IATA (ICAO) kód letiště
PBM (SMJP)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
20:15 (-5)
Vzdálenost od Prahy
8088 km

O letišti Paramaribo Zanderij

Jediné významné mezinárodní letiště v Surinamu najdete ve městečku Zanderij leží asi 50 km jižně od hlavního města Paramaribo. Malý terminál slouží zhruba 10 mezinárodním linkám, což odpovídá cca 6 – 7 letům denně. Letiště je rozděleno do dvou malých a značně zastaralých budov – odletovou a příletovou. 

Po příletu nejprve projdete pasovou kontrolou, následně si vyzvednete zavazadlo a přes celní kontrolu se dostanete do veřejné příletové haly. Zde je obvykle velký zmatek a mnoho stánků různých taxislužeb. Platí pravidlo využívat pouze ty oficiální, tedy ty, které mají svůj stánek. 

Letiště je otevřeno vždy 4 hodiny před odletem a naopak 2 hodiny po posledním příletu. Přečkání celé noci zde není tolerováno.

Letenky

Letenky z Evropy do Surinamu bývají velmi drahé. Nejlevněji pořídíte spojení z Amsterdamu, a to i pod 20 tisíc Kč. Z Prahy s přestupem právě v Amsterdamu stojí běžně letenky od 25.000 Kč výš. 

Levnější spojení vede například přes Brazílii, kam létá z Paramariba brazilská aerolinka Gol, konkrétně do města Belém. Běžně se cena zpáteční letenka do Brazílie pohybuje okolo 6.500 Kč. Přímé spojení do Miami pak vyjde cca na 15.000 Kč/zpáteční letenka.

Doba přímého letu z Amsterdamu do Paramariba trvá asi 9 hodin.

Inspirujte se akcemi na letenky do Paramariba, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Žádná oficiální MHD na letiště nezajíždí. Zastávka meziměstského autobusu, který jede do Paramariba, se nachází asi 300 metrů od letiště na hlavní silnici, nicméně autobus tudy projíždí jen dvakrát denně a šance, že se trefí zrovna do vašeho letu, je minimální. 

Prakticky jedinou možností je využití taxislužeb. Aplikace typu Uber, Grab nebo Bolt zde zatím nefungují. Při cestě z letiště zásadně využívejte pouze akreditovaných společností, které mají v příletové hale svůj stánek. Cena taxi do centra Paramariba je plošná a činí 200 SRD / 30 USDBěžně lze platit v hotovosti i americkými dolary, platba kartou není možná u žádné firmy.

Oficiální taxislužby využívejte i při cestě zpět, vždy se domluvte v hotelu na odvozu, přičemž jakoukoliv cenu nad 200 SRD neakceptujte. Neoficiální taxikáři si běžně řeknou o částky 100 amerických dolarů a vyšší.

Nejlevnější možností je objednání sdíleného taxi společnosti Garage Ashruf (webová stránka), je však třeba rezervace předem a v nočních hodinách mikrobus nevyjíždí. Cena pak činí 90 SRD na jakékoliv místo v centru Paramariba.

Služby na letišti

Wifi na letišti funguje zdarma připojením k síti Digicel. Musíte zadat své reálné telefonní číslo, na které vám přijde přihlašovací kód.

Jediný bankomat najdete už před pasovou kontrolou po příletu. Za pasovou kontrolou v příletové hale žádný dostupný bankomat není, pouze cca 250 metrů od terminálu směrem k hlavní silnici najdete osamocený bankomat banky DSB. Je pravděpodobné, že některá z karet vám nebude fungovat (v nejhorším případě žádná). Často se stane, že bankomat kartu akceptuje až třeba na čtvrtý pokus. Každopádně je pro jistotu nezbytné s sebou mít dostatečný obnos v hotovosti, ideálně v amerických dolarech, které jsou často běžně akceptovány jako měna k platbě (u taxíků, cestovních kanceláří i hotelů).

Jedinou směnárnu pak najdete pouze u pásů na zavazadla s poměrně nevýhodným kurzem. Máte-li americké dolary, použijte je cestě taxíkem a peníze v případě nutnosti směňte v bance v centru.

V odletové části (až za bezpečnostní kontrolou) najdete klasický duty free shop a také levné rychlé občerstvení s párky v rohlíku, hamburgery a pitím za běžné ceny bez přirážky. Občerstvení je otevřeno před každým odletem. 

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele