Zpožděný let? Radíme co dělat a jak získat kompenzace při zpoždění letu

Napsal
  • ...
  • Blog
  • Ostatní
  • Zpožděný let? Radíme co dělat a jak získat kompenzace při zpoždění letu

Během cest mohou nastat chvíle, kdy budete řešit zpoždění vašeho letu, což je jistě nepříjemná situace. Pokud ale víte, co dělat a na co máte nárok během čekání na zpožděny let, můžete z celé situace vytěžit více, než jste vložili. Čekají na vás totiž služby na letišti i případná finanční odškodnění.

Kdy mám nárok na kompenzace?

Ne u všech letů se budeme moci domáhat kompenzacích plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004, kterým se stanovují společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů. Dokument si můžete přečíst zde eur-lex.europa.eu.

Náš let musí:

• začínat na letišti na území členského státu, nebo
  • končit na letišti na území členského státu a zároveň být operován evropskou aerolinkou

Členským státem se rozumí země Evropské Unie a Norsko, Švýcarsko a Island.

Pokud splňujete uvedenou legislativní podmínku, pokračujte dále. Nechcete–li věnovat čas a úsilí vymáháním odškodnění z leteckých společností, přenechte to na nás a vyplňte formulář pro získání finančních kompenzací.

Nárok na občerstvení

Letecký dopravce má povinnost se postarat o cestující v případě značného zpoždění na letišti odletu za předpokladu, že je plánovaný odlet zpožděn alespoň o 2 hodiny nezávisle na příčinně zpoždění.

Výše zpoždění k uplatnění nároku se odvíjí od celkové vzdálenosti letu následovně:

• 2 hodiny u letů do 1.500 km
  • 3 hodiny u letů od 1.500 km do 3.500 km
  • 4 hodiny u letů nad 3.500 km

Je jedno, zda je let zpožděn z důvodu stávky, špatného počasí nebo pozdního příletu letadla z předchozí destinace. Zároveň se o vás aerolinka musí postarat jak na letišti odletu, tak i na případném přestupním letišti, kdy zpoždění neúměrně zvýší čekání na návazný let.

Nárok máte na občerstvení úměrné délce zpoždění. Jednoduše, pokud je váš let opožděn o 2–4 hodiny, pravděpodobně dostanete voucher na občerstvení, který pokryje vodu a bagetu, případně menší jídlo v letištním fast–foodu. Je–li zpoždění delší, můžete dle situace požadovat voucher další.

Mimo to vám dopravce musí umožnit dva bezplatné hovory. Ty jsou však v dnešní době letištních wi–fi téměř zbytečné.

Jak občerstvení získat? Většinou se letištním rozhlasem svolávají cestující k dostavení se na určitou přepážku, kde jsou vydávány vouchery na jídlo. Informujte se případně personálu u odletového gatu.

Nárok na ubytování

V případě, že váš let bude opožděn do druhého dne, musí vám letecká společnost zařídit ubytování včetně dopravy z letiště a zpět. Během situacích jako jsou stávky či sněhové kalamity, většinou probíhá úplné zrušení letu a vy čekáte i několik dní na nový let. I v takovém případě vám musí letecká společnost zařídit hotel včetně stravy po celou dobu čekání na nový let.

Pokud by přeprava na hotel mohla způsobit další zpoždění, nemusí dopravce tuto službu poskytnout. Máte–li však předpokládané zpoždění v délce 8 a více hodin během noci, vždy trvejte na hotelu.

Jak získat hotel? Vyhledejte si pracovníka, který má váš let na starosti a s odvoláním na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 se domáhejte o ubytování. Nenechte se odbýt. Aerolinky se snaží tuto službu cestujícím upřít, a to je protizákonné.

Nárok na finanční odškodnění

Asi nejzajímavější na celé věci je poslední nárok v podobě finančního odškodnění za váš zpožděný let až 16.000 Kč. Pokud totiž do cílové destinace dorazíte později o 3 hodiny a více, musí vám letecká společnost proplatit následující částky:

• 250 € při vzdálenosti do 1.500 km
  • 400 € při vzdálenosti od 1.500 km do 3.500 km
  • 600 € při vzdálenosti nad 3.500 km

Vzdálenost se počítá ortodromou mezi počátečním a cílovým letištěm bez ohledu na to, zda a kde přestupujete.

Zpoždění tří hodin je rozdíl času od plánovaného příletu po otevření prvních dveří a zahájení výstupu z letadla na letištní ploše. V případě přestupu je stěžejní čas příletu do finální destinace.

Letecká společnost nemusí hradit finanční kompenzaci v případě, kdy byl let opožděn z důvodu nepředvídatelných okolností jako jsou diplomatické nepokoje, nepřízeň počasí nebo stávka personálu letiště či řídících letového provozu.

Stávka zaměstnanců letecké společnosti, stejně tak jako opilý steward Travel Servicu, není nepředvídatelná okolnost!

Jak získat finanční odškodnění? Obraťte se na leteckou společnost s žádostí o odškodnění z důvodu opožděného příletu. Rovnou informujte, že zpoždění bylo delší jak 3 hodiny a dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 máte nárok na finanční kompenzaci (částka dle vzdálenosti, viz výše). Uveďte své bankovní číslo včetně IBAN formátu a vyčkejte odpovědi.

Velmi pravděpodobně bude vaše reklamace zpožděného letu ignorována nebo obdržíte zprávu o tom, že zpoždění bylo z důvodu nepředvídatelných okolností, a proto nemusí aerolinky nic vyplácet. Případně nabídne kompenzaci ve výši 50 € a jiných neodpovídajících částkách. V takovém případě přenechte celý případ právní agentuře se specializací na tyto případy. S provizí 25 % z vymožené částky vše zařídí za vás, a to i případně předžalobních výzev a samotného soudu. Vy platíte pouze provizi z peněz, které vám vysoudí. Osobně využívám společnost Vaše Nároky a zadat případ můžete zdarma zde.

K úspěšnému vymožení kompenzací budete potřebovat:

• elektronickou letenku vaší rezervace,
  • palubní vstupenku,
  • ideálně foto příletové tabule s vaším zpožděným letem.

O kompenzace můžete žádat až 3 roky zpětně.

Závěr

Zpožděné lety jsou běžnou součástí letecké dopravy a nelze je nijak předvídat či jim zamezit. Hlavní pro nás cestovatele je znát na co máme právo a jak uvedené bonusy včetně finančního odškodnění získat. Pokud se situace nebude vyvíjet dobře, zřejmě vám let zruší – v takovém případě si přečtěte další článek na téma Zrušený let – co dělat.

V případě, že máte dotazy či doplňující informace k tomuto článku, napište nám do komentářů níže.

Hezký den, prosím o radu. V pripade, že Vám společnost odepře nástup na palubu z důvodu kapacity a je schopna zajistit let až následujícim spojením a v důsledku této skutečnosti dojde k určite finanční újmě (zmeškaný kurz za 1500€), nese za toto letecká společnost odpovědnost a lze se domáhat i proplacení této újmy, která vznikla v důsledku toho, že byl odepřen nástup do letadla? Děkuji za názor

Máte někdo zkušenosti s vyplácením odškodného za zpoždění letu u ČSA? Proběhlo to bez problémů? Jak dlouho to trvalo?

Také by mne zajímalo. Reklamoval jsem let před měsícem a zatím žádná odpověď. Mají ze zákona nějaký limit?

Dobrý den, mám otázku - pokud jsem měl zpožděný let o více jak 3 hodiny, na který jsem navíc nebyl z důvodu kapacity letadla (menší letadlo než původně plánované) připuštěn a letěl jsem tak až následující den, tak jestli mám nárok pouze na 1 refundaci za zpožděný let nebo na 2 refundace za zpožděný let + odepření nástupu na palubu? Děkuji za odpověď.

Avatar uživatele Martas6
Martas6

Dobrý den,

mám prosbu ohledně náhrady za zpoždění letu. Jedná se o let z Tampy do Prahy s přestupem v Curychu, kdy celkové zpoždění bylo 5hodin a 15minut. Letenka byla vystavena společností Swiss air, nicméně první segment z Tampy do Curychu byl operován společností Edelweiss a druhý segment z Curychu do Prahy byl operován přímo společností Swiss air. Když jsem se obrátil s žádostí o náhradu za zpoždění letu na Swiss air, tak mě odkázali na Edelweiss. Je tento postup správný? Nebo se jen snaží vykroutit z povinnosti? Předem děkuji, Brož Martin

dobrý den,v pátek neteř odlítali z Wídenského letiště do Madridu,,let měl zpoždění víc jak 7 hod,,údajně si posádka musela více odpočinout,, domáhát zpětně kompenzaci za zpoždění se má u letecké společnosti?vše je nafoceno jak při odletu z letiště tak i tabule při příletu v Madridu....poradí někdo online formuláře? děkuji

Dobrý den, žádám o odškodné za opožděný let (o více jak 2 hodiny) Praha -Burgas - Travel. Na mojí žídost nikdo nereagoval až po podání stížnosti od Úřadu civilního letectví mi nabídli smírčí urovnání v hodnotě 3000,- na osobu. Mám to vzít? Díky.

Ahoj. Chtěl bych letět z Lisabonu do Malpensy (TAP) a z Malpensy do Prahy (Easyjet). Je to přestup mezi terminály 1 a 2 a mám na přesup 1:10. Je to reálné? A co se stane, když to nestihnu? Druhá letenka propadne? Nebo mi Easyjet nějak vyjde vstříc a nacpe mě do dalšího letadla.? Mě ten dotaz přijde hloupý, ale nikde jsem nenašel jak to funguje.

Stihnout se to dá. Ale stačí malé zpoždění prvního letu a jste v háji. Gate se uzavírá většinou 20-30 minut před odletem, takže reálně moc času nemáte. Sice většinou při odletu bývá také zpoždění, ale spoléhejte na to, když by se to zrovna hodilo :-) Jelikož máte letenky od 2 různých společností, druhý let by vám propadl, zaplatíte si znovu a cena bude pravděpodobně vyšší, než původní. Tak krátký přestup bych bral jen v případě, že si koupíte letenku od jedné společnosti (jako jeden let z Lisabonu do Prahy). Potom v případě nestihnutí při přestupu se o vás společnost nějak postará. Případně třeba kiwi.com nabízí něco jako garanci přestupu (i mezi více aerolinkami). Víceméně je to pojištění, kdy v případě problému vám zajistí náhradní let. Osobní zkušenost ale nemám.

Dobry den, mel bych dotaz na nasledujici situaci. Letel jsem s Austrian Praha-Viden, Viden-Budapest. Praha-Viden v pohode, Viden-Budapest byl zrusen let kvuli technicke zavade na letadle. Nahrada byla pristavenym autobusem misto letadla (cc.2,5 hodiny jizdy+hodina reseni). Da se za tuto situaci neco kompenzovat?

Dekuji

Kryštof Hájek

Dobrý den, záleží, kdy jste dosáhli cílové destinace, tedy Budapešti. Pokud více než 2 hodiny po plánovaném příletu, pak se samozřejmě na vás vztahuje kompenzace ve výši 250 €. Zrovna Austrian vyplácí rychle, stačí jim napsat e-mail.

Zpoždění na PŘÍLETU musí být nad 3 hodiny (nikoliv 2, jak je uvedeno v předchozí odpovědi), aby byl nárok na 250€. Při zpoždění nad 2 hodiny u ODLETU máte nárok na občerstvení na letišti, ale jeho výška stačí tak na nejlevnější bagetu.

Dekuji za odpovedi. Zpozdeni jeste zkontroluji. Nicmene obcerstveni na cestu v podobe housky a jablka jsme dostali :-)

Dobrý den, chtěl by jsem se zeptat. Minuly týden jsem letěl z NYC do Prahy s přestupem v Oslu. Letenky jsem kupoval přes webový portál GoToGate(obě letenky naráz). Let byl v obou případech proveden

společnosti Norwegian. Z NY do Osla byl náš let zpozdeny o 6,55h a z Osla do Prahy o 4h. Důvod zpoždění byl v obou případech technický problém letadla. Z Osla do Prahy jsme museli dokonce nouzově přistát a měnit letadlo. Že mám nárok na finanční kompenzaci podle 261/2004 na let z Osla do Prahy jsem se z vašeho webu dozvěděl. Ale před pár dny mi GoToGate napsal email, že mohu přes jejich webové stránky zadat o kompenzaci za let NY-Oslo ve výši €390. Jaké jsou prosím nařízení o finančních kompenzacich na lety mezi USA a Evropou? Mohu si o kompenzaci žádat sám? Předpokládám, že pokud budu žádat přes web GoToGate, tak si z mé kompenzace vezme nemalé procento. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den Luboši, máte nárok na 600 € za osobu. Gotogate vám už nabízí poníženou částku :) což je víc, než kdybyste i využil námi doporučovanou agenturu (ta si bere 25 %, tedy pro vás 450 €).

Avatar uživatele major007
major007
  • Přidal se před 3 měs
  • Napsal 1 komentář
  • (upraveno 2017-11-14 21:44:05)

Dobrý den,

mám jeden problém, cestoval jsem z Bratislavy do Girony, letadlo mělo odletět ve 14:40, ale kvůli technické závadě mělo zpozdění, odletěli jsme ve 20:05, tudíž nárok na kompenzaci mám, vyplnoval jsem formulář od ryanairu (https://eu261expenseclaim.ryanai...73fa8b6f32), ve druhé části formuláře, po požadováno abych vyplnit za hotel, stravu a pití - žádné nebyly, dostali jsme vouchery. Jakou variantu mám zaškrnout, (Použili jsme alternativní let od společnosti Ryanair, Zarezervovali jsme si let s jinou leteckou společností, Tohoto přerušeného letu společnosti Ryanair jsme se nezúčastnili, a požadujeme vrácení peněz), abych mohl formulář odeslat, jelikož mě to nechce pustit přes náhrady hotelu, pití a jídla, protože tam nemám vyplněnou částku? Děkuji za podporu

Formulář jsem vyplňoval zhruba před měsícem a je fakt, že je trochu zmatečný. Nicméně jsem vyplnil částku 800€ (2x400€ u letu nad 1500km) na konci u jiných nákladů (taxi,...) a to samé u celkové částky (poslední položka). Nicméně je důležité přidat průvodní dopis, kde napíšete i bankovní spojení. Jiné doklady jsem nepřikládal. Vyřízení u Ryanairu bylo nakonec bleskové. E-mail s přiznáním kompenzace přišel ten samý den a peníze na účtu byly za 9 dní (psali do 10 pracovních dní). Takže spokojenost.

Dobrý den, mám jeden problém, letěl jsem minulý týden z Bratislavy do Girony, let měl plánovaný odlet ve 14:40, díky zpoždění (technická závada) jsme odlétali ve 20:05, tudíž nárok na kompenzaci mám nárok, vyplňoval jsem na stránkách Ryanairu (https://eu261expenseclaim.ryanai...8e7ceea764) nárok na proplacení výdajů, ale mám problém s odesláním formuláře, protože mě systém nepustí,jelikož tam nemám vyplněnou částku za ubytování atd. Žádné hotelové výdaje jsme neměli, můžete mi prosím poradit jakou variantu v tomto formuláři zakškrnout, aby šel formulář odeslat?

Letěla jsem asi před rokem z Berlína do Porta a zpátky, let zpátky byl zpožděný cca o 3,5 hodiny. Zadala jsem případ včetně letenek a fotek na VašeNároky hned po návratu. Rok se to táhlo, Ryanair prý nereagoal na předžalobní výzvu, teď mi od VašeNároky došla zpráva, že vzhledem k tomu, že let nebyl z ČR a oni nemají spolupracující právníky v Německu, nemůžou podat žalobu a tedy s tím nic dělat. Jaké mám teďka možnosti? Nemáte s tím někdo zkušenost?

Dobrý den Dášo, zkuste podat reklamaci ještě jednou sama přímo u Ryanairu. Za poslední rok dost změnili přístup a snaží se vyplácet. https://eu261expenseclaim.ryanair.com/

Dobrý den. Mám dotaz.V srpnu jsme letěli z Prahy do Monastiru s leteckou společností Tunis Air přes cestovní kancelář Blue Style.Letadlo mělo zpoždění 7. hodin. Nechala jsem si vystavit potvrzení o zpožděném letu a reklamovala jsem toto zpoždění u cestovní kanceláře. Tato cestovní kancelář mě odkázala na leteckou společnost.Letecká společnost mi napsala, že toto zpoždění letu musím reklamovat u cestovní kanceláře.Když jsem se se znovu obrátila na cestovní kancelář Blue Style, tak mi napsali, že neví, že by to měli vyřizovat oni a od té doby dělají mrtvého brouka.Co stím? Mám se obrátit na právního zástupce, nebo na ČOIku? Děkuji a přeji hezký den.Jitka Vrbková

Dobrý den, odškodnění musíte řešit přes leteckou společnost, nikoliv cestovní kancelář. Pokud odmítají hradit nároky, je nutné řešit skrze agenturu.

Ahoj, my měli na konci září zpožděný let do Milána o 4h22min s EasyJet kvůli technické poruše letadla. Žádali jsme přes formulář přímo na webu EasyJet, po 6 dnech nám napsali, že náš nárok přijímají a po dalších 6 dnech přišlo 250 Eur za každou osobu :-) Žádná právní agentura v tomto případě nebyla potřeba.

Avatar uživatele brichta
brichta

Dobrý den,

včera jsem cestoval s Ryanairem z Verony do Norimberku. Měli jsme odlétat z Verony v 17:35. Odbavení proběhlo v pohodě, všechny nás naložili do autobusu na letišti, ale cca po půl hodině jsme z autobusů zase museli vystoupit a bylo nám sděleno, že nepřiletělo letadlo z Norimberku (údajně kvůli špatnému počasí) a že pro nás přijede autobus, odveze nás na letiště do Bergama a poletíme z Bergama. Přitom z Verony letadla normálně odlétala i přilétala. Nakonec jsme do Norimberku přililetěli v 1:30 se zpožděním 4 hodiny a 46 minut (na mail mně přišlo i potvrzení od Ryanairu o tomto zpoždění). Mám v tomto případě nárok na kompenzaci nebo to bude Ryanair hrát na nepřízeň počasí?

Děkuji.

dobrý den moje mamka vcera se vratila z vladivostoku ale jeji letadlo melo vic než 9hod spoždení ma možnost si stěžovat na leteckou společnost i když není v EU .diky za radu

Odlétali jsme z Turecka, Alanye do Prahy 8.9.2017 ve 20.30 hodin,

měli jsme odlétat ve 16.30 hod. Celou rozdílnou dobu jsme strávili

odbaveni na letišti. Na popud spolucestovatelů jsme se hlásili

o občerstvení, ale bylo nám řečeno finiš, a nedostali jsme nic.

Do Prahy jsme přiletěli o 4 hodiny později. Při čekání na zavazadla

hlásili, že z technických důvodů přijedou po páse později. Zavazadla jsme dostali ve 23.30 hod. Vlaky, autobusy nám ujeli,

strávili jsme noc na letišti na lavičce. Ráno ve 4.23 hodin jsme

odjeli na vlakové nádraží. Doma jsme byli až v 11.00 hodin.

Místo 15 hodin cestování jsme cestovali 25 hodin. Pak jsme oba

dva onemocněli, což přičítáme dlouhému pobytu na letištích.

Cestovní kancelář Orex Travel s.r.o. mi nyní sdělila, že nemáme

na nic nárok.

Dobrý den, Davide, má nějaký smysl řešit žádost o kompenzaci u TAP Portugal osobně? Lépe řečeno - komunikuje společnosti se zákazníky, nebo reaguje jako velké množství společností až na soudní výzvy? Děkuji. :)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaký je postup pokud cestující čeká skoro 24 hodin kvůli povětrnostním podmínkám na letišti jaké má možnosti se bránit. Co vše může požadovat a kde si stěžovat na nedostatečné informace. Děkuji.

Avatar uživatele Filip Szlaur
Filip Szlaur

Dobré ráno, chtěl bych se jen zeptat, jestli někdo nevíte, co dělat v případě, když náš let byl zpožděný "pouze o 15 minut" a v důsledku mnoho lidí na pasové kontrole nám uletělo letadlo (čas na přestup byl 55 minut). V cílové destinaci (doufám) budeme o 3 hodiny a 10 minut později. Máme nárok na odškodné?

Pozor, kde kupujete letenky aneb Jak jsem přišel o 44 €
napsal David Eiselt 2018-02-13 19:35:00 14 komentářů

Píše se datum 9. července 2017, kdy se ve spárách internetu objevuje tzv. error fare v podobě letenek v byznys třídě z Mnichova do Tokia na palubách Alitalia s neodolatelnou cenovkou 12.200 Kč. Háček…

Ryanair expanduje do Jordánska, Prahu spojí s Ammánem
napsal Lukáš Horák 2018-02-04 10:48:00 16 komentářů

Co ještě před pár lety bylo těžko uvěřitelným snem, se stává skutečností. Ryanair pokračuje v expanzi na Blízký východ. Nově zavádí 14 pravidelných linek do jordánského Ammánu a Akaby z několika…

Přestup v Číně a tranzitní vízum zdarma
napsal Kryštof Hájek 2018-01-20 18:44:00 17 komentářů

Rozmach čínských aerolinek v posledních letech s sebou přináší nižší ceny z Evropy do Austrálie i jihovýchodní Asie. Někdy se ale kromě finanční úspory objeví nejasnosti s tím, zda přes…

Wizz Air zavírá bázi na pražském letišti Václava Havla od 14.6.
napsal David Eiselt 2018-01-19 13:43:00 21 komentářů

Nízkonákladové aerolinie Wizz Air dnes oznámily ukončení provozu letové báze na pražském letišti ode dne 14.6.2018. Společnost jako důvod uvádí přesunutí letadla do míst s větší poptávkou. …