Během cest mohou nastat chvíle, kdy budete řešit zpoždění vašeho letu, což je jistě nepříjemná situace. Pokud ale víte, co dělat a na co máte nárok během čekání na zpožděný let, můžete z celé situace vytěžit více, než jste vložili. Čekají na vás totiž služby na letišti i případná finanční odškodnění.

V drtivé většině zpožděních se o všechny níže uvedené benefity musíte sami ozvat. Aerolinie vám samy od sebe nic nenabídnou, ba mnohdy budou lhát a vaše nároky před vámi tajit.

Kdy mám nárok na kompenzace při zpoždění letu?

Ne u všech letů se budeme moci domáhat kompenzacích plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004, kterým se stanovují společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů. Dokument si můžete přečíst zde eur-lex.europa.eu.

Náš let musí:

• začínat na letišti na území členského státu, nebo
  • končit na letišti na území členského státu a zároveň být operován evropskou aerolinkou

Členským státem se rozumí země Evropské Unie a Norsko, Švýcarsko a Island.

Pokud splňujete uvedenou legislativní podmínku, pokračujte dále. Nechcete–li věnovat čas a úsilí vymáháním odškodnění z leteckých společností, přenechte to na nás a vyplňte formulář pro získání finančních kompenzací.

Nárok na občerstvení

Letecký dopravce má povinnost se postarat o cestující v případě značného zpoždění na letišti odletu za předpokladu, že je plánovaný odlet zpožděn alespoň o 2 hodiny nezávisle na příčinně zpoždění.

Výše zpoždění k uplatnění nároku se odvíjí od celkové vzdálenosti letu následovně:

• 2 hodiny u letů do 1 500 km
  • 3 hodiny u letů od 1 500 km do 3 500 km
  • 4 hodiny u letů nad 3 500 km

Je jedno, zda je let zpožděn z důvodu stávky, špatného počasí nebo pozdního příletu letadla z předchozí destinace. Zároveň se o vás aerolinka musí postarat jak na letišti odletu, tak i na případném přestupním letišti, kdy zpoždění neúměrně zvýší čekání na návazný let.

Nárok máte na občerstvení úměrné délce zpoždění. Jednoduše, pokud je váš let opožděn o 2–4 hodiny, pravděpodobně dostanete voucher na občerstvení, který pokryje vodu a bagetu, případně menší jídlo v letištním fast–foodu. Je–li zpoždění delší, můžete dle situace požadovat voucher další.

Mimo to vám dopravce musí umožnit dva bezplatné hovory. Ty jsou však v dnešní době letištních wi–fi téměř zbytečné.

Jak občerstvení získat? Většinou se letištním rozhlasem svolávají cestující k dostavení se na určitou přepážku, kde jsou vydávány vouchery na jídlo. Informujte se případně personálu u odletového gatu.

Nárok na ubytování

V případě, že váš let bude opožděn do druhého dne, musí vám letecká společnost zařídit ubytování včetně dopravy z letiště a zpět. Během situacích jako jsou stávky či sněhové kalamity, většinou probíhá úplné zrušení letu a vy čekáte i několik dní na nový let. I v takovém případě vám musí letecká společnost zařídit hotel včetně stravy po celou dobu čekání na nový let.

Pokud by přeprava na hotel mohla způsobit další zpoždění, nemusí dopravce tuto službu poskytnout. Máte–li však předpokládané zpoždění v délce 8 a více hodin během noci, vždy trvejte na hotelu.

Jak získat hotel? Vyhledejte si pracovníka, který má váš let na starosti a s odvoláním na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 se domáhejte o ubytování. Nenechte se odbýt. Aerolinky se snaží tuto službu cestujícím upřít, a to je protizákonné.

Nárok na finanční odškodnění za zpožděný let

Asi nejzajímavější na celé věci je poslední nárok v podobě finančního odškodnění za váš zpožděný let až 16.000 Kč. Pokud totiž do cílové destinace dorazíte později o 3 hodiny a více, musí vám letecká společnost proplatit následující částky:

• 250 € při vzdálenosti do 1.500 km
  • 400 € při vzdálenosti od 1.500 km do 3.500 km, při cestách po EU všechny lety nad 1.500 Kč (včetně zámořských regionů)

Při zpoždění o 4 hodiny a více:

• 600 € při vzdálenosti nad 3.500 km (pokud je zpoždění v rozmezí mezi 3 a 4 hodinami, aerolinka má právo kompenzaci snížit o 50%, tedy 300 €).

Vzdálenost se počítá ortodromou mezi počátečním a cílovým letištěm bez ohledu na to, zda a kde přestupujete.

Zpoždění tří hodin je rozdíl času od plánovaného příletu po otevření prvních dveří a zahájení výstupu z letadla na letištní ploše. V případě přestupu je stěžejní čas příletu do finální destinace.

Letecká společnost nemusí hradit finanční kompenzaci v případě, kdy byl let opožděn z důvodu nepředvídatelných okolností jako jsou diplomatické nepokoje, nepřízeň počasí nebo stávka personálu letiště či řídících letového provozu.

Stávka zaměstnanců letecké společnosti, stejně tak jako opilý steward Travel Service, není nepředvídatelná okolnost!

Jak získat finanční odškodnění? Obraťte se na leteckou společnost s žádostí o odškodnění z důvodu opožděného příletu. Rovnou informujte, že zpoždění bylo delší jak 3 hodiny a dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 máte nárok na finanční kompenzaci (částka dle vzdálenosti, viz výše). Uveďte své bankovní číslo včetně IBAN formátu a vyčkejte odpovědi.

Velmi pravděpodobně bude vaše reklamace zpožděného letu ignorována nebo obdržíte zprávu o tom, že zpoždění bylo z důvodu nepředvídatelných okolností, a proto nemusí aerolinky nic vyplácet. Případně aerolinie nabídne kompenzaci ve výši 50 € a jiných neodpovídajících částkách. V takovém případě návrh odmítněte a přenechte celý proces právní agentuře se specializací na tyto případy. Výměnou za provizí 25 % z vymožené částky vše zařídí za vás, a to i v nutnosti použití předžalobních výzev a samotného soudu. Vy platíte pouze provizi z peněz, které vám vysoudí. Osobně využívám společnost Vaše Nároky a zadat případ můžete zdarma zde.

K úspěšnému vymožení kompenzací budete potřebovat:

• elektronickou letenku vaší rezervace,
  • palubní vstupenku,
  • ideálně foto příletové tabule s vaším zpožděným letem.

O kompenzace můžete žádat až 3 roky zpětně.

Závěr

Zpožděné lety jsou běžnou součástí letecké dopravy a nelze je nijak předvídat či jim zamezit. Hlavní pro nás cestovatele je znát na co máte právo a jak uvedené bonusy včetně finančního odškodnění získat. Pokud se situace nebude vyvíjet dobře, zřejmě vám let zruší – v takovém případě si přečtěte další článek na téma Zrušený let – co dělat.

Nejsmutnější na celé problematice je fakt, že letecké společnosti tuto legislativu záměrně ignorují a doufají, že jim to cestovatelé prominou. Nebojte se ozvat, právo je na vaší straně, a to i přesto, že vám celé vedení Travel Service bude tvrdit opak. Bohužel právě oni jsou na lži a ignoraci specialisté...

V případě, že máte dotazy či doplňující informace k tomuto článku, napište nám do komentářů níže.

Zdravím všechny,

mám za sebou cestu do Kanady (YVR-Vancouver) a Air France mi dodali zavazadla o 2 dny později do Victoria. Společnost mi chce proplatit pouze pastu a kartáček na zuby s mýdlem za 3,5 dolaru. Na oblečení nemám doklady :-(. Je nějaká šance z nich dostat více? Díky za rady.

Kryštof Hájek

Zdravím Míro, bez dokladů a s dodáním za pouhé dva dny šance ani nárok na další kompenzaci není.

Avatar uživatele michaelp
michaelp

+1 Bohuzel bez dokladu nemas narok. Stacil by ale teoreticky i vypis s uctu kde jsi si neco kupoval. Ale je to na dobre vuli aerolinky.

A kdyby se to nepovedlo, tak si rekni. Hele 3,5 $. Aspon neco.

Jen připomínám, že i z cestovního pojištění, kde zpoždění zavazadel je z 99% škodové pojištění bez dokladů nic nebude...

Ahoj,

ja teda rovnou vyuzila dle vaseho clanku agenturu VaseNaroky na o skoro 5 hodin zpozdeny let z Azoru do Lisabonu. Nejdriv mi to zamitli s tim, ze se nejedna o EU .. po tom, co jsem pani v telefonu upozornila, ze to spada pod Portugalsko, zadost teda přijali 🤦‍♀️ Letecka spolecnost neodpovida na zadost o mimosoudni kompenzaci a pravnik spilecne s agenturou ted po 4 mesicich od podani zadosti rozhodli reseni pripadu "s litosti" ukoncil s tim, ze prislusne soudy jsou jen v Portugalsku a proto zaloba nepripada v uvahu. To jsem ty letecky spolecnosti mohla rovnou napsat sama a vysledek by byl stejnej 🙄 Toz moje zkusenost s pravni agenturou.. Nejaky tipy co dal? Nebo se s tim proste smirit a uz nikdy tu pekelnou leteckou spolecnost nevyuzit 😀

Existuje 3 (|) mezinárodních agentur, které s žalobou v Portugalsku nebudou mít problém...

Dobrý den, je dána zákonem lhůta do kdy vám musí letecká společnost odpovědět a do kdy odeslat náhradu škody?

Děkuji

Nevite prosim nekdo jestli se da narokovat refundace i pri nestihnuti navazujiciho letu? Letel jsem z Prahy do Sao Paula s prestupem v Lisbonu. Letadlo z Prahy melo na odletu spozdeni lehce pres hodinu a nasledne se nestihl spoj stejne spolecnosti TAP Portugal. Na letisti uz cekala pani a rozdavala vouchery na hotel + jidlo a nove palubni listky na dalsi spoj ( vic jak 12 hodin pozdejsi odlet nez bylo planovano)

Moc diky za odpoved nekoho zkusenejsiho.

• (upraveno 2019-10-02T12:02:44+02:00)

Samozřejmě ano, ne refundace, ale kompenzace, podstatný je vždy čas příletu do cílové destinace. Jen TAP jsou jedny z největších sviní v Evropě stran vyplácení kompenzace, je strašný problém to z nich dostat.

Diky. Planuji to resit rovnou pres vasenaroky.cz, bohuzel se ani v aplikaci TAPu ani na jejich strankach neda zpetne dohledat muj let kde bylo krasne videt zpozdeni a prebooknuti letu. Snad budou na kompenzaci stacit boarding passy :)

Dobrý den, prosím o radu, kde si mohu spolehlivě ověřit vzdálenost letu v kilometrech. Měli jsme do Prahy veliké zpoždění z řeckého ostrova Kefalonia (bohužel cesta domů se protáhla i s přespáním na hotelu) a zdroje na internetu se různí. Někde uvádí 1400 km, někde zase 1700 km... Předem děkuji za radu. Dana

Avatar uživatele Aleš
Aleš

Je to 1421 km...cca :-) airmilescalculator.com

Na rozdíl od všech negativních zkušeností zdejších pisatelů, mohu uvést svůj pozitivní s let spol. AF. Po příletu na Orly jsem čekal na svúj let na Martinik. Teprve na odbavení jsem si všiml ,že na letence nemám uvedeno číslo sedačky. Byl jsem vrácen zpět s tím ,že dnes neletím.Celkem jsme byli 4 lidi.Po velmi vlídném a dokonalém vysvětlením celé sitace,nás odvezli do hotelu .Dostali jsme bohatou večeři a 600EU na ruku.Ráno bohatou snídani ,odvoz až k terminálu a odlet do mé destinace a znovu velké omluvy. Takže.... i tak se to nechá vyřešit.

Ahoj,

řeším s Vuelingem zpoždění letu z 8.9.2019 z Barcelony do Prahy. První žádost o kompenzaci přišla zamítavá odpověď s výmluvou, že let byl zpožděn o méně než tři hodiny, i když zpoždění bylo více než 5 hodin. Lze někde bezplatně ještě dohledat data o zpoždění letu? Na flightradar24.com to lze bohužel jen 7 dní dozadu, což jsem neudělal. Neznáte někdo další zdroj? Já ho nenašel, případně, někdo, kdo letěl stejným letadlem a byl by ochotný poskytnout screenshot o zpoždění?

Díky Michal

• (upraveno 2019-09-16T14:11:56+02:00)

Napiš číslo letu, někdo s placenou verzí se Ti podívá.

Edit: tak VY8656, což je asi ten let, co jsi myslel přistál v Praze 9.9.2019 v 1:44, takže zpoždění bylo 4 hodiny 54 minut.

Díky za rychlou odpověď, je přesně tak, byl to let VY8656 s plánovaným odletem v 18:20. Ne poslal bys mi prosím ideálně i screenshot s tím zpožděním? Díky

Mně napsali, že zpoždění tohoto letu nebylo vinou Vuelingu a proto mi to zamítají.

Dobrý den, chci se zeptat, má-li přítelkyně na kompenzaci ve výši 250 E, když její letadlo mělo zpoždění ne dvě, ale jedenáct hodin. Včera se vracela se Smartwings ze Zakynthosu. Na letišti nedostávali téměř žádné informace, po celou dobu je jen sekýrovali. Místo v Ostravě je vyložili v Brně a dále je převezli autobusem. Občerstvení na letišti jim nabídli ve formě chipsů, koly a suché bagety s dvěma kolečky salámu. A prý ne všichni, informace podávali v angličtině (delegátka zájezdu někam zmizela), takže kdo nerozuměl, nebo mu ostatní neporadili, měl smůlu. O ukončení letu v Brně se dověděli teprve chvíli před přistáním. A na letišti v Brně ty vyčerpané rodiny ještě buzerovali v celní zóně, když požadovali "zpožděnky". Opravdu po tom všem mají nárok "jen na těch 250? Děkuji za odpověď, Jenda.

Kryštof Hájek

Dobrý den, tak kvalita občerstvení nikde specifikována není a informace se v letecké dopravě podávají výhradně v AJ (samozřejmě mimo česká letiště), takže v tomhle směru v normálu.

Stejně tak výška kompenzace se striktně vypočítá podle vzdálenosti, tedy nárok je na 250 €. Každopádně se obávám, že se SmartWings to bude na dlouhé lokte, v odmítání vyplácet kompenzace jsou bohužel proslulí...

Avatar uživatele romanbrn
romanbrn

Protože se jedná o Smartwings, tak bych shromáždil všechny doklady, které máte k cestě a ihned váš případ předal nějaké agentuře, která se specializuje na vymáhání těchto kompenzací....sice si vezmou 25% z vymožené částky + DPH, ale vy budete mít klid...

Pavel Planespotter

...a vzhledem k tomu, ze to muze byt tak polovina cey zajezdu, to neni spatne.

Petr76

Na koupáckém zajezdě jsem byl jednou v životě, tak se možná pletu, ale delegátka nejspíš nikam záhadně "nezmizela", ale jednoduše nemá bez letenky přístup do prostoru za bezpečnostní kontrolou.

A to s angličtinou je opravdu perla. Je rok 2019.

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Presne tak, anglictina by mela byt v roce 2019 zaklad. Kazdopadne to predejte nejake agenture a snad neco vytriskate.

A to si představte, že tam byly rodiny s malými dětmi. Copak je můžou krmit chipsy s kolou? Kvůli občerstvení je donutili jít ven před letiště ven z té bezcelní zóny (nebo jak se to jmenuje) . Cesto zpět jim ty koly při vstupu do bezcelní zóny zase sebrali. Taky jim sebrali všechny věci, které si předtím nakoupili ve freeshopech a museli se tam o to málem rvát, i když se prokazovali účtenkami.

Petr76

A ty rodiny nemají vlastní peníze že čekají na almužny a/nebo nepřemýšlí že by mohli mít zpoždění a nezabalí si nějaké jídlo pro děti s sebou?

Do prostoru za bezpečnostní kontrolou žádné tekutiny zvenčí nad 100ml nesmí. Co je na tom tak překvapivého? Toto pravidlo platí 13 let.

Překvapivé je, že jim dopravce rozdá jídlo a hned je nažene zpět bez možnosti si to v klidu sníst a vypít. Museli vědět, že jim to seberou. Předpokládám, že ty rodiny peníze měly. Ale těžko si někdo balí jídlo ve čtyři ráno na celý den a večer (do Ostravy se dostali v půl jedenácté v noci, domů bůhví kdy), když měli být doma v poledne.

Aniž bych se chtěl jakkoliv zastávat Smartwings, tak to si nestihli občerstvení (na které je nárok po 2 hodinách zpoždění) sníst za těch x hodin, co čekali? Určite jim to nerozdali a nehnali je zpět, když měli 11 hodin zpoždění, takže tohle bych zase tak nedramatizoval. Blbý je to zpoždění, za který dostanou ale aspoň kompenzaci ve výši 250 euro.

Právě že hnali. Ještě je hlídali nějací policajti, či ochranka, aby se nikam nevzdalovali. Drželi je v hloučku, jako by to byli nějací kriminálníci.

Avatar uživatele Lucie
Lucie

Ahoj,

chtěla bych se zeptat, jestli se bere jako zpožděný let i změna odletu přesunutá z 5.11. 2019 (22:05) na 6.11.2019 (22:05)? Jedná se o první let z Prahy do Dubaje, kde má dojít k přestupu a následně se má letět do Colomba. Zatím nedošlo k posunutí navazujícího letu do Colomba, takže ho o den nestíháme.. A přijít o den na Srí Lance se nám také nelíbí.. Vše jsem kupovala na jedné letence od Emirates (let do Dubaje operuje FlyDubai). Důvodem odložení letu je prý " v důsledku změn jejich časového rozvrhu." Poradíte někdo prosím co máme dělat? Děkuji moc

Kryštof Hájek

Ahoj, jako zpožděný let se to bere , ale jak je psáno výše, nárok na kompenzaci by byl pouze v případě změny méně než 14 dní před odletem.

Pokud se v nejbližších dnech nezmění i váš návazný let, budete muset kontaktovat aerolinku, resp. prodejce, přes kterého jste letenky kupovali.

Jinak máte v zásadě dvě možnosti. Letenky zrušit a nechat si vrátit peníze nebo změnu akceptovat.

Avatar uživatele michalvonprag
michalvonprag

....a nebo si nechat změnit oba lety tak, aby vám to navazovalo, mohli by vám vyjít vstříc a přebukovat vás na let Emirates namísto letu s flydubai.

Děkuji za odpověď a mám tedy ještě jeden dotaz.

Při koupení zájezdu v CK jsem si nemohla vybrat jakou leteckou společností poletíme, zda českou nebo tureckou, nenese tedy odpovědnost CK?

Proč by měla CK nést jakoukoliv odpovědnost? Oni si mohou nasmlouvat dopravu s jakýmkoliv přepravcem. Pokud se Vám to nelíbí, měla jste zájezd zakoupit u jiné CK, která létá s jinou aerolinkou anebo tam letět sama na vlastní pěst...

Něco mi říká, že tento příběh nezačal podpisem smlouvy s CK až po jejím přečtení...

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

;-)))

Dobrý den.

Mám dotaz. Na zpáteční cestě z Turecka, letiště Antalya do Ostravy jsme měli zpoždění letu o 5hodin a 10 minut, turecká letecká společnost Onur Air. V Ostravě jsem obdržela na letišti doklad o zpoždění letu. Prý si to mám jít vyřídit do CK. V CK mě odbyli, že o nějakou kompenzaci se mohou pokusit, ale nejsou si vůbec jisti, zda mám nárok. Pokud nárok mám, tak mi prosím poraďte, kde a kolik mám po kom vyžadovat. Děkuji za radu.

Kryštof Hájek

Dobrý den, Onur Air je turecká letecká společnost a Turecko není v EU, takže platí info výše - nárok není.

Dobrý den, v lednu jsme letěli z Portorika, let San Juan - Atlanta - Amsterdam - Vídeň. Už v San Juanu jsme věděli že let z Atlanty bude mít zpoždění a díky tomu nestihneme spoj v Amsterodamu. Lety byly zakoupený na jednou a první byl operován Deltou zbytek operovalo KLM. Z Atlanty jsme nakonec odletěli místo v 22:20 okolo 00:30 A v Amsterodamu přistáli přesně 5 minut před odletem spoje do Vídně, náhradní let nám byl nabídnut místo ve 2 až v 11 večer, na přepážce jde dostali Voucher na 10€ na občerstvení a pěkně jsme si tam poseděli. Ve finální destinací jsme tedy byli o pěkných pár hodin později.

Máte někdo zkušenosti s odškodněním u KLM? Děkuji :-)

Ahoj mám dotaz. Lětel jsem s rodinou z Kypru do Prahy společnost Smartwings. Let byl zpožděn o 15 hodin 30 minut. Tedy bych měl mít nárok na kompenzaci 400€ za osobu. Napsal jsem Smartwings, že žádám o kompenzaci a Smartwings odpověděli, že mi dají kompenzaci 4000 Kč na osobu. Může si aerolinka určit rozmezí kompenzace nebo musí vyplatit 400€? Díky za odpověď

Pavel Planespotter

Nemuze, je potreba vytrvat.

Zdravím všechny,

můj dotaz bude asi spíše takový do budoucna, kdyby někdo chtěl někdo něco obdobného řešit.... Nastala situace, kdy můj přílet do cílové destinace byl opozděn a následně jsem to řešil s vymáhací agenturou. Ta naznala, že můj nárok je nepochybně oprávněný, a jala se jej vymáhat standartními právními nástroji. Závěrem byla podána předžalobní výzva, na kterou příslušný dopravce nereagoval... Poté vymáhací agentura situaci vyhodnotila a uzavřela ji s tím, že soudní postup by byl v tomto případě rizikový a proti můj případ uzavřela. Vzhledem k tomu, že se jednalo o dopravce z jedné nejmenované severoafrické země jsem to vzal na vědomí. S tím nemám problém...

Nicméně můj dotaz je takový, zda existuje nějaký (i neoficiální) seznam aerolinií, u nichž je taková situace častá, resp. zda může pasažér v případě zpoždění či zrušení letu u takového dopravce očekávat, že případné vymáhání nároku bude obtížné (nákladné, dlouhé...)?

Třeba někdo takovou informaci ocení

Hezký den vám všem

Kryštof Hájek

Proč nejmenované? :) Určitě bychom ocenili info, o jakou aerolinku se jednalo. Co já vím, tak extrémně těžké je vymoci kompenzaci zrovna třeba od ČSA/SmartWings, mrtvého brouka ráda dělávala třeba Volotea.

Nechtěl jsem nikoho strašit...:) Jedná se Nouvelair.

Myslím, že něco opravdu hodnověrného by k tomu měl jedině Lukáš...

Leonard

už jsem to tu jednou psal, ale přidám svoji. Dva týdny zpět, cestou na letiště, 4 hodiny před odletem, mi pípla SMS od easyJet, že můj let byl zrušen. V Krakově (odkud jsme letěli) panoval krásný, slunečný den, tak jsem si říkal, že 250e je v kapse. Nicméně zamítavá odpověď od easyJet na sebe nenechala dlouho čekat. Prý byla bouřka den předtím, někde jinde (blíže neurčeno kde). Proto někde uvízl personál, proto neodletělo letadlo někam a z toho důvodu nemohli přiletět do Krakova, odkud jsem měl letět do Ženevy.

