Zdravím, máte prosím někdo zkušenost s cestováním na občanku, která má ustřižený rožek? Přítelkyně si měnila trvalý pobyt a na novou občanku teprve čeká. Chceme letět už za dva týdny a tak chci koupit letenky dokud ještě jsou. Neotoci nás kvůli tomu na letišti?Jedná se o WizzAir, jestli je to podstatné..  .

Ustřižený rožek u OP

Založil ve fóru Obecně o cestování letadlem

13 reakcí

Zdravím, máte prosím někdo zkušenost s cestováním na občanku, která má ustřižený rožek? Přítelkyně si měnila trvalý pobyt a na novou občanku teprve čeká. Chceme letět už za dva týdny a tak chci koupit letenky dokud ještě jsou. Neotoci nás kvůli tomu na letišti?

Jedná se o WizzAir, jestli je to podstatné.. 

0

A pas nemá?

0 Citovat

No asi bych se osobne obával. Pokud se nemýlím, ustrižený roh značí, že dané občanka prozatímně nahrazuje platnou občanku, která se vyrábí.

My to tušíme, ale pracovník v zahraničí si to imho nikde vyhledávat nebude a prpstě uvidí poškozenou občanku.

Zvážil bych expresní pas do týdne, stojí 3000 Kč. A máte klid na dalších X let. 
0 Citovat

tonic napsal(a):

A pas nemá?

To by se pak neptal. Doufám :D

0 Citovat

Karel napsal(a):

No asi bych se osobne obával. Pokud se nemýlím, ustrižený roh značí, že dané občanka prozatímně nahrazuje platnou občanku, která se vyrábí.

My to tušíme, ale pracovník v zahraničí si to imho nikde vyhledávat nebude a prpstě uvidí poškozenou občanku.

Zvážil bych expresní pas do týdne, stojí 3000 Kč. A máte klid na dalších X let. 


Já z toho mám právě taky strach, nechci riskovat komplikace.. 

Pas nemá no.. 

Spíš to dopadne tak, že budeme čekat, a doufat, že to bude v nejbližších dnech.. Nebo pojedu sám :D 

0 Citovat

Karel napsal(a):

To by se pak neptal. Doufám :D

tak uz som pocul "radu", ze pas plati len v krajinach mimo EU :D

0 Citovat

Romeo sorry, ale dal jsem do googlu "ustřižená občanka" a mezi prvními 5ti nalezenými odkazy jsou minimálně 3 poměrně důvěryhodné které říkají, že ustřižená občanka je normálně platná spolu s tím změnovým lístečkem. Nestačilo to napsat do toho googlu?

0 Citovat

Ustřižená občanka je ale platná pouze na území ČR, pokud se nepletu.

0 Citovat

Oficiálně je platná po celé EU, nicméně k cestám se nedoporučuje. Mnohde praktiku odstřihávání rohů vůbec neznají a OP automaticky považují za neplatné, dohadování a vysvětlování pak může být celkem složité.

0 Citovat

rsaf napsal(a):

Romeo sorry, ale dal jsem do googlu "ustřižená občanka" a mezi prvními 5ti nalezenými odkazy jsou minimálně 3 poměrně důvěryhodné které říkají, že ustřižená občanka je normálně platná spolu s tím změnovým lístečkem. Nestačilo to napsat do toho googlu?


Teoreticky stačilo. A samozřejmě o její platnosti takto vím. 

Ale právě kvůli ostatním reakcím jsem se radši zeptal tady, kde je přeci jen spousta zkušenějších cestujících. 

Děkuji všem za reakce, riskovat to radši nebudeme. 

0 Citovat

Zkuste se před odletem zeptat na úřadě, často jim přijdou dřív. Někdy i do 14 dní od žádosti.

0 Citovat

Na úřadě mi bylo řečeno, že je to v tu chvíli mimo čr neplatný doklad a ať raději cestuji na pas. V USA jsem se pak při nákupu alka prokazoval ustřiženou OP a paní se mi smála, že máme vtipný tvar OP.

0 Citovat

Ustřižená občanka je neplatná, mně s takovou občankou nechtěli dát ani dopis na poště, takže bych na to rozhodně nespolíhala při cestování.

0 Citovat

Ja jsem letos letel do Italie na OP s ustrizenym ruzkem. Co jsem si zjistoval pred cestou, tak ano takovy doklad by mel byt dostatecny, ale hadejte se o to pak nekde na cizim letisti. V Praze me s tim do letadla pustili, i kdyz pri nastupu si to telefonicky nekde overovali. Zpet uz jsem radeji pouzil rovnou pas, ktery jsem take mel u sebe. Jinak novy OP dostanete pomerne rychle, ja ji mel asi za 2 tydny a opravdu bych neriskova spolehat se na to, ze nekde v cizi zemi to s vami budou chtit resit.

A jinak mne na OP s ustrizenym ruzkem na poste dali doporuceny dopis, stacilo mit ten doplnujici listecek, ale je to proste vzdy o tom, na koho zrovna na druhe strane narazite.

0
13 reakcí