Ahoj, máme letenky s Wizzair do Tirany 24.7. - koupil jsem je s tím, že se měla 1.7. zrušit povinnost na covid test/karanténu po návratu. Bohužel se tak nestalo, teď to mohu zrušit nebo změnit pouze s poplatkem Wizzu, který je snad vyšší, než cena testu. Netuší prosím někdo, zda se to ještě bude třeba do té doby nějak aktualizovat a Albánie by přibyla na "nezávadný" seznam?  A pokud ne, tak při příletu musíme tedy postoupit test ideálně rovnou na letišti (tj. cca 1750,-/os, platí i pro 2 leté dítě?), do 72 hodin oznámit negativní výsledek na hyg. stanici a do karantény nepůjdeme? V Albánii test nejde udělat, na letišti čekat nemůžeme, do karantény taky nemůžu kvůli práci...:-( díky moc za rady   .

Let Praha - Tirana (Albánie)

Založil(a) ve fóru Obecně o cestování letadlem

My s testem po priletu do Prahy počítáme. Bylo by fajn, kdyby to odpadlo, což asi čekat ted nelze, ale testovat se pujdeme. Spis me štve, že člověk jde na test hned po priletu a když bych se nakazil prave treba den dva předtím, tak se to u mě asi ještě neprojeví. Ze to není osetreno lepe, když už na to člověk jde a snaží se byt zodpovědný.

Jinak já to beru proste tak, ze jsou daný nějaký podmínky a bud na ne přistoupim a jedu nebo nepristoupim a nejedu nebo jedu jinam...

0 Citovat

Ok, diky vsem za nazory. Test pres 5000 se mi nechtel platit hlavne proto, ze tam mame byt jen kratce, na miste u more jen 3 dny.  Je to spis takovy vylet. Kdybych byl na miste treba deset dni az dva tydny, tak je to neco trochu jineho a test dejme tomu akceptuju. Ale takhle, kdyz tam budeme kratce a vicemene na otocku, mi prislo neodpovidajici davat za testy pres 5000, vic nez za celou samotnou dovolenou komplet se vsim. To jen na vysvetlenou. Mozna to radeji necham nakonec propadnout a pojedeme treba k Baltu...

0 Citovat

To je fakt argument jako noha, budeme tam chvíli, je to jen výlet, proto se mi nechce platit test. To je snad úplně jedno, jak dlouho tam budeš, prostě jedeš někam, kde po návratu je povinný test - máš povinnost se nechat otestovat i kdyby jsi tam jel na otočku. Je to čistě tvá volba jestli jedeš nebo ne, ale pokud pojedeš, tak pak nevymýšlej jak vyjebat s testem.

0 Citovat

ustavne pravo byt na dovolenke len tri dni :D

0 Citovat

Ahoj, příští pátek 14.8. letíme do Tirany a máme domluvený odvoz z letiště do Shkoderu. Kdybyste tam měl někdo taky namířeno a chtěl se podělit o náklady, ozvěte se. Ještě jsou volná 1-2 místa. Cena podle toho, jak se auto zaplní 9-12 Euro/osoba.

0 Citovat

už jsem to psal do fóra u cestovatelské mapy, ale hodím sem: 

Ahoj, ohledně té Albánie (a myslím, že to bude platit u ostatních zemí s povinností karantény/testu po příletu do ČR) - nikdo na letišti nic nekontroluje ani nevyžaduje. Možná je celní kontrola online propojena s hygienou, to nevím. Takže po příletu je to pravděpodobně na tvé zodpovědnosti a soudnosti, ignorace toho znamená případně velký problém a zhovadilost. Co se mi podařilo dopátrat, tak po příletu jsi defacto v karanténě (ale neoficiální, můžeš si zařídit nezbytné věci, jako ten covid test, zajít k lékaři), jinak být doma a čekat na výsledek (to má celé proběhnout do 72hod s tím, že na letišti mají na výsledek 12-24hod (u mě cca 19hod), v ÚVN 24-48hod (bylo cca něco přes 24hod)). Ten pak testovací centrum samo předá hygieně, takže po obdržení negativního testu by měly být povinnosti splněny (to mi řekli jak v ÚVN, tak v testovacím centru na letišti). Pokud nechceš absolvovat test, tak rovnou z letiště do 14d karantény a tu sám nahlásit na hygieně.

Jinak na letišti byly hodně velké fronty a čekání na test. Na stránkách letiště píšou, že jsou 3 odběrová místa z toho jedno u pasové kontroly - není to tak, je jen jedno ve veřejné části letiště v chodbě mezi terminály. Je to na pořadník s tím, že kdo si připlatí 1500/os, tak může předbíhat. Při příletu to tak klidně může být třeba na 3hod čekání. Také výsledek není "do 12hod" jak píšou na stránkách letiště, ale 12-24hod.

0 Citovat

Nejak mne unika, ze CR vyzaduje test po navratu z Albanie, ktera je na tom v absolutnich cislech i v prepoctu na pocet obyvatel vyrazne lepe nes my. Proc to nezrusi? Na co cekaji?

0 Citovat

lukas_cz napsal(a):

Nejak mne unika, ze CR vyzaduje test po navratu z Albanie, ktera je na tom v absolutnich cislech i v prepoctu na pocet obyvatel vyrazne lepe nes my. Proc to nezrusi? Na co cekaji?


Smysl to žádnej nemá, bohužel. Fakt se mi nechce po příletu platit 1750 CZK, ale nedá se zkrátka nic dělat :(

0 Citovat

lukas_cz napsal(a):

Nejak mne unika, ze CR vyzaduje test po navratu z Albanie, ktera je na tom v absolutnich cislech i v prepoctu na pocet obyvatel vyrazne lepe nes my. Proc to nezrusi? Na co cekaji?

To mě osobně nijak zvlášť neudivuje, o naší státní správě si iluze nedělám. Víc mě zaráží to, že když se suomi naprosto legitimně zeptal, jestli se tomu nesmyslu s testama po příjezdu z Albánie nedá vyhnout, sesypala se tu na něj spousta Hujerů jako na zločince.  Odpovědí bohužel nepřispěju.

Jen tak pro srovnání. Španělsko je na tom z hlediska nových nakažených v přepočtu na počet obyvatel zhruba dvakrát hůř, než Albánie, celkovým počtem případů asi 3x hůř, ale když odtamtud přijedu a na test nepůjdu, odsouzení se nedočkám. Logiku v tom asi budu hledat marně.

0 Citovat

Vojto to tě fakt trápí 1700, pokud nemusíš platit za celou rodinu? Já toto beru jako tu nejmenší daň za cestování, zase jsou levné letenky. Lepší než sedět doma na zadku.

Co se týče Albánie, tak možná to je tím, že se tam testuje snad nejméně v Evropě, takže možná problém s důvěryhodností. Anebo prostě ta země nikoho z politiků/hygieniku nezajímá. Čech přece jede do Chorvatska. 

Martin. Kuklik > mě čeká Albánie za týden + Rumunsko to je to samé. Na stránkách letiště jsem zatím jen letmo četl, že testy jsou především pro cestující. Z tvé zkušenosti to chápu tak, že se nerozlišuji odlety a prilety (stejná priorita?) , takže když přiletím do ČR v pátek, tak nejpozději v sobotu mám výsledek? Jde mi o to, že bych asi noc z pátku na sobotu strávil mimo lidi, kteří jsou se mnou jsou v domácnosti, aby v případě pozitivního nálezu nemuseli být se mnou v karantene. 

0 Citovat

Opravdu už nechápu to povinné testování jednou tam a pak zádě jinam,pracuju ve zdravotnictví 25 let a ještě v roce 2019 většina z nás podobně příznaky řešila paralenem večer a ráno sup do práce ...nejde mi o těch 1700 za test,jde mi o logiku a tu nevidím.Hlavne strašit ve všech mediich,bohužel nejen u nás 🥺

0 Citovat

Vladimír Vladimírovič Popičimušvihli napsal(a):

Vojto to tě fakt trápí 1700, pokud nemusíš platit za celou rodinu? Já toto beru jako tu nejmenší daň za cestování, zase jsou levné letenky. Lepší než sedět doma na zadku.

