Ahojte, idem cestovať s Wizzairom a chcel by som sa spýtať či niekto nemá skúsenosti s kontrolou batožiny. Môj kufor ma rozmery 43x39x23,5 pričom povolená bezplatná batožina u Wizzair je 42x32x25... Tolerujú aj nejakú odchýlku alebo si budem musieť na letisku priplatiť? Ak áno tak ako sa pohybujú ceny za priplatenie batožiny priamo na letisku? ďakujem za radu  .

Zavazadla

Založil(a) ve fóru Obecně o cestování letadlem

Mám letenky Víden-Washington-New York zavazadla jsou uvedeny Víden-washington 1+1 ale Washingtoh-Nwew York pouze 1 ,mám tomu rozumět tak,že ve Washongtonu mě zavazadlo vyhodí a na let do New Yorku o budu muset platit??Ve vysvětlive je uvedeno u zavazadla platí Vídne-New York.Což by zase znamenalo,že mě platí obě až do New Yorku.Tam fakt nevím.Vždy to za mě dělal cestovka tohle je moje první samostaná cesty a už docela lituju.za ty starosti si příště asi opět radši připlatím,jelikož je to děs.

0 Citovat

Pokud to máš na jedné letence, tak to neřeš... Dopravce OS/UA?

0 Citovat

p.kule napsal(a):

Mám letenky Víden-Washington-New York zavazadla jsou uvedeny Víden-washington 1+1 ale Washingtoh-Nwew York pouze 1 ,mám tomu rozumět tak,že ve Washongtonu mě zavazadlo vyhodí a na let do New Yorku o budu muset platit??Ve vysvětlive je uvedeno u zavazadla platí Vídne-New York.Což by zase znamenalo,že mě platí obě až do New Yorku.Tam fakt nevím.Vždy to za mě dělal cestovka tohle je moje první samostaná cesty a už docela lituju.za ty starosti si příště asi opět radši připlatím,jelikož je to děs.

Jaky des? 😀 Des je, ze neumis psat 😀 Jestli to mas na jedny letence, tak to neres.

0 Citovat

No je to kupováno od Austrian Airlines s tím,že tam je let s United airlines a z5 Air Canada.A fakt poslední co mě trápí,je spisovné psaní na netu to jako z toho nespim.

 
0 Citovat

a co by ti pomohlo keby si letenku kupil u cestovky, delegat by ti pomohol zabalit batozinu?

0 Citovat

Ne,ale věděl bych přesně,že se nemusím o nis starat,že v jednom místě kufry nandam v druhym vyzvednu.Přestupy neřeším,když to uletí jde to na triko cestovky.Tady ted netuším jak s kufry,někdo říká,že mě je ve Washingtonu vyndají a budu je muset opět do dalšího letu nechat projít kontrolou.A jinej říká,že pojedou rovnou Víden-New York.Na letence co přišla mám dva kufry na cestě Víden-Washington a pouze kabinový na další let do New Yorku.To samý zpět.Dva kurfy jedna cesty a jeden kuft zbytek.Tak kdo se asi v tom má vyznat,když tohle podstupuji poprvé.Létám už 25 let a vždy jsem měl vše včetně transportu zařízené předem,tady mám přestup v Montrealu 10 hodin a ani prodejce letenky není schopen odpovědět,jestli mě zavazadla poletí dál,nebo budou přestupovat se mnou tj projdou opět kontrolou. I proto jsem bláhově myslel,že na foru zkušenější poradí a ejhle zatím jsem pouze terčem uštěpačných poznámek.A taky už mě není 20 takže rád mám vše v klidu dopředu nalinkováno.Na tohle forum jsem se obrátil o pomoc,prej žádný dotaz není hloupý a pokud víme poradíme hm tak ze mě máte bohužel jen prdel.Děkuji.

0 Citovat

Pre budúcu cestu by som si namiesto priplácania cestovke priplatil za rozumnejšiu kombináciu letov. Prestup vo Washingtone naozaj nie je to pravé, hlavne práve kvôli tomu, že vždy po prílete do USA z inej krajiny, bez ohľadu na ďalšie prestupy, je nutné si prevziať batožinu a absolvovať imigráciu.


K tomu koľko batožiny máš kde kúpenej ti tu naozaj nikto neporadí keď tvoju letenku nevidíme. Dá sa kúpiť XY rôznymi spôsobmi u XY rôznych predajcov / aeroliniek s XY rôznymi tarifmi a pre každý platí niečo iné. Presne na to tu je infolinka leteckej spoločnosti prípadne predajcu leteniek, kde ti všetko veľmi radi vysvetlia. Ale v 99% prípadov - ak to máš na jednej letenke a máš od začiatku v cene 2 batožiny, mal by si ich mať na celú cestu.


A nie, zmeškané lietadlo naozaj nejde na triko cestovky. Dopravu ti garantuje letecká spoločnosť a žiadna cestovka s tým nemá nič spoločné. Oni si len zoberú kopec peňazí za to, že ti vyklikajú rezerváciu a tam to hasne.

0 Citovat

A čo sa týka spiatočného letu s prestupom v Montreale - ak o to vyslovene nepožiadaš, batožina poletí priamo do Viedne. Vždy ale nezaškodí sa na to opýtať na check-in prepážke a skontrolovať si nálepky, ktoré ti na check-ine dajú.

0 Citovat

p.kule: Pokud by byla letenka koupená přes cestovku, řešil byste úplně ten samý problém. Cestovky zrovna na daných trasách rozhodně speciální charterové lety nevypravují, takže by museli tak jako tak koupi letenku u běžné aerolinky, tím pádem by mohl nastat úplně identický problém, jako máte teď.

Zavazadlo navíc při prvním kontaktu s USA musíte vyzvednou a odbavit vždy, nehledě na to, kde letenku kupujete, takže ani v tomto by cestovka nepomohla ;)

Pokud máte uvedeno na letence, že platí Vídeň - New York, nic neřešte a odbavené zavazadlo máte v ceně během celé cesty. Rozporuplné informace v detailu letenky se při kombinaci různých dopravců objevují relativně často.

Zavazadlo skutečně musíte v každém případě ve Washingtonu po průchodu imigračním vyzvednou a opět je odevzdat na speciální přepážce, která je umístěna hned za pásy se zavazadly. 

Pokud je přestup v Montrealu na cestě zpět, pak zavazadlo půjde přímo do Vídně. Nezapomeňte ale vyřídit elektronické povolení pro vstup do Kanady eTA za 7 CAD (https://www.canada.ca/en/immigra...a/eta.html), která je nutná i pokud neopustíte tranzitní prostor letiště.

0 Citovat

Vezmu to popořadě.Děkuji za první smysluplné odpovědi.Samozřejmě ETA do Kanady mám sama agentura při koupi letenky mě na to upozornila.

K dalším

Přestupoval jsem v USA již několikrát a nikdy jsem zavazadla nemusel vyzvedávat a vždy letěli dále až do cílové destinace.Imigrační kontroly se s četností návštěv stále zkracovali.Napoprvé byl scen očí,otisky atd a naposledy to bylo asi 3 minuty a navíc v Atlantě se objevila čeština v terminálovém pc což potěší .Sice jsem nikdy do USA nevstoupil,ale při cestě at už z Mexika,Dominikánské republiky nebo odjinud vždy zavazadla letěli dále.Já cestoval pouze a jen s kabinovým zavazadlem.Jednou se kufry vrátily zpět do čech otevřené a uvnitř lísteček s tím,že byl kufr podroben prohlídce.Ovšem to bylo vždy s cestovkou takže jak je to v případě koupi individuální letenky netuším a to i právě díky tomu,že každý říká něco jiného viz zde.Takže defacto jsem stále před nezodpovězenou otázkou budu si muset kufry vyzdedávat během přestupů nebo ne??


