IATA (ICAO) kód letiště
TSE (UACC)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
16:57 (+3)
Vzdálenost od Prahy
3939 km

O letišti Nursultan

Letiště v kazašském hlavním městě Nursultanu (bývalé Astaně) funguje jako regionální uzel pro vnitrostátní kazašské lety s návaznosti na omezený počet mezinárodních spojení. Jako letiště hlavního města je docela frekventované s celonočním provozem, jednu ze svých základen zde mají společnosti Air Astana, Bek Air nebo SCAT.

Letišti v Nursultanu slouží dva terminály. Starý (i tak však moderně vypadající) T2 využijeme při vnitrostátním letu, naopak nový T1 při mezinárodním letu.

Letenky

Od června 2019 je v provozu přímá linka do Prahy, kterou provozuje místní aerolinka SCAT. Průměrné ceny zpáteční letenky se pohybují mezi 8 a 9.000 Kč. Spojení s přestupem, nejčastěji s Ukraine International Airlines nebo Belavií, se dá pořídit i pod 7.000 Kč. Přímý let do Nur-Sultanu trvá asi 5,5 hodiny.

Nejlevněji se do Astany dostaneme v roce 2017 zprovozněnou linkou z Budapešti se společností Wizz Air, průměrně se zpáteční letenky pohybují okolo 4.500 Kč, v akcích i kolem 2.000 Kč.

Nejlevnější vnitrostátní lety po Kazachstánu pořídíte z Astany s aerolinkami Qazaq Air, Bek Air nebo SCAT. Jednosměrná letenka do Almaty vyjde cca na 1.200 Kč. Národní aerolinka Air Astana je pak cca 2-3x dražší.

Inspirujte se akcemi na letenky do Nursultanu, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Letiště s centrem města, autobusovým i vlakovým nádražím spojují hned dva autobusy najednou.

Linky 10 a 12 jezdí zhruba každých 15 minut a jízdné stojí 180 KZT. Cesta trvá asi hodinu. Platí se u řidiče nebo průvodčímu v autobuse. Provozní doba všech linek je od 6:30 do 23:00. Expresní linka číslo 100 byla v roce 2017 zrušena.

Taxi do centra vyjde na 3.000–6.000 tenge / 210–420 Kč. Záleží, jak moc umíte smlouvat, Uber pak na cca 2.000 tenge.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Služby na letišti

Wi-fi funguje bez problémů ve veřejné části, hůř pak v tranzitní části. Je neomezená a bezplatná.

Při odletu s leteckou společností Wizz Air v současné době nestačí z domova vytisknutý boarding pass. Je nutné se odbavit klasicky na přepážce, v Astaně je takové odbavení zdarma bez jakýchkoliv přirážek.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Jury

nemá někdo zkušenost, jak Wizz kontroluje zavazadla při cestě z Kazachstánu?

Většinou z těchto východních zemí jim je to jedno, ale máme dost přecpané příručáky a potřebovali bychom projít.

Díky moc

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele slovnik
slovnik

dneska jsem kupoval lístek na linku 10, už to stojí 180 tenge=11 Kč, a proveze celým městem až k vlakovému a autobusovému nádraží. Autobus 100 jsem viděl cestou dvakrát, takže asi zase nějak jezdí. Hned na letišti jsem chytnul 10, takže jsem neměl čas zjišťovat. Autobus má interval 5-20 minut, jak je psáno na jízdních řádech na zastávkách. Při cestě do centra na místní Ještěd, Vítězný oblouk a další památky doporučuju vystoupit poslední stanici před přejetím řeky nebo naopak první za řekou

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu