Ať už plánujete cestovat po Evropě či mimo ni, je velmi pravděpodobné, že vaše cesta bude obsahovat alespoň jedno mezipřistání. Jak takový přestup probíhá, co se děje se zavazadly, kdy získáte palubní lístek na navazující let či co dělat, když máte málo času na přestup nebo naopak dlouhou pauzu? Na to vše naleznete odpovědi níže.

Garantované návazné lety a přestupy bez garance

Základním kamenem k pochopení následujících kapitol je vědět, jaký je rozdíl mezi garantovaným a negarantovaným přestupem.

Garantovaný přestup znamená, že má–li vaše letadlo zpoždění a vy nestihnete přestoupit na navazující let, musí se o vás letecká společnost postarat. Zdarma vás přesadí na nejbližší možný následující let a v mezičase případně nabídne občerstvení či ubytování. Stejně tak máte nárok na kompenzace v případě, kdy je zpoždění větší než 3 hodiny – více o zpožděných letech zde.

Garantovaný přestup získáváte tehdy, kdy kupujete celou cestu v rámci jedné rezervace.

Negarantovaný přestup naopak vzniká, když se rozhodnete koupit jednu letenku a nezávisle k ní si přikoupíte další. Tento stav vzniká například při přestupu dvou nespolupracujících aerolinek nebo při nízkonákladových letech, kde není možnost návazných letů. V takovém případě jsou veškerá rizika na vás a nestihnete–li přestoupit, musíte se sami postarat o řešení celé situace. Je proto vhodné respektovat minimální čas na přestup.

Minimální čas na přestup

Velmi často se nás cestovatelé ptají, zda jim stačí na přestup 45 minut či dokonce méně. Odpověď zní ano za předpokladu, že si kupujete lety v rámci jedné rezervace a máte tedy garantovaný přestup. V opačném případě doporučujeme vždy minimálně 2 hodiny.

Každé letiště má svůj vlastní minimální čas na přestup, tzv. „minimum connection time”, který je dostatečný k tomu, aby cestující stihli bez problémů a při běžné chůzi přestoupit z jednoho letu na druhý. Tím se musí letecké společnosti řídit a není možné jej porušit. Minimální čas je odlišný letiště od letiště – jiný bude mít Frankfurt, Amsterdam, Dubaj, Paříž či londýnský Heathrow. 

Ať je tedy při koupi letenky váš čas na přestup jakýkoliv, je vždy dostatečný a není třeba se obávat.

Palubní lístek při přestupu

Jak je to s palubním lístkem při mezipřistání? V drtivé většině obdržíte letenky po celou cestu již při prvním odbavení na letišti. Do ruky tak dostanete dva či tři palubní lístky, které si uschováte po celou vaši cestu a budete se jimi prokazovat při nástupu do dalších letů.

Pokud z jakéhokoliv důvodu není možné vydat palubní lístky na další lety hned napoprvé, musíte při přestupu vyhledat transitní přepážku, kde obdržíte další palubní lístek. Přepážky jsou dobře značené a snadno dohledatelné v transitní hale – neopouštíte letiště.

Zavazadla během přestupu

Jak je to s vaším zavazadlem, čeká–li vás jeden či více přestupů? Ve většině případech poletí zavazadlo až do cílové destinace. Toto platí tehdy, kdy máte návazné lety na jedné rezervaci a splňujete podmínky garantovaných přestupů.

V opačném případě si zavazadlo musíte vždy vyzvednout, dojít na check–in a znovu odbavit.

Ve státech jako je USA či Mexiko musíte při prvním vstupu do země zavazadlo znovu odbavit, a to i za předpokladu návazného letu. Jedná se o nutnou bezpečnostní, avšak bezproblémovou proceduru – odbavovací přepážky jsou umístěny těsně za zavazadlovým prostorem.

O tom, kde si zavazadlo vyzvednete, budete vždy informování na odbavení při odevzdávání zavazadla. Přečtěte si také náš článek Zavazadlo při přestupukterý se detailně zabývá situacemi, kdy bude zavazadlo přeloženo automaticky a kdy ne.

Vízové povinnosti při přestupu

Letiště je uznáváno jako mezinárodní prostor, proto pokud budete přestupovat v rámci tranzitního prostoru a neopustíte letištní halu, nepotřebujete vyřizovat víza.

