Průvodce státem
Hong Kong
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé v Hong Kongu

Historie v kostce

Oblast činské provincie Guangdong je obydlena po dlouhá staletí. Oblast Hong Kongu a ústí Perlové řeky patřilo pod nadvládu čínských dynastií až do konce první opiové války v roce 1841, kdy si Velká Británie vymohla ovládnutí ostrova Hong Kong. S koncem druhé opiové války a pozdější smlouvou z Pekingu z roku 1860 Británie získala ve svůj prospěch i oblast Kowloonu.

Oblast New Territories byla v roce 1898 po vzoru Macaa pronajata na původní období 99 let. S koncem toho období začalo v 80. letech 20. století vyjednávání mezi Velkou Británií o budoucnosti Hong Kongu, které skončilo podstoupením Hong Kongu zpět Číně v roce 1997 na základě úmluvy „Jedna země, dva systémy“. V rámci toho uspořádání přešlo město pod čínskou nadvládu, ale zachovalo si vysokou míru nezávislosti ukotvenou minimálně do roku 2047.

Hong Kong funguje ve většině směrů jako vlastní stát s vlastní měnou, zákony, parlamentem, hranicemi a policií.

Lidé

Většina obyvatelstva Hong Kongu jsou místní lidé převážně z činských provincií Guangdong a Fujian. V Hong Kongu žije i početná menšina cizinců z celého světa, což je dáno statusem mezinárodního obchodního centra v severní Asii. Velkou menšinu tvoří i Filipínky, které jsou zde hojně najímány jako domácí pomocnice.

V Hong Kongu žije asi o třetinu méně obyvatel než v Česku.

Svátky

Dny volna kopírují nejběžnější čínské svátky. Nejvýznamějším státním svátekem je tu lunární nový rok (čínský nový rok), který se slaví v první polovině února. K nejvýznamějším náboženstvím patří budhismus, taoismus a konfucionismus.

Kultura

Největší oslavy a kulturní akce se konají k oslavě nového lunárního roku (únor) a od roku 1997 se pořádá i velký ohňostroj k oslavám založení novodobé Čínské lidové republiky (začátek řijna). Během roku se koná ještě několik menších, většinou nábožensky zaměřených oslav.

Hongkongský lev

Jazyk

Úředním jazykem je kantonština a angličtina. Většina místních lidí preferuje mluvení kantonštinou a v některých místech a profesích se jinak než kantonsky nedomluvíte (místa dál od centra, místní restaurace).

Turismus

Hong Kong staví svoji ekonomiku nejen na bankovnictví a mezinárodním obchodu, ale i na cestovním ruchu. Každému může nabídnout to své. Ať už cestujete za přírodou, zážitky, kulturou nebo jídlem, v Hong Kongu si určitě přijedete na své. Většina turistů ve městě stráví pár dní během své cesty do Číny, případně jiné destinace v Asii. 

Už na letišti najdete skvěle vybavenou turistickou kancelář s velmi vstřícnou obsluhou a všude ve městě  se nacházejí malé mapy nejbližšího okolí, které vám pomohou se neztratit mezi místními mrakodrapy. Stránka místní turiské organizace poslouží jako dobrý výchozí bod při plánování vašeho pobytu.

Geografie

Území Hong Kongu se dělí na 3 hlavní části – Hong Kong, Kowloon a New Territories

Hong Kong – je název pro samotný ostrov, který byl jako první místo v oblasti osídlen Brity a tvoří první a původní část britské kolonie. Centrem Hong Kongu je oblast mezi Central a Causeway Bay, které tvoří panorama mrakodrapů zobrazených na většině fotek. Většina turistů směruje do této oblasti.

Kowloon – pevninská část, která se nachází na protilehlé straně ostrova Hong Kong, se stala v druhé polovině 18. století součástí britské kolonie. Jedná se více o rezidenční část samospravního území, ale i zde najdete mnoho turisticky zajímavých míst. Oblast patří k jedněm z nejhustěji obydlených míst na Zemi.

New Territories – oblast, která tvoří cca 90 % území dnešního Hong Kongu, si Britové pronajali od činské dynastie na dobu 99 let v roce 1898. Oblast se nachází severně od Kowloonu. Je vhodná pro turistiku a nachází se zde i několik turisticky zajímavých historických obydlí původních obyvatel (například Ping Shan Heritage Trail).

Rozloha celého území je 28x menší než rozloha České republiky.

Speciální administrativní oblast

Hong Kong se nachází na jihovýchodním pobřeží Číny. Rozkládá se na rozloze přibližně 1.100 km2 na severním ústí Perlové řeky. Pro většinu lidí znamená významný přístav a mezinárodní obchodní centrum s jednou z nejvyších hustot zalidnění, ale i milovnící přírody a opuštěných pláží si mohou přijít na své, jelikož přibližně 70 % území tvoří přírodní plochy. Hong Kong je rozmanité město spojující čínskou a západní kulturu, město vyhlášených restaurací, rušného nočního života a město s nikdy neutichajícím pulzem.

Průvodce pro tebe napsal Petr Kranda
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - květen
V tomto období je nejpříjemněji a nejméně deště.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 6x do roka a ušetříš cca 42 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Petr Kranda
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu