Během cest mohou nastat chvíle, kdy budete řešit zpoždění vašeho letu, což je jistě nepříjemná situace. Pokud ale víte, co dělat a na co máte nárok během čekání na zpožděný let, můžete z celé situace vytěžit více, než jste vložili. Čekají na vás totiž služby na letišti i případná finanční odškodnění.

V drtivé většině zpožděních se o všechny níže uvedené benefity musíte sami ozvat. Aerolinie vám samy od sebe nic nenabídnou, ba mnohdy budou lhát a vaše nároky před vámi tajit.

Kdy mám nárok na kompenzace při zpoždění letu?

Ne u všech letů se budeme moci domáhat kompenzacích plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004, kterým se stanovují společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů. Dokument si můžete přečíst zde eur-lex.europa.eu.

Náš let musí:

• začínat na letišti na území členského státu, nebo
  • končit na letišti na území členského státu a zároveň být operován evropskou aerolinkou

Členským státem se rozumí země Evropské Unie a Norsko, Švýcarsko a Island.

Pokud splňujete uvedenou legislativní podmínku, pokračujte dále. Nechcete–li věnovat čas a úsilí vymáháním odškodnění z leteckých společností, přenechte to na nás a vyplňte formulář pro získání finančních kompenzací.

Nárok na občerstvení

Letecký dopravce má povinnost se postarat o cestující v případě značného zpoždění na letišti odletu za předpokladu, že je plánovaný odlet zpožděn alespoň o 2 hodiny nezávisle na příčinně zpoždění.

Výše zpoždění k uplatnění nároku se odvíjí od celkové vzdálenosti letu následovně:

• 2 hodiny u letů do 1 500 km
  • 3 hodiny u letů od 1 500 km do 3 500 km
  • 4 hodiny u letů nad 3 500 km

Je jedno, zda je let zpožděn z důvodu stávky, špatného počasí nebo pozdního příletu letadla z předchozí destinace. Zároveň se o vás aerolinka musí postarat jak na letišti odletu, tak i na případném přestupním letišti, kdy zpoždění neúměrně zvýší čekání na návazný let.

Nárok máte na občerstvení úměrné délce zpoždění. Jednoduše, pokud je váš let opožděn o 2–4 hodiny, pravděpodobně dostanete voucher na občerstvení, který pokryje vodu a bagetu, případně menší jídlo v letištním fast–foodu. Je–li zpoždění delší, můžete dle situace požadovat voucher další.

Mimo to vám dopravce musí umožnit dva bezplatné hovory. Ty jsou však v dnešní době letištních wi–fi téměř zbytečné.

Jak občerstvení získat? Většinou se letištním rozhlasem svolávají cestující k dostavení se na určitou přepážku, kde jsou vydávány vouchery na jídlo. Informujte se případně personálu u odletového gatu.

Nárok na ubytování

V případě, že váš let bude opožděn do druhého dne, musí vám letecká společnost zařídit ubytování včetně dopravy z letiště a zpět. Během situacích jako jsou stávky či sněhové kalamity, většinou probíhá úplné zrušení letu a vy čekáte i několik dní na nový let. I v takovém případě vám musí letecká společnost zařídit hotel včetně stravy po celou dobu čekání na nový let.

Pokud by přeprava na hotel mohla způsobit další zpoždění, nemusí dopravce tuto službu poskytnout. Máte–li však předpokládané zpoždění v délce 8 a více hodin během noci, vždy trvejte na hotelu.

Jak získat hotel? Vyhledejte si pracovníka, který má váš let na starosti a s odvoláním na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 se domáhejte o ubytování. Nenechte se odbýt. Aerolinky se snaží tuto službu cestujícím upřít, a to je protizákonné.

Nárok na finanční odškodnění za zpožděný let

Asi nejzajímavější na celé věci je poslední nárok v podobě finančního odškodnění za váš zpožděný let až 16.000 Kč. Pokud totiž do cílové destinace dorazíte později o 3 hodiny a více, musí vám letecká společnost proplatit následující částky:

• 250 € při vzdálenosti do 1.500 km
  • 400 € při vzdálenosti od 1.500 km do 3.500 km, při cestách po EU všechny lety nad 1.500 Kč (včetně zámořských regionů)

Při zpoždění o 4 hodiny a více:

• 600 € při vzdálenosti nad 3.500 km (pokud je zpoždění v rozmezí mezi 3 a 4 hodinami, aerolinka má právo kompenzaci snížit o 50%, tedy 300 €).

Vzdálenost se počítá ortodromou mezi počátečním a cílovým letištěm bez ohledu na to, zda a kde přestupujete.

Zpoždění tří hodin je rozdíl času od plánovaného příletu po otevření prvních dveří a zahájení výstupu z letadla na letištní ploše. V případě přestupu je stěžejní čas příletu do finální destinace.

Letecká společnost nemusí hradit finanční kompenzaci v případě, kdy byl let opožděn z důvodu nepředvídatelných okolností jako jsou diplomatické nepokoje, nepřízeň počasí nebo stávka personálu letiště či řídících letového provozu.

Stávka zaměstnanců letecké společnosti, stejně tak jako opilý steward Travel Service, není nepředvídatelná okolnost!

Jak získat finanční odškodnění? Obraťte se na leteckou společnost s žádostí o odškodnění z důvodu opožděného příletu. Rovnou informujte, že zpoždění bylo delší jak 3 hodiny a dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 máte nárok na finanční kompenzaci (částka dle vzdálenosti, viz výše). Uveďte své bankovní číslo včetně IBAN formátu a vyčkejte odpovědi.

Velmi pravděpodobně bude vaše reklamace zpožděného letu ignorována nebo obdržíte zprávu o tom, že zpoždění bylo z důvodu nepředvídatelných okolností, a proto nemusí aerolinky nic vyplácet. Případně aerolinie nabídne kompenzaci ve výši 50 € a jiných neodpovídajících částkách. V takovém případě návrh odmítněte a přenechte celý proces právní agentuře se specializací na tyto případy. Výměnou za provizí 25 % z vymožené částky vše zařídí za vás, a to i v nutnosti použití předžalobních výzev a samotného soudu. Vy platíte pouze provizi z peněz, které vám vysoudí. Osobně využívám společnost Vaše Nároky a zadat případ můžete zdarma zde.

K úspěšnému vymožení kompenzací budete potřebovat:

• elektronickou letenku vaší rezervace,
  • palubní vstupenku,
  • ideálně foto příletové tabule s vaším zpožděným letem.

O kompenzace můžete žádat až 3 roky zpětně.

Závěr

Zpožděné lety jsou běžnou součástí letecké dopravy a nelze je nijak předvídat či jim zamezit. Hlavní pro nás cestovatele je znát na co máte právo a jak uvedené bonusy včetně finančního odškodnění získat. Pokud se situace nebude vyvíjet dobře, zřejmě vám let zruší – v takovém případě si přečtěte další článek na téma Zrušený let – co dělat.

Nejsmutnější na celé problematice je fakt, že letecké společnosti tuto legislativu záměrně ignorují a doufají, že jim to cestovatelé prominou. Nebojte se ozvat, právo je na vaší straně, a to i přesto, že vám celé vedení Travel Service bude tvrdit opak. Bohužel právě oni jsou na lži a ignoraci specialisté...

V případě, že máte dotazy či doplňující informace k tomuto článku, napište nám do komentářů níže.

Hi

I am a 20-year-old man and for the first time I made more money investing in cryptocurrencies without leaving my home sitting in front of the computer. I am very excited about this. He read a lot about it and I decided to collect some money (some from my grandma, grandpa and the rest my parents added :) and invest in the cryptocurrency exchange. It was a very good decision because now I can afford to buy a new car (and for further investments). Girls love it. And I love girls :), I've never had as many girlfriends as now, they want to be with me themselves :)

The beginnings of the investment were not easy, I decided that I would be very careful in what I do and invest very little money so that I could learn and feel the stock market. With time, I had the same feeling that now is the right time to buy. I had such thoughts, if I don't do it now, I will never do it and then I will regret it. The effect varied sometimes with a loss and sometimes with a profit. But that was no reason to give up. I invested small amounts in order not to lose everything in the event of a wrong decision. When my decisions were right, I started to invest more and more money. Which brought me more and more profits. It was an amazing feeling. I'm proud of myself and so excited about it. I never thought it was possible to earn so much money in such a short time. The $ 250 investment was a very good investment of mine. If I manage to keep this earning blunt, I will have a problem what to do with the money. I don't know if I can handle it mentally, now I would tell everyone about my success :):):)

My next dream is to buy a new Lamborghini. I don't remember in which book I read that this car is the measure of wealth. Do you like it?