Co se týče Albánie, tak možná to je tím, že se tam testuje snad nejméně v Evropě, takže možná problém s důvěryhodností. Anebo prostě ta země nikoho z politiků/hygieniku nezajímá. Čech přece jede do Chorvatska. 

Martin. Kuklik > mě čeká Albánie za týden + Rumunsko to je to samé. Na stránkách letiště jsem zatím jen letmo četl, že testy jsou především pro cestující. Z tvé zkušenosti to chápu tak, že se nerozlišuji odlety a prilety (stejná priorita?) , takže když přiletím do ČR v pátek, tak nejpozději v sobotu mám výsledek? Jde mi o to, že bych asi noc z pátku na sobotu strávil mimo lidi, kteří jsou se mnou jsou v domácnosti, aby v případě pozitivního nálezu nemuseli být se mnou v karantene. 


Trápí... netrápí... kdybych letěl do místa s vysokým rizikem, neřeknu ani slovo. Ale po příletu z Albánie mi to přijde jako trochu zbytečně vyhozené peníze. Samozřejmě to vnímám v kontextu toho, že letos je jen málo zemi, kam jet, byly levné letenky, Albánie je celkově cenově příznivá země, takže mě to nezruinuje. To ale neznamená, že s tím souhlasím :)

0 Citovat

Že je to celé nesmysl, to snad už musí vnímat i ti nejfanatičtější zastánci záchrany tisíců mrtvých. Otázkou je, co bude dál. 

0 Citovat

Samozřejmě přijde druhá vlna. Zase se vše zavře (tj. Tesco OK, ale Ikea zlá), zakáže se pohyb, ale s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup atp., takže se vlastně pohyb neomezí a zase se budou prodávat jednorázové roušky za pajsku a respirátory s parametry roušek za dvě kila. Zakážou ti cestovat do zahraničí, zatímco sami budou létat na summity. Přece je rozdíl mezi cestou busem do Brna a busem do Drážďan. Koronavir jezdí jen tím přes hranice.

Tohle už je jen politika. A to nepatřím mezi lidi, co si myslí, že COVID-19 je nějaká rýmička. Ale buďto se to musí dělat důsledně nebo se na to můžeme vykašlat rovnou. Doslova.
0 Citovat

Vojtěch Hájek napsal(a):


Trápí... netrápí... kdybych letěl do místa s vysokým rizikem, neřeknu ani slovo. Ale po příletu z Albánie mi to přijde jako trochu zbytečně vyhozené peníze. Samozřejmě to vnímám v kontextu toho, že letos je jen málo zemi, kam jet, byly levné letenky, Albánie je celkově cenově příznivá země, takže mě to nezruinuje. To ale neznamená, že s tím souhlasím :)

Já vlastně souhlasím. Ale to bych se musel rozčilovat furt. Beru to tak, že to tolik peněz zas není a někam se podívám, což jsem myslel, že letos už nepůjde. Rychlé dám tu Albánii, Rumunsko a Madeiru a na podzim jim na to kaslu. 

Michal souhlas. Jen se ukazuje, jak je EU impotentní. Jak je nějaký problém, každej si jede to svoje místo toho, aby byl jednotnej postup a aspoň v rámci Evropy vse fungovalo. Je mi z toho na blití

0 Citovat

A co by měla EU podle tebe dělat,jak ty státy má donutit k jednotnému postupu?Že si každý jede svoje když je problém si oduvodni ochranou veřejného zdraví a současnou situaci.

Asi i ty nejméně chápavi už si mohli všimnout,že cestování je prostě v tuto chvíli velmi riziková záležitost vzhledem k tomu,že situace se neustále mění (často nelogicky,ale je to prostě fakt).Na druhou stranu pořád v rámci Evropy jsou v tuto chvíli možnosti cestovat mnohem lepší než v jiných částech světa. Třeba vice nez století fungující demokracie v Austrálii zakázala od března doteď svým občanům jakekoliv cestovani a s ohledem na vývoj situace zakazuje i cestování mezi jednotlivými australskými státy.

