Z různých zdrojů slýchávám výtky či dotazy k akčním letenkám, které souvisí především s kvantitou. I když jsou to ojedinělé případy, společně s aktuálním směrem konkurenčních webů mě celá situace nenechává klidně snít, když zrovna spím… Proto jsem se rozhodl o své pocity podělit a zeptat se vás, těch nejpovolanějších, na názor jak celou situaci vnímáte.Proč nemáte víc akcí, ptali se. Nejsou, odpověděli jsme. Na jiných webech ale jsou. Jde to s vámi z kopce a už to není co bývalo, odvětili.Tak takhle nějak bych shrnul současnou situaci, které jsme vystavováni.Jak jsme se sem dostali?Za poslední tři roky vznikly desítky nových webů a stále každý měsíc vznikají nové a nové, jako přes kopírku. Každý touží po úspěchu, snadných penězích a slávě, protože na publikování tipů na letenky skrze Wordpress přeci nic není, že?Nemám to nikomu za zlé, ani CL nebylo první, ale pokračováním tehdy jedničky akcniletenky.com.Problém ale nastává ve chvíli, kdy u korýtka už není místo a začínáme se prát o podpěrku na ruce. Každý další web tu existuje s jedinou motivací – peníze. A pokud zrovna ne, s největší pravděpodobností na něj bohužel nikdy nenarazíme.Pokud k celé situaci přidáme fakt, že letošní rok je z pohledu profitabilních letenek (těch, z kterých lze získat nějaké provize) jedním slovem průser a až na Aeromexico a Air Canadu tu nic nebylo, přichází ta pravá apokalypsa.Najednou se v jinak prosperující a ekonomicky rostoucí společnosti ocitají letenkářské weby na pokraji nulových zisků, což bolí.V normálním byznysu by to bylo jednoduché – nejslabší by odpadli a jelo by se dál. Tady bohužel nikdo hlady nechcípne, protože v onlinu náklady nejsou. Tedy pokud je mít nechcete. A tak se začínají vymýšlet nové metody, jak ty koblihy narvat do své kapsy.A zde přichází bod zlomu. Najednou nestačí čekat a publikovat to, co ostatní. Protože většinou není co a jelikož je většinou čtenářská základna malá, jeden tip měsíčně provoz webu neuživí. Tak se začínají vymýšlet nové koncepty – shit akce ve zlatém obalu a doufat, že z toho něco kápne.Co to je?To je třeba Mega hit s letenkami do Londýna za 258 Kč. Rozbalíš a dostaneš odlet v 18 večer s návratem v 9 ráno druhý den. Chceš jinou variantu? Sorryjako.To je super akce na letenky+bus z Prahy na Maledivy za 7,5k s odletem dnes večer. OK, to ujde. No ale co budu sakra dělat 3 týdny na Maledivách? Chceš kratší pobyt? Sorryjako.To jsou všechny ty Karibiky za 5 tisíc, které se na FB tak blyští. Rozbalíš a bum, odlet z Kolína…To jsou všechny ty super ceny za letenky s odletem „i z Prahy“, které po rozbalení z Prahy stojí o 30 % víc.To jsou všechny ty mega prdy za sexy ceny, které po přičtení ceny přípojů a času na cestě ztrácí absolutně smysl.To jsou ty ceny skrz momondo a fake prodejce, které následně nedoporučím a prodám to stejně skrz letušku za normální cenu. Jen ať jsem v tom nadpisu levnější.A to jsem jen v českých vodách. Mezinárodní portály to práskají hlava nehlava, však je to přece pro všechny. Mega routingy, které nedávají smysl ani Marco Polovi, jsou jen špičkou ledovce nesmyslnosti celého snažení.Prostě pecka nadpis s obsahem, který zarmoutí a doslova nasere. Hlava mi to nebere. Opravdu jsou autoři tak hloupí, že nevidí co tím dělají? Naštvou lidi, který jim dali příležitost je zaujmout. Odradí všechny, kteří vidí dobrou akci, protože si navyknou na ten háček? Vrátíme se do stavu, kde jsme my začínali – lidi se báli nízkých cen, protože tu vždy bylo nějaké „ale“? Možná hloupí nejsou, jen vědomě vyčůraní a morálně prázdní.Jsme totiž v začarovaném kruhu. Lidi se naučili fakt, že když už cena není, přišli pozdě. A tak tiše tolerují tyhle divočiny.Drtivá většina však ani nedojde k pravému obsahu a zůstane v úžasu z nadpisu. Zrovna nikam neplánují letět, tak si ten skutečný obsah nepřečtou. Bohužel slepě šíří obsah dál Marušce, ta přece do toho Londýna potřebuje letět a tady mají letenky za tři stovky.Ne, tohle my dělat nechceme a nebudeme. Kvantita pro nás nikdy nehrála roli, hlavní byla kvalita a vize – inspirovat. Tvořit obsah, za který se nemusíme stydět. To nás teď staví do role těch „pomalých“ a „neaktuálních”. Opravdu se ale máme vydat směrem, kterým ostatní?Jasně, dřív jsme možná podobné akce měli taky. Byla jiná doba, trh byl jiný a pro všechny to byl zázrak vidět NY z Berlína s malým baťůžkem za 6 tisíc, z kterého se udělal mega hit. Dnes víme, že to nemá význam. Raději poletím za 10 tis. z Prahy s kufrem a jídlem, bez zbytečných přesunů do Berlína, které ani nenavazují a něco stojí. Doba šla dopředu, hodně se toho změnilo.Jasně, možná podobné akce píšeme i teď, ale vyložíme vždy všechny karty na stůl. Cena je fajn, hodí se pro tebe pokud… A taky si dej bacha na tohle, protože… Stejný obsah se dá šířit i tím fér přístupem, jen toho obsahu, co za to šíření stojí, ubývá.Kam to půjde dál?Obávám se, že pokud se situace rapidně nezmění, tak to půjde leda do prdele.Akční letenky ztrácí svůj lesk a půvab, protože jsou zavšivený těmito parazity. Znovu se vrací ta otázka, kde je háček? Kde budu muset doplatit, abych si cestu skutečně užil.I proto celý web měníme a směřujeme jinam. Nechceme být součástí téhle změny.Samozřejmě nejlepší by bylo, kdyby všichni ubrali a pracovali s tím málem, co máme, svědomitě a s respektem k zákazníkům–čtenářům–cestovatelům.Třetí, ideální a nic neřešící situace představuje zvýšení počtu super akcí, které by zase vrátili cashflow všem angažovaným.Tak. Potřeboval jsem se trochu vybrečet a zanadávat :) Ne kvůli tomu, že nemáme korýtko pro sebe, ale kvůli tomu, že ostatní celý proud akorát hyzdí místo toho, aby se snažili jej zdokonalovat a byli tou užitečnou konkurencí, která žene celý trh dopředu. A taky kvůli tomu, abych měl kam odkazovat následující dotazy o tom, proč naše sekce akčních letenek vypadá, jak vypadá.Jak to vidíte vy? Vadí vám podobné akce, kdy se za nadpisem skrývá něco jiného? Sledujete více portálů kvůli obsahu nebo jen ze setrvačnosti z dob, kdy za to stály?PS: Neuvádím záměrně žádný z portálů, protože každý máme hranici jinde. Někomu dané tipy mohou přijít fajn, pro jiné jsou už za čarou. .

Kam se řítí akční letenky?

Založil ve fóru Cestujlevne.com

Z různých zdrojů slýchávám výtky či dotazy k akčním letenkám, které souvisí především s kvantitou. I když jsou to ojedinělé případy, společně s aktuálním směrem konkurenčních webů mě celá situace nenechává klidně snít, když zrovna spím… Proto jsem se rozhodl o své pocity podělit a zeptat se vás, těch nejpovolanějších, na názor jak celou situaci vnímáte.

Proč nemáte víc akcí, ptali se. Nejsou, odpověděli jsme. Na jiných webech ale jsou. Jde to s vámi z kopce a už to není co bývalo, odvětili.

Tak takhle nějak bych shrnul současnou situaci, které jsme vystavováni.

Jak jsme se sem dostali?

Za poslední tři roky vznikly desítky nových webů a stále každý měsíc vznikají nové a nové, jako přes kopírku. Každý touží po úspěchu, snadných penězích a slávě, protože na publikování tipů na letenky skrze Wordpress přeci nic není, že?

Nemám to nikomu za zlé, ani CL nebylo první, ale pokračováním tehdy jedničky akcniletenky.com.

Problém ale nastává ve chvíli, kdy u korýtka už není místo a začínáme se prát o podpěrku na ruce. Každý další web tu existuje s jedinou motivací – peníze. A pokud zrovna ne, s největší pravděpodobností na něj bohužel nikdy nenarazíme.

Pokud k celé situaci přidáme fakt, že letošní rok je z pohledu profitabilních letenek (těch, z kterých lze získat nějaké provize) jedním slovem průser a až na Aeromexico a Air Canadu tu nic nebylo, přichází ta pravá apokalypsa.

Najednou se v jinak prosperující a ekonomicky rostoucí společnosti ocitají letenkářské weby na pokraji nulových zisků, což bolí.

V normálním byznysu by to bylo jednoduché – nejslabší by odpadli a jelo by se dál. Tady bohužel nikdo hlady nechcípne, protože v onlinu náklady nejsou. Tedy pokud je mít nechcete. A tak se začínají vymýšlet nové metody, jak ty koblihy narvat do své kapsy.

A zde přichází bod zlomu. Najednou nestačí čekat a publikovat to, co ostatní. Protože většinou není co a jelikož je většinou čtenářská základna malá, jeden tip měsíčně provoz webu neuživí. Tak se začínají vymýšlet nové koncepty – shit akce ve zlatém obalu a doufat, že z toho něco kápne.

Co to je?

To je třeba Mega hit s letenkami do Londýna za 258 Kč. Rozbalíš a dostaneš odlet v 18 večer s návratem v 9 ráno druhý den. Chceš jinou variantu? Sorryjako.

To je super akce na letenky+bus z Prahy na Maledivy za 7,5k s odletem dnes večer. OK, to ujde. No ale co budu sakra dělat 3 týdny na Maledivách? Chceš kratší pobyt? Sorryjako.

