Letištní VIP salónky: jak na vstup zdarma v Praze a Vídni

Napsal

Chystáte se na dovolenou a chtěli byste čekání na letišti posunout o level výš? Využijte VIP salónků, které nabídnou tichou oázu klidu uvnitř rušných letišť. O tom co přesně nabízí a jak se alespoň v Praze a Vídni dostat do salónku zadarmo jsou již následující řádky..

Výhody, nevýhody a co vlastně od salónku očekávat

Co lze očekávat od letištních salónků? Mimo již zmíněného klidu a ticha se můžete těšit na all-inclusive občerstvení - to je téměř v každém salónků zdarma. K pití je vždy alespoň standardní výběr v podobě koly, spritu, sodovky, džusů a kávy. Zvykem bývá i základní nabídka alkoholických nápojů, kde nechybí vína, piva, šampaňské nebo silnější destiláty - samozřejmě stále co hrdlo ráčí a bez doplatku. Je však na místě i zde pít s Mírou a vyhnout se zbytečným nepříjemnostem při nástupu do letadla. Nechybí ani něco k zakousnutí. Na výběr mohou být nejrůznější druhy salátů, baget, sušenek a dalších slaných dobrot k pitivu. Lepší salónky nabídnou i teplé občerstvení, zákusky či ovoce.

Mezi další bonusy zcela jistě patří wifi připojení, místní i anglické deníky či magazíny a internetové koutky. Třešničkou na dortu je pro mnohé z nás přímý výhled z oken na letištní plochu, kdy v pohodlném křesle můžeme pozorovat cvrkot po ploše. Na některých místech je nabízena i možnost využití sprch, většinou jsou však zpoplatněny.

A nevýhody? Mezi ty bych uvedl jen fakt, že vstup do salónků je zpoplatněn. Obyčejně se platí mezi 25 - 35 eury. Pokud ale máme při přestupu pár hodin času, řekněme 4 a více, již se vyplatí na úkor nákladů za občerstvení v restauracích a fastfoodech zauvažovat nad vstupem právě do VIP salónku a za přibližně stejnou cenu čerpat veškeré výhody, které nabízí. Někdy není nutné platit ani za vstup, viz. níže.

Vstup do salónků na letišti v Praze a Vídni zdarma ke kreditním kartám

Od 1.5.2016 je vstup zpoplatněn 450 Kč - pokud se registrujete do programu Master Card Priceless Specials, dostanete zpět 350 Kč.

Možná jste dosud nevěděli, že i vaše banka umožňuje zřízení kreditní karty MasterCard World, která vám umožní volný vstup do salónků v Praze a Vídni. Stačí přitom jen požádat o vydání a na letištích máte dveře otevřené. Nezapomeňte ale, že kreditní karty jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem - více o problematice kreditek např. na mesec.cz. Které banky vydávají kreditní karty MasterCard World s možností volných vstup do salónků a jaké jsou podmínky pro jejich vydání a vedení? To ukazuje tato přehledná tabulka:

přejeďte myší pro zvýraznění dané karty

Banka Karta Cestovní pojištění Poplatek Vedení zdarma? Výhody
CITI Life Ne 50 Kč 1x platba za měsíc 2% z nákupů, 4 dodatkové karty, 2.000 Kč*
MALL.cz Ne 50 Kč 1x platba/měsíc 2% z nákupů, 2.000 Kč voucher do Mall.cz
Billa Ne 50 Kč 1x platba/měsíc 1% z nákupů, 3% z nákupů v Bille, 4 dodatkové karty
ČSA Ano 209 Kč - 4 míle do OK Plus za 100 Kč, 20.000 mil vstupní bonus
Raiffeisen Style Ne 59 Kč k tarifu eKonto komplet (129 Kč/m) 2% z nákupů, dodatkové karty
DeLuxe Ne 129 Kč k tarifu eKonto komplet (129 Kč/m) + obrat 10tis./m 2% z nákupů, dodatkové karty
ČS World Ne 59 Kč - 1% z nákupu, 2% z nákupu v zahraničí, 3 dodatkové karty
CSOB World Ne 50 Kč min útrata 5tis. 1% z nákupu, 1 dodatková karta
Platinum Ano 350 Kč - Priority pass**
KB A Karta Ne 59 Kč min útrata 3tis. -
Lady karta Ne 59 Kč min útrata 3tis. -
Unicredit MM Standard Ano 70 Kč pro Senator a HC status 3 míle za 100 Kč do Miles&More +2.000mil vstupní bonus, PP***
MM Gold Ano 170 Kč pro Senator a HC status, ke kontu Premium (obrat 50tis./m) 5 mílí za 100 Kč do Miles&More +4.000mil vstupní bonus, PP**
Agip Ano 40 Kč min útrata 3tis. PP**
ZUNO Platinová Ano 128 Kč - -

*bonus 2.000 Kč na nákupy je platný pro karty vydané do 30.09.2014., **zdarma je pouze základní členství v ceně (89€ - viz. níže), ***možnost členství Priority pass za 500 Kč/rok (standardní cena 89€)

Kterou kartu tedy zvolit?

Obecně říkám, máte-li již nějaký účet u předchozích bank vedený, zažádejte o kartu u své banky. Tedy za předpokladů, že jste s ní spokojeni a nenecháváte přechod k jiné bance na Yindy.

Nemáte u dané banky účet nebo chcete zvolit tu nejlepší variantu pro všechny? Pak vyberte Citi.

Citi si u mne získala prvenství právě kvůli možnosti bezplatného vedení. Jednou za měsíc zaplatíme rohlíky v obchodě a máme měsíční poplatek zpět. Důležité je si poslat peníze na účet aby nebyl náš stav v mínusu a tím neměli u banky úvěr. Po bezplatném roce můžeme kartu zrušit a znovu o ni zažádat nebo banku přemluvit k odpuštění poplatků i v roce následujícím. Kdo se nezeptá, nic nemá. Bude-li vaše měsíční útrata vyšší jak 2.500 Kč, máte zpět na 2% bonus 50 Kč, což pokryje vedení účtu.

Budete-li sjednávat kartu u společnosti Citi, můžete podpořit i tento projekt objednáním karty skrz našeho partnera Sfinance.cz/kreditni-karty >>.

Proč dodatkové karty? Vstup zdarma je umožněn pouze držiteli karty, proto pokud cestujete s partnerem, musíte mít oba dva svou vlastní kartu.

Jaké salónky jsou k dispozici?

Kartu pro vstup lze uplatnit pouze v salónku MasterCard lounge na Terminálu 1 pražského letiště, který je určen pro odlety mimo Schengenské území. Pokud je i přesto váš odlet z Terminálu 2, stále je možné projít s pasem na terminál 1 bez nutnosti odletu z tohoto terminálu. Většina celníků letenky nekontroluje a pokud ano, zkuste výmluvu v podobě doprovodu známých. V opačném případě budete jen nasměrováni na Terminál 2.

Vstup zdarma platí pouze pro držitele karty / dodatkových karet. Doprovod platí sníženou cenu vstupného, a to 450 Kč.

Aktualizace: od května 2016 je vstup zpoplatněn na 450 Kč a v případě registrace do Priceless Specials, se vrací 350 Kč.

Ve Vídni můžeme na tyto karty využít salónky SKY lounge a Jet lounge.

Doplnění: do MasterCard salónku můžete vstoupit taktéž s dalšími prémiovými kartami MC Gold a a MC Platinum.

U ČSA za 5.000 mil volný vstup pro jednu osobu

Pravděpodobně jeden jediný dosažitelný bonus v rámci věrnostního programu českých aerolinií je vstup do VIP salónku ERSTE (T2) nebo MasterCard (T1). Ten obdržíte pouze za 5.000 mil, z toho prvních 2.000 mil získáte za registraci do programu a další 1.000 mil za každou rezervaci letenky skrz portál csa.cz.

Vstup zdarma ke každé cestě v byznys nebo první třídě a pro FFP

K tomuto není téměř co dodat. Snad jen, že ceny za letenky v byznys třídách jsou téměř vždy mimo realitu idey levného cestování. Pokud létáte často, jistě sbíráte míle do FFP - frequent flyer programů. K dosažení zajímavého statusu mnohdy nestačí ani 2 dálkové lety, výjimkou může být program ve Star alliance od Aegean airlines.

Ideální společník pro časté cestovatele - Priority pass

Priority pass je globální karta speciálně určena pro cestovatele, kteří na svých cestách hledají dostatečný komfort téměř na každém letišti. S Priroty passem máte volný nebo zlevněný přístup do salónků po celém světě. Registrace je však zpoplatněna ročním členstvím, které umožňuje zvolit tři druhy:

  • Roční základní - za 89€ jste členem Priority a máte vstup do salónku pro vás a doprovod s 50% slevou
  • Roční s 10 vstupy - 224€, stejné jako základní vstupné, jen je navíc pro držitele (pouze pro něj) předplaceno 10 volných vstupů. Po vyčerpání je klasicky uplatněna 50% sleva, stejně tak pro váš doprovod.
  • Roční neomezené - 359€, ideální a zároveň nejdražší volba. Po dobu jednoho roku máte možnost neomezeného počtu návštěv všech salónků v programu, znovu s možností 50% slevy pro doprovod.
Další cena vstupu do salónku včetně slevy je 24€.

Priority pass se 4 vstupy u Erste Premier

Priority pass se 4 volnými vstupy nabízí zdarma k účtu banka Erste Premier, která zároveň nabízí vedení účtu bez plnění podmínek v rámci zkušebního půlročního období zdarma. V opačném případě je nutné plnit nadstandardně bonitní podmínky v podobě 100tis. příjmu / hotovosti 1 milionu / hypotéky nad 2,5 milionu a nutný obrat u obchodníků minimálně 100 tisíc za rok (jsou-li vaše aktiva u banky nižší než 2,5 milionů, je nutný obrat 250 tis.). Jinak je vedení účtu na měsíc za 500 Kč / 1.000 Kč. Další banky poskytují k prémiovým účtům pouhé členství v Priority pass.

Erste Premier navíc ke své platební kartě Visa Infinite umožní vstup do salónku Erste Premier lounge v Praze na Terminálu 2. Společně s držitelem karty mohou jít zdarma do salónku další 2 dospělé osoby a děti do 14 let. Novinkou od letošního podzimu bude také prestižní karta MasterCard World Elite, kterou by měli v Erste co nejdříve napojit na další salónky po evropských letištích.

Pokud máte i vy zkušenosti či další nápady k salónkové tématice, sem s nimi.

Na viděnou v MasterCard Lounge.

Sdílej článek s přáteli

132 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

zdravím a chci se zeptat-mám kartu KB mastercard PLATINUM a k ní vydanou kartu Priority Pass.Nevím však k jaké úrovni patří a jaké slonky a za jaké ceny mohu navštívit.Bohužel se mi nepodařilo kontaktovat kompetentní info ,keré by vše objasnilo. Děkuji M 776625925

Odpovědět
před 21 dny

Dobrý den, ma v Antalia na letisti Erste Premier salonek.

Dekuji

Odpovědět
před 5 měs
Tomáš

Dobrý den, chtěl bych se zeptat mám kartu od KB GOLD

Kam všude mám přístup a kolik mě to bude stát ? Děkuji

před 6 měs
David Eiselt

Dobrý den Tomáši, co je to přímo za kartu? Mastercard? World nebo World Elite?

Přidat odpověď
před 6 měs

Jsem držitelem PRIORITY PASS-trochu se v tom ale ztrácím.Mohu tuto kartu použít na vstup do salonkú v Praze a Londýně a co mě to bude stát.

před 9 měs
David Eiselt

Záleží na členství. Může stát běžný vstup nebo být i zdarma.

Přidat odpověď
před 6 měs

Dobrý den, jak je to prosím se vstupem do salonku pro držitele karty VISA Platinum od KB? Chápu to dobře, že je to od roku 2016 taky zpoplatněno?, děkuji

Odpovědět
před 9 měs
Avatar uživatele 81martin
81martin

Zdravim, da se nejak z terminalu 2 prejit do terminalu 1 MasterCard® LOUNGE Praha ? Letim mimo Eu ale pres Frankfurt :(

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele wiki
wiki

Zdravim, prešiel som si všetky ponuky bank ( na SK) a možnosti ako sa dostať do VIP salonikov a naj mi vychádza kreditná karta American Express Gold. Neviem ako v CR ale na SK ju poskytuje VUB banka za ročný fixný poplatok 133€ , ďalej už nič neplatite , teda je jedno či kartou platite alebo nie, nie je tam žiadny dalši poplatok nastavenie na čerpanie karty . Okrem poistenia pri cestovani do výšky pol melona € je na karte automaticky „Priority Pass“ – vstup do VIP salónikov na letiskách po celom svete plus paušálna cena 24€ za doprovod. Mne táto karta ( zvažujem že si ju obstarám, pretože teraz mam American Express Blue - ktorá Priority pass neobsahuje) vychádza zo všetkých ostatných ako bezkonkurenčna. U DinersClub alebo zakúpenia PriorityPass na priamo vychádza cena 4x tolko za rok aby ste mail free vstupy. A u MasterCard Gold a pod s Elite programom je zas vstup len do 2 salonikov - Vieden a Praha...to je teda dost malo nie ?? Naproti tomu dat 133€ rocne za free pass po celom svete mi pride dost zaujmava ponuka, samozrejme len v prípade ak často, teda minimálne 10x ročne letíte. V opačnom prípade je to zbytočný luxus vlastnit tákuto kartu.

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele wiki
wiki

Zdravim, ja mam obycajnu MasterCard credit STANDARD a som s nou registrovany na mastercard priceless specials. Chapem to z tohto clanku ze tato informacia sa vztahuje aj na mna ? " Od 1.5.2016 je vstup zpoplatněn 450 Kč – pokud se registrujete do programu Master Card Priceless Specials, dostanete zpět 350 Kč." A ak ano, tak to plati len na vip salon v Prahe alebo aj na Vieden ? Moc krat dakujem za opdpoved

před rokem
Mandarinka

Myslím, že nárok na vstup nemáš, viz: https://www.eliteprogram.cz/mastercard-lounge.php Vídeň by měla být stále zdarma.

Avatar uživatele roy
roy

Shrnu Vám to: Nejběžnější programy jsou Diners, Mastercard Elite, Priority Pass (pro bohaté). Všude se Vše platí, každý vstup, kromě lidí co mají miliony. Buď to máte v ročním poplatku, nebo jednotlivě. Většinou vám umožní vstup blízkých, samozřejmě za další poplatek a to většinou kolem 700 Kč vstup. Proč by taky ne, když platíte, že. Někdy se to vyplatí, někdy je lepší si zaplatit hotel za 1000 Kč. Co se týká servisu, nic extra, jídlo jako fast food, pití ok. Zapomeňte na srovnání se salonky Business tříd nebo prvních tříd, je to jako kolo a Mercedes. Vše mám vyzkoušené, používám Diners. 1500 Kč ve dvou, 3000 Kč ve 4ch se vyplatí časově jak komu.

Odpovědět
před rokem
mirjur

Asi hloupá otázka, ale můžete mi vysvětlit, kde konkrétně se ty salonky na letištích obvykle nacházejí? Už jsem byl na spoustě letišť, ale nikdy jsem si žádné místností označené jako salonek ani směrovky k ní nevšiml. Je fakt, že obvykle jen rychle projdu od bezpečnostní kontroly k bráně, nemívám 4 hod času na zkoumání prostor, ale stejně... Běžná restaurace, duty free, WC, čekárny - nemám pocit, že by tam bylo ještě něco dalšího. :-)

před rokem
Avatar uživatele vitekkrivan
vitekkrivan

https://www.prioritypass.com/ tady to mate, jsou tam vsechny salonky-je to opravdu skvele (mam Erste Premier s Priority Pass zdarma). V Praze na T2 je vstup primo v hale a prochazite SOUKROMYM odbaveni - to je opravdu vynikajici a salonek je vysoce kvalitni

Avatar uživatele Hanka.Zelenkova
Hanka.Zelenkova

Ahoj, mám kartu od erste premier (visa infinite) a ted se chystáme s přítelem a babičkou do Paříže. Takže opravdu můžu vzít oba na kartu do pražského erste salonku? nechci je zbytečně nalákat předem, kdyby mi pak náhodou řekli, že můžu vzít jen jednoho. Jak to je aktuálně? Díky :)

před rokem
David Eiselt

Ahoj Hanko, Ano - na Terminálu 2 (odtud teď poletíte) máš vstup pro sebe a 2 další osoby. Na Terminál 1 pro sebe a 4 další jako doprovod.

před rokem
Avatar uživatele skatea
skatea

Jsi si jistý tím vstupem pro další 2 osoby? Na jejich stránkách jsem našel tohle :/ "Do Erste Premier Lounge mají přístup klienti Erste Premier po předložení jakékoli platební karty s logem Erste Premier (ČS Premier) vstup automaticky zdarma. Vstup zdarma mají také jejich děti do 12 let. Vstup pro doprovod klientů je umožněn po vyplnění vstupního poukazu za poplatek 720,- Kč, který bude stržený z platební karty klienta. Pokud doprovod klienta vstoupí do služby Erste Premier, bude klientovi uhrazená částka za vstup připsána zpět na účet." (http://www.erstepremier.cz/banka/appmanager/portal/csp2?_nfpb=true&_pageLabel=csp2_osp&docid=premier/cs/sc_12446.xml)

před rokem
David Eiselt

Ahoj, toto je nová informace, asi 14 dní v platnosti. Mě bylo řečeno v salónku, že zdarma mají vstup pouze rodinný příslušníci (takže omezení jen na děti je ještě vtipnější).. T1 salónek by měl být stále beze změny.

Avatar uživatele pav
pav

Pro karty World a Gold je od května salonek v Praze zpoplatněný....

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele nesmysly
nesmysly

Vzhledem k tomu, že Citi prodalo segment karet ( http://www.citibank.cz/czech/gcb/personal_banking/czech/static/prodej_qa.htm ), tak už se Citi karty nevydávají...

před rokem
David Eiselt

Díky, máš info o tom, které karty se vztahují pro vstup do RB salónku?

Avatar uživatele 2schnauzer
2schnauzer

Manžel má Priority pass. Teď budeme mít 6 hodin ve Frankfurtu a tak to chceme využít. Našla jsem všechny možné údaje, le nepochopila jsem, kolik se vlastně platí. Za manžela, držitele, manželku a chtěli bychom vzít naše 2 spolucestující. Poplatek se dá platit cash? Ne jen kartou? Díky. Cestujeme hodně, ale v tranzitu jsme minimálně, jen tentokrát to nevyšlo.

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele lib12345
lib12345

Dostanu se do lounge v Praze i se 7-letým dítětem zdarma? Mám Citi life a jedu do UK. Na webu letiště je psané dítě do 3 let zdarma. Ale co starší?

před 2 lety
David Eiselt

Starší jsou za poplatek dalšího hosta. Dle vaší karty zřejmě klasická cena.

před 2 lety
Avatar uživatele literakl
literakl

Zkusit to můžeš. Pracovnice jsou jen lidi, někdy přimhouří oko.

Přidat odpověď
před 2 lety
Avatar uživatele jerry2556
jerry2556

Ahoj, bylo tady už hodně napsáno ohledně tranzitu z T2 do T1. Jak to je opačně? Za pár dní letím z T1 ale mám Visa Infinite, tak bych chtěl projít na T2 a zpátky. Jak funguje tranzit a nebudou problémy při cestě z T2 zpátky na T1? Děkuju, za skvělou práci ;-)

před 2 lety
David Eiselt

Běž po červeném koberci nahoru a tam by měla být security příznivější.. Jinak si zavolej do banky ať ti dají MC Wordl Elite.

před 2 lety
Avatar uživatele jerry2556
jerry2556

Díky, snad to projde a budou na mě hodný :-D

Přidat odpověď
před 2 lety
Avatar uživatele Karelmuc
Karelmuc

Oprava: Lounge.

Odpovědět
před 2 lety
Avatar uživatele Karelmuc
Karelmuc

Jsem držitelem MC world + Elity.Má vstup do salonku Lounech zdarma i manželka?

před 2 lety
David Eiselt

Karle, jakou přesně máte kartu? MC World Elite umožňuje vstup vám + 4 hostům.. Klasická MC World pouze vlastníkovi karty.

Přidat odpověď
před 2 lety
Avatar uživatele peto27
peto27

chcem sa opytat, ak mam Debit GOLD MasterCard - mam narok na pouzitie salonikov? Niekto mi vravel ze to plati pri kreditkach. A este otazka: mozem tie saloniky vyuzit len ak mam naslednu letenku v ten den z letiska, alebo je to mozne aj ked v ten den nikde neletim, ale som dajme tomu prave priletel? Jasne ze tie, ktore su za kontrolou - tak tam sa nedostanem. Ktore su vlastne dostupne este pred letiskovou bezpecnostnou kontrolou?

Odpovědět
před 2 lety
Avatar uživatele jeremy.tichy
jeremy.tichy

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se dostanu s Erste do MC lounge i s doprovodem zdarma. Mám od nich ty 4 volný vstupy a Visa Infinite kartu. Na podzim letíme s partnerkou z T1 ale nevím, jestli ji se mnou pustí zadarmo. Díky moc, fandim vám =)

před 2 lety
David Eiselt

Zdravím, nechte si vystavit ještě jednu kartu Mastercard World ELITE. Budete mít vstup na T1 pro sebe a další 4 osoby zdarma, na klasickou Visa Infinite vás nepustí - ta platí pro T2. Volné vstupy, které jste obdržel k priority passu, si nechte na zahraniční letiště.

před 2 lety
Avatar uživatele jeremy.tichy
jeremy.tichy

Díky za odpověď! Ať to šlape :)

Přidat odpověď
před 2 lety
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Přečti si také ...

Čtení na 3 minuty
Pozor, kde kupujete letenky aneb Jak jsem přišel o 44 €
napsal David Eiselt 2018-02-13 19:35:00 13 komentářů

Píše se datum 9. července 2017, kdy se ve spárách internetu objevuje tzv. error fare v podobě letenek v byznys třídě z Mnichova do Tokia na palubách Alitalia s neodolatelnou cenovkou 12.200 Kč. Háček…

Čtení na 1 minutu
Ryanair expanduje do Jordánska, Prahu spojí s Ammánem
napsal Lukáš Horák 2018-02-04 10:48:00 16 komentářů

Co ještě před pár lety bylo těžko uvěřitelným snem, se stává skutečností. Ryanair pokračuje v expanzi na Blízký východ. Nově zavádí 14 pravidelných linek do jordánského Ammánu a Akaby z několika…

Čtení na 8 minut
Přestup v Číně a tranzitní vízum zdarma
napsal Kryštof Hájek 2018-01-20 18:44:00 16 komentářů

Rozmach čínských aerolinek v posledních letech s sebou přináší nižší ceny z Evropy do Austrálie i jihovýchodní Asie. Někdy se ale kromě finanční úspory objeví nejasnosti s tím, zda přes…

Čtení na 1 minutu
Wizz Air zavírá bázi na pražském letišti Václava Havla od 14.6.
napsal David Eiselt 2018-01-19 13:43:00 21 komentářů

Nízkonákladové aerolinie Wizz Air dnes oznámily ukončení provozu letové báze na pražském letišti ode dne 14.6.2018. Společnost jako důvod uvádí přesunutí letadla do míst s větší poptávkou. …

172 dalších článků