Dneska opet  klasicka ukazka  neprofesionality na prazskem letisti.. odlet linky Ryanair  do Dublinu Nastup do busu  a cekani v busu pred terminalem ,, prichazeji  2 lide  jiz pozde  ,ovsem busy stale stoji , ale  lide nebyli vpusteni  i kdyz se busy rozjizdeji  az  po  dalsich minutach dialogu  obsluhy s lidmi ..chapu  zrejme uz  odeslana listina cestujicich ,, ale opravdu je neslo jeste  vpustit , kdyz tam busy staly ,navic nastup byl  zbytecne brzo  a lidi stali  v 3 busech a nic se nedelo ,,prijezd k letadlu   a  teprve  vystupovali  lidi a za par minut  odjizdely  busy z lidmi  od letadla  ,,nase  tri pristavily najednou  a najednou vypustily cestujici ,,tedy  priority  krome moznosti  zavazadla  navic zcela k nicemu Jiste  nastup  ma jakasi presna pravidla a casovy  harmonogram ,ale i tak mi to prislo  jako  neprofesionalni  prustup   a co se tyka  priority  ,to je  v Praze o nicem pokazde ,,,a Ryanairu bych to  nedaval  za vinu .... .

Letiště Praha a nástupní proces

Založil ve fóru Letiště

rsaf , uz to nechci moc  rozebirat,leda by to treba vysvetlil Roiman4 ,kdyz teda na letisti pracuje ,ale prece nejde o objednani busu  ty busy at tam stoji  jak dlouho  potrebuji

Ale jde o to, kdy zamestnanci nazenou  lidi do busu a o tom to je ..a to prece jde  dobrou organizaci a komunikaci  mezi  tim co se deje  u letadla a  terminalem ovlivnit ,

.Taky jsem nemel nic proti par minutam kdy busy jeste staly  u letadala nez odjely  ty ,co lidi odvazeli ,ale prece se vi  jak dlouho jede bus k letadlu a jak dlouho trva nastoupeni ,tam prece nepotrebuje byti ctvrthodinova rezerva, proti  5 minutam  nebude nikdo protestovat ,ze ceka v busu , .ale proc tam ma cekat   namackany  byt jen tech 15 minut  a Libor pise ze zazil i pul hodiny a vce

Nemam spocitane presne  kolik letist jsem uz absolvoval , ale asi vic nez 100 a fakt si nevzpominam  ze by bylo bezne  10-15 minutove cekani  v busu, o vice ani nemluvim ... proste se nastoupi  a do tech max  5 minut bus odjede k letadlu

Navic takove letiste jako je Praha  by mohlo  busy uplne odbourat  a kazdy let  nechat nastupovat rukavem ,vim  Ryanair a asi ani jine  low costy o to nestoji ,ale kdyz by nebyla jina moznost tak co low costy odejdou ? nebo letiste  to nezvladne organizacne ? Pricemz ten pulhodinovy nastup  rukavem by byl realizovatelny asi snadneji ,nez  temi busy

Z tveho komentare tedy vyplyva ze Praha povazuje lidi za dobytek -)

0 Citovat

Petr76 napsal(a):

Myslíš to hodnocení Skytraxu ve kterém je LHR mezi top 10?



Ano, vim ze povazujes  Skytrax za  neobjektivni ,, LHR jsem absolvoval jen parkrat  ,ale jeho problem je  asi prevazne v pocasi 
0 Citovat

Tak ja si taky přidám :)  V listopadu jsme ve Vídni čekali v otevřeném buse 25 minut. Jednoznačne jsme ale čekali na dva opozdilce. Jakmile přiběhli, odjíždělo se. Docela mě překvapilo, že je Wizzair ochotnej si udělat půl hoďky zpoždění kvůli dvěma lidem. Asi měli odbavené zavazadla a zapoměli se někde v airside area ...

0 Citovat

Mikire, asi málokdo tu zpochybňuje, že by šlo zlepšit organizaci nástupu, jen se snažím vysvětlit, že zaměstnanci letiště na toto mají jen velmi omezený vliv, jelikož nástup a výstup si každá aerolinka organizuje sama prostřednictvím zaměstnanců handlingových společností. Pokyn k nástupu do letadla (= k nástupu do busu v případě stání na remote stands) opravdu nepřichází od letiště. Proto taky proces nástupů u každé jednotlivé aerolinky je stejný nehledě na letiště. Rozdíly jsou jen v umístění stojánek, velikosti letiště a tím pádem nutnosti užití autobusu, případně délky jeho jízdy. To, že aerolinky neumí přizpůsobit obratové časy podmínkám konkrétních letišť, opravdu není chyba letiště.

Představa, že by letiště nutilo aerolinky ke stání u nástupních mostů, je velmi úsměvná. 

1) Proč by to dělalo? Samo letiště má zájem nabídnout aerolinkám co největší škálu služeb. Čím horší služba je, tím je samozřejmě levnější a tím levnější je pak ve finále letenka. 

2) Konkrétně pražské letiště rozhodně nemá stojánek s nástupními mosty na rozdávání, takže si ani nemůže dovolit všechny lety (aerolinky) donutit stát u mostů a zrušit remote stands.

0 Citovat

Já snad jen jednu radu pro Mikira. Jestli chce zažívat kulturu cestovani letadlem, nastupovat bez použití autobusu, atd. ,tak není nic snazšího než cestovat se společnosti, která se podobnou kulturou vyznačuje a vi se o ni, ze v Praze nebo jinde se nastupuje přímo a naopak se vyhýbat podobným, kde je to obráceně.

 Je to myslim velmi prosté :-)

Ale chápu ho, že je rozezlen, že za své investované nemalé finance do přednostního nástupu pak musí čekat s ostatním plebsem. To by naštvalo každého.


0 Citovat

[citace="mirjur"]

K těm opozdilcům... když tedy už byl odeslán seznam, tak jak to, že je pustili přes gate dál? A když už je tedy pustili přes gate, proč byl pak problém pustit je do busu? To jako jsou 2 různé, nezávislé instituce, gate a bus?

Na B 10 je odbaveni prirucniho zavazadla a pak hned vpravo  je gate  a tam pipnes bp  takze oni je uz nenechali pipnout bp  ale par minut se tam odvijela diskuze ,kterou jsem videl z busu .proste takova klasika  jako kdyz ridic vidi v zrcadku  jak cestujici dobiha  ale zavre  dvere a rozjede se ,tam nebylo treba ani mavat ,jen asi zatelefonovat  ..napsal jsem to blbe myslel jsem ,ze uz je nemuseli nechat  projit na tech zavazadlech ,mozna ze prave tam trochu osidili predpis a nechali je rychle projit  ,protoze ten kluk  rozhazoval rukama a ukazoval smerem k  tomu laseru ,nebo naopak prave tam meli problem a zdrzelo je to

Ale presne jak pise Vlastiml B,



0 Citovat

mikir napsal(a):

Z tveho komentare tedy vyplyva ze Praha povazuje lidi za dobytek -)


Zkontrolovat BP, nahnat lidi do BUSu a ty BUSy dostat k letadlu zabere určitě více jak 10 minut. Tahle operace se tedy spouští třeba již ve chvíli, kdy se z letadla teprve vystupuje. Pokud se cokoliv zasekne, čekáš v BUSu.

Nenapsal jsem, že Praha lidi považuje za dobytek. To je záležitost těch lowcostů (a jejich nesmyslných 25min rotací). Navíc ono není žádné "Praha", neboť  té operaci figuruje spousta subjektů (Ryan, handling, správa letiště, ŘPL...), nikdo z nich ale není "Praha". Je potřeba hledat skutečného viníka a tím je jednoznačně letecká společnost.