To jsou všechny ty Karibiky za 5 tisíc, které se na FB tak blyští. Rozbalíš a bum, odlet z Kolína…

To jsou všechny ty super ceny za letenky s odletem „i z Prahy“, které po rozbalení z Prahy stojí o 30 % víc.

To jsou všechny ty mega prdy za sexy ceny, které po přičtení ceny přípojů a času na cestě ztrácí absolutně smysl.

To jsou ty ceny skrz momondo a fake prodejce, které následně nedoporučím a prodám to stejně skrz letušku za normální cenu. Jen ať jsem v tom nadpisu levnější.

A to jsem jen v českých vodách. Mezinárodní portály to práskají hlava nehlava, však je to přece pro všechny. Mega routingy, které nedávají smysl ani Marco Polovi, jsou jen špičkou ledovce nesmyslnosti celého snažení.

Prostě pecka nadpis s obsahem, který zarmoutí a doslova nasere. Hlava mi to nebere. Opravdu jsou autoři tak hloupí, že nevidí co tím dělají? Naštvou lidi, který jim dali příležitost je zaujmout. Odradí všechny, kteří vidí dobrou akci, protože si navyknou na ten háček? Vrátíme se do stavu, kde jsme my začínali – lidi se báli nízkých cen, protože tu vždy bylo nějaké „ale“? Možná hloupí nejsou, jen vědomě vyčůraní a morálně prázdní.

Jsme totiž v začarovaném kruhu. Lidi se naučili fakt, že když už cena není, přišli pozdě. A tak tiše tolerují tyhle divočiny.

Drtivá většina však ani nedojde k pravému obsahu a zůstane v úžasu z nadpisu. Zrovna nikam neplánují letět, tak si ten skutečný obsah nepřečtou. Bohužel slepě šíří obsah dál Marušce, ta přece do toho Londýna potřebuje letět a tady mají letenky za tři stovky.

Ne, tohle my dělat nechceme a nebudeme. Kvantita pro nás nikdy nehrála roli, hlavní byla kvalita a vize – inspirovat. Tvořit obsah, za který se nemusíme stydět. To nás teď staví do role těch „pomalých“ a „neaktuálních”. Opravdu se ale máme vydat směrem, kterým ostatní?

Jasně, dřív jsme možná podobné akce měli taky. Byla jiná doba, trh byl jiný a pro všechny to byl zázrak vidět NY z Berlína s malým baťůžkem za 6 tisíc, z kterého se udělal mega hit. Dnes víme, že to nemá význam. Raději poletím za 10 tis. z Prahy s kufrem a jídlem, bez zbytečných přesunů do Berlína, které ani nenavazují a něco stojí. Doba šla dopředu, hodně se toho změnilo.

Jasně, možná podobné akce píšeme i teď, ale vyložíme vždy všechny karty na stůl. Cena je fajn, hodí se pro tebe pokud… A taky si dej bacha na tohle, protože… Stejný obsah se dá šířit i tím fér přístupem, jen toho obsahu, co za to šíření stojí, ubývá.

Kam to půjde dál?

Obávám se, že pokud se situace rapidně nezmění, tak to půjde leda do prdele.

Akční letenky ztrácí svůj lesk a půvab, protože jsou zavšivený těmito parazity. Znovu se vrací ta otázka, kde je háček? Kde budu muset doplatit, abych si cestu skutečně užil.

I proto celý web měníme a směřujeme jinam. Nechceme být součástí téhle změny.

Samozřejmě nejlepší by bylo, kdyby všichni ubrali a pracovali s tím málem, co máme, svědomitě a s respektem k zákazníkům–čtenářům–cestovatelům.

Třetí, ideální a nic neřešící situace představuje zvýšení počtu super akcí, které by zase vrátili cashflow všem angažovaným.

Tak. Potřeboval jsem se trochu vybrečet a zanadávat :) Ne kvůli tomu, že nemáme korýtko pro sebe, ale kvůli tomu, že ostatní celý proud akorát hyzdí místo toho, aby se snažili jej zdokonalovat a byli tou užitečnou konkurencí, která žene celý trh dopředu. A taky kvůli tomu, abych měl kam odkazovat následující dotazy o tom, proč naše sekce akčních letenek vypadá, jak vypadá.

Jak to vidíte vy? Vadí vám podobné akce, kdy se za nadpisem skrývá něco jiného? Sledujete více portálů kvůli obsahu nebo jen ze setrvačnosti z dob, kdy za to stály?

PS: Neuvádím záměrně žádný z portálů, protože každý máme hranici jinde. Někomu dané tipy mohou přijít fajn, pro jiné jsou už za čarou.

0

Mnoho psů zajícova smrt. Dobře známý fenomén. Platí pro obě strany, poskytovatele i konzumenty.

0 Citovat

tak přesně z těhle důvodů sleduji už jen CL.... :)

0 Citovat

Držím palce. Jinak já jsem u jednoho vysmátého létání psal prosbu, ať do titulku dávají letiště. Většinou totiž kliknu a dozvím se, že odlet je z Frankfurtu či podobné lokality. Fakt nehodlám jet šest sedm hodin někam autem a s rezervou ztratit den dva dny cesty. Požadavek byl zamítnut. Teď už je jasné proč - click bait. Držte se.