_

Added later:

It all started with registration on the bitcoin-investment.vip,that's what I owe to this company :):)

If this is not the appropriate department for such an interview, I am sorry, but I am new here.

Letíme z hurgady do ČR a letadlo ma 5 hodin spozdeni.. vztahuje se kompenzace i na dítě do 2 let? A v jakým tvaru nebo celkově jak se o kompenzaci žádá? Dekuji

Pavel Planespotter

Az priletite, v klidu si proctete clanek, je to tam napsane. Pokud ma dite letenku, tak ano. Pokud tedy letite s evropskou aerolinkou a ne Air Cairo.

Avatar uživatele floodland
floodland

Nejsem si jistý, jestli se toto vztahuje i na odlety s cestovkou. Ve smlouvě většinou bývá, že odlet i přílet se může měnit v rámci celého dne.

Dobrý den, chci se zeptat, loni jsme letěli s rodinou do Hurghady. Na letišti v Praze se s námi nikdo nebavil, byli jsme s dětmi zavření v posledním gatu a ani nevěděli kdy poletíme, jen se odletový čas neustále prodlužoval. Když jsme se zeptali pracovníka letiště aby nám dal více info, byl jen arogantní ať si počkáme. Po dvou a půl hodinách čekání jsme poprosili o pití alespoň pro děti, z důvodu, že nevíme kdy vůbec odletíme a byli jsme odbyti se slovy, aby jsme drželi hubu, že jestli nepřestaneme otravovat, nikam letět nemusíme. nedostali jsme žádné občerstvení a ani informace. Nakonec zpoždění letu bylo přes 3 hodiny, přesně 3 hodiny a 6 minut. Po návratu z dovolené jsme uplatňovali u letecké společnosti nárok na kompenzaci za zpoždění letu. Letecká společnost nás ale téměř půl roku ignorovala a my nedostali žádnou odpověď. Podali jsme tedy podnět na úřad pro civilní letectví, kterému letecká společnost po 2 měsících konečně odpověděla, že zpoždění letu trvalo 2 hodiny a 59 minut a proto nemáme nárok na finanční kompenzaci. My ale víme, že je to lež, máme i video z letadla kdy v jejich uvedený čas příletu jsme byli ještě ve vnad Hurghadou. A první otevření dveří a vystupování z letadla, bylo opravdu až po 3 hodinách.. A tak mě zajímá, zda máme nějakou šanci s naším videem dokázat, že zpoždění bylo opravdu přes 3 hodiny a nárok na kompenzaci máme. Chtěla už jsem předat vymožení kompenzace společnosti Vaše nároky, ale bohužel teď nepřijímají žádné nově případy. Děkuji za odpověď.

s kým jste letěli?

Avatar uživatele Breathe
Breathe

Podle způsobu jednání tipuji SmartWings.

ano Smartwings

Avatar uživatele mil.maccza
mil.maccza

pred 2 rokama tez Smartwings, zpozdeni z Brna do Burgasu z duvodu zavady az po vzletu 6hod. Oni bez reakce, civilni letectvi nic, dal jsem vasenaroky.cz a teprve ted se to blizi k soudu. takze asi tak

Avatar uživatele indierock
indierock

Mate niekto skusenost s vymahanim odskodnenia, ak >3hod meskanie podla slov personalu vzniklo po zrazke s vtakom ("birdstrike") na predchadzajucom lete z rotacie?

No napr. na http://avherald.com/ sa tento incident nenachadza.

Aerolinka sa klasicky vyhovarala, ze slo o "exceptional circumstance", no napr. tu pisu, ze pokial islo o birdstrike na predchadzajucom lete, tak uz situacia je ina https://www.weclaim.com/travel-c...rcumstance

Avatar uživatele petr.jurcik
petr.jurcik

Dne 18.2.2020 jsem letěl na trase Praha-Frankfurt-Almaty (Kazachstán) s Lufthansou. Po příchodu na gate ve Frankfurtu nám bylo najednou sděleno těsně před nástupem, že let LH648 je zrušený z důvodu špatného počasí. Na základě informací http://ogimet.com/display_metars...071EmLnSCE je vidět, že počasí v Almaty bylo v pořádku. Byli nám vypsány letenky přes Turkish Airlines, zpoždění na příletu do Almaty 4-5 hodin.

Psal jsem na zákaznický servis Lufthansa, společnost trvá na tom, že let byl zrušen z důvodu počasí a nabízí kompenzaci 150 EUR. Všechny ostatní lety v Almaty v daném čase bez problémů přiletěly a odletěly.

Podle mě je reálným důvodem skutečnost, že z Almaty se do Frankfurtu A330 vrací jako LH649 přes Nur-Sultan, kde v té době bylo skutečně špatné počasí, cestujících Frankfurt-Almaty bylo cca 40. Let by musel v Almaty čekat na zlepšení počasí v Nur-Sultanu, to se mě ale podle mě netýká, já letěl jen úsek Frankfurt-Almaty, kde počasí bylo v pořádku.

Myslíte, že má smysl se Lufthansou dohadovat nebo přijmout nabízenou kompenzaci 150 EUR?

Děkuji za informaci a pomoc.

Hezký den.

Děkuji za informaci a pomoc.

Hezký den.

Avatar uživatele Patrik Ihracky
Patrik Ihracky

Ahoj,

vyuzil jsem sluzeb vasenaroky.cz pro situaci, kdy stavkoval palubni personal Lufthansy 7.-8.11.2019, kdy jsme meli v patek 8.11.2019 odletat do Bangkoku, ale diky nastale situaci jsme leteli az druhy den. Tim padem mi propadl navazny let z Bangkoku do Chiang Mai (musel jsem koupit novou letenku s Air Asia) a samozrejme noc v hotelu. Tak trochu jsem spolehal na zde uvedenou vetu: "Stávka zaměstnanců letecké společnosti, stejně tak jako opilý steward Travel Service, není nepředvídatelná okolnost!"

No na zacatku tydne jsem dostal zamitavou odpoved, ze mi nevznika nahrada diky tomu, že zrušení letu bylo způsobeno stávkou zaměstnanců Lufthansy. Skutečnost jsme ověřovali (vasenaroky.cz) a vzhledem k tomu, že v plánovaný den Vašeho letu skutečně stávka probíhala, nejedná se ze strany letecké společnosti pouze o výmluvu.

Ale aby to nevypadalo blbe, tak mi chteji proplatit alespon noc v hotelu za 500Kc.

Mam toto nejak rozporovat nebo jsem skutecne bez sance?

Velice dekuji za reakci.

Tohle se mi nezdá, to by nastalo pokud by stávkovali třeba zaměstnanci letiště, ale ne letecké společnosti.

Avatar uživatele hugonovak
hugonovak
  • (upraveno 2020-02-19T15:13:52+01:00)

Skús inú spoločnosť, príp. choď do toho samostatne. Vasenaroky predpokladajú, že by spor nevyhrali, a tak do toho nechcú ísť.

Avatar uživatele Breathe
Breathe

Zprostredkovana zkusenost - stejna situace (stavka aerolinky), odmitly to vsechny oslovene agentury. Zjevne se jim nechce jit k soudu.

V Německu...

Mam koupenej zpatecni let s z Vidne do Bangkoku a zpet. Pres Kanton a technickej stop Urumci. Kvuli coronaviru me zrusili let z Kantonu do Vidne a let z BKK do Kantonu posunuli o 10hodin.

Vite nekdo jak postupovat? Jsem v Thajsku a chci se vratit. 😂

Petr76

Koupit si jednosměrnou letenku do ČR a požádat o refundaci zrušené části letenky?

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
  • (upraveno 2020-02-13T08:07:43+01:00)

No pláč je na mistě

1. Zkusit požádat o změnu letiště v Evropě, kam soudruzi ještě létají, pokud nějaká taková země v EU je (pravděpodobnost dost mizivá)

2. Koupit si jednosměrnou letenku a požádat soudruhy o vrácení části peněz za zrušenou letenku. Koupit pokud možno co nejdřív. (drahé, ale asi jediné reálné řešení)

3. Zůstat v JV Asii a požádat o změnu data letu řekněme o 3 měsíce (nejlepší z mého pohledu :-))

Vi nekdo jak se vypočte refundovana castka? Kdyz zpatecni letenka stala 400€ a zrusi jeden let ze čtyř. 🤔

Надежда Константиновна Крупская
  • (upraveno 2020-02-13T08:52:21+01:00)

Dostaneš asi polovinu.

A s tím Kantonem opatrně, jestli nemáš čínská víza, tak tam nemá smysl vůbec letět.

Ahoj, Ryanair zmenil let jeste pred odletem o vice nez 3 hodiny. Nabizeji, ze je mozne let zrusit. Dostanu plny refund za oba smery ve stejne rezervaci? Pripadne, vztahuje se na toto take odskodneni z tohoto clanku? Diky.

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1

Tak let se většinou mění před odletem. Po něm už to jaksi nejde :-)))

Nárok na odskodneni zalezi na tom jestli ti to změnili více než 14 dnů před nebo ne. Vsechno je v článku. Stačí cist.

Ahoj, včera měl Wizzair zpoždění přes 12 hodin z Petrohradu do Londýna, jelikož bychom nestihli přestup (letenky nebyly ve stejné rezervaci), koupili jsme nové a Wizzair nevyužili. Vzniká mi taky nárok na kompenzaci? Check in normálně proběhl..

Ano.

• (upraveno 2020-02-01T09:55:21+01:00)

Pokud jste neleteli,tak nárok na kompenzaci nevzniká.Muzete to zkusit,treba vam to vyjde,ale pokud zjistí,že jste neleteli,což je reálné,tak máte smůlu.

Avatar uživatele petrcb
petrcb

Nejsem si 100% jistý s kompezací-Wizz je evropská společnost, ale let je z Petrohradu - není v EU

Petr76

Když si nejste jistý, není lepší nepsat zavádějící nesmysly?

261/2004 platí pro EU aerolinky vždy.

Kontrolni otazka: Kdyz mam letenku Viden-Urumci-Kanton-KL bere se teda celkove zpozdeni az v KL? Protoze prvni let do Urumci mel 23hodin delay. V Urumci jsme cekali dlouho v letadle pred vzletem a tim jsme nabrali dalsi ztratu. Pak byl chaos v Kantonu, kde jsme si museli vyzvednout zavazadla kvuli prvnimu zpozdeni (23hod), a oni ty zavazadla poslali na jinej terminal. 😂 kvuli tomu nam uletel navazujici let do KL. Dostali jsme podruhé hotel a leteli o 17hodin pozdej dalsi den.

Celkem teda zpozdeni v KL bylo oproti planu 41hodin. 😂 Bere se zpozdeni v cilove destinaci jako Kanton (600€) a pak KL (600€) a nebo jen KL? 😈 Jen se ptam pro jistotu, abych si nenechal neco ujit 😈

Se me nenacetl clanek, az ted vidim, ze se nehledí na přestupy. 😂

Tak se aspon muzete pobavit nad 3denni cestou do Asie 😂

Pavel Planespotter

Bere se až přílet do finální destinace. Cesta mezitím není z tohohle pohledu důležitá.

Zdravím, potřebuji jen ověřit tuto část z Vašeho článku: viz "600 € při vzdálenosti nad 3.500 km (pokud je zpoždění v rozmezí mezi 3 a 4 hodinami, aerolinka má právo kompenzaci snížit o 50%, tedy 300 €)"

Zajímá mne to zmíněné snížení o 50%. Řešíme kompenzaci za let zpoždéný 3hodiny 10 minut vzdušná vzdálenost necelé 4 000 km.

Opravdu nám mohou snížit kompenzaci na 300 Eur na osobu? Z jakého materiálu tato informace vyplývá? Moc díky

Zdravím Evo, je to jak píšeme. Nemáme důvod si vymýšlet 😎

Odkaz na originální zdroj je v úvodu, pročtěte si jej.

Dobrý den,

14. prosince jsme měli odletět z Vídně přes Adis Ababu do Mombas s leteckou společností Ethiopian airlines.

Jelikož náš let přebukovali a na nás vyšel černý Petr, tak jsme se nevešli do letadla a řekli nám, že nám dají kompenzaci 600€ a dostaneme hotel a jídlo. Hotel jsme dostali, avšak o kompenzaci jsme si měli napsat na jejich e-mail k tomu určený.

Hned ten den jsme jim napsali e-mail se všemi požadovanými doklady, avšak po třech týdnech jsme nedostali žádnou odpověď.

Neřešil jste někdo něco podobného a nevíte jak to řešit? Jelikož nás letěla celá rodina, tak kompenzace, kterou nám slíbili dohromady dělá 3600€, což není úplně málo.

Petr76

Můžeš si třeba přečíst těch 850 příspěvků na toto téma níže.

Ahoj Petře, to jsem si samozřejmě přečetl, ale spíše mi jde o to, jestli někdo nemá stejnou zkušenost přímo u Ethiopian...

Dobrý den,

je prosím šance na nějaké kompenzace také za lety mimo EU ?

Absolvovali jsme více než 3 hodiny zpožděné lety Miami - Trinidad, Tobago - Trinidad, Trinidad - Bridgetown.

Děkuji za radu.

Kryštof Hájek

Dobrý den, v USA žádný zákon/směrnici na finanční odškodňování nemají. Nicméně určitě bych zkusil napsat aerolince a o nějakou kompenzaci požádat. Americké spolčenosti občas sami nabídnou alespoň voucher na další lety, apod.

Dobrý den,

měli jsme zakoupeny letenky Vueling z Lanzarote do Prahy s mezipřistáním v Barceloně. Na Lanzarote přiletělo dle tvrzení personálu jiné letadlo a cestující se nevešli na palubu, my ano. Další cestující z naší skupiny nevzali a dostala přímo formulář na kompenzaci za let. Než se vše vyřešilo, měl let zpozdění přes 3 hodiny a nestihli jsme navazující let a do Prahy přiletěli až druhý den (hotel a vše další nám zařídili).

Předpokládám že nárok na kompenzaci bude, otázka je zda a jak musíme dokazovat že zpozdění bylo vinou Vuelingu nebo stačí jen původní letenky a reálné palubní lístky.

Moc děkuji,

Roman

Kryštof Hájek

Dobrý den, vy ani nemáte reálnou možnost cokoloiv dokazovat. Stačí podat žadost a čekat na odpověď. Až v případě, že by aerolinka zamítla, máte možnost se obracet na příslušné úřady.

Jen bych doplnil, že zmiňovaný "formulář na kompenzaci za let" bude pravděpodobně nějaký souhlas s kompenzací jiného typu, po jehož podepsání nárok na standardní kompenzaci zaniká.

Dobrýd en, prosím o radu.Letěli jsme se společností Smartwings z Prahy do Antalya v Turecku.Původní start měl být ve 4:15h, plánovaný přílet 9:15h.Po asi hodině lketu nám bylo na Budapeští oznámeno, že se vracíme do Prahy a důvodu technické závady na letadle.Proběhlo čekání na letišti, poukaz n aobčerstvení.Druhý pokus odletu proběhl ve 13 h, přílet 16h.Již bez komplikací.Na hotel jsme se dostali až ve 20:30h. Reklamaci jsme podali, byla nám nabídnuta kompenzace 3.000,- Kč na osobu, se kteoru jsme nesouhlasili. Telecká společnost dále nereaguje.Prosím o radu, jaké máme nároky a jak je žádat. Děkuji.

Máte nárok na kompenzaci dle Nařízení č. 261/2004 ve výši 400 euro na osobu. Počítejte ale s tím, že ze Smartwings/Travel Service bude komplikované kompenzaci dostat. Doporučuji se obrátit na Úřad pro civilní letectví nebo rovnou předat některé ze společností, které se zabývají vymáháním kompenzací.

Dobry den, meli jsme zpozdeni na letu Wroclav-Corfu. Letecka spolecnost nam tvrni, ze bylo zpozdeni z duvodu smernic2019-0051-E, vyrazeni boeingu. Chce nas kompenzovat 200e, ale narok je 250e. Maji pravdu?

Pokud vám nabízejí 200 EUR, berte :) těch 50 EUR za případné tahanice a dohadování nestojí a bůhví, jestli by to nakonec i na ty Boeingy neuhrály.

Dobrý den,

18/10 při letu s Air Europa z Mnichova do Ria (přes Madrid a Sao Paulo, poslední část Sao-Rio s GOL, nicméně na jedné letence přes Air Europu) se zpozdil let UX057 Madrid-Sao Paulo o 7hod.

Let G31078 Sao-Rio, který měl původně letět GOL, letěl náhradní Azul AD4131, nicéméně do Ria jsem tak jako tak dorazil o právě 7 hodin později oproti původnímu pánu.

Údajně bylo působeno katalánskými prostesty v Barcelově, díky čemuž nepřileletěl Dreamliner z Barcelony, kterýmžto jsem měl letět do Sao Paula, jak pravily dámy na přepážce AirEuropy v Madridu.

Je pravda, že tou dobou byly některé lety v Barcelově opožděné/zrušené, právě z důvodů protestů, netuším však, jak si ověřit, že právě původně plánované letadlo na můj let UX057 bylo takto v Barceloně zdrženo.

Má význam pokoušel se žádat o refundaci, nebo to tak jako tak uhrají právě na politické nepokoje ?

děkuji

Pokud je šance, vždy zkusit... Nic to nestojí.

Dobrý den, při letu Praha -Dauha, Dauha-Penang-Langkawi (oba lety se společností Quatar) se nepodařilo k vůli bouřce přistát na Langkawi. Letadlo se vrátilo na Penang a po nějaké době nás odvezli na hotel zaplatili nám večeři a ráno snídani odpoledne nás odvezli na letiště a posadili nás do letadla do Subangu a následně na let Subang-Langkawi. Oba lety provozovala asijská nízkonákladovka. Oba měly zpoždění. Do cíle jsme odletěli se zpožděním 30 hodin.

Máme nárok na kompenzaci?

Petr

Ne

Qatar...ne Quatar

Načíst všechny komentáře

Proč prodává Kiwi.com levnější letenky než Ryanair?
David Eiselt 2021-08-20T12:12:00+02:00 69 komentářů

V médiích se aktuálně řeší spor Ryanair vs. Kiwi.com (např. článek na Zdopravy.cz), kdy aerolinka odmítá pustit na palubu zákazníky tuzemského vyhledávače letenek Kiwi.com. Téma je to zajisté ožehavé…

Rodina na pláži
Soutěž s Blue Style o hlavní výhru 15.000 Kč na dovolenou
David Eiselt 2021-06-24T20:34:00+02:00 21 komentářů

Koronavirus a celou pandemii bereme jako příležitost k restartu a nastolení nových pravidel. Měníme priority i naše přesvědčení, že individuální cesty jsou nejlepší. Není a nikdy tomu tak nebylo.…

Eurowings
Eurowings zakládá bázi v Praze a přidává 11 nových spojení
David Eiselt 2021-06-21T22:18:00+02:00 6 komentářů

Nedávná informace o chystané bázi německých aerolinií Eurowings, které v Praze chystají ponechat od podzimu 2021 dvě letadla Airbus A320 a od léta přidat ještě třetí, zdvihla vlnu zájmu a…

Noční vlak v Rusku
Noční vlaky z Česka po Evropě
Kryštof Hájek 2021-06-10T22:38:00+02:00 6 komentářů

Posledních několik let na evropské železnici můžeme pozorovat zajímavý trend: obnovování nočních lůžkových vlaků. Stojí za ním hned několik důvodů od ekologických tlaků po stále se…