0 Citovat

Krystofe diky za vysvetleni ,ale stejne me to nejde do hlavy ,,aerolinka tedy hlasi na gate  provedte nastup do busu ? A pak  treba po pul hodine  vyjedte z busem k letadlu ? A aerolinka prikaze vsem vyjet najednou a vsem najednou otevrit  busy ,aby se pak do letadla hrnulo  200 lidi ? Bez ohledu na to, kdo ma koupene priority a kdo ne ?  K cemu pak delaji na gate  rozdeleni ? K tomu nastupu do busu ? Vsimnul jsem si to uz v Praze mnohokrat,  ze to Praha  ignoruje  a to cekani v busu je opravdu caste

 Aerolinka prece muze chtit dodrzeni tech 25 minut a jak to docilim je prece moje vec, do toho mi nemaji co kecat Nebo ne ?

Niemandosi, .cely lonsky podzim jsem si  uz priority nekupoval a pokud  jsem ho mel tak mi slo o ty dve zavazadla a ne o to ,abych byl prvni v letadle ,ale konkretne  u toho letu  ,ktery popisuju jsem temer prvni byl  , protoze vsechny busy prijely najednou a  najednou otevreli  a ja stal zrovna u dveri

Jinak co se tyka letist tak mam nejradeji ty,  co se chodi k letadlu od terminalu pesky  a tech ma nastestesti Ryanair prevahu a mimo Evropu jsem zazil vic  rukav nebo tedy most 

Takze asi tak  Prahu proste moc rad nemam ,coz je u rodileho chachara  celkem pochopitelne -))

0 Citovat

Já napíšu double příspěvek tak mě nesežerte, zkusím vám to trochu vysvětlit a snad mě za to nevyhodí v práci.... pokud teda neví, kdo jsem :D A problémů mám teď dost, takže tu sílu ještě nějakou najdu eremi :) 


PS: všechny komentáře jsem nečetl, na to mi hlava dneska nefunguje... 

0 Citovat

mikir napsal(a):


Ano, vim ze povazujes  Skytrax za  neobjektivni ,, LHR jsem absolvoval jen parkrat  ,ale jeho problem je  asi prevazne v pocasi 


Jeho problém je v přidělování gatů jen 60 minut před odletem. Žádná priority pokud cestuješ s malými dětmi. Pomalá security  atd. atp. Plus mínus jako CDG jenom bez stávek třikrát týdně. 

Pointa je ale v tom, že LHR je jen o jedno místo za Mnichovem a údajně výrazně lepší než Kansai, Amsterdam, Helsinki nebo Kodaň, což je jednoduše fraška... už jenom v takovém "detailu" že jak MUC, KIX i AMS mají přímé napojení na dálkové vlaky, Heathrow ne. 

0 Citovat

rsaf , tak jeste jednou  snad uz naposledy BP je zkontrolovane  , uz tu bylo vysvetleno ,ze  pokyn  k nastupu dp letadla urcuji aerolinky  ,ptal jsm se uz Krystova  ,,aerolinka skutecne  vola  provedte  nastup do busu  a pak za pul hodiny  kdy ldi stoji jak blbci  v buse  rika jedte  k letatadlu ? .Tomu se mi moc nechce verit  ze to funguje takto

A ano souhlasim ,ze to je vec souhry vice subjektu , ze to neni proste Praha ,  ale letiste to vsechno zastresuje  a nekdo tem subjektum sefuje  .takze to bude vzdycky  o  domluve a souhre  vsech zucasnenych a nelze  hledat vinika v aerolince ze chce  25 minut  a ne hodinu  ..;low costy to snad chteji na vsech letistich stejne  ,uznavam ,ze  necela pul hodina pro vystup  ,uklid  ,nalozeni zavazadel provedeni kontroly natankovani letadla  ,atd  je sibenicni cas ,,ale kdyz by to neslo stihnout  tak se prece letiste vzeprou ,takze to musi resit  perfekni souhrou a organizaci  toho procesu  a ten je podle meho v Praze spatny,.jiste daji se vypichnout i jina letiste co jsou na tom stejne  blbe nebo i hur 
0 Citovat

1. věc, papíry k letadlu dojedou skoro pokaždé s busem u řidiče, takže je jeden seznam PAX a pak další na konci aktuální. Takže jsou dvě možnosti co tam byl za problém

- PAX přišli pozdě do gate, kdy se už zavírá (FR má nějakou dobu před odletem, každý si to najděte..). To pak záleží na TCO jak se rozhodne, pokud mi neodjel poslední bus a mám nějakou časovou rezervu, tak jsem hodný a beru je. A je jedno, jestli letadlo tu je nebo je zpožděné, to si musí PAX hlídat. 

