Cestovní třídy v letadle. Jaké jsou a čím se liší?

Ať již ze zvědavosti nebo z praktického důvodu před koupí letenek se zajímáte o cestovní třídy v letadle, v tomto článku vám osvětlím základní rozdíly mezi čtyřmi leteckými třídami, se kterými se povětšinou setkáte zejména na dálkových linkách.

Je více než jasné, že najdeme rozdíly i v rámci jedné cestovní třídy napříč leteckými společnostmi, proto jsem nezabíhal příliš do detailu a vypíchl opravdu to, čím se dané kategorie liší. Současně uvádím i cenový horizont, ve kterém lze očekávat cenu letenek v dané cestovní třídě a slouží jen jako odrazný můstek k cenotvorbě na ostatních trasách, protože se konkrétní sumy mohou radikálně lišit.

Ekonomická třída (economy)

Tuto cestovní třídu asi není třeba příliš představovat – každý jsme s ní letěl. Jedná se o naprostý základ, který v dnešní době představuje sedačku a cestu z bodu A do bodu B.

Na dálkových linkách se ještě můžeme setkat s občerstvením během letu zdarma, často skládajícího se z teplého pokrmu, salátu a desertu.

K porovnání cen můžeme využít linku Praha – New York, kdy ekonomická třída stojí asi 10–12 tisíc korun. Ekonomická třída u Air Berlin

Prémiová ekonomická třída (premium economy)

Některé aerolinky nabízí jako nadstavbu ekonomické třídy ještě prémiovou kabinu, která se liší od té standardní značně větším místem na nohy, oddělenou kabinou od zbytku letadla, někdy i lepším cateringem a hlavně značně vyšší cenou za letenky.

Výhodou letů s touto třídou je fakt, že se příliš neprodává a pokud půjdete mezi posledními cestujícími k odbavení, zkuste poprosit o upgrade. Zatím mám úspěch tří bezplatných upgradů z 5 cest do USA.

Prémiová ekonomická třída se na našem příkladovém letu bude pohybovat mezi 18–22 tisíci korun.

Obchodní třída (business class)

Pokud jste někdy letěli širokotrupým letadlem na dálkové lince, pravděpodobně jste procházeli při nástupu či výstupu kabinou určenou pro obchodní cestující. U tzv. business class se bavíme už o úplně jiném komfortu a zážitku z cesty, který vyniká následujícími službami:

• prioritní odbavení na letišti,
  • vstupy do letištních salónků,
  • přednostní nástup do letadla,
  • prostorná sedadla, často plně polohovatelná a transformovatelná do postele,
  • welcome drink,
  • vynikající catering (předkrm, polévka, hlavní chod, desert),
  • alkoholické nápoje během letu,
  • přednostní výstup z letadla,
  • prioritní průchod celní kontrolou,
  • prioritní vyložení zavazadel.

Výčet bonusů je jistě zajímavý, avšak pravým důvodem proč by vás někdy let v byznys třídě měl zajímat je ten, že po dlouhém a úmorném letu vyběhnete z letadla krásně odpočatí a připravení na nová dobrodružství. Nemusíte usínat v sedě s bolavými zády, prostě se v posteli vyspěte dorůžova.

Letenka v byznys třídě do New Yorku bude standardně stát zhruba okolo 40 tisíc korun. Business class u Turkish Airlines

První třída (first class)

Doslova luxus v oblacích určený pro nejnáročnější klientelu přináší let v první třídě. Zaručený komfort a pohodlí se skloubí se soukromím a službami na míru.

První třídu nabízejí jen některé společnosti z důvodu náročnosti služeb a je považována za zlatou éru v letectví.

V první třídě se můžete těšit například na soukromé letištní salónky určené pouze pro cestující ve first class. Oproti klasickým salónkům tu nenajdete bohatý bufet, ale šéfkuchař vám na přání připraví čerstvý pokrm z jídelního menu. Většina těchto salónků nabízí taktéž masáže zdarma nebo pokoje pro odpočinek mezi delšími přestupy. Nechybí samozřejmě sprchy, které jsou dostupné i ve většině lepších byznys salóncích.

Jídlo během letu je podávané tehdy, kdy si určíte. Nemáte zrovna hlad, nevadí a řekněte posádce, kdy vás má vzbudit a jídlo nachystat. Za letu nechybí kaviár ani prémiová vína a šampaňské co hrdlo ráčí.

Sedadlo lze přirovnat menší kajutce, která v případě potřeby nabídne zástěnu pro naprosté soukromí.

Tomuto luxusu však odpovídá i cena, která v našem případě začíná zhruba na 70 tisících a končí v nedohlednu. First Class u Qatar Airways

Závěr

Nyní byste měli mít základní představu o tom, co se děje v přední kabině během letu za zataženými závěsy a znát rozdíl mezi ekonomickou, byznys a první třídou.

Jako vždy také platí, že standardní ceny jsou standardními a pro čtenáře Cestujlevne.com nicneříkající. Letět jste s námi mohli třeba v byznysu na Seychely za 17 tisíc, do Japonska za 16 tisíc nebo v první třídě do Bangkoku za 28 tisíc. Akcí v prémiových kabinách je sice jako šafránu, ale jsou a připraveným štěstí přeje.

Ahoj, když letím např. PRG - LA a mám přestup v Paříži, vždy jsem při odbavení v Praze žádala kufr až v LA a boarding pass na všechny lety. Takže jestli chápu dobře, ptám se na upgrade letu CDG - LA do Premium eco v Praze při odbavení? Díky

Ano, je to tak. Jakmile tě odbaví, už se nemění. Většinou to ale v těchto případech nevyjde, protože za tebou je spoustu dalších, co se odbaví v Paříži.

Ahoj, kupuju si letenku z prahy do vancouveru a premyslim o premium economy nebo business class, co myslite, ze je v tomto letu vyhodnejsi? Dekuji

Ahoj, záleží na ceně. Ale rozhodně chceš letět v business class, premium eco nenadchne, ale ani neublíží :)

Ahoj,

mám dotaz na uprage z economy na economy plus, v které fázi to je dobré zkusit zažádat o uprage pakliže letí např. Praha-Amsteredam-San Francisco...

Případně jak vysoké jsou poplatky/dorovnání ceny?

Díky :)

O.

V té fázi, kdy se odbavuješ :) Jakmile dostaneš letenku do ruky, už se s tebou bavit nebudou. V tomto případě je šance minimální, téměř nulová.

Co jsem neřekl, žádal jsem vždy před dálkovým letem na odbavení,.

Ahoj.napada me dotaz.jak se v BC FC cestuje s malejma detma?asi nikdo nechce dat za letenku 70k a pak 8 hodin poslouchat detsky plac...

Úplně dopodrobna jsem to nezkoumal, ale prý mají některé aerolinky restrikce a děti do těchto kabin nepouštějí.

Děti zase tak moc neřvou, vyjma přistání a byznysu jsem je prakticky nikdy neviděl.