Tento článek je určen pro začínající cestovatele, kterým chybí potřebné základní znalosti v oboru individuálního cestování. Řekneme si něco málo ke všem potřebným dokladům, které budete potřebovat při cestách a také pár tipů k tomu, jak předejít nepříjemnostem.

Občanský průkaz

Občanka nám dělá společnost vždy a všude, jinak tomu není ani v zahraničí. Obyvatelé České republiky i Slovenska mohou svobodně cestovat v rámci členských států Evropské unie, stejně tak i Schengenského prostoru, a to pouze s platným občanským průkazem. Kromě členských zemí lze na občanku vycestovat i do dalších států, které udělují výjimky.

Více informací o cestování s občanským průkazem, o dokladech pro děti, náhradní občance, aj. najdete v našem článku "Cestování na občanský průkaz – kam a za jakých podmínek"

Seznam států, kam lze cestovat pouze na občanský průkaz:

Albánie, Andorra, Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česko, Černá hora, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Gruzie, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Kosovo, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Makedonie, Malta, Moldavsko, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko, Srbsko, Švédsko, Spojené království (Velká Británie, Skotsko, Wales), Vatikán.

Cestovní pas

K cestovnímu pasu asi není mnoho co dodávat. Budete jej potřebovat vždy při cestách mimo Evropu. Co však málokdo ví je fakt, že pasů můžete mít neomezeně mnoho. Cestovatelskou zálohou jsou pak pasy dva, kdy jeden vždy máte u sebe a druhý schovaný např. na hotelu. Nezbytnost pak představuje biometrický pas. Pokud tedy máte stále pas starý, je na čase si vyřídit nový.

Kompletní informace o cenách, lhůtách, platnosti apod. najdete v našem speciálním článku o cestovních pasech.

S cestovním pasem se pojí otázka vízových povinností pro jednotlivé státy. Aktuálnost potřeby víz můžete kontrolovat na portálu MZV. Tématikou vízových potřeb se také zabývá i naše fórum.

Mezinárodní řidičský průkaz

Naprostá nezbytnost, budete-li si v zahraničí půjčovat mobilní prostředek. Vyřízení mezinárodního řidičáku zabere pouze vystání fronty na úřadě, zaplacení 50 Kč poplatku a dodání jedné fotografie. Vydává se na počkání a ve dvou verzí. Korespondují se Ženevskou a Vídeňskou úmluvou. Každá z těchto variant platí pro jiné státy, proto je vždy při vyřizování průkazu také oznámit zamýšlené destinace.

 

V jihovýchodní Asii při půjčování skútrů většinou nikdo řidičák vidět nechce, horší je to pak s policií. Typický lov na turisty probíhá na Bali. Nemáte-li mezinárodní řidičák, platíte výpalné ve výši 40$ nebo zabavení pasu.

Mezinárodní očkovací průkaz

Povinnost vlastnit mezinárodní očkovací průkaz se vztahuje k zemím, které vyžadují očkování proti žluté zimnici. Standardem by měl být také pro časté cestovatele, tedy čtenáře tohoto portálu. Průkaz vám vystaví v každém očkovacím centru na počkání za 100 Kč.

TIP: Dbejte prosím na to, aby údaje byly vyplněny čitelně. Pokud vám doktorský styl písma nevyhovuje, nechte jej vypsat nový. Nečitelný očkovací průkaz je horší než žádný.

Před cestou si naskenujte kopie

Ztráta dokladů rozhodně není věc příjemná. Když už se tak stane, je dobré mít zálohu, kterou podložíme svou totožnost. Mým tipem je mít naskenované doklady. Skenujte je jen z jedné strany, zadní strana nebývá potřeba a hlavně je bezpečnější mít dostupný doklad jen v poloviční formě. Naskenované soubory si můžete nahrát do e-mailu v archivu. Případně využijte jiná internetová úložiště, která jsou zabezpečená minimálně heslem. Nikdy nemějte naskenované doklady na flash disku a jiných snadno zapomenutelných zařízení.

Co dělat, když jsem ztratil doklad v zahraničí?

Jedná-li se o mezinárodní řidičský či očkovací průkaz, hoďte situaci za hlavu. S největší pravděpodobností jej už potřebovat nebudete. Horší je to v případě, kdy nebudete moci předložit doklad totožnosti při návratu domů. V takovém případě je po ztrátě dokladů nutné učinit dva zcela základní kroky:

1) Ohlášení ztráty na místní policii. Jakmile zjistíte ztrátu svého dokladu (občanského průkazu, pasu) běžte na policii kde vše popište. Policista s vámi sepíše protokol, který je nezbytný v případě dalších problémů. S tímto protokolem následně vyhledejte český či evropský honorární úřad.

Pokud cestujete v rámci EU, vystačíte si na letišti i s tímto protokolem a jakýmkoliv dokladem s fotografií (řidičský průkaz, isic, karta zaměstnance).

2) Náhradní cestovní doklad. Na honorárním úřadu vám bude za poplatek vystaven cestovní doklad, který poslouží pouze pro návrat do vlasti. Cena je stanovena jednotlivými honorárními úřady a pohybuje se okolo 400 Kč. K tomu, aby vám pracovník úřadu doklad vystavil, bude potřeba ověření vaší totožnosti. Pokud s vámi bude osoba, která se bude moci prokázat svým vlastním dokladem, může sama stvrdit svým podpisem pravosti vašich údajů. V opačném případě pomůže tip v podobě naskenování dokladů.

Můj tip na závěr v podobě Pacsafe ledvinky

Zkušený cestovatel ví, že co nemá u sebe, jako by neměl. A ne nadarmo se mezi cestovateli uchytily oblíbené ledvinky a jím další podobné malé kapsičky na tělo. Při svém putování po Malajsii a Indonésii jsem se rozhodl trochu zainvestovat a ozkoušet výrobky firmy Pacsafe, na kterou jsem obdržel velmi dobré reference.

V čem je jiná? Na první pohled v tom, že je opravdu na tělo. Pokud máte ledvinku na sobě pod trikem, málokdo pozná, že na sobě vůbec něco nosíte. To úspěšně minimalizuje pozornost kapsářů. Pásek je flexi, proto je velmi pohodlný a ani při celodenním nošení nedře. Materiál a konstrukce příjemně zabraňuje pocení, kterému jsem se stejně při cestách v 30°C nikdy nevyhnul. Příjemně mě překvapil konec zipu na cvoček zabraňující samovolnému rozjíždění zipu.

Dvě kapsy zcela dostačují. Do první menší jsem si ukládal drobnou hotovost a telefon k frekventovanějšímu využití. V druhé pak uchovával větší bankovky, doklad a kreditní kartu. Větší kapsa také ukrývá malou skrytou kapsičku pro složené bankovky na horší časy. V balení je navíc igelitové pouzdro na doklady k ochraně proti vlhkosti. Velkým bonusem je pak ochrana proti RFID krádežím, které jsou praktikovány ve městech, letištích, nádražích a dalších místech s vyšší koncentrací lidí.

Nepromokavý materiál je už jen třešničkou na dortu. Potápět se s ledvinkou asi nebudete, ale tropický slejvák mi telefon ledvinka úspěšně ochránila.

Závěr? Po měsíci putování jsem se s touto ledvinkou natolik sžil, že nebude chybět na žádné z mých dalších výprav. Dostávala co proto a i po extrémnějším zacházení stále drží. Drobnou nevýhodou bude určitě pásek, který díky svému materiálu se dřív či později vytahá. Rozhodně mu ale dávám minimálně dalších 10 náročných cest. A při ceně do 600 Kč není důvod nic vyčítat.

Ledvinky můžete zakoupit stejně jako já na letišti mezi terminály v prodejně Cestovatelskyobchod.cz, kde naleznete spoustu dalších must-have a last-need věciček. Případně zakoupit online v e-shopu.

Máte další tipy k tématu? Sdělte nám je v komentářích..

Sdílej článek s přáteli

58 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

chtěla jsem se zeptat zda je možné vycestovat do Německa pouze na platný řidičský průkaz

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek
  • Přidal se před 5 lety
  • Napsal 4215 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2018-05-24T20:19:14+02:00)

Do žádné země na světě nelze vycestovat na řidičák. Jasně, pravděpodobnost, že bude v Německu provedena kontrola, je malá, ale rozhodně existuje. Je to nelegální.

Přidat odpověď
před 3 lety

Mezinarodni ridicak v Thajsku. Ridicak mam vyrizeny, nicmene na urade mi odmitli dat razitko k pismenu A, i kdyz se do tohoto vztahuje mala motorka. Oznacili mi pouze B. Nevite zda s tim muze byt problem v pripade policejni kontroly?

před 4 lety
Avatar uživatele
cali

Tak asi skupinu A nemáš, troufám si odhadnout, že máš jen skupinu B a tedy se tě dle naší legislativy týká z motorek skupina A1 a AM. Tedy budeš mít problém s čímkoliv mimo tyto skupiny. Respektive se nesmí nic stát..

před 4 lety
Avatar uživatele
Jan Paděra

já si dělal mezinárodní ŘP před měsícem a mám normálně taky jen B. Nicméně jsem dostal automaticky razítko i k A a úřednice tam dopsala fixkou tuším AM.

před 4 lety

Diky, o tohle mi prave slo.

Přidat odpověď
před 4 lety

Dobry den,

Rada by jsem se zeptala na Korsiku mi staci obcansky prukaz nebo musim mit pas?

před 4 lety
Avatar uživatele Olek
Olek

Korsika = Francie, tzn. stačí OP

Přidat odpověď
před 4 lety

chcem sa spitat cestujem do Bulharska cez Srbsko staci mi len OP alebo potrebujem pas

Odpovědět
před 4 lety

Dobrý den, je možné cestovat do Chorvatska přes Německo-Rakousko, Slovinsko jen s občanským průkazem? Děkuji

Odpovědět
před 4 lety
Avatar uživatele veru.slepickova
veru.slepickova

Zdravim, hadame se s pritelem, zdali na cestu do Thajska brat jen pas nebo pas i obcanku? Co myslite? Ja myslim, ze jen pas, ale pritel mi to neveri... Diky, V.

Odpovědět
před 5 lety
Avatar uživatele oliver.dv
oliver.dv

Zdravím cestovatele, prosím nevíte zda-li lze LETECKY cestovat do Srbska(z Prahy, jedná se o přestup na jiné letadlo) na občanku? Autem lze na OP, ale četl jsem, že letecky ne. Moc děkuji za Vaše info/zkušenosti.

Odpovědět
před 5 lety
Avatar uživatele hradeckys
hradeckys

Je mozne na op vycestovat do bulharska? Diky vsem za informaci

před 5 lety
Avatar uživatele antho9e
antho9e

Ano je to možné, Bulharsko je členem EU

Přidat odpověď
před 5 lety
Avatar uživatele rodinkajanik
rodinkajanik

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co je pravdy na tom, že když jedete do Německa vozidlem, který není Váš, nejste zapsaný v TP, musíte mít jakési potvrzení od notáře, že vozidlo máte řádně půjčené, aby jste neměly nepříjemnosti v případě když Vás zastaví policejní hlídka...nějaký odkaz? moc děkuji

Odpovědět
před 5 lety
Avatar uživatele fviolka
fviolka

Platí to stále, že při cestování do Srbska stačí platný OP? (Jedeme autem, tak jestli se na to dá spoléhat, že stačí OP) :-)

před 5 lety
Avatar uživatele renka-s
renka-s

Ano při cestě do srbska stačí platný OP,jel jsem minulý týden přes celé srbsko,černou horu a albánii a všude stačí jen OP ale doporučuji si vyřídit pokud jedete autem mezinárodní řidíčák,je to na počkání za 50kč

Přidat odpověď
před 5 lety
Avatar uživatele test_2
test_2

Nevím, jestli mi tu ještě někdo odpoví, ale třeba jo. Ztratil jsem, v Německu doklady v pátek pojedu domů autem se známým. Otázka, myslíte si, že si mám vyřizovat náhradní cestovní nebo to risknout bez někoho a případnou kontrolu nějak obměkčit, třeba dokladem se záznamen hlášení o ztrátě na policejní stanici.

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele Lucelle
Lucelle

Ahoj, dobrý den, dotaz k řidičskému průkazu, po cestách v EU (i Martinik a Guadeloupe) stačí běžný řidičák, který máme všechni (ta malá růžová věc na obrázku uprostřed), nebo se pletu?

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele abc.def
abc.def

Potřeboval bych poradit. Mám nějaké očkování z minulosti (žloutenka, tetanus, tyfus atd) a mám to zapsané ve starém komačovském rozpadajícím se očkovacím průkazu. Je nějaká možnost tyto očkování zapsat do mezinárodního očkovacího průkazu?

před 7 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Ahoj, 100%. Vezmi jej s sebou a doktor přepíše všechna očkování (platná).

Přidat odpověď
před 7 lety
Avatar uživatele milan.polak
milan.polak

Ok, dobre rady ale prosim co su to rfid kradeze pracujem v it security oblasti pk a je to taky blud, ze vacsi siria uz len konspiratori v tom, ze rusi su nasi bratia

Odpovědět
před 7 lety
Avatar uživatele mala5
mala5

Děkuji za informaci, že mohu mít více pasů - v pátek si jdu vyzvednout nový na úřad, ale úřednice mi minule odmítla nový pas vydat, když jsem řekla, že jsem ho zapomněla doma(původně jsem jej chtěla vrátit). Co ji mám tedy říct jako uspokojivou výmluvu, že si chci ponechat i starý pas? Jedu do země s vyšší kriminalitou, tak bych raději měla dva pasy.

před 7 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Pasy, které brzy pozbudou platnosti by se měly vracet. Nicméně je jen na vás, zda se rozhodnete jej ještě pro následující cestu podržet. Musíte ponechání pasu odůvodnit, a to klidně tím, co jste napsala zde. Že budete v zemi s vyšší kriminalitou a chcete mít zálohu v podobě dvou pasů. Zákon nijak neomezuje počet vydaných pasů, jen úředníci o tom moc informovaní nejsou.

před 7 lety
Avatar uživatele
rodik

Já jsem jako důvod uvedl, že ten první pas nebudu moci po určitou dobu používat kvůli tomu, že jej budu posílat na ambasády spolu s žádostmi o víza.

před 7 lety
Avatar uživatele mala5
mala5

Děkuji za odpovědi :-) má platnost ještě rok a pul, tak bych si jej pro jistotu raději nechala

Přidat odpověď
před 7 lety
Avatar uživatele divx
divx

Na balkan jazdim takmer kazdy rok a vzdy sa to obislo bez problemov. Bosna, Cierna Hora, Srbsko, Macedonsko a Albansko prejdene na obciansky preukaz uz v roku 2012.

Odpovědět
před 7 lety
Avatar uživatele x_t_r
x_t_r

Nás odmítli pustit na Ruzyni do letadla do Chorvatska na OP (2014), při cestě autem není problém, při zpáteční cestě letadlem také nebyl na OP problém. Nespoléhejte na OP stoprocentně a mějte raději pas.

Odpovědět
před 7 lety
Avatar uživatele kizkiz
kizkiz

Možná by stálo za samostatnou rubriku očkování. Například malárie a antimalarika. Žlutá zimnice, žloutenka A-B-C-D, vzteklina, břišní tyfus, cholera a pod. Myslím osobní zkušenosti s nežádoucími účinky, cena očkování, inkubační doba a pod.

Odpovědět
před 7 lety
Avatar uživatele
rodik

S cestovatelskou ledvinkou nemám zrovna moc pozitivní zkušenosti. Když je 35°C ve stínu, tak je za chvíli promočená od potu. Pod oblečením pak jen tak neuschne a nepříjemně studí. Když ji pak člověk má na sobě třeba 3 týdny v kuse, tak to není zrovna nejlepší pocit. Nemluvě o tom, jak jsou profláknutý... Raději používám skrytou kapsu ve vnitřní straně pásku od kalhot.

před 7 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

On pásek se nedá moc využívat v plavkách :) zřejmě špatný materiál ledvinky, tato bylo opravdu OK.

před 7 lety
Avatar uživatele
rodik

Ufff, on existuje někdo, kdo by se šel s ledvinkou koupat nebo dokonce potápět? :O :-D Vždyť se do ní musí dostat voda. :)

před 7 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

:D narážím na to, že v Thajsku nebudu chodit v kalhotách, ne že půjdu šnorchlovat s ledvinkou..

Přidat odpověď
před 7 lety
Avatar uživatele Daf
Daf

Ahoj, pasů je možno mít nekonečně jen teoreticky, většinou ale již třetí pas je vydáván jako nouzový a to na max. jeden rok, čtvrtý mi na Praze 1 odmítli vydat. Mít dva pasy ale v praxi stačí, dobré je jeden používat třeba do muslimských států a druhý do USA a Izraele, hodně mi to pomohlo třeba při cestě po Kavkaze. Důležité je se ale při odjezdu z dané země přesvědčit, že celníkovi dáváte stejný pas, na který jste přijeli (máte v něm vstupní razítko), ve spoustě států by druhý pas vnímali jako padělek (osobní zkušenost).

před 7 lety
Avatar uživatele nataliebroshe
nataliebroshe

V Izraeli uz ti do pasu razitko nedaji, dostanes vstupni karticku, kterou pak myslim musis ukazat pri odletu. Slysela jsem, ze je to kvuli cestam do muslimskych statu..

Přidat odpověď
před 7 lety
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Přečti si také ...

Čtení na 6 minut
Proč prodává Kiwi.com levnější letenky než Ryanair?
David Eiselt 2021-08-20T12:12:00+02:00 63 komentářů

V médiích se aktuálně řeší spor Ryanair vs. Kiwi.com (např. článek na Zdopravy.cz), kdy aerolinka odmítá pustit na palubu zákazníky tuzemského vyhledávače letenek Kiwi.com. Téma je to zajisté ožehavé…

Rodina na pláži
Čtení na 2 minuty
Soutěž s Blue Style o hlavní výhru 15.000 Kč na dovolenou
David Eiselt 2021-06-24T20:34:00+02:00 21 komentářů

Koronavirus a celou pandemii bereme jako příležitost k restartu a nastolení nových pravidel. Měníme priority i naše přesvědčení, že individuální cesty jsou nejlepší. Není a nikdy tomu tak nebylo.…

Eurowings
Čtení na 3 minuty
Eurowings zakládá bázi v Praze a přidává 11 nových spojení
David Eiselt 2021-06-21T22:18:00+02:00 5 komentářů

Nedávná informace o chystané bázi německých aerolinií Eurowings, které v Praze chystají ponechat od podzimu 2021 dvě letadla Airbus A320 a od léta přidat ještě třetí, zdvihla vlnu zájmu a…

Noční vlak v Rusku
Čtení na 6 minut
Noční vlaky z Česka po Evropě
Kryštof Hájek 2021-06-10T22:38:00+02:00 6 komentářů

Posledních několik let na evropské železnici můžeme pozorovat zajímavý trend: obnovování nočních lůžkových vlaků. Stojí za ním hned několik důvodů od ekologických tlaků po stále se…

151 dalších článků