0 Citovat

Leoš Literák napsal(a):

Držím palce. Jinak já jsem u jednoho vysmátého létání psal prosbu, ať do titulku dávají letiště. Většinou totiž kliknu a dozvím se, že odlet je z Frankfurtu či podobné lokality. Fakt nehodlám jet šest sedm hodin někam autem a s rezervou ztratit den dva dny cesty. Požadavek byl zamítnut. Teď už je jasné proč - click bait. Držte se.

Tohle mě štve na FB akcniletenky.com, obvykle odlety kdoví odkud a většina příspěvků mě vůbec nezajímá = ztracený čas. :-/

0 Citovat

David Eiselt napsal(a):

Mezinárodní portály to práskají hlava nehlava, však je to přece pro všechny. Mega routingy, které nedávají smysl ani Marco Polovi, ...

Zrovna dneska jsem si to říkal u tohoto nesmyslu na f4f: "MEGA TRIP from Frankfurt! Lisbon, Azores, Porto, Brussels, Eilat, Tel Aviv, London and Marrakech for €111!"

0 Citovat

Naprosto souhlasím...Začínal jsem sledovat cestujlevne a celkově se mi ten formát toho jak to děláte líbil. Možná jste dříve trochu také odkazovali více na zahraniční prodejce (alespoň co jsem si tak všímal, možná se pletu), ale dnes se mi líbí, že máte spolupráci s studentagency a ty ceny jsou přívětivější a člověk má podporu v češtině.

Nicméně od té doby se začalo, hlavně na facebooku, objevovat spousty webů, které nabízely podobné akce a já jsem si říkal paráda! Bude více akcí. Bohužel postupem času člověk zjistil, že to co se tváří jako výhodná akce, vlastně výhodná akce vůbec není. Na druhou stranu občas se objeví akce u nízkonákladovek, kterou konkurenční weby zveřejní, na druhou stranu chápu, že občasné akce nizkonákladovek nejsou tak zajímavý, abyste je stále zveřejňovali.

Fail mi ovšem přijde nalákat na nízkou cenu, na kterou se člověk dostane přes momondo a nějaký pochybný portál. Nikde se už ale neuvádí, že bude třeba poplatek kartou, nulová podpora a podobně. Spousty lidí potom naletí. Další věcí je, že krom nalákání na nízkou cenu přes momondo a pak tam dát cenu u českého prodejce. To fakt nechápu.

A samozřejmě největší fail je mít akci od wizzairu a místo toho odkazovat přímo na web aerolinky, tak se odkazuje na momondo, přes který se má člověk proklikat k wizzairu....to jako proč?

Lidé kteří se v tom trochu orientují a sledují CL delší dobu a ví co čekat, tak většinou tyhle weby přehlíží. Bohužel je mi líto těch lidí, které s tím nemají zkušenosti a vidí cenu a nakupují bezhlavě přes tyhle prodejce.

Děláte velmi dobrou práci a opravdu jste v tom asi jedni z nejlepších. Naštěstí jsou celkem dobré weby, které ještě také dělají svojí práci dobře.

Doufám, že u své práce vydržíte, protože ji děláte nejlépe.

P.S. Myslím, že každý kdo má nějaké povědomí o dění konkurečních webů, tak ví, o jaké weby se jedná.

0 Citovat

Z tohoto důvodu aktivně sleduji takto zaměřené jen 2 weby, které patří k mému každodennímu internetovému procházení.

Díky za vaši práci a držte se!

0 Citovat

Souhlasím a vnímám to stejně. Tu změnu trhu, respektive cestovní nároky pax, pozoruji i na sobě a svém okolí. Pryč jsou ty doby, kdy se člověku chtělo jet autem nebo busem 10 hodin a platit navíc ubytování kvůli ušetřeným pár stovkám nebo tisícovkám. Taky se snažím v plánování cest preferovat spíše pohodlí a jistotu, než nevyspalost a pravděpodobnost potíží díky pofidérním přeprodejcům.

Jiné weby sleduji jen okrajově, zato jejich FB posty celkem vnímám a ten úpadek v podobě kvantity zdánlivých megabomb je tam hrozně vidět. Je to jak houby po dešti. CL.com si drží svoji úroveň, díky za to.

0 Citovat

tak zostarli sme a hlavne vyprofilovali.

Ja osobne som vyuzil "mega akcie" na longhaul - NYC za cca 180 (Wideroe), Soul za cca 200 (Alitalia) a Ushuaia za cca 230 (LATAM) + Cebu Pacific za 26e do Manily.

Tiez si pamatam MEGA HIT USA za 350 euro z Prahy a naspat do Viedne na marec 2013, ktori sme aj absolvovali, dnes by po takej akcii ani pes nestekol :D

Londyny, Brusely, Barcelony za par stovak...to ma uz nezaujima.

Skor ked vidim nieco smerom na vychod, tak to ma vie zaujat. A tiez som si vsimol, ze sa tu celkom riesi biznis a pod, co u mna zgrlosa je stale mimo... to by fakt musela byt akcia za 200e business do Vychodneho Timoru z Bratislavy :D

Preto by som Dejv nelamal nad tym palicu, dorasta nova generacia, ktora este nevie co chce a kvoli 10 usetrenym euram prespi aj pred letiskom v Poprade v strede zimy. My tu nie sme cielova skupina a asi ti okrem trafficu ani velmi nepomozeme zarobit. Ale kazdy den sa presvedcujem, ze 100 ludi 100 chuti a vzdy sa niekto najde aj na Bristol s odletom z Katovic v strede tyzdna vo februari na 2 noci :)

0 Citovat

Sleduji pouze CL a přeji do budoucna vše dobré. Díky vám jsme se v pátek vrátili s kamarádem z Japonska za 6k. Akce mě zajímají pouze z Prahy (nebo nějaké skutečně mega z nějakého jiného blízkého letiště). Pokud máte problém s penězma, určitě nejsem jediný, kdo by byl ochotný zaplatit za nějaké VIP členství (úvahy nad výhodami ponechme stranou prozatím).

0 Citovat

Příspěvek pošetilehého stařešiny. Samozřejmě že všichni chceme lítat ve firstu či businessu přímým spojem z nejbližšího letiště (v mém případě Joža Úprka International Airport Kunovice, Franta Kocórek Brno Internešenl nebo Londonderry) do vysněné destinace a za tento let dostat platinový doživotní status pro celou familiju. Vše ostatní je kompromis. A každý je ochoten udělat jen určité množství ústupků. I na CL jsem ale měl pocit, že většina lidi klidně poletí z mnoho hodin vzdáleného letiště spojem Alitalie s dalším dlouhým transferem jenom proto, že to vyjde o 3 tisíce levněji než spoj s jedním rychlým přestupem z Prahy např. s Qatarem. Prostě peněz si váží více než svého času. Už jsem to tady v různých vláknech blil několikrát. Jsem ale rád, že mě předseda v prvním příspěvku tohoto vlákna ubezpečil, že toto není v lajně s filozofií CL. Takže za mě palec nahoru - určitě na super akce chartery z přilehlých letišť v pevně daných termínech kašlat, stejně jako skládačky lowcostama kolem světa. Když má někdo čas se mrdat přískokama s lowcostama, jistě má i moře času si takovou skládačku udělat sám. Stran fundingu webu, proč nevyužít crowdfundingu? Posílam prachy wikipedii, podporuji projekty na Kickstarteru, proč bych neměl pár peněz poslat CL? Samozřejmě nevím kolik máte čtenářů a kolik lidí reálně přispěje "aniž by z toho něco mělo", ale určitě stojím o to, aby tady web jako CL zůstal. Letenky v budoucnu budu bookovat místo letušky přes CL, vaše zajímavé příspěvky sdílím via FB, nevím co dál bych pro úspěšné fungování CL mohl udělat. Jak zmíněno několikrát výše, také denně sleduji jen CL a Flyertalk, ostatní skončili v mém propadlišti dějin.

0 Citovat

Možná jsem to úplně nepochopil já a budu tady za vola, ale moc nechápu tady ty příspěvky typu jak bychom měli CL tady finančně podporova? Teda kromě toho, že přes ně kupuju letenky.

Je to business jako každej jinej a jednou to jde a jednou ne. Jsem taky spokojenej s vietnamskou večerkou dole v baráku, chodím tam rád, ale kdyby mi Vientnamec řekl, že zrovna letos má špatnej rok, tak mu nebudu cpát peníze.

Upřímně, opravdu o drtivé většině akcí, které mě zajímají a pokud zrovna situaci sleduji, vím dřív než se tady objeví, ale chápu, že cílovku si to tady v pohodě najde. Na druhou stranu mám fakt v poslední době pocit, že jste "pomalí", když už je nějaká zajímavá akce, tak se tu často objeví pozdě, tzn. v řádu hodin poté, co už frčí jinde. Takže pomalu se mi dostáváte do kolonky, kterou jsi nazval "portály, které sleduji ze setrvačnosti z doby, kdy za něco stály", ale to berte s nadsázkou :) Co je pozitivní a co si myslím, že je suverénně největší devízou CL je diskuse, kde si člověk najde opravdu skvělé tipy a zkušenosti a pro mě je to jednoznačně nejlepší z toho, co tady je. Vím, že z toho "nic" hmatatelnýho nemáte, ale mám pocit, že si buď neuvědomujete nebo nedokážete využít potenciálu co v diskusi máte, protože fórum je vždy až na posledním místě, i když si myslím, že to je to, co Vás odlišuje od ostatních.

0 Citovat

i pro mě se stalo nejzajímavějším fórum.

ad finanční podpora - taky si myslím, že ji CL v přímé podobě nepotřebuje, když se profiluje jako prodejce, obecně, nejen těch akčních. tím se nechci stavět proti dobrovolnosti, nechť každý dělá, jak myslí, ale zpoplatněný redakční obsah by pro mě musel mít větší přidanou hodnotu než má teď.

0 Citovat

Chtěl jsem v prvé řadě vysvětlit to, proč je u nás den bez akce, zatímco jinde to přebíjí jeden „hit“ za druhým. Prostě tam ta výhodnost bez toho zalhaní není.

Rozhodně taky neodsuzuji komplikovanější itinerář výměnou za adekvátní úsporu či více srandy v podání užitečných stop–overů. Sami v redakci takové podnikáme, ale musí mít pevné odůvodnění a ne výhodnost, která končí v clickbait nadpisu.

Finanční podpora

Nabídek si velmi cením, ale i nyní je musím odmítnout. Nikdy jsem nechtěl stavět portál na darech, to by tu bylo něco špatně. Jak píše eremi, jsme byznys jako každý jiný a musíme se o sebe postarat sami.

Sic jsme v průběhu měsíců v červených, ale řízeně. Investujeme, vyvíjíme a letíme kupředu. Provozně se uživit dokážeme.

Finančně nám pomáháte tím, že využíváte nejen „našeho“ vyhledávače, ale i sem tam kliknutím a nákupem skrze affiliate odkazy k třetím stranám (booking, letecké společnosti, volotea, invia atd.). A samozřejmě nejdražší na všem je doporučení nás dál.

Když jsem výše narážel na peníze, tak to bylo proto, aby bylo pochopeno konání ostatních a publikování těch kravin alá akcí. Ne kvůli tomu, že my snad strádáme. Ano, bylo by příjemnější růst v černých číslech, ale i když se tento rok nedaří, hlavu neztrácíme :)

Fórum > pevný základ komunity

Naopak eremi, vím, že díky fóru se web dostal tam, kde teď je. Je to ta nejdůležitější část celého webu, ne kvůli nějakým tématům, ale právě kvůli vám, kteří sem pravidelně chodíte kecat o cestování.

Díky za to!

Rozhodně není fórum na posledním místě. Však se taky hned po tom slavném překlopení designu investovalo spoustu času i financí, aby se vše uklidilo a posunulo tam, kam si komunita žádala. Debatu o tom, proč jsme nemohli nechat staré phpBB bych znovu nerozjížděl :)

Z CL se stal web o akčních letenkách, ale nějak jsem si uvědomil, že to nejsou letenky a ceny za které je kupujeme, ale zážitky, kvůli kterým cestujeme. Začali jsme tedy 2 roky zpět pracovat na novém konceptu a přetvářet význam webu, kdy fakt chci opustit tu vizi CL = akční letenky a přejít na vizi, kdy CL = cestovatelská komunita a vše, co k tomu patří.

To jsme trochu opustili původní téma, ale chtěl jsem tě jen ubezpečit, že vím jaký potenciál v diskuzi je :)

0 Citovat

eremi napsal(a):

Na druhou stranu mám fakt v poslední době pocit, že jste "pomalí", když už je nějaká zajímavá akce, tak se tu často objeví pozdě, tzn. v řádu hodin poté, co už frčí jinde.

Ta latence z naší strany bude vždy, neboť nám jde, jak už zmínil Dave, o kvalitu. Zavrhli jsme už velmi mnoho akcí, protože nám jednoduchými počty a jakýmsi empirickým hledím vyšlo, že akce není vyhodná tak, abychom o ní dali vědět. To je to, co nás hodně někdy zdržuje. Hledáme přípoje, srovnáváme ceny, zda je ta či ona letenka na hranici výhodnosti. Proto se někdy stává, že akce frčí jinde, ale s velmi strohým a nic neříkajícím obsahem, zatímco my teprve hledáme a konzultujeme všechna pro a proti. My se snažíme vždy zohlednit všechno, co se k akci vztahuje, tzn. ceny ubytování, ceny transferů, připojů atd.

Nedávno jsem se docela vyděsil u pana Rundta, když nabízel letenky na Kajmanské ostrovy. Ceny ubytování mně osobně doslova vyrazily dech a sám jsem si zoufal, zda se nenašel někdo, kdo už ty letenky koupil a pak teprve hledal ubytko. Takových mně bylo upřímně líto. A to je to, co my vždycky bereme v potaz. Nemáme nalajnovanou šablonu, do které pereme bezhlavě pořád to samé.

0 Citovat

Hoši díky za konstruktivní a rozumné odpovědi.

Určitě už nechci otvírat debatu staré/nové fórum, to už se tu probralo xkrát.

K té pomalosti, nevidím to v zásadě špatně, určitě je lepší jít cestou kvality vs kvantity a navíc určitě většina lidí nesleduje zahraniční servery atd. a u vás si o akci přečte první a to, že je slabý rok, nijak neovlivníte, příští může být zase super. Jen jsem měl v poslední době opravdu pocit, že pár fakt zajímavých akcí jste trošku zaspali, což se v minulosti nestávalo, ale to jen tak mimochodem :)

0 Citovat

Tak ja by som napríklad také akcie na mega routingy uvítal :D Ešte minulý rok som kúpil takúto letenku za 299€ MPX-FCO-ADD-DAR-DXB-BOM, BKK-ADD-VIE-MXP. Super trip na 11 týždňov :)

0 Citovat

Pár akcí určitě uteklo mezi prsty a vždy nás to štve. Je to i tím, že životnost se rapidně snižuje a opravy těch dobrých pecek na sebe nenechají dlouho čekat :) Ovšem taky víme, kdy je akce mrtvá a nezveřejňujeme po její smrti jen proto, abychom ji měli. Ačkoliv jinde se vesele publikuje jako stále živý tarif, protože na momondu to přeci svítí...

0 Citovat

Navštěvuji pouze web a fb CL. Díky vám jsem objevila, že se dá cestovat snadno a levně. Pokud si vybírám destinaci, přečtu si o ní tady na webu. Máte mé velké díky, že jste mi pomohli před téměř třemi lety rozvinout lásku k cestování. Určitě upřednostním kvalitu před cklikbait kvantitou. Přeji vám růst v černých číslech a ať se daří i v následujicích letech.

0 Citovat

Mne celkem vyhovuje, ze se zamerujete spis na kvalitu, nez na kvantitu. Tak nejak jsem si zvykl, ze pokud to bude fakt stat za to, tak to na CL bude a ze akce tady ma cenu si rozkliknout. Zaroven ale sleduju i nektere ostatni weby - taky se tam umi objevit neco zajimaveho, vyhodnost si umim vyhodnotit celkem rychle sam a uz na zaklade titulku se to da vetsinou odhadnout.

Co se tyce kvality vs. rychlosti, tak tam by se mi urcite libilo (hlavne u akci, kde muze zalezet na case) nejdriv zverejnit "nekvalitni" prispevek a ten pak postupne upravovat. Myslim, ze je tu dost lidi, kteri si pripoje a podobne prakticke veci dokazou najit a zhodnotit sami a staci jim jen vedet, ze je neco ve vzduchu. Je videt, ze ty akce tady jsou zpracovane kvalitne a nekdy az dost blbuvzdorne, ale pro zacatek mi klidne staci cestovni obdobi, routing a cena...

Mne spis vadi, ze se hodne opakuji destinace. To je sama Severni Amerika, Thajsko apod., clovek uz tam byl a zas chce neco dalsiho, treba Jizni Amerika, stredni Asie, atd. Tak nejak tusim, ze je to proste tim, ze tam ty akce tolik nejsou, takze je to spis jen takovy obecny povzdech :)

0 Citovat

Velice hezky a jasny prispevek do diskuze , vetsinou vidim souhlasne nazory s tim ze je dobre ze CL nechce jit tou cestou jakesiho svindlu , proc tedy je problem ?

Ac je videt pokrok a vylepsovani stranek ,nemuzu se zbavit dojmu, ze proste stare CL bylo jednoduche ,funkcni a prehledne , v diskuzi bylo mnohem vic skutecne pomoci , pravda hlavne pro zkusene cestovatele

Sloucili jste dotazy opravdovych neznalcu cestovani , kteri by meli , nez se to nejak nauci ,jet radeji s CK , jiste nikdo uceny z nebe nespadnul , ale kdyz treba nekdo nevi ze se za zmenu jmena plati u Ryanairu 110 euro a nabizi pak letenku zakoupenou v akci na prodej , tak co si o tom muze vetsina tech, co tu chodi dlouho myslet ?

Stejne tak jako neustale opakujici se dotazy na rozmer kabinoveho zavazadla atd ..

Nevadilo by to, kdyz by byly vsechny prispevky videt a nemuselo se to slozite rozbalovat , ale uz tohle nechci rozebirat, proste mam nazor ze prehlednost a jednoduchost utrpela a obsahove je to slabsi, nez to bylo drive

A ted k tem mega hitum a akcim ,zavrhli jste uz hned na pocatku odlety z jinych mist, nez je CR a prilehle okoli . s tim, ze jedine kdyz to bude skutecne stat za to, zverejnite i neco jinde

Je asi pravda, kdo cestuje mimo Evropu , ze setri ten cas a nejake krkolomne prestupy a noclehy navic ho nezajimaji , ale napriklad ten Brusel , Londyn , Bergamo , Mnichov ale treba i ted po rozsireni letu z Prahy Madrid , Barcelona Budapest mozna i sever diky Norwegianu , je dostupne jine letiste jednim priskokem a i kdyz tam musim zustat na nocleh , tak se to vetsinou vyplati , no a razem tech akci pribude

Mozna se vam do toho nechce proto , ze predpokladate , ze zkuseny cestoval si to jen pres vas najde ale nekoupi

Muze to tak byt , ale nemusi , zejmena pokud ten let bude nabizen ke koupi nekym, se spatnyma referencema , jiste ten priskok si koupim sam , protoze to bude pravdepodobne Ryanairem , Wizzairem nebo EasyJetem, mozna snad jeste Jet2com . pripadne Norwegianem ,ale to dalsi uz zvazim a pokud to nekoupim primo u dane letecke spolecnosti, co ten let leti , tak je jasne ,ze vam lide duveru daji a koupi to pres vas

Treba takovy priklad i u nizkonakladu Norwegian je lepsi cena kdyz si stranku otevru v norstine ,ale chce se mi riskovat ze neco prehlednu ? ..treba ten rozdil je maly ,ve vetsim by se vam to uz mohlo vyplatit

Nektere letecke spolecnosti nemaji zase az tak skvele a prehledne stranky . tak proc bych nekliknul na CL a neudelal nakup jednoduseji ?

