Ať již ze zvědavosti nebo z praktického důvodu před koupí letenek se zajímáte o cestovní třídy v letadle, v tomto článku vám osvětlím základní rozdíly mezi čtyřmi leteckými třídami, se kterými se povětšinou setkáte zejména na dálkových linkách.

Je více než jasné, že najdeme rozdíly i v rámci jedné cestovní třídy napříč leteckými společnostmi, proto jsem nezabíhal příliš do detailu a vypíchl opravdu to, čím se dané kategorie liší. Současně uvádím i cenový horizont, ve kterém lze očekávat cenu letenek v dané cestovní třídě a slouží jen jako odrazný můstek k cenotvorbě na ostatních trasách, protože se konkrétní sumy mohou radikálně lišit.

Ekonomická třída (economy)

Tuto cestovní třídu asi není třeba příliš představovat – každý jsme v ní letěli. Jedná se o naprostý základ, který v dnešní době představuje sedačku a cestu z bodu A do bodu B.

Na dálkových linkách se ještě můžeme setkat s občerstvením během letu zdarma, často skládajícího se z teplého pokrmu, salátu a desertu.

K porovnání cen můžeme využít linku Praha – New York, kdy ekonomická třída stojí asi 10–12 tisíc korun.

Prémiová ekonomická třída (premium economy)

Některé aerolinky nabízí jako nadstavbu ekonomické třídy ještě prémiovou kabinu, která se liší od té standardní značně větším místem na nohy, oddělenou kabinou od zbytku letadla, někdy i lepším cateringem a hlavně značně vyšší cenou za letenky.

Výhodou letů s touto třídou je fakt, že se příliš neprodává a pokud půjdete mezi posledními cestujícími k odbavení, zkuste poprosit o upgrade. Zatím mám úspěch tří bezplatných upgradů z 5 cest do USA.

Prémiová ekonomická třída se na našem příkladovém letu bude pohybovat mezi 18–22 tisíci korun.

Obchodní třída (business class)

Pokud jste někdy letěli širokotrupým letadlem na dálkové lince, pravděpodobně jste procházeli při nástupu či výstupu kabinou určenou pro obchodní cestující. U tzv. business class se bavíme už o úplně jiném komfortu a zážitku z cesty, který vyniká následujícími službami:

 • prioritní odbavení na letišti,
 • vstupy do letištních salónků,
 • přednostní nástup do letadla,
 • prostorná sedadla, často plně polohovatelná a transformovatelná do postele,
 • welcome drink,
 • vynikající catering (předkrm, polévka, hlavní chod, desert),
 • alkoholické nápoje během letu,
 • přednostní výstup z letadla,
 • prioritní průchod celní kontrolou,
 • prioritní vyložení zavazadel.

Výčet bonusů je jistě zajímavý, avšak pravým důvodem proč by vás někdy let v byznys třídě měl zajímat je ten, že po dlouhém a úmorném letu vyběhnete z letadla krásně odpočatí a připravení na nová dobrodružství. Nemusíte usínat v sedě s bolavými zády, prostě se v posteli vyspěte dorůžova.

Letenka v byznys třídě do New Yorku bude standardně stát zhruba okolo 40 tisíc korun.

Tipy na trip reporty v byznys třídě: Qatar Airways z Prahy do Dauhá a Emirates z Bangkoku do Hongkongu od Davida.

První třída (first class)

Doslova luxus v oblacích určený pro nejnáročnější klientelu přináší let v první třídě. Zaručený komfort a pohodlí se skloubí se soukromím a službami na míru.

První třídu nabízejí jen některé společnosti z důvodu náročnosti služeb a je považována za zlatou éru v letectví.

V první třídě se můžete těšit například na soukromé letištní salónky určené pouze pro cestující ve first class. Oproti klasickým salónkům tu nenajdete bohatý bufet, ale šéfkuchař vám na přání připraví čerstvý pokrm z jídelního menu. Většina těchto salónků nabízí taktéž masáže zdarma nebo pokoje pro odpočinek mezi delšími přestupy. Nechybí samozřejmě sprchy, které jsou dostupné i ve většině lepších byznys salóncích.

Jídlo během letu je podávané tehdy, kdy si určíte. Nemáte zrovna hlad, nevadí a řekněte posádce, kdy vás má vzbudit a jídlo nachystat. Za letu nechybí kaviár ani prémiová vína a šampaňské co hrdlo ráčí.

Sedadlo lze přirovnat menší kajutce, která v případě potřeby nabídne zástěnu pro naprosté soukromí.

Tomuto luxusu však odpovídá i cena, která v našem případě začíná zhruba na 70 tisících a končí v nedohlednu.

Tipy na trip reporty z první třídy: Emirates v A380, Qatar Airways v A380 a British Airways v A380 od Daniela.

Závěr

Nyní byste měli mít základní představu o tom, co se děje v přední kabině během letu za zataženými závěsy a znát rozdíl mezi ekonomickou, byznys a první třídou.

Jako vždy také platí, že standardní ceny jsou standardními a pro čtenáře Cestujlevne.com nicneříkající. Letět jste s námi mohli třeba v byznysu do New Yorku za 13 048 Kčna Seychely za 17 tisíc, do Japonska za 16 tisíc nebo v první třídě do Bangkoku za 28 tisíc. Akcí v prémiových kabinách je sice jako šafránu, ale jsou a připraveným štěstí přeje.

Sdílej článek s přáteli

40 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Můžete mi prosím někdo poradit, když mám zakoupenou letenku do destinace kde je vyžadován PCR test kupříkladu ne starší než 24 hodin a při testování vyjde pozitivní, tak jaký je pak postup ?Resp. je možnost nějakého připojištění při pozitivním testu těsně před odletem a kde se dá pojistit ? Nebo jak se to řeší resp. jak předcházet tomu abych dostal peníze za letenku zpět ? Díky.

před 7 měs
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Určitě se to dá pojistit, chce to vygooglit, která pojišťovna nabízí. Některé letenky jsou nyní prodávány s možností změny termínu. Trochu snahy a určitě odpovědi najdete.

Přidat odpověď
před 7 měs
divan
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 444 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-03-02T12:49:48+01:00)

@shady: "Funguje to, vyskusal som to a povedal na checkine, ze mam strach z lietania a bolieva ma chrbat a upgradli ma do prvej triedy! Letel som s luftwaffe a bol to super zazitok"

Luftwaffe má jaké třídy? Odhaduji stíhačka, bombardér, špionážní letoun, ... ;-)

Odpovědět
před 2 lety

Zdravim, kde muzu sledovat akcni letenky v lepsich tridach ? Dekuji

před 2 lety
Avatar uživatele
Pavel Planespotter
 • Přidal se před 7 lety
 • Napsal 354 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-03-02T06:05:08+01:00)

Flyer Talk forum/ Premium fare deals

Přidat odpověď
před 2 lety

Co jste udali jako důvod pro přesun do lepší třídy? Jak jste na ně zapůsobili? Letím za pár týdnů s Aeroflotem do Ruska a přemýšlím, že bych něco takového na základě tohohle článku vyzkoušel, přece jen kdo nic nezkusí, nic nemá, že :)

před 3 lety
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Na dvouhodinovém letu...to se snad dá vydržet. Jinak jako důvod můžeš uvést, že to chceš doplatit.

před 3 lety

Jo, tak mně nešlo jen o tohle, ale klidně i další lety do budoucna:) Spíš jak na to navázat, jak začít. Samozřejmě, že se to dá vydržet.

před 3 lety
Avatar uživatele tmx
tmx

Prostě řekneš: "Dobrý den, byl by možný upgrade do business class?" A oni ti řeknou buď ne, nebo že za XY peněz a pak záleží, jestli se to pro tebe vyplatí, nebo že právě na tebe čekali a dají ti to zdarma. :)

před 3 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Na krátkých letech není možnost, kam tě přesunout. Je jen byznys třída a ekonomická a do byznysu tě nedají.

před 3 lety

A co kdyz uz mam online odbaveni a vybrane sedacky z domu . Je moznost si nekde jeste rict ? O upgrade ?

Přidat odpověď
před 2 lety

Co všechno si mohu ponechat po letu "first class"? Děkuji

před 3 lety
Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 829 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-09-01T11:57:48+02:00)

Kocovinu? Nebo si chces přibalit letušku :-)

před 3 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Jestli máš na mysli amenity kit, tak ten si většinou beru celý :) Skvělý suvenýr, praktické pouzdro na kosmetiku a občas i nevšední dárek.

před 3 lety
Avatar uživatele
Leoš Literák

Možná měl na mysli pokrývku, sluchátka. IMHO obojí je nutné v letadle nechat, vyjma Virgin (podle životopisu Bransona).

Přidat odpověď
před 3 lety

Ahoj, ráda bych se zeptala na upgrage na economy plus, protože o tom slyším prvně. Letíme v prosinci do Peru přes Paříž a Atlantu z Vídně. Mám tedy ve Vídni vyčkat až budou všichni odbavení a poté se vydat nechat odbavit s prosbou zda je možné změnit naše místa do economy plus? Stačí pouze tato otázka nebo je vhodné přidat důvod? Ja mam například panicky strach z létání. A platí se za to něco pokud by to vyšlo? Děkuji

před 3 lety

A letíme s Air France

před 3 lety
Avatar uživatele eremi
eremi
 • Přidal se před 7 lety
 • Napsal 638 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-08-30T14:54:06+02:00)

Pokud nemáte vylétaný status (což dle dotazu předpokládám, že určitě nemáte), tak upgrade zdarma prakticky jistě nedostanete i kdyby jste to zdůvodňovali jakkoliv (a moc nechápu, jak by mělo při strachu z létání pomoct upgrade do premium economy, to budete mít menší strach?). Můžete si zkusit upgrade zakoupit - jde to jak před odletem, tak při check inu na letišti, nicméně někdy to bývá omezeno ještě třeba tím, že nelze z nejlevnějších bookovacích tříd.

před 3 lety

Funguje to, vyskusal som to a povedal na checkine, ze mam strach z lietania a bolieva ma chrbat a upgradli ma do prvej triedy! Letel som s luftwaffe a bol to super zazitok

před 3 lety

@shady: Luftwaffe je název německého válečného letectva. To bylo založeno v roce 1935 a jeho duchovním otcem a architektem byl Hermann Göring, který je vybudoval jako elitní a po SS asi politicky nejuvědomělejší vojenskou složku Hitlerovy respektive nacistické Třetí říše.

před 3 lety

Třeba vážně letěl s luftwaffe :-) záleží z kterého roku popisuje Shady svůj zážitek. :-))

Přidat odpověď
před 3 lety

Ahoj, mám asi takovou hloupou otázku, ale létám letadlem dlouho už, ale poslední dobou po menší jakési nehodě se necítím zrovna nejlépe když letím takže se to dá přirovnat k tomu že mám menší paniku když je moc lidí kolem ně na jednom místě a to stísněném. Protože s mojí prací souvisí cestováni do budoucna, je lepší pro mě economy nebo business class? Protože já jsem zatím letěla jenom economy tak netuším a jde mi o to abych nezačala panikařit a tak. Jde mi tedy o to co je lepší v tomto ohledu.Děkuju

před 3 lety
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Zvláštní dotaz. Pokud Vám nevadí, že letenka stojí 3-5x více, tak samozřejmě létejte business class. Okolo bude polovina lidí, mačkat se určitě nebudete. Záleží tedy na typu letu. Jestli jen po Evropě, nebo dálkově.

před 3 lety
Avatar uživatele
Lukáš Horák

Ahoj Ann, toto jsou typické příznaky pro panickou poruchu (klaustrofobie, agorafobie atd.). Začíná to nenápadnými epizodami, a když se to neřeší, končí to tím, že do letadla už skoro nevlezeš. Nevyřeší to žádná business ani první třída, chce to psychiatra a příslušnou medikaci. Mám s tím jisté zkušenosti, tak vím, o čem mluvím.

před 3 lety

Není třeba medikace ani psychiatr. Vyhledejte si terapeuta na eft terapii. Je to metoda poklepu na mista na těle. Mě to zabralo!

Přidat odpověď
před 3 lety

Můžete mi napsat, která písmena v letence jsou economy, která Business atd.

Jak se mezi sebou liší a jsou někde odkazy podle jednotlivých leteckých společností?

Y a C jsou doplněny řadou dalších a špatně se v tom orientuje.

Děkuji

HaF

před 3 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Každá aerolinka to má jinak.

Liší se dle restrikcí a ceny samozřejmě :)

U British je to např. takto https://www.britishairways.com/t...blic/en_us

Star Alliance takto https://en.aegeanair.com/milesan...es/#Aegean

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele Petr76
Petr76

"První třídu nabízejí jen některé společnosti z důvodu náročnosti služeb a je považována za zlatou éru v letectví."

Může mi prosím někdo přeložit význam této věty?

před 3 lety
Avatar uživatele
cali

zlatou žílu?

Přidat odpověď
před 3 lety

Můj první let byl na dovolenou kam lítají jen nízkonákladovky.

Takže jsem letěl vlastně v prostoru v jakém se přepravuje dobytek.Namačkaný jeden na druhé. Žádné místo na nohy.O sedačkách ani nemluvě.

Odpovědět
před 3 lety

ahoj, létám léta Praha - New York s Deltou v comfort+. Letos poprvé v byznys class. Jaký bude rozdíl třeba už v Praze na letišti.Jsem zvyklá odbavit se doma po internetu, je to i tady výhodné? A salonek pro byznys v Praze?? A odbavení v NY bude také rychlejší, myslím imigrační? Dík, nemám s tím zkušenost, moje angličtina not bet

před 3 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Ahoj Ivo, na letišti máš speciální přepážku pro byznys cestující, takže by se tu neměly tvořit fronty a půjdeš hned na řadu.

Se salónkem si nejsem úplně jist, podle mě ti na odbavení dají pozvánku, takže je nutné stejně jít na check in.

Imigrační asi rychlejší nebude, jen vyběhneš z letadla jako první, takže předběhneš zbytek tvého letu.

Přidat odpověď
před 3 lety

Ahoj, když letím např. PRG - LA a mám přestup v Paříži, vždy jsem při odbavení v Praze žádala kufr až v LA a boarding pass na všechny lety. Takže jestli chápu dobře, ptám se na upgrade letu CDG - LA do Premium eco v Praze při odbavení? Díky

před 5 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Ano, je to tak. Jakmile tě odbaví, už se nemění. Většinou to ale v těchto případech nevyjde, protože za tebou je spoustu dalších, co se odbaví v Paříži.

Přidat odpověď
před 5 lety

Ahoj, kupuju si letenku z prahy do vancouveru a premyslim o premium economy nebo business class, co myslite, ze je v tomto letu vyhodnejsi? Dekuji

před 5 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Ahoj, záleží na ceně. Ale rozhodně chceš letět v business class, premium eco nenadchne, ale ani neublíží :)

Přidat odpověď
před 5 lety

Ahoj,

mám dotaz na uprage z economy na economy plus, v které fázi to je dobré zkusit zažádat o uprage pakliže letí např. Praha-Amsteredam-San Francisco...

Případně jak vysoké jsou poplatky/dorovnání ceny?

Díky :)

O.

před 5 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

V té fázi, kdy se odbavuješ :) Jakmile dostaneš letenku do ruky, už se s tebou bavit nebudou. V tomto případě je šance minimální, téměř nulová.

Co jsem neřekl, žádal jsem vždy před dálkovým letem na odbavení,.

Přidat odpověď
před 5 lety

Ahoj.napada me dotaz.jak se v BC FC cestuje s malejma detma?asi nikdo nechce dat za letenku 70k a pak 8 hodin poslouchat detsky plac...

před 5 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Úplně dopodrobna jsem to nezkoumal, ale prý mají některé aerolinky restrikce a děti do těchto kabin nepouštějí.

Děti zase tak moc neřvou, vyjma přistání a byznysu jsem je prakticky nikdy neviděl.

Přidat odpověď
před 5 lety
Avatar uživatele

Přečti si také ...

Eurowings
Čtení na 1 minutu
Eurowings od zimy nabídne 4 nové destinace z Prahy
David Eiselt 2022-06-14T11:15:52+02:00 4 komentáře

Po velké expanzi v letní sezóně přicházejí aerolinie Eurowings s dalšími novými destinacemi během zimního letového plánu 2022/2023. Nově se začne létat minimálně na 4 linkách, a to do Norska,…

LOT
Čtení na 1 minutu
Praha získá přímé lety do thajského Krabi a na Madagaskar
David Eiselt 2022-04-12T15:30:43+02:00 9 komentářů

Cestovní kancelář Čedok dnes oznámila zimní novinky v rámci exotiky. Obnovuje plány s přímými lety z Prahy na Madagaskar a zcela nově zařadí do nabídky i přímé lety do Thajska, konkrétně do oblíbené…

Čaj na Hedvábné stezce
Čtení na 5 minut
Ničí superlevné letenky smysl cestování?
David Eiselt 2022-04-08T08:31:41+02:00 54 komentářů

Na začátku dubna nám přišlo do sídla firmy pravidelné nevyžádané čtivo v podobě cestovatelského čtvrtletníků TravelLife. Vždy si jej alespoň prolistuji a prohlédnu fotky, než skončí ve sběru.…

Ukrajinská vlajka ve tmě
Čtení na 1 minutu
Rezervujte si Airbnb na Ukrajině a cestu neplánujte
David Eiselt 2022-03-06T11:03:43+01:00 3 komentáře

Dnes ráno jsem četl článek na CNN o tom, jak lidé po celém světě rezervují soukromé ubytování na Ukrajině i přesto, že cestu do země z logických důvodů neplánují a plánovat ani nemohou. Jedná se o…

171 dalších článků