Pozor však na lety, kdy musíte například přestoupit mezi 2 letišti, např. v Moskvě. V takovém případě vstupujete do Ruska a vízum potřebujete. Stejný problém nastane, kdy letíte např. Vídeň – Dillí – Bombaj – Colombo, jelikož podniknete vnitrostátní let, vstupujete do Indie a vízum potřebujete. V 99 % však takovéto situace nevzniknou.

Opuštění letiště při mezipřistání

Mohu opustit letiště při přestupu? Odpověď zní ano za předpokladu, splňujete–li všechny vízové povinnosti. Můžete–li do země vstoupit, letiště opusťte kdykoliv a následně se zavčasu skrze bezpečnostní kontrolu vraťte k odletu.

Některá letiště navíc nabízí organizované prohlídky měst při přestupu zdarma.

Závěr

Pro začínající cestovatele mohou přestupy vzbuzovat pocit strachu, proto doufám, že po přečtení tohoto článku znáte odpovědi na všechny důležité otázky, které vás mohly napadat. Máte–li další, neváhejte se v komentářích doptat.

K přestupům se občas pojí také bonusy formou občerstvení a letištních salónků zdarma a ubytování při přestupu zdarma.

Sdílej článek s přáteli

526 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den,

když bych letěla na dovolenou např. do Dominikánské republiky s přestupem v Curychu, kdy je čas mezi letem z Prahy a pak z Curychu 3 hodiny a 20 minut, nemusím tedy si vyzvednout zavazadlo, když je ten přestup v rámci dopravy? A platí totéž při cestě zpět, kdy ten přestup trvá 2 hodiny a 20 minut?

Děkuji.

Odpovědět
před měs
divan
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 426 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-11-06T11:15:51+01:00)

Ke garantovanému přestupu taková teoretická otázka: neřešil jste někdo, že jste nestihli přestup v zemi, ve které je potřeba vízum, přičemž poslední den platnosti víza byl den plánovaného odletu z dané země a nejbližší následující let v případě zmeškání přestupu by už nebyl v ten samý den?

Ona to není tak úplně teoretická a nemožná situace, mě se to málem stalo v Číně, do které nedávají turistické vízum na 30 dnů, ale jen na přesný počet dnů daný letenkami tam/zpět. Nakonec jsem tam přestup stihnul, ale doběhl jsem ke gate s vyplazeným jazykem. Přijít o pár minut později, dost pravděpodobně bych se do té teoretické situace dostal. Oba lety byly na stejné letence, ale už jsem se připravoval, jak budu s čínskými soudruhy řešit, že jsem tam - i když ne svou vinou - s propadlým vízem.

před 7 měs
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Hezky je to popsané na webu mzv třeba u Ruska. Speciálně tam pro pomalejší zdůrazňují, že překročení (nebo podkročení) byť i jen o hodinu vyvolá veselý proces. Ale samozřejmě nemusí být všechny země tak striktní.

před 7 měs
divan
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 426 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-11-06T13:14:55+01:00)

Mrknul jsem na to a věřím, že ten proces (nejen v Rusku) může být docela veselý.

Přidat odpověď
před 7 měs

Ahoj ..má někdo zkušenosti s přestupem v Paříži na letadlo do Nairobi...mám na přestup 1.35 hod...stačí to??? Díky

Odpovědět
před 10 měs

Ahoj,

letím příští rok do New Yorku s přestupem ve Frankfurtu. Přestup tam mám hodinu a půl. Jsem trochu zmatená, jak přestoupit (letěla jsem mockrát, ale s přestupem to mám poprvé). Vylezu z prvního letadla a půjdu kam? Budu muset znova na check in? Nebo půjdu rovnou ke gateu? (Shodou okolností mi letadlo z Prahy přistane na stejném terminálu, odkud mi letí letadlo do NY.)

Omlouvám se za pitomé otázky,

jen pak nechci zůstat trdlovat ve Frankfurtu 😂

před rokem
Avatar uživatele
lma

Vždyť to máš výše srozumitelně polopaticky popsané ?!

