
Kultura a lidé v Hong Kongu
Historie v kostce
Oblast činské provincie Guangdong je obydlena po dlouhá staletí. Oblast Hong Kongu a ústí Perlové řeky patřilo pod nadvládu čínských dynastií až do konce první opiové války v roce 1841, kdy si Velká Británie vymohla ovládnutí ostrova Hong Kong. S koncem druhé opiové války a pozdější smlouvou z Pekingu z roku 1860 Británie získala ve svůj prospěch i oblast Kowloonu.
Oblast New Territories byla v roce 1898 po vzoru Macaa pronajata na původní období 99 let. S koncem toho období začalo v 80. letech 20. století vyjednávání mezi Velkou Británií o budoucnosti Hong Kongu, které skončilo podstoupením Hong Kongu zpět Číně v roce 1997 na základě úmluvy „Jedna země, dva systémy“. V rámci toho uspořádání přešlo město pod čínskou nadvládu, ale zachovalo si vysokou míru nezávislosti ukotvenou minimálně do roku 2047.
Hong Kong funguje ve většině směrů jako vlastní stát s vlastní měnou, zákony, parlamentem, hranicemi a policií.
Lidé
Většina obyvatelstva Hong Kongu jsou místní lidé převážně z činských provincií Guangdong a Fujian. V Hong Kongu žije i početná menšina cizinců z celého světa, což je dáno statusem mezinárodního obchodního centra v severní Asii. Velkou menšinu tvoří i Filipínky, které jsou zde hojně najímány jako domácí pomocnice.
V Hong Kongu žije asi o třetinu méně obyvatel než v Česku.
Svátky
Dny volna kopírují nejběžnější čínské svátky. Nejvýznamějším státním svátekem je tu lunární nový rok (čínský nový rok), který se slaví v první polovině února. K nejvýznamějším náboženstvím patří budhismus, taoismus a konfucionismus.
Kultura
Největší oslavy a kulturní akce se konají k oslavě nového lunárního roku (únor) a od roku 1997 se pořádá i velký ohňostroj k oslavám založení novodobé Čínské lidové republiky (začátek řijna). Během roku se koná ještě několik menších, většinou nábožensky zaměřených oslav.
Jazyk
Úředním jazykem je kantonština a angličtina. Většina místních lidí preferuje mluvení kantonštinou a v některých místech a profesích se jinak než kantonsky nedomluvíte (místa dál od centra, místní restaurace).
Turismus
Hong Kong staví svoji ekonomiku nejen na bankovnictví a mezinárodním obchodu, ale i na cestovním ruchu. Každému může nabídnout to své. Ať už cestujete za přírodou, zážitky, kulturou nebo jídlem, v Hong Kongu si určitě přijedete na své. Většina turistů ve městě stráví pár dní během své cesty do Číny, případně jiné destinace v Asii.
Už na letišti najdete skvěle vybavenou turistickou kancelář s velmi vstřícnou obsluhou a všude ve městě se nacházejí malé mapy nejbližšího okolí, které vám pomohou se neztratit mezi místními mrakodrapy. Stránka místní turiské organizace poslouží jako dobrý výchozí bod při plánování vašeho pobytu.
Geografie
Území Hong Kongu se dělí na 3 hlavní části – Hong Kong, Kowloon a New Territories
Hong Kong – je název pro samotný ostrov, který byl jako první místo v oblasti osídlen Brity a tvoří první a původní část britské kolonie. Centrem Hong Kongu je oblast mezi Central a Causeway Bay, které tvoří panorama mrakodrapů zobrazených na většině fotek. Většina turistů směruje do této oblasti.
Kowloon – pevninská část, která se nachází na protilehlé straně ostrova Hong Kong, se stala v druhé polovině 18. století součástí britské kolonie. Jedná se více o rezidenční část samospravního území, ale i zde najdete mnoho turisticky zajímavých míst. Oblast patří k jedněm z nejhustěji obydlených míst na Zemi.
New Territories – oblast, která tvoří cca 90 % území dnešního Hong Kongu, si Britové pronajali od činské dynastie na dobu 99 let v roce 1898. Oblast se nachází severně od Kowloonu. Je vhodná pro turistiku a nachází se zde i několik turisticky zajímavých historických obydlí původních obyvatel (například Ping Shan Heritage Trail).
Rozloha celého území je 28x menší než rozloha České republiky.
Chystáš se do Hong Kongu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.