Káva na letišti

Kde hledat nejlevnější letenky?

60 komentářů
2019-08-29T14:32:00+02:00

Žádná správná cestovatelská diskuze se neobejde bez typické otázky „Kde koupím nejlevnější letenky do…?“. Bohužel zejména ve facebookových skupinách, ale i na mnoha webových portálech se dočtete neúplné či irelevantní odpovědi a na tu správnou horko těžko narazíte. Co je horší, když úplné začátečníky lidé směřují na portály typu Gotogate, Mytrip, eSky nebo snad Kiwi…

My se letenkám věnujeme už pár let a pomohli jsme tisícům z vás k extra levným letenkám. V tomto článku vám odpovíme na to, kde kupovat či snad nekupovat letenky a odhalíme šokující fakt, že nejlevnější letenky neexistují.

Nečekejte žádné rychlé tipy, které vám stejně nikdy k ničemu nebudou, ale ukážeme vám, jak to vlastně s cenami letenek ve skutečnosti chodí a jaké všechny nástrahy si nekalí prodejci vymysleli.

Zároveň v článku neřešíme, zda je levnější v pondělí, či s tou a onou leteckou společností. Řešíme jednu konkrétní letenku, kterou byste si mohli zakoupit u různých prodejců.

Nejlevnější letenka neexistuje

Tento trochu bulvární nadpis hned rozvedeme hlouběji. K tomu, abychom věděli, kam zajít hledat nejlevnější letenky, musíme pochopit, kde se ceny berou a co se s nimi dál děje.

Kdo určuje cenu letenky? Jednoznačně letecká společnost, s níž poletíte. Buďme konkrétní a vezměme si za příklad třeba České aerolinie a linku z Prahy do Paříže. Ti se rozhodnou, že budou zpáteční letenky prodávat za 2.000 Kč.

Když chcete letenku prodat, musíte ji dostat k zákazníkům, a to něco stojí. České aerolinie provozují své vlastní webové stránky s rezervačním systémem, ale moc lidí o nich neví a nenapadne je tu hledat letenku, proto své letenky nabídnou též stovkám cestovních agentur po celém světě.

Teď přijde to hlavní. Gotogate, Mytrip, Travelgenio, eSky, Kiwi, Expedia, Pelikán, Letuška, Student Agency i zde na Cestujlevne.com najdete vždy stejnou cenu letenky, kterou určila letecká společnost!

I přesto se však ceny mohou lišit. Neliší se cena letenky, nýbrž konečná cena, kterou zaplatíte.

K samotné ceně letenky si agentury účtují různé poplatky, z nichž jsou živy. Některé účtují poplatky nižší, některé vyšší a některé dokonce vaši letenku dotují jako třeba Gotogate, Mytrip aj.

Protože provoz webu a rezervačního systému něco stojí, velmi často uvidíte i samotné letecké společnosti, jak přidávají poplatky ke svým vlastním letenkám, ať už formou poplatku za rezervaci, či nepřímo jako poplatku za platbu kartou. Pozor na to, že poplatek se velmi často objeví až ve finálním kroku u platby po vyplnění čísla platební karty.

Naše příkladová letenka z Prahy do Paříže v ceně 2.000 Kč pak může jít „vyhledat“ například takto:

Záměrně píšu vyhledat, protože „reálně koupit“ a zaplatit to půjde takto:

Ceny letenek se skutečně neliší a konkrétní letenka je všude stejně drahá. Liší se jen poplatek za službu, kterou vám agentura poskytne v podobě vystavení letenky.

Když už víme, že jedna a tatáž letenka stojí všude stejně, můžeme se věnovat problematice dál, a to, kde skutečně letenky nejlépe kupovat.

Na webu letecké společnosti

Říkáte si, že když letecká společnost cenu určuje, bude jí nabízet sama nejlevněji? Není tomu tak vždy. Např. u ČSA často narazíte na poplatek ve výši 200 Kč, což je dvakrát tolik než v našem vyhledávači (máme 95 Kč).

* Doplnění na základě vašich komentářů: Velmi zřídka také letecké společnosti nahrávají akční tarify jen k prodejcům a už ne k sobě na web. Nespoléhejte tedy jen na web aerolinky.

Platí však pravidlo, že většinou nejlevnější letenku zakoupíte právě na oficiálním webu letecké společnosti. Jen si zkontrolujte cenu hlavně ve finálním kroku před platbou, aby vám nepřiskočil poplatek za platbu. Takový poplatek u nás nikdy nenajdete.

Nákup na webu aerolinky má však pár háčků.

Nespoléhejte pouze na web konkrétní aerolinky. Většinou vám nabídne pouze vlastní lety, nikoli lety svých partnerů či snad konkurentů. Co hůř, nenabízí ani lety v kombinaci s ostatními aerolinkami, na něž můžete narazit v klasických vyhledávačích. Chybí tu jednoduše cenové srovnání a musíte tak vědět, pro co na web jdete.

Jen minimum leteckých společností nabízí platbu v českých korunách. Pokud budete platit v eurech, dejme tomu. Banka vás o několik desítek korun obere, ale dá se to přežít. Horší bude platit třeba v malajských ringitech. Tady probíhá směna dvakrát – nejprve z ringitů na eura a poté z eur na české koruny. Zejména u dražších letenek se platba v zahraniční měně vůbec nevyplatí. Můžete však směnu obejít lepší bankou, například Revolut.

Letecké společnosti nemají sídla a většinou ani pobočky v Česku. Počítejte tak s omezenou zákaznickou linkou, a to nejen kvůli jazykové bariéře, ale třeba i provozním hodinám. Přes Cestujlevne.com získáváte 24/7 českou podporu.

A ten nejzásadnější problém? Musíte vědět, se kterou aerolinkou máte letět. Nejlepší je tedy využít jakýkoli vyhledávač letenek, který srovná všechny aerolinky, abyste věděli, která letecká společnost aktuálně nabízí na váš termín nejvýhodnější lety.

Zlaté pravidlo, které si zapamatujte, zní: letenky s nízkonákladovými společnostmi vždy kupujte na webu dopravce. Jedná se především o Ryanair, easyJet, Wizz Air, Volotea, Air Asia, Southwest Airlines aj. U těch ostatních si nejprve srovnejte ceny u klasického prodejce letenek a pak můžete jít na web aerolinky. Pamatujte však na těch pár háčků viz výše.

Přes prodejce letenek

Cestovní agentury a prodejci letenek jako Letuška, Student Agency, Expedia, Ctrip a mnoho mnoho dalších jsou hlavním zdrojem, kde hledat letenky.

Díky tomu, že mají data od všech leteckých společností, vám mohou nabídnout snadné a přehledné porovnání toho, kdo ve vámi zadaná data a na konkrétní lince nabízí nejlevnější lety. Jak mezi jednotlivými aeroliniemi, tak i jejich kombinacemi.

Znovu platí, že všichni prodejci vychází ze stejných cen letenek, proto všude najdete stejné ceny letenek. Existují ale i ojedinělé případy, kdy se letenky u prodejce vyskytnou levněji, než na webu aerolinky. Vyplatí se tedy ceny porovnávat v každém případě.

Pozor si pak už jen dávejte na nástrahy, které na vás nekalí prodejci připravili.

Velmi častým neduhem jsou poplatky za platbu kartou, které jsou mimochodem v EU zakázány a prodejci je maskují za „slevy“ na platební karty jako Maestro či ViaBuy aj., na něž jen těžko dosáhnete. Navíc sleva zafunguje jen jednou za rok. U klasické Visa či MasterCard poplatek zdaleka přesáhne ten náš 95 korunový, který je již zahrnut v ceně letenky na první dobrou a nemusíme na vás hrát levotu.

A proč funguje poplatek mimo hlavní cenu letenky? Protože v případě rušení či jiné změny se nevrací, viz článek Jak jsem přišel o 44 eur na letenku u Travelgenio.

Co třeba takový doplatek 10 eur výměnou za možnost bezplatné změny letenky? To je super kauf! Jen kdyby se však jednalo o upgrade letenky do flexi tarifu a vy si letenku mohli měnit… Ve skutečnosti za tímto poplatkem prodejci schovávají „bezplatný“ úkon z jejich strany, kdy vy budete chtít letenku měnit. Nehledě na to, že letenky, které budete kupovat, v 99 % měnit nepůjdou. Je to jen hloupý trik pro vytažení vašich peněz z bankovního účtu a dostat se prodejem letenky do plusu (tito prodejci letenky jinak dotují...).

Toto a desítka dalších nástrah na vás čeká, pokud si budete chtít proklikat rezervační systém Gotogate, Mytrip a jejich další klony. Jednoduše radíme: ruce pryč od nich.

Pokud bych to měl shrnout, svěřte své peníze tomu, kdo s vámi jedná fér a nemaskuje poplatky všude možně výměnou za zlaté pozlátko.

Chcete-li mít jistotu férovosti, otevřete si náš vyhledávač letenek. Konečnou cenu vidíte hned v prvním kroku nezávisle na druhu platby (kartou, hotově, převodem). Letenkáři vám jsou k dispozici 24/7 denně a i my z redakce se věnujeme vašim dotazům ve dne i v noci a hlavně, pokud letecká společnost mění či ruší lety, zdarma vám pomáháme s výběrem jiného letu nebo navrácením peněz. Ostatní prodejci s dotovanými cenami si za toto účtují nemalé poplatky.

My versus oni?

Možná si říkáte, že se snažíme jen hanit naši konkurenci, ale to vás musím vyvést z omylu. Nejsme prodejci letenek. Ano, máme provize z letenek (ale i hotelů, zájezdů, autopůjčoven a všeho možného) a na základě nich můžeme tento portál posouvat kupředu a plnit ho dalším užitečným obsahem, ať už těmito praktickými tipy či průvodci destinacemi, letišti a aerolinkami nebo tím nejlákavějším, akčními letenkami.

A právě v akčních letenkách vás sami často odkazujeme přímo na web letecké společnosti, neb právě tam jsou letenky nejlevnější.

Nejsou pro nás důležité vaše peníze, ale vaše důvěra.

Tímto článkem vám chceme pomoci vyhnout se nebo se alespoň na nástrahy nekalých prodejců připravit...

Bezpochyby narazíte i na komentáře, které nákup u Mytrip, Gotogate aj. lidé doporučují, protože přes ně lidé letenky koupili a vše bylo v pořádku. Ano, letenku umí prodat i cvičená opice, ale už s vámi nevyřeší případné změny v rezervaci a o letenku můžete klidně přijít.

V dotazech máme těchto případů desítky, kdy nás prosíte o pomoc v řešení problémů s těmito prodejci. Stejně tak před nákupem varuje i Slovenská obchodní inspekce, a to konkrétně před portálem eSky. Stejné varování se dočtete i ze strany leteckých společností a tuzemských prodejců na odborném webu TTG.

Absurdní kolotoč díky meta vyhledávačům

Kdysi vznikly úspěšné projekty jako skyscanner.com, kayak.com nebo momondo.com, které měly za cíl porovnávat ceny jednotlivých prodejců letenek a srovnat tak desítky serverů na jedno kliknutí. Pozor, na těchto stránkách si letenky nekupujete, jak se velmi často a mylně na sociálních sítích dočtete. Zde jen porovnáváte prodejce, u kterých pak následně po prokliknutí letenku kupujete.

Pozorný čtenář už ví, že všichni prodejci mají stejně drahé letenky a jediné, s čím mohou hýbat, je poplatek za vystavení, případně ceny letenek dotovat.

A zde vzniká celý problém ohledně nefér prodejců.

Ti se snaží dotovanou cenou letenky předběhnout ve srovnání konkurenci a nalákat zákazníky k sobě, kdy mu buď cestou naúčtují další desítky eur za služby, které neexistují, nebo ho později oberou při poplatcích za změny letu, jež mohou nastat i ze strany letecké společnosti. A že minimálně 1 let z 10 je vždy nakonec změněn či zrušen…

Pokud Gotogate prodává letenku, za níž zaplatí 2.000 Kč letecké společnosti, pouze za 1.943 Kč, na čem asi tak může vydělat…?

Stačí použít selský rozum.

Závěr

Co byste si měli odnést z tohoto článku je jednoduchý fakt – letenka stojí všude stejně. Prodejci ji však mohou zdražit či zlevnit, ale na oplátku za to budou něco chtít.

Ideální postup k získání nejnižší ceny za konkrétní letenku je vyhledat si let u klasického prodejce, který vám lety porovná se všemi aeroliniemi a následně pak porovnat jeho uváděnou cenu s tou cenou, kterou najdete na webu letecké společnosti. Počítejte ale s omezeným zákaznickým servisem a nutnými poplatky při platbě v cizí měně.

Pokud letíte s nízkonákladovou společností, automaticky kupujte přímo na jejich webu a vyhněte se všem ostatním portálům (ano, i nám). Ušetříte a nebudete mít problémy s povinným online odbavením či dalšími změnami. Letenky s easyJetem, Ryanairem či Wizz Airem kupujte přímo na webu letecké společnosti.

Vykašlete se také na nejlevnější letenky pokud chodíte na Skyscanner aj. srovnávače. Pár korun nestojí za rizika, která různí a zpravidla „nejlevnější“ prodejci líčí na nezkušené cestovatele.

Vždy si kontrolujte konečnou cenu letenky před kliknutím na zaplatit!

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 02. 09. 2019

60 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Piratice
před 7 měs

Mně přečtení fousatého článku i následné diskuse pomohlo k pochopení co a jak kolem letenek a doufám ze se mi zde podaří v budoucnosti ( snad blízké) něco hezkého pořídit.

Avatar uživatele
Adela Mrazova
před 3 lety

Ahoj, moc zdravím! Od vašeho prvního dnu si díky vám kupuju letenky: Myslím, že jsem sezobla všechny mega error akce a proletěla tak jižní ameriku, filipíny, indii a mnoho dalších vždy za MEGA mezi 5000 - 7000 kč. Chci vám moc poděkovat. K mé zkušenosti se váže jedna otázka. Poslední dobou už u vás nevidám opravud levné mega akce / errory které jsem si většinou vždy kupovala, jelikož to vždy byla BOMBA:)!. Je to tím, že máte již váš vyhledávače letenek a na tyhle akce se již nezaměřujete nebo snad na chybné tarify již ani nemůžete? Jen mě to osobně zajímá. Protože vím, že jsou po Evropě i jiné porobné stránky, které sem tam nějaký ten eror lupnou, ale u vás už se tak často - skoro vůbec neděje, přitom to bývala tak často, že jsme nestíhala vyndavat kreditku. díky moc

Avatar uživatele
David Eiselt
před 3 lety

Ahoj, není to tím, že bychom errory nehledali nebo je nechtěli psát :) Ale tím, že prostě nejsou... To, co dávají jiní, nejde koupit a v 90 % případů lidé přijdou o část peněz, protože se letenky dají koupit jen kvůli chybě „divných prodejců“, před kterými právě tady varujeme.

Doba se posunula, co bylo tehdy jako super kauf, dnes lidi nezajímá. Stačí se podívat na ceny do Ameriky. Dneska není problém letět díky lowcostům pod 4 tisíce korun tam i zpět a tohle právě byl před těmi pár lety ještě mega error fare :)

Avatar uživatele Breathe
Breathe
před 3 lety

Můj názor je, že si aerolinky prostě dávají větší pozor. Pokud totiž v dnešní době aerolinky zvěřejní nějaký chybový tarif, v mžiku je to na všech webech, blozích, facebookách atd. a chybových letenek se tak prodá hrozný množství, než dojde k opravě.

Jak píše David, někde se zveřejňují errory prodejců, já osobně je také nekupuju, leda by to byla třeba Expedia. To, že mi letenku koupenou v error fare zruší beru jako součást hry, ale rozhodně se následně nechci o svoje peníze několik měsíců hádat například s MyTripem.

Jakub_Z
před 3 lety

A nemýslíte, že to spíše bude tím, že mají nějaké kontrolní systémy? Výrazný pokles ceny oproti "standardní ceně", poček koupených letenek/časový úsek na dané lince?

Avatar uživatele
Sue Ellen Ewing
před 3 lety

No tak hlavně to tady sklouzlo dost do mainsteramu. Tuctové akce - pod polovinou z nich není ani jeden komentář. Pochybuji, že je tady někdo kupuje. Přitom na jiných serverech se najít dají a nejde jen o šmejdské OTA.

Avatar uživatele Breathe
Breathe
před 3 lety

Teď si Naděždo protiřečíš. Ani mainstreamové akce na tomhle mainstreamovém webu nevyvolají žádnou pozornost, jakou odezvu by potom měly akce třeba z Istanbulu? Dej teda příklad nějakýho zajímavýho (error) fare v econonomy z poslední doby, který byl na jiných webech a ne na cestujlevne. Nebylo nic.

Avatar uživatele
Honza
před 3 lety

Jen bych poznamenal jednu věc - cena letenky (tedy fare) není vždy stejná u všech prodejců - ano, v 99% případů ano a rozdíl je pouze transakční poplatek (prostě za to vystavení a další služby), nego/private/corporate fary (ty corporate jsou přece jenom lidstvu dost nedostupné, ale existují) jsou však nasmlouvané a ceny mohou být nižší nebo mohou být výhodnější podmínky. Jinak super článek :-)

Avatar uživatele
David Eiselt
před 3 lety

Víme o nich Honzo :) jen nám to přišlo vzhledem k pointě článku zbytečné zmiňovat a čtenáře tak nezatěžovat dalšími informacemi. Každopádně díky.

Avatar uživatele Gigo15
Gigo15
před 3 lety

Já bych chtěl poděkovat Davidovi a Kryštofovi za tento web. Já jsem si přečetl tento článek a osobně si myslím, že pro 90% cestovatelů má tento článek přínos.

Diskuse o GDS jsou myslím z pohledu běžného cestovatele k ničemu. Mě zajímá, zda prodejce (ať už letecká společnost či zprostředkovatelská cestovka typu Pelikán, Student Agency a Letuška) se zachová slušně, když nastanou problémy s letenkou nebo letem (změny času příletu nebo odletu, zda je k dispozici helpline s reálným člověkem na lince apod.).

Článek porovnává různé možnosti a ukazuje výslednou cenu při placení. Já jsem v minulosti nakupoval letenky jak u jednotlivých společností tak i zprostředkovatelských cestovek. Mohu říci, že letenka koupená přes zprostředkovatelskou cestovku byla sice o pár stovek dražší než na webu letecké společnosti, ale ten servis se vyplatil (mnoho amerických a západoevropských leteckých společností kašlou na český trh a nemluvě o čínských leteckých společnostech, kde domluva není možná).

Avatar uživatele hugonovak
hugonovak
před 3 lety

Ťažko povedať, či je lepšie nakupovať priamo u aerolinky alebo cez sprostredkovateľa. Vo Filadelfii, keď som na prepážke kvôli na poslednú chvíľu zrušenému letu leteckou spoločnosťou chcel iný ako ponúkaný let, odbili ma s tým, že som letenku kupoval cez sprostredkovateľa. U aeroliniek z krajín typu Čína, India a pod. je jednoznačne lepšie kupovať u českého/slovenského sprostredkovateľa. U slušných aeroliniek podľa ceny, pri rovnakej cene je lepšie kúpiť priamo. (Tieto aerolinky spravidla komunikujú a nemôžu sa vyhovárať na sprostredkovateľa.)

Avatar uživatele
Peter
před 3 lety

Diky za clanok. Nieco som uz preletel a napisal by som to podobne.

Avatar uživatele Vlado Hudec
Vlado Hudec
před 3 lety

jedna vec je obsah článku v ktorom je viacero faktických chýb, druhá že je to hlavne SEO článok aby sa dostali cestujlevne vyššie v googli a seznam.cz na tieto frázy. určite však nemožno cestujlevne považovať za autoritu na posudzovanie kvality služieb, nielen kvôli nezaujatosti. Za zmienku ešte stojí doplnenie info, že pri nákupe priamo na stránke leteckej spoločnosti si nakupujete prepravu, zatial čo na stránkach sprostredkovateľov prepravu plus službu. To čo je kvalita služby adekvátna cene je práve to čo by bolo možné recenzovať. V tomto článku sa však porovnávajú hrušky s jablkami, ale dôvody na to sú už spomenuté v diskusii. overall to však nič nemení na longterm dobrom úmysle cestujlevne, akurát tento článok bolo treba označiť ako PR a nechať ho napísať niekým nestrannejším.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 3 lety

Jsme ve špatné situaci :) prodej letenek nás živí, ale jako partnera si můžeme zvolit kohokoliv, i ty špatné agentury, na které upozorňujeme... Takže o PR se nedá úplně mluvit, ale chápu, že to zavání.

Není to vlastně dobře? Má smysl recenze od někoho, kdo s letenkami nemá nic společného?

Avatar uživatele
Bara
před 3 lety

Ze vam neni blbe si napsat Odu na Cestujlevne a vydavat ji za nezaujaty clanek na blogu, kterym se snazite lidi vzdelavat.

V clanku je krom sebe chvaliciho balastu mnoho nepravdivych informaci, dosti zasadni se mi zda, ze o tematu nacenovani letenek pise evidentne nekdo, kdo o tom nema z profesionalniho hlediska ani paru. Naprosta ignorace GDS (coz je zaklad pro kohokoli kdo se v leteckem nebo cestovnim prumyslu pohybuje) vas stavi na uroven jak pisete "cestovatelu zacatecniku". Opet pouzivate pro srovnani jeden tendencni let, pritom ve skutecnosti se u agentur ktere maji do GDS pristup (z tech ceskych Student Agency a Kiwi) opravdu daji lety sehnat za vyrazne nizsi ceny nez u aerolinek. Mozna by to chtelo priste do tematu zabrousit trochu hloubeji.

Take bych zminila ze ta vase vysoka marze u kiwi (ktera je ve skutecnosti v ramci procent) neslouzi k hrabani penez do vlastni kapsy, kiwi krom koupe samotne letenky poskytuje garanci propojeni letu, sluzbu, ktera stoji nejspis pomerne dost penez a musi byt z neceho hrazena. Narozdil od vas je mi na nich take sympaticke, ze nemaji potrebu plivat jed na sve konkurenty a neustale se obhajovat.

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
před 3 lety

Zrovna ta garance je od Kiwi dost k smichu...

Avatar uživatele
David Eiselt
před 3 lety

Jakou roli tady hraje GDS? :) pokud dobře vím, tak snaha je GDS obejít, protože je drahý. Čti jako - v GDS letenky levnější prosťe nebývají. Viz níže debata.

GDS je vzhledem k článku naprosto irelevantní prvek. Nevidím jediný důvod do tématiky “distribuce letenek” čtenáře zatahovat. Nebo k čemu to čtenáři bude?

Doporučuji si článek přečíst detailněji :) Spíš to vypadá, jak kdyby GDS bylo svaté slovo a jen kvůli jeho nezmínění je článek o ničem.

Kiwi a jejich marže nikdo neřeší...

Avatar uživatele
Bara
před 3 lety

Tvrzeni v GDS letenky proste levnejsi nebyvaji me opravdu pobavilo. Takze vsechny cestovni agentury, ktere jej vyuzivaji to delaji proto, aby mohli letenku koupit draz nez na webu aerolinky, to dava smysl.

Letenky se v systemu GDS samozrejme levneji poridit daji, a to znacne. A proc to zde lide vytahuji? No asi proto, ze to je v naprostem rozporu s tim co jste ve svem clanku napsal (ze cena letenky je v podstate vsude stejna a vyhodnejsi ceny se pres zprostredkovatele - pokud to ovsem nejste vy - dobrat nelze).

Avatar uživatele Petr76
Petr76
před 3 lety

Garance propojení letu v podání kiwi... že vám není trapně něco takového hájit.

Avatar uživatele
Bara
před 3 lety

"K samotné ceně letenky si agentury účtují různé poplatky, z nichž jsou živy. Některé účtují poplatky malé jako my, některé vyšší jako Kiwi a některé dokonce vaši letenku dotují jako třeba Gotogate, Mytrip aj."

Tady ucelove napadate jine spolecnosti s tim, ze vy si narozdil od nich uctujete marze male, coz je tedy prece v poradku, vy prece nechcete chudaky cestovatele sdirat z kuze. Ale uz jste nejak nezminil ze u vas je ta marze za zprostredkovani, kdezto u kiwi se ji pokryva jina, nadstandartni sluzba. Tudiz pletete dohromady uplne nesouvisejici informace s ucelem propagovat sve vlastni sluzby, coz by nemelo byt ucelem clanku, ktery se tvari jako bohuliba pomoc tem, kteri se v leteckem prumyslu tolik nevyznaji.

Avatar uživatele
Vasek
před 3 lety

Baro, poslednimi komentari jste prokazala i svoji absolutni neznalost jak funguji GDS, viz vase veta "Takze vsechny cestovni agentury, ktere jej vyuzivaji to delaji proto, aby mohli letenku koupit draz nez na webu aerolinky, to dava smysl." Ano, smysl to dava, proto je prave casto (vetsinou) letenka pres GDS drazsi nez na webu aerolinky. Jak sama pisete, agentury si k cene pripocitaji dalsi poplatek za sluzbu. Vyjimky ale pisu nize.

Navic se zde, Baro, velmi trapne, okate a jeste navic lzive snazite propagovat podvodny web (Kiwi). K te sebepropagaci a PR jak tady uvadi i jini? Nevim jestli jsem sam, ale nic jako PR v tom nevidim, kdyz tady uvadi i jine weby nez ten svuj. A i kdyby, tak sebepropagace na svem vlastnim webu je vice pochopitelna nez nasilna propagace jineho webu na cizich strankach, kterou tady predvadite vy.

Co je ale pravda, ze ani autor o prodeji letenek nema moc povedomi a ze cely clanek je vlastne zalozen na nepravdivem tvrzeni, ze cena letenky je vzdycky stejna, protoze cenu urci aerolinka a ta je stejna pro vsechny. To je opravdu velky nesmysl (psal jsem to i komentari na facebooku).

Naopak letenky pres agentury s pristupem do GDS muzou byt vyrazne levnejsi nez na webu aerolinky. Je spousta spolecnosti, ktere prodavaji i vice nez 90% vsech letenek pres GDS a ruzne promo tarify nahravaji prave jen tam a uz ne na svuj web, protoze se jim to zkratka nevyplati. Ano, v celkovem procentu vsech zivych tarifu je to pomerne malo, ale zkrakta neni pravda, ze nejlevnejsi letenka neexistuje.

Na druhou stranu nerozporuju, ze u agentur, ktere se nejcasteji objevuji v metavyhledavacich, skutecne dochazi k masivnimu dotovani cen (tj. v mnoha pripadech koupi letenku draz nez ji prodavaji a marze vznikne z dalsich produktu, ktere vsak nemaji absolutne zadny smysl). To ale stale nemeni fakt, ze cely clanek je postaven na fakticke chybe, ktera se vlece od uvodu po zaver a tudiz jeho vypovidajici hodnota je hodne omezena.

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
před 3 lety

Bara je mozna sam Oliver ;-))

Avatar uživatele
cali
před 3 lety

Twist...

Avatar uživatele
David Eiselt
před 3 lety

Snažil jsem se článek zeditovat, aby byl klid ohledně toho pravidla, že všichni mají stejnou cenu... Nemůžu si pomoct, ale pokud v 99 % případů jsou ceny stejné, pro čtenáře je tato informace irelevantní a jediného koho to dráždí, jsou lidé z oboru zaujatí na nekompletnost článku :)

Něco jsem upravil, něco přidal, něco odebral... Snad už to bude vyhovovat všem. Cíl je samozřejmě nezasvěcený čtenář kupující letenku 1-3 krát do roka.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 3 lety

Nějak jsem nepochopil tento odstavec: "Nespoléhejte pouze na web konkrétní aerolinky. Vždy vám nabídne pouze vlastní lety, nikoli lety svých partnerů či snad konkurentů. Co hůř, nenabízí ani lety v kombinaci s ostatními aerolinkami, na něž můžete narazit v klasických vyhledávačích. Chybí tu jednoduše cenové srovnání a musíte tak vědět, pro co na web jdete."

Proč tedy vidím přímo na webech aerolinek lety jejich partnerů a dokonce vlastní lety v kombinaci s lety jejich partnerů? Buď byl autor při psaní unavený nebo vidím něco co neexistuje, případně tím chtěl autor říci něco jiného, než si myslím...

Avatar uživatele
Kryštof Hájek
před 3 lety

Místo "vždy" by se hodilo spíš "často". Zkrátka vyhledávače nabídnou násobně větší množství kombinací.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 3 lety

Slovo "hodilo" bych úplně nepoužil, "vždy" je prostě zavádějící nesmysl, i když vyhledávače najdou mnohem víc kombinací.

Mimochodem, přes ten slavný vyhledávač od Jančury (konkrétně tedy na tomto webu 😉) jsem minule málem nekoupil 2 letenky, protože v něm chybí spousta letišť. Nakonec jsem našel nějaké jiné, které kupodivu v databázi bylo (protože jsem nechtěl nakupovat u nějakého pochybného prodejce). Dalo by se s tím něco dělat nebo mám "napsat řediteli"? 😂

Avatar uživatele
David Eiselt
před 3 lety

Letiště přidáváme podle žádostí no :) co tam máš za exotiku?

Vždy, mohdy, někdy... je to jedno. Wizz Air ti jiného dopravce nenabídne :) záleží na úhlu pohledu. Nic není absolutní a znovu připomínám, neřešíme expertní znalosti a nepíšeme diplomku. Tohle je základ, který otevře oči 99 % populace. Je jasné, že tady teb poměr těch, co se vyznají bude jiný, ale stále píšeme hlavně pro ty, co se příliš nevyznají.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 3 lety

To je sice hezké, ale nevidím důvod, proč mást ty, kteří se nevyznají, tvrzením, že něco je vždy nějak, když to tak většinou není. 😉 Tento článek snad není jenom o nízkonákladovkách a i když tyto provozují opravdu hodně letů, je nízkonákladových aerolinií snad stále ještě početně mnohem méně než klasických, nebo se pletu? Právě proto, že nic není absolutní, bych se slovu "vždy" vyhnul... Když si tu začátečník přečte, že ""Nespoléhejte pouze na web konkrétní aerolinky. Vždy vám nabídne pouze vlastní lety, nikoli lety svých partnerů či snad konkurentů. Co hůř, nenabízí ani lety v kombinaci s ostatními aerolinkami, na něž můžete narazit v klasických vyhledávačích." a pak se podívá na web nikoli nízkonákladovky, ale klasické aerolinky, a tam najde normálně codeshare lety a kombinace, co si pomyslí? A jak mu to přispěje k lepšímu pochopení problematiky? Přitom tam stačilo místo "vždy" napsat "někdy" anebo výslovně uvést, že je řeč o nízkonákladovkách (i když v tom případě by nedávalo smysl slovo "partnerů", ledaže by např. již zmiňovaný Wizzair nějaké měl, čehož jsem si tedy zatím nevšiml 😁). BTW dalo by opravdu o tolik víc práce přepsat ten krátký odstavec, aby byl pravdivý a nezavádějící, než sem psát výmluvy o diplomce? 😉

Pokud jde o přidávání letišť, jakou formu má mít ta žádost? Už jsem několikrát žádal, ale asi špatně. 😁 Obecně řečeno chybí spousta letišť v Jižní Americe, Africe, Číně, ale i pár japonských a hromada kanadských, další jsem nezkoumal. Někde ve fóru jsem před časem vylepil seznam, no aspoň k obveselení publika posloužil. 😂

Avatar uživatele
eda
před 3 lety

Kamo... najdi si holku.

Avatar uživatele Petr76
Petr76
před 3 lety

Jox: Každé zobecnění je ošemetné, nicméně co se autor snažil - poněkud lopotně - sdělit je, že pokud půjdeš na web Delty, tak ta ti poskládá letenku výhradně z letů pod číslem DL, zatímco vyhledávač nakombinuje lety pod číslem KL, AF i DL byť se může jednat o fyzicky stejný itinerář.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 3 lety

Jestli měl na mysli tohle, tak to napsal opravdu hodně lopotně. :) A já se zase snažím sdělit, že pokud to má začátečník pochopit, tak to musí vypadat jinak...

Avatar uživatele
David Eiselt
před 3 lety

Máš na webu Emirates ostatní aerolinky? Nemáš :) O tomhle je řeč... Co je těžkého na tom to pochopit a nerýpat do detailů, které jsou naprosto irelevantní k tématu?

Avatar uživatele J0x
J0x
před 3 lety

Zřejmě to nebude napsané až tak srozumitelně, jak sis myslel. 😉

Avatar uživatele
Leoš Literák
před 7 měs

Hledal jsem přímé lety Praha - JFK a KLM ani Air France je nenašlo. Přímo na Delta už jsem našel varianty, že jeden směr byl přímý, ale druhý s přestupem. Cena však byla vyšší, než jsem našel přímý let oběma směry na Pelikánovi. Čím to je? Proč je aerolinka nenabízí, zatímco zprostředkovatel ano?

Avatar uživatele
Patrik
před 3 lety

Ja by som len chcel dať do pozornosti tieto 2 vety z článku:

"Pokud Gotogate prodává letenku, za níž zaplatí 2.000 Kč letecké společnosti, pouze za 1.943 Kč, na čem asi tak může vydělat…?

Stačí použít selský rozum."

Môžu zarábať napríklad na reklame. Facebook a instagram sú tiež bezplatné a profitujú.

Avatar uživatele
Kryštof Hájek
před 3 lety

Gotogate a podobní obvykle žádnou reklamu na svých webech nemají. Resp. maximálně na svoje přidružené služby, které se snaží vnutit při koupi letenky, o čemž je vlastně velká část tohoto článku.

Avatar uživatele
Tomáš Cibulka
před 3 lety

Dlouhodobě mám dobré zkušenosti s nákupem přes Student Agency (v konečném důsledku i nákup "tady" jde přes ně, pokud se nemýlím...). Cena konečná, žádné peníze navíc za platbu. Ceny jsou obvykle všude víceméně stejné, ať už je to web společnosti nebo jiné agentury, tak se liší jen ve stovkách. Ochota řešit i zpětně platbu (například po zaplacení kartou pak možnost dodatečně použít voucher a vrátit část peněz na kartu, což není rozhodně samozřejmost) a taky v případě změn v zakoupených letech o nich docela poctivě informují. Samozřejmě letenky low-costů kupuji na přímo, stejně tak některé exotické lokální přelety přes lokální agentury.

Avatar uživatele
Sue Ellen Ewing
před 3 lety

Jak jsou ostatní články celkem objektivní, tak tento mi přijde dost tendenční je to spíše PR nebo reklama na vlastní prodej.

Cena letenky je pro každého taková jakou si umí najít a jakou reálně zaplatí. Pro základní orientaci stačí porovnávač - např. Skyscanner, kde u té Paříže (víkend v září s ČSA) vidím u 13-ti prodejců ceny od 2039 czk do 2754 czk, tj. rozdíl přes 700 czk, tedy až 35% u jednoduché letenky bez přestupu na které není moc co zkazit. A do té Paříže se většinou jezdí ve dvou...

Avatar uživatele
David Eiselt
před 3 lety

Naděždo, čekal jsem spíše třídní boj, než imperialistické obhajování soukromníků :)

Jak píši, nemáme „vlastní prodej“, jen jsme svěřili důvěru tam, kde cítíme nejlepší služby a stojíme za nimi tím, že jsme si obrandovali vyhledávač.

Můžeme Student Agency kliknutím myši změnit na Expedii, Kiwi či snad eSky nebo Gotogate – všichni nám umožňují generovat provize a pokud jde o hru s čísly, můžeme mít mnohem zajímavější provize u jiných prodejců. Ale prostě se nechceme ztotožňovat s těmito praktikami, kdy musíš myslet na spoustu dalších věcí u nákupu letenky jen proto, aby tě někde neojebali...

Avatar uživatele
Sue Ellen Ewing
před 3 lety

O to vůbec nejde, pokud máš provize z prodeje letenek přes tyhle stránky od jednoho prodejce, tak zároveň nemůžeš být objektivní k napsání nezávislého článku o tom kde hledat nejlevnější letenky, protože jsi sám závislý na těch provizích.

Pokud je to napsáno tak jak je, tak stačí doplnit PR, nebo reklama, je to tak OK a každý má jasno - Marta na to upozorňovala už včera, ale smázli jste to.

Pokud to měl být objektivní článek, tak se to prostě nepovedlo. Upřednostňuješ tam v hodnocení svého smluvního prodejce a marginalizuješ rozdíl v ceně letenky (700 czk, 35%) jako pár korun pro které se to nevyplatí, protože vlastně letenka stojí všude stejně a úsporu (která se u longhaulů pohybuje i kolem 2.000 czk/os.) ti nabídnou jen nekalí prodejci, což prostě tak objektivně není.

Avatar uživatele
Kryštof Hájek
před 3 lety

Objektivně to samozřejmě tak je. Však píšeme, že tito prodejci cílí především na nezkušené cestovatele, kteří sice vidí letenku levnější o 2 tisíce, ale ve finále si ve většině případů zkrátka naklikají další služby vysoce převyšující celkovou cenu, kterou by zaplatili jinde. Pokud by to tak nebylo, 99% těch prodejců nepřežije týden... Samozřejmě kdo kupuje letenky několikrát do roka a má několik různých typů kreditních karet, pak může zaplatit míň. Takových lidí ale je, ač se ti to nemusí zdát, protože se k nim sám/sama řadíš, naprosté minimum. Takže to můžu říct i z opačné strany - marginalizuješ rozdíl třeba 1 000 Kč, kterou nezkušený člověk zaplatí navíc koupí "levnější" letenky.

Avatar uživatele
Sue Ellen Ewing
před 3 lety

Nemarginalizuji žádný rozdíl a nepropaguji žádného prodejce, jen hodnotím objektivitu článku.

V tomto případě je to stejné, jako kdyby soudce ve sporu byl zároveň i advokát protistrany. Rozsudek nelze v tomto případě považovat za objektivní.

Avatar uživatele
Petr
před 3 lety

Jen by mě zajímalo, zdali autor ví o tzv GDS. Pokud daná agentura/prodejce letenek používá tento systém, tak je šance, že letenku může nabídnout levněji, než přímo doprace na vlastních stránkách. Není to tím, že by agentura/přeprodejce letenku dotoval, ale tím, že tato letenka není dostupná na webu letecké společnosti.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 3 lety

Ahoj Petře, nějak netuším, o čem mluvíš.

Bavíme se o tom, že by aerolinka nenabízela svou letenku u sebe na webu, ale jen prostřednictvím GDS? Proč by to proboha dělala? :) Jestli myslíš kombinace letenek s vícero dopravci, tak to v článku zmiňuji velmi důrazně.

Avatar uživatele
Petr
před 3 lety

Protože takhle to v realitě funguje. Pracoval jsem v Lufthanse a v Deltě. Přes GDS (např. Galileo, Amadeus, atd.) si normálně sám člověk rezervaci nevytvoří, musí to jít přes prostředníka. Pokud si člověk sám zakoupí letenku u dopravce, tak nebude přes GDS. To ovšem již neznamená, že cena přes GDS musí být nutně vyšší. Často se právě stává, že cena letenky je pro koncového zákazníka takto levnější.

Nemluvím o kombinaci letenek s vícero dopravi. Opravdu doporučuji něco nastudovat o tomto systému a nepsát nepřesné informace, že letenka u dopravce je nejlevnější a pokud není, tak ji přeprodejce prodavá pod cenout. Takto to ve skutečnosti opravdu nefunguje.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 3 lety

Nikde netvrdím, že letenky skrze GDS budou vždycky dražší, ale že stojí stejně jako přes web aerolinky a liší se jen v případném fee.

Jestli aerolinka do GDS nahrává levnější letenky, než sama u sebe prodává, tak ok... Může být, ale v životě jsem se s tím nesetkal a nechápu, proč by to dělala :) Ten trend je spíš opačný, kdy se přidává skrze GDS ještě další poplatky.

Avatar uživatele
Petr
před 3 lety

Ještě bych doplnil, že „Pozorný čtenář už ví, že všichni prodejci mají stejně drahé letenky...“ není tak úplně pravda. Pokud daný prodejce nemá tedy přístup rezervovat přes GDS (ne všechny cestovní agentury mají) či nespolupracuje s partnery, kteří přístup mají, tak nebude mít stejně drahé letenky jako prodejce/agentura, která tuto možnost má.

Chápu, že to může znít mírně komplikovaně, osobně jsem o tomto systému a jak vlastně vše ohledně letenek funguje nevěděl do doby, než jsem začal pro výše zmíněné aerolinky pracovat a poté pracovat přímo s tímto systémem.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 3 lety

Určitě je spoustu cest, jak článek rozporovat. Třeba speciálními akcemi pro určité agentury nebo regionální promo akce.

Cílem ale nebylo vytvořit diplomovou práci, nýbrž poukázat na základní problematiku a vnést trochu osvěty do toho, proč Pelikán není levnější než Letuška.

Avatar uživatele
Petr
před 3 lety

Článek je to super, celkově stránky mám moc rád a poskytují „nováčkům“ spoustu užitečných informací. Jen jsem chtěl doplnit, že situace není tak jednoduchá. Opravdu nejde o promo akce, apod. Je jde o jiný způsob prodeje letenek, o kterém obyčejný člověk, který v daném průmyslu nepracuje nemá vůbec ponětí. Což někdy právě vede k mírně zkresleným informacím.

bottom line: pokud daná agentura/prodejce má přístup na GDS, tak není nic neobvyklého, že letenka bude levnější přes tohoto prodejce, a to i s jeho marží, než přímo na webu aerolinky či jiného prodejce, který přístup na tento systém nemá.

Avatar uživatele
Michael
před 3 lety

Ano, letenky nekdy na GDS levnejsi nez na strankach jsou - viz etnicke tarify nebo proma pro dane cestovky... delava se to docela bezne.

Avatar uživatele
David
před 3 lety

Jednou jsem letel s Ryanair do Londyna, koupeno pres Kiwi. Rezervace sedadel, ktere jsem udelal a zaplatil, mi zrusili par hodin pred odletem, penize mi sam od sebe samozrejme nikdo nevracel. Na Kiwi infolince si me prehazovali jak horky brambor a nikdo se se mnou česky nebavil (coz mi nedela problem, ale u ceske firmy bych to tak nejak cekal...). Cestou zpatky mi opet par hodin predem zrusili rezervace poloviny sedadel... po navratu jsem musel vymahat penize zpet od Kiwi, dockal jsem se samozrejme jenom casti. Kiwi uz nikdy. Jiny pripad se stal zase Maxi Habancovi, kdy zaplatil za zavazadlo pres Kiwi, ale na letisti zjistil, ze zaplaceno neni. Opet vymahani penez pres Kiwi... coz je presne vec, kterou chces na dovolene resit...

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
před 3 lety

To je porad dokola - nekupovat u Kiwi, ale primo na webu Ryanu...

Avatar uživatele
David
před 3 lety

Ja jsem koupil levnejsi letenky s Volotea pres kiwi.com, nez primo na Volotea., tak myslim, ze to neplati vzdy? :-/

Avatar uživatele
Kryštof Hájek
před 3 lety

To se právě ten článek snaží vysvětlit. Cena letenky je daná, v tomhle případě ji stanoví Volotea, Kiwi letenku může maximálně zadotovat (tedy prodat se zápornou marží) a spoléhat na to, že vydělá na případných dalších poplatcích, které ve finále převýší (přidání zavazadel, výběr míst, pojištění, atd. atd.) cenu letenky přímo na webu Volotea. Zrovna koupě přes Kiwi je často dost riskantní počin...

Avatar uživatele
cali
před 3 lety

Nakonec se bude smát Oliver:)

Avatar uživatele
David Eiselt
před 3 lety

Raději bych si tu rezervaci zkontroloval, že je platná... Nemyslím si, že by Kiwi letenky dotovalo. Spíš bych vsadil i na to, že pracovali s neaktuální cenou a buď ti to tedy omylem koupili na své náklady, nebo rezervace neexistuje.

Avatar uživatele
David
před 3 lety

Rezervace je potvrzená na kiwi.com, tak předpokládám, že je to OK. Je nějaký způsob, jak rezervaci přes kiwi zkontrolvoat přímo u Volotea? Co mě na kiwi zarazilo, tak že není možné vybrat sedadla u letu Vídeň - Bilbao (letí nás více vč. dětí a chceme sedět spolu) - je tam informace, že to mám řešit následně na letišti :-/

Avatar uživatele
David
před 3 lety

Jinak jsem předtím hledal přímo na Volotea a ta nižší cena byla způsobena spíše tím, že kiwi kupuje zřejmě letenky jednotlivě (hádám). Abych to vysvětlil - letí nas 5 a Volotea má nějaké výhodnější ceny do 4 osob a pro větší skupiny jsou o něco vyšší ceny. Pokud bych chtěl ušetřit, tak bych letenky na Volotea musel kupovat na 2x (resp. dostal bych se skoro na stejnou cenu jako na kiwi).

Avatar uživatele
Michal
před 3 lety

Čert vem stovku sem, stovku tam, ale přes Kayak se mi občas povedlo vyhledat letenku (tedy kombinaci multi city letů) např. na eDreams apod., kterou jsem jinde nenašel, prostě to ty jiné vyhledavače vůbec nenabízely. A to je pak otázka, jestli takový nákup risknout. Nicméně, z českých luhů a hájů se mi na to občas osvědčilo hledat letenky přes Fractal. Ten jejich systém sice neni moc sofistikovaný z hlediska filtrování výsledků, ale zas pomocí nastavení parametrů umí hledat i dobře skryté letenky.