Ahoj. Jak je to s pasovou kontrolou ve Velké Británii při letu z / do Irska? Mají tyto dvě země stejný režim volného pohybu jako je mezi státy Schengenu?Konkrétně mi jde o přestup (samostatné letenky) na Gatwicku. Pokud bych přiletěl z Schengenu/USA a pokračoval do ČR, pokud mám boarding pass a jen kabinové zavazadlo, můžu celý přestup absolvovat v airside a vůbec neprocházet přes imigrační a vstupovat do UK. Co v případě letu z ČR do Irska? Projdu přes imigrační na vstupu do UK a pak volně letím do Irska a pas mám jen pro prokázání totožnosti, že letenka je moje? Co v případě letu z Irska do ČR? Na vstupu do UK jdu bez jakékoliv kontroly a absolvuji pasovku (a bezpečnostní kontrolu) až před letem do ČR?  .

Pasová kontrola v UK při letu z / do Irska

Založil ve fóru Víza, odletové taxy, upozornění

11 reakcí

Ahoj. Jak je to s pasovou kontrolou ve Velké Británii při letu z / do Irska? Mají tyto dvě země stejný režim volného pohybu jako je mezi státy Schengenu?

Konkrétně mi jde o přestup (samostatné letenky) na Gatwicku. Pokud bych přiletěl z Schengenu/USA a pokračoval do ČR, pokud mám boarding pass a jen kabinové zavazadlo, můžu celý přestup absolvovat v airside a vůbec neprocházet přes imigrační a vstupovat do UK. 

Co v případě letu z ČR do Irska? Projdu přes imigrační na vstupu do UK a pak volně letím do Irska a pas mám jen pro prokázání totožnosti, že letenka je moje? 

Co v případě letu z Irska do ČR? Na vstupu do UK jdu bez jakékoliv kontroly a absolvuji pasovku (a bezpečnostní kontrolu) až před letem do ČR? 


0

Ahoj, je to přesně tak, mezi Británií a Irskem žádná pasová kontrola (zatím) neprobíhá. Nicméně nejsem si jistý tím, že lze celý přestup realizovat v airside, na Gatwicku možná ano, ale ruku do ohně bych za to nedal. 

0 Citovat

Při letu z Irska v airside asi ne, ale to by tedy nemělo vadit. Zvažuji, jestli jde stihnout přestup 1:45 při letu z Irska s cestou mezi terminály. Pokud odpadne pasovka na příletu, do 15 minut od příletu (snad i dřív) bych měl být na shuttle monorail a tedy tak do 25 minut v druhém terminálu v hale. Měl bych tedy mít 50 minut na odletovou pasovku, security a cestu na gate... 

0 Citovat

Z Irska se doposud litalo  tak ,ze se slo  rovnou do haly  a ven  bez pasove kontroly , ovsem pak z Velke Britanie  uz  se muselo pres security  i kdyz pas  se vlastne kontroluje vetsinou az pri vstupu do letadla spolecene  s letenkou a vstup na  security se konal pomoci kodu na letence  ( v mobilu )

Me posledni cesty ovsem vypadaly tak , ze  byla zbezna kontola  pasu aniz by ho bral pracovnik  do ruky  ,jen nahledl na fotku  a prochazelo se  stejnou chodbou  rovnou do haly  a jeste tam byl dalsi pracovnik ze psem 

Vyslovene me to prislo , ze se zacvicuji na kontroly po pripadnem Brexitu  ,kdy by meli kontrolovat na svem uzemi a ne v Irsku   ( Johnsonovi  ,pokud  vubec  vyhraje ve volbach ,stejne neverim ,ze Brexit 31.1. prosadi )

Opacne se chodi  zase tak ze se pas  kontroluje az  pri vstupu do letadla  , nekde zase tim nahlednutim a v Irsku se pak pas  na vystupu kontroluje  ( Dublin i Cork )

Pres Gatwick  litam malo .ale mam pocit  ze tam  je to primo na gate pak
0 Citovat

Mikire to je zase volovina. Určitě tam před security stojí imigrační úředník a kontroluje pasy :D :D

0 Citovat

Nemyslel jsem pred security a jinak jsem popisoval Stansted pri  letu z  Irska,  kdy se chodi rovnou a ne pres  pasove uredni ky nebo e  kontolu  a tam  oproti drivejsku, kdy se ukazovala letenka ,ted chteli videt i pas ,ale  jen pohledove

Z CR jdes vzdycky pres  pasovku nebo e -kontrolu  a neni tranzit, ale musis pak znovu prochazet  security ,tam pas nechteji ,az  na gare ,,

Na Gatwicku  jsou  dve patra  a dole pak chodba na gate kde je na jednodlivych  gate  pak kontrola,ale  z CR se prileti do jineho terminalu  nez  pak odlet do USA

S temi  letmymi kontolami pasu  jsem myslel Luton,  hned po vyjiti schodu  je  kontola letenky  ( turniket  ) a tam nekydy  chteli videt i pas  ,ale Luton se nejak predelaval pokud vim a pred security jsem zase nemyslel kontrolu pasu

Nakonec kdyz  je   1.45 a nemam jistotu , koupil bychi Fast track  a mam  klid,  navic kdyz jde o lety mimo Evropu  o to vic jestli to bude po Brexitu
0 Citovat

Ne, já nepoletím mimo Evropu, to by bylo v pohodě, to bych šel transitem a nevstoupil do UK. Já možná poletím právě z Irska do Prahy (Ryan + Easyjet). Na přestup je 1:45, mění se terminál. Jde mi právě o to, jestli mě zdrží na příletu pasovka, to by mohlo být na dlouho a neriskoval bych to, nebo se z Irska jde bez kontroly (vlastně UK arrival) a zdrží mě pak pouze security v odletovém terminálu. 

0 Citovat

Proc  z Irska do Prahy  kombinace  Ryanair + Easyjet  a proc tedy kombinace pres Gatwick ?  cena ? cas ?

Pokud se uskutecni Brexit tak pasovka bude  ,jinak ,jsem se s klasickou pasovkou zatim na priletu z Irska do UK nesetkal , ale zrovna Gatwick jsem dlouho neletel  a popsal to, co se ted v poslednim mesici deje na Stanstedu

Cely podzim jsem se snazil ale UK vyhybat , nejepsi prestup na Prahu kdyz uz UK je podle me Liverpool  ani Luton mi tak nevadi jako Stansted ,Gatwick rovenez muzu ,ale do CR ho nepouzivam 

Myslim , ze je mnoho moznosti z Irska do Prahy  s prestupem i jinde nez pres UK ,navic i primy let  Dublin -Praha nebyva  v posledni dobe tak drahy  pripadne pouziti okolnich zemi a dojezd vlakem
0 Citovat

Jde o let z Corku v pondělí (někdy přelom leden/únor). Ta kombinace přes LGW je rychlá a levná. Konkurenční je buď STN s děsivým přestupem asi 9 hodin, nebo s normálnějším asi 4,5 hodiny (to taky úplně nechci) ale odletem 6:40, takže navíc nutností taxi na letiště (což zničí úsporu). Nebo Manchester, ale ten nelétá v lednu a bude minimálně už za dvojku. Nebo STN a přejezd na LTN, což cenově taky nevyjde kdoví jak skvěle. Nebo LHR asi za 2500, nebo CDG za dvojku a s přestupem 6:15 (to nechceš), protože nelétá odpolední AF (a když, tak je hodně drahé). Anebo busem do Dublinu a s FR někdy v těch 13:15. Ale mám trochu strach jet 300 km busem v pondělí ráno, aby nebyl traffic). 

Takže reálně to bude buď STN -> LTN, LGW (ušetřím za bus, takže levněji než STN -> LTN), nebo si připlatím a přestup bude LHR. A nebo ten Dublin. 

0 Citovat

Tak nevim  proc musis letet zrovna v pondeli , kdyz nejlepsi lety Ryanairu  jsou utery ,streda , ale dobra , koukam tedy,  tak proc 6.40 z Corku  at uz   27.1. nebo  3,2,  je tam  let 10.25. s priletem 11.55. na Stansted  a odlet  13.20  do Prahy

Je to sice  natesno  .ale tak slo by  za 7 GBP koupit fast track  toho 27. 1. mas let na Stansted za 10 euro  3.2.  pak za 13 euro  a v oba terminy  Praha  za 15 liber  JInak vetsina  casu jak jsem zjistil u Ryanairu je  nadsazenych minimalne o  10 minut na priletu  aby pak meli  90 % letu na cas 

Cork - Stansted  rozhodne neleti  1.30  uz jsem letel i hodinu nebo dokonce  55 minut,  bezny cas  byva  1,10 -1.20  ,je pravda ze je zimni mesic a navic tedy  31.1. chce Johnson prosadit Brexit

Ceho se bojis na buse  Aircoach  jezdi  co hodinu  a ten v 8 rano s Corku je v Dublinu  v  11.25    , Jezdim casto  s Fermoy ,bus eireannem   ten na rorozdil  od  Aircoach  zajizdi na nekolik mist, takze i kdyz vyjede s Corku v 8.00 je v Dublinu az  ve  12,10. ,ale rozsireni dalnice pred Dublinem uz je temer hotove a  tak to co se tam delo uz je minulosti  i kdyz na M 50  pak trafik byva 

Jeste pak mas moznost Go bus , ktery jede v 7.30   a je v Dublinu 10.30  nebo pak v 8.30 a je tam ve 12,00,samozrejme Aircoachem muzes jet i v 7.00

Akorat  27.1,  mas blbou cenu zatim  do Prahy ,   toho 3.2, tam mas  23.euro  jinak kdyz by jsi letel v utery nebio ve sterdu tak mas  19 euro  bus mas   19-20  takze to je financne  skoro na stejno kdyz si na Stanstedu koupis  fast track,zelezi jestli mas zavazadlo  nebo letis jen s malym

Asi bych volil toho  3.2. ten bus a  primy let  Koukal jsem na tu kombinaci  s easyJet   je  to drazsi a jeste s tou  1.45. prestupem 

Dublin neleti 13,15 ale v 13,40   Gatwick ma akorat vyhodu letu odpoledne,  samozrejme ty ostatni kombinace  cenu zvednou  Ja bych se ale  UK na prelomu ledna  a unora  radeji vyhnul  i  kdyz po tech volbach 12 prosince  v UK bude jasneji

Jinak rad litam s Corku do Wroclawi ,ale tam to leti az v utery ,navic uz tak, ze musis ve Wroclawi prespat , alternativa by byla Shannon -Wroclaw  tam to leti  v 10 dopoledne v pondeli a  stihas  s tim vlak v 16.45  do Prahy pres Lichkov  s prijezdem v 22 do Prahy   letenka za 17 euro   a vlak  24 zlotych  a pak z Lichova do Prahy  274  Kc bez slev  ,je pravda ze tohle je spis na leto  nez  na lom ledna a unora  ,ale Wroclaw  je prijemne letiste  ,stejne tak jako Cork nebo Shannon
0 Citovat

Musím letět v pondělí, protože práce. Nesháním nutně low cost letenky, jde o ideální poměr ceny a doby na cestě. A chci mít co nejširší paletu možností, protože kdy poletím se dozvím tak 3 týdny předem.

Přes Stansted je to ještě o 20 minut kratší než Gatwick. Ten jsem vůbec nebral do úvahy. Že to lze stihnout za necelou hodinu mě celkem překvapuje. 

Na bus v 8 (i 7:30) jsem se díval, ale v lednu jet 3:20 busem s rezervou hodiny a kousek, k tomu v pondělí ráno, to mi taky přišlo jako risk. A dávat si větší rezervu zas nedává smysl časově. 

0 Citovat

Tak uvidis  jaka bude situace  ty 3 tydny pred odjezdem , podle meho nebudou  v lednu nebo unoru  zadne vysoke ceny , sam nekupuju letenky drive,  leda ty po 5 max 10 eurech  ,jinak drazsi budou  bezne

Cork je na tom pomerne blbe s vyberem ,proto porad zustavam pri prestupech na tom litani pres Stansted, ktery oparavdu nemam rad a jak jen to jde ,tak se mu vyhnu , ani Dublin nijak zvlast v oblibe nemam ,ale  z toho busu skutecne obavu mit  nemusis   ,kdyz jedes v 8 rano mas tam prijezd 11.25 ,,a gate se zavira v 13.10.  takze tam je 1.45  a v Irsku nejso zimy jako v CR  snih jsem tu zazil za 18 let skutecne jen parkrat ,, to bych se bal vic , ze na Islandu vybuchne sopka  a polozi to cely letecky provoz nad  Evropou  , v pondeli je naopak vseobecne mensi provoz , navic po ranu , protoze  proste o vikendu pijou a v pondeli bud vyjedou pozdeji ,nebo vubec ,ani kamiony co jezdi do Dublinu pro zbozi   jednou az odpoledne , pondeli prijezde kolem poledne by mel byt v Dublinu v pohode ,navic se v to rano  aircoach muze rozdelit a jeden bus zajizdi do mesta a druhy jede primo na letiste a nezajizdi do mesta a tim ziska  dobrych 20  minut

Co se tyce Standstedu , parkat jsem  tu 1,10-1,20 absolvoval, ale s fast trackem  a tak , ze  po priletu na Stansted jsem sel rovnou do haly jak to bylo bezne  z Irska do UK ,

Asi bych opravdu violil  mezi primym letem z Dublinu  nebo  tim Stanstedem , na te dalnici se pochopitelne  muze vzdycky neco prihodit , stejne tak muze  byt  vliv pocasi ,ale to by pak neodletelo ani leteadlo  
0
11 reakcí