Cestovní pas – ceny, lhůty, platnost

Napsal

V minulém článku jsme si řekli všechny potřebné informace o cestování na občanský průkaz, naopak v dnešním článku se zaměříme na cesty do zemí, kam pas nutně potřebujeme, a především na záludné situace, které mohou kolem tohoto cestovního dokladu nastat.

Jak vyřídit pas – cena, lhůty, typy pasů

Cestovní pas se vydává na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností, v Praze pak na městských úřadech. O pas můžete zažádat kdekoliv, tedy i mimo místo svého trvalého bydliště.

Standardní cestovní pas

 • Lhůta na vyřízení cestovního pasu: 30 dní (většinou úřady zvládají vyřídit za 10-14 dní),
 • Cena pasu v běžné lhůtě: 600 Kč, děti do 15 let za 100 Kč,
 • Platnost pasu je stanovena na 10 let (pro děti na 5 let).

K vyřízení pasu potřebujete pouze občanský průkaz a peníze, případně platební kartu. Nemusíte vyplňovat žádný formulář, ani si nosit vlastní fotku, budete vyfoceni přímo u okénka.

Cestovní pas na počkání aneb Rychlopas není rychlopas

Zítra odjíždíte do zahraničí a zjistíte, že máte prošlý pas? Chcete si skočit na úřad a počítáte, že dostanete rychlopas na počkání? Jste na omylu. Cestovní pas na počkání se totiž už nějakou dobu nevydává. Můžete zažádat o vydání pasu ve zkrácené lhůtě, rozhodně však nebude levný. Máte na výběr dvě možnosti (od 2.7.2018):

 • Doba vydání do 24 hodin s cenou 6.000 Kč, resp. 2.000 Kč u dětí mladších 15 let,
 • Doba vydání do 5 pracovních dní s cenou 3.000 Kč, resp. 1.000 Kč u dětí mladších 15 let.

Nutno podotknout, že termín „rychlopas“, který se běžně v tomto případě užívá, je nepřesný. Pas vydaný ve zkrácené lhůtě se ničím neliší od běžného pasu – platí 10 let a vydává se pouze s biometrickými údaji.

Cestovní doklad pro dítě

Při cestování s dětmi mějte na paměti, že už dávno nestačí nechat si svoji ratolest jen zapsat do svého pasu. Dítě, a to v jakémkoliv věku, musí mít vlastní cestovní pas.

Dětský pas se vyřizuje stejně jako ten pro dospělé. Při cestě na úřad si nezapomeňte vzít vlastní občanku a také rodný pas dítěte, fotka není potřeba.

Cestovní pas pro dítě stojí 100 Kč (ve zkrácené lhůtě 1.000 Kč) a vydává se na 5 let, pokud dítě radikálně nezmění svůj vzhled. Je tedy jasné, že pas vydaný ročnímu dítěti nebude možno za 5 let použít. Cestujete-li jen po EU, Schengenu nebo Balkánu, vyjde finančně lépe pořízení dětské občanky, ta stojí 50 Kč.

Lhůty pro vydání se ničím neliší od dospěláckých pasů: běžně do 30 dní, zrychleně pak do 6 dní.

A jak je to na Slovensku?

Slovenská část našich čtenářů má oproti nám výhodu, místní úřady totiž jsou schopny vydat cestovní pas i dříve a levněji.

 • Vydání slovenského cestovního pasu do 30 dní: 33 €
 • Vydání slovenského cestovního pasu do 10 dní: 66 €
 • Vydání slovenského cestovního pasu do 2 dní: 99 €

Biometrický pas

Od roku 2016 se vydávají už jen cestovní pasy s biometrickými údaji. Ačkoliv ty staré, bez těchto údajů, jsou stále platné, některé země (například USA) umožňují vstup pouze na strojově čitelný pas s biometrickým údajem.

Cestovní pas s biometrickými údaji poznáte snadno podle obdélníkového symbolu s kolečkem uprostřed na obalu (pod nápisem „Cestovní pas“).

Platnost cestovního pasu

Jednou z častých nepříjemností a důvodem pro nevpuštění do země nebo letadla je platnost pasu. Mnoho zemí na světě totiž vyžaduje, aby cestovní doklad platil ještě nějakou dobu po ukončení cesty, nejčastěji 180 dní.

Často je pravidlo striktně vyžadováno a dodržováno (Egypt, Thajsko, Rusko a mnoho dalších). I když se do lhůty nevejdete byť jen o jediný den, může to být důvod k nevpuštění do země a zruinování dovolené. Dvakrát měřte, jednou řežte a před cestou si platnost pasu vždy několikrát ověřte.

Před cestou se podívejte na seznam států a území podle nutné délky platnosti pasu.