A co se týká placení peněz navíc cestovkám tak právě proto jsem se nyní rozhodl pro individuální akci,ale asi jsem na to už ve svých 52 letech starej.

Radši si příště opět připlatím a budu mít klid.Před odletem mě příde itinirář kde jsou všechny vouchery a já je jen ukazuju a starosti nechávám doma.A co se týká reklamace tak za vše odpovídá cestovní kancelář jelikož ona je zprostředkovatelem cesty.takže pokud se mě stane něco co se mě nelíbí po návratu kontaktuji cestovku a ona vše vybaví.Kdo to platí je mě fuk,ale zařídí reklamaci od Á do Z cestovka.A už jsem řešil zpoždení letu do Amsterodamu s tím,že následný let uletěl.A vše řešila cestovka.Mě až přišel domů výsledný verdikt reklamace.Nyní pokud se cokoliv stane budu to muset řešit sám.

0 Citovat

Vy to píšete tak, jako kdybysme za to mohli (a dokonce vás snad nutili) že jste  si koupil letenku a a do US chcete letět samostatně!?!? Ano, raději zůstaňte sedět doma a příště jeďte s cestovkou. Nejlépe s tou, která vám vypraví i opatrovníka.

0 Citovat

S Vama to tady neni jednoduche :-) Byly vam podany solidni odpovedi nekolikrat :-) Co vic byste uz mohl chtit

0 Citovat

p.kule napsal(a):

Přestupoval jsem v USA již několikrát a nikdy jsem zavazadla nemusel vyzvedávat a vždy letěli dále až do cílové destinace.Imigrační kontroly se s četností návštěv stále zkracovali.Napoprvé byl scen očí,otisky atd a naposledy to bylo asi 3 minuty a navíc v Atlantě se objevila čeština v terminálovém pc což potěší .Sice jsem nikdy do USA nevstoupil,ale při cestě at už z Mexika,Dominikánské republiky nebo odjinud vždy zavazadla letěli dále.Já cestoval pouze a jen s kabinovým zavazadlem.Jednou se kufry vrátily zpět do čech otevřené a uvnitř lísteček s tím,že byl kufr podroben prohlídce.Ovšem to bylo vždy s cestovkou takže jak je to v případě koupi individuální letenky netuším a to i právě díky tomu,že každý říká něco jiného viz zde.Takže defacto jsem stále před nezodpovězenou otázkou budu si muset kufry vyzdedávat během přestupů nebo ne??

Pokud přiletíte do Washingtonu a navazujícím vnitrostátním letem poletíte do New Yorku (nebo kamkoliv jinam v USA) tak imigračním i celní kontrolou projdete už ve Washingtonu tzn. musíte si tam vyzvednout kufr aby mohl s vámi projít celnicí. Musí to tak logicky být, protože po příletu do NYC by vás a váš kufr těžko uměli "roztřídit" od těch, co letěli vnitrostátně. Úplně stejně je to všude na světě a v podstatě i u příletů do EU. 

Lísteček uvnitř nijak nesouvisí s cestovkou. Zaměstnanci co zavazadla kontrolují většinou vůbec nevědí "co kontrolují" (je to tak schválně) a k podrobné prohlídce se rozhodli buďto na základě SCANu (do něčeho neviděli nebo se něco jevilo jako něco podezřelého) případně vás prostě ke kontrole vybral počítač.

0 Citovat

Ono i pohrdání spisovným psaním  něco naznačí ....

0 Citovat

Já nemám problém s tím,že si budu muset zavazadla ve Washingtonu vyzvednout a pak s nimi opět projít,ale právě mě tam zaráží,že nejsou uvedeny na letence do New Yorku.

Mě je to fuk co naznačí pohrdání spisovným psaním věříte,neznam vás a váš názor na mě je mě fuk.

Grafomani co se nevyjadřují k tématu prosím příště nepište,nezajímě to.

Všem ostatním nerejpalům děkuji za podnětné odpovědi.

