Zpožděný let? Radíme co dělat a jak získat kompenzace při zpoždění letu

Napsal
  • ...
  • Blog
  • Ostatní
  • Zpožděný let? Radíme co dělat a jak získat kompenzace při zpoždění letu

Během cest mohou nastat chvíle, kdy budete řešit zpoždění vašeho letu, což je jistě nepříjemná situace. Pokud ale víte, co dělat a na co máte nárok během čekání na zpožděny let, můžete z celé situace vytěžit více, než jste vložili. Čekají na vás totiž služby na letišti i případná finanční odškodnění.

V drtivé většině zpožděních se o všechny níže uvedené benefity musíte sami ozvat. Aerolinie vám samy od sebe nic nenabídnou, ba mnohdy budou lhát a vaše nároky před vámi tajit.

Kdy mám nárok na kompenzace?

Ne u všech letů se budeme moci domáhat kompenzacích plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004, kterým se stanovují společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů. Dokument si můžete přečíst zde eur-lex.europa.eu.

Náš let musí:

• začínat na letišti na území členského státu, nebo
  • končit na letišti na území členského státu a zároveň být operován evropskou aerolinkou

Členským státem se rozumí země Evropské Unie a Norsko, Švýcarsko a Island.

Pokud splňujete uvedenou legislativní podmínku, pokračujte dále. Nechcete–li věnovat čas a úsilí vymáháním odškodnění z leteckých společností, přenechte to na nás a vyplňte formulář pro získání finančních kompenzací.

Nárok na občerstvení

Letecký dopravce má povinnost se postarat o cestující v případě značného zpoždění na letišti odletu za předpokladu, že je plánovaný odlet zpožděn alespoň o 2 hodiny nezávisle na příčinně zpoždění.

Výše zpoždění k uplatnění nároku se odvíjí od celkové vzdálenosti letu následovně:

• 2 hodiny u letů do 1.500 km
  • 3 hodiny u letů od 1.500 km do 3.500 km
  • 4 hodiny u letů nad 3.500 km

Je jedno, zda je let zpožděn z důvodu stávky, špatného počasí nebo pozdního příletu letadla z předchozí destinace. Zároveň se o vás aerolinka musí postarat jak na letišti odletu, tak i na případném přestupním letišti, kdy zpoždění neúměrně zvýší čekání na návazný let.

Nárok máte na občerstvení úměrné délce zpoždění. Jednoduše, pokud je váš let opožděn o 2–4 hodiny, pravděpodobně dostanete voucher na občerstvení, který pokryje vodu a bagetu, případně menší jídlo v letištním fast–foodu. Je–li zpoždění delší, můžete dle situace požadovat voucher další.

Mimo to vám dopravce musí umožnit dva bezplatné hovory. Ty jsou však v dnešní době letištních wi–fi téměř zbytečné.

Jak občerstvení získat? Většinou se letištním rozhlasem svolávají cestující k dostavení se na určitou přepážku, kde jsou vydávány vouchery na jídlo. Informujte se případně personálu u odletového gatu.

Nárok na ubytování

V případě, že váš let bude opožděn do druhého dne, musí vám letecká společnost zařídit ubytování včetně dopravy z letiště a zpět. Během situacích jako jsou stávky či sněhové kalamity, většinou probíhá úplné zrušení letu a vy čekáte i několik dní na nový let. I v takovém případě vám musí letecká společnost zařídit hotel včetně stravy po celou dobu čekání na nový let.

Pokud by přeprava na hotel mohla způsobit další zpoždění, nemusí dopravce tuto službu poskytnout. Máte–li však předpokládané zpoždění v délce 8 a více hodin během noci, vždy trvejte na hotelu.

Jak získat hotel? Vyhledejte si pracovníka, který má váš let na starosti a s odvoláním na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 se domáhejte o ubytování. Nenechte se odbýt. Aerolinky se snaží tuto službu cestujícím upřít, a to je protizákonné.

Nárok na finanční odškodnění

Asi nejzajímavější na celé věci je poslední nárok v podobě finančního odškodnění za váš zpožděný let až 16.000 Kč. Pokud totiž do cílové destinace dorazíte později o 3 hodiny a více, musí vám letecká společnost proplatit následující částky:

• 250 € při vzdálenosti do 1.500 km
  • 400 € při vzdálenosti od 1.500 km do 3.500 km, při cestách po EU všechny lety nad 1.500 Kč (včetně zámořských regionů)

Při zpoždění o 4 hodiny a více:

• 600 € při vzdálenosti nad 3.500 km (pokud je zpoždění v rozmezí mezi 3 a 4 hodinami, aerolinka má právo kompenzaci snížit o 50%, tedy 300 €).

Vzdálenost se počítá ortodromou mezi počátečním a cílovým letištěm bez ohledu na to, zda a kde přestupujete.

Zpoždění tří hodin je rozdíl času od plánovaného příletu po otevření prvních dveří a zahájení výstupu z letadla na letištní ploše. V případě přestupu je stěžejní čas příletu do finální destinace.

Letecká společnost nemusí hradit finanční kompenzaci v případě, kdy byl let opožděn z důvodu nepředvídatelných okolností jako jsou diplomatické nepokoje, nepřízeň počasí nebo stávka personálu letiště či řídících letového provozu.

Stávka zaměstnanců letecké společnosti, stejně tak jako opilý steward Travel Service, není nepředvídatelná okolnost!

Jak získat finanční odškodnění? Obraťte se na leteckou společnost s žádostí o odškodnění z důvodu opožděného příletu. Rovnou informujte, že zpoždění bylo delší jak 3 hodiny a dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 máte nárok na finanční kompenzaci (částka dle vzdálenosti, viz výše). Uveďte své bankovní číslo včetně IBAN formátu a vyčkejte odpovědi.

Velmi pravděpodobně bude vaše reklamace zpožděného letu ignorována nebo obdržíte zprávu o tom, že zpoždění bylo z důvodu nepředvídatelných okolností, a proto nemusí aerolinky nic vyplácet. Případně aerolinie nabídne kompenzaci ve výši 50 € a jiných neodpovídajících částkách. V takovém případě návrh odmítněte a přenechte celý proces právní agentuře se specializací na tyto případy. Výměnou za provizí 25 % z vymožené částky vše zařídí za vás, a to i v nutnosti použití předžalobních výzev a samotného soudu. Vy platíte pouze provizi z peněz, které vám vysoudí. Osobně využívám společnost Vaše Nároky a zadat případ můžete zdarma zde.

K úspěšnému vymožení kompenzací budete potřebovat:

• elektronickou letenku vaší rezervace,
  • palubní vstupenku,
  • ideálně foto příletové tabule s vaším zpožděným letem.

O kompenzace můžete žádat až 3 roky zpětně.

Závěr

Zpožděné lety jsou běžnou součástí letecké dopravy a nelze je nijak předvídat či jim zamezit. Hlavní pro nás cestovatele je znát na co máte právo a jak uvedené bonusy včetně finančního odškodnění získat. Pokud se situace nebude vyvíjet dobře, zřejmě vám let zruší – v takovém případě si přečtěte další článek na téma Zrušený let – co dělat.

Nejsmutnější na celé problematice je fakt, že letecké společnosti tuto legislativu záměrně ignorují a doufají, že jim to cestovatelé prominou. Nebojte se ozvat, právo je na vaší straně, a to i přesto, že vám celé vedení Travel Service bude tvrdit opak. Bohužel právě oni jsou na lži a ignoraci specialisté...

V případě, že máte dotazy či doplňující informace k tomuto článku, napište nám do komentářů níže.

2.8.2018 Malaga - Praha / Smartwings, zpoždění 9 hodin, celou noc jsme strávili na letišti.

Aerolinka tvrdí, že se jednalo o mimořádné okolnosti, které ADR/ ČOI vysvětlila takto:

Konkrétně se dle tvrzení společnosti jednalo o situaci, kdy z důvodu potíží s upevněním carga vzniklo zpoždění v délce přesahující 1 hodinu. Vzhledem k okolním vysokým teplotám a skutečnosti, že letiště nebylo schopno poskytnout stojánku s klimatizací, došlo ke zvýšení teploty v kabině letadla. Následně dostala společnost informaci o tom, že se cestující volně pohybují po ploše a odmítají nastoupit. V důsledku toho bylo nutné vyžádat asistenci PČR a došlo k propadnutí slotu letu. V důsledku zpoždění způsobeného těmito okolnostmi, zejména neukázněností cestujících došlo ke zpoždění, které mělo za následek vypršení normy posádky. Jelikož se jednalo o pronajaté letadlo, nebylo možné, aby byla nasazena náhradní posádky z řad zaměstnanců. Bylo tedy třeba vyčkat ukončení povinného odpočinku posádky. Letadlo tak místo toho, aby odletělo v 19:00 UTC, jak bylo plánováno v důsledku zpoždění z důvodu nakládky carga, odletělo mnohem později, jelikož cestující opustili letadlo (tato informace přišla v 18:44 UTC a vzhledem k tomu, že cestující odmítali nastoupit do letadla, nebylo možné stihnout slot v 19:00 UTC). Takovou okolnost však nelze přičítat k tíži leteckého dopravce, jelikož nelze cestující nutit násilím, aby se letu účastnili. V důsledku těchto okolností, které nastaly na letišti v Praze, došlo k zpoždění i navazujícího letu QS 1153. Nárok na náhradu tak v takovém případě cestujícím nevzniká.

Co na to říkáte? Jedná se o mimořádné okolnosti?

Stížnost podána u španělského úřadu pro civilní letectví 10.1. 2019, zatím čekám na vyjádření.

Dobrý den, měli jsme letět 22. února s Aeroflot z Prahy přes Moskvu do Ho ci minh city. Let do Moskvy odletěl, ale nás na něj nepustili, protože prý návazné lety do jihovýchodní Asie nebudou z Moskvy pouštět kvůli bouři. Poslali nás na pobočku Aeroflot v Praze na letišti. Tam nám přebookovali let a letěli jsme až další den s jinou společností. Do Vietnamu jsme tedy dorazili o den později. Začala jsem po návratu zjišťovat, jak to bylo s tím letem z Moskvy do Ho ci minha kvůli pojistce a případné kompenzaci a zjistila jsem, že let odletěl a dokonce nebyl ani moc opožděn. Máme v tomto případě nárok na nějakou kompenzaci, když vlastně žádný let nebyl zrušen ani opožděn, ale Aeroflot nám neumožnil na ten let nastoupit?

Děkuji. Lenka

Ano, poměrně jasných 600 EUR/osobu...

Avatar uživatele Bára
Bára
  • Napsal 1 komentář
  • (upraveno 2019-03-11T12:59:48+01:00)

Ahoj, mohla bych poprosit o radu? Jsme s přítelem na Guadeloupu, letenky od FlyLevel, původní plánovaný návrat 18.3. 21:55, nyní nám let změnili na 19.3. 21:55 (číslo letu je stejné). O změně poslali nic neříkající email 25.2., takže jsme to zjistili až dnes (naše blbost...). Na finanční odškodnění tím pádem nárok nemáme, ale chtěla jsem se zeptat, nevíte, jak je to alespoň s proplacením hotelu na tu jednu noc? Moc díky! ;) Bára

Marek Sourak

Ahoj, nic nedostanete. Zabookni si hotel o jednu noc navic no.

Ahoj. U ktere letecke spolecnosti zadat nahradu, pokud je let operovan jinou leteckou spolecnosti? Tam kde byla letenka zakoupena (konkretne Iberia) nebo u te co doopravdy operovala let (konkretne Vueling). Diky za info.

Kryštof Hájek

Ahoj, obecně u té společnosti, co doopravdy operovala let. Ale protože Iberia = Vueling, je to v tomto případě jedno :)

zpozdeny let ze zanzibaru do istanbulu o 3 hodiny nasledujici spoj nam uletl - prepravce turkish airlines sidlo firmy mimo EU.. bohuzel nemam sanci :-( na kompenzaci dva pokusy vse marne ....

Avatar uživatele Petr76
Petr76

Ta směrnice mluví jasně, tak proč takové překvapení?

Dobry den,měla bych dotaz - rodiče odcestovali z Prahy do Istanbulu,poté měli letět z Istanbulu do Mombasa. Bohužel -let z Istanbulu zrušen,cestující byli převezeni do hotelu,let naplánován na druhy den vecer -zpoždění 24hod. Letecká společnost Türkisch airlines. Nejprve jin řekli,že zpoždění je kvůli technické poruše na letadlu,poté z důvodu počasí -jiná letadla přistávala i vzlétávala...... budou mít nárok na kompenzaci????děkuji za odpověď

Dobrý den Kláro, měli by mít. Pokud v Istanbulu nesněžilo, nevidím důvod to svádět na počasí :)

Avatar uživatele Brim
Brim
  • Napsal 4 komentáře
  • (upraveno 2019-02-25T21:35:08+01:00)

No, v tomto prípade to naozaj mohlo byť spôsobené snežením 😉http://www.hurriyetdailynews.com...nds-140269

Vyzkousel jsem sluzbu VASENAROKY.CZ pri zpozdeni 7h z Vidne a osobne vubec nedoporucuji!! Trva 2 tydny nez se Vam ozvou a s velmi jednoduchym pripadem prisly s touto odpovedi:

"Vážený pane xxx,

je nám líto, ale po pečlivém posouzení Vašeho případu, kterému se věnoval zkušený spolupracují advokát, jsme se rozhodli Váš případ nepřevzít k řešení.

Pomáhat lidem je našim posláním, a pokud v případu vidíme alespoň malou šanci na úspěch, děláme všechno proto, abychom pomohli.

Opravdu nás to mrzí, ale není v našich silách dále financovat advokáta pro zpracování vyjádření, proč jsme Váš případ nepřevzali k řešení.

Můžete si však přečíst jaké jsou nejčastější důvody, proč musíme případ odmítnout? https://www.vasenaroky.cz/mrzi-nas-to

Máte-li cokoliv na srdci k práci našich zaměstnanců, spolupracujících advokátů nebo kvalitě služeb, napište mi na e-mail níže. Všechny Vaše podněty jsou pro nás důležité! Osobně se jim budu věnovat a odpovídat na ně.

S úctou

Ing. Oto Strmiska

Výkonný ředitel

oto.strmiska@vasenaroky.cz"

Proc jednoduchy pripad? Pred 2 tydny jsem poslal zadost na aerolinky a obratem jsem dostal formular k vyplneni s cislem uctu ap. abych mohl narokovat kompenzaci 600E . Nejlepsi po vlastni ose. Dekuji serveru cestujlevne.cz za tipy, bohuzel ma zkusenost s timto je k smichu.

Dekuji za zlepseni nalady,

vsem krasny den

S vasenaroky.cz vlastni zkusenost nemam, ale veta "Pomáhat lidem je našim posláním" me teda slusne pobavila.

Co to bylo za let? Se divím, že nechtěli :)

Ing. Strmiska je jistojistě lidumil a dobroděj.

Osobně to vidím tak, že Vaše nároky nemají spolupracujícího advokáta na podání žaloby v Rakousku a že to za těch 14 dní zkusili aspoň mimosoudně, což se jim nepovedlo, ale možná se pletu a důvod je jiný :) Zkuste zahraniční agenturu, nebo z českých má rakouského advokáta určitě Click2Claim... D.

pardon, nedočetl jsem, tak to možná ani mimosudně neřešili :) alespoň že to dobře dopadlo...

byl to let z Vidne do Jeddah a pak pokracoval dale. Saudia Airlines

Tak pak se panu Strmiskovi omlouvám...

Ahojte,

náš let s Eurowings měl zpoždění cca 3,5h při příletu na trase delší než 3500km (Havana > Mnichov) údajně z důvodu technických záležitostí na letišti, požádal jsem o odškodnění a po měsíci se mi EW ozvali, že v souvislosti s článkem 7 odst. 2 nařízení 261/2004 mají právo snižit kompenzaci až na polovinu (300€/osoba) což z toho ustanovení opravdu vyplývá.

Otázka zní, jestli se mám pokusit žádat více než nabízených 300€/osoba, když EW podle mého názoru nesplnili více svých povinností (na odletu bylo zpoždění více než 4h a nikdo nám nenabídnul ani občerstvení ani nesplnili informační povinnost + navíc já osobně reklamuji palubní servis, který jsem oproti standardu připlatil a neobdržel)

Děkuji Honza

Pavel Planespotter

Důležité je zpoždění při příletu. To řeší nařízení 261/2004. Ostatní je Váš spor s dopravcem.

300 EUR/osoba + proplacení občerstvení pokud jste si nějaké zaplatil na letišti a máte účtenky+ vrátit zpět cenu zaplacené služby, kterou jste neobdržel...

Zdravím, mě bohužel Vašenároky nepomohli obrátil jsem se na Click2Claim a vše bylo vyřešeno během chvilky, velice profesionální jednání. Všem vřele doporučuji. Navíc již na další lety využívám jejich nonstop asistenční službu Travel Asistent, což nikdo jiný v Čechách nenabízí.

Tak už reklama na Click2Claim se sem dostala, ty ses teda poved :D

Diky za info, Tome. Ja uz cekam na novinky od Vasenaroky od listopadu a zatim zadny extra pokrok. Zkusim asi brzo take Click2Claim a jsem zvedav. Zatim.

Ahoj, když má zpoždění letadlo společnosti Air Canada z Toronta do Frankfurtu a následně tím zmeškám let do Prahy, mám nárok na odškodné?

Ne

I když je to zpoždění delší jak 4 hodiny a není způsobené počasím?

• (upraveno 2019-02-15T08:28:52+01:00)

Když už nejsi schopný nebo ochotný si přečíst to nařízení ES č.261/2004 přečti si aspoň výcuc od Davida v úvodu... Tvůj problém je, že AC není aerolinka se sídlem v EU (při letu do EU). Kapišto?

edit: Tedy ve smyslu klasické kompenzace. Jinak můžeš se ozvat, ale oni povinnost nemají. Ale třeba ti dají voucher na 50 CAD na příští let nebo nějakou náplast...

Marek Sourak

Jak pise cali, EU kompenzaci z nich nedostanes, ale zkus jim napsat, treba neco kapne.

Ahoj Pavle, nárok na odškodnění zřejmě máš, byť ne na základě práve EU. Kolik bylo zpoždění v Praze? Pokud bys chtěl pomoci, nech zde na sebe email nebo tel... D.

Muj let ma zpozdeni momentalne asi 2,5h z PHL do FRA a Lufthansou. Diky tomu, ze prosvihnu odlet z FRA do PRG, mi ho prebukovali na odpoledne cimz mi posunou prilet asi o 4h a 10min. Predpokladam ze jde o pravidlo EU dopravce z treti zeme a tim padem nad 4h =kompenzace 600€ ?

Dobrý den, letěli jsme z Mnichova do Hanoje s přestupem v Pekingu s leteckou společností Air China. Letadlo z Mnichova mělo zpožděný odlet o 8,5 hodiny z důvodu nepříznivého počasí - sněžení a vítr. Chtěla bych se zeptat, jestli máme nárok na odškodnění, když do Pekingu jsme doletěli s osmi hodinovým zpožděním, měli jsme zde několikahodinovou plánovanou přestávku, která se nám zpožděním zkrátila a do Hanoje jsme už doletěli podle plánu. Děkuji

Avatar uživatele JRevil
JRevil

Myslím že ne. V případě počasí nemůže za zpoždění letecká společnost.

I kdyby nešlo o počasí, za co byste to odškodnění chtěli, když jste doletěli podle plánu?

Osm a půl hodiny jsme seděli zavření v letadle a čekali, kdy konečně odletíme z Mnichova do Pekingu, takže nic moc zážitek, pak následoval let dlouhý asi 9 hod a následně jsme v důsledku zpoždění nestihli v Pekingu uskutečnit prohlídku města, kterou jsme měli naplánovanou. Když jsem tak četla různé příspěvky na internetu, tak jsou různé situace, a často nárok na odškodnění zpoždění letu mají, tak jsem se také zeptala.

Kryštof Hájek

V tomhle případě bohužel opravdu nic a to "dvojitě". Jednak byste neměli nárok kvůli tomu počasí a jednak se finální čas zpoždění vždy vypočítává podle času přistání v cílové destinaci, na přestupy se zřetel vůbec nebere.

Děkuji za odpověď, také jsem si myslela, že se bude spíš počítat přílet do cílové destinace.

Ahoj dotaz

Včera, v pondělí jsem letěl s Ryanair z Londýna do Prahy. Zpoždění na odletu 3,5 hodiny. Prý z důvodu sněhové kalamity z předchozího dne, tedy neděle.. Letadlo prý museli zaparkovat někde jinde a proto přiletělo do Londýna později.

předpokládám že je to trochu na hraně ale kompenzace ve výši 250 euro by mohla být reálná.

Což by bylo fajn protože nás letělo pět.

V první řadě je rozhodující zpoždění na příletu,pokud nedošlo k otevření prvních dveří více než o 3 hodiny později,tak nárok na kompenzaci není.Jinak kde bylo zaparkováno letadlo je naprosto irelevantni

No zpoždění na příletu muselo být větší než tři hodiny protože už na odletu bylo 3,5.

• (upraveno 2019-02-05T14:15:08+01:00)

Tak půl hodiny stáhnou jako nic,takže jistý to určitě není. Ale koukám,že bylo víc než 3 hodiny.

Ano,

Koukal jsem na výpis hovorů a opravdu to bylo více než tři a půl hodiny. Stihnout to nemohli.

Otázkou je, jestli sněhová kalamita den před, je důvodem k zamítnutí žádosti kompenzace. Podle mě nikoliv.

Dobrý den, určitě nárok uplatněte a kdyžtak napište, jak jste dopadl. Nebo toto je již oficální odmítavé stanovisko Ryanairu? Rotace letadla spíš nasvědčuje tomu, že sníh příčinou zpoždění nebyl a že nemluví pravdu...

Dnes, tedy relativně obratem, mi byla reklamace uznána.

Jsem spokojen :-)

Prosím vás, odkud vyplývá právo aerolinek snížit náhradu na polovinu, pokud zpoždění letu nad 3500km činí 3 až 4 hodiny? v příslušném nařízení jsem nic takového nenašla. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

diskutovalo se to tu níže před časem, dovolím si jen zkopírovat komentář Davida.:

"Nárok je skutečně jen na 300 EUR a to s odkazem na čl. 7 odst. 2 Nařízení, který stanoví, že "Jestliže je cestujícím v souladu s článkem 8 nabídnuto přesměrování na jejich cílové místo určení, může provozující letecký dopravce o 50 % snížit odškodné stanovené podle odstavce 1, pokud přesměrovaný let nepřekračuje plánovaný čas příletu původně rezervovaného letu o čtyři hodiny v případě všech letů nespadajících pod písmeno a) nebo b).

Je pravdou, že článek mluví jen o přesměrování, ale v mnoha závazných rozhodnutích soudního dvora EU je zmíněno, že pokud cestující dorazí do místa určení (u letu +3.500km) se zpožděním větším než 3 hodiny a menším než 4 hodiny, tak se krátí o 50%.

České soudy kompenzaci běžně krátí (evidujeme řadu případů), judikatura v zahraničí může být třeba jiná, ale moc to nepředopkládám...

Viz také bod 4.4.9 pokynů Evropské komise, jak má být Nařízení vykládáno... https://publications.europa.eu/c...anguage-cs"

Každopádně žádejte nejprve o 600 €.

Dobrý den, letěli jsme s Deltou z Las Vegas do Prahy s přestupem v Salt Lake City a Amsterodamu. Z Las Vegas jsme měli zpoždění 15 minut na odletu, v Salt Lake jsme tak nestihli garantovaný spoj do Amsterodamu. Na přestup bylo původně 35 minut. Dostali jsme voucher na ubytování, let přebookovali na další den. Máme nárok na nějaké odškodnění, když doletíme o den později?

Fakt je to takový problém si přečíst druhý odstavec nahoře? Dostanete jedině to, co si s DL vyhádáte, ale ne kompenzaci ve smyslu nařízení dle EU 261/2004.

Asi před měsícem jsem psal o zpoždění letu Ryanairu kvůli prasklé pneumatice. Včera mi přišel od Ryanairu mail s tím, že uznávají nárok na odškodnění :-)

Dobrý den. Právě jsme se vrátili Říma a měli jsme také zpoždění. Myslíte bylo by možné Vás požádat o Váš email, které jste psal společnosti Ryanair? Nejsem až tak Zdatná v angličtině. velmi by mi to pomohlo. Měli jsme závadu na motoru a zpoždění skoro 6 hodin. Děkuji, doufám že se neurazíte za mou troufalost. Zuzana

Zdravím, já s Ryanairem nijak nekomunikoval. Oslovil jsem firmu Claomcloud, která to vyřešila za mě. Za provizi samozřejmě.

Oprava, firma se jmenuje Claimcloud.

Avatar uživatele v.josef
v.josef

V záplavě dotazů a problémů s kompenzacemi také pozitivní info - letěl jsem přes vánoce MUC - Havana - MUC (18.12. - 25.12) s Eurowings, let tam 5 hodin zpoždění (letadlo přelétalo z DUS do MUC z nějakého jiného zpožděného letu), přílet do Havany o necelých 5 hodin později.

2.1.2019 jsem zadal na stránkách údaje o letu a automaticky mě to přesměrovalo na stránku s potvrzením, že mám nárok na 600 Eur a abych zadal číslo účtu. Peníze dnes dorazily na účet.

Avatar uživatele niemandos
niemandos

Tak se ma cestovat

Dobrý den, letěl jsem z Madridu do ČR, ale let měl zpoždění z důvodu pozdního příletu letadla do Madridu. Pozdě začal i nástup do letadla a v čase původního odletu jsme stále nastupovali do letadla. Bohužel, nástup trval ještě několik desítek minut a v té době přišla bouřka, která odlet dále zdržela. Na přestupu v Bruselu jsem nestihl let do Prahy, takže celkové zpoždění bylo cca 12h. Bouřka však přišla až po čase plánovaného odletu a neměla let vůbec ovlivnit. V čase plánovaného odletu letadla běžně přistávala i vzlétala. Mám nárok na odškodnění? Nebo mohou aerolinky při zpoždění beztrestně prostě počkat do první bouřky a pak to svalit na bouřku?

Brussels airlines nárok na odškodnění odmítli s tím, že bouřku nemohou ovlivnit (nepředvídatelná okolnost). Požádal jsem specializovanou právní agenturu zpozdeno.cz, ale ta jen formálně předala moji žádost a nepodnikla žádné další kroky (asi jim 25% nestojí za nic jiného, než přeposlání mailu).

Máte lepší zkušenost s jinou právní agenturou?

Díky.

Kryštof Hájek

Dobrý den, zkusil bych se ještě obrátit na místní úřad pro civilní letectví (tedy španělský – https://sede.seguridadaerea.gob....?idioma=en) a důkladně jim popsat situaci. Konkrétně se španělským úřadem mám relativně pozitivní zkušenost. Byť vše trvalo vyřídit téměř půl roku, nakonec jsme se dobrali ke kýžené kompenzaci dle směrnice. Do políčka "Arrival Airport" vepište Prahu, nikoliv Brusel (tedy za předpokladu, že vše bylo koupeno na jedné letence).

Dobrý den, tady je to skutečně na hraně. Myslím, že ÚCL nepomůže (nebo dá stanovisko proti), protože ta věc není jednoznačná a bouřka tam byla. Jako klíčové bych v případném soudním sporu viděl, jestli by byla návaznost stihnuta/zmeškána v momentě, kdy by bouřka nepřišla. Jinými slovy buď bouřka na celkové zpoždění v cíli vliv měla a nebo ho neovlivnila, protože by byla návaznost stejně zmeškána vinou letecké společnosti. Dle SDEU má být zpoždění způsobené bouřkou od celkového zpoždění odečteno.... Chápu Vaši argumentaci, že kdyby letadlo letělo na čas, tak by bouřka nebyla, ale zase do extrému pokud by mělo letadlo odletět např. v 15.00 a bouřka přišla v 15.03 hodin, těžko vinit dopravce a chtít po něm kompenzaci za zcela běžné 3 minuty zpoždění.

Dobrý den, děkuji za odpovědi. Chápu postoj letecké společnosti a chápu, že pokud by bylo zpoždění jen pár minut, těžko je za to vinit. Jenže zpoždění bylo (bez vlivu bouřky) cca hodinu a pravděpodobně bych nestihl přestup ani kdyby nebyla bouřka. Stejným letem létám často, velice často má první let zpoždění a často přestupuji úplně na poslední chvíli jako poslední pasažér dalšího letu. Dokonce se mi už stalo, že jsem let nestihl. Tohle bych také pravděpodobně nestihl, ale to samozřejmě prokázat nelze.

Chápu to tedy tak, že zpoždění (nezaviněné bouřkou) kolem 1h běžné není, (zvlášť když mám méně než hodinu na přestup) a měl bych mít nárok na odškodné. Nicméně budu v důkazní tísni a vymahatelnost práva je v tomto případě mizerná.

I tak děkuji za pomoc.

Tak buď by byl bez bouřky dodržen minimum connecting time letiště přestupu, nebo by tento doržen nebyl a bouřka tak nehrála v celkovém zpoždění v cíli roli.... Zjistil bych si čas na přestup dle rezervace, minimální čas na přestup přestupního letiště a odečetl hodinu. Pokud by byl let stejně zmeškán (respektive minimum connecting time by nebyl dodržen), pak by nárok na kompenzaci měl být dán...

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, pár měsíců nazpět mi zrušili let z Orlanda do Německa. Měl jsem na ten den koupený zvláště let, který byl z Daytony Beach do Orlanda. Tento let jsem mohl zrušit, ale nevrátili by téměř nic. Dozvěděl jsem se o zrušení letu den před odletem. Kolik bych měl dostat celkově odškodné. Je nějaké odškodné za ten let, který jsem koupil zbytečně?

Let jsem si bezplatně přeobjednal na jiný den. Den, který jsem měl letět jsem se dozvěděl nějak 3 hodiny před odletem, že má 4 hodiny zpoždění. Měl jsem samozřejmě z Německa navazující let, který jsem nemohl stihnout.

Jaké bych měl dostat odškodné. Byla to cesta nad 3500 km. Takže 600 + 600 + jestli je nějaké odškodné za tu propadlou letenku, protože byl následující let zrušený?

Děkuji za odpověď.

Pokud to byly odděleně lety, tedy 3 letenky, tak max. můžeš dostat kompenzaci za ten hlavní let. Pokud důvodem zpoždění je nepředvídatelná událost, pak samozřejmě nemáš nárok. Četl jsi vůbec ty informace v úvodu? Asi ne...

Pavel Planespotter

...a jestli to byla US aerolinka, tak nic.

Dobrý den, poslala jsem 6.11.2018 vyplněný formulář na zpožděný let s ČSA a dostala tuto odpověď: "Vaš požadavek byl předán ke zpracování a bude vyřízen v souladu s právními předpisy v nejkratším možném termínu." Zatím jsem nedostala žádné vyjádření. Můžete mi sdělit, zda existuje lhůta, ve které musí požadavek vyřídit? Děkuji

ČSA tvrdí, že na to mají až 8 týdnů (což podle mne není pravda), ale to je celkem jedno, protože velmi pravděpodobně stejně neodpoví. Moc bych se na Vašem místě nezdržoval případnými urgencemi a rovnou to hnal na ÚCL.

Dobrý den,

v srpnu 2018 jsme měli zpožděný let z Burgasu do Prahy, cca 2,5 hod + 20 minut jsme čekali po příletu v letadle z důvodu, že nebyly přistaveny schůdky, vedro přes 35 stupňů. Od syna jsem se dověděla, že mohu požadovat odškodnění. Již jsem 3 x napsala společnosti Travel service a NIC. Ani se nenamáhají odepsat a poslat mě...................kamsi. Do toho z Burgasu vůbec nedorazili naše zavazadla, která patří mezi nadměrné rozměry a to konkrétně nově zakoupený slunečník. Na přepážce nám bylo sděleno, že tato zavazadla nebyla naložena a nemáme nárok na kompenzaci, neboť za ně neručí. Nechci se jen tak vzdát a nechat jim to projít.........................chci tam dojít osobně. Ale proč se ptám, protože jsem nevěděla že něco takového jako je odškodnění existuje, mám pouze letenku a účtenku za koupené zboží z letiště v Burgasu. A tak se ptám, existují určitě záznamy že let byl opožděn, kde si o ně mohu požádat, zašlou mo je či mám jít osobně? Prosím o odpověď na mail, neboť mám obavu, že to zde nenajdu......... Děkuji Světlana

Avatar uživatele Petr76
Petr76

Nárok na odškodnění vzniká při zpoždění min 3 hodiny.

Od toho slunečníku (lol! ) musíte mít útržek, který se lepí na palubní vstupenku a vypadá přibližně takto:

Načíst všechny komentáře

Pour féliciter 2019 aneb Děkujeme vám za rok letošní a přejeme to nejlepší v příštím
David Eiselt 2018-12-31T11:14:00+01:00 15 komentářů

Znovu se nám rok s rokem schází a pro nás to znamená jediné, zrekapitulovat dosavadní vývoj cestovatelského portálu Cestujlevne.com. Ať už vás zajímají zákulisní fakta a věci, na kterých…

Tvořte čtivější cestopisy s těmito 14 praktickými tipy
David Eiselt 2018-09-26T22:43:00+02:00 7 komentářů

Cestujlevne.com už není jen o letenkách a průvodcích. Vždy bylo a je hlavně o vás a vašich příbězích z cest. A právě proto jsme spustili platformu pro sdílení vašich zážitků a příběhů. Mnozí z…

Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 62 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…