Během cest mohou nastat chvíle, kdy budete řešit zpoždění vašeho letu, což je jistě nepříjemná situace. Pokud ale víte, co dělat a na co máte nárok během čekání na zpožděný let, můžete z celé situace vytěžit více, než jste vložili. Čekají na vás totiž služby na letišti i případná finanční odškodnění.

V drtivé většině zpožděních se o všechny níže uvedené benefity musíte sami ozvat. Aerolinie vám samy od sebe nic nenabídnou, ba mnohdy budou lhát a vaše nároky před vámi tajit.

Kdy mám nárok na kompenzace při zpoždění letu?

Ne u všech letů se budeme moci domáhat kompenzacích plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004, kterým se stanovují společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů. Dokument si můžete přečíst zde eur-lex.europa.eu.

Náš let musí:

• začínat na letišti na území členského státu, nebo
  • končit na letišti na území členského státu a zároveň být operován evropskou aerolinkou

Členským státem se rozumí země Evropské Unie a Norsko, Švýcarsko a Island.

Pokud splňujete uvedenou legislativní podmínku, pokračujte dále. Nechcete–li věnovat čas a úsilí vymáháním odškodnění z leteckých společností, přenechte to na nás a vyplňte formulář pro získání finančních kompenzací.

Nárok na občerstvení

Letecký dopravce má povinnost se postarat o cestující v případě značného zpoždění na letišti odletu za předpokladu, že je plánovaný odlet zpožděn alespoň o 2 hodiny nezávisle na příčinně zpoždění.

Výše zpoždění k uplatnění nároku se odvíjí od celkové vzdálenosti letu následovně:

• 2 hodiny u letů do 1 500 km
  • 3 hodiny u letů od 1 500 km do 3 500 km
  • 4 hodiny u letů nad 3 500 km

Je jedno, zda je let zpožděn z důvodu stávky, špatného počasí nebo pozdního příletu letadla z předchozí destinace. Zároveň se o vás aerolinka musí postarat jak na letišti odletu, tak i na případném přestupním letišti, kdy zpoždění neúměrně zvýší čekání na návazný let.

Nárok máte na občerstvení úměrné délce zpoždění. Jednoduše, pokud je váš let opožděn o 2–4 hodiny, pravděpodobně dostanete voucher na občerstvení, který pokryje vodu a bagetu, případně menší jídlo v letištním fast–foodu. Je–li zpoždění delší, můžete dle situace požadovat voucher další.

Mimo to vám dopravce musí umožnit dva bezplatné hovory. Ty jsou však v dnešní době letištních wi–fi téměř zbytečné.

Jak občerstvení získat? Většinou se letištním rozhlasem svolávají cestující k dostavení se na určitou přepážku, kde jsou vydávány vouchery na jídlo. Informujte se případně personálu u odletového gatu.

Nárok na ubytování

V případě, že váš let bude opožděn do druhého dne, musí vám letecká společnost zařídit ubytování včetně dopravy z letiště a zpět. Během situacích jako jsou stávky či sněhové kalamity, většinou probíhá úplné zrušení letu a vy čekáte i několik dní na nový let. I v takovém případě vám musí letecká společnost zařídit hotel včetně stravy po celou dobu čekání na nový let.

Pokud by přeprava na hotel mohla způsobit další zpoždění, nemusí dopravce tuto službu poskytnout. Máte–li však předpokládané zpoždění v délce 8 a více hodin během noci, vždy trvejte na hotelu.

Jak získat hotel? Vyhledejte si pracovníka, který má váš let na starosti a s odvoláním na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 se domáhejte o ubytování. Nenechte se odbýt. Aerolinky se snaží tuto službu cestujícím upřít, a to je protizákonné.

Nárok na finanční odškodnění za zpožděný let

Asi nejzajímavější na celé věci je poslední nárok v podobě finančního odškodnění za váš zpožděný let až 16.000 Kč. Pokud totiž do cílové destinace dorazíte později o 3 hodiny a více, musí vám letecká společnost proplatit následující částky:

• 250 € při vzdálenosti do 1.500 km
  • 400 € při vzdálenosti od 1.500 km do 3.500 km, při cestách po EU všechny lety nad 1.500 Kč (včetně zámořských regionů)

Při zpoždění o 4 hodiny a více:

• 600 € při vzdálenosti nad 3.500 km (pokud je zpoždění v rozmezí mezi 3 a 4 hodinami, aerolinka má právo kompenzaci snížit o 50%, tedy 300 €).

Vzdálenost se počítá ortodromou mezi počátečním a cílovým letištěm bez ohledu na to, zda a kde přestupujete.

Zpoždění tří hodin je rozdíl času od plánovaného příletu po otevření prvních dveří a zahájení výstupu z letadla na letištní ploše. V případě přestupu je stěžejní čas příletu do finální destinace.

Letecká společnost nemusí hradit finanční kompenzaci v případě, kdy byl let opožděn z důvodu nepředvídatelných okolností jako jsou diplomatické nepokoje, nepřízeň počasí nebo stávka personálu letiště či řídících letového provozu.

Stávka zaměstnanců letecké společnosti, stejně tak jako opilý steward Travel Service, není nepředvídatelná okolnost!

Jak získat finanční odškodnění? Obraťte se na leteckou společnost s žádostí o odškodnění z důvodu opožděného příletu. Rovnou informujte, že zpoždění bylo delší jak 3 hodiny a dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 máte nárok na finanční kompenzaci (částka dle vzdálenosti, viz výše). Uveďte své bankovní číslo včetně IBAN formátu a vyčkejte odpovědi.

Velmi pravděpodobně bude vaše reklamace zpožděného letu ignorována nebo obdržíte zprávu o tom, že zpoždění bylo z důvodu nepředvídatelných okolností, a proto nemusí aerolinky nic vyplácet. Případně aerolinie nabídne kompenzaci ve výši 50 € a jiných neodpovídajících částkách. V takovém případě návrh odmítněte a přenechte celý proces právní agentuře se specializací na tyto případy. Výměnou za provizí 25 % z vymožené částky vše zařídí za vás, a to i v nutnosti použití předžalobních výzev a samotného soudu. Vy platíte pouze provizi z peněz, které vám vysoudí. Osobně využívám společnost Vaše Nároky a zadat případ můžete zdarma zde.

K úspěšnému vymožení kompenzací budete potřebovat:

• elektronickou letenku vaší rezervace,
  • palubní vstupenku,
  • ideálně foto příletové tabule s vaším zpožděným letem.

O kompenzace můžete žádat až 3 roky zpětně.

Závěr

Zpožděné lety jsou běžnou součástí letecké dopravy a nelze je nijak předvídat či jim zamezit. Hlavní pro nás cestovatele je znát na co máte právo a jak uvedené bonusy včetně finančního odškodnění získat. Pokud se situace nebude vyvíjet dobře, zřejmě vám let zruší – v takovém případě si přečtěte další článek na téma Zrušený let – co dělat.

Nejsmutnější na celé problematice je fakt, že letecké společnosti tuto legislativu záměrně ignorují a doufají, že jim to cestovatelé prominou. Nebojte se ozvat, právo je na vaší straně, a to i přesto, že vám celé vedení Travel Service bude tvrdit opak. Bohužel právě oni jsou na lži a ignoraci specialisté...

V případě, že máte dotazy či doplňující informace k tomuto článku, napište nám do komentářů níže.

Zajímavá novinka v Kanadě, ta zavádí od 15.7. podobné regulace v oblasti práv cestujících jako EU. V určitém směru jsou dokonce velkorysejší - kompenzace až 2400,- CAD. Platí pro lety všech aerolinek létající z, do a po Kanadě... Rozlišuje velké a malé společnosti, u těch velkých je kompenzace 2-3,2x vyšší podle délky zpoždění. Zajímavé z našeho pohledu je ztráta nebo zpoždění zavazadel, kde se vychází ze sumy až 2100,- CAD.

Na druhou stranu, podle toho, jak to chápu, tak se jako důvod zpoždění nebo zrušení letu nebere ohrožení bezpečnosti (Co to je?) a zjištěné výrobní vady letadla (Boeing 737Max??).

Od 15.12. pak vstupují v platnost další nařízení třeba o přesměrování prostřednictvím konkurenčních aerolinek, povinném občerstvení a zajištění noclehu atd.

Pokud by chtěl někdo udělat detailní rešerši, tak https://otc-cta.gc.ca/eng/air-pa...egulations

před 23 hod
Kryštof Hájek

U těch zavazadel jen zmiňují Montrealskou úmluvu, která se vztahuje na všechny mezinárodní lety po celém světě (resp. všechny členské státy ICAO). Těch 1131 SDR je pouze maximální částka, kterou aerolinka musí doplatit, ovšem po doložení všech dokladů potvrzující hodnotu nebo nákup ztracených věcí.

Jinak ale samozřejmě zajímavá novinka, každopádně Kanada je asi první významnou zemí, která po EU podobná pravidla zavádí.

před 22 hod
  • (upraveno 2019-07-16T23:48:54+02:00)

To jo, ale díky tomuto nařízení se to bere i pro vnitrostátní lety - tedy aplikace Montrealské úmluvy a stropu 2100,- CAD.

edit: Co je také zajímavé, že podle tohoto nařízení dítě do 5 let musí (předpokládám bezplatně) umístit vedle rodiče nebo opatrovníka, dítě do 11 let maximálně ob sedadlo a do 14 let do 2 řad... Takhle na Ryan:-)

před 22 hod

Ahoj, měl jsem letět z Hangzhou do Pekingu a potom do Prahy se společností Hainan airlines. Obě letenky byly zakoupeny spolu od této společnosti. Po příjezdu na letiště Hangzhou mi bylo sděleno, že let do Pekingu byl zrušen (z důvodu počasí)

Všechny ostatní letadla ale letěla a v Pekingu také žádná jiná letadla nerušili. Myslím že to jen lhali o počasí. Nenabídli mi ani občerstvení ani hotel a řekli mi, že si mám zavolat do Prahy, kde jsem letenky kupoval, aby mi je přebookovali.

Po mírné komedii to udělali sami ale letěl jsem až za 3 dny. Mám šanci dostat nějakou kompenzaci?

Díky Dušan

Ne

Btw. pekne s tebou vy*ebali kdyz ti dali nahradni odlet az za tri dny.

Kryštof Hájek

Hainan není evropská aerolinka, takže šance na kompenzaci je nulová.

i tak děkuji chlapi :.))

Avatar uživatele michalvonprag
michalvonprag
  • (upraveno 2019-07-04T12:28:25+02:00)

Není náhodou Hainan pětihvězdičková aerolinka na Skytraxu? Zajímalo by mě docela, jak může společnost s tak otřesným klientským přístupem dosáhnout tohoto hodnocení....

Avatar uživatele Petr76
Petr76
  • (upraveno 2019-07-04T12:36:00+02:00)

Skytrax je naprostá fraška a 5* Hainanu je jeden z nejkřiklavějších důkazů.

Bohužel si ale vytvořili renomé, které laici stále berou vážně. Z neznámého důvodu se hodnocení Skytraxu používá jako argument i na tomto webu, byť pro economy je víceméně irelevantní.

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, co se dá dělat v případě, že cestuji s jednou leteckou společností a dvakrát přestupuji a už první let je zpožděný, tudíž se nestíhá ani druhý ani třetí odlet. Společnost je povinna zajistit náhradní lety, ale bohužel se značným zpožděním. Je i v tomto případě možná nějaká kompenzace? Děkuji

Kryštof Hájek

Dobrý den, pokud jsou všechny lety koupeny naráz (na jedné letence), pak samozřejmě nárok je (pokud zpoždění není způsobeno nepředvídatelnými okolnostmi, viz výše). Při určování kompenzace přestupy nehrají žádnou roli. Důležité je, s jakým zpožděním dosáhnete finální destinace.

Dobrý den,

Znamená to, že když jsme letěli air canada, ale díky přeložení letu doleteli až druhý den s ČSA, kompenzace se nás netýká?

Díky, tom.

Kryštof Hájek

Dobrý den, pokud jste letěli z místa mimo EU, pak ano, na kompenzaci není nárok.

Aleš

Ahoj, měl bych dotaz. Dnes mě čeká let z Prahy do New Yorku a již teď vím, že letadlo přistane s pravděpodobně více než 3 hodinovým zpožděním. Přišel mi email od společnosti (United), ve kterém se za toto zpoždění omlouvají a zdůvodňují ho nějakými omezeními kvůli "údržbě indikačního systému" v Newarku (Your inbound plane is on the way, arriving late because of maintenance on an indicator system in Newark prior to departure. This delay and FAA-mandated crew rest restrictions have impacted your departure. ). Pokud je toto pravda, zřejmě se to dá považovat za nepředvídatelnou událost, že?

Pokud to nebylo v moci aerolinky ovlivnit, tak je to jak říkáš, nicméně pokud to byla plánovaná údržba, tak tam už by to tak nebylo.

Aleš

No teď koukám, že mi navíc přišla sms a tam se o údržbě nic nepíše. Zde se přímo přiznávají k tomu, že zpoždění bylo zapříčiněno pozdním příchodem posádky kvůli povinnému odpočinku. Takže teď už bych to jako nepředvídatelnou událost neviděl. Ale z jiného soudku - vím, že je v článku uvedeno, že z hlediska zpoždění je stěžejní přílet do finální destinace, a to v případě letu s mezipřistáním. Má finální destinace je Punta Cana, nicméně let jsem si naplánoval tak, abych měl v NY přestup 18 hodin a mohl si tak město v klidu prohlédnout. Pokud tomu tedy rozumím správně, je můj požadavek na kompenzaci stejně neoprávněný? V rychlosti jsem EU nařízení č. 261/2004 pročítal a o uváděném mezipřistání tam nic nenašel.

Pokud nepřiletíš do cílové destinace později více jako o 3 hodiny, tak bohužel, jen se ti zkrátí ten přestup v NY.

Aleš

To mi přijde ale jako docela nefér, když si lety dopředu naplánuji tak, abych měl dostatek času na prohlídku NY a kvůli aerolince vše defacto padá :-/ Stejně by se postupovalo i v případě jednoho či vícedenních stopoverů? V tom případě by takové lety byly pro aerolinky ideální, protože by se nemusely takhle dlouhých zpoždění obávat.

Nicméně jsem se ráno na letišti odbavil a byla mi vystavena pouze letenka na úsek do NY. Prý ze záhadných důvodů nevidí v systému celou mou cestu, takže se budu muset v NY odbavit znovu, včetně proclení a znovuodbavení zavazadla. Asi ani tato situace můj problém neřeší, že?

Kryštof Hájek

To určitě neřeší, při přestupu v USA je nutné zavazadlo odbavit znovu vždy a naopak ne vždy dostanete palubní vstupenky na všechny lety. To nic nemění na tom, že máte letenku z Prahy do Punta Cany a ne z Prahy do New Yorku, tedy při pozdním příletu do New Yorku žádný nárok nevzniká.

U stopoverů je to jinak, pokud si opravdu koupíte multi-city letenku, kdy je bod stopoveru jedna z cílových destinací.

Aleš

Hmm, škoda, dovolená mohla být z větší části zaplacená :) No s tím zavazadlem jsem měl také takové informace, ale na přepážce mi nabídli, že mi kufr údajně nechají zaslat až do Punta Cana s tím, že v EWR ho po příletu pouze proclím a pošlu po transportéru zase pryč. Každopádně moc děkuji za rychlé info! :-)

Proč nefér, jak říká Kryštof, kdyby se jednalo o regulérní stopover, tak pak je situace jiná a tyto letenky bývají o něco dražší. Aerolinka Tě má dopravit z bodu A do bodu B na nějaký čas, nic víc, nic míň, to že sis naplánoval nějaký program v době přestupu je hezké, ale není na tom nic nefér, když se Ti ten čas zkrátí. Ten čas se nejmenuje doba přestupu jen tak, je to prostě doba, která je daná na přestup z jednoho letu na druhý.

Aleš

Jasně, já to všechno chápu :-) Jde mi jen o to, že jsem měl na výběr též lety s minimální dobou mezipřistání, které jsem právě z důvodu prohlídky města vynechal a navolil si větší rezervu. Kdybych to neudělal, byl bych teď vysmátý. Ale beru to, jak to je :-) Každopádně vážně děkuji za reakce :-)

• (upraveno 2019-06-28T11:40:04+02:00)

Hele, já Tě chápu, štve to... Jen tam není namístě to nefér :) Pořád Ti tam určitě nějakej čas na NY zbyde ne? Tak užívej.

Aleš

Jj, cca 8 hodin nocniho New Yorku. Aspon neco. Dekuju ;-)

Dobrý den Letěla jsem z Egypta do Prahy 13 hodinovým zpožděním požádala jsem SmartWings o odškodné za mě a syna výšce 800 euro. Uplynulo 30 dní a odpověď žádná je nějaká lhůta do kdy se musí SmartWings vyjádřit nebo reagovat. Děkuji

Kryštof Hájek

Dobrý den, i kdyby nějaká lhůta existovala, obávám se, že SmartWings dobrovolně kompenzaci nevyplatí. Aspoň neznám žádný takový případ. Pokud na to máte nervy, urgovat, případně kontaktovat Úřad pro civilní letectví. Pokud ne, pokusit se zadat některé z agentur, viz výše.

Milka

Přesně tak - urgovat, obrátit se na ÚCL, pevně si trvat na svém. Když vytrváte dostatečně dlouho, tak tu kompenzaci vyplatí. Na agenturu bych se obracela až v krajním případě, je to zbytečné.

Vcera jsme meli s rodinou letet z Vidne na Tenerife s WizzAir.

Mel jsem jedno velke zavazadlo. Postavil jsem se fo ftknty na Checkin, ktera se vubec nehybala -dle tabule 122 a 123. Lidi stali ag ven z Terminalu 1A.

Po pulhodind jdme se dostali dovnitr. Po dalsi pulhodine jsmd zjistili, ze ank na jedne line nikdo neni. Byl tam dav lidi. Ne rady, ale chumel lidi. Vubec se to nehybalo. Uklidnovali jsmd se vzajemne s okolnima lidma ze taky cekaji s kufrem na Tenerife. Odbavovali naraz 4 letadla a na 8 prepazkach byli jen 2 lidi, pak chvili 3. Pulhodiny pred odletem zacali lidi posilat na informace letiste, ze let je uzavren. Tam nam rekli , ze si mame koupit nove letenky. Ze letadlo poleti bez nas.

Zena s detmi odleteli, ja se vsemi vecmi ve velkem baglu zustal na letisti.

Seslo se nas 39lidi, co nas nestihlo lety wizzairu. Z toho 30 na Tenerife, nekolik do Malagy a Kyjeva.

Jednounacne chaos u checkin wizzair.

I jeden z personalu mi neofic rekl ze maji malo lidi dnes na prepazkach.

Bylj jsmd tam asi 7 cechu, slovaci, slovinci, madari.

Sepsalj jsme si v Excelu list vsech pasazeru, co tam zustali. Letiste nam nechtelo ani to vytisknout, ani nic potvrdit. Nekteri bookli let uz vecer pres londyn ndbo nemecko za 530Eur jednosměrne.

Ja jsem booknul let na pondeli z Brna.

Mam na Tenerife dite, ktere ma epilepsii a ma jen cast leku u sebe. Zbytek jsem mel ja. Ted budou shanet nemocnici...

Wizzair po 2h pomusech mi na call centru nerekli nic. Jak postupovat.

Jednoznacne chyba personalu wizzairovych prepazek.

Kam se mame obratit?

Z mé vlastní zkušenosti vám call center nepomůže. Teoreticky by Vám měli na letišti přebookovat let, jelikož chyba je na straně letiště. A jestli se nestalo, tak zažádejte o kompenzaci. Nárok na ni mate tak či tak. Wizz je low cost aerolinka takže s nima to bude těžký. Měli jsme takhle podobný case s Ryanair, zrušili nám booking, došli jsme na gate ale jelikož někdo z posádky měl emergency, tak se víc lidi do letadla nedostalo a přebookovali nás na další den. Dostali jsme jenom let, ubytování jsme si museli obstarat sami. Po dovolené jsem to s nimi řešila a vysvětlila, zažádala o kompenzaci a po několika měsících jsem ji dostala.

Takže tedka moc nemá cenu snažit se z nich něco dostat, jelikož co vám call center řekne je, že vám s tím nedokážou pomoc jelikož oni se zabývají jenom lety a přebooky, a kompenzaci řeší jiný department.

Každopádně doufám že to dobře dopadne. Dříve jsem měla epilepsii, takže vím jak musíte být cely z toho vynervovaný.

Zdravím Vás. Můj dotaz se týká letu starého 2.5 roku. 20.11. 2016 jsem letěla se společností fly dubai z prahy do male s přestupem na dxb. Během navazujícího letu dxb to male došlo k technickým komplikacím a museli jsme se vracet zpět do dxb a čekat na opravu/nové letadlo. Byl to můj první let a opravdu mě nenapadlo si fotit příletové cedule nebo cokoliv jiného, co by dokazovalo zpoždění příletu. Ani nevím, kolik přesně to bylo, ale tuším, že 4-4,5 hodiny. Jak byste postupovali v tomto případě s ohledem na to, že do vypršení 3 leté lhůty zbývá už jen 6 měsíců? Děkuji za tipy.

Michaela Rydvalova
  • Přidal se před 4 měs
  • Napsal 1 komentář
  • (upraveno 2019-05-10T21:39:44+02:00)

Dobry den. Letela jsem z Prahy do Windhoeku pres Istanbul a Johannesburg. Na poslednim letu z JHN do Windhoeku bylo zpozdeni, z duvodu poruchy letadla, 3:45. Do cilove destinace jsme dorazili o 3:45 dele o proti planovanemu priletu. Mame narok na kompenzaci? V pripade, ze narok mame, u koho narokovat? Letenku jsme zakoupili pres GoToGate. Je to jedna letenka. Prvni 2 lety operoval Turkish Airlines a posledni let, ktery byl zpozden, byla South Africa airlines.

Moc dekuji za odpoved

Kryštof Hájek

Dobrý den, no jelikož se jedná o let z EU a je na jedné letence, nárok máte. Otázkou je, jak složité bude kompenzaci vyhádat. Žádá se vždy nejprve přímo aerolinku, která zpoždění způsobila, tedy South African Airways.

Jan Paděra
  • (upraveno 2019-05-10T12:19:50+02:00)

Ahoj, rád bych se zeptal na názor na následující sitauaci:

Na odletu z PRG do MUC mělo letadlo zpoždění asi proto, že v PRG jim nefungoval systém a při boardingu si pax odškrtávaly ručně ze seznamu a trvalo to dost dlouho. Samozřejmě to mohli odškrtat daleko dřív a pak by jsme jen nastoupili. Ale slečny na gatu to moc nedávaly. Díky tomu jsme nestihli 40min přestup v MUC na let s Oman Air. Přebookovali nás na další den a zpoždění bylo v cílové destinaci KUL 13hod.

Napsal jsem žádost o 600 EUR kompenzaci. To zamítli s tím, že je to problém třetí strany (napsali network or system interface failure). Nabídli mi jako gesto dobré vůle 100 EUR/pax kompenzaci.

Netuším, jestli je to systém Lufthansy nebo letiště a jestli můžu dál nárokovat 600EUR. Přijde mi divné, že mi nabídli hned 100EUR a nezamítli to rovnou, kdyby nebyl nárok.

Myslíte, že stojí za to se dohadovat dál nebo to předat agentuře nebo vzít těch 100 EUR ?

Díky moc

Dobrý den,

chtěla bych se poradit, u které společnosti žádat náhradu v případě zpožděný letu Laudomation, který byl však operován letadly Ryanair. Letenky taktéž vystavil Ryanair. Velmi děkuji, Lucie.

Kryštof Hájek

Dobrý den, Ryanair = Laudamotion, mají jednotný formulář pro žádost o kompenzace: https://refundclaims.ryanair.com/

Moc děkuji :-). Máte zkušenost, jaká je u nich úspěšnost kompenzace? Jestli se pokoušet sólo nebo rovnou využít služeb některých společností, které se tím živí? Ještě jednou děkuji!

Kryštof Hájek

Tak určitě využít nejdřív sólo, však i kdyby byla úspěšnost malá, za první pokus to stojí :) Pokud nárok doopravdy je (nejednalo se o počasí, nezaviněnou stávku, apod.), obvykle nedělají problémy.

Děkuji, pak dám vědět, jak to dopadlo :-).

Jaká je prosim u nich výše kompenzace?

Netušíte někdo, jestli je nárok na odškodnění při zpoždění přes 4 hodiny i v případě, že cestující nakonec kvůli zpoždění let neproletěl a využil namísto letu jiný druh dopravy? Má letenku, boarding pass, prošel až ke gatu, jenom nakonec neodletěl...

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Klidně bych to zkusil :-) za pokus nic nedáš

Dobrý den, chtěl bych se zeptat a zjistit, zda-li i moje žádost o náhradu by mohla být vyřízena či nikoliv.

V říjnu 2018 jsme ve skupině 4 lidí letěli z Ostravy do italského Bergama společností Ryanair avšak místo plánovaného odletu 14:25 jsme odlétali až cca 20:55. Vím, že mám nárok na 250E, jenže problém je v tom že jsmě měli skupinovou letenku přes mobilní aplikaci, kterou měl můj tehdejší zaměstnavatel, takže nevím své číslo letenky ani žádné další informace. Mohu i přesto zkusit zažádat o náhradu?

Děkuji mockrát za odpověď. P.

Kryštof Hájek

Dobrý den, k žádosti o náhradu údaje o letence potřebujete, bez toho nepůjde vyplnit formulář.

Honza Čermák

Jestli máš schované palubní vstupenky, najdeš na nich všechny údaje potřebné k vyplnění formuláře Raynairu.

Dobrý den, i já mám dotaz :-) Zakupovali jsem zpáteční letenky přes KLM z Prahy na Mauricius (mezipřistání AMS). Zpáteční let operoval Air Mauritius pod označením letu KL 3822, resp. MK62 (na letenkách se vyskytují obě označení - přičemž Sold ticket as je KL3822). Původní zpáteční let (MRU - AMS) byl zpožděn a proto jsme museli kvůli návaznému spoji z AMS do PRG letět z Mauriciu jiným letem o 13 hodin později (opět Air Mauricius). Vzniká nárok na kompenzaci dle nařízení EU? Z citace nařízení mi totiž není úplně jasné tato věta "provozujícím leteckým dopravcem" rozumí letecký dopravce, který provádí nebo zamýšlí provést let podle smlouvy s cestujícím nebo v zastoupení jiné právnické nebo fyzické osoby, která uzavřela smlouvu s tímto cestujícím" - je tedy důležité s kým byla uzavřena smlouva (KLM - EU) nebo kdo let fakticky provedl (Air Mauricius - non-EU)? Předem díky pokud má někdo podobnou zkušenost.

Kryštof Hájek

Dobrý den, stěžejní je bohužel to, která společnost let fyzicky letí, tedy v tomto případě Air Mauritius.

Avatar uživatele hanca.zlamalova
hanca.zlamalova

Mám podobnou zkušenost jako vy: let z Cancúnu do Prahy přes Paříž, letenky od AF/KLM, ale první segment fakticky letěla Delta Airlines, zpoždění na odletu z Cancúnu 20 hodin. Nárok na kompenzaci dle nařízení EU není, ale po několika e-mailech mi AF dala aspoň voucher na 200 E/osoba, který jsem samozřejmě musela proletět s AF.

Díky za odpověď ;-)

Dobrý den.

I já mám dotaz. Rodiče měli odlet z Egypta - Marsa Alam v 6.55 směr Praha, nikdo jim dopředu nic neoznámil a těsně před nástupem do autobusu na letiště jim sdělili, že let se přesouvá na 20:00 hodin, důvod údajně, že nenaplnili kapacitu letadla a tak je zbytečné letět ráno. Žádná kompenzace nebyla nabídnuta, z pokoje byli odhlášeni, na jídlo už neměli nárok, tudíž si v hotelu vše platili. Vzniká tímto nárok na odškodnění 600 eur? Případně nárokovat u letecké společnosti, nebo i u CK? Děkuji za zprávu, T.

v.josef

tady je to samozřejmě na kompenzaci od cestovky minimálně...

Ohledně kompenzace od letecké společnosti záleží jaká aerolinka to byla. Pokud to byl např. Travel service tak zřejmě taky, pokud to teda nějak cestovka nezvorala sama. Jestli to ale byly aerolinky např. egyptské, tak kompenzace nenáleží při cestě zpět.

Můžeme vědět jaká cestovka tohle provedla ?

Avatar uživatele niemandos
niemandos

Tamaro, myslím, že kdyby jste věnovala pár minut a přečetla jste článek nahoře, tak by Vám to bylo jasné. V tomto konkrétním případě záleží na tom, s jakou aerolinkou rodiče letěli. Pokud to byla evropská aerolinka, tak nárok mají, ale ne na 600 ale 400 euro. Pokud se nepletu, nárokuje se u letecké společnosti.

Děkuji za reakce, článek jsem četla narychlo díky pobíhajícím dětem :) Cestovní kancelář Exim Tours a letecká společnost Travel Service.

vražedná kombinace...

Avatar uživatele mrazek.honza
mrazek.honza

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli mám nárok na odškodnění 250 EUR nebo ne.

3.2.2019 jsem letěl Z PRH -> HELSINKY. Ten den napadlo v Praze hodně sněhu. Odlet měl být ve 12:00...Samozřejmě bylo zpoždění. Na tabuli každou půl hodinu bylo napsanáno např. NEXT INFO 14:00, ve 14:00 byl nápis NEXT INFO 14:30. Pak říkali že je nedostatečná kapacita letadla. Gate otevren cca 15:30. 16:45 jsem se dostal do letadla. Do cca 20:00 jsem sedel v letadle (3hodiny) (pry jsme čekali na letové dokumenty, pak odmrazovaní letadla. Do Helsinek jsme přileteli ve 23:45, tedy asi 9 hod zpoždění.

Má cenu požádat o odškodnění?

v.josef

proboha vždyť je výše napsané, že v případě zpoždění v důsledku např. počasí odškodné nenáleží.

Avatar uživatele mrazek.honza
mrazek.honza

jo chápu prvotní důvod bylo počasí...pak nedostatečná kapacita letadla, pak čekání v letadle 3 hodiny. Ostatní letadla lítali, nikdo neměl vetší zpoždění než 2 hodiny. Tak mi to nebylo uplně jasné

2.8.2018 Malaga - Praha / Smartwings, zpoždění 9 hodin, celou noc jsme strávili na letišti.

Aerolinka tvrdí, že se jednalo o mimořádné okolnosti, které ADR/ ČOI vysvětlila takto:

Konkrétně se dle tvrzení společnosti jednalo o situaci, kdy z důvodu potíží s upevněním carga vzniklo zpoždění v délce přesahující 1 hodinu. Vzhledem k okolním vysokým teplotám a skutečnosti, že letiště nebylo schopno poskytnout stojánku s klimatizací, došlo ke zvýšení teploty v kabině letadla. Následně dostala společnost informaci o tom, že se cestující volně pohybují po ploše a odmítají nastoupit. V důsledku toho bylo nutné vyžádat asistenci PČR a došlo k propadnutí slotu letu. V důsledku zpoždění způsobeného těmito okolnostmi, zejména neukázněností cestujících došlo ke zpoždění, které mělo za následek vypršení normy posádky. Jelikož se jednalo o pronajaté letadlo, nebylo možné, aby byla nasazena náhradní posádky z řad zaměstnanců. Bylo tedy třeba vyčkat ukončení povinného odpočinku posádky. Letadlo tak místo toho, aby odletělo v 19:00 UTC, jak bylo plánováno v důsledku zpoždění z důvodu nakládky carga, odletělo mnohem později, jelikož cestující opustili letadlo (tato informace přišla v 18:44 UTC a vzhledem k tomu, že cestující odmítali nastoupit do letadla, nebylo možné stihnout slot v 19:00 UTC). Takovou okolnost však nelze přičítat k tíži leteckého dopravce, jelikož nelze cestující nutit násilím, aby se letu účastnili. V důsledku těchto okolností, které nastaly na letišti v Praze, došlo k zpoždění i navazujícího letu QS 1153. Nárok na náhradu tak v takovém případě cestujícím nevzniká.

Co na to říkáte? Jedná se o mimořádné okolnosti?

Stížnost podána u španělského úřadu pro civilní letectví 10.1. 2019, zatím čekám na vyjádření.

Dobrý den, měli jsme letět 22. února s Aeroflot z Prahy přes Moskvu do Ho ci minh city. Let do Moskvy odletěl, ale nás na něj nepustili, protože prý návazné lety do jihovýchodní Asie nebudou z Moskvy pouštět kvůli bouři. Poslali nás na pobočku Aeroflot v Praze na letišti. Tam nám přebookovali let a letěli jsme až další den s jinou společností. Do Vietnamu jsme tedy dorazili o den později. Začala jsem po návratu zjišťovat, jak to bylo s tím letem z Moskvy do Ho ci minha kvůli pojistce a případné kompenzaci a zjistila jsem, že let odletěl a dokonce nebyl ani moc opožděn. Máme v tomto případě nárok na nějakou kompenzaci, když vlastně žádný let nebyl zrušen ani opožděn, ale Aeroflot nám neumožnil na ten let nastoupit?

Děkuji. Lenka

Ano, poměrně jasných 600 EUR/osobu...

Avatar uživatele Bára
Bára
  • Napsal 1 komentář
  • (upraveno 2019-03-11T12:59:48+01:00)

Ahoj, mohla bych poprosit o radu? Jsme s přítelem na Guadeloupu, letenky od FlyLevel, původní plánovaný návrat 18.3. 21:55, nyní nám let změnili na 19.3. 21:55 (číslo letu je stejné). O změně poslali nic neříkající email 25.2., takže jsme to zjistili až dnes (naše blbost...). Na finanční odškodnění tím pádem nárok nemáme, ale chtěla jsem se zeptat, nevíte, jak je to alespoň s proplacením hotelu na tu jednu noc? Moc díky! ;) Bára

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Ahoj, nic nedostanete. Zabookni si hotel o jednu noc navic no.

Ahoj. U ktere letecke spolecnosti zadat nahradu, pokud je let operovan jinou leteckou spolecnosti? Tam kde byla letenka zakoupena (konkretne Iberia) nebo u te co doopravdy operovala let (konkretne Vueling). Diky za info.

Kryštof Hájek

Ahoj, obecně u té společnosti, co doopravdy operovala let. Ale protože Iberia = Vueling, je to v tomto případě jedno :)

Načíst všechny komentáře

Mezinárodní řidičský průkaz
Kryštof Hájek 2019-07-15T12:14:00+02:00 3 komentáře

Míříte za hranice České republiky či Slovenska a chystáte se usednout za volant automobilu nebo řídítka skútru? Pak budete možná potřebovat vyřídit mezinárodní řidičský průkaz, bez něhož se…

Nejlepší místa v letadle a které sedadlo si zvolit?
Kryštof Hájek 2019-07-03T11:44:00+02:00 13 komentářů

Trápíte se s otázkou, v které části letadla sedět z pohledu komfortu a jakou sedačku v celém letadle nejlépe zvolit? V tomto článku si ukážeme, jak získat ta nejlepší sedadla v letadle.  …

Jméno na letence a jak řešit různé chyby a překlepy
David Eiselt 2019-07-01T13:06:00+02:00 26 komentářů

Pojďme se podívat na to, jak se správně vyplňuje jméno na letence a co dělat v případě vznikne-li nám nějaký problém ať už formou překlepu, či nutnosti změny celého jména na letence. Níže najdete…

Vynechání letu a problémy s nenastoupením do letadla
Kryštof Hájek 2019-06-27T10:11:00+02:00 3 komentáře

Důvodů k vynechání letu v rámci vaší letenky může být několik. Nejčastěji se jedná o pohodlnější dopravu do místa přestupu či úspory času a přesunů v cílové destinaci. A ačkoli se může zdát, že s…