Iberia

O aerolince

Iberia, jedna z největších evropských aerolinek, je v jedné skupině s British Airways, s nimiž velmi úzce spolupracuje. Jako svůj hlavní přestupní bod využívá letiště v Madridu. Napříč celým internetem kolují o Iberii velmi nelichotivé reference týkající se údržby sedaček a pohodlí obecně. Pravdou je, že patří v tomto směru mezi horší letecké společnosti, nicméně pořád se jedná o přijatelný standard.

Iberia logo
IATA Kód
IB
Letecká aliance
Oneworld
Země původu
Španělsko
Datum vzniku
28. 06. 1927

Letenky

Doménou Iberie jsou především transatlantické linky do celé Latinské Ameriky, kde má z evropských dopravců zdaleka nejrozsáhlejší síť linek. Ceny se obvykle pohybují kolem 17.000 Kč při odletu z Prahy, jedná se tak spíše o dražší společnost.

Dalším významným pole působnosti Iberie je Pyrenejský poloostrov, Kanáry a Baleáry, většinou se jedná o destinace dobře dostupné nízkonákladovými aerolinkami a Iberia je tak vždy dražší.

Najdi nejlevnější letenky

Zavazadla

Na každý let, nehledě na tarif, si můžete vzít příruční zavazadlo o rozměru 56 x 25 x 45 cm zdarma. Laptop nebo kabelka navíc je samozřejmostí.

Odbavené zavazadlo do 23 kg máte zdarma pouze na vybraných dálkových linkách. Trend poslední doby nutí i Iberii v nejnižších cenových tarifech odbavené zavazadlo na dálkových linkách zpoplatňovat částkou 45 € za směr.

Chcete-li cestovat s větším zavazadlem i na linkách po Evropě, musíte si koupit buď dražší letenku, nebo doplatit 15 € za kus a za směr.

Za zvíře do 8 kg (přepravované v kabině) je poplatek 25 €, zvíře přepravované v zavazadlovém prostoru stojí 120 €. Poplatky do USA jsou zhruba 2,5x vyšší.

Odbavení

Odbavení na letišti Ibeira nezpoplatňuje. U evropských spojů začíná 2 hodiny a končí 40 minut před odletem, na dálkových linkách se pak odbavíte většinou 3 hodiny před odletem.

Online odbavení včetně mobilního je možné 1–24 hodin před odletem. Palubní vstupenku buď vytisknete, nebo necháte uloženou v mobilu a na letišti oskenujete čárový kód (nemusí být možné na všech letištích).

Služby během letu

Palubní zábava prostřednictvím obrazovek v sedačkách a občerstvení zdarma je k dispozici pouze na dálkových linkách.

naposledy aktualizováno 16. 07. 2018
Navrhni úpravu

51 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Jakub Langer
před 10 měs

Zajímavá zkušenost v Iberia economy. Při check-inu na appce systém náhodně přidělí prostřední sedadlo. Pro vybrání jiného už poplatek 9€ nebo dokonce 20€ ve 3. a 4. řadě (1. a 2. řada jsou business). OK, navolím 4. řadu, systém chce uhradit 20€, pokouším se vyjmout zvolené sedadlo, ovšem dostávám jen error. Tak jdu ještě na web, kde už je check-in pro 4. řadu hotov (bez poplatku). Zajímavý. Výsledkem je XL sedadlo (možná nějaký cm prostoru navíc, manipulovatelná opěrka na hlavu), žádné jídlo a pití, jak je u Iberie po Evropě pár let zvykem.

Avatar uživatele
Jury
před 10 měs

Ma nekdo zkusenosti s zadosti o kompenzace 600 € u Iberie?

Kvuli technicke zavade zpozden let Berlin - Madrid a diky tomu nam uletelo letadlo Madrid - Mexiko, takze do cilovy destinace dorazime o 15 hodin pozdeji…

Avatar uživatele landqvist
landqvist
před 10 měs

Zkušenosti přímo u Iberie nemám. Ale klasicky bych vyplnil claim form a dal bych jim chvíli čas to zprocesovat a v mezičase si užíval Mexiko.

https://www.iberia.com/cz/customer-relations/

MIGUELAS
před 10 měs

Já bych ti doporučil, tady mě asi ukamenujou, nějakou profi agenturu, aby ses o nic nemusel starat. Oni posoudí, jestli do toho půjdou, pokud ano, místo 600e dostaneš 500, ale bez starostí, s nikým jiným nemusíš komunikovat, bude to v mateřském jazyku a peníze jisté zpět na účtu do 2 měsíců. Já takto kdysi letěl "zdarma" do Japonska a perla byla, že jsem tam vlastně doletěl načas a ještě v září v době tajfunu. Takže to Mexiko máš zadarmo. Užívej 😀

Avatar uživatele Pepper.Sgt
Pepper.Sgt
před 8 měs

Taky jsem absolvoval stejný zpožděný let BER- MAD IB3671 dne 10.2.2022 a uletěl nám let MAD - MEX IB6409, odpověď po vyplnění claim form na stránkách Iberie byla, že se omlouvají, ale ke zpoždění nedošlo jejich vinou a na kompenzaci není nárok. Dá se někde dohledat důvod zpoždění letu nebo to mám rovnou zkusit předat nějaké agentuře ?

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 10 měs

Iberia mi mj. píše:

CARRY-ON LUGGAGE

With your safety in mind and in order to reduce contact on the aircraft, we recommend that you check your carry-on luggage at our check-in counters, free of charge, and board the aircraft with only your purse or briefcase.

The maximum size for hand baggage is 56 cm x 40 cm x 25 cm (126 cm), including handles, pockets and wheels.

To dřív bývalo možné zdarma? Není jasné, jestli se to týká všech mých letů.

Taky píšou:

If you are travelling to Spain from abroad (including the Schengen Zone) you will need to fill out a “Health Control Form”, within 48 hours before your flight, through the website www.spth.gob.es or by downloading the app on your mobile device from the same site. You will need to know your assigned seat to complete this form, so we recommend checking in online first. Once you have completed this process you will receive a QR code that you can download on your mobile device or print out. If you don't show this QR code you will be denied boarding.

Takže fakt kvůli číslu sedadla musím provést check-in online?

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před 10 měs

To je berlínská specialita. Já nalétel s Iberii za poslední tři týdny 6 letů a nikde jsem se s tím nesetkal.

Nějak nechápu tvůj problém s online check-inem.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 10 měs

Když neletim s nízkonákladovkou, čekal bych, že to nebudu muset řešit, ale zas takový problém to není. Tipuju ale, že spousty lidí vyplní jen vymyšlené číslo sedadla.

divan
před 10 měs

Sice ne s Iberií - ale do PLF jsem vyplnil vymyšlené číslo sedadla a až jsem znal to skutečné, tak jsem ho změnil. Změna trvala asi minutu, kdežto vyplnění formuláře přece jen výrazně déle. I kdybych č. sedadla neopravil, tak to bylo úplně jedno, nikdo to po příletu detailně nestudoval.

FAQs na https://www.spth.gob.es/faq?tab=1 Is it possible to modify the Health Control Form once I have signed it and obtained the QR code? Yes, once you have signed and obtained the QR code, you can change the following data at any time: seat number, residence address and address of stay. Once the data has been modified, a new QR code will be generated

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 10 měs

Zřejmě ta možnost odbavení zdarma kabinového zavazadla platí vždy a není to novinka (jestli mě pochopila slečna u přepážky, když jsem se na to ptal). Online check- in u mé rezervace nešel, ale udělal jsem to dle divana. U přepážky chtěli jen očkovací průkaz dle požadavků Španělska (nebo test, což zrovna pán vedle neměl a šel si udělat rychle test antigen - ptal se ho na PCR, ale antigen asi stačí pro neočkované). Test pro vstup do Německa (nově povinný u 1dávkové vakciny bez prodělání po mě nechtěli ani ve Flixbusu, ani očkování, což minule ano, ale zběžně, za to je nutný pas nebo OP, což se vymstilo českému páru pouze s řidičakem). Španělský PLF na check-inu nechtěli.

Jan Vidim
před 10 měs

S tím zavazadlem se mi to nejak nezdá. Na webu o tom nic nepíšou.

Každopádně by to bylo super, kdybych nemusel dokupovat zavazadlo, abych mohl převést tekutiny.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 10 měs
Jan Vidim
před 10 měs

Nevím jestli chci spoléhat na exception.

Because of limited capacity in the aircraft cabin, exceptionally on busy flights some carry-on baggage may be removed and stored in the hold at no extra cost.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 10 měs

Je to hned v uvodu v cervenem obdelniku bez vyjimek:

IMPORTANT NOTICE

In the interests of your safety and to reduce movements on board, we recommend that you check in your cabin bag, free of charge, and only board the plane with a small bag or briefcase.

Mozna je to ted kvuli covidu. Aby to nechavali dele, by asi nedavalo smysl. V kazdem pripade je to aktualni zkusenost.

Avatar uživatele
Petr 72
před rokem

Mám dotaz, kdo letěl leteckou společností IBERIA a nepřiplatil si za sedadla, zda rozsazují v rámci letů v Evropě a tak i letů Evropa - Amerika. Děkuji za info.

Avatar uživatele czechtraveller8
czechtraveller8
před rokem

na jejich webu jsem cetl , ze kde je to possible, tak vam daji sedacky u sebe

Avatar uživatele kickass1
kickass1
před rokem

Letel sem s Iberii nekolikrat ve vsech tridach (eco / premium eco / business) a ani jednou se mi nestalo, ze by nas neposadili spolecne - snad jednou jsme leteli ve 4 nejak blbe rozsazeni (MAD - MIA) a vyresili jsme v kabine slusnym dotazem, ale kupovali jsme letenky na posledni chvili a sedadla uz byla vybrakovana, takze ani slecna na checkinu nam nedokazala pomoct (sedeli jsme 2 a 2).

Legacy airolinky tenhle Ryanair styl rozsazovani nedelaji, stejne tak kdyz nekam letim a chci sedet na konkretnich sedadlech (exit row), tak si za to proste priplatim, stejne tak si vzdycky priplacim za konkretni sedadla v Ryanairu, specielne do US je zazitek letet nekde zapichlej mezi nakejma nevychovanejma idiotama uprostred..

Avatar uživatele
Leoš Literák
před 3 lety

Iberia business class z Itálie do Bogoty error. Jaký je servis?

Avatar uživatele
Leoš Literák
před rokem

Právě jsem zažádal o refund, česká infolinka 239 018 732 vede do Španělska a měl jsem štěstí na operátorku s doubrou angličtinou. Ani ona neuměla posunout let o více než 10 dní, takže letenku ruším. Kolumbie je stále na block listu a situace nevypadá, že by denní čísla měla konečně začít drsně padat.

Avatar uživatele Mauny
Mauny
před rokem

Řeším, zda též nepožádat o refund, pořád přemýšlím, že bych z Bogoty udělal jen přestupní místo, ale asi to skončí refundem no....

Avatar uživatele
Jan Paděra
před rokem

Já to nedávno proletěl. Čísla jsou jedna věc, ale realita jiná. Všechno bylo v pohodě, klidně bych si to hned dal znovu :) Kdo by chtěl nějaké info, klidně napište do SZ

Avatar uživatele
Leoš Literák
před rokem

A zákaz cestování z Česka jsi nějak ošulil?

Avatar uživatele
Jan Paděra
před rokem

Tak já z Česka necestoval a návrat taky do Česka nebyl :)

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před rokem

Každopádně cesta autem do Říma velký klobouček. Ale co zbývá, když přiskoky nejsou.

Avatar uživatele
Leoš Literák
před rokem

Pokud jsi v ČR, tak návrat do ČR byl a že jsi se vrátil na mimo ČR letiště, nehraje roli.

Avatar uživatele speedy7cz
speedy7cz
před rokem

Pointa je v tom, že se na to vykašlal. :)

Avatar uživatele
Leoš Literák
před rokem

Jaký byl servis?

Avatar uživatele
Jan Paděra
před rokem

Servis mě celkem zklamal. Kvůli covidu (šetření nákladů) nebyl žádný servis před odletem, pak servírované jídlo na tácku. Výběr ze 2-3 možností ve stylu "chicken/fish/pasta". Žádný proaktivní servis, dolívání pití atd. Prostě minimalizace kontaktu posádky s pasažéry. Jinak během letu kdykoliv nebyl problém si zavolat/říct o cokoliv. Každopádně celkově to bylo fajn, spát se dalo dobře, sedačka dobrá.

Navíc kdo začíná od nuly, tak po proletění získá BA Bronze.

Bič boží
před 3 lety

fofr review prvnicky v Iberia business v A340 Madrid-Mexico City. Check in standard OK, fast track standard OK, odlet z terminalu 4S cca 20minut od security (vlak a pesour). Velaques lounge velky - pominu li Doha lounge tak spis dobry nadprumer, sprchy, loungery k spanku, dobry vyber vin. Boarding bezproblemovy. Sedadlo vetsi kapsle delky cca 190 cm, fully flat bed, 1-2-1. Loading f. 100%. Free 4mb wifi na11h letu. Jidlo naprosty joke, letusky skarede a spis arogantni. Za me porad supr pomer cena/ vykon. Hard product 83%, soft product 21.3%. Zdravime z uprseneho a vetrneho Cancunu.

Avatar uživatele
Nada Štefániková
před 4 lety

Zdravím, letím z Madridu do Mexico City,spol IBERIA jaká váha kufru je povolená, děkuji za odpověd

Nada

Kryštof Hájek
před 4 lety

23 kg, pokud tedy máte tarif se zavazadlem. Ty nejnižší tarify totiž odbavené zavazadlo neobsahují a musí se dokoupit zvlášť - to ale musíte mít uvedeno na letence.

Avatar uživatele Tomik6468
Tomik6468
před 4 lety

nemáte někdo zkušenosti se stornem letenky u iberie? nemůžu se s nimi domluvit a potřebuju vystavit papír o stornu

díky

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
před 4 lety

Zalezi v jakem tarifu sis letenku poridil, pokud v tom nejnizsim, tak mas smulu.

Avatar uživatele
Radim
před 4 lety

jak si zamluvit mista v letadle

Avatar uživatele
cali
před 4 lety

Pokud myslíš zdarma v nejnižších tarifech a nemáš aspoň OW Emerald, tak smůla. Tedy v economy. Při checkinu jsou přidělená a ani tam bez poplatku nejdou změnit.

Avatar uživatele
martina
před 4 lety

dobry den, potrebuji udelat storno letenek ale firma nereaguje, jedine co nam odpovedeli ,at udelame storno on line pres webove stranky spolecnosti . marne uz druhy den hledam, kde a jak na strankach storno provest. neporadite nekdo? nemate zkusenosti?

Avatar uživatele
cali
před 4 lety

Proč storno? Vrátit taxy? Jinak prostě neuděláš checkin a hotovo.

Avatar uživatele
Hacker Jiří
před 4 lety

Dobrý den, je možné změnit u Iberia druhého cestujícího? Mám již koupené zpáteční letenky z Mnichova do Madridu, a to na 22.10.2018. Psal jsem sice přímo Iberia, ale zatím bez odpovědi. Předem díky

Avatar uživatele
cali
před 4 lety

No way...

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
před 4 lety

Klasika :D kupte novou letenku, menit jmena nelze, asi po tisicate!

Avatar uživatele
Johanka
před 4 lety

Zdravím....Letím s Iberií z Mnichova do Madridu a z Madridu do Panama City....Při přestupu v Madridu mám jen asi 1,45 na přestup....Celkem se obávám, že to nestihnu, přestože to je v rámci jedné letenky od jedné společnosti....Četla jsem hrůzostrašné recenze o nekompetentnosti zaměstnanců apd.... Začínám se trochu bát...Můžou odletět z Madridu bez nás, když se zasekneme v nějaký frontě? Vlastně ani nemáme zavazadlo k odbavení,jen carry -on.....Máte někdo osobní zkušenost?

Avatar uživatele
Mailand
před 4 lety

Nevím, proč by jako nemohly odletět bez vás.. Ale pokud nebudete mít zpoždění z Mnichova, tak to stihnete.

Avatar uživatele
Johanka
před 4 lety

Pche...Stihli jsme to s přehledem i letištním vláčkem. Prostě jsme šli za davem latinoameričanů. Za mě Iberia naprosto bez problémů. Negativní recenze nechápu. Palubní personál zejména při zpátečním letu nadstadartní.

Avatar uživatele
Lucie
před 4 lety

Dobrý den, píšete, že na dálkovém letu je odbavené zavazadlo v ceně, což u letenky kterou jsem si našla není. Víte prosím jaká je cena zavazadla do USA? Díky moc

Kryštof Hájek
před 4 lety

Dobrý den, díky za upozornění, podmínky se poslední dobou neustále mění, takže nestíháme updatovat. Odbavené zavazadlo do USA by mělo vyjít na 45 € jedním směrem.

Avatar uživatele
Ivana
před 4 lety

Dobrý den, píšete, že kabelka či laptop je samozřejmostí. Týká se to i batohu? Děkuji

Avatar uživatele
David Eiselt
před 4 lety

Dobrý den, pokud je cca rozměrů 30x20x20 tak ano, jde o to, že máte klasické příruční zavazadlo a k tomu jednu menší osobní tašku (batůžek, kabelku, brašnu na foták, laptop...).

Avatar uživatele
Johanka
před 4 lety

Cestovali jsme každý s jedním batohem do cca 7kg a nikdo to ai nepřevažoval ani nekontroloval. Prostě jsem řekla, že máme jen batoh a bylo to. Cestovali jsme s Iberií z Mnichova do Madridu a do Panamy, a zpět. Ani jednou problém. Teda když nepočítám švýcarskej nůž v lékáričce :-D....

Avatar uživatele
Katarina
před 5 lety

Dobrý deň, chcem sa spýtať, ake sú v spoločnosti Iberia podmienky lietania v tehotěnstve (do koľkého týždňa možno lietať, prípadne, či je nutné mať pri sebe lekárske potvrdenie, apod.)

Vďaka