Budapešť - lázně

Napsal Aurea 2015-06-12T10:24:51+02:00 ve fóru Co se nevešlo
12 odpovědí

Ahoj všem, v úterý se chystám do Budapeště a ráda bych navštívila místní lázně - alespoň dvoje. Mohli byste mi na základě svých zkušeností poradit? Internet i průvodce jsem pročítala, ale na jejich základě se nerozmyslela smiley. Vím, že cestujlevne je nejlepší, tak pisu ještě sem a diky za pripadne rady! A.

V Budapesti jsem byl ve dvou 1.) http://www.szechenyifurdo.hu/ velké lázně, moc lidí, připadalo mi to jak takový aquapark a poměrně drahý 2.) http://en.kiralyfurdo.hu/ menší, ne moc turistický, zastaralý interiér což někoho může odrazovat ale mě se to libílo, pro mě určitě zajímavější něž ty Szechenyi

My jsme byli v Budapešti v červenci a bylo takové vedro, že v teplé vodě v lázních se člověk potil snad víc než na souši. Tak bacha na to smiley
Byli jsme v Szechenyi a lidí tam bylo teda mraky. Pravda, že byly trochu dražší, ale zase to jsou takové typické maďarské lázně, spousty různých bazénků vevnitř i venku, cvičení ve vodě, střídání teplé a studené vody atd. - uvnitř vybavení také starší, ale pořád pěkné.
Pak jsme byly v lázních Palatinus na Markétině ostrově, což nejsou úplně lázně. Je to venkovní aquapark s asi 2 léčivými bazény (spíš takové to masírování zad, bublinky atd). Ale právě pro ty teplé dny to bylo fajn osvěžení. Markétin ostrov je navíc docela v centru, takže se nemusíte táhnout nikam do lesů smiley do Király jsme chtěli také jít, ale měli zrovna nějakou týdenní přestávku, tak kdyžtak zjistit předem smiley

My jsme byli taky v Szechenyi a byl to super zážitek, ale hlavně z toho důvodu, že jsme tam byli v únoru za tmy. Venku mrzlo a my se váleli venku v horkých bazénech, ze kterých kouřila pára a celé to bylo pěkně nasvícené. V létě by mě tam ale asi nikdo nedostal, voda je opravdu teplá.

Ahoj, v Budapešti jsem byla 4 x a z toho 2 x jsme se koupali v lázních. V létě jsme tam byli jednou v červenci a to jsme během 4 dnů navštívili 3 lázně/bazény, protože byly tropy každý den. Szechenyi jsou klasika, budu oponovat jinému příspěvku, protože se mi líbily i v tom vedru, i když je voda kolem 38 stupňů v těch nejteplejších bazénech, není to tak nepříjemný šok, jako když je vzduch 40 st. a voda 20 st. jako u nás, to nemusím... Navíc různé bazény mají různé teploty, každý si najde to svoje. Nevýhoda Szechenyi - jsou nejznámnější, tzn. nejvíc lidí, fakt hlava na hlavě, a vyšší cena. V létě jsme pak navštívili ještě Palatinus na ostrově Margit (dostupná vzdálenost), nejsou to úplně lázně, spíše koupaliště/aquapark, mají příznivější ceny a je tam co dělat (bazény s různými vlnobitími, a další atrakce). Pak jsme v létě ještě byli v Csepeli, taky spíše koupaliště, dost místa, méně lidí, nízká cena, ale to je vzdálenost z centra Budapeště dostupná autem (byli jsme tam takto), být tam busem nebo vlakem, tak Csepeli jsou daleko. Oboje koupaliště vám možná můžou znít hloupě ("co dělat na koupališti, to můžu jít doma v Česku"), ale všechna mají svoje kouzlo, protože jsou postavená mnohem dřív než ta naše moderní, všude na vás dýchne historie a taková ta mozaiková architektura sklíček, co se z nich staví vodní díla, jestli mi rozumíte... Mě se prostě všechna moc líbila a neměla jsem pocit, že se koupu, tak přicházím o památky, když jsem vlastně byla přímo v takové památce.
Co se týče podzimních a zimních měsíců, Szechenyi opět must-go, ale mraky lidí. Nám se hodně líbily Lukász Furdo, lázně kousek od Margit Híd na straně Buda (dostupné z centra snadno). Historické, krásné, skvělé koupání, lidí sice dost, ale Szechenyi jsou mnohem horší, tohle je spíš už věc místních. Úžasně teplé bazénky (listopad až únor ideální místo), a to včetně venkovních, kdy venku je těsně nad nulou nebo i pod a vy se vyhříváte. Spousta různých bazénů, než to člověk vyzkouší a vystřídá, stráví tam skvělé odpoledne. Hodně slavné jsou lázně Gellért, pokaždé jdeme kolem, nahlížíme a fotíme (jsou v krásném secesním stylu), ale vstup je celkem drahý a mám pocit, že to jsou lázně, kam se jezdí vyhřívat jen majetní senioři smiley Navíc nejsou moc velké, Lukász Furdo je rozhodně lepší volba. Ale Gellért stojí za to si aspoň prohlídnout. http://www.spasbudapest.com/ ...tady je link, kde je přehled většiny těch míst, jen Csepeli tam nejsou. Výlet do Budapešti rozhodně doporučuju, je to skvělé město, nebýt maďarština tak komplikovaná, asi bych tam zůstala smiley

