V minulém článku jsme si řekli všechny potřebné informace o cestování na občanský průkaz, naopak v dnešním článku se zaměříme na cesty do zemí, kam pas nutně potřebujeme, a především na záludné situace, které mohou kolem tohoto cestovního dokladu nastat.

Jak vyřídit pas – cena, lhůty, typy pasů

Cestovní pas se vydává na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností, v Praze pak na městských úřadech. O pas můžete zažádat kdekoliv, tedy i mimo místo svého trvalého bydliště.

Standardní cestovní pas

 • Lhůta na vyřízení cestovního pasu: 30 dní (většinou úřady zvládají vyřídit za 10-14 dní),
 • Cena pasu v běžné lhůtě: 600 Kč, děti do 15 let za 100 Kč,
 • Platnost pasu je stanovena na 10 let (pro děti na 5 let).

K vyřízení pasu potřebujete pouze občanský průkaz a peníze, případně platební kartu. Nemusíte vyplňovat žádný formulář, ani si nosit vlastní fotku, budete vyfoceni přímo u okénka.

Cestovní pas na počkání aneb Rychlopas není rychlopas

Zítra odjíždíte do zahraničí a zjistíte, že máte prošlý pas? Chcete si skočit na úřad a počítáte, že dostanete rychlopas na počkání? Cestovní pas na počkání se už nějakou dobu nevydává, můžete zažádat o vydání pasu ve zkrácené lhůtě, rozhodně však nebude levný. Pas vydaný ve zkrácené lhůtě se ničím neliší od běžného pasu. Máte na výběr dvě možnosti:

 • Doba vydání do 24 hodin s cenou 6.000 Kč, resp. 2.000 Kč u dětí mladších 15 let,
 • Doba vydání do 5 pracovních dní s cenou 3.000 Kč, resp. 1.000 Kč u dětí mladších 15 let.

Zažádat o pasy ve zkrácené lhůtě můžete na kterémkoliv úřadě s rozšířenou působností, pas s vydáním do 24 hodin však lze vyzvednout pouze na Ministerstvu vnitra v Praze, ulice Na Pankráci 72. Otevřeno je každý všední den od 8:00. V pondělí a ve středu do 17:00, úterý a čtvrtek do 16:00 a v pátek do 15:00.

Cestovní doklad pro dítě

Při cestování s dětmi mějte na paměti, že už dávno nestačí nechat si svoji ratolest jen zapsat do svého pasu. Dítě, a to v jakémkoliv věku, musí mít vlastní cestovní pas.

Dětský pas se vyřizuje stejně jako ten pro dospělé. Při cestě na úřad si nezapomeňte vzít vlastní občanku a také rodný pas dítěte, fotka není potřeba.

Cestovní pas pro dítě stojí 100 Kč (ve zkrácené lhůtě 1.000 Kč) a vydává se na 5 let, pokud dítě radikálně nezmění svůj vzhled. Je tedy jasné, že pas vydaný ročnímu dítěti nebude možno za 5 let použít. Cestujete-li jen po EU, Schengenu nebo Balkánu, vyjde finančně lépe pořízení dětské občanky, ta stojí 50 Kč.

Lhůty pro vydání se ničím neliší od dospěláckých pasů: běžně do 30 dní, zrychleně pak do 6 dní.

A jak je to na Slovensku?

Slovenská část našich čtenářů má oproti nám výhodu, místní úřady totiž jsou schopny vydat cestovní pas i dříve a levněji.

 • Vydání slovenského cestovního pasu do 30 dní: 33 €
 • Vydání slovenského cestovního pasu do 10 dní: 66 €
 • Vydání slovenského cestovního pasu do 2 dní: 99 €

Biometrický pas

Od roku 2016 se vydávají už jen cestovní pasy s biometrickými údaji. Ačkoliv ty staré, bez těchto údajů, jsou stále platné, některé země (například USA) umožňují vstup pouze na strojově čitelný pas s biometrickým údajem.

Cestovní pas s biometrickými údaji poznáte snadno podle obdélníkového symbolu s kolečkem uprostřed na obalu (pod nápisem „Cestovní pas“).

Platnost cestovního pasu

Jednou z častých nepříjemností a důvodem pro nevpuštění do země nebo letadla je platnost pasu. Mnoho zemí na světě totiž vyžaduje, aby cestovní doklad platil ještě nějakou dobu po ukončení cesty, nejčastěji 180 dní.

Často je pravidlo striktně vyžadováno a dodržováno (Egypt, Thajsko, Rusko a mnoho dalších). I když se do lhůty nevejdete byť jen o jediný den, může to být důvod k nevpuštění do země a zruinování dovolené. Dvakrát měřte, jednou řežte a před cestou si platnost pasu vždy několikrát ověřte.

Před cestou se podívejte na seznam států a území podle nutné délky platnosti pasu.

Platnost cestovního pasu po svatbě

Nejasnosti často vznikají po změně příjmení. Často totiž kupujete letenky s velkým časovým předstihem dávno před svatbou, případně chcete na cesty vyrazit jen pár hodin či dní po obřadu, kdy si nový pas už nestihnete vyřídit.

To však nemusí být důvod ke stresu, starý cestovní pas na příjmení před svatbou je totiž platný ještě další 3 měsíce po svatbě. Vycestování na staré jméno během této lhůty je zcela legální.

Letenka a pas na staré nebo nové jméno?

Jak postupovat, chceme-li rezervovat letenky, příp. pojištění ve velkém časovém předstihu, přičemž cesta se bude konat až po změně příjmení? Platí základní pravidlo: letenky kupujte na jméno, které se bude shodovat s pasem.

 • Chci vycestovat na starý pas v oné 3měsíční lhůtě = letenky rezervuji na staré jméno, i když se v době cesty budu jmenovat jinak,
 • Chci vycestovat na nový pas se změněným jménem = letenky rezervuji na nové jméno, i když se tak v době nákupu nejmenuji.

Některé aerolinky sice vyžadují číslo pasu při nákupu letenky, klidně ale zadejte staré, i když plánujete letět na nový pas. Čísla dokladů se závazně zadávají až při odbavení.

Vydání druhého pasu – můžu mít více cestovních pasů?

V životě cestovatele nastávají situace, kdy si zkrátka a dobře s jedním platným pasem nevystačíme. Jak je řešit? Je legální mít současně dva cestovní pasy? Ano, můžete jich mít dokonce kolik chcete, pokud si žádost o vydání dalšího cestovní pasu dostatečně odůvodníte.

Na Slovensku je pak počet současně platných cestovních pasů omezen na dva.

Proč mít více cestovních pasů? Za jakých situací budu potřebovat dva pasy současně?

 • Jedu do země, do které musím vyřídit vízum předem na velvyslanectví (obvykle si náš pas ambasáda pár dní nechá) a potřebuji během této doby cestovat jinam,
 • Mám v pase razítko ze země, která se „nekamarádí“ s jinou zemí, do které plánuji vycestovat a chci se vyhnout zdlouhavému pohovoru, případně dokonce nevypuštění do země. Vyřídím si tedy druhý pas,
 • Můj pas nemá žádnou volnou stránku pro razítko nebo vízum, ale současně je v něm vlepeno ještě platné vízum do jiného státu. Můžeme si jej ponechat a zažádat o další,
 • Nebo prostě jen pro sichr…

Závěr

Nejdůležitějším faktorem před cestou je ověření platnosti pasu v dostatečně dlouhé době tak, abyste předešli vysokým poplatkům při vyřizování rychlopasu nebo snad dokonce kvůli nemožnosti vydat cestovní pas na počkání vůbec neodcestovali.

Mimořádnou pozornost věnujte taky destinaci, do které jedete a vždy si ověřte, jakou lhůtu platnosti daná země vyžaduje a zda není nutné si vyřídit vízum v předstihu.

Sdílej článek s přáteli

95 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den chci se zeptat minuly mesic jsem si vyridila pas ale skrz trvaly pobyt mam občanku neplatnou ale jeste se stihl pas potřebuji do egyptu obcanku i pás? Nebo bude platit ten pas kdyz mam občanku neplatnou

před 27 dny
Avatar uživatele J0x
J0x

Do Egypta lze cestovat na platný pas, česká občanka je tam každému putna, a to v libovolném stavu...

Přidat odpověď
před 27 dny

Dobrý den,

Měl bych jeden dotaz s manželkou máme po svatbě a vycestovali jsme do dominikánské republiky, přičemž manželka vycestovala na svůj pas se svobodným příjmením. Víme, že její pas je platný ještě 3 měsíce po svatbě. Nevím jestli se ale tato doba vztahuje jenom na vycestování, či i návrat. Například jestli musíme do 3 měsíců po svatbě být zpět v české republice, a nebo to je že do 3 měsíců můžeme vycestovat, ale vrátit se můžeme třeba až za 5. Moc děkuji za odpovědi

před měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, pas je zkrátka platný 3 měsíce po svatbě, takže pokzd byste se pokoušeli vracet po tomto termínu, budete přes pasové kontroly procházet s neplatným pasem. Možná by to prošlo, možná ne.

před měs

Pas je sice oficiálně platný 3 měsíce po svatbě, ale nefunguje žádné automatické zneplatňování pasu, takže v reálu pas platí do doby platnosti v něm uvedené. Max. by za to mohla být pokuta při vrácení pasu, že nebyl dodržen termín tří měsíců, ale to je tak vše.

před měs
Honza Čermák

Skutečně není možné pas datově zneplatnit? Tzn. umístit jeho číslo na seznam neplatných dokladů, podobně jako při ztrátě/odcizení. To lze jednoduše ověřit - po 3 měsících se podívat do portálu občana, jestli tam je doklad stále evidován. Mě neplatný pas z portálu zmizel hned druhý den. Pokud tam doklad, je to jak píše Komar a asi to projde.

před měs
Kryštof Hájek

Nevím, jestli zneplatňování funguje automaticky (dříve to dělala matrika opravdu manuálně), ale rozhodně pas zneplatnit lze a taky se tak děje. Takže není pravda, že pas v reálu platí do doby platnosti. Takže jak píše Honza, lze jednoduše ověřit, jestli je pas evidovaný jako platný nebo už ne (https://aplikace.mvcr.cz/neplatne-doklady/), nicméně pokud tazatel chce odletět ještě za platnosti pasu a vrátit se po ní, ověření mu bude k ničemu.

před měs
Honza Čermák
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 355 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-08-11T11:50:20+02:00)

Tak tazatel chce v zahraničí strávit delší dobu (5 měsíců). Pokud zjistí, že je pas neplatný, může si udělat výlet na ambasádu a dostat nový doklad pro vycestování zpět (edit: 2 výlety na ambasádu). Spíš než databázi neplatných dokladů doporučím skutečně Portál občana, kde je to vše krásně vidět: https://obcan.portal.gov.cz/

Dobrý den, prosím Vás můj 4měsíční syn ma pas, ale nedával otisky prstu. Platí pas i do USA? Pas jsme vyřizovali před měsícem. (Vystrašil mě známí, že i miminka musí davat otisky prstu) 🤷🏽‍♀️

před měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, pokud vím, otisky prstů dávají jen děti starší 6 let. Pokud je pas biometrický (má na přední straně tuto značku: https://imgur.com/6Aju9rB), pak platí i pro cestu do USA.

Pokud má manželka ještě pas na svoje staré jméno a máme rok od svatby , může na něj teď vycestovat nebo musí mít nový ? Děkuji.

před měs
Avatar uživatele J0x
J0x
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 558 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-07-29T17:19:23+02:00)

https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahran...zmene.html

Pro zajímavost přidám složitý postup, jakým jsem k této informaci přišel. Zadal jsem do Google toto: platnost cestovního pasu po svatbě.

Dobrý den , před 10dny jsem zažádala o nový pas s tím, že platíme V srpnu do Egypta a starý končí v únoru 2020. Ale nyní jsme se rozhodli odletět do Turecka . Nový pas zatím není hotový, starý mám u sebe . Mohu na něj vycestovat u když mám podanou žádost o novy pas ? Děkuji

před 2 měs
Lukáš Horák

Žádost o nový cestovní pas nemá vliv na platnost staršího pasu, na ten můžete cestovat do konce platnosti. U Egypta si samozřejmě dejte pozor na to, že pas musí platit ještě 6 měsíců po návratu, to by ve vašem případě neměl být problém.

Přidat odpověď
před 2 měs

Dobrý den, v pondělí mi přišla SMS že si můžu vyzvednout na magistrátu města Brno cestovní pasy pro sebe a syna. Bohužel jsem momentálně mimo Brno a vyzvednout si je můžu až v polovině srpna. Je to nějaký problém nebo je na mě kdy si pro ně přijdu? Děkuji za odpověď

před 2 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, problém to určitě nebude :)

Přidat odpověď
před 2 měs

Dobrý den potřebuju pas do Turecka a Španělska nebo mi stačí občanka? Děkuji

před 3 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76
Přidat odpověď
před 3 měs

Hezky den, jak je to s vystavením OP pro jednoleté dítě. Existuje taky zkrácená doba vyřízení a případně na kolik vyjde?

Předem děkuji za odpověď

před 3 měs

Dobrý den, chci se zeptat, momentálně mám nové příjmení v procesu schvalování a v srpnu chci letět do Německa, jenže nevím, jestli se nový pas/občanka stihne vyřídit. Na jaké jméno mám tedy koupit letenky? (Minulý pas je platný i po návratu, stejně tak občanka.) Předem díky za odpověď

před 3 měs
Honza Čermák

Dobrý den, jak je psáno v článku. Pas na staré jméno bude platit ještě 3 měsíce po změně jména. Pokud letíte v srpnu tak tak pas platný teď ještě bude platit.

Přidat odpověď
před 3 měs

Dobrý den, cestuji letecky do Švédska,. Stačí mi pouze občanka bez čipu ? Mám ji platnou do r.2023 (od r.2013) nebo musím mít kvůli letecké přepravě i pas ? Děkuji

před 4 měs
Avatar uživatele Mauny
Mauny
před 4 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, s občankou bez čipu můžete cestovat po celé EU.

Přidat odpověď
před 4 měs

600,- za doklad kdy výrobní cena té knížky může být max 100,- kč. Vítejte v Čr.

před 5 měs
Avatar uživatele Nuny
Nuny
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 30 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-04-14T13:38:55+02:00)

Taky tě vítám a nevím, na co si stěžuješ. Vydání cestovního pasu do 30 dnů v Rakousku 75,90€, na Slovensku 33€, v Německu 60€ a v Polsku 140ZŁ, takže z okolních států je u nás vydání pasu nejlevnější. Pokud je pro Tebe problém zaplatit jednou za 10 let 600 Kč,tak snad raději seď doma, útrata v první restauraci bude dražší, než vystavení biometrického pasu.

Přidat odpověď
před 5 měs

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli na vyřízení víz je potřeba pas? Mám prošlý pas, který si potřebuju zařídit, moc se mi nechce platit 3000 za rychlopas, doufám, že to stihnou, protože 10.4. bych měl letět do Indie. Poradíte? Díky

před 7 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, na vyřízení víza do jakékoliv země potřeba platný pas (resp. ten, se kterým do dané země pojedete) je, jelikož vízum je vázáno právě na konkrétní pas.

před 7 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 245 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-03-08T14:23:47+01:00)

Na webu úřadu by mělo být vidět už před žádostí, kdy bude pas hotový. O e-vízum do Indie lze žádat minimálně 4 dny předem. Jen to chce vše pečlivě vyplnit, aby žádost neodmítli.

https://indianvisaonline.gov.in/.../tvoa.html

Přidat odpověď
před 7 měs

Dobry den, chceme si koupit letenky na bali, kam chceme jet 14dni po svatbe, musim se měnit pas? Jde mi o to, ze vyžadují platnost 6 měsíců a po svatbe platnost zaniká po 3 mesicich🤔 a bohužel tedy nevim na jaké jméno mám tedy nyní letenky koupit ? Kdybych letěla na starý pas, je možné ze někde prijdou ze pas je platný pouze 3 měsíce? V pase mám platnost do roku 2027. Moc dekuji

před 7 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 245 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-02-25T20:59:17+01:00)

Imigrační úředníci nebo na check-inu nebudou vědět, že jste po svatbě. (Pokud jim to teda sami neřeknete, ale i to by jim bylo asi jedno.)

Přidat odpověď
před 7 měs

Dobrý den, okolo prázdnin bych chtěla žádat o vízum do ameriky (normální cestovní, které je na 10 let) , jenže můj cestovní pas má propadnout v roce 2023 a potom bych musela na ambasádu znova a platit všechny ty jejich poplatky (pokud mi to vízum vůbec dají, už ví jak to tam chodí...), tak jsem se chtěla zeptat jestli by bylo možné si v tom případě udělat prostě nový pas, aby mi tam to vízum (kdyžtak) těch 10let vydrželo?

Děkuji za odpověď

před 7 měs
Honza Čermák

Dobrý den,

no jasně, udělejte si druhý pas a do něj si nechte dát vízum.

před 7 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 611 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-02-22T11:27:55+01:00)

Můžete cestovat s propadlým pasem ve kterém je platné US vízum., pokud současně máte platný CZ pas. Pořídit si nový je samozřejmě taky možnost a asi i praktičtější.

"If your visa is still valid you can travel to the United States with your two passports, as long as the visa is valid, not damaged, and is the appropriate type of visa required for your principal purpose of travel. (Example: tourist visa, when your principal purpose of travel is tourism). Both passports (the valid and the expired one with the visa) should be from the same country and type (Example: both Uruguayan regular passports, both official passports, etc.). When you arrive at the U.S. port-of-entry (POE, generally an airport or land border) the Customs and Border Protection Immigration Officer will check your visa in the old passport and if s/he decides to admit you into the United States they will stamp your new passport with an admission stamp along with the annotation "VIOPP" (visa in other passport). Do not try to remove the visa from your old passport and stick it into the new valid passport. If you do so, your visa will no longer be valid."

https://travel.state.gov/content...asics.html

Přidat odpověď
před 7 měs

Dobrý den, poprvé letím do USA (L.A.) a mám nový pas, na kterém je poměrně dost přesvícená fotografie a nejsou na ni úplně vidět rysy obličeje. Vím, že pas u nás při vyhotovení prochází kontrolou, tak by neměli pustit nic “nepovedeného”, ale nebude s tím problém zrovna při kontrole v USA? Chtěla pas vyměnit, ale na úřadě to neshledali jako důvod k vyhotovení nového pasu. Možná se s tím již někdo setkal. 😉 Díky za reakci.

před 7 měs
Pavel Planespotter

Uzij si LA a neres hlouposti 😁

před 7 měs

Tak super! 😁 Díky!

Přidat odpověď
před 7 měs

Ahoj, chtela jsem se zeptat na otázlu ohledne Číny, pasu a víza. Muj pas mi projde 2.7.2019, ale mam v nem platne vizum do Ciny do konce cervence. Proto jsem si radeji nechala udelat pas novy, ktery mi plati na 10 let opet a do ktereho mi budou prelepovat platna viza ze stareho pasu. Dnes jsem prosla pres imigracni s pasem starym a nikdo mi nerekl ani popel, ze nemam 6 mesicu na vstup do zeme. Chci se zeptat, jelikoz bych rada vycestovala na Filipiny behem par dni, zda-li mohu opet opustit Cinu a vratit se normalne, jestli jim jde predevsim o platne viza a ne platnost pasu...?

Odpovědět
před 8 měs

Pas mi plati do konce cerna 2019 a brzo pojedu do CR (z Tchaj- wanu) tudiz nebude platnost alespon 6 mesicu. Na tel domu by me meli pustit ne? A jeste se chci zeptat, zda budu mit po vystaveni noveho pasu stejne cislo pasu? Dekuji

před 8 měs
Honza Čermák

Pokud už jsi v zemi tak návrat do ČR problém nebude. Nový pas = nové číslo.

před 8 měs

Pak mi ale hlava nebere, jak si koupim novou letenku, kdyz potrebuju v bookovani zadat cislo pasu, ale nynejsi cislo pasu ztratim az budu mit pas novy.

před 8 měs

Tenhle dotaz tady padl uz jenom tak stokrat. Pri koupi letenky pas neni potreba, pokud je pri rezervaci cislo vyzadovano, muzete tam vyplnit cokoliv. Pri koupi pres OTA - naprikad zde pres student agency se cislo pasu nezadava vubec.

Přidat odpověď
před 8 měs

Zdravím, vidím že se vyznáte ve vízumu..chtěla bych se zeptat zda mi do Kaliningradu stačí tohle http://rusko-viza.cz/

Odpovědět
před 8 měs

AFFORDABLE / LOAN / LEASE / BG / SBLC / DOA / NABÍDKA

Všimněte si všem .. Potřebujete financování? Potřebujete půjčku pro vaše podnikání nebo osobní potřeby? Nabízíme všechny druhy půjček jednotlivcům nebo firmě bez ohledu na vaše stávající kreditní skóre. Pro další informace nás neváhejte kontaktovat pro další informace zkusit a váš život nezůstane finančně stejný :: kontaktujte nás emailem: georgekennethloaninvestment@gmail.com

Nabízíme také následující druhy úvěrů Osobní půjčky (garantované a nezajištěné) Komerční úvěry (pojištění a nezajištěné) Úvěry pro velké společnosti. Konsolidační úvěr - program financování s nízkou nebo nulovou měnou k dispozici ve výši 3%.

POŽADOVANÉ PRVNÍ INFORMACE:

Kompletní jména:

Země:

Stát:

Umístění:

Stáří:

Sex:

Kontaktní telefonní čísla:

Požadovaná částka:

Doba trvání úvěru:

Obsazení:

Stav:

Účel úvěru:

Děkuji vám a Bůh vám žehná.

kontaktujte nás prostřednictvím e-mailu: georgekennethloaninvestment@gmail.com

Odpovědět
před 8 měs

Chci se zeptat,

Proc se nevraci stary propadly pas a slo by ho ziskat spatky? Manzel je Brazilec a syn Ircan a oba vzdy dostaly stary pas naspet. Muzu dostat svuj stary pas spatky?

Dekuji

před 10 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Ne.

před 10 měs

A nevite proc to tak je?

před 10 měs
Avatar uživatele eremi
eremi
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 399 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-12-05T14:36:09+01:00)

Protože § 32 odst. 1 zákona č. 329/1999 Sb. o cestovních dokladech. Na otázku co se stane v případě neodevzdání pro jistotu už rovnou odpovídám § 34a odst. 1 písm. e téhož zákona - dopustíte se přestupku za který dle § 34a odst. 2 lze uložit pokutu do 10 000 Kč. Stačí takto?

před 10 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Nejlepsi bude si precist lonskou diskuzi:

https://www.cestujlevne.com/disk...sleho-pasu

Přidat odpověď
před 10 měs
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Přečti si také ...

Čtení na 18 minut
Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí
Kryštof Hájek 2019-09-05T09:21:00+02:00 41 komentářů

Na světě existuje spousta destinací, kde to bez půjčeného auta prostě není ono. Ať už chcete poznávat přírodní krásy USA, vydat se napříč Novým Zélandem či Jižní Afrikou, nebo zkrátka jen chcete být…

Čtení na 10 minut
Kde hledat nejlevnější letenky?
David Eiselt 2019-08-29T14:32:00+02:00 52 komentářů

Žádná správná cestovatelská diskuze se neobejde bez typické otázky „Kde koupím nejlevnější letenky do…?“. Bohužel zejména ve facebookových skupinách, ale i na mnoha webových portálech se dočtete…

Čtení na 7 minut
Odbavené zavazadlo – cena, váha a rozměry
Kryštof Hájek 2019-08-15T11:57:34+02:00 0 komentářů

I přes trend poslední doby, kdy čím dál více cestovatelů létá jen s příručními zavazadly, se stále najde mnoho lidí, kteří se omezovat nechtějí a rádi si s sebou na dovolenou přibalí více…

Čtení na 4 minuty
Jak dokoupit odbavené zavazadlo k letence
Kryštof Hájek 2019-08-15T11:57:00+02:00 1 komentář

Časy, kdy letecké společnosti ke každé letence dávaly odbavené zavazadlo zdarma, jsou pryč. Ačkoli si spousta z nás i při delších cestách vystačí jen s příručním zavazadlem, někdy není zbytí a větší…

202 dalších článků