Zpožděný let? Radíme co dělat a jak získat kompenzace při zpoždění letu

Napsal
  • ...
  • Blog
  • Ostatní
  • Zpožděný let? Radíme co dělat a jak získat kompenzace při zpoždění letu

Během cest mohou nastat chvíle, kdy budete řešit zpoždění vašeho letu, což je jistě nepříjemná situace. Pokud ale víte, co dělat a na co máte nárok během čekání na zpožděny let, můžete z celé situace vytěžit více, než jste vložili. Čekají na vás totiž služby na letišti i případná finanční odškodnění.

V drtivé většině zpožděních se o všechny níže uvedené benefity musíte sami ozvat. Aerolinie vám samy od sebe nic nenabídnou, ba mnohdy budou lhát a vaše nároky před vámi tajit.

Kdy mám nárok na kompenzace?

Ne u všech letů se budeme moci domáhat kompenzacích plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004, kterým se stanovují společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů. Dokument si můžete přečíst zde eur-lex.europa.eu.

Náš let musí:

• začínat na letišti na území členského státu, nebo
  • končit na letišti na území členského státu a zároveň být operován evropskou aerolinkou

Členským státem se rozumí země Evropské Unie a Norsko, Švýcarsko a Island.

Pokud splňujete uvedenou legislativní podmínku, pokračujte dále. Nechcete–li věnovat čas a úsilí vymáháním odškodnění z leteckých společností, přenechte to na nás a vyplňte formulář pro získání finančních kompenzací.

Nárok na občerstvení

Letecký dopravce má povinnost se postarat o cestující v případě značného zpoždění na letišti odletu za předpokladu, že je plánovaný odlet zpožděn alespoň o 2 hodiny nezávisle na příčinně zpoždění.

Výše zpoždění k uplatnění nároku se odvíjí od celkové vzdálenosti letu následovně:

• 2 hodiny u letů do 1.500 km
  • 3 hodiny u letů od 1.500 km do 3.500 km
  • 4 hodiny u letů nad 3.500 km

Je jedno, zda je let zpožděn z důvodu stávky, špatného počasí nebo pozdního příletu letadla z předchozí destinace. Zároveň se o vás aerolinka musí postarat jak na letišti odletu, tak i na případném přestupním letišti, kdy zpoždění neúměrně zvýší čekání na návazný let.

Nárok máte na občerstvení úměrné délce zpoždění. Jednoduše, pokud je váš let opožděn o 2–4 hodiny, pravděpodobně dostanete voucher na občerstvení, který pokryje vodu a bagetu, případně menší jídlo v letištním fast–foodu. Je–li zpoždění delší, můžete dle situace požadovat voucher další.

Mimo to vám dopravce musí umožnit dva bezplatné hovory. Ty jsou však v dnešní době letištních wi–fi téměř zbytečné.

Jak občerstvení získat? Většinou se letištním rozhlasem svolávají cestující k dostavení se na určitou přepážku, kde jsou vydávány vouchery na jídlo. Informujte se případně personálu u odletového gatu.

Nárok na ubytování

V případě, že váš let bude opožděn do druhého dne, musí vám letecká společnost zařídit ubytování včetně dopravy z letiště a zpět. Během situacích jako jsou stávky či sněhové kalamity, většinou probíhá úplné zrušení letu a vy čekáte i několik dní na nový let. I v takovém případě vám musí letecká společnost zařídit hotel včetně stravy po celou dobu čekání na nový let.

Pokud by přeprava na hotel mohla způsobit další zpoždění, nemusí dopravce tuto službu poskytnout. Máte–li však předpokládané zpoždění v délce 8 a více hodin během noci, vždy trvejte na hotelu.

Jak získat hotel? Vyhledejte si pracovníka, který má váš let na starosti a s odvoláním na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 se domáhejte o ubytování. Nenechte se odbýt. Aerolinky se snaží tuto službu cestujícím upřít, a to je protizákonné.

Nárok na finanční odškodnění

Asi nejzajímavější na celé věci je poslední nárok v podobě finančního odškodnění za váš zpožděný let až 16.000 Kč. Pokud totiž do cílové destinace dorazíte později o 3 hodiny a více, musí vám letecká společnost proplatit následující částky:

• 250 € při vzdálenosti do 1.500 km
  • 400 € při vzdálenosti od 1.500 km do 3.500 km, při cestách po EU všechny lety nad 1.500 Kč (včetně zámořských regionů)

Při zpoždění o 4 hodiny a více:

• 600 € při vzdálenosti nad 3.500 km (pokud je zpoždění v rozmezí mezi 3 a 4 hodinami, aerolinka má právo kompenzaci snížit o 50%, tedy 300 €).

Vzdálenost se počítá ortodromou mezi počátečním a cílovým letištěm bez ohledu na to, zda a kde přestupujete.

Zpoždění tří hodin je rozdíl času od plánovaného příletu po otevření prvních dveří a zahájení výstupu z letadla na letištní ploše. V případě přestupu je stěžejní čas příletu do finální destinace.

Letecká společnost nemusí hradit finanční kompenzaci v případě, kdy byl let opožděn z důvodu nepředvídatelných okolností jako jsou diplomatické nepokoje, nepřízeň počasí nebo stávka personálu letiště či řídících letového provozu.

Stávka zaměstnanců letecké společnosti, stejně tak jako opilý steward Travel Service, není nepředvídatelná okolnost!

Jak získat finanční odškodnění? Obraťte se na leteckou společnost s žádostí o odškodnění z důvodu opožděného příletu. Rovnou informujte, že zpoždění bylo delší jak 3 hodiny a dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 máte nárok na finanční kompenzaci (částka dle vzdálenosti, viz výše). Uveďte své bankovní číslo včetně IBAN formátu a vyčkejte odpovědi.

Velmi pravděpodobně bude vaše reklamace zpožděného letu ignorována nebo obdržíte zprávu o tom, že zpoždění bylo z důvodu nepředvídatelných okolností, a proto nemusí aerolinky nic vyplácet. Případně aerolinie nabídne kompenzaci ve výši 50 € a jiných neodpovídajících částkách. V takovém případě návrh odmítněte a přenechte celý proces právní agentuře se specializací na tyto případy. Výměnou za provizí 25 % z vymožené částky vše zařídí za vás, a to i v nutnosti použití předžalobních výzev a samotného soudu. Vy platíte pouze provizi z peněz, které vám vysoudí. Osobně využívám společnost Vaše Nároky a zadat případ můžete zdarma zde.

K úspěšnému vymožení kompenzací budete potřebovat:

• elektronickou letenku vaší rezervace,
  • palubní vstupenku,
  • ideálně foto příletové tabule s vaším zpožděným letem.

O kompenzace můžete žádat až 3 roky zpětně.

Závěr

Zpožděné lety jsou běžnou součástí letecké dopravy a nelze je nijak předvídat či jim zamezit. Hlavní pro nás cestovatele je znát na co máte právo a jak uvedené bonusy včetně finančního odškodnění získat. Pokud se situace nebude vyvíjet dobře, zřejmě vám let zruší – v takovém případě si přečtěte další článek na téma Zrušený let – co dělat.

Nejsmutnější na celé problematice je fakt, že letecké společnosti tuto legislativu záměrně ignorují a doufají, že jim to cestovatelé prominou. Nebojte se ozvat, právo je na vaší straně, a to i přesto, že vám celé vedení Travel Service bude tvrdit opak. Bohužel právě oni jsou na lži a ignoraci specialisté...

V případě, že máte dotazy či doplňující informace k tomuto článku, napište nám do komentářů níže.

Asi před měsícem jsem psal o zpoždění letu Ryanairu kvůli prasklé pneumatice. Včera mi přišel od Ryanairu mail s tím, že uznávají nárok na odškodnění :-)

před 22 hod
Avatar uživatele v.josef
v.josef

V záplavě dotazů a problémů s kompenzacemi také pozitivní info - letěl jsem přes vánoce MUC - Havana - MUC (18.12. - 25.12) s Eurowings, let tam 5 hodin zpoždění (letadlo přelétalo z DUS do MUC z nějakého jiného zpožděného letu), přílet do Havany o necelých 5 hodin později.

2.1.2019 jsem zadal na stránkách údaje o letu a automaticky mě to přesměrovalo na stránku s potvrzením, že mám nárok na 600 Eur a abych zadal číslo účtu. Peníze dnes dorazily na účet.

Avatar uživatele niemandos
niemandos

Tak se ma cestovat

Dobrý den, letěl jsem z Madridu do ČR, ale let měl zpoždění z důvodu pozdního příletu letadla do Madridu. Pozdě začal i nástup do letadla a v čase původního odletu jsme stále nastupovali do letadla. Bohužel, nástup trval ještě několik desítek minut a v té době přišla bouřka, která odlet dále zdržela. Na přestupu v Bruselu jsem nestihl let do Prahy, takže celkové zpoždění bylo cca 12h. Bouřka však přišla až po čase plánovaného odletu a neměla let vůbec ovlivnit. V čase plánovaného odletu letadla běžně přistávala i vzlétala. Mám nárok na odškodnění? Nebo mohou aerolinky při zpoždění beztrestně prostě počkat do první bouřky a pak to svalit na bouřku?

Brussels airlines nárok na odškodnění odmítli s tím, že bouřku nemohou ovlivnit (nepředvídatelná okolnost). Požádal jsem specializovanou právní agenturu zpozdeno.cz, ale ta jen formálně předala moji žádost a nepodnikla žádné další kroky (asi jim 25% nestojí za nic jiného, než přeposlání mailu).

Máte lepší zkušenost s jinou právní agenturou?

Díky.

Kryštof Hájek

Dobrý den, zkusil bych se ještě obrátit na místní úřad pro civilní letectví (tedy španělský – https://sede.seguridadaerea.gob....?idioma=en) a důkladně jim popsat situaci. Konkrétně se španělským úřadem mám relativně pozitivní zkušenost. Byť vše trvalo vyřídit téměř půl roku, nakonec jsme se dobrali ke kýžené kompenzaci dle směrnice. Do políčka "Arrival Airport" vepište Prahu, nikoliv Brusel (tedy za předpokladu, že vše bylo koupeno na jedné letence).

Dobrý den, tady je to skutečně na hraně. Myslím, že ÚCL nepomůže (nebo dá stanovisko proti), protože ta věc není jednoznačná a bouřka tam byla. Jako klíčové bych v případném soudním sporu viděl, jestli by byla návaznost stihnuta/zmeškána v momentě, kdy by bouřka nepřišla. Jinými slovy buď bouřka na celkové zpoždění v cíli vliv měla a nebo ho neovlivnila, protože by byla návaznost stejně zmeškána vinou letecké společnosti. Dle SDEU má být zpoždění způsobené bouřkou od celkového zpoždění odečteno.... Chápu Vaši argumentaci, že kdyby letadlo letělo na čas, tak by bouřka nebyla, ale zase do extrému pokud by mělo letadlo odletět např. v 15.00 a bouřka přišla v 15.03 hodin, těžko vinit dopravce a chtít po něm kompenzaci za zcela běžné 3 minuty zpoždění.

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, pár měsíců nazpět mi zrušili let z Orlanda do Německa. Měl jsem na ten den koupený zvláště let, který byl z Daytony Beach do Orlanda. Tento let jsem mohl zrušit, ale nevrátili by téměř nic. Dozvěděl jsem se o zrušení letu den před odletem. Kolik bych měl dostat celkově odškodné. Je nějaké odškodné za ten let, který jsem koupil zbytečně?

Let jsem si bezplatně přeobjednal na jiný den. Den, který jsem měl letět jsem se dozvěděl nějak 3 hodiny před odletem, že má 4 hodiny zpoždění. Měl jsem samozřejmě z Německa navazující let, který jsem nemohl stihnout.

Jaké bych měl dostat odškodné. Byla to cesta nad 3500 km. Takže 600 + 600 + jestli je nějaké odškodné za tu propadlou letenku, protože byl následující let zrušený?

Děkuji za odpověď.

Pokud to byly odděleně lety, tedy 3 letenky, tak max. můžeš dostat kompenzaci za ten hlavní let. Pokud důvodem zpoždění je nepředvídatelná událost, pak samozřejmě nemáš nárok. Četl jsi vůbec ty informace v úvodu? Asi ne...

Pavel Planespotter

...a jestli to byla US aerolinka, tak nic.

Dobrý den, poslala jsem 6.11.2018 vyplněný formulář na zpožděný let s ČSA a dostala tuto odpověď: "Vaš požadavek byl předán ke zpracování a bude vyřízen v souladu s právními předpisy v nejkratším možném termínu." Zatím jsem nedostala žádné vyjádření. Můžete mi sdělit, zda existuje lhůta, ve které musí požadavek vyřídit? Děkuji

Dobrý den,

v srpnu 2018 jsme měli zpožděný let z Burgasu do Prahy, cca 2,5 hod + 20 minut jsme čekali po příletu v letadle z důvodu, že nebyly přistaveny schůdky, vedro přes 35 stupňů. Od syna jsem se dověděla, že mohu požadovat odškodnění. Již jsem 3 x napsala společnosti Travel service a NIC. Ani se nenamáhají odepsat a poslat mě...................kamsi. Do toho z Burgasu vůbec nedorazili naše zavazadla, která patří mezi nadměrné rozměry a to konkrétně nově zakoupený slunečník. Na přepážce nám bylo sděleno, že tato zavazadla nebyla naložena a nemáme nárok na kompenzaci, neboť za ně neručí. Nechci se jen tak vzdát a nechat jim to projít.........................chci tam dojít osobně. Ale proč se ptám, protože jsem nevěděla že něco takového jako je odškodnění existuje, mám pouze letenku a účtenku za koupené zboží z letiště v Burgasu. A tak se ptám, existují určitě záznamy že let byl opožděn, kde si o ně mohu požádat, zašlou mo je či mám jít osobně? Prosím o odpověď na mail, neboť mám obavu, že to zde nenajdu......... Děkuji Světlana

Avatar uživatele Petr76
Petr76

Nárok na odškodnění vzniká při zpoždění min 3 hodiny.

Od toho slunečníku (lol! ) musíte mít útržek, který se lepí na palubní vstupenku a vypadá přibližně takto:

Avatar uživatele Ivo Burda
Ivo Burda

Dobrý den, poletím v březnu 2019 se společností Etihad Airways Praha-Brisbane s přestupem ve Frankfurtu a Adu Dhabi. Podle odletů z Frankfurtu májí lety do Adu Dhabi pravidelné zpoždění 25-240 min na přistání v Adu Dhabi. Na přestup mám 90 min. Když let bude zpožděn o příklad 60 min. a já nestihnu přestup na navazující let, jak postupovat. Myslim že 30 min je na přestup málo. Děkuji za rady.

Kryštof Hájek

Dobrý den, kontaktujte přepážku Etihad Airways a oni se musí postarat, tj. zajistit náhradní let, případně i ubytování se stravou, pokud bude náhradní let až druhý den + kompenzaci podle výše uvedeného klíče.

Avatar uživatele Ivo Burda
Ivo Burda

Děkuji za odpověď.

Aďo

Hola, odporúčam skúsiť aj ECC príslušnej krajiny. Zdarma, profi jednanie...

Dobrý den,

měli jsme s přítelkyní letenku z Prahy do Amman Queen Alia a zpět. Letěli jsme s Ukrajine Airlines. Cesta tam proběhla v pořádku. Při cestě zpět nám na letišti řekli, že zrušili let. Neposkytli nám žádnou náhradní letenku ani jakoukoliv radu, zkrátka nic. Museli jsme tedy volat do Prahy a snažit se zajistit si letenku z Ammanu do Prahy sami.

Prosím Vás, když zpáteční cesta (zakoupená s cestou tam) nezačínala v EU a měli jsme letět s Ukrajine Airlines, vztahuje se na nás nařízení EU 261/2004 nebo ne?

Popřípadě dle jakého jiného zákona se máme domáhat odškodnění a co prosím můžeme žádat?

Děkujeme předem za odpověď.

PK

Kompenzace dle EU 261/2004 ne. Tedy zkusit z nich něco vyrazit. Cokoliv bude úspěch...

Kryštof Hájek

Ono na papíře existuje na Ukrajině prakticky identické nařízení jako EU261/2004, v jejich případě je to nařízení Ministerstva infrastruktury číslo 735. Jeho vymahatelnost je ale otázkou, takže asi jak říká Cali no...

Děkuji oběma za odpovědi. Mohl byste mi prosím poslat na to nařízení Ministerstva infrastruktury číslo 735 odkaz?

Michal

Mam nanestesti stejnou zkusenost. TravelService jednoduse neodpovida vubec na nic, takze pravni cesta je jedine co zbyva. Obratil jsem se dokonce na Urad pro civilni letectvi, ale ti se samozrejme problemem cestujicich nezajimaji. Bylo by zajimave vedet, cim se vlastne za penize danovych poplatniku zabyvaji.

K tomu Pristupu britskeho regulatora: https://www.planes.cz/cs/vyhledavani?q=CAA

Zdravím, myslíte, že prasklá pneumatika zapříčiňující zpoždění je dostatečný důvod ke kompenzaci? Díky

Tak teoreticky platí, že technické závady nejsou mimořádné okolnosti. Tady ale je otázka, jak a z jakých příčin k tomu došlo. Pokud najetí na nějakou překážku na ploše, pak těžko letecká společnost může nést vinu a případný soud by asi vyhrála. Pokud by to byla chyba pilota nebo pneumatiky na konci životnosti, pak naopak by mohla nést odpovědnost společnost. Nějaké soudy třeba v Německu proběhly a rozsudky byly na obě strany. Zkusil bych to každopádně, ale pokud to bude příslušné soudu v cizině, tvoje naděje se výrazně zmenšují.

Už sem to předal firmě. Byl to let BRQ-STN s Ryanem, tak uvidím. Pochybuju, že by to bylo najetím na překážku.

Tak pak dej vědět, já bych si na to moc nevsadil...

Soudní dvůr zatím řeší jenom poškození pneumatiky v důsledku najetí na šroub, který neměl na ploše co dělat. O případu zatím nebylo rozhodnuto, ale stanovisko generálního advokáta je takové, že nárok na kompenzaci není. Samozřejmě Soudní dvůr také může rozhodnout jinak a říct, že letištní plochu má udržovat v pořádku letiště a ať si dopravce uplatní regres po letišti, ale nevím nevím...

S tím se dá souhlasit... Já jsem myslel obecně soudní pře, kdy se rozhodovalo o tom, jaké technické závady mohou být klasifikované jako mimořádné okolnosti. A pneumatika letadla se určitě řešila vícekrát, minimálně tento případ byl rozhodnutý ve prospěch spotřebitele https://1url.cz/FMNfi .

Obecně se jako "mimořádná okolnost" posuzuje dle judikatury to, co je zcela mimo možnost ovlivnění ze strany aerolinky. Šroub na ploše aerolinka ovlivnit nemůže a neočekávám, že dojde k nějakému posunu v judikatuře (to by se analogicky dalo připisovat aerolinkám třeba ATC restrictions a ať si to vymáhají regresem). Naopak to, co aerolinka schopná třeba servisem a údržbou alespoň hypoteticky ovlivnit může není mimořádná okolnost.

No, vždy bych to tak neviděl. Třeba náraz mobilních schodů do letadla (poškodilo letoun), což dopravce neovlivní (letištní služba) byl klasifikován jako okolnost nemimořádná....

• (upraveno 2018-12-14T13:11:28+01:00)

Tak ohledně těch schodů se to týká druhé podmínky která musí být splněna kumulativně pro "mimořádné okolnosti" (spolu s tím, aby okolnost byla mimo kontrolu aerolinky - "beyond the actual control of that carrier on account of its nature or origin") a aerolinka se mohl liberovat a tou je, že nesmí jít o něco, co je spojeno s běžným výkonem činnosti aerolinky ("inherent in the normal exercise of the activity of the air carrier "), což přistavení mobilních schodů jistě je a šroub na dráze jistě není.

• (upraveno 2018-12-14T13:56:40+01:00)

Ale všechno jsou to stejně jen úvahy, realita bude taková, jak rozhodne SD EU :)

jj, pravda :)

Zdravím, řeším dilema - při letu Londýn - New York jsem měl zpoždění 3:15h, nárokoval jsem u BA €600, které zamítly. Přes CEDR jsem opětovně podal žádost o kompenzaci s výsledkem, že se chtějí BA dohodnout na €300, jelikož let byl méně než 4 hodiny. Dočetl jsem se, že klíčové jsou 3h a pak vzdálenost, v případě "re-routing/přesměrování" je možné náhradu snížit o 50 %. Náš let však nebyl přesměrován, přes 3 hodiny jsme seděli na runway kvůli opravě dveří do podpalubí a stejným letem jsme nakonec dorazili do NY. Když odmítnu nabídnutý smír na €300 ve snaze získat €600 riskuji, že nedostanu nic - jak to vnímáte, co byste udělali na mém místě?

Díky!

Znovu se opakuji, není rozhodující čas zpoždění na odletu, ale na příletu! Pokud jste doletěli o 3 hodiny později, požadujte 600 €.

Dobrý den,

nárok je skutečně jen na 300 EUR a to s odkazem na čl. 7 odst. 2 Nařízení, který stanoví, že "Jestliže je cestujícím v souladu s článkem 8 nabídnuto přesměrování na jejich cílové místo určení, může provozující letecký dopravce o 50 % snížit odškodné stanovené podle odstavce 1, pokud přesměrovaný let nepřekračuje plánovaný čas příletu původně rezervovaného letu o čtyři hodiny v případě všech letů nespadajících pod písmeno a) nebo b).

Je pravdou, že článek mluví jen o přesměrování, ale v mnoha závazných rozhodnutích soudního dvora EU je zmíněno, že pokud cestující dorazí do místa určení (u letu +3.500km) se zpožděním větším než 3 hodiny a menším než 4 hodiny, tak se krátí o 50%.

České soudy kompenzaci běžně krátí (evidujeme řadu případů), judikatura v zahraničí může být třeba jiná, ale moc to nepředopkládám...

Viz také bod 4.4.9 pokynů Evropské komise, jak má být Nařízení vykládáno... https://publications.europa.eu/c...anguage-cs

• (upraveno 2018-12-11T10:10:45+01:00)

Je to opravdu tak jak píše David, u letů nad 3 500 km při zpoždění 3-4 hodiny je to jen 300 euro, takže ber, dostáváš co máš.

David Eiselt: doporučuju si opravdu nastudovat aspoň ten výklad, který sem postnul David, když už se nechcete zabývat judikaturou Soudního dvora EU, ať tu pak nedochází k mystifikacím.

Pokyny jsem nečetl, teď už je to jasné. Díky moc všem!

Jen podotýkám, v lednu 2018 nám byla vyplacena kompenzace 600,-EUR v totožném případu, tedy let nad 3500 km a zpoždění 3:15 hod. Samozřejmě je mně jasné, že to závisí na spoustě i subjektivních parametrů, ale zase netřeba stahovat hned gatě... Možná by mohl Lukáš k tomu něco dát fundovaného.

Ta formulace v Nařízení je taková, že letecká společnost může kompenzaci o 50% ponížit. Tzn. ve Vašem případě svého práva nevyužila, ale pokud tak učiní a práva využije, nelze k tomu nic namítat :)

Jinými slovy vždy chtít 600 EUR (nemůžeme vědět, zda toho ustanovení využije), ale pokud využije, tak se nedá nic dělat :)

cali: a co k tomu chceš slyšet fundovanějšího? Prostě je to přesně jak píše David, kterej k tomu podal ten nejfundovanější výklad. Ponížili to v tomto konkrétním případě přesně tak, jak mohli.

Nic, přesně to co píšu. Vždy chtít maximum... A pak teprve slevit:-)

A co konkrétně se Ti nezdá na tomto případě, Karel chtěl 600, nabídli 300 přesně jak mohli, nic dalšího s tím nevymyslíš, protože viz David výše.

