Zpožděný let? Radíme co dělat a jak získat kompenzace při zpoždění letu

Napsal
  • ...
  • Blog
  • Ostatní
  • Zpožděný let? Radíme co dělat a jak získat kompenzace při zpoždění letu

Během cest mohou nastat chvíle, kdy budete řešit zpoždění vašeho letu, což je jistě nepříjemná situace. Pokud ale víte, co dělat a na co máte nárok během čekání na zpožděny let, můžete z celé situace vytěžit více, než jste vložili. Čekají na vás totiž služby na letišti i případná finanční odškodnění.

Kdy mám nárok na kompenzace?

Ne u všech letů se budeme moci domáhat kompenzacích plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004, kterým se stanovují společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů. Dokument si můžete přečíst zde eur-lex.europa.eu.

Náš let musí:

• začínat na letišti na území členského státu, nebo
  • končit na letišti na území členského státu a zároveň být operován evropskou aerolinkou

Členským státem se rozumí země Evropské Unie a Norsko, Švýcarsko a Island.

Pokud splňujete uvedenou legislativní podmínku, pokračujte dále. Nechcete–li věnovat čas a úsilí vymáháním odškodnění z leteckých společností, přenechte to na nás a vyplňte formulář pro získání finančních kompenzací.

Nárok na občerstvení

Letecký dopravce má povinnost se postarat o cestující v případě značného zpoždění na letišti odletu za předpokladu, že je plánovaný odlet zpožděn alespoň o 2 hodiny nezávisle na příčinně zpoždění.

Výše zpoždění k uplatnění nároku se odvíjí od celkové vzdálenosti letu následovně:

• 2 hodiny u letů do 1.500 km
  • 3 hodiny u letů od 1.500 km do 3.500 km
  • 4 hodiny u letů nad 3.500 km

Je jedno, zda je let zpožděn z důvodu stávky, špatného počasí nebo pozdního příletu letadla z předchozí destinace. Zároveň se o vás aerolinka musí postarat jak na letišti odletu, tak i na případném přestupním letišti, kdy zpoždění neúměrně zvýší čekání na návazný let.

Nárok máte na občerstvení úměrné délce zpoždění. Jednoduše, pokud je váš let opožděn o 2–4 hodiny, pravděpodobně dostanete voucher na občerstvení, který pokryje vodu a bagetu, případně menší jídlo v letištním fast–foodu. Je–li zpoždění delší, můžete dle situace požadovat voucher další.

Mimo to vám dopravce musí umožnit dva bezplatné hovory. Ty jsou však v dnešní době letištních wi–fi téměř zbytečné.

Jak občerstvení získat? Většinou se letištním rozhlasem svolávají cestující k dostavení se na určitou přepážku, kde jsou vydávány vouchery na jídlo. Informujte se případně personálu u odletového gatu.

Nárok na ubytování

V případě, že váš let bude opožděn do druhého dne, musí vám letecká společnost zařídit ubytování včetně dopravy z letiště a zpět. Během situacích jako jsou stávky či sněhové kalamity, většinou probíhá úplné zrušení letu a vy čekáte i několik dní na nový let. I v takovém případě vám musí letecká společnost zařídit hotel včetně stravy po celou dobu čekání na nový let.

Pokud by přeprava na hotel mohla způsobit další zpoždění, nemusí dopravce tuto službu poskytnout. Máte–li však předpokládané zpoždění v délce 8 a více hodin během noci, vždy trvejte na hotelu.

Jak získat hotel? Vyhledejte si pracovníka, který má váš let na starosti a s odvoláním na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 se domáhejte o ubytování. Nenechte se odbýt. Aerolinky se snaží tuto službu cestujícím upřít, a to je protizákonné.

Nárok na finanční odškodnění

Asi nejzajímavější na celé věci je poslední nárok v podobě finančního odškodnění za váš zpožděný let až 16.000 Kč. Pokud totiž do cílové destinace dorazíte později o 3 hodiny a více, musí vám letecká společnost proplatit následující částky:

• 250 € při vzdálenosti do 1.500 km
  • 400 € při vzdálenosti od 1.500 km do 3.500 km, při cestách po EU všechny lety nad 1.500 Kč (včetně zámořských regionů)
  • 600 € při vzdálenosti nad 3.500 km

Vzdálenost se počítá ortodromou mezi počátečním a cílovým letištěm bez ohledu na to, zda a kde přestupujete.

Zpoždění tří hodin je rozdíl času od plánovaného příletu po otevření prvních dveří a zahájení výstupu z letadla na letištní ploše. V případě přestupu je stěžejní čas příletu do finální destinace.

Letecká společnost nemusí hradit finanční kompenzaci v případě, kdy byl let opožděn z důvodu nepředvídatelných okolností jako jsou diplomatické nepokoje, nepřízeň počasí nebo stávka personálu letiště či řídících letového provozu.

Stávka zaměstnanců letecké společnosti, stejně tak jako opilý steward Travel Servicu, není nepředvídatelná okolnost!

Jak získat finanční odškodnění? Obraťte se na leteckou společnost s žádostí o odškodnění z důvodu opožděného příletu. Rovnou informujte, že zpoždění bylo delší jak 3 hodiny a dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 máte nárok na finanční kompenzaci (částka dle vzdálenosti, viz výše). Uveďte své bankovní číslo včetně IBAN formátu a vyčkejte odpovědi.

Velmi pravděpodobně bude vaše reklamace zpožděného letu ignorována nebo obdržíte zprávu o tom, že zpoždění bylo z důvodu nepředvídatelných okolností, a proto nemusí aerolinky nic vyplácet. Případně nabídne kompenzaci ve výši 50 € a jiných neodpovídajících částkách. V takovém případě přenechte celý případ právní agentuře se specializací na tyto případy. S provizí 25 % z vymožené částky vše zařídí za vás, a to i případně předžalobních výzev a samotného soudu. Vy platíte pouze provizi z peněz, které vám vysoudí. Osobně využívám společnost Vaše Nároky a zadat případ můžete zdarma zde.

K úspěšnému vymožení kompenzací budete potřebovat:

• elektronickou letenku vaší rezervace,
  • palubní vstupenku,
  • ideálně foto příletové tabule s vaším zpožděným letem.

O kompenzace můžete žádat až 3 roky zpětně.

Závěr

Zpožděné lety jsou běžnou součástí letecké dopravy a nelze je nijak předvídat či jim zamezit. Hlavní pro nás cestovatele je znát na co máme právo a jak uvedené bonusy včetně finančního odškodnění získat. Pokud se situace nebude vyvíjet dobře, zřejmě vám let zruší – v takovém případě si přečtěte další článek na téma Zrušený let – co dělat.

V případě, že máte dotazy či doplňující informace k tomuto článku, napište nám do komentářů níže.

Avatar uživatele dada
dada

Dobrý den, budu zkoušet vymáhat kompenzaci u Laudamotion,zpoždění 13hodin z Ibizy do Vídně. Cestovaly jsme 2 manželské páry. Mohu žádat svým jménem (byla jsem jedna z cestujících) kompenzaci za všechny 4 osoby a její zaslání na jeden bankovní účet nebo si každý manželský pár pošle svoji žádost,každý na svůj bankovní účet. Všichni jsme byli na jedné rezervaci. Děkuji.Dada

Kryštof Hájek

Dobrý den, v tom nebude problém, obzvlášť pokud jste byli všichni na jedné rezervaci.

Avatar uživatele Vojtěch Hájek
Vojtěch Hájek

Ahoj, po pulroce jsem dostal z ryanairu vyjádření ke zrusenemu letu z Rima Ciampino na Maltu 8.3.2018. Ryanair tvrdí, ze nemam nárok na kompenzaci, protože došlo ke stávce “air traffic controlers”. Da se někde dohledat, jestli je to pravda? Letadla ten den na zmíněném letišti odletala i pristavala, jen několik jednotek letu Ryanairu bylo zrušeno.

Trocha googlení by mohla pomoci, jinak to přenech těm, co se tím živí a vyřeší to za tebe.

Avatar uživatele superweb .
superweb .

Resim zpozdeni dohromady za 9 lidi z cervnoveho letu ze Siciliee s Ryanair. Celkem tedy jde o dost penez a z toho je 25% pro agenturu dost, proto jsem se rozhodl zacit napred samostatne s tim, ze agenture to mohu dat vzdy.

Ryanair standartne odpovedel, ze za nic nemuzou. Podavali jsme ale dva claimy na jeden let (1 letenka pro 7 lidi a 1 letenka pro 2 lidi) zvlast a zatimco me odpovedeli jako duvod "air traffic restrictions", kolega dostal "bird strike". Z toho mi tak nejak plyne, ze tam maji nejaky generator nahodnych duvodu zpozdeni.

Nicmene podle ruznych navodu zbyvalo obratit se na Italsky urad pro civilni letectvi. Tam uz ale 2 mesice cekam na odpoved na vyplneny standartni formular se zadosti o sdeleni skutecneho duvodu zpozdeni. Nemate nekdo nahodou zkusenost, zda se clovek nekdy docka odpovedi a za jak dlouho cca?

Dobrý den,

měla bych také dotaz ohledně zpožděného letu z Prahy na Djerbu s leteckou společnosti TUNISAIR , kde jsme zakoupili v loňském roce zájezd přes cestovní kancelář. Zpoždění letu bylo více než 5 hodin. Reklamace byla řádně podána na cestovní kaneláři, ale již rok se s cestovkou dohaduji a oni stále tvrdí, že žádné vyjádření nemají. Mám stále urgovat cestovku, nebo se musím obrátit přímo na leteckou společnost TUNISAIR? Děkuji

Dobrý den, kompenzace se řeší s leteckou společností, ne s cestovkou. Přenechte to agentuře, ta za váš vše vyřídí a vykomunikuje – případně pohrozí soudem atd.

martin.meluzin

Ahoj všem!

Mam takovou poměrně zasadni otázku k tomuhle tématu všude se uvádí že kompenzace se vyplácí až za zpoždění která překračují 3 hod. četl jsem si nařízení evropské unie je 261 / 2004 a tam nic takového napsáno není. Přikládám kopii toho článku který se kompenzaci za zabývá mě z toho vychází že prostě pro ta 3 pásma: do 1500, do 3 a půl a nad jednoznačně prostě platí zpoždění 2 hod. 3 hod. a 4 hod. může to někdo okomentovat ? Jasný že v tom zákoně to není jednoznačně řečeno ale dle mě je to z toho jasně vyplývá. Zde je ta kopie nařízení :

Článek 7

Právo na náhradu škody

1. Odkazuje-li se na tento článek, obdrží cestující náhradu ve výši:

a) 250 EUR u všech letů o délce nejvýše 1500 kilometrů;

c) 600 EUR u všech letů nespadajících pod písmeno a) nebo b).

Při určování vzdálenosti se vychází z posledního místa určení, kam cestující v důsledku odepření nástupu na palubu nebo zpoždění přiletí později než v plánovaném čase.

2. Jestliže je cestujícím v souladu s článkem 8 nabídnuto přesměrování na jejich cílové místo určení, může provozující letecký dopravce o 50 % snížit odškodné stanovené podle odstavce 1, pokud přesměrovaný let nepřekračuje plánovaný čas příletu původně rezervovaného letu:

a) o dvě hodiny v případě všech letů o délce nejvýše 1500 kilometrů, nebo

b) o tři hodiny v případě všech letů ve Společenství delších než 1500 kilometrů a všech ostatních letů o délce od 1500 kilometrů do 3500 kilometrů, nebo

c) o čtyři hodiny v případě všech letů nespadajících pod písmeno a) nebo b).

Díky

Martin

Kryštof Hájek

Odstupňované časy podle vzdáleností se ale týkají právě jen situace, kdy dostanete náhradní let, který se vejde do této lhůty.

V článku 7, který se zabývá finanční kompenzací při zpoždění, u kterého nedostanete náhradní let, žádné časy odstupňovány nejsou a plošný čas nad 3 hodiny je explicitně vypsán v jiném dokumentu: https://europa.eu/youreurope/cit...r-problems

• (upraveno 2018-09-11T07:31:42+02:00)

Doba zpoždění byla stanovena judikaturou Soudního dvora EU, materiál, na který sem dal Kryštof odkaz a kde jsou pokyny pro výklad je shrnutí judikatury k tomuto Nařízení.

Liborek

Z vlastní zkušenosti doporučuji na tu existující judikaturu odkázat rovnou v žádosti o náhradu, jinak letecké společnosti argumentují, že samotné nařízení jim tuto povinnost neukládá.

martin.meluzin

Díky za odpověď a informace pánové!

Platí tedy pro všechny 3 vzdálenosti limit 3 hodiny a liší se jen výše kompenzace!

Muzete to upravit, ze 600 euro je to jen pri cestach mimo Spolecensvtvi? At to nemate. Po Evrope je to max 400 eur.

CDG-RUN?

Kryštof Hájek

Noo, Martin bude mít nejspíš pravdu, fakt je výslovně psáno:

"b) 400 EUR u všech letů ve Společenství delších než 1500 kilometrů a u všech ostatních letů o délce od 1500 kilometrů do 3500 kilometrů;

c) 600 EUR u všech letů nespadajících pod písmeno a) nebo b)."

Což by znamenalo, že třeba CDG-RUN bude opravdu jenom za 400...

Proto jsem to psal jako otázku:-) Takhle to zní logicky.

Dobrý den,

Potřeboval bych radu a ujištění, jestli jsem v právu... Letel jsem 10.8. z Brna do London-Stansted a zpoždění letu bylo přes tři hodiny.

Vyplnil jsem complaint s žádostí o EUR 250 na stránkách Ryaniar s odkazem na ES 261/2004.

Jako odpověď mi došlo toto:

We sincerely regret the delay of your flight FR8404 from Brno to London Stansted on the 10/08/2018, which was due to air traffic congestion. However, as this delay was unexpected and therefore outside Ryanair’s control we regret to advise that no monetary compensation is due under EU Regulation 261/2004.

This letter contains our final position in relation to your complaint. If you are unhappy with our decision, you can take your complaint to Alternative Dispute Resolution (ADR). AviationADR is an independent, impartial scheme operated by Consumer Dispute Resolution Limited (CDRL). We are a member of this scheme and have agreed to be bound by its decisions. Their contact details are as follows:

Website: www.aviationadr.org.uk, Email: aviation@aviationadr.org.uk, Telephone: +44 (0) 203 540 8063

Jak postupovat dále? Říká Ryanair pravdu, že nemusí plnit dle 261/2004?

Díky. T.

Jan Čermák

Dobrý den,

záleží co bylo skutečně důvodem zpoždění. Pokud je na vině Ryanair, tak se můžou vylouvat ale plnit by měli. Pokud je důvodem ale skutečně jak uvádí "air traffic congestion", pak jsou v právu oni. Zjistěte si přes ÚCL důvod zpoždění.

Díky za odpověď.

Dovolím si ještě doplňující otázku, protože jsem prošel web UCL a nenašel relevantní kontakt nebo postup...

Mám prostě zaslat žádost emailem s dotazem na důvod zpoždění letu nebo vyplnit formulář/stížnost (viz http://www.caa.cz/cestujici/form...ke-doprave) .

Jěště jednou díky za odpověď!

T.

Dobrý den, mám nárok na kompenzaci za zpožděny let z Prahy do Calgary ( Kanady) s přestupem v Torrontu? Oba lety operovaly kanadské aerolinky Air Canada a již v Praze bylo zpoždění pres hodinu, tudíž v Torrontu jsme museli čekat na další let přes 3hodiny. Nevíte prosím zda kompenzaci je možné uplatnit i mimo EU? Dekuji

Číst určitě zvládnete, co je nejasného na článku výše a bodu že let musí

- začínat na letišti na území členského státu???

Pokud jste odlétala z Prahy,tak nařízení se na tento případ vztahuje. Zásadní je zpoždění po příletu do cílové destinace, ne to, jak dlouho jste museli čekat na další let v Torontu, tedy pokud jste do Calgary dorazili později o více než 3 hodiny oproti plánovanému příletu nárok na kompenazaci máte.

Dobrý den,

má smysl požadovat kompenzaci za zpoždění, když předpokládaný přílet měl být v 16:15 hod. Z příletové tabule/ mám foto/ je patrné, že byl přílet v 19:06 hodin. Ale skutečně - rozdíl času od plánovaného příletu po otevření prvních dveří a zahájení výstupu z letadla na letištní ploše byl v 19:16. Tedy 1 minutu po TŘECH HODINÁCH ZPOŽDĚNÍ. A nedostali jsme žádné informace o důvodech zpoždění. Děkuji

Avatar uživatele Lucie
Lucie

Chci poděkovat autorům a komentujícím za informace a náměty k vymožení kompenzace za zpožděný let a podělit se o docela hladký průběh vymáhání u Ryanairu. Let FR7327 z Praha do Dublinu 30.7.2018 měl odletět 16:15, nakonec byl zpožděný o 3.40h, cestující dostali poukázku na jídlo ve výši 123 Kč, důvod zpoždění nejasný. Claim byl podán ve formuláři na jejich stránkách 2.8.2018, do příloh jsem dala vše požadované - číslo účtu, obrazovku z flightware.com - automatická odpověď, že to zpracují do 28 pracovních dní. posléze za 7 pracovních dní. 8.8.2018 přišla odpověď, že uznávají a kompenzaci posílají na účet do 10 dnů, peníze přišly 17.8.2018, za customer service podepsán pán s českým příjmením. Nevím, zda byl ten nárok tak nezpochybnitelný, ale já jsem spokojená. Ještě jednou díky.

Dobrý den, začátkem června 2018 jsme se vraceli ze zájezdu s CK z New Yorku přes Brusel do Prahy letem Brussels Airlines. Díky zpožděnému odletu z Letiště JFK (technická závada na motoru, které se pak ukázala být údajně závadou kontrolky, zpoždění cca 2 hodiny) jsme nestihli přípoj do Phy v Bruselu, další linka byla plně obsazená, takže jsme přiletěli do Prahy s cca 10 hodinovým zpožděním. O možnosti kompenzace, na kterou bychom pravděpodobně měli nárok, jsme se dozvěděli až nyní. Nemáme už ani letenky ani žádné jiné potvrzení, kromě informačního letáku cestovky o odletu, příletu s číslem linky a jménem. Je možné potvrzení o letu získat od letecké společnosti zpětně, případně i dohledat přesný čas příletu? Děkuji předem za odpověď a radu.

Dobrý den, letěli jsme dne 9.8. z Pražského letiště na Djerbu s 12ti hodinovým zpožděním. Letěli jsme však se společnosti Tunisiar. Na většině stránkách je, že pokud se leti ze země EU nějaký nárok by tam měl být. Máme tedy zažádat o odškodnění? Dekuji za odpověď

Kryštof Hájek

Ano, máte. Je to popsáno i výše...

Dobrý den, nejspíš jsme letěli s paní Terezou M. stejným letadlem. Zkoumala jsem nějaké nároky, všude mi odepisovali,že nárok nemáme. Tak tedy máme žádat o odškodnění? U společnosti Tunisair? Zpožděnky nám vydali....

Děkuji za odpověď

Dobrý den,

po 14 dnech se mi konečně dostalo odpovědi a to tak, ze mi nabízí s lítosti kompenzaci 80€ na osobu a doufají, ze to přijmu. Tak jsem rekla, ze máme nárok na 400€. Je to tak správně nebo mi nemusí dat celých 400€? Pokud se budou dále dohadovat mám to předat právníkovi? Děkuji

Kryštof Hájek

Je to tak každopádně správně, samozřejmě máte nárok na 400 €, těch 80 € jen zkouší.

Dobrý den, Pane Hájek v jiném komentáři píšete že společnost Tunisair není evropskou společností a nárok na odškodnění zde nevzniká. Tady zas píšete že paní má u téhle společnosti nárok na celých 400€. Jaká je tedy pravda? Mám stejný problém na letu společnosti Tunisair z Brna do tuniského Monastiru. Zpoždění 8h35min. Děkuji za radu.

Kryštof Hájek

Dobrý den, vše je uvedené v článku výše... U mimoevropských aerolinek vzniká nárok na kompenzaci při cestě z letiště v EU, ne naopak. Tedy pokud má zpoždění let z Brna, nárok máte. Pokud by měl zpoždění let zpět, nárok nemáte.

Dobrý den, dnes jsem obdržela email od společnosti XL Airways o změně odletu Paříž - Réunion, původní odlet měl být ve 21:20 a nyní je již v 15:00, což nám zásadně komplikuje plány. Je možné let zrušit na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004? Děkuji za odpověď.

Kryštof Hájek

Dobrý den, tohle už je dost výrazná změna na to, abyste mohli požadovat zrušení letu a vrácení peněz, to je ale asi tak všechno. Kompenzaci za to opravdu nedostanete.

Dobry den,

v pripade, ze zpozdeny let je soucasti balicku zajezdu, leteckou spolecnost o kompenzaci zada cestovni kancelar, ktera zajezd organizovala, jmenem vsech cestujicich nebo kazdy cestujici zada sam za sebe? V narizeni jsem odpoved nenasla. Dekuji.

Kryštof Hájek

Dobrý den, vždy cestující sám za sebe.

Dobrý den,

uvedený dokument jsem si přečetl, nikde v něm ale není uvedena definice členského státu, jak píšete ve svém článku, že se to týká země Evropské Unie, Švýcarska, Norska a Islandu. Jakými informacemi to podkládáte? Můžete prosím uvést zdroj?

Děkuji uctivě.

Avatar uživatele Petr76
Petr76

Zdroj máte ve 2. odstavci.

Ze své podstaty nařízení Evropského parlamentu se vztahuje ke státům Evropské Unie, odtud tedy členské státy :) Platí to však pro Evropský hospodářský prostor, kde přiřazujeme ještě další uvedené státy.

Dobrý den,

většina dotazů se týká zpožděných letů, já mám ale opačný problém. Dnes mi došel informativní e-mail od zprostředkovatele letu (Pelikán.cz), že byl můj let změn (z původních 11:20, budu v cílové destinaci 11:10). To nepředstavuje výraznější problém až na již smluvené navazující spoje. Předpokládám, že letecká společnost KLM má právo na změnu času letu (obzvlášť v případě, že let je až 11.9). Nicméně rád bych znal svoje práva. Prosím, mám v takovém případě nárok na kompenzaci v podobě náhradního letu, případně vrácení peněz ?

Moc děkuji za informaci a pomoc.

Změna musí být alespoň +- 1 hodina, abyste mohl nárokovat zrušení letenky.

Avatar uživatele romanbrn
romanbrn

Dobrý den,

měl bych dotaz na kompenzaci. Dne 20.7.2018 jsme měli lětet do z Vídně přes Frankfurt do Calgary, z důvodu závady na letadle nás ještě ve Vídni po 2 hodinách vysadili zpět z letadla, poskytli ubytování a řekli, že letíme další den. Do cílové destinace jsme přiletěli o 24 hodin později. Chtěl bych požádat o kompenzaci za zpoždění dle nařízení EU, jenže problém je v tom, že se jednalo o codeshare lety Air Canada/Austrian/Lufthansa a není jasné na koho se mám obrátit s požadavkem na placení...? Na aerolinku provozující první let? (Letenka byla koupena na webu typu expedie). Nevíte někdo?

Kryštof Hájek

Dobrý den, ano, obraťte se na aerolinku, která fyzicky provozovala první let.

Avatar uživatele romanbrn
romanbrn

Dekuji mnohokrat :)

Dobr den, včera jsme se vrátili z Tunisu. S 10ti hodinovým zpožděním. Máme dokonce potvrzený papír od Tunisian Airline.

A mám i fotku z příletu.Umíte to řešit i s touto mimoevropskou společností, nebo je to tak složité že to ani nemá cenu?

Jinak původně jsme vzlétli, pak se kvůli technické závadě vraceli asi po 3/4 hodině letu zpět na Djerbu, Nejprve se snažili letadlo opravit, ale při další předstartovní kontrole jim to neprošlo, tak sháněli další letadlo. které přiletělo po asi 4 hodinách. Celkem tedy opravdu zpoždění bylo přes deset hodin. Děkuji Vašek

Kryštof Hájek

Dobrý den, my neřešíme, my jen radíme. A vše je popsáno výše: "Náš let musí končit na letišti na území členského státu a zároveň být operován evropskou aerolinkou". Tunisair není evropská aerolinka, tedy právní nárok na výše uvedenou kompenzaci samozřejmě není žádný.

Dobře tak neřešíte, ale jen radíte. Máte tu odkaz na společnost která to řeší, tak jsem to spojil s vámi.

Přehlédl jsem že "musí být operována evropskou aerolinkou". Takže nic. :-(

I tak děkuji za informaci. Vašek

Měl jsem zpožděný let s Lfthansou, který odpovídá podmínkám pro odškodnění. Oni mi, ale napsali odpvěď, že se jednalo o zpoždění způsoboné Air Traffic Control a že to kompenzaci nepodléhá. Nevíte někdo, jestli to tak je anebo se z toho jen zkoušej vyvlíknout? Díky.

Kryštof Hájek

Air Traffic Control se skutečně obecně bere jako nepředvídatelná okolnost a kompenzace se tedy tohoto případu netýká.

Dobrý den, byl nám zrušen let a nabídnut nový až o více než 24h déle. Mohu se zeptat jaké jsou možnosti refundace? Co se proplatí a co ne? Bylo nám řečeno, že podrobnější informace nedostanem, jelikož u ČSA tým který podává tyto informace o víkendu nepracuje. O zrušení letu jsme se dozvěděli v sobotu ve 21:00 a nabídnut nám byl místo neděle od 15:30 na pondělí 19:00. Případně nějaké další rady jak postupovat? Mockrát děkuji

• (upraveno 2018-08-05T07:55:14+02:00)

Proč se tady pořád dokola ptáte na to, co je jasně popsáno v článku výše???

Jinak tady máte přímo normu, ze které vše vychází máte tady, konkrétně v článku 9 je péče, kterou je dopravce povinnen poskytnout.

Načíst všechny komentáře

Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
napsal David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
napsal Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 34 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…

Emirates 2x denně do Prahy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-27T11:09:00+02:00 5 komentářů

Po měsících dohadů dnes oblíbená letecká společnost Emirates konečně vydala oficiální tiskovou zprávu o přidání druhé denní frekvence mezi Prahou a Dubají. K odpolednímu letu, který se létá s…

Ryanair začne létat na Ukrajinu. I z Bratislavy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-21T17:19:00+01:00 6 komentářů

Po loňském neúspěšném pokusu o spuštění letů na Ukrajinu, který ztroskotal na nedohodě mezi Ryanairem a ukrajinskými úřady, se zdá, že letos je na řadě pokus číslo dva. Zatím jen v mobilní aplikaci…