V minulém článku jsme si řekli všechny potřebné informace o cestování na občanský průkaz, naopak v dnešním článku se zaměříme na cesty do zemí, kam pas nutně potřebujeme, a především na záludné situace, které mohou kolem tohoto cestovního dokladu nastat.

Jak vyřídit pas – cena, lhůty, typy pasů

Cestovní pas se vydává na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností, v Praze pak na městských úřadech. O pas můžete zažádat kdekoliv, tedy i mimo místo svého trvalého bydliště.

Standardní cestovní pas

 • Lhůta na vyřízení cestovního pasu: 30 dní (většinou úřady zvládají vyřídit za 10-14 dní),
 • Cena pasu v běžné lhůtě: 600 Kč, děti do 15 let za 100 Kč,
 • Platnost pasu je stanovena na 10 let (pro děti na 5 let).

K vyřízení pasu potřebujete pouze občanský průkaz a peníze, případně platební kartu. Nemusíte vyplňovat žádný formulář, ani si nosit vlastní fotku, budete vyfoceni přímo u okénka.

Cestovní pas na počkání aneb Rychlopas není rychlopas

Zítra odjíždíte do zahraničí a zjistíte, že máte prošlý pas? Chcete si skočit na úřad a počítáte, že dostanete rychlopas na počkání? Cestovní pas na počkání se už nějakou dobu nevydává, můžete zažádat o vydání pasu ve zkrácené lhůtě, rozhodně však nebude levný. Pas vydaný ve zkrácené lhůtě se ničím neliší od běžného pasu. Máte na výběr dvě možnosti:

 • Doba vydání do 24 hodin s cenou 6.000 Kč, resp. 2.000 Kč u dětí mladších 15 let,
 • Doba vydání do 5 pracovních dní s cenou 3.000 Kč, resp. 1.000 Kč u dětí mladších 15 let.

Zažádat o pasy ve zkrácené lhůtě můžete na kterémkoliv úřadě s rozšířenou působností, pas s vydáním do 24 hodin však lze vyzvednout pouze na Ministerstvu vnitra v Praze, ulice Na Pankráci 72. Otevřeno je každý všední den od 8:00. V pondělí a ve středu do 17:00, úterý a čtvrtek do 16:00 a v pátek do 15:00.

Cestovní doklad pro dítě

Při cestování s dětmi mějte na paměti, že už dávno nestačí nechat si svoji ratolest jen zapsat do svého pasu. Dítě, a to v jakémkoliv věku, musí mít vlastní cestovní pas.

Dětský pas se vyřizuje stejně jako ten pro dospělé. Při cestě na úřad si nezapomeňte vzít vlastní občanku a také rodný list dítěte, fotka není potřeba.

Cestovní pas pro dítě stojí 100 Kč (ve zkrácené lhůtě 1.000 Kč) a vydává se na 5 let, pokud dítě radikálně nezmění svůj vzhled. Je tedy jasné, že pas vydaný ročnímu dítěti nebude možno za 5 let použít. Cestujete-li jen po EU, Schengenu nebo Balkánu, vyjde finančně lépe pořízení dětské občanky, ta stojí 50 Kč.

Lhůty pro vydání se ničím neliší od dospěláckých pasů: běžně do 30 dní, zrychleně pak do 6 dní.

A jak je to na Slovensku?

Slovenská část našich čtenářů má oproti nám výhodu, místní úřady totiž jsou schopny vydat cestovní pas i dříve a levněji.

 • Vydání slovenského cestovního pasu do 30 dní: 33 €
 • Vydání slovenského cestovního pasu do 10 dní: 66 €
 • Vydání slovenského cestovního pasu do 2 dní: 99 €

Biometrický pas

Od roku 2016 se vydávají už jen cestovní pasy s biometrickými údaji. Ačkoliv ty staré, bez těchto údajů, jsou stále platné, některé země (například USA) umožňují vstup pouze na strojově čitelný pas s biometrickým údajem.

Cestovní pas s biometrickými údaji poznáte snadno podle obdélníkového symbolu s kolečkem uprostřed na obalu (pod nápisem „Cestovní pas“).

Platnost cestovního pasu

Jednou z častých nepříjemností a důvodem pro nevpuštění do země nebo letadla je platnost pasu. Mnoho zemí na světě totiž vyžaduje, aby cestovní doklad platil ještě nějakou dobu po ukončení cesty, nejčastěji 180 dní.

Často je pravidlo striktně vyžadováno a dodržováno (Egypt, Thajsko, Rusko a mnoho dalších). I když se do lhůty nevejdete byť jen o jediný den, může to být důvod k nevpuštění do země a zruinování dovolené. Dvakrát měřte, jednou řežte a před cestou si platnost pasu vždy několikrát ověřte.

Před cestou se podívejte na seznam států a území podle nutné délky platnosti pasu.

Platnost cestovního pasu po svatbě

Nejasnosti často vznikají po změně příjmení. Často totiž kupujete letenky s velkým časovým předstihem dávno před svatbou, případně chcete na cesty vyrazit jen pár hodin či dní po obřadu, kdy si nový pas už nestihnete vyřídit.

To však nemusí být důvod ke stresu, starý cestovní pas na příjmení před svatbou je totiž platný ještě další 3 měsíce po svatbě. Vycestování na staré jméno během této lhůty je zcela legální.

Letenka a pas na staré nebo nové jméno?

Jak postupovat, chceme-li rezervovat letenky, příp. pojištění ve velkém časovém předstihu, přičemž cesta se bude konat až po změně příjmení? Platí základní pravidlo: letenky kupujte na jméno, které se bude shodovat s pasem.

 • Chci vycestovat na starý pas v oné 3měsíční lhůtě = letenky rezervuji na staré jméno, i když se v době cesty budu jmenovat jinak,
 • Chci vycestovat na nový pas se změněným jménem = letenky rezervuji na nové jméno, i když se tak v době nákupu nejmenuji.

Některé aerolinky sice vyžadují číslo pasu při nákupu letenky, klidně ale zadejte staré, i když plánujete letět na nový pas. Čísla dokladů se závazně zadávají až při odbavení.

Vydání druhého pasu – můžu mít více cestovních pasů?

V životě cestovatele nastávají situace, kdy si zkrátka a dobře s jedním platným pasem nevystačíme. Jak je řešit? Je legální mít současně dva cestovní pasy? Ano, můžete jich mít dokonce kolik chcete, pokud si žádost o vydání dalšího cestovní pasu dostatečně odůvodníte.

Na Slovensku je pak počet současně platných cestovních pasů omezen na dva.

Proč mít více cestovních pasů? Za jakých situací budu potřebovat dva pasy současně?

 • Jedu do země, do které musím vyřídit vízum předem na velvyslanectví (obvykle si náš pas ambasáda pár dní nechá) a potřebuji během této doby cestovat jinam,
 • Mám v pase razítko ze země, která se „nekamarádí“ s jinou zemí, do které plánuji vycestovat a chci se vyhnout zdlouhavému pohovoru, případně dokonce nevypuštění do země. Vyřídím si tedy druhý pas,
 • Můj pas nemá žádnou volnou stránku pro razítko nebo vízum, ale současně je v něm vlepeno ještě platné vízum do jiného státu. Můžeme si jej ponechat a zažádat o další,
 • Nebo prostě jen pro sichr…

Závěr

Nejdůležitějším faktorem před cestou je ověření platnosti pasu v dostatečně dlouhé době tak, abyste předešli vysokým poplatkům při vyřizování rychlopasu nebo snad dokonce kvůli nemožnosti vydat cestovní pas na počkání vůbec neodcestovali.

Mimořádnou pozornost věnujte taky destinaci, do které jedete a vždy si ověřte, jakou lhůtu platnosti daná země vyžaduje a zda není nutné si vyřídit vízum v předstihu.

Sdílej článek s přáteli

138 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Mám platnost pasu do r.2014, mohu si již teď nechat vystavit nový pas ??

Děkuji za informaci

před 3 měs
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Pasů si můžete nechat vystavit kolik chcete, stačí jen vyplnit žádost s důvody, proč je potřeba více pasů. Viz info v textu.

před 3 měs
divan
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 444 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2022-05-08T21:57:18+02:00)

Vzhledem k tomu, že píšete že pas máte platný do roku 2014, máte ho už 8 let propadlý a bylo by vhodné nechat si vystavit nový ;-). Ale i kdyby to byl překlep a vám platil do roku 2024, tak si ho v klidu můžete nechat vystavit.

Přidat odpověď
před 3 měs

Mám trochu kuriózní otázku - můj pas vystavený na mé rodné příjmení je dle data stále ještě platný. Jsem vdaná, za několik týdnů budu ovšem rozvedena - budu potom moct opět používat starý cestovní pas, nebo byl tento pas nějak systémově označen jako neplatný?

před 4 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

To byl ale fofr... ;)

Cest. pasy po změně příjmení se automaticky zneplatňují po uplynutí jednotek měsíců od sňatku. JPP... na přepážce zabývající se touto agendu na magistrátu HK.

Přidat odpověď
před 4 měs

Můžu vycestovat do Egypta když mám nový pas tři dny starý?

před 4 měs
Avatar uživatele
Honza Čermák

Jediné omezení je do hodiny od vydání dokladu, než se jeho číslo zvládne rozpropagovat do všech systémů. Do té doby by teoreticky mohl být problém na pasové kontrole.

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobry den, chtela bych se zeptat, zda je mozne cestovat ze zahranici (USA) do CR na neplatny CR pas a jestli ano, jak dlouho muze byt pas neplatny. Muj by byl neplatny skoro 7 mesicu.

před rokem
Jan Vidim

Ne

před rokem
Avatar uživatele J0x
J0x

A na falešný? 🙃

před rokem
Avatar uživatele
lma

Stačí průkazka do knihovny ale nesmí být prošlá více jak pět let ..

před rokem
Avatar uživatele
Sue Ellen Ewing

Marci, nevěš hlavu, v Harlemu pas seženeš, stačí se jen vyfotit a vybrat jméno.

Dobry den ohladne situace jak je prepadol dcere pas. Zijeme dlhodobo v České e republike dcera by chcela navstivit dedka na slovensku. Já ako zástupce nemohu aby sem ji ho vybavila bude to problem aby šla tam a spatky. Nemohla by starší sestra na vybavenie noveho pasu nebo občanky. Ďakujem za odpoved.

před 2 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Požádat o doklad musíte vždy osobně.

před 2 lety

A co z tou navstebou moze alebo to nema riskovat ze ji napriklad nepusti naspet do ciech.

před 2 lety

Momentalne nejdem do Prahy to si počkáme kym pujdeme na sk vsetci a vybavim ji to pak

Přidat odpověď
před 2 lety

Dobrý den, mám vyhotovený pas. Vzhledem k nastalé situaci nyní nemohu a v dohledné době asi nebudu chtít jít, kam není nezbytně nutné. Můžete mi prosím říci, jak dlouho může můj vyřízený pas ležet na úřadě, aniž by to bylo , řekněme, sankcionováno? Děkuji vám.

před 2 lety
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Asi dlouho. Mně leží na úřadě od září... ;)

Přidat odpověď
před 2 lety

Hezký den, prosím o radu. 7.12. jsem se vdávala a 1.3. odlítám do NY na starý pas. Letenky, víza mám na staré jméno. Dle zákona mám lhůtu 3 měsíce, kdy můžu použít staré údaje. Odlet tedy stíhám v lhůtě, ale přílet už po. Víte někdo, zda je to probém? Dá se někde zjistit, že mám po lhůtě 30 dnů od svatby, ikdyž je pas stále v platnosti?

Děkuji.

před 2 lety
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Nikdo řešit nebude. Jméno na letence stejně nezměníš.

před 2 lety

Do SAE i když letíme v červenci mě jedna změna jména stála Kč 1500.

před 2 lety
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Vy jste nevěděla jak se budete jmenovat po svatbě?

před 2 lety
padrino11

Tak třeba o ní hráli karty a ten kdo prohrál si jí musel vzít.

Přidat odpověď
před 2 lety
Avatar uživatele Petr Zagora
Petr Zagora

Zdravím , nemáte někdo zkušenost s vyřízením turistické karty na Kubu ? Jsem v Key West a chtěl bych lodi , ale nevím jestli si to mužů vyřídit az na místě ...doma jsem to neplánoval , jinak bych ji měl dík

před 2 lety
Avatar uživatele
Lukáš Horák

Cestování z USA na Kubu má svá specifika, turistická karta vám bude k ničemu. Myslím, že se musí platit nějaká víza na místě. Nejsem si jist, že se lodi dostanete z KW na Kubu, ačkoliv se to muže zdát kousek!

před 2 lety
Avatar uživatele Petr Zagora
Petr Zagora

Dík ,z miami určitě .Tady to nemám zatím potvrzené .....

Přidat odpověď
před 2 lety

V pondeli 10.2.2020 si jdu vyridit pas, ale na dovolenou mam letet 19.7.2020 a pas musi byt platny pul roku pred odletem. Projde mi to?

před 2 lety
Avatar uživatele Kajman77
Kajman77

Co je to za zvláštní podmínku? Proč by měl pas platit půl roku před odletem?

před 2 lety

Chceme letet do Egypta a ja nemam pas, koukala jsem na podminky a pochopila jsem to tak ze musi byt platny pul roku pred odletem. Neni to tak?

před 2 lety
Avatar uživatele cestik
cestik

O kousek výš je napsáno:

Platnost cestovního pasu

Jednou z častých nepříjemností a důvodem pro nevpuštění do země nebo letadla je platnost pasu. Mnoho zemí na světě totiž vyžaduje, aby cestovní doklad platil ještě nějakou dobu po ukončení cesty, nejčastěji 180 dní.

Často je pravidlo striktně vyžadováno a dodržováno (Egypt, Thajsko, Rusko a mnoho dalších). I když se do lhůty nevejdete byť jen o jediný den, může to být důvod k nevpuštění do země a zruinování dovolené. Dvakrát měřte, jednou řežte a před cestou si platnost pasu vždy několikrát ověřte.

Teď už jen pochopit psaný text :-)

Přidat odpověď
před 2 lety

Vím,že to zní blbě :) ale potřebuju nový pas když mám novou občánku z důvodu změny bydliště?

před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Jestli jsi při tom stěhování zároveň nezměnila občanství... 😁

před 3 lety
Avatar uživatele Kajman77
Kajman77

Případně příjmení...

Přidat odpověď
před 2 lety

Dobry den,

Chystam se v breznu 2020 do Argentiny a Chile a zjistila jsem, ze mi cestovni pas plati jiz jen do cervna 2020.

Staci to?

Nedari se mi dohledat, jestli tyto zeme vyzaduji nejakou "minimalni trvanlivost" pasu.

Bohuzel ziji dlouhodobe ve Spanelsku a nestiham si to pred odletem vyridit, leda ten drahy rychlopas.

Predem dekuji.

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, odkaz na seznam zemí dle platnosti pasu je uveden výše v článku: https://www.cestujlevne.com/blog...u-dle-zemi

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobry den. Mám dotaz. Nebudu platit pokutu na úřadě při koupi noveho pasu když ten stary mám prošly již 11 let? Děkuji

před 3 lety
divan

Nebudete

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele
Leoš Literák

Odevzdáváte neplatný pas, nebo se vám záhadně ztratí? Tolik vzpomínek, je to pěkný suvenýr .. Kéž by šly ponechat aspoň ty vnitřní stránky s razítky.

před 3 lety
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Nahlasim “ztratu”, prave kvuli razitkum...

před 3 lety
Avatar uživatele Kajman77
Kajman77

Já už ztrátu udělal dvakrát, takže teď to řeším vyškubnutím zajímavých stránek :-)

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den, s dětmi žiji ve Švédsku. Máme na příští týden naplánovanou cestu na 10 dní do ČR a zpět. Dnes jem si všimla že synův pas končí 28.dubna 2020 a občanka staršího syna končí 15.května 2020. Jedrme autem a trajektem. Budeme moci s těmi doklady zpět do Švédska nebo musíme dělat občanky či pasy ?

Předem děkuji za odpověď

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, moc nerozumím, proč byste nemohli se nemohli vrátit zpět? :) V rámci Evropy (a spousty dalších zemí) není nutné, aby byly doklady platné nějakou prodlouženou dobu po cestě.

Přidat odpověď
před 3 lety

Pokud má dítě (6let) pas vydaný ve 2,5 letech, platí ještě rok. Mam mit strach, že by ho nepustili? Vlásky měl, podobný si je. Bohužel jsem kontrolu provedla dnes, tři dny před odletem. Jak se můžu přesvědčit zda ho pustí nebo je nutno vystavit nový. Expres ceny jsou dost vysoké

Odpovědět
před 3 lety

Dobrý den chci se zeptat minuly mesic jsem si vyridila pas ale skrz trvaly pobyt mam občanku neplatnou ale jeste se stihl pas potřebuji do egyptu obcanku i pás? Nebo bude platit ten pas kdyz mam občanku neplatnou

před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Do Egypta lze cestovat na platný pas, česká občanka je tam každému putna, a to v libovolném stavu...

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den,

Měl bych jeden dotaz s manželkou máme po svatbě a vycestovali jsme do dominikánské republiky, přičemž manželka vycestovala na svůj pas se svobodným příjmením. Víme, že její pas je platný ještě 3 měsíce po svatbě. Nevím jestli se ale tato doba vztahuje jenom na vycestování, či i návrat. Například jestli musíme do 3 měsíců po svatbě být zpět v české republice, a nebo to je že do 3 měsíců můžeme vycestovat, ale vrátit se můžeme třeba až za 5. Moc děkuji za odpovědi

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, pas je zkrátka platný 3 měsíce po svatbě, takže pokzd byste se pokoušeli vracet po tomto termínu, budete přes pasové kontroly procházet s neplatným pasem. Možná by to prošlo, možná ne.

před 3 lety

Pas je sice oficiálně platný 3 měsíce po svatbě, ale nefunguje žádné automatické zneplatňování pasu, takže v reálu pas platí do doby platnosti v něm uvedené. Max. by za to mohla být pokuta při vrácení pasu, že nebyl dodržen termín tří měsíců, ale to je tak vše.

před 3 lety
Avatar uživatele
Honza Čermák

Skutečně není možné pas datově zneplatnit? Tzn. umístit jeho číslo na seznam neplatných dokladů, podobně jako při ztrátě/odcizení. To lze jednoduše ověřit - po 3 měsících se podívat do portálu občana, jestli tam je doklad stále evidován. Mě neplatný pas z portálu zmizel hned druhý den. Pokud tam doklad, je to jak píše Komar a asi to projde.

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Nevím, jestli zneplatňování funguje automaticky (dříve to dělala matrika opravdu manuálně), ale rozhodně pas zneplatnit lze a taky se tak děje. Takže není pravda, že pas v reálu platí do doby platnosti. Takže jak píše Honza, lze jednoduše ověřit, jestli je pas evidovaný jako platný nebo už ne (https://aplikace.mvcr.cz/neplatne-doklady/), nicméně pokud tazatel chce odletět ještě za platnosti pasu a vrátit se po ní, ověření mu bude k ničemu.

před 3 lety
Avatar uživatele
Honza Čermák
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 422 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-08-11T11:50:20+02:00)

Tak tazatel chce v zahraničí strávit delší dobu (5 měsíců). Pokud zjistí, že je pas neplatný, může si udělat výlet na ambasádu a dostat nový doklad pro vycestování zpět (edit: 2 výlety na ambasádu). Spíš než databázi neplatných dokladů doporučím skutečně Portál občana, kde je to vše krásně vidět: https://obcan.portal.gov.cz/

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den, prosím Vás můj 4měsíční syn ma pas, ale nedával otisky prstu. Platí pas i do USA? Pas jsme vyřizovali před měsícem. (Vystrašil mě známí, že i miminka musí davat otisky prstu) 🤷🏽‍♀️

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, pokud vím, otisky prstů dávají jen děti starší 6 let. Pokud je pas biometrický (má na přední straně tuto značku: https://imgur.com/6Aju9rB), pak platí i pro cestu do USA.

Přidat odpověď
před 3 lety

Pokud má manželka ještě pas na svoje staré jméno a máme rok od svatby , může na něj teď vycestovat nebo musí mít nový ? Děkuji.

před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x
 • Přidal se před 7 lety
 • Napsal 1144 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-07-29T17:19:23+02:00)

https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahran...zmene.html

Pro zajímavost přidám složitý postup, jakým jsem k této informaci přišel. Zadal jsem do Google toto: platnost cestovního pasu po svatbě.

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den , před 10dny jsem zažádala o nový pas s tím, že platíme V srpnu do Egypta a starý končí v únoru 2020. Ale nyní jsme se rozhodli odletět do Turecka . Nový pas zatím není hotový, starý mám u sebe . Mohu na něj vycestovat u když mám podanou žádost o novy pas ? Děkuji

před 3 lety
Avatar uživatele
Lukáš Horák

Žádost o nový cestovní pas nemá vliv na platnost staršího pasu, na ten můžete cestovat do konce platnosti. U Egypta si samozřejmě dejte pozor na to, že pas musí platit ještě 6 měsíců po návratu, to by ve vašem případě neměl být problém.

Přidat odpověď
před 3 lety
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Přečti si také ...

Eurowings
Čtení na 1 minutu
Eurowings od zimy nabídne 4 nové destinace z Prahy
David Eiselt 2022-06-14T11:15:52+02:00 4 komentáře

Po velké expanzi v letní sezóně přicházejí aerolinie Eurowings s dalšími novými destinacemi během zimního letového plánu 2022/2023. Nově se začne létat minimálně na 4 linkách, a to do Norska,…

LOT
Čtení na 1 minutu
Praha získá přímé lety do thajského Krabi a na Madagaskar
David Eiselt 2022-04-12T15:30:43+02:00 9 komentářů

Cestovní kancelář Čedok dnes oznámila zimní novinky v rámci exotiky. Obnovuje plány s přímými lety z Prahy na Madagaskar a zcela nově zařadí do nabídky i přímé lety do Thajska, konkrétně do oblíbené…

Čaj na Hedvábné stezce
Čtení na 5 minut
Ničí superlevné letenky smysl cestování?
David Eiselt 2022-04-08T08:31:41+02:00 54 komentářů

Na začátku dubna nám přišlo do sídla firmy pravidelné nevyžádané čtivo v podobě cestovatelského čtvrtletníků TravelLife. Vždy si jej alespoň prolistuji a prohlédnu fotky, než skončí ve sběru.…

Ukrajinská vlajka ve tmě
Čtení na 1 minutu
Rezervujte si Airbnb na Ukrajině a cestu neplánujte
David Eiselt 2022-03-06T11:03:43+01:00 3 komentáře

Dnes ráno jsem četl článek na CNN o tom, jak lidé po celém světě rezervují soukromé ubytování na Ukrajině i přesto, že cestu do země z logických důvodů neplánují a plánovat ani nemohou. Jedná se o…

171 dalších článků