Lázně Gellért podle mého stojí za návštěvu, i když skutečně nejsou největší a cena je vyšší. Ale jsou prostě krásné, je to jako procházka ve starých časech a rozhodně tam nepotkáte jen důchodce. Jsou rozdělené na mužskou, ženskou a společnou část a vše je zážitek, i staré, skoro strašidelné převlékárny. smiley

A já doporučím ještě něco jiného smiley . My navštívili Rudas bath, jsou to sice malé lázně, ale rekonstruované (šatny moderní i část lázní) a ta hlavní část s opravdu horkou vodou je fakt kouzelná http://www.generationexpat.com/rudas.jpg .
My to spojili s večerním výhledem z Gellert´s hill a šli na noční koupání, takže taky zážitek a žádní důchodci smiley . Pro muže a ženy dohromady je sobota a neděle.

Děkuji opravdu všem! Osobně mě nejvíce zaujaly lázně Rudas (utery pro zeny smiley) a dále popřemýšlím nad Lukacz a Kiraly. Ale verim, ze clovek si nemůže spatne vybrat.

Já doporučuji v noci navštívit lázně Rudas - mají fakt neuvěřitelnou atmosféru. Gellért je pěkný, ale hodně lidí smiley

čauky, v březnu beru mamičku do Budapešti . Je to její první zahraniční dovolená asi tak od roku ´84  + první na vlastní pěst , tak chci eliminovat nějaká překvapení nebo mrzuté situace. Budeme tam mít 4 celé dny jen na lázně (její přání), takže jsem si předvybrala Szechenyi, Gellért, Ruda a Király - hlavně kvůli tomu, že mají teplé bazény uvnitř i venku, přeci jen bude v březnu ještě zima. Případně jedny lázně vyměníme za celodenní výlet někam za město. Ale k otázkám:

1) Je nějaká výhoda v tom, že si koupím celodenní vstupenky na konkrétní den dopředu online? Cenová výhoda tam asi není, tak možná, že nestojím frontu u kasy? Nebo se může stát, že by nás tam třeba nepustili, protože moc lidí?

2) Večerní koupání - má svůj lístek nebo  si tam prostě počkám až se setmí? Nikde jsem nenašla nic o speciálním večerním vstupném.

3) Nebyl jste někdo v těch Thermal Beer Spa, co jsou součástí Szechenyi? Přijde mi to zajímavé zpestření po tom, co budeme mít těch klasických lázní už plný zuby... Ale ta hodinová koupačka v pivu stojí 500,-, tak mě zajímá, jestli to za to stojí?

4)  Király - byl jste někdo i na masáži? Mají 20 minut masáž spolu s celodenní vstupenkou jen za 370,- (případně 35 min za 500,- atd.) Předpokládám, že je to takové šup sem, šup tam a jede to tam, jak na běžícím páse...

5) Co ten celodenní výlet za město - co doporučujete? Líbil by se mi výlet po Dunaji do Vácu, Szentendre nebo Visegradu, ale vypadá to, že  plují až od dubna. Ale co třeba někam za vínem? díky za info

monca.cz napsal(a):


1) Je nějaká výhoda v tom, že si koupím celodenní vstupenky na konkrétní den dopředu online? Cenová výhoda tam asi není, tak možná, že nestojím frontu u kasy? Nebo se může stát, že by nás tam třeba nepustili, protože moc lidí?


V lázních používají čipové náramky, které se vydávají na pokladně. I s předem zakoupenou vstupenkou se tak frontě moc nevyhnete.


monca.cz napsal(a):

2) Večerní koupání - má svůj lístek nebo  si tam prostě počkám až se setmí? Nikde jsem nenašla nic o speciálním večerním vstupném.

Ze zmiňovaných lázní mají večerní koupání pokud vím jen v lázních Rudas, kde je potřeba mít zvláštní vstupenku. Termální sekce zavírá v 8 večer a večerní koupání začíná v 10. U lázní Rudas je ještě důležité, že pro ženy je termální sekce dostupná jen v úterý, o víkendech a právě během večerního koupání.
Do Szechényi se ten lístek online vyplatí, občas jsou u pokladen dost fronty, a na online lístky mají pokladnu extra, kde by to mělo být rychleji.

Výlety za město nevím, ale lodní linky D11 a D12 jsou součástí MHD a ve všední dny na ně platí denní jízdenka. Okrajové části města jsou taky pěkné

Deny napsal(a):

Do Szechényi se ten lístek online vyplatí, občas jsou u pokladen dost fronty, a na online lístky mají pokladnu extra, kde by to mělo být rychleji.


V Szechényi jsem byl loni několikrát včetně víkendů a frontu u pokladen jsem tam nikdy nezažil.

Vyhledávání

Přihlášení

Ještě nemáš účet? Zaregistruj se!