Na zahranicnych forach velmi diskutovana tema, tu sa to zatial riesi kade-tade, takze zakladam prislusnu temu. Vyzera, ze tejto "pliagy" sa Cina tak skoro nezbavi ... ako ste na tom ti, co mate kupene letenky? Do Azie vycestujete, alebo vasu navstevu odlozite na "neurcito" ? Ja mam odlet 26. feb a pokial Cina nezatvori Pekingske letisko resp. Myanmar nezakaze prilety z Ciny, tak mam v plane letiet. Situaciu budem  pozorne sledovat (hlavne zahranicne zdroje) a podla toho sa samozrejme zariadim.  .

Coronavirus - zachovajte paniku

Založil ve fóru Co se nevešlo

Jarda napsal(a):

Přesně tak. Přijde mi, že řada lidí snad vůbec nesleduje zprávy a nevidí ty šílené statistky, které chodí z Itálie, Španělska, USA a začínají chodit z Nizozemska, Francie a Německa.

Já ti nevím, Německo se tendenci v jižních státech tak nějak vůbec nepřibližuje, první případy tam měli v Bavorsku už 28.ledna, skoro měsíc před prvními případy v Lombardii a mají něco přes 300 obětí a donedávna žádnou karanténu. Je samozřejmě možné, že vir je tady už o dost dříve a pak jsou data těch prvních případů irelevantní. Jako příklad studie z Oxfordu, která tvrdí, že v UK je nakažena už polovina populace a většina prodělala nákazu, aniž by si toho všimli.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-6...-z-oxfordu



0 Citovat

speedy7cz napsal(a):


Bohužel se obávám, že prof. Prymula říká jen část toho, co ví nebo tuší. Ta karanténa tady může být mnohem dýl než na těch pár týdnů/měsíců, co se teď udává. Tají to samozřejmě, aby lidi ještě víc nepanikařili. Ve chvíli, když se omezení zvolní, tak počet nakažených bude zase růst a máme tu druhou, třetí ... vlnu. Je to jenom waiting game než bude k dispozici účinný lék nebo nejlépe vakcína. Ale to zvolnění bude muset tak jako tak přijít po nějaký době, aby to lidi zvládli. Počítám, že se budou střídat ty periody klidu a karantény, než nějaký léčení dorazí no. Tak aby to zvládlo zdravotnictví. Známý je psychiatr a říkal mi,  že teď jemu a kolegům volá strašně velký počet lidi s tím, že na tom nejsou dobře. A to jsme na začátku. Za pár měsíců to může vypadat hůř.


Snad se mýlím.

Jo, shrnul si to hezky, souhlasím. Ale když vidím dnes na instagramu, jak se lidé začali s trochu teplem chovat, tak mi přijde, že by to chtělo trochu té paniky vyvolat a trochu lidi postrašit. 

Ty vlny jsou jasné, taky počítám s tím, že se časem nakazím. Jen to prostě nesmí sejmout zdravotnictví.


mikir: https://www.idnes.cz/technet/ved...3_veda_mla článek o podhodnocených oficiálních statistikách. Ještě časem zjistíme, kolik to bylo ve skutečnosti.

0 Citovat

Němci chtějí testovat až 0.5 milionu lidí týdně, což je neuvěřitelná kapacita a je zřejmé, že tam ti nakažení potom takto budou příbývat. Taky jejich virologové přišli s tím, že běžné textilní nebo papírové roušky jsou v podstatě k ničemu v boji s RNA viry, a chtělo by to ty s nano vlákny. No a lidi jsou asi i víc disciplinovaní a  lépe zákazy dodržují.


JInak já si taky myslím, že nakažených je všude mnohem vyšší číslo, než oficiálně udávané, protože se dost netestuje a ta nákaza může být venku dýl.

0 Citovat

Sice je karantena, ale metro a MHD normalne jezdi a lidi chodi do prace. Bude trvat tak dva mesice nez se to prezene, lidi umrou a zivot se vrati do 'normalnich' koleji. 

0 Citovat

Kryštof Hájek napsal(a):

Tohle je za mě už hodně zbytečný dovětek a dost divné rozdmychávání dalších emocí... 

-------

Jinak moc nerozumím tomu neustálému přirovnávání a naopak odmítání přirovnávání k chřipce. Mám pocit, že spousta z diskutujících si neuvědomuje, že chřipka je (minimálně pro starší populaci) velmi závažné onemocnění, podle všeho asi podobně závažné jako Covid-19. 

Mnohým však asi uniká "drobný" rozdíl v nakažlivosti, ve které nový typ koronaviru nad běžnou chřipkou, jak se zdá, na celé čáře vítězí. V tomhle směru je porovnávání s jakoukoliv známou běžnou nemocí asi trochu mimo... Už jen kvůli mnohokrát skloňovanému náporu na zdravotnictví, který se s běžnou chřipkovou epidemií jaksi nedá z mnoha důvodů srovnávat.

Ano, i já jsem z počátku nad opatřeními a panikou kroutil hlavou, ale se stále více eskalující situací v některých státech napříč světem je mi jasné, že asi nic moc jiného dělat nejde. 

A ekonomická stránka věci? Obávám se jí přinejmenším stejně jako stránky zdravotní (zvlášť proto, že se mě už přímo dotýká), ale co se dá dělat... Kdyby se nedělalo vůbec nic, kdoví jak bychom nakonec dopadli.


Tak trochu už Romain4 chápu... Takto to dnes vypadalo na silnici ze Svatého Jana pod Skalou do Hostíma. Lidi samozřejmě zvysoka s.erou na nějaká krizová opatření směrem k omezení cestování v současnosti, ale snad najust i parkují kde se dá, nota bene v CHKO. Polovina značek byla pražská...


90814330-1340827376106307-4579470319143616512-n.jpg

0 Citovat

Jestli lidi budou porušovat ty zákazy vycházení tak se fakt dočkáme, že budem všichni v úplné karanténě. A ne až jich bude těch 10 000.  Anebo už Prahu dát od 1. 4.  i další města.

0 Citovat

Jeee, moja najoblubenejsia dedinka. Mozno isli na medvedi cesnak :D  Inak my mame hned za barakom les, kde normalne malokoho stretneme. Dneska sa priatel vratil z vencenia psa s tym, ze je tam milion ludi, vacsina bez rusok a nejake particky si tam podavali flasku :)

Inak uz to vidim, ako mne konecne skonci karantena a budem moct ist von, a vtedy sa zavedie uplny zakaz vychadzania. :) 

0 Citovat

Na tohle asi pomůže jedině to, že bude hnusně. Protože lidi jsou očividně kreténi a fakt ten zákaz vycházení visí ve vzduchu, ať si říká Babiš co chce.

0 Citovat

Andrea_Pernik napsal(a):

Jeee, moja najoblubenejsia dedinka. Mozno isli na medvedi cesnak :D  Inak my mame hned za barakom les, kde normalne malokoho stretneme. Dneska sa priatel vratil z vencenia psa s tym, ze je tam milion ludi, vacsina bez rusok a nejake particky si tam podavali flasku :)

Inak uz to vidim, ako mne konecne skonci karantena a budem moct ist von, a vtedy sa zavedie uplny zakaz vychadzania. :) 

Tak až tam někdy budeš, ozvi se a domluvím prohlídku vnitřku kláštera. Tam se jen tak nikdo nedostane:-)


0 Citovat

Pobyt v přírodě je ale povolený. Samozřejmě platí povinnost roušek a maximálně dvou osob, když nejde o rodinu. 

0 Citovat

Pobyt v přírodě ano. Ale ne kvůli tomu zcela idiotské parkování na komunikaci, navíc na území CHKO... 

0 Citovat

tmx napsal(a):

Pobyt v přírodě je ale povolený. Samozřejmě platí povinnost roušek a maximálně dvou osob, když nejde o rodinu. 


Myslím, že poslední dobou se nám ty rodiny nějak rozrůstají :D Ale musím přiznat, že dnes jsem byl také venku a lidí bylo dost, ale opravdu v menších rodinných skupinkách nebo i samostatně a asi tak 95% s rouškou. Ale pak se najdou skupiny, které na to kašlou.... Tak doufám, že kvůli nim nedostaneme úplný zákaz.
0 Citovat

Fakt je, že dneska v ďáblickém háječku strašně lidí, ale většina se nesdruzuje a chová se zodpovědně. Nicméně banda kokotskych rodičů s dětmi, tedy potencionálními přenašeči, na hřišti, kde každý s každým přijde do kontaktu, byla fakt lahůdka.

Na druhou stranu naivní představy některých zdejších diskutujících o tom, že úplný zákaz vycházení by tomu zamezil jsou přinejmenším úsměvné. 

0 Citovat

Libor napsal(a):

Fakt je, že dneska v ďáblickém háječku strašně lidí, ale většina se nesdruzuje a chová se zodpovědně. Nicméně banda kokotskych rodičů s dětmi, tedy potencionálními přenašeči, na hřišti, kde každý s každým přijde do kontaktu, byla fakt lahůdka.

Na druhou stranu naivní představy některých zdejších diskutujících o tom, že úplný zákaz vycházení by tomu zamezil jsou přinejmenším úsměvné. 

Chápu, že podle tebe patřím podle tebe mezi ty naivní diskutující. Já si taky nemyslím, že by tomu zákaz vycházení zamezil. Jde mi o to, že teď když si půjdu zaběhat nebo na procházku, tak žádné nařízení neporušuji a jsem v pohodě (podle Hamáčkova výkladu). Když by ale čistě teoreticky byl zákaz vycházení, tak už by došlo k porušení z mé strany, což opravdu nechci, a proto mě serou hlavně přesně jak píšeš rodinky s dětmi, které si opravdu v shromažďování libují. Doufám, že pak jdou s vnoučky navštívit prarodiče.

0 Citovat

Libor napsal(a):

Fakt je, že dneska v ďáblickém háječku strašně lidí, ale většina se nesdruzuje a chová se zodpovědně. Nicméně banda kokotskych rodičů s dětmi, tedy potencionálními přenašeči, na hřišti, kde každý s každým přijde do kontaktu, byla fakt lahůdka.

Na druhou stranu naivní představy některých zdejších diskutujících o tom, že úplný zákaz vycházení by tomu zamezil jsou přinejmenším úsměvné. 

Já mám teda za to,že pokud by nedej bože vyhlásili úplný zákaz vycházení,tak by tomu zamezili,protože by tam ti lidi nebyli.A jsem si téměř jistej,protože si stačí pustit nějaký videa jak to třeba vypadá v Itálii - ulice jsou absolutne puste. Takze rodinky s dětmi by byly jako pěst na oko a dřív nebo později (Spíš driv) by je našli policajti nebo by to někdo oznámil a našli je policajti.On totiž ten sociální tlak dělá hodně a ty co to dodržují pravidla tyhle lidi co je nedodržují stvou a v tomto případě nejde o nějaký přecházení mimo přechod ale o zdraví.A ta pokuta až 10k na místě nebo 20k ve správním řízení taky není málo.

A jak už tady Martin V psal výše,že má známý v Miláně a ti se teď spíš bojí,kdy jim dojde jídlo a budou muset ven,tak nám držím pěsti abychom se toho,právě i kvůli takovým dementum co ty nařízení porušují,toho nedočkali i tady.

0 Citovat

cali napsal(a):


Už nech je potom, otvoria sa shoppingy a ľudia vypadnú z prírody :D

0 Citovat

Ano přesně, kvůli těm lidem, co si řeknou, že do přírody přece můžem, to asi dopadne zákazem vycházení. Jde o to, že si tohle řekne x set lidí a vyjedou na jedno místo, kde jsou pak procesí jak na Václaváku. I dle horské služby jsou na hřebenech hor stovky lidí a kdyby si jim něco stalo, tak to maj záchranáři daleko složitější se záchranou, než za normálních okolností, když neví, zda ten dotyčnej není zrovna nakaženej.


Každej druhej už má z této situace depku a snaží se to nějak obejít, zvlášť když nás chytrák Prymula děsí tím, že tahle situace bude trvat ještě dlouho a roušek se nezbavíme měsíce a cestovat nebudem roky.


Jak už to zaznělo, pomůže jen horší počasí, jinak na to lidi začnou dlabat úplně a budou si chodit kam a kdy se jim zachce.

0 Citovat

Nejlip by bylo nacasovat ten zakaz vychazeni na  1. kvetna , pamatuju si  jak lidi za totalty utikali z dobrovolne povinneho prvomajoveho pruvodu , myslim, ze dneska  by se naopak pridavali a pruvod by rostl 

Pokud senat schvali  prodlouzeni nouzoveho stavu a soucane  podminky zustanou stejne, nebo budou jeste prisnejsi ,tak nelze  ocekavat nic jineho, nez jen vetsi porusovani tech zakazu

0 Citovat

Přidávám trochu pozitivnější pohled na věc od imunologa z  KU:

https://echo24.cz/a/SyLDa/covid-...-internetu

0 Citovat

Tak to se tím nemusíš trápit, protože Senát nemá s prodloužením nouzového stavu nic společného, ten prodlužuje Poslanecká sněmovna (pokud chápeš rozdíl), tak se zabývej stavem ve své domovině a to, jak to funguje tady nech na nás Češích.

0 Citovat

Mandarinka napsal(a):

Přidávám trochu pozitivnější pohled na věc od imunologa z  KU:

https://echo24.cz/a/SyLDa/covid-...-internetu


Hele já prostě primárně nesouhlasím s tvrzením, že něco dobře zvládá Švédsko, když tam netestují, takže nikdo nemůže vědět, jak to zvládají... Chápu, že článek je pár dní starý, ale ani Nizozemsko to určitě nezvládá dobře, když se člověk podívá na aktuální čísla, pravda je to u toho Německa, které už ale tak týden nejde "alternativní cestou".

Jinak zejména ta druhá část článku je velmi zajímavá.

0 Citovat

Aluška napsal(a):

Každej druhej už má z této situace depku a snaží se to nějak obejít, zvlášť když nás chytrák Prymula děsí tím, že tahle situace bude trvat ještě dlouho a roušek se nezbavíme měsíce a cestovat nebudem roky. 

A to je právě ono. Možná si za to může krizový štáb v čele s Prymulou sám, když, jak říkáte, stále lidi děsí. Tu, že budou zavřené hranice, tu, že se tento stav prodlouží rovnou o 30 dní. Lidé prostě nevidí světlo na konci tunelu, jsou frustrovani, a tak už na to teď  prostě serou, už je jim to jedno. 

0 Citovat

Tak sorry no, tak tedy snemovna ,to je ovsem v haji asi ,mam dojem ze jen v Senatu ma opozice  prevahu 

0 Citovat

Libor napsal(a):

A to je právě ono. Možná si za to může krizový štáb v čele s Prymulou sám, když, jak říkáte, stále lidi děsí. Tu, že budou zavřené hranice, tu, že se tento stav prodlouží rovnou o 30 dní. Lidé prostě nevidí světlo na konci tunelu, jsou frustrovani, a tak už na to teď  prostě serou, už je jim to jedno. 

Na jedné straně to je pravda, na druhé straně si myslím, že jsou daleko větší katastrofy než být 14 dní doma s x výjimkama. V tuto chvíli ale nemůže nikdo říct, jak dlouho bude trvat karanténa, jestli ta opatření zaberou a pokud na to budou lidi strát, tak o to dýl to může trvat, bohužel na to doplácí zejména ti zodpovědní.

0 Citovat

Plavky mít nemusíte, ale roušky ano :-)

Mě asi vomejou, už vidím, jak to bude v létě vypadat u vody....  :-(  plavky + roušky

https://pardubicky.denik.cz/zloc...k9dSoO-o4I

0