Kompenzace za zpožděný let?

Napsal borunja 2015-02-13T16:28:12+01:00 ve fóru Co se nevešlo

Pointa je, že si máš příště koupit dvě letenky s Ryanairem, protože když bude mít tvoje letadlo zpoždení, tak více vyděláš! :)

Ahoj - potreboval bych poradit od zkusenych cestaku :) situace, ktera se mi stala je trochu slozitejsi.


Cestovali jsme z Portorika pres Newark a Mnichov do Milana, letenka vystavena United, lety EWR - MUC - MXP operovany Lufthansou. Let z Newarku priletel do MUC pozde, nestihli jsme navazny let a dalsi lety do Milana byly plne, takze nabidli stanby. To jsme odmitli s tim, ze tedy ukoncime cestu v Mnichove a dopravime se sami.


Vznika v takovem pripade narok na kompenzaci? Kdyby nas prebookovali na nejblizsi let, dorazili bychom do Milana se zpozdenim 3:50 hod.


Diky za reakci :)

Podle pravidel by kompenzace byt mela,  ovsem muzou ji kratit o  50 %  coz by ale  asi bylo tak jak tak  ,kdyz poskytli  nahradu , ale tim ze jste to vlastne odmitli je otazka te kompenzace vubec ,ale rekl bych ze ano  , protoze vam nenabidli  adekvatni  nahradni let ,ale takovy ktery to zpozdeni mel v limitu kompenzace

Neptejte se a zkuste to. Maximalne Vam napisou, ze ne.

Opravdu je nárok na kompenzaci když lístky vystavil United? 

Rozhodující je, která aerolinka fyzicky (čí letadlo) daný let letěla, tj. v tomto případě LH.

Aha ok. Dobré vědět 😃

Zdravím Vás cestovatelé.

Před pár týdny jsme cestovali s Condorem z Frankfurtu do Cancúnu. Po zhruba 4h letu se letadlo z ničeho nic otočilo a letělo zpět směr Evropa. Spousta lidí vypadalo vyděšeně a nikdo nevěděl co se děje. Letušky jen pobíhali po letadle a s nikým se nebavili. Asi po hodině nám teprve oznámili, že problém s vysílačkou a letíme zpět do Irska. V Irsku nám zajistili ubytování se snídaní a ráno nás odvezli na letiště, ze kterého jsme, pozdě odpoledne ještě letěli dále zpátky do Manchesteru, aby se doplnili zásoby a vyměnil personál letadla který už přesluhoval. Nebylo to jen tak, protože doplňování zásob v Manchesteru se protáhlo asi na 4,5h, lidé uzavření v letadle nemohli jít ven, takže pár lidí mělo zdravotní problémy a letadlo muselo opustit s tím že, další lidé se toho chytli a řekli, že nikam nepoletí a odešli z letadla taky. Chtěli své věci, které se museli v zavazadlovém prostoru letadla najít což také trvalo dobu. Do Mexika jsme přiletěli s dvoudenní zpožděním, propadla nám rezervace na auto, 2 noci v hotelu a nabouralo nám to celý program.

Má někdo zkušenosti jak postupovat a je schopen zařídit si tyto věci člověk sám, nebo to řešit přes právníky.  Condor jako takový píše, že u dálkových letů když je zpoždění velké hradí 600 Euro ale zkušenosti nemáme žádné, tak by nás to zajímalo.

Děkuji za případné reakce.

Kubino88: narok na kompenzaci je, pozadejte LH na formulari z webu EU. Jen nebude pravomoc ceskych soudu, pokud se LH bude cukat.

Slaninaz: viz. odpoved Kubinovi, jen zadost na Condor

Dovolím si otravovat s hypotetickou situací.

Chceme ležet na Martinik, letenky od spol. Level, odlet Paříž Orly. 

Do Paříže letíme z Vídně, ale na CDG a taky spol. Level,ale koupeno jako 2 letenka. Rozdíl přílet /odlet 4,5h.

Máme nějaký nárok na odžkodneni za: 

a) z duvodu zpoždění prvního letu nestihneme odlet druhého (vzdálenost Vídeň Paříž je jen cca 1t km) Mysleno spíš, že je to v rámci jedné společnosti. 

B) z důvodu zrušení jednoho z letů si budeme muset pořizovat jiné letenky do Paříže nebo se tam ubytovat (myslim případ, kdy je oznámení o zrušení letu zaslané 14 dní a déle) 


Letenky koupené nejlevnější a samostatně, změnilo by se něco, pokud šlo o jednu letenku s přestupem. Lze případně letenky ještě nějak spojit případně nějak dodatečně pojistit? 


Děkuju, jsem naprostý začátečník a i díky tomu, že studuju toto fórum, tak se dozvídám x informací, ale na druhou stranu se stresuju s možnyma komplikacema a nerad bych pak něco zjišťoval na poslední chvíli. 

Chce to jen nebyt líný si něco načíst sám...

https://www.cestujlevne.com/blog/zpozdeny-let

Ale to jsem právě četl, proto taky uvádím s jakou leteckou spol. letíme, kolik km apod.

Ja se ptám na otázky, které tam zodpovezene nejsou,nebo jsem je z toho nevycetl. 

Tzn. třeba mesic před cestou mi spol. oznámí, že let byl zrušen, teda bych podle dalšího článku neměl mít nárok na kompenzaci, ale co dělat s další letenkou u té samé společnosti a třeba ubytováním? To mi neumožní si změnit ani třeba ten let z Vídně i když je chyba na jejich straně? 

Nebo horší varianta, let z Vídně do CDG zpozdi o 2h.je ale kratší, jen 1t km. Já nestihnu přesun přes Paříž a uleti mi let stejné spol. ale na jiné letence z jiného letiště? 

Takže mám chápat tak, že když to není uvedeno ve zmiňovaném článku, tak nemám na nic nárok? mmksvestky napsal(a):

Ale to jsem právě četl, proto taky uvádím s jakou leteckou spol. letíme, kolik km apod.

Ja se ptám na otázky, které tam zodpovezene nejsou,nebo jsem je z toho nevycetl. 

Tzn. třeba mesic před cestou mi spol. oznámí, že let byl zrušen, teda bych podle dalšího článku neměl mít nárok na kompenzaci, ale co dělat s další letenkou u té samé společnosti a třeba ubytováním? To mi neumožní si změnit ani třeba ten let z Vídně i když je chyba na jejich straně? 

Nebo horší varianta, let z Vídně do CDG zpozdi o 2h.je ale kratší, jen 1t km. Já nestihnu přesun přes Paříž a uleti mi let stejné spol. ale na jiné letence z jiného letiště? 

Takže mám chápat tak, že když to není uvedeno ve zmiňovaném článku, tak nemám na nic nárok? 
Bohužial ak kupujete dve rôzne letenky, kľudne aj u jedného dopravcu, žiadne oficiálne pravidlá odškodnenia, prebookovania či akejkoľvek starostlivosti o vás, sa na vašu letenku nevzťahujú. Nevylučuje to dobru vôľu aerolinky, ktorá by v rámci dobrých vzťahov so zákazníkom mohla poskytnúť rebooking - najmä ak tam bol naozaj dlhý čas na prestup a meškanie / zrušenie letu spôsobili oni, ale nemáte na to žiadny právny nárok.

Ak by to bolo celé na jednej letenke, je povinnosťou dopravcu vás čo najskôr dostať do cieľovej destinácie na jeho vlastné náklady. Letenky dodatočne už ale spojiť určite nejde.

Samozrejme by ste pri dostatočne dlhom meškaní jedného z dvoch letov dostali kompenzáciu, ale v tomto prípade by asi plne nepokryla náklady na náhradnú letenku / ubytovanie.

Nuž a pri úplnom zrušení letu viac ako 14 dní pred dátumom odletu už nemáte nárok vôbec na nič.

Máte nárok na všechno, ale vždy jen k té samostatné části cesty.  Takže pokud vám něco změní, tak je jen jejich dobrá vůle, že změní i druhou letenku, ale není to jejich povinnost. Pokud letadlo nestihnete z důvodu zpoždění předchozího letu, tak smůla. 


Edit: Jo teď dokonce koukám, že to je z jiného letiště... 4,5 hodiny, to nevim tedy

Děkuji srozumitelné.
nechci to plevelit (proto případně smazat, nebo do SZ), ale proč vám 4,5h připadá málo? Cesta CG-Orly dle toho co jsem vše četl kolem 2h, nebudeme mít zavazadla k odbavení, Martinik je v EU, takže ani pasová kontrola. Kdyby to bylo skutečně málo, tak bych raději obětoval letenky a posunul to na dřívější den.

Pri ideálnej situácii to samozrejme málo nie je, je to presne akurát. Autobusu to medzi letiskami trvá hodinu a 10 minút.  Minimálne 30 minút zaberie de-boarding, presun na zastávku a čakanie na bus na CDG. Na Orly by bolo fajn byť 1.30h pred odletom. To dáva dokopy 3:10h potrebného času, takže ostáva rezerva 1:20h.

Meškanie na intra-EU lete nie je vôbec nič nezvyčajné, skôr s tým treba rátať ako s veľmi pravdepodobným variantom. Úplne stačí meškanie 2:30h, nadväzujúci let nemáte šancu stihnúť a nedostanete ani žiadnu kompenzáciu. Ak je následný let nejaký intra-EU prískok, určite by to bol každý ochotný risknúť. Ale v prípade nestihnutia letu na Martinik sa bavíme o náhradnej letenke v cene stoviek eur - takže ja osobne by som do prestupu pod 6-8 hodín nešiel a buď to kupoval na jednej letenke, alebo si k výletu pridal noc v Paríži a nemusím sa stresovať.

Vyhledávání

Přihlášení

Ještě nemáš účet? Zaregistruj se!