Rozhodne bych se zamyslel nad tim ,zda opravdu tvrdosijne odmitat odlety odjinud nez z CR a okoli , zejmena z mist ,kam se clovek dostane jednim priskokem

,coz muze byt hodne vzdalene misto , a nenajdu ho tak lehce ani pres Azair

Navic jeste jedna malickost odsuzujete svindl ,ze treba zpatecni cesta je takova .ze nevyhovuje , fajn , kde je ale receno , ze musim za kazdou cenu koupit zpatecni letenku a nemuzu nekam odletet jen Ow a zpet pockat a hledat az tam budu, do vzdalenejsich mist se lita alespon na 10 ,nebo spis 15 dnu , nemuze se za tu dobu nejaka zajimava cena vyskytnout ?

Taky se dnes uz snazim litat nejsnadneji a bez prestupu , ale porad je mi milejsi obetovat den , zaplatit i ten nocleh , ten cas vyuzit k navsteve neceho , co neznam jeste , nez se dostat nekam za par hodin, ale za mnohem vic penez

0 Citovat

Asi takhle, já bych klidně štěknul i po akci za 300€ do USA někam, nikdy nevíš, kdy bude poslední den... To, že tu akcí ubylo jsem si všiml, ale ty co máte, tak máte super i s tím ostatním okolo, za kolik přípoj apod... Vždy si to otevřu pro inspiraci aspoň.

To, že ostatní weby dávají " blbé " akce je jen k jejich neprospěchů. Některé weby přímo jich srší.

Nízkonákladovky jsou kapitola sama o sobě a v době sociálních sítí, to zveřejňují i samy. Např. pro mě, Wizz stačí sledovat na instagramu, tam mají vše skoro.

Někdo tu psal ohledně tripu a úspoře časů. No, já mam týdenní " eurotrip" , který má v sobě 6 zemí a 9 měst v tom :D Asi by mě ukřižoval za to. Ale krásně jsem si to poskládal a díky Lukáši za tip Katowice - Maastricht, který je už přesměrován na EIN :)

Sleduji už jen dva weby a jeden z nich je CL.

0 Citovat

Taky chápu (už delší dobu) CL spíš jako cestovatelskou komunitu než v tom smyslu, že CL = akční letenky... nicméně v poslední době mi to trochu kazí narůstající počet výsměšných a povýšených odpovědí jak ve fóru, tak u akcí, což i vyvrcholilo založením vlákna Cestujeme dementně... no, nemám z toho dobrý pocit, trochu mi to zavání elitářstvím a něčím, co nechci a nemusím. Koneckonců - připomenu citát z CL - "Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme." Takže budu rád, když se nadále bude jednat o cestovatelskou komunitu inteligentních a tolerantních lidí.

Pokud jde o akce, taky mám pocit, že jich zde mírně ubývá, osobně bych uvítal více tipů, jak se dostat za velmi malý peníz z CZ a okolí kamkoliv i s přestupy a třeba i delšími stopovery - např. v rámci akcí typu výprodeje Ryanairu, pravidelné akce Volotey apod. Třeba za 20e z Vídně na Azory... :-) , dřív to tu bývalo, takové ty vzorové routingy, nejen z A do B.

A jinak si myslím, že ta filozofie, kterou nastínil Dave výše, je dobrá, a CL nechť dál pokračuje tímto směrem. Díky!

0 Citovat

Sám jsem pro kvalitu a souhlasím s názory výše, pokud mám letět na letní dovolenou, prostě chci kufr, odlet z Prahy a cestou jídlo. Na druhou stranu člověk nezatracuje ani trochu punkovější akce, protože odlet z některého z blízkých letišť nemusí být vždy na škodu. Třeba přespání ve WRO, KTW či WAW je pro mě vždy milým zpestřením, člověk zajde na pivko s kamarády, nebo si o pár dní posune služební cestu, po které místo zpátky do Prahy zamíří na výlet.

Co tím ale chci říct: nezatracoval bych okolní letiště a nějaké obskuritky, prostě bych je šoupal někam bokem do fóra, aby si je lidé, kterým se hodí, mohli najít. Sám mám třeba oblíbené "vlákno" chartery z polských letišť – ano, kvůli pěti lístkům za onu cenu nemá smysl psát na hlavní stránku, ale třeba já si je rád booknu, protože zrovna v té WAW jsem a nedělá mi problém na pár dní otočit Kanáry. :) Stejně tak když mám dlouhý přestup na nějakém zajímavém letišti, rád si projdu město, užiju si ho, rád přespím a tak – ale když mám na AMS více, než 50 minut, jdu vyskočit z kůže, protože mě to letiště ani město prostě nebaví.

A zase – věřím tomu, že někomu přijde den v Amstru jako super výlet (třeba jako mému ukrajinskému kolegovi, kterému jsem bookoval letenky a který vysloveně odmítl directy a chtěl se podívat na WAWu).

Nebál bych se tedy akce, které jsou zjevně výhodné pouze pro malinký okruh lidí házet do fóra, neboť lidé, kteří zde jsou pravidelně, si jistě dovedou dopočítat cenu ubytování, nebo dohledat vízové povinnosti. A ano, je super, že v příspěvcích pro "general public" tohle všechno najdeme.

0