IATA (ICAO) kód letiště
TSE (UACC)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
06:45 (+3)
Vzdálenost od Prahy
3939 km

O letišti Nursultan

Letiště v kazašském hlavním městě Nursultanu (bývalé Astaně) funguje jako regionální uzel pro vnitrostátní kazašské lety s návaznosti na omezený počet mezinárodních spojení. Jako letiště hlavního města je docela frekventované s celonočním provozem, jednu ze svých základen zde mají společnosti Air Astana, Bek Air nebo SCAT.

Letišti v Nursultanu slouží dva terminály. Starý (i tak však moderně vypadající) T2 využijeme při vnitrostátním letu, naopak nový T1 při mezinárodním letu.

Letenky

Od června 2019 je v provozu přímá linka do Prahy, kterou provozuje místní aerolinka SCAT. Průměrné ceny zpáteční letenky se pohybují mezi 8 a 9.000 Kč. Spojení s přestupem, nejčastěji s Ukraine International Airlines nebo Belavií, se dá pořídit i pod 7.000 Kč. Přímý let do Nur-Sultanu trvá asi 5,5 hodiny.

Nejlevněji se do Astany dostaneme v roce 2017 zprovozněnou linkou z Budapešti se společností Wizz Air, průměrně se zpáteční letenky pohybují okolo 4.500 Kč, v akcích i kolem 2.000 Kč.

Nejlevnější vnitrostátní lety po Kazachstánu pořídíte z Astany s aerolinkami Qazaq Air, Bek Air nebo SCAT. Jednosměrná letenka do Almaty vyjde cca na 1.200 Kč. Národní aerolinka Air Astana je pak cca 2-3x dražší.

Inspirujte se akcemi na letenky do Nursultanu, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Letiště s centrem města, autobusovým i vlakovým nádražím spojují hned dva autobusy najednou.

Linky 10 a 12 jezdí zhruba každých 15 minut a jízdné stojí 180 KZT. Cesta trvá asi hodinu. Platí se u řidiče nebo průvodčímu v autobuse. Provozní doba všech linek je od 6:30 do 23:00. Expresní linka číslo 100 byla v roce 2017 zrušena.

Taxi do centra vyjde na 3.000–6.000 tenge / 210–420 Kč. Záleží, jak moc umíte smlouvat, Uber pak na cca 2.000 tenge.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Služby na letišti

Wi-fi funguje bez problémů ve veřejné části, hůř pak v tranzitní části. Je neomezená a bezplatná.

Při odletu s leteckou společností Wizz Air v současné době nestačí z domova vytisknutý boarding pass. Je nutné se odbavit klasicky na přepážce, v Astaně je takové odbavení zdarma bez jakýchkoliv přirážek.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Jury

nemá někdo zkušenost, jak Wizz kontroluje zavazadla při cestě z Kazachstánu?

Většinou z těchto východních zemí jim je to jedno, ale máme dost přecpané příručáky a potřebovali bychom projít.

Díky moc

Odpovědět
před 3 lety
Avatar uživatele slovnik
slovnik

dneska jsem kupoval lístek na linku 10, už to stojí 180 tenge=11 Kč, a proveze celým městem až k vlakovému a autobusovému nádraží. Autobus 100 jsem viděl cestou dvakrát, takže asi zase nějak jezdí. Hned na letišti jsem chytnul 10, takže jsem neměl čas zjišťovat. Autobus má interval 5-20 minut, jak je psáno na jízdních řádech na zastávkách. Při cestě do centra na místní Ještěd, Vítězný oblouk a další památky doporučuju vystoupit poslední stanici před přejetím řeky nebo naopak první za řekou

Odpovědět
před 3 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 lety
Navrhni úpravu