IATA (ICAO) kód letiště
CEB (RPVM)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
20:54 (+6)
Vzdálenost od Prahy
10493 km

O letišti Cebu Mactan

Druhé největší letiště na Filipínách leží na malém ostrově Mactan, který spojuje most s větším ostrovem a stejnojmenným městem Cebu. Proto je také oficiální název letiště Mactan-Cebu.

Jednu ze svých základen zde má low-cost aerolinka Cebu Pacific. Síť linek je letiště je rozsáhlá a čítá jak vnitrostátní spojení, tak mezinárodní lety především po Asii. Linka Manila – Cebu je jednou z nejfrekventovanějších na světě se spojením až několikrát do hodiny.

Jediný terminál je poměrně rozlehlý, členitý a zastaralý, což trochu znesnadňuje orientaci, v současnosti však probíhá modernizace a přístavba nové části.

Otevřeno je 24 hodin.

Letenky

Z Prahy i okolí se dají pořídit letenky na Cebu bez nutnosti přestupu v Manile standardně kolem 16.000 Kč, vždy minimálně se dvěma přestupy po cestě. Obvykle jsou letenky do Manily i na Cebu z Prahy stejně drahé. Akce se vyskytují spíše výjimečně a nejnižší reálná cena, na níž se můžeme dostat, činí kolem 11.000 Kč.

Chcete-li hopsat po jednotlivých filipínských ostrovech, ceny vnitrostátních přeletů určitě nebudou překážkou. Jednosměrné letenky se většinou vejdou pod 1.000 Kč. Hledejte na webech aerolinek Cebu Pacific, Philippine Airlines nebo Air Asia.

Při odletu se platí odletová taxa ve výši 850 PHP (cca 380 Kč), která není zahrnuta v ceně letenky. Dá se platit platební kartou.

Inspirujte se akcemi na letenky do Cebu, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Samotné město Cebu není příliš velké rozlohou, možnost taxi tak bude nejpohodlnější co do poměru pohodlí a ceny. V příletové hale ignorujte všechny naháněče či stánky, vyjděte ven před terminál a zabočte vpravo, kde leží stanoviště oficiálních taxíků.

Obvykle se tvoří dvě fronty, delší z nich vede k bílým levnějším taxíkům (kolem 200 pesos / 95 Kč), kratší z nich k luxusnějším žlutým taxíkům (250–300 pesos).

Nejlevnější možnost je využití jeepney linky MI-05A. Jeepney jsou pestrobarevně upravené dodávky, které jezdí po pevně stanovených trasách. Trasa MI-05A jede k obchodnímu centru Marina Mall na ostrově Mactan, odkud se dalšími Jeepney dostanete dál. Jezdí cca každých 10 minut od 7:00 do 21:00. Lístek stojí 11 pesos.

Alternativní variantou přímo do centra Cebu (konečná u supermarketu SM City Cebu) je autobus společnosti My Bus. Jízdenka stojí 32 pesos a spoje jezdí zhruba jednou za půl hodiny.

Služby na letišti

Wifi zdarma je k využití pouze ve VIP saloncích.

Úschovna zavazadel je k dispozici ve stejné hale jako pásy na zavazadla po příletu. Za 4–10 hodin zaplatíte 250 pesos, za celý den pak 350 pesos, platit lze pouze v hotovosti.

V terminálu najdete několik restaurací, které jsou otevřeny po celou noc.

Po celém letiště jsou rozmístěny fontánky s pitnou vodou zdarma.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

8 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dá se na Cebu airport uschovat zavazadlo více jak na den ? (3 dny) Díky.

Odpovědět
před 3 lety

Nejde o odletovou taxu, ale o tzv. terminal fee. Ten je na mezinárodním terminálu (nový mezinárodní terminál v Cebu byl otevřen v roce 2018) při odletu 850 Pesos, částka je splatná i kartou. Na domácím terminálu se žádný poplatek neplatí. Na Filipínách se kromě Cebu platí terminal fee už jen na letišti Clark (tam se platí i na domácí i na mezinárodní lety), na ostatních letištích byl zrušen, resp. je zahrnut do ceny letenky.

Na letiště v Cebu se dá z Prahy přiletět přes buď přes Manilu, ale také mezinárodními lety přes Dubaj, Šanghaj, Bangkok, Hong Kong, Soul a Tajpej.

Jeepney, které jezdí až k domácímu terminálu, má žlutou barvu a jezdí za 11 Pesos (4 Kč) ze/do zastávky umístěné za Marina Mall (zezadu) na ostrově Mactan. Před Marina Mall (vepředu) stojí návazná jeepney jedoucí buď do ostatních destinací na ostrově Mactan, nebo přes most na ostrov Cebu. Cena závisí na vzdálenosti, minimum je 7 Pesos.

Jinou alternativou je autobus My Bus (jezdí jen před den, každých cca 30 minut nepravidelně), který jede od letiště do centra Cebu (k supermarketu SM City Cebu) za 32 Pesos. Tam navazují další linky My Bus do dalších destinací v rámci města.

Žluté taxíky nejsou nijak luxusnější, jsou jen dražší a tím pádem je na ně kratší fronta.

před 4 lety
Avatar uživatele
cali
  • Přidal se před 10 lety
  • Napsal 1187 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2018-12-09T09:26:38+01:00)

Jasně, jen jsem to s odletovou taxou zjednodušil a použil terminologii z průvodce. Ono ve finále je jedno, jak tomu odrbu budeme říkat:-) Na samotném dokladu není nic... (Postnu ho do druhého vlákna, tady nelze přidat fotku.)

Každopádně díky za přínosné informace o dopravě z letiště, chlapci by je mohli dát do průvodce. Až budu cestovat jako Michal, použiju jeepney za 11,- PHP:-))

Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele
cali

Odletová taxa 850,- PHP na letišti, dá se platit i kartou.

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek
  • Právě online
  • Přidal se před 6 lety
  • Napsal 4319 komentářů
  • Poslat zprávu

Díky, doplněno.

Přidat odpověď
před 4 lety

Platí se na letišti v Cebu ( na mezinárodní let) odletová taxa nebo je součástí letenky?

Děkuji

před 4 lety
Avatar uživatele
Ivan

Neplatí se nic.

před 4 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Na mezinarodni let se plati odletova taxa 750 pesos na letisti (na rozdil od Manily). Na domaci let je taxa 200 pesos zahrnuta v cene letenky.

Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 lety
Navrhni úpravu