Hongkong
Hongkong

Kultura a lidé v Hongkongu

Jak snadno se v Hongkongu domluvíte anglicky? Jací jsou místní obyvatelé a kdy jsou v Hongkongu zavřené obchody?

Vybrat hotel s výhledem na Hongkong

Jazyk

Úředními jazyky jsou čínština (kantonština) a angličtina.

Pro 92% obyvatel je kantonština prvním jazykem. Angličtina je mateřským jazykem pouze pro 5% obyvatel, nicméně anglicky se domluví téměř 60% místních.

Hongkong je z asijských velkoměst místem, kde se domluvíte anglicky nejsnáze a úplně bez problému.

Historie v kostce

Oblast čínské provincie Guangdong je obydlena po dlouhá staletí. Oblast Hong Kongu a ústí Perlové řeky patřilo pod nadvládu čínských dynastií až do konce první opiové války v roce 1841, kdy si Velká Británie vymohla ovládnutí ostrova Hong Kong.

S koncem druhé opiové války a pozdější smlouvou z Pekingu z roku 1860 Británie získala ve svůj prospěch i oblast Kowloonu.

Oblast New Territories byla v roce 1898 po vzoru Macaa pronajata na původní období 99 let. S koncem toho období začalo v 80. letech 20. století vyjednávání mezi Velkou Británií o budoucnosti Hong Kongu, které skončilo podstoupením Hong Kongu zpět Číně v roce 1997 na základě úmluvy „Jedna země, dva systémy“.

V rámci toho uspořádání přešlo město pod čínskou nadvládu, ale zachovalo si vysokou míru nezávislosti ukotvenou minimálně do roku 2047.

Hong Kong funguje ve většině směrů jako vlastní stát s vlastní měnou, zákony, parlamentem, hranicemi a policií.

Lidé a náboženství

Většina obyvatelstva Hong Kongu jsou místní lidé převážně z čínských provincií Guangdong a Fujian.

V Hong Kongu žije i početná menšina cizinců z celého světa, což je dáno statusem mezinárodního obchodního centra v severní Asii. Velkou menšinu tvoří i Filipínky, které jsou zde hojně najímány jako domácí pomocnice.

Místní obyvatelé jsou proto na cizince a turisty zvyklí. Nejsou nijak přehnaně přátelští, ale to je dáno zejména shonem velkoměsta.

V celém Hongkongu žije 7 500 000 lidí.

Náboženství a víra

V Hongkongu nemá víra nijak silné postavení.

Zhruba 20% obyvatel se hlásí k Buddhismu, 12% ke křesťanství, 4% k islámu a zbytek (tedy většina) jsou ateisté.

Svátky

Dny volna kopírují nejběžnější čínské svátky. Nejvýznamnějším státním svátkem je tu lunární nový rok (čínský nový rok), který se slaví v první polovině února.

V tomto období je město doslova nacpané k prasknutí turisty s pevninské Číny, pro které je nový rok jedním z mála delších období volna.

Obchody a turistické služby zůstávají otevřené ve všech svátcích i v neděli.

Veřejná doprava dokonce naopak o víkendech jezdí dokonce častěji, alespoň na turisticky vytížených trasách.

Turismus

Hong Kong staví svoji ekonomiku nejen na bankovnictví a mezinárodním obchodu, ale i na cestovním ruchu. Každému může nabídnout to své. Ať už cestujete za přírodou, zážitky, kulturou nebo jídlem, v Hong Kongu si určitě přijedete na své. Většina turistů ve městě stráví pár dní během své cesty do Číny, případně jiné destinace v Asii. 

Už na letišti najdete skvěle vybavenou turistickou kancelář s velmi vstřícnou obsluhou a všude ve městě  se nacházejí malé mapy nejbližšího okolí, které vám pomohou se neztratit mezi místními mrakodrapy.

Turistická infrastruktura je na vysoké úrovni, ostatně jako všechny služby v Hongkongu.

Chystáš se do Hongkongu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Petr Kranda
naposledy aktualizováno 18. 01. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.