Jen uvažuju, nakolik je bouřka uprostřed léta kdekoliv v Evropě “extraordinary circumstances” a nakolik dnů nazpět se to počítá :)

Chci tím říci, že easyJet bude patřit do kategorie "tahat jak z chlupaté deky" :)

Avatar uživatele umad
umad

Moje zkušenost s easyjetem je tahání z chlupaté deky, nakonec kompenzace po dvou letech, přes vymáhací agenturu.

Dobry den,

Obracim se s prosbou o pomoc. Minuly tyden - 9 srpna se mi zpozdil let s aerolinkou Wizzair cislo: W92601 o 15 hodin.

Bohuzel nemam fotografie odletovych tabuli. Je mozne nekde na internetu dohledat historii letu? Moc se mi to nedari.

Meli jsme letet 22:35 v patek, odleteli jsme az 1700 v sobotu.

Dekuji za pomoc.

Kryštof Hájek

Dobrý den, tak k podání žádosti o odškodnění žádné fotografie nebo historii letu nepotřebujete, aerolinka moc dobře ví, že let byl zpožděn ;) Pak už se jen může vymlouvat na neovlivnitelné okolnosti, což ale nikde veřejně stejně nezjistíte.

Je pravda, že let se nikde nezobrazuje, nejspíš byl úplně zrušen a nahrazen jiným pod odlišným číslem letu.

Ahoj, máte někdo zkušenost s kompenzací za zpoždění letu přes společnost Delayfix? Oslovili mě po příletu zpět do Prahy na letišti.

Díky

Raději se obraťte na Vaše nároky :) Delayfix jsou poláci a vždycky je lepší mít tuzemské advokáty, kteří se případům věnují na domácí půdě.

Zajímavá novinka v Kanadě, ta zavádí od 15.7. podobné regulace v oblasti práv cestujících jako EU. V určitém směru jsou dokonce velkorysejší - kompenzace až 2400,- CAD. Platí pro lety všech aerolinek létající z, do a po Kanadě... Rozlišuje velké a malé společnosti, u těch velkých je kompenzace 2-3,2x vyšší podle délky zpoždění. Zajímavé z našeho pohledu je ztráta nebo zpoždění zavazadel, kde se vychází ze sumy až 2100,- CAD.

Na druhou stranu, podle toho, jak to chápu, tak se jako důvod zpoždění nebo zrušení letu nebere ohrožení bezpečnosti (Co to je?) a zjištěné výrobní vady letadla (Boeing 737Max??).

Od 15.12. pak vstupují v platnost další nařízení třeba o přesměrování prostřednictvím konkurenčních aerolinek, povinném občerstvení a zajištění noclehu atd.

Pokud by chtěl někdo udělat detailní rešerši, tak https://otc-cta.gc.ca/eng/air-pa...egulations

Kryštof Hájek

U těch zavazadel jen zmiňují Montrealskou úmluvu, která se vztahuje na všechny mezinárodní lety po celém světě (resp. všechny členské státy ICAO). Těch 1131 SDR je pouze maximální částka, kterou aerolinka musí doplatit, ovšem po doložení všech dokladů potvrzující hodnotu nebo nákup ztracených věcí.

Jinak ale samozřejmě zajímavá novinka, každopádně Kanada je asi první významnou zemí, která po EU podobná pravidla zavádí.

• (upraveno 2019-07-16T23:48:54+02:00)

To jo, ale díky tomuto nařízení se to bere i pro vnitrostátní lety - tedy aplikace Montrealské úmluvy a stropu 2100,- CAD.

edit: Co je také zajímavé, že podle tohoto nařízení dítě do 5 let musí (předpokládám bezplatně) umístit vedle rodiče nebo opatrovníka, dítě do 11 let maximálně ob sedadlo a do 14 let do 2 řad... Takhle na Ryan:-)

Ahoj, měl jsem letět z Hangzhou do Pekingu a potom do Prahy se společností Hainan airlines. Obě letenky byly zakoupeny spolu od této společnosti. Po příjezdu na letiště Hangzhou mi bylo sděleno, že let do Pekingu byl zrušen (z důvodu počasí)

Všechny ostatní letadla ale letěla a v Pekingu také žádná jiná letadla nerušili. Myslím že to jen lhali o počasí. Nenabídli mi ani občerstvení ani hotel a řekli mi, že si mám zavolat do Prahy, kde jsem letenky kupoval, aby mi je přebookovali.

Po mírné komedii to udělali sami ale letěl jsem až za 3 dny. Mám šanci dostat nějakou kompenzaci?

Díky Dušan

Ne

Btw. pekne s tebou vy*ebali kdyz ti dali nahradni odlet az za tri dny.

Kryštof Hájek

Hainan není evropská aerolinka, takže šance na kompenzaci je nulová.

i tak děkuji chlapi :.))

Avatar uživatele michalvonprag
michalvonprag
  • (upraveno 2019-07-04T12:28:25+02:00)

Není náhodou Hainan pětihvězdičková aerolinka na Skytraxu? Zajímalo by mě docela, jak může společnost s tak otřesným klientským přístupem dosáhnout tohoto hodnocení....

• (upraveno 2019-07-04T12:36:00+02:00)

Skytrax je naprostá fraška a 5* Hainanu je jeden z nejkřiklavějších důkazů.

Bohužel si ale vytvořili renomé, které laici stále berou vážně. Z neznámého důvodu se hodnocení Skytraxu používá jako argument i na tomto webu, byť pro economy je víceméně irelevantní.

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, co se dá dělat v případě, že cestuji s jednou leteckou společností a dvakrát přestupuji a už první let je zpožděný, tudíž se nestíhá ani druhý ani třetí odlet. Společnost je povinna zajistit náhradní lety, ale bohužel se značným zpožděním. Je i v tomto případě možná nějaká kompenzace? Děkuji

Kryštof Hájek

Dobrý den, pokud jsou všechny lety koupeny naráz (na jedné letence), pak samozřejmě nárok je (pokud zpoždění není způsobeno nepředvídatelnými okolnostmi, viz výše). Při určování kompenzace přestupy nehrají žádnou roli. Důležité je, s jakým zpožděním dosáhnete finální destinace.

Dobrý den,

Znamená to, že když jsme letěli air canada, ale díky přeložení letu doleteli až druhý den s ČSA, kompenzace se nás netýká?

Díky, tom.

Kryštof Hájek

Dobrý den, pokud jste letěli z místa mimo EU, pak ano, na kompenzaci není nárok.

Načíst všechny komentáře

Zakázané věci do letadla a co nesmí do příručního zavazadla
David Eiselt 2019-10-04T15:06:00+02:00 3 komentáře

Z důvodu bezpečnosti letecké dopravy je přeprava některých předmětů omezena či zcela zakázána. Pojďme se podívat na seznam věcí, které bychom si s sebou do letadla určitě brát neměli. Co do…

Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí
Kryštof Hájek 2019-09-05T09:21:00+02:00 42 komentářů

Na světě existuje spousta destinací, kde to bez půjčeného auta prostě není ono. Ať už chcete poznávat přírodní krásy USA, vydat se napříč Novým Zélandem či Jižní Afrikou, nebo zkrátka jen chcete být…

Kde hledat nejlevnější letenky?
David Eiselt 2019-08-29T14:32:00+02:00 52 komentářů

Žádná správná cestovatelská diskuze se neobejde bez typické otázky „Kde koupím nejlevnější letenky do…?“. Bohužel zejména ve facebookových skupinách, ale i na mnoha webových portálech se dočtete…

Odbavené zavazadlo – cena, váha a rozměry
Kryštof Hájek 2019-08-15T11:57:34+02:00 0 komentářů

I přes trend poslední doby, kdy čím dál více cestovatelů létá jen s příručními zavazadly, se stále najde mnoho lidí, kteří se omezovat nechtějí a rádi si s sebou na dovolenou přibalí více…