Dobry den, pri letu Viden - Shanghai mela letecka spolecnost Austrian Airlines zpozdeni 4,5 hodiny.. pozadal jsem o reklamaci skrze jejich web a prislo mi, ze mi nalezi kompenzace ve vysi 300 eur. To je polovina meho naroku pokud spravne pocitam. Co ted? Mam napsat ze nesouhlasim a pokud nebude uznana plna vyse tak predam vec advokatum? Nebo mam castku prijmout a zbytek pak vymahat pres nejakou agenturu? Nebo mi poradite neco jineho? Dekuji moc za radu. Vim ze 600 eur je maximalni kompenzace ale jak se to pohybuje v realu a kam se lze skutecne dostat uz si jisty nejsem. Jeste jednou diky. Petr

Napište, že dle nařízení máte nárok na 600 €, které taky požadujete. Pozor ale na to, že nezáleží na tom, kdy jste odletěl, ale kdy přiletěl.

Diky moc, odpoved za 15 minut mne opravdu mile prekvapila. Dam vedet jak jsem dopadl.

Petr

Dobrý den, jak zmiňuji a vysvětluji u dotazu výše, při zpoždění v cílové destinaci o více než 3 hodiny a méně než 4 hodiny u letu na vzdálenosti delší než 3.500 km, může letecká společnost vyplatit jen 300 EUR. Je tak možné, že jste měl zpoždění na odletu 4,5 hodiny, ale že jste nakonec dorazili se zpožděním menším než 4 hodiny...Pokud společnost zpoždění za letu nedohnala, požadujte 600 EUR...

Ano ted jsem dostal odpoved. Pilot na to slapnul, letel jak o zivot a vetsinu zpozdeni dohnal. V cilove destinaci jsme tedy meli zpozdeni 3:45 :( pokud spravne chapu 300eur je tedy adekvatnich. Skoda s tim kracenim :((( Mimochodem moc chvalim Austria airlines za rychle odpovedi bez zbytecnych prutahu.

Kryštof Hájek

Ano, 300 € je v tomto případě adekvátních, aerolinka má právo částku snížit o polovinu.

Dobrý den, letěli jsme s manželem se společností EasyJet z Tenerife do Amsterdamu se zpožděním 2 hod. a 55 min. a další den z Amsterdamu do Prahy se zpožděním 1 hod 02 min. Sčítá se zpoždění obou letů? Máme v tomto případě nárok na odškodnění? Děkuji za zprávu.

Jako důvod bylo v případě prvního zpoždění uvedeno špatné počasí.

Avatar uživatele Petr76
Petr76

Nesčítá a nemáte.

Dobrý den, koupila jsem si letenku u Ukrajine Airlines na cestu z Prahy do Amman Queen Alia v Jordánsku. Let musel být s mezipřestupem v Borispol na Ukrajině. Po příletu do Borispolu mi odepřeli nástup do letadla. Ve výsledku jsem si musela koupit letenku z Borispolu do Ammanu ještě jednou.

Vztahuje se na tento můj případ to nařízení EU 261/2004, a tedy i výše popsané nároky, nebo ne?

Píšete, že let musí začínat na letišti na území členského státu - což začínal (v Praze). Jen mne mate, že let, který mi byl odepřen, začínal na Ukrajině... Letenka ale byla z Prahy přes Borispol do Ammanu. Děkuji za odpověď.

Kryštof Hájek

Dobrý den, nařízení se na vás vztahuje, pokud jste měla oba lety na jedné letence. Přestupy se nijak nezohledňují, jak říkáte - váš let začínal v Praze, tedy na území EU.

A jaký uvedli důvod? (Čistě ze zvědavosti. :) )

Ahoj, 24. 9. jsme se vraceli z Heraklionu do Berlína s Laudamotion. Let byl zpožděn a později zrušen - byly nám nahlášeny technické problémy. Ráno byly na odletu papíry s návodem, jak si požádat o kompenzaci. O kompenzaci jsem zažádala na jejich stránkách. Jejich odpověď je, že kompenzace nebude, protože byly špatné povětrnostní podmínky. Všechny ostatní lety ten večer z Heraklionu letěly včas. Do Berlína jsme letěli druhý den před polednem. V Berlíně nám navíc přes dvě hodiny zadržovali zavazadla bez uvedení důvodu. Domnívala jsem se, že kompenzaci nám vyplatí bez problémů, ale nedali nám ani korunu. Co radíte? Odpovídat ještě samostatně nebo už dát "vymahačům"? Díky za odpověď.

Záleží na vás, jestli jim odargumentujete a pohrozíte :) pak pokračujte individuálně.

Dobry den,

kupovali jsme si dovolenou na Dominikanskou republiku pres CK. Kvuli zpozdenemu letu z Dominikanske republiky jsme nestihli prestup v Parizi do Prahy. Mame zadat o kompenzaci CK nebo leteckou spolecnost s kterou jsme leteli? (vse AirFrance) Dekuji

Kryštof Hájek

Dobrý den, žádáte leteckou společnost.

Dobrý den, žádejte toho, u kterého to pro Vás bude výhodnější. U letecké společnosti byste měl obdržet cca 15.500,-Kč/osobu. U cestovní kanceláře pak při zpoždění větším než 4 hodiny 5 % podílu ceny jednoho dne dovolené za každou další hodinu. Většinou se však vyplatí (pokud nebylo celkové zpoždění např. 40 hodin) žádat leteckou společnost...Žádat jak CK, tak dopravce není možné...

Náš let s Ryanairem měl zpoždění více jak 5h, které dopravce mailem potvrdil:

"Flight FR1038 from Tenerife-South to Munich arrived with a 5 hour(s) 24 minute(s) delay"

Ryaniar nabízí vrácení ceny letenek za zpožděný let. Ale vidím zde v diskusích, že máme nárok na kompenzaci podle směrnice EU261. Nemáte někdo zkušenosti, zda jde uplatnit obojí? Let nakonec se zpožděním proběhl a my ho využili.

Díky za případné info.

K

• (upraveno 2018-11-26T22:35:51+01:00)

Na vrácení ceny letenek, pokud jste letěli, nárok není, na kompenzaci nárok máte.

Letos v září jsem letěla s TUNISAIR z Ostrava na Djerbuměli jsme zpoždění více jak 5 hod .Po příletu jsem podala reklamaci CK Exim tours k zájezdu a obdržela jsem nabídnutou kompenzaci na 1.500 Kč Je správná moje doměnka že uvedenou kopenzaci mohu příjmout a přesto ještě mohu požádat např, prostřednictvím práv kanceláře na náhradu škody ve výši 400 EUR ?

Jan Čermák

Ahoj, ne. Obdobná otázka tu byla odpovězena níže, máš tam podrobnější vysvětlení.

Dobrý den,

Odlétala jsem z Prahy do Dublinu se společností Ryanair a můj let byl zpožděn o 9 hodin kvůli stávce pilotů.

Samozdřejmě jsem zažádala o kompenzaci. Došla mi odpověď s tím, že to přijímají a peníze mám do 28 dnů na účtě. Jenže peníze nikde, takže jsem to zkusila znovu a dočkala jsem se opět stejné odpovědi. Toto se opakovalo ještě 3x.

Myslíte, že proti nim ještě něco zmůžu, když vezmeme v potaz i aktuální stav těchto aerolinek?

• (upraveno 2018-11-08T23:02:08+01:00)

Pokud kompenzaci přiznají, tak s výplatou peněz není u Ryanairu problém, nevím co myslíš tím aktuálním stavem? Myslím, že problém bude na Tvé straně, zkontroluj si, jestli jsi jim poslala správný IBAN a BIC.

Mně kompenzaci vyplatili si za 10 dnů a určitě nepsali do 28 dnů, ale do 14 pracovních dnů.

Načíst všechny komentáře

Pour féliciter 2019 aneb Děkujeme vám za rok letošní a přejeme to nejlepší v příštím
David Eiselt 2018-12-31T11:14:00+01:00 15 komentářů

Znovu se nám rok s rokem schází a pro nás to znamená jediné, zrekapitulovat dosavadní vývoj cestovatelského portálu Cestujlevne.com. Ať už vás zajímají zákulisní fakta a věci, na kterých…

Tvořte čtivější cestopisy s těmito 14 praktickými tipy
David Eiselt 2018-09-26T22:43:00+02:00 7 komentářů

Cestujlevne.com už není jen o letenkách a průvodcích. Vždy bylo a je hlavně o vás a vašich příbězích z cest. A právě proto jsme spustili platformu pro sdílení vašich zážitků a příběhů. Mnozí z…

Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 48 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…