O aerolince El Al

Národní izraelská aerolinka sídlí na letišti v Tel Avivu a plně se přizpůsobuje místním zvykům. Neprovozuje například žádné lety o šabatu, což v praxi znamená, že během soboty a pátečního večer El Al vůbec nelétá, stejně tak na palubě servíruje pouze košer jídlo. Vzhledem ke komplikovaným vztahům s okolními státy panují v El Al nejpřísnější bezpečnostní pravidla, jejich letadla jsou jako jediná civilní na světě vybavená systémem protiraketové obrany.

Společnost také figurovala v několika záchranných operacích, v roce 1991 při transportu židovských uprchlíků z Etiopie do Izraele přepravil letoun Boeing 747 El Al na jednom letu 1.122 pasažérů, čímž byl vytvořen světový rekord v počtu přepravených cestujících v jednom letadle.

V roce 2013 byla založena nízkonákladová pobočka Up, která nahradila mateřský El Al mj. i na lince do Prahy.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek

Letenky

El Al obecně patří spíše mezi dražší aerolinky. Letenky rezervujte alespoň 2–4 měsíce před odletem ve vyhledávačích.

Společnost provozuje především lety do míst s početnou židovskou komunitou, což v praxi znamená všechna větší města v Evropě, velmi časté přímé spojení létá i do USA.

Najdi nejlevnější letenky

Zavazadla

Příruční zavazadlo o rozměrech 56 x 45 x 25 cm je přepravováno zdarma. Váha nesmí překročit 8 kg. Navíc si můžete vzít i menší osobní tašku.

Odbavené zavazadlo v nejlevnějších tarifech není obsaženo v ceně.

Sportovní potřeby do 23 kg se počítají jako běžné odbavené zavazadlo.

Zvířata se přepravují za poplatek 100–200 USD za jeden let podle velikosti, transport je omezen pouze na psy, kočky a domácí ptactvo.

Odbavení

Klasické odbavení na letištní přepážce je zdarma. Vzhledem k nadstandardním bezpečnostním opatřením se doporučuje na letiště dorazit minimálně 3 hodiny před odletem.

Online check-in lze provést 3 hodiny–24 hodin před letem. Palubní vstupenku si můžete buď vytisknout, nebo se při odletu z vybraných letišť můžete odbavit po telefonu a boarding pass pak už jen nechat naskenovat na letišti.

Služby během letu

Na kratších linkách (například z Prahy do Tel Avivu) dostanete lehké občerstvení a nealko nápoje zdarma. Na dlouhých mezikontinentálních trasách pak teplé jídlo + snídani/svačinu.

V modernějších letadlech typu Boeing 777 můžete sledovat na individuálních obrazovkách filmy nebo seriály dle vlastního výběru.

17 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den, prosím o informaci, zda mohu mít v příručním (kabinovém) zavazadle menší stativ . Letím 14.3.2019. Děkuji M. Mervínská

Odpovědět
před 3 lety

Dobrý den, vzhledem k tomu že lety Praha - Tel Aviv jsou nízkonákladové, podává se jídlo? Letím s dětma tak jen abych věděla jestli mám brát svačinu. A kde prosím najdu výčet toho, co se nesmí brát do příručního zavazadla? Děkuji za odpověď, Jarmila Levko

před 4 lety
Avatar uživatele
Honza Čermák

Služby jsou popsané tu: https://www.cestujlevne.com/lete...-Airlines, info o povoleném obsahu příručního zavazadla na webu společnosti.

před 4 lety

ano, z prahy do tel avivu je jidlo v cene (i v nejlevnejsim tarifu) :)

před 4 lety
Avatar uživatele
Honza Čermák

UP podávají na PRG-TLV jídlo zdarma? Nějaká změna, ne? U Economy fare mají uvedeno i na svém webu: http://www.flyup.com/en/Passenge...11113.aspx

Přidat odpověď
před 4 lety

Dobrý den chci se vás zeptat když poletím v květnu z Prahy do tel Avivu kde se dělá odbavení zavazadel a cestujících myslím (výběr sedadla-jakou cenu) jestli se dělá jen přes internet nebo až na letišti a za jakou cenu nebo bezplatne? A jak dlouho se mám dostavit na letiště v Praze a zpět v tel Avivu?a pak se ještě chci zeptat kdybych to zvládnul přes internet tak se může jít přímo k odletové bráně nebo se chodí jinam předem děkuji za odpověď.Petr Pešek

Odpovědět
před 4 lety

Tady trochu výše čtu, že do Prahy létá pouze nízkonákladovka ELAL a že ta nemá odbavovaná zavazadla zdarma. ALE na letence nic takového uvedeno NEBYLO !!! Takže jde o vědomé klamání pasažérů nesprávnou nebo neúplnou informací - je to zcela zřejmý podvod !!

Manželce by měli proto peníze, které musela zaplatit za odbavené zavazadlo vrátit, protože jí vlastně podvedli, oklamali. Je to smutné, považovali jsme tuto leteckou společnost za seriózní .... V. Kadlec

před 4 lety
Avatar uživatele Petr76
Petr76

U koho jste letenky kupovali?

Přidat odpověď
před 4 lety

Dneska letěla manželka s vnukem do Izraele s aeroliniemi ELAL. Jsme hodně rozčarováni z mylných informací této společnosti pasažérům. Píše se totiž, že zavazdlo do 23 kg je ZDARMA. Její zavazadlo mělo pouze 16kg a ona musela na letišti v Praze připlatit více než 1600Kč !!! Společnost ELAl špatně informuje pasažéry nebo prostě lže. Jak tomu máme rozumět? Vladimír Kadlec

před 4 lety
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Kde se to píše?

před 4 lety
Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1

I když to je nepodstatné, tak třeba na tomto webu :) Aspoň pokud dobře vidím

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Cestující El Alu mají skutečně nárok na zavazadlo do zdarma, nicméně do Prahy létá pouze jeho nízkonákladová odnož Up!, kde odbavené zavazadlo zdarma není. Určitě jste to museli mít uvedené na letence.

před 4 lety
Avatar uživatele Petr76
Petr76
  • Přidal se před 9 lety
  • Napsal 734 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2018-03-20T17:24:43+01:00)

Na tomto webu se píše o El Al. Z Prahy ale létá (zatím) výhradně UP, nízkonákladovka El Alu.

Asi by to zde mělo být uvedeno nějak výrazněji, než jak to je teď.

před 4 lety
Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1

Tak to jsem přehlédl, že létá UP. Stačilo by zřejmě jen k těm zavazadlům přidat infomaci, že UP to má jinak než EL AL

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek
Přidat odpověď
před 4 lety

Dobrý den, na 28.2.2018 mám u Vaší společnosti rezervován let pro 3 osoby ve 12:25 hod do Tel Avivu. Z potvrzené rezervace vyplývá, že máme zaplacená kabinová zavazadla, dle letenky se zdá, jako bychom nemohli mít žádná. Prosím o upřesnění, co se míní kabinovým zavazadlem. Děkuji za odpvěď,Horská

před 4 lety
Avatar uživatele
Lukáš Horák

Dobrý den, základní - nejlevnější tarif vždy zahrnuje kabinové zavazadlo = příruční zavazadlo https://www.cestujlevne.com/lete...#zavazadla

Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu