Pokud vás čeká první let v životě s přestupem, nejčastěji asi budete uvažovat o tom, jak to zařídit s odbaveným zavazadlem. Musím se o něj při přestupu postarat sám nebo mi ho aerolinka sama přeloží? A co když mě čeká dlouhý přestup a já bych rád měl zavazadlo u sebe? Odpovědi na nejčastější dotazy jsme sepsali v tomto článku. 

Pokud vás zajímají i jiné obtíže při přestupu, podívejte se také na náš článek Vše o přestupu na letišti

Kdy mi automaticky přeloží zavazadlo

Abyste se o zavazadlo nemuseli starat, musí váš přestup být garantovaný. To znamená, že všechny lety musí být koupeny naráz, na jedné letence. Nezáleží přitom na tom, jestli letíte s jednou nebo více různými společnostmi, nezáleží ani na počtu přestupů. Pokud prodají všechny lety dohromady, znamená to, že mezi sebou spolupracují a zavazadlo si předají. 

O zavazadlo se tedy ve většině případů nestaráte. Odbavíte ho na prvním letišti a vyzvednete až v cíli cesty. Obecně si zavazadlo nemusíte při přestupu vyzvedávat, pokud vás čeká: 

 • Čistě mezinárodní přestup (přiletíte z jednoho státu a odlétáte do jiného, například Praha – Frankfurt – New York)
 • Čistě vnitrostátní přestup (během celé cesty neopustíte území státu, například New York – Chicago – Los Angeles), 
 • Přestup z vnitrostátního na mezinárodní let (například Miami – New York – Praha). 

Pokud by náhodou nastal případ, kdy vám aerolinka zavazadlo nepřeloží, vždy takovou informaci dostanete už při odbavení na prvním letišti. Ve výše uvedených příkladech se to však děje naprosto výjimečně. 

Kdy si zavazadlo musím přeložit sám 

Existují však případy, kdy i při nákupu jedné letenky s garantovaným přestupem si během něj budete muset zavazadlo vyzvednout a sami ho znovu odbavit.  

Asi nejčastějším případem je přestup v USA, Kanadě. Ať už přestupujete z mezinárodního na vnitrostátní let, nebo jen přes USA či Kanadu letíte do jiné země (třeba Praha – New York – Dominikánská republika), po průchodu přes imigrační kontrolu vždy musíte zavazadlo vyzvednout na pásu, přenést ho k přepážce „Connection Flights“, která bývá umístěna hned po východu z tranzitní zóny, a zde ho znovu odevzdat. Pokud přestupujete z vnitrostátního na mezinárodní lety (např. Vancouver – Toronto – Londýn), pak se o zavazadlo starat nemusíte.  

Druhým nejčastějším případem je přestup z mezinárodního na vnitrostátní let ve většině zemí světa (s výjimkou cest po EU a Schengenském prostoru). Imigračním procházíte téměř vždy na prvním letišti v dané zemi, musíte s sebou tedy vzít i zavazadlo, projít pasovou kontrolou, vyzvednout zavazadlo, projít celní kontrolou a kufr znovu odbavit. Při cestách po EU a Schengenu bude vaše zavazadlo odbaveno až do cíle vždy. 

Třetím příkladem je transfer mezi různými letišti. I když máte všechny lety na jedné letence, zavazadlo si vždy musíte vyzvednout, přesunout se s ním na druhé letiště a tam ho znovu odbavit. Nejčastěji vás takový přestup čeká mezi letišti CDG a Orly v Paříži či Gatwick a Heahtrow v Londýně. 

Posledním příkladem můžou být přesuny mezi terminály, kdy ve výjimečných případech (například na letišti v Šanghaji) musíte zavazadlo vyzvednout a znovu ho odbavit. Podobná praxe ale ve světě není obvyklá.

Vždy si zavazadlo budete muset sami vyzvednout a odbavit při kombinování 2 různých letenek na vlastní pěst, a to i tehdy, pokud oba lety poletí stejná aerolinka. 

Při dlouhém přestupu nebo stopoveru 

Letenky v sobě často skrývají velmi dlouhé přestupy. V mnoha případech jsou vítané, protože během nich stihnete prohlídku města, často se hodí pro odpočinek na hotelu mezi 2 dlouhými lety. Co však se zavazadlem?  

Některé letecké společnosti vám při přestupu nad 12 hodin zavazadlo nepřeloží (nebo v případě USA neumožní ihned odbavit) a vám tak nezbude nic jiného než najít úschovnu nebo vyrazit do města i s kufrem.  

Jiné aerolinky vám automaticky zavazadlo přeloží i při velmi dlouhém přestupu, což vám však nemusí vyhovovat. Chcete se třeba převléct, použít léky, které máte jen v odbaveném kufru, apod. U odbavení můžete požádat o vyložení v místě přestupu. Vyhověno vám bude téměř vždy při přestupu přes noc a v naprosté většině i při dlouhém denním přestupu (nad 8 hodin).  

Někdy vám rovnou při odbavení dají na výběr a vy si můžete zvolit, jestli zavazadlo při přestupu potřebovat budete, nebo ne. 

Naopak při kratším přestupu vám požadavek na dřívější přeložení může být zamítnut. Příkladem, kdy vám toto odmítnutí může zkomplikovat život, je cílené vynechání posledního letu. Třeba z důvodu, že přestupní letiště máte blíž domovu než cílové. O této problematice se zabýváme v samostatném článku Vynechání letu

Při delších denních přestupech zkrátka neplatí jednotné pravidlo a vždy záleží na konkrétním trasování i aerolince.  

Co dělat, když kufr zapomenu vyzvednout 

Přestupy a imigrační kontroly můžou spoustu z vás vystresovat natolik, že okolo pásů na zavazadla projdete automaticky bez povšimnutí. S kufrem se přece setkám až v cíli. Až po východu ven si uvědomíte, že jste vlastně v USA a zavazadlo si musíte odbavit sami. Není třeba panikařit. 

Vyhledejte odbavovací přepážku (check-in) aerolinie, s níž budete pokračovat dál, předložte zavazadlový lístek (ústřižek, který dostanete při odbavení, většinou nalepený na palubní vstupence nebo pasu) a svěřte se se svým problémem. Zavazadlo vám zaměstnanci do několika desítek minut doručí. 

Pokud si náhodou svůj omyl uvědomíte až po příletu do cíle, vyhledejte hned u pásů přepážku Baggage Lost, Baggage Service Desk apod. Sepíšete protokol a vaše zavazadlo přiletí dalším letem, obvykle nejpozději do několika dnů. Žádných poplatků či pokut se bát nemusíte. 

Závěr 

Při komplikovanějších cestách s přestupy se ve většině případů o své zavazadlo během transferu vůbec nemusíte starat. Je však dobré počítat s obecnými výjimkami, kdy nesmíte zapomenout kufr vyzvednout a znovu odbavit. Pokud si nebudete jistí, vždy se informaci o tom, kam vaše zavazadlo poputuje, dozvíte u check-inu. 

Sdílej článek s přáteli

25 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Ahoj, letíme teď 11.6. z Vídně do Cancunu a máme 16 hodin přestup v Lisabonu. Budou nám vracet zavazadla nebo je přeloží ? Letíme s TapPortugal. Moc díky za info !

Odpovědět
před 12 měs

Dobrý den, mam dotaz ohledně , jednoho odbaveného zavazadla a délce přestupu 35 minut. Který nám momentálně změnili ze 2 hodin

Letíme 5. Července do Sardinie s tím že letíme z Prahy- Ženeva(Švýcarsko) a Ženeva - Cagliari.

Oba lety jsou od jedné společnosti easyJet ! Je Teda možné to stihnout s vyzvednutím a odbavením zavazadla během 35 minut?

před 12 měs
Avatar uživatele floodland
floodland

Podle mě máš asi smůlu, protože předpokládám, že to bylo prodany jako dva nezávislý lety. Za 35 minut to nemáš šanci stihnout.

před 12 měs
Martin Vícha

Tohle by bylo na krev i s příručakem. S odbaveným bez šance...

Přidat odpověď
před 12 měs
Avatar uživatele minimalakocicka
minimalakocicka

Moje sestra loni letěla na Floridu. Přestupovala v Torontu, takže si kufry musela řešit sama. Byla z toho dost nervózní, ale zvládla to! Ode mě ještě v Praze dostala na letišti krásnou visačku na kufr, aby si ho hezky poznala. Visačku jsem sehnala tady: https://www.penezenky-ahal.cz/vi...y-na-kufr/. Prý se jí moc hodila, protože s ní letěl někdo, kdo měl úplně stejný kufr, jako ona.

před rokem
divan
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 427 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-11-27T20:40:40+01:00)

Ještě že tě sestra má. Bez visačky by si třeba omylem vyměnila kufr s tím druhým pasažérem, který mohl být náhodou drogový dealer, zatknuli by ji a doteď by hnila v nějakém kanadském nebo US vězení.