Navrch,že poletíš s tím bych si moc jistý nebyl ..

před rokem
Avatar uživatele AlejandraS
AlejandraS
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 82 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-11-18T18:15:08+01:00)

Neboj zlato, půjdeš prostě po šipkách ke svoji bráně, na check-in znovu nemusíš

Kdybys náhodou ve Frankfurtu zůstala, tak to vůbec nevadí, je to takový evropský NY, fotky bys měla stejné a rodina by to vůbec nepoznala

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli je možné opustit letiště a nechat si uletět letadlo při přestupu. Konkrétní příklad: chceme cestovat do Madridu a nejlevnější jsou letenky do Barcelony s přestupem v Madridu - je možné tam tedy vystoupit a opustit letiště? Mockrát děkuji za jakoukoliv odpověď!

před rokem
Martin Vícha

Do Madridu to lítá celé léto za 10eur, to jde ještě levněji?

před rokem
Avatar uživatele eremi
eremi

Jen bacha, pokud koupíte zpáteční, tak zpátky už nepoletíte.

před rokem
Avatar uživatele kosarkova.p
kosarkova.p

Máte někdo aktuální zkušenost s nenastoupením na zpáteční let do cílové destinace po mezipřistání? Lufthansa

Přidat odpověď
před 9 měs

Ahoj :)

chtěla bych se zeptat, jestli je reálné stihnout přestup v calgary do Vancouvru za 50 minut, našla jsem, že letiště má minimální čas na vnitrostátní lety 35minut. ?

Díky :)

před rokem
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Jestli to máte na jedné letence, tak ano, případně se o Vás postarají...pokud to nemáte přes Kiwi.

Zdravím. Vracíme se ze Stockholmu do Prahy přes Frankfurt. Budeme tam potřebovat negativní test na koronavirus nebo při mezipřistání není potřeba? Děkuji

Odpovědět
před rokem

Prominte, i ja jsem z toho zmatena. Moc dekuji za rady. Jarmila

Odpovědět
před rokem

Dobry den, manzel poleti z Marrakesh 15.7.(doufam). Uz tam sedi ctvrty mesic. Kupujeme letenku Air France do Prahy s prestupem Paříž. Bude mit u sebe prohlaseni ( zatim ho Francie vyzaduje). Urcite neopusti letiště. Doposud lital pres Milano s Easyjetem (dve letenky) a Ryanair -primy let. Takze zkušenost s prestupem nemá. Jsou tranzitni prostory dobre znacene? Podle ceho by se mel orientovat? Cela situace je stresujici a tak bych mu nejak chtela pomoct. Muzete-li, prosim, poradte. Kufr tedy bude vyzvedavat v Praze....

před rokem
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Hlavně klid. Na boarding pasu bude mít napsané, z kterého terminálu letí do Prahy a na cedulích najde svůj let a číslo gatu. Kolik času má na přestup ? Radši bych si nechal aspoň 2 hodiny.

před rokem
Avatar uživatele tf.jarmilacerna
tf.jarmilacerna

Moc dekuji, letenka jeste neni koupena, pred momentem jsem se docetla, ze Maroko otevira hranice po ukonceni nouzoveho stavu, tedy po 10.7. Jsou na seznamu zemi, pro ktere se otevrela Evropa. Nic nezverejnuji s predstihem, je to dost silene. Koupime tedy letenku s moznosti zmeny. Cas na prestup je tam od 2,5 hodin az cely den. :) jeste jednou dekuji. Jarmila

před rokem
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

2,5h je v pohodě

Ahoj, chtela bych se zeptat, jestli kdyz letime na Madeiru se spolecnosti TAP s mezipristanim v Lisabonu, jestli je garantovany prestup, kdybychom meli z Prahy zpozdeni? Jak to poznam? Letenky jsme koupili primo u spolecnosti a vypada to takhle..Praha 6.00-Lisabon 8.30 doba prestupu 1.30hod Lisabon 10.00- Madeira 11.40. Dekuji

před rokem
Avatar uživatele
David Eiselt

Ahoj Markéto, ano máš garantovaný přestup, protože jsi koupila oba lety najednou.

Dobrý den,

nevíte prosím zda při přestupu, např. v Istanbulu, kdy neopustím letiště tudíž nevstoupím do země, přesto potřebuji negativní test na korona virus pro danou zemi?

Letím totiž v červenci na svatbu do Mexika, tak jestli mi bude stačit udělat ten test až tam. Nebo kam se můžu obrátit.

Předem moc děkuji za radu,

Kristina

před rokem
Avatar uživatele
David Eiselt

Zdravím Kristino, test není při vstupu do Turecka potřeba a u přestupů už vůbec ne.

před rokem

Dobry den, stale není potřeba Covid test pred cestou do Egypta pres Turecko? Jsem z toho zmatená. Děkuji za odpověď.

před rokem
Jan Vidim

Test pro vstup do Egypta potřeba je, ale za 30 usd vám ho udělají na některých letištích (Hurghada, Marsa Alam). Turecko je bez testu

Dobrý den,

v dubnu se chatám do Izmiru, vzhledem k tomu že z Prahy není přímý let, tak poletím s Turkish Airlines přes Istanbul. Absolvoval jste prosím někdo tento let? Zajímá mě hlavně jestli je lehké se zorientovat se na letišti Istanbul Airport (IST), mám tam na přestup asi dvě hodiny. Moc děkuji za odpověď.

Odpovědět
před 2 lety

Zdravím, plánujeme letět na z Prahy na Mauricius a na přestup v Paříží máme 70 min je to reálné, když pominu že Paříž je jedno největší letiště v Evropě ?

Děkuji

před 2 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Ano, vždycky je to reálně, pokud je vše na jedné letence. Vzniká totiž garance přestupu a dopravy do místa určení.

před 2 lety

Ano, přestup je garantovaný dopravcem, ale přece jenom můžou být fronty při bezpečnostní kontrole.

před 2 lety
Avatar uživatele Petr76
Petr76
 • Přidal se před 9 lety
 • Napsal 734 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-02-27T13:21:08+01:00)

Ano, letadla mívají zpoždění a na bezpečnostní kontrole bývají fronty a konkrétně ve Francii téměř neustále někdo stávkuje, o letecké dopravě to platí dvojnásob.... piloti, letušky, řídící letového provozu, handling, hajzlbáby, policajti...

Pokud můžete, tak se Paříži úplně vyhněte, nebo si aspoň nechte delší přestup (3+ hodiny). To je asi jediné co vám lze poradit.

Přidat odpověď
před 2 lety

Dobrý den, 19.3. letíme se synem (4 roky) na Maledivy přes cestovku. Máme přestup v Miláně (55minut). Pokud mám koupeno přes cestovku, je let garantovaný? Odbaví mi zavazadlo až do cílové destinace? A v Miláně budu přestupovat jen v rámci terminálu T1? Tím, že máme jen 55 minut, jsem nervozni, abychom vše stihli. Děkuji za odpověď Stázka

před 2 lety
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Pokud nebude zpozdeni, stihnete. Predpokladam, ze do Milana neletite Easyjetem, takze prestup jen na T1. Nikde bych se, ale nezdrzoval.

před 2 lety
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Pokud nebude zpozdeni, stihnete. Predpokladam, ze do Milana neletite Easyjetem, takze prestup jen na T1. Nikde bych se, ale nezdrzoval.

před 2 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Na tyhle otázky je asi nejlepší zeptat se cestovky, která na všechny pravděpodobně odpoví ANO. Jinak moc nechápu, proč se ptát tady, když platíte cestovce za služby, tj. i za informace.

před 2 lety
divan
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 426 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-02-26T15:25:58+01:00)

@Jox: přesně tak. Cestuji s cestovkou, ptám se jí na cokoliv, protože jí platím mj. i za informace. Cestuji sám, starám se sám.

Přidat odpověď
před 2 lety

Dobrý deň.

Letím prvý krát .Mam 1 rezerváciu letenky Budapešť ciel Calgary /Kanada/ s prestupom v Zurich čas na prestup je 1:40 do Vancover tu je cas na prestup 1:30 do Calgary stihnem to ? ide sa cez migračný urad aj pri prestupe ? V Calgary si požičiam auto na 7 dní a pridem do Edmontonu odtial let do Toronta pobudnem 3 dni a priami let do Budapešti. za odpoved vopred dakujem .

před 2 lety
Avatar uživatele Petr76
Petr76
 • Přidal se před 9 lety
 • Napsal 734 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-02-22T18:04:09+01:00)
Přidat odpověď
před 2 lety

Ahoj. Ráda bych se zeptala, zda jste někdo podnikl co mám v úmyslu nyní já. V létě se chystám do Calgary (jednosměrná letenka). Nic méně přímý let Praha-Calgary mě vychází o dost dráž, než-li si koupit letenku Praha-Vancouver (s tím, že mezipřistání je v Calgary), tak si říkám, že vystoupím již tam a další let nechám být. Jelikož zpáteční letenku budu mít ze San Francisca a bude koupena zvlášť, teoreticky by to nemusel být problém, ne ? Jen mám menší dilema, zda to není nemorální.. Tak bych Vás chtěla poprosit o názor.. Děkuji :)

před 2 lety
Jakub_Z

Ne nemorální to není. A jestli to bude váš první kontakt s Kanadou, tak si budete muset vyzvednout odbavené zavazadlo, takže by neměl být žádný problém.