0 Citovat

Nadávať na EU je ľahké, no keby ste boli teraz občanom nie-EU krajiny, tak by ste ako cestovateľ len ticho závideli ako si tu v súčasnej situácii cestujeme po okolitých krajinách. Hlavne sa už dohodnite čo chcete od EU, či to riadiť na centrálnej úrovni (to by ale znamenalo "DYKTAT BRUSELU") alebo to nechať na suverénne štáty a potom môžme mať všade semafory.

0 Citovat

Nesmysl není menším nesmyslem jen proto, že jinde je to ještě horší. 

0 Citovat

No veď áno, lenže to sú nezmysly jednotlivých krajín, nie EÚ. 

0 Citovat

Pro chronické kverulanty, ty někdy nepochopitelné postupy jednotlivých zemí jsou prostě faktem současné doby se kterým nikdo nic neudělá, takže buď seďte doma a čekejte než se situace zlepší nebo si užívejte toho, že se vůbec dá někam cestovat, když v naprosté většině světa takové štěstí nemají, byť za cenu mnoha omezení a nepohodlí. 

0 Citovat

Já jsem reagovala na Eremiho a jeho srovnání EU s Austrálií. 

0 Citovat

no tak my ako EU sme asi najlepsie dopadli a mame najlepsie moznosti aj ked nie su dokonale a castokrat zbytocne zmatocne (ale tak pri tom pocte krajin + vlastne ekonomicke zaujmy krajin to asi ani nejde inak). Ved si vezmime len nasu "alternativu" voci EU - tzv. Rusky Mir - medzinarodne lety obmedzene, hranice zatvorene uz mesiace. Este si aj take Cecensko zatvori hranice aj same voci zvysku Ruska. Vsetky krajiny Eurazijskej unie svojim sposobom vedu v rebrickoch nazakenych. 

0 Citovat

ČR má uaaa- tak strašlivě vysoké počty  nakažených, že už na nás svítí červená i na řeckém semaforu. Za skoro půl roku 390 zemřelých S koronavirem ( což je zhruba počet úmrtí v naší zemi za den) a průměrně stále kolem 100 hospitalizovaných, z toho 15-20 ve vážném stavu. Tak nevím, jestli tady máme nějakou jinou chorobu než ve Španělsku či Austrálii. A cílem je teda co? Dostat se s čísly na nulu? Nebo že by šlo o něco jiného?

A fakt mě neuklidňuje, že represivní režimy jiných zemí jsou ještě horší, a že můžu být vděčná za návštěvu Kypru s testem a rouškou.

A ano, vím, že to nezměním, ale veškerá opatření se přijímají lépe, pokud se s nimi člověk může ztotožnit. Budeme-li všichni jen slepě bez přemýšlení přijímat tuto "new normality", tak potěš koště. 

A než se do mě spustíte, tak...alespoň zanadávat si ještě můžu, ne? 😉

0 Citovat

@Mandarinka

100%ní souhlas, když slyším, jak vymýtíme koronavirus a tím ho na hlavu porazíme, tak nevím, jestli se mám smát nebo brečet. A 390 mrtvých za půl roku je dost dobrý výsledek řádění koronaviru. Nebo on snad umřel i někdo další na nějakou bezvýznamnou nemoc?

0 Citovat

tak to sa spytaj Grecka, preco to tak urobilo, my tu asi nie sme kvalifikovani rozhodovat za nich. Ved podobne spravila aj Ukrajina a na cervenom zozname sa objavilo Slovensko ...jednoducho vysli tak tabulky s vysledkami za posledne dni a uradnik rozhodol 


btw... Cestik .. k tym 390 mrtvym .. kolko by ich malo byt aby to malo nejaku "stavu" a konecne dovod aby sa necestovalo? 1000,2000, 10 tisic? :) ved na to asi tie opatrenia su aby sa zabranilo vacsim stratam. Ano, mohli sme ist cestou Svedska alebo Bieloruska ... potom by sme asi boli vsetci spokojnejsi. 

0