Já měl nedávno taky velké štěstí: napsal mi osobní mail Mark Zuckerberg! Oznámil mi, že jsem byl vylosován na FB a když mu sdělím některé osobní údaje, tak mi pošle asi 2 mil USD jako zaslouženou odměnu. Tak jsem mu je s radostí sdělil a teď už jen čekám, až peníze přijdou na účet. Budu mít letos díky Markovi mimořádně vydařené Vánoce :-)

před rokem
Jan Vidim

:D

Dobrý den, a jak to prosím funguje když mám letenku od jedné společnosti ale jeden z letů operuje jiná? Konkrétně třeba letenka s Qatar airwais Saigon- Soul- Doha - Atény, s tím že Saigon-Soul leté Korean air a dále už pak Qatar. Jaká bývá běžná praxe musí člověk v Soulu zavazadla vyzvednout? Jde mi o to že teď kvůli koroně mě v soulu nepustí z tranzitní zóny takže hledám let kde mi zavazadla odbaví až do cílové destinace. Qatar me s dotazem odkázal na Korean a komunikace s Korejci zatím nulová :-/

před rokem
Avatar uživatele
David Eiselt

Dobrý den Lenko,

Qatar by měl létat i do Saigonu přímo z Dauhá. Ale pokud vám to nevychází s cenou, tak zavazadlo neřešte. V případě nákupu na jedné letence máte v drtivé většině zaručeno přendání zavazadla, výjimky jsou jen při přestupu v USA nebo Mexiku.

Ještě mě napadá jedna věc, a to zda nemáte letenky třeba přes Kiwi nebo jiné prapodivné prodejce, tam takové pravidlo neplatí a musíte si vždy zavazadlo přendat sama.

před rokem
Avatar uživatele Breathe
Breathe
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 193 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-06-29T11:13:35+02:00)

Korean není code-share partner Qataru (tím jsou z korejských aerolinek Asiana) a nikdy předtím jsem neviděl letenku od QR, která by zahrnovala segment s Korean. Takže si jako David říkám, jestli nemáte letenku od Kiwi?

EDIT: Tak opravdu QR nabízí kromě přímého letu ze SGN do DOH i variantu s přestupem v ICN, kdy první segment operuje Korean. Kufr byste měla mít odbavený až do ATH. Určitě se to dozvíte při check-inu v SGN.

EDIT2: Chápu to správně, že jste si letenku ještě nekoupila? Potom nerozumím tomu, proč nekoupíte přímý let SGN -> DOH -> ATH. Letět z Vietnamu do Doha přes Soul je nesmysl, je to opačným směrem.

Dobrý den,

Měl bych dotaz ohledně přestupu na letišti JFK, přilétáme na T4 a odlétáme z T7 do LAX , jakmile projdeme imigrační kontrolou, vyzvedneme zavazadla.

A nevím jestli zavazadla odevzdat na T4 na přepážce "connection flight" a nebo až na T7? Děkuji za odpověď

Odpovědět
před 2 lety

Dobrý den, chtěla sem se zeptat máme let Frankfurt-Las Vegas-Honolulu( Condor), z článku sem pochopila, že na cestu tam mít raději čas na přestup a pohovory na emigračním a dalším odbavením kufrů ale chtěla sem se zeptat jestli je reálné mít na cestu zpět jen 1hod 45 min ? Při zpáteční cestě už neodbavujeme při přestupu kufry ani není pohovor jestli chápu správně :)) děkuji moc za odpověď :))

před 2 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, při cestě zpět imigrační kontrolou skutečně neprocházíte, s kufry to tak jednoznačné není. Speciálně u letů s Condorem, resp. kombinací více společností (úsek Honolulu – Seattle jistě poletíte s jinou společností), vám můžou (ale nemusí) kufry odbavit jen do Seattlu. I tak ale 1hod 45 minut bude dostatečná doba k přestupu.

Přidat odpověď
před 2 lety
divan

Jak už tu psali jiní, zavazadla vesměs neodbaví až do cíle při letu do/z pevninské Číny s přestupem v Číně, tedy přinejmenším při změně terminálů. Např. Kunming-Peking-Praha s Hainan Airlines. Nebo Praha-Peking-Wenzhou s už nevím jakými aerolinkami.

Odpovědět
před 3 lety

Máte zkušenost s přestupem cca 16 hodin v Pekingu? Radši bych zavazadlo nechal odbavit až do Vietnamu a Peking si dal na lehko, ale abych pak ve Vietnamu nehledal zavazadlo co jsem si měl vyzvednout už v Pekingu :D

před 3 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Řeknou ti na odbavení v místě odletu. I u takto dlouhých letů bývá standardem, že zavazadlo letí až do finální destinace.

Přidat odpověď
před 3 lety

Jak to bude pokud jsem si vyhlídla let se dvěma přestupy - Praha - Londýn, Heathrow - Miami - San José, Costarica a zpět stejně? Praha - Londýn s British Airways a z Londýna dále s American Airlines. Vše na jedné letence. Pochopila jsem dobře, že do Miami se o kufr nestarám, v Miami ho musím znovu odbavit ?

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Ano, přesně tak, v Miami při cestě tam i zpět musíte kufr vyzvednout a hned ho zase odevzdat na speciální přepážce pro návazné lety.

Přidat odpověď
před 3 lety

Při přestupu v USA z jednoho mezinárodního letu na jiný zavazadlo vyzvednout netřeba. My jsme letěli Dominikánská republika (Santo Domingo) - Atlanta - Paříž a na kufr jsme dostali fialovou visačku označující transitní zavazadlo.

A pokud se pamatuji dobře, tak ani při letu Praha - Toronto - Orlando jsem kufr vyzvedávat nemusel.

Každopádně jaká je situace při konkrétní cestě sdělí agent odbavující zavazadlo.

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

To jste opravdu zavazadlo odevzdali v Dominikánské republice a viděli ho až v Paříži? Nejspíš se jednalo o nějaký výjimečný případ, protože v 99% případů při cestě přes USA musíte zavazadlo vyzvednout a znovu odbavit tak, jak je psané výše.

Přes Kanadu je pravda, že záleží na letecké společnosti, tam se tak neděje úplně vždy.

před 3 lety
Avatar uživatele
radek _5

je to různé, při cestě do Kostariky přes Atlantu směrem tam (AF) jsme marně v Alantě čekali na batožinu (byla automaticky přeložena). Při cestě přes Atlantu zpět (KLM) jsem se náhodou podíval co to leží na hromadě kousek od eskalátoru a to naskládané naše batohy. Opačným směrem od schodiště než k odbavení pro přestup, málem tam zůstaly ležet :)

před 3 lety

Ano, v Dominikánské republice jsme ho odbavili a vyzvedli až v cílové destinaci. Rozdíl byl v onom fialovém štítku. Tady foto: https://www.amazon.com/photos/sh...OwobZJQdLv

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele Gigo15
Gigo15

Bohužel to neplatí pro přestupy v pevninské Číně - Guangzhou (Kanton) tam automaticky přeloží zavazadlo na další mezinárodní let z příletu z mezinárodního letu do Guangzhou, ale neplatí to pro Šanghaj - tam si musíte sami vyzvednout zavazadlo a nechat ho znovu odbavit pro další mezinárodní let (ačkoliv zavazadlový lístek byl správně označen cílovou destinací mimo pevninskou Čínu).

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Tam ale jen při změně terminálů, ne? Co to bylo za routing?

před 3 lety
Avatar uživatele Gigo15
Gigo15

Ano, změna terminálů. Routing byl na jedné letence pod jednou rezervací u China Southern, ale některé lety byly operovány KLM. Zavazadlo bylo odbaveno z Prahy až do cílové destinace s přestupem v Amsterdamu a Šanghaji. V Praze mi tvrdili, že se nemusím starat o zavazadlo, ale opak byl pravdou.

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele

Přečti si také ...

LOT
Čtení na 1 minutu
Praha získá přímé lety do thajského Krabi a na Madagaskar
David Eiselt 2022-04-12T15:30:43+02:00 9 komentářů

Cestovní kancelář Čedok dnes oznámila zimní novinky v rámci exotiky. Obnovuje plány s přímými lety z Prahy na Madagaskar a zcela nově zařadí do nabídky i přímé lety do Thajska, konkrétně do oblíbené…

Čaj na Hedvábné stezce
Čtení na 5 minut
Ničí superlevné letenky smysl cestování?
David Eiselt 2022-04-08T08:31:41+02:00 51 komentářů

Na začátku dubna nám přišlo do sídla firmy pravidelné nevyžádané čtivo v podobě cestovatelského čtvrtletníků TravelLife. Vždy si jej alespoň prolistuji a prohlédnu fotky, než skončí ve sběru.…

Ukrajinská vlajka ve tmě
Čtení na 1 minutu
Rezervujte si Airbnb na Ukrajině a cestu neplánujte
David Eiselt 2022-03-06T11:03:43+01:00 3 komentáře

Dnes ráno jsem četl článek na CNN o tom, jak lidé po celém světě rezervují soukromé ubytování na Ukrajině i přesto, že cestu do země z logických důvodů neplánují a plánovat ani nemohou. Jedná se o…

#ukraine
Čtení na 1 minutu
Končíme s aktivní propagací ruských aerolinií i cestovního ruchu
David Eiselt 2022-02-25T13:03:00+01:00 41 komentářů

V životě nastalo mnoho chvil, kdy jsme se mohli vyjádřit k politickému či společenskému dění. Neudělali jsme to, neboť jsme se snažili být neutrální a neříkat nahlas naše názory vám,…

170 dalších článků