Přidat odpověď
před 2 lety

Dobrý den prosím mám dotaz v létě chceme letět do New Yorku 5 lidi s Turkish Airlines máme přestup v Istanbulu jenom 65minut můžeme to stihnout? Moc děkuji

před 2 lety
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Jestli to mate na jedne letence, ta jo. Jinak by Vam to neprodali.

Přidat odpověď
před 2 lety

Zdravím letíme s přítelkyní přes cestovku do Dominikánské republiky mezipřistání v Helsinkách čas na transfer je 70minut je to dost? A co velké kufry máme se o ně starat a nebo se o vše postará přepravce? Děkuju za odpověď

před 2 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Viz průvodce letištěm. https://www.cestujlevne.com/letiste/helsinky Jestli jsou oba lety na jedné rezervaci, tak se přepravce o kufry postará (pokud sám výslovně neupozorňuje, že nepostará).

před 2 lety

Žádný upozornění jsme nedostali letíme přes cestovní kancelář a lety jsou na jedné rezervaci takže o kufry by se měl postarat přepravce v pohodě a co se týká 70minut na přestup v Helsinkách stačí to a nebo si mame pak pospíšit? Dekuji

před 2 lety
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Helsinky jsou ok na 70 minut... v klidu

před 2 lety
Avatar uživatele Roman _14
Roman _14

Pokud letíte s CK, tak nevím co řešíš? Zřejmě vám nějaký chytrý delegát na letišti všechno vysvětlí. Nepochopil jsem, jak by jste si měli pospíšit. Pilotovi asi těžko řekneš aby na to šlápnul a na letišti by jste se s přestupem taky neměli loudat. Tak že pěkně svižně z gateu na gate bez očumování v buticích.

před 2 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Pospíšit si je dobré na každém letišti, na kterém jsem poprvé. 😉

Přidat odpověď
před 2 lety

Ahoj, máte někdo zkušenost s letištěm v Bordeaux (terminál Billi) - oba lety jsou operovány Ryanair, zavazadla odbavené nebudou a doba je 1 hod 50 minut. Je to dle vašich názorů dostatečné?

před 2 lety
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 746 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-02-03T23:15:47+01:00)

Ahoj, je to taková psí bouda, stihnout by se to mělo v klidu, když nebude zpoždění :)

Přidat odpověď
před 2 lety

Dobrý den. Chci se zeptat. Našla jsem vcelku výhodné letenky z Prahy do Miami s přestupem v Heathrow. Čas na přestup je 2 h 10 minut. Je to dostatečná délka času? Rezervace by měla být provedená na obě letenky najednou, takže předpokládám, že by měla být garantovaná? Děkuji M.

před 2 lety
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

V pohodě.

Přidat odpověď
před 2 lety
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Přečti si také ...

LOT
Čtení na 1 minutu
Praha získá přímé lety do thajského Krabi a na Madagaskar
David Eiselt 2022-04-12T15:30:43+02:00 9 komentářů

Cestovní kancelář Čedok dnes oznámila zimní novinky v rámci exotiky. Obnovuje plány s přímými lety z Prahy na Madagaskar a zcela nově zařadí do nabídky i přímé lety do Thajska, konkrétně do oblíbené…

Čaj na Hedvábné stezce
Čtení na 5 minut
Ničí superlevné letenky smysl cestování?
David Eiselt 2022-04-08T08:31:41+02:00 51 komentářů

Na začátku dubna nám přišlo do sídla firmy pravidelné nevyžádané čtivo v podobě cestovatelského čtvrtletníků TravelLife. Vždy si jej alespoň prolistuji a prohlédnu fotky, než skončí ve sběru.…

Ukrajinská vlajka ve tmě
Čtení na 1 minutu
Rezervujte si Airbnb na Ukrajině a cestu neplánujte
David Eiselt 2022-03-06T11:03:43+01:00 3 komentáře

Dnes ráno jsem četl článek na CNN o tom, jak lidé po celém světě rezervují soukromé ubytování na Ukrajině i přesto, že cestu do země z logických důvodů neplánují a plánovat ani nemohou. Jedná se o…

#ukraine
Čtení na 1 minutu
Končíme s aktivní propagací ruských aerolinií i cestovního ruchu
David Eiselt 2022-02-25T13:03:00+01:00 41 komentářů

V životě nastalo mnoho chvil, kdy jsme se mohli vyjádřit k politickému či společenskému dění. Neudělali jsme to, neboť jsme se snažili být neutrální a neříkat nahlas naše názory vám,…

170 dalších článků