-taková klasika, FR má určité rozměry na zavazadlo a hodně lidí to nedodržuje a pak musí platit, to se skoro všichni hádájí, takže toto mohl být problém. 


2. věc a to je problém letiště, jsou gaty. Na T2 není žádný pre-board gate na T1 je jen jeden pre-board gate(myslím ty dole gaty..) Takže ano Mikire pro to jsi v tom buse tak dlouho a neboj, já taky v něm jsem, když letím z PRG. A Mikire, přibližne se ví, jak dlouho asi pojede bus k letadlu, ale je tu dalších několik faktorů, které to ovlivňují a stane se to skoro vždy. Vypisovat to nebudu. 


3. věc, zkusím to nějak popsat jak to chodí...


Když je letadlo na území ČR ( dejme tomu Plzeň, Tábor, Pardubice, Liberec, Chomutov, Most, takový okruh ) se volá do gate ať si zavolají busy a kolik je asi lidí na odlet a podle toho rozhodnu kdy tak nastupovat... Pokud nenastane nějaký problém jako něco s letadlem, několik koleček nad Prahou, delší doba při taxování, delší výstup apod tak lidi jsou v buse asi tak 10-20min. Když to vystupuje a je tak 3/4 letadla pryč z letadla, tak volám do gate, ať posílají první dva busy, což mi vychází tak, že když to dojede, tak mám vystoupené letadlo nebo poslední PAX venku a přibližně 10-12min pryč od zajetí letadla na stojánku.Nastupují cesťáci, mezitím přijede třetí bus a vypustí zbytek. Nástup trvá okolo 10min a více, takže asi tak a fakt pouštět první prioty než si sednou apod není čas.  Takže já mam tak 3-5min na zbytek jako zkontrolování letadla, odstavení techniky, usednutí cesťáku, zavření dveří, totály pro posádku a začít nahazovat motory. Sranda to není a to je jenom FR toto....  Pokud se něco pokazí, popsaného výše, tak si hold cesťák počká v buse, je to nepříjemné, já vím, ale toto neovlivním já. 


Píšu to za sebe a každý to dělá trochu jinak. Já se snažím, aby to bylo co nejvíce efektivní a nejrychlejší pro všechny strany, ale občas se stane, že se něco,někde pokazí a nedá se jinak. 

Takže nastupovat, kdy letadlo přistane a mám non-preborad gate, tak budu rád, když za 25min budu mít druhý bus u letadla. Pokud je pre-board gate a to jediný..., tak nastupují, když to přistane a začíná taxovat. To akorát tak vychází na vše. 

0 Citovat

Takze diky za profesionalni  vysvetleni , k opzdilcum  neni co dodat , proste  TCO nebyli hodni  a k tem cestam  busu k letadlu , je pravda  ze  jsem si vsimnul , ze tedy odjizdi nekdy  dva najednou a pak  prijede k letadlu  ten treti

 Tentokrat a vsiml jsem si i jindy ze to tak taky bylo , .ojdjely vsechny  tri najednou  ,takze to vnimam podle toho ,jak pises,  ze za  sebe .a ze kazdy to dela jinak ,,si ten nekdo  asi usnadnil situaci  a poslal vsechny tri najednou,proc, to vi jen on, stejne jako vi jen TCO proc nebyli hodni ,

A kdyz uz jsi zminil ty zavazadla, tak mas pravdu ,ovsem je to podobne jako s tim nastupem .muzes byt hodny, nebo  presne vyzadovat predpis ,pred deslsim casem tu na to tema byla diskuze a clovek z letiste, ktereho se to tykalo,  mi na SZ poslal  vysvetleni. ,  proc se choval tak, , jak se choval ,nezdilel jsem uplne jeho stanovisko ,.ale dalo se pochopit ... 

