000 je super. Nyní jsem vybíravější a snažím se držet pod 1500 a na místa, kde jsem už byl nebo nejsou pro mě tak zajímavé pod 1000. Do Charleroi už je teď pro mě všechno nad 20 € drahé (plus ideálně ještě zrumbovat). Musí se počítat s flibcem z letiště a mimoto popáté to letiště nějak nemusím vidět.

Když to není z Prahy, tak to musí být o to lákavější destinace a spolu s přípoji se dostat pod 2000, aby to dávalo u kratších výletů smysl.

0 Citovat

mikir napsal(a): Jedno je vsak  jasne  , ze leve letenky rozjel Ryanair  .ti dalsi uz se jen pridali a  nikdy to nemaji v takovem rozsahu 

Ale jdi. Nízkonákladový koncept vymyslel a do praxe zavedl Southwest a Laker Airways.

0 Citovat

Ja beru z Prahy k mori po EU do 2k a do US eco z PRG/VIE do 8k, bus do 30k a PE 20k..

0 Citovat

Dobre ,ale bavime se o Evrope a  Southwest lita v USA a za zcela jine ceny a  Laker aIrways  zkrachoval 

0 Citovat

mikir napsal(a):

Dobre ,ale bavime se o Evrope a  Southwest lita v USA a za zcela jine ceny a  Laker aIrways  zkrachoval 

Ryan to prave od nich okopiroval :)

0 Citovat

Po Evropě do 1500 RT. Spíš se držím mezi 500-1000. Prázdniny kvůli vysponovanym cenám litame max jednou za rok. Ale pozoruju na sobě že pomalu ale jistě kupuju letenky dražší a dražší a spíš vybírám kam se chci podívat než kde to vyjde za 5e RT.

0 Citovat

Jak píše andreko :  Pro nás (Ústecko) je Berlín finančně zajímavý po započtení benzínu.., píše to i za mne.

Na parkoviště , které využívám u Schönefeldu to mám 230 km, jezdím to lehce přes 2 hodiny. Parkování , případně MHD se přece řeší  u každého letiště ( pokud tam přímo nebydlím ) - nerozumím  argumentu txm.  Berlin využívám cca v 80% dle cílové destinace ( cena letenky, letové časy, přímé lety atd....) Nemohu řešit  jednotlivosti, ale  posuzuji celou cestu. Na Špicberky jsem v loni letěl z Prahy, letos letíme z Berlína pro příznivější cenu a lepší návaznost letů - delší cesta na letiště hraje marginální roli.  Příště z Lipska ?? Určitě každý vyhledává letiště, které je pro něj výhodné....


0 Citovat

Nevim jak ostatni, nicmene ja casto do kalkulace pridavam i jednu vec, ktera zde jeste nepadla - riziko, ze nepoletim. 


Jeste porad vetsinou radeji koupim letenku z Wroclawi zadarmo (wizz kredity pres booking) nez dat 1500+ x 2 osoby za letenku z Prahy. I presto, ze vim, ze budu moct letet a chci letet, clovek nikdy nevi. A nakonec nechat propadnout letenky zadarmo cloveka neboli. Byt nakonec kdyz se leti, tak naklady vyjdou +- stejne jako kdybych letel z Prahy za vyssi cenu. 

0