0 Citovat

p.kule napsal(a):

Já nemám problém s tím,že si budu muset zavazadla ve Washingtonu vyzvednout a pak s nimi opět projít,ale právě mě tam zaráží,že nejsou uvedeny na letence do New Yorku.

Mě je to fuk co naznačí pohrdání spisovným psaním věříte,neznam vás a váš názor na mě je mě fuk.

Grafomani co se nevyjadřují k tématu prosím příště nepište,nezajímě to.

Všem ostatním nerejpalům děkuji za podnětné odpovědi.

Neodpovedel jste, kde jste letenky koupil a jestli je mate na jedny letence. Pak taky muzete zavolat na aerolinky, co Vam brani :-)

0 Citovat

Jako grafoman tady vypadáte především Vy. Místo abyste zvednul telefon a zeptal se, tak tu vypisujete nekonečné traktáty na irelevantní téma "proč je lepší jet s cestovkou", což tady - při vší úctě - málokoho zajímá. 

0 Citovat

Minulý rok pri jednohodinovom prestupe v Rijáde mi nestihli preložiť ruksak, tento rok vo februári  mi Air Canada stratila pri 3-hodinovom prestupe v Toronte ruksak. Subjektívne mám pocit, podľa pomerne veľkého počtu cestujúcich čakajúcich pred priehradkou stratenej batožiny, že sa stráca/mešká viac batožiny ako pred covidom. Stalo sa aj vám, že pri prestupe meškala alebo sa stratila batožina? Neviem, či je to blbá náhoda alebo sa to stáva bežným javom.

0 Citovat

Celkem často, ale bylo to před covidem i po. Ale, že by to bylo víc? Před covidem tak 1-2 do roka, po covidu taky 1-2 do roka. Lítám víceméně stejně.

Na vzorku "1 mi zapomeli kufr", a "2 mi zapoměli kufur" to nejde nějak posuzovat. To je hluboko pod statistickou chybou.

0 Citovat

Pred covidom pri všetkých mojich letoch s prestupom a s odbavenou batožinou (priemerne 2 cesty za rok) nikdy nebol problém. Teraz po covide 2 cesty a pri jednom zmeškaná, pri druhom stratená batožina, preto sa mi to zdá divné.

0 Citovat

Mě letos zatím jednou (ze 2 cest), loni 1 (25 cest), předloni vůbec (17 cest letů), 2020 taky nic (10 cest), a před covidem to bylo vždycky tak jednou do roka (kolem 20 - 25 cest ročně). NIkdy ho neztratili, vše jsou jen zpoždění o pár hodin až max. 1 den.

Počítám přirozeně jen cesty, které jsou s přestupem :) 

0 Citovat

Za cca 300 letů pouze 2x poškozený kufr (Praha) a 1x ztracený (Swiss v Zurichu). Což bylo blbý, protože jsem měl druhý den konferenci, v 11 večer bylo na letišti všechno zavřený a druhý den ráno taktéž.  Kufr dorazil dva dny po návratu do Prahy. Na kompenzaci od Swissu jsem se vykašlal, těch pár drobností jsem nechal proplatit z firemního cestovního pojištění. Jinak mi 2x projeli na Ruzyni všechny vnější kapsy na odbaveném batohu. Naštěstí jsem tam nic cenného neměl.

 

0 Citovat

Zavazadla mi doráží do cílové destinace se zpožděním tak často, že spodní prádlo, džíny a polo trička + toaletní potřeby mi v podstatě dlouhodobě financují aerolinky ;) 

Rekord je 8 dní s American Airlines. Největší oser se Swiss.

0 Citovat

Vloni mi Finnair nezvládl přeložit lyže v Helsinkách. Za 2 týdny čekám to samé, máme přestup v Helsinkách 40 minut. Naštěstí je to cestou zpátky.

Jinak mám nemilou zkušenost, že zavazadla se nedaří přeložit skoro při každém přestupu v Colombu.

0