Takze  preju  v praci  same klidne  smeny  a dobry pristup pri tom hledani toho kompromisu aby byli vsichni spokojeni

0 Citovat

Jako to letadlo mohlo být zpožděné, ja nevím situaci.  Taky se stává, že tam přijdou i lidi, co na ten let ani nepatří, to je taky hodně velká pravděpodobnost. To, že odjíždí tři busy zároveň značí, že tam už mohli být klidně i všichni PAX na ten let nebo let byl už finalizovaný. To se mi taky děje, tak pošlu rovnou vše, není na co čekat :) 


Jo, ale aerolinka toto přímo třeba požaduje, takže to bereš na vlastní triko s tím zavazadlem právě.  Nikdy nevíš, pro koho ten člověk pracuje a klidně to může být i auditor té společnosti. 


Díky moc :) 

0 Citovat

Tak ten konkretni let mel mit odlet  v 11.35 do busu jsme nastupovali asi v 11.10  k letadlu se odjizdelo  v 11,30, jeste jsme u nej asi  5 minut cekali  ,nez odjeli  priletovi  cestujici,odlet byl nakonec 11.55  a v Dublinu  nam hrali  fanfary za  prilet o 5 minut  drive  -)) Klasika Ryanair  ,ale z Prahy mivaji letadla  vetsinou opravdu zpozdeni  i proto z ni nerad odlitam stejne jako nemam rad  Stansted ,neni to jen o busech  a to se jeste nestrikaly kridla -))

Ti lidi tam urcite patrili  protoze .letenky kontroloval jeden pracovnik jeste pred kontrolou zavazadel , cemuz moc nerrozumim proc, .ale jak pises, asi se stava ze lidi chodi na jine gate nez patri   u Iru bych se tomu nedivil  ti jedou obcas i po dalnici v protismeru  -))

Ten let mel i takovou jednu zvlastnost .mezi cekajicimi lidmi  byl i pilot letadla ,prekvapilo to asi i TCO protoze jedne z pracovnic kamsi volala   a celkem vyjevene hlasila ,vite  ze tu mate  kapitana ? -))

V buse pak nejel poustela ho sice dvermi ,kterymi se nastupuje ale nekam zmizel jeste pred nastupem lidi .do busu

Co se tyka tech zavazadel, tak to byly dva pripady  ,jeden let na Charleroi  a cernoska kterou  dusili  pro precnivajicii kufr  3x, nez byl v norme  -),kritizoval jsem to proto, ze cesku pustili s evidentne preroslym baglem bez poznamek ,byla na rozdil od te cernosky  hezka  -))

A druhy let byl prave taky Dublin  s B 10 a byla tam volana  k tomu pripadu letistni policie ,jak mi pozdeji  vysvetlil pracovnik  na SZ   branil pry jen kolegyni  kterou cestujici vulgaarne slovne napadl ,takze to tezko byl auditor  -))

Nakonec  v obou pripdech udajne nikdo nic neplatil a sitiace byla zklidnena a odleteli vsichni -))

Proste je to prace s lidmi  ,muj nazor je, ze kdo na to nema, a potrebuje  si neco dokazovat   tak at to nedela ,ale chapu ,ze kdyz mu pak zamestnavatel sahne na premie  ze zacne byt tvrdak ))

Takze  hezky den -)

0 Citovat

Prostory Letiště Václava Havla Praha, Ruzyně, odletová hala, Terminálu 2 v době COVD-19, bezpečnostní opatření - https://youtu.be/cplU62w6AZc

0 Citovat

newgaytrip napsal(a):

Prostory Letiště Václava Havla Praha, Ruzyně, odletová hala, Terminálu 2 v době COVD-19, bezpečnostní opatření - https://youtu.be/cplU62w6AZc


Proč proboha do Řecka zrovna se Smartwings...? :D 

0 Citovat

Jan Narovec napsal(a):


Proč proboha do Řecka zrovna se Smartwings...? :D 


Jestli byl zájezd All in na týden u pláže za 6k, tak proč ne? :D To bych klidně se SW letěl taky. :D 

0 Citovat

:D Souhlas za super cenu zajezdu jsem ochoten SW prezit, pokud to neni nejaky super odlet typu v 5 rano

0