Platnost cestovního pasu po svatbě

Nejasnosti často vznikají po změně příjmení. Často totiž kupujete letenky s velkým časovým předstihem dávno před svatbou, případně chcete na cesty vyrazit jen pár hodin či dní po obřadu, kdy si nový pas už nestihnete vyřídit.

To však nemusí být důvod ke stresu, starý cestovní pas na příjmení před svatbou je totiž platný ještě další 3 měsíce po svatbě. Vycestování na staré jméno během této lhůty je zcela legální.

Letenka a pas na staré nebo nové jméno?

Jak postupovat, chceme-li rezervovat letenky, příp. pojištění ve velkém časovém předstihu, přičemž cesta se bude konat až po změně příjmení? Platí základní pravidlo: letenky kupujte na jméno, které se bude shodovat s pasem.

 • Chci vycestovat na starý pas v oné 3měsíční lhůtě = letenky rezervuji na staré jméno, i když se v době cesty budu jmenovat jinak,
 • Chci vycestovat na nový pas se změněným jménem = letenky rezervuji na nové jméno, i když se tak v době nákupu nejmenuji.

Některé aerolinky sice vyžadují číslo pasu při nákupu letenky, klidně ale zadejte staré, i když plánujete letět na nový pas. Čísla dokladů se závazně zadávají až při odbavení.

Vydání druhého pasu – můžu mít více cestovních pasů?

V životě cestovatele nastávají situace, kdy si zkrátka a dobře s jedním platným pasem nevystačíme. Jak je řešit? Je legální mít současně dva cestovní pasy? Ano, můžete jich mít dokonce kolik chcete, pokud si žádost o vydání dalšího cestovní pasu dostatečně odůvodníte.

Na Slovensku je pak počet současně platných cestovních pasů omezen na dva.

Proč mít více cestovních pasů? Za jakých situací budu potřebovat dva pasy současně?

 • Jedu do země, do které musím vyřídit vízum předem na velvyslanectví (obvykle si náš pas ambasáda pár dní nechá) a potřebuji během této doby cestovat jinam,
 • Mám v pase razítko ze země, která se „nekamarádí“ s jinou zemí, do které plánuji vycestovat a chci se vyhnout zdlouhavému pohovoru, případně dokonce nevypuštění do země. Vyřídím si tedy druhý pas,
 • Můj pas nemá žádnou volnou stránku pro razítko nebo vízum, ale současně je v něm vlepeno ještě platné vízum do jiného státu. Můžeme si jej ponechat a zažádat o další,
 • Nebo prostě jen pro sichr…

Závěr

Nejdůležitějším faktorem před cestou je ověření platnosti pasu v dostatečně dlouhé době tak, abyste předešli vysokým poplatkům při vyřizování rychlopasu nebo snad dokonce kvůli nemožnosti vydat cestovní pas na počkání vůbec neodcestovali.

Mimořádnou pozornost věnujte taky destinaci, do které jedete a vždy si ověřte, jakou lhůtu platnosti daná země vyžaduje a zda není nutné si vyřídit vízum v předstihu.

Sdílej článek s přáteli

42 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Když se ožením, musím si zažádat o nový pas.

Děkuji

před 21 dny
Avatar uživatele eremi
eremi

Proč by sis musel zažádat o nový pas? Vidíš tam někde kolonku rodinný stav? Teda pokud si nebereš jméno nastávající manželky.

před 21 dny
cali

:-) I takové znám...

před 21 dny
Liborek

Pas platí tři měsíce po změně jména z důvodu sňatku. Znám paní, co na to jela i později a prošlo jí to, ale asi bych na to nespoléhal. Podmínkou samozřejmě je, že letenky jsou také na původní jméno.

Přidat odpověď
před 20 dny

V srpnu 2019 bych chtěla navštívit Skotsko, Londýn.. Bude možné vycestovat do Anglie "po brexitu" na občanku nebo musím mít pas.? Děkuji za odpověď

před měs
Kryštof Hájek

To se zatím přesně neví, až podle toho, zda a jakou se podaří uzavřít dohodu...

Dobrý den,

v březnu letíme s dětmi do SAE - synovi jsme pořizovali pas v 6 měsících - v době odletu bude mít 3 roky, je lepší vyřídit pas nový anebo " projde " ? Díky za info. Jitka

před měs
Avatar uživatele Karel
Karel

Udělal bych nový, nehledě na cíl cestování. Stojí to imho stovku. At je tam reálnější fotka.

Přidat odpověď
před 20 dny

Chci se zeptat, vydají mi rychlopas i bez obcanky? Za 4 mám letět na Kubu a nedávno mi ukradli peněženku i s občankou.. je to problém, nebo se to dá nějak vyřešit? Napr. rodný list nebo tak?? PROSÍM O CO NEJRYCHLEJŠÍ ODPOVĚĎ!!!!!

před 2 měs
Kryštof Hájek
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 2209 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-09-16T20:20:31+02:00)

Ano, měl by stačit rodný list, případně k němu i oddací list, pokud již máte po svatbě.

Přidat odpověď
před 2 měs

Zdravím chtěla jsem se zeptat pas mám 5 let ale za tu dobu jsem se trochu změnila.Začala jsem nosit brýle mám kratší vlasy i jinou barvu,takže vypadám trošku jinak.Nebude problém.Děkuji

před 3 měs
David Eiselt

Neměl by být, brýle si kdykoliv můžete sundat a střih vlasů nehraje takovou roli.

Přidat odpověď
před 3 měs

Dobrý den, za necelé dva měsíce, tedy už 12. 10. se mám účastnit ME v Rusku. Jede se mnou přítel, kterému se momentálně vyřizuje nový cestovní pas (měl by být hotov do 3 týdnů) a starý platí pouze do ledna. Předem si musím zažádat o pozvánku na ME (ohledně udělení víza) pro účastníky a jejich doprovody. Nevím, jak mám postupovat, když zatím nemám nové číslo pasu, na který přítel čeká, a které je nutné napsat do podkladů pro udělení pozvánky na vízum. Máme tam vepsat jeho staré číslo s poznámkou, že čekáme na nový pas, nebo riskovat a počkat na nový pas a vízum řešit až po vyhotovení nového pasu? Předem mnohokrát děkuji za odpověď!

před 3 měs
David Eiselt

Osobně bych počkal na pas nový, pozvánku udělají během dne, to proces nezkomplikuje.

Přidat odpověď
před 3 měs

Dobrý den, od ledna mám nové trvalé bydliště, ale pas mi platí ještě 4 roky. Mohu na něj vycestovat do Tunisu? Děkuji za odpověď.

před 4 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, na pasu vůbec trvalé bydliště není, takže žádný problém.

Přidat odpověď
před 4 měs
Avatar uživatele Majka
Majka

Příští rok chceme s vnuky (7,16) na Floridu. Vlastní pasy budou mít vyřízeny. Je třeba např. i plná moc? Díky za Vaše rady, co vše musíme pro ně před cestou zařídit.

před 4 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

Určitě je to vhodné mít ověřenou plnou moc od obou rodičů v angličtině samozřejmě.

před 4 měs
Avatar uživatele Andrea
Andrea
Přidat odpověď
před 4 měs

Dobrý den, v červenci jsem se vdala a nyní mám nové příjmení. Ještě předtím jsme si ale pořídili letenky do Vietnamu na listopad - bohužel ale na moje staré jméno. Mezi červencem a listopadem je doba delší než 3 měsíce, znamená to, že se starým pasem nemůžu odletět? Bude někdo overovat, že místo legálních 3 měsíců se jedná o odlet/přílet až po téměř 5 mesich? :( Trasa: Praha/Moskva/Hanoi a zpět.

před 4 měs
Avatar uživatele eremi
eremi
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 317 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-07-25T15:50:07+02:00)

Problém to je, nikdo nic ověřovat nebude, naopak, aby jste letěli, budeš muset Ty prokázat, že splňuješ ty 3 měsíce, jinak se s Tebou nebude nikdo bavit, pokud jsou letenky na jiné jméno.

Každopádně bych zkusil aerolinku, ale velmi pochybuju o úspěchu.

před 4 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Nejspíš to bude bez problémů... i když u Rusáků jeden nikdy neví.

před 4 měs
Avatar uživatele eremi
eremi
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 317 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-07-25T16:01:23+02:00)

To si rozhodně nemyslím, navíc, když je odlet z Prahy, kde zřejmě znají legislativu. Navíc cestovat na pas, kde je uvedeno jiné jméno je problém vždy. Plus Vietnam vyžaduje platnost pasu 6 měsíců, což může být další problém stran TIMATICu.

před 4 měs

Ale letenka a pas budou mít shodná jména, ty k sobě párovat budou. Měla jsem na mysli variantu, že by se o svatbě a tím změně jména vůbec nevedla řeč.

Jen nevím, jakým způsobem funguje kontrola, zda porovnavaji s nějakým centrálním registrem osob, kde by o te svatbě/změně jmena byl záznam..

před 4 měs
Avatar uživatele eremi
eremi
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 317 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-07-26T06:54:07+02:00)

Tak asi mám problém s porozuměním textu nebo Ty s vyjadřováním, jelikož z "...v červenci jsem se vdala a nyní mám nové příjmení. Ještě předtím jsme si ale pořídili letenky do Vietnamu na listopad - bohužel ale na moje staré jméno..." jsem pochopil, že letenka je koupena na jméno za svobodna a pas máš už nový na jméno po svatbě...., což je problém-

Jinak totiž nechápu, co řešíš, pokud máš letenku i pas na jméno po svatbě, tak není žádný problém....

Edit: jo Ty to myslíš tak, že poletíš na pas za svobodna? Pokud ano, tak problém by mohl být jen na pasovce především na Ruzyni, kde by mohli mít uvedeno, že pas je neplatný, ale to už jen spekuluju, rozhodně to zkus. Případně si vyřiď nový pas na nové jméno, starý si nech taky a vem si sebou oba, mělo by to být ok.

před 4 měs

Pas mam zatím starý (jmeno za svobodna) a letenka je na staré jméno (jmeno také za svobodna).

Dotaz měl znít, zda lze cestovat bez změny čehokoliv- se starým pasem a starou letenkou.

před 4 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

Viz výše, vyřídil bych si i nový pas, na check in předložil starý a na pasovce (stejně jsou to ty automatické brány) v případě potřeby použil pas nový. Mělo by to být ok...

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobry den, cestuji z Belgie do CR. Nemecky pas mi projde 06/08. Muzu odcestovat na konci cervence?

před 4 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

Moc nechápu, proč řešíte v rámci Schengenu pas a ještě německý, snad máte občanku některé z členských zemí. Pokud je jediným dokladem německý pas, tak jím můžete prokazovat totožnost do posledního dne jeho platnosti.

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobrý den, chci s dcerou a vnuckou 1,5 roku letecky na dovolenou do bulharska nebo španělska. Můžou letět na občanku? Děkuji za odpověď

před 5 měs
Kryštof Hájek
Přidat odpověď
před 5 měs

Je důležité stáří pasu.? Budu si dělat novej a v říjnu cestuji na Ukrajinu.

Děkuji

před 5 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

A v jakém smyslu? Že by Vás někam nepustili, protože máte moc nový pas? To nemůžete myslet vážně....

Přidat odpověď
před 5 měs

dobrý den mám prosbu ,kolik stojí pas když mám změnu přijmení ,,,,,,,,děkuji

před 7 měs
David Eiselt

Tolik, co pas nový. Tedy 600 Kč.

Přidat odpověď
před 7 měs

Dobrý den mám dotaz jsem v uk a děti mají propadle pásy odcestuji autobusem do své země děkuji

Odpovědět
před 7 měs

Dobrý den, možná by bylo fajn doplnit to, že pokud jdete vyřídit pas dítěti (do jeho 15-ti let, od 15-ti let má občanský průkaz) je třeba s sebou vzít rodný list dítěte! Jinak Vám pas nevystaví!

Odpovědět
před 7 měs

Dobrý den je potřeba do Tuniska pas? Děkuji

před 8 měs
cali

Pokud máte kýlu, tak bez kýlního pásu nejezděte.

Přidat odpověď
před 8 měs

Budu v dubnu cestovat do Švýcarska přes Německo co potřebuji za doklady

Odpovědět
před 10 měs

Dobrý den, v prosinci se chystáme na měsíc na Srí Lanku a Maledivy. Jeden cestovní pas už mám a chtěla jsem se zeptat na druhý pas. Pokud budu mít dva pasy, musím mít vízum na obou? Jde mi o to, pokud ho nedejbože ztratím nebo mi ho ukradnou, tak abych se měla jak vrátit zpátky a předejít komplikacím. A také kolik stojí? Děkuji za odpověď Ščudlová

před rokem
Kryštof Hájek

Dobrý den, to by snad ani nešlo, že byste na hraniční kontrole předložila rovnou dva pasy. Kromě toho, vízum na Srí Lanku se vydává elektronicky, takže stačí mít vytištěnou stránku o potrvzení a je to. Ale zrovna tyto dvě země jsou velice turistické a zcela jistě by potíže při ukradení pasu a zjištění, že vízum je psané právě na tento pas, problémy nedělaly.

Cena druhého všech pasů vydaných ve standardní lhůtě je stejná.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Přečti si také ...

Čtení na 3 minuty
Tvořte čtivější cestopisy s těmito 14 praktickými tipy
napsal David Eiselt 2018-09-26T22:43:00+02:00 2 komentáře

Cestujlevne.com už není jen o letenkách a průvodcích. Vždy bylo a je hlavně o vás a vašich příbězích z cest. A právě proto jsme spustili platformu pro sdílení vašich zážitků a příběhů. Mnozí z…

Čtení na 1 minutu
Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
napsal David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Čtení na 3 minuty
Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
napsal Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 39 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…

Čtení na 1 minutu
Emirates 2x denně do Prahy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-27T11:09:00+02:00 5 komentářů

Po měsících dohadů dnes oblíbená letecká společnost Emirates konečně vydala oficiální tiskovou zprávu o přidání druhé denní frekvence mezi Prahou a Dubají. K odpolednímu letu, který se létá s…

181 dalších článků