Ať už plánujete cestovat po Evropě či mimo ni, je velmi pravděpodobné, že vaše cesta bude obsahovat alespoň jedno mezipřistání. Jak takový přestup probíhá, co se děje se zavazadly, kdy získáte palubní lístek na navazující let či co dělat, když máte málo času na přestup nebo naopak dlouhou pauzu? Na to vše naleznete odpovědi níže.

Garantované návazné lety a přestupy bez garance

Základním kamenem k pochopení následujících kapitol je vědět, jaký je rozdíl mezi garantovaným a negarantovaným přestupem.

Garantovaný přestup znamená, že má–li vaše letadlo zpoždění a vy nestihnete přestoupit na navazující let, musí se o vás letecká společnost postarat. Zdarma vás přesadí na nejbližší možný následující let a v mezičase případně nabídne občerstvení či ubytování. Stejně tak máte nárok na kompenzace v případě, kdy je zpoždění větší než 3 hodiny – více o zpožděných letech zde.

Garantovaný přestup získáváte tehdy, kdy kupujete celou cestu v rámci jedné rezervace.

Negarantovaný přestup naopak vzniká, když se rozhodnete koupit jednu letenku a nezávisle k ní si přikoupíte další. Tento stav vzniká například při přestupu dvou nespolupracujících aerolinek nebo při nízkonákladových letech, kde není možnost návazných letů. V takovém případě jsou veškerá rizika na vás a nestihnete–li přestoupit, musíte se sami postarat o řešení celé situace. Je proto vhodné respektovat minimální čas na přestup.

Minimální čas na přestup

Velmi často se nás cestovatelé ptají, zda jim stačí na přestup 45 minut či dokonce méně. Odpověď zní ano za předpokladu, že si kupujete lety v rámci jedné rezervace a máte tedy garantovaný přestup. V opačném případě doporučujeme vždy minimálně 2 hodiny.

Každé letiště má svůj vlastní minimální čas na přestup, tzv. „minimum connection time”, který je dostatečný k tomu, aby cestující stihli bez problémů a při běžné chůzi přestoupit z jednoho letu na druhý. Tím se musí letecké společnosti řídit a není možné jej porušit. Minimální čas je odlišný letiště od letiště – jiný bude mít Frankfurt, Amsterdam, Dubaj, Paříž či londýnský Heathrow. 

Ať je tedy při koupi letenky váš čas na přestup jakýkoliv, je vždy dostatečný a není třeba se obávat.

Palubní lístek při přestupu

Jak je to s palubním lístkem při mezipřistání? V drtivé většině obdržíte letenky po celou cestu již při prvním odbavení na letišti. Do ruky tak dostanete dva či tři palubní lístky, které si uschováte po celou vaši cestu a budete se jimi prokazovat při nástupu do dalších letů.

Pokud z jakéhokoliv důvodu není možné vydat palubní lístky na další lety hned napoprvé, musíte při přestupu vyhledat transitní přepážku, kde obdržíte další palubní lístek. Přepážky jsou dobře značené a snadno dohledatelné v transitní hale – neopouštíte letiště.

Zavazadla během přestupu

Jak je to s vaším zavazadlem, čeká–li vás jeden či více přestupů? Ve většině případech poletí zavazadlo až do cílové destinace. Toto platí tehdy, kdy máte návazné lety na jedné rezervaci a splňujete podmínky garantovaných přestupů.

V opačném případě si zavazadlo musíte vždy vyzvednout, dojít na check–in a znovu odbavit.

Ve státech jako je USA či Mexiko musíte při prvním vstupu do země zavazadlo znovu odbavit, a to i za předpokladu návazného letu. Jedná se o nutnou bezpečnostní, avšak bezproblémovou proceduru – odbavovací přepážky jsou umístěny těsně za zavazadlovým prostorem.

O tom, kde si zavazadlo vyzvednete, budete vždy informování na odbavení při odevzdávání zavazadla. Přečtěte si také náš článek Zavazadlo při přestupukterý se detailně zabývá situacemi, kdy bude zavazadlo přeloženo automaticky a kdy ne.

Vízové povinnosti při přestupu

Letiště je uznáváno jako mezinárodní prostor, proto pokud budete přestupovat v rámci tranzitního prostoru a neopustíte letištní halu, nepotřebujete vyřizovat víza.

Pozor však na lety, kdy musíte například přestoupit mezi 2 letišti, např. v Moskvě. V takovém případě vstupujete do Ruska a vízum potřebujete. Stejný problém nastane, kdy letíte např. Vídeň – Dillí – Bombaj – Colombo, jelikož podniknete vnitrostátní let, vstupujete do Indie a vízum potřebujete. V 99 % však takovéto situace nevzniknou.

Opuštění letiště při mezipřistání

Mohu opustit letiště při přestupu? Odpověď zní ano za předpokladu, splňujete–li všechny vízové povinnosti. Můžete–li do země vstoupit, letiště opusťte kdykoliv a následně se zavčasu skrze bezpečnostní kontrolu vraťte k odletu.

Některá letiště navíc nabízí organizované prohlídky měst při přestupu zdarma.

Závěr

Pro začínající cestovatele mohou přestupy vzbuzovat pocit strachu, proto doufám, že po přečtení tohoto článku znáte odpovědi na všechny důležité otázky, které vás mohly napadat. Máte–li další, neváhejte se v komentářích doptat.

K přestupům se občas pojí také bonusy formou občerstvení a letištních salónků zdarma a ubytování při přestupu zdarma.

Sdílej článek s přáteli

418 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den, chystám se poprvé koupit letenky, u kterých bude potřeba přestup. Bude to na Menorcu , vše od společnosti Easyjet. Přestup bude v Miláne Malpensa (MXP). Na přestup budu mít 1,5 hodiny, což mám malinko obavy, jestli se to stihne. Ale chci se zeptat.Když to je z Prahy do Milána a následně z Milána na Menorku pořád jeden dopravce, tedy Easy jet a já bych to vše zakoupila naráz jako jeden nákup, platí pak to co píšete, že když se to nestihne, musí mi oni dodat náhradní spoj?

A je reálná šance, že 1,5 hod mi v Miláne bude na přestup stačit? Nevím, jak velké to je letiště. Zavazadla budu mít jen příruční do kabiny. Díky za odpověď

před 6 dny
Avatar uživatele Breathe
Breathe

Dobrý den, EasyJet spoje s garantovaným přestupem neprodává. Jakýkoliv přestup je plně ve vaší režii. Na letišti v Miláně Malpensa EasyJet využivá terminál 2 (jako jediná aerolinka), terminál je malý a (většinu času) klidný. Pokud první spoj přiletí na čas nebo i s menším zpožděním, s přiručním zavazadlem stihnete přestup v klidu.

Dobrý den, letím z Bratislavy do Machačkali a čeká mě přestup v Moskvě, letiště Vnukovo. Chtěla bych se zeptat, jak je to s přestupem v Moskvě. Musím tam projít nějakou kontrolou, nebo mě čeká až v cílové Machačkale? Nerada bych se v Moskvě dostala mimo tranzitní zónu, když půjdu na kontrilu. Letím s různými společnostmi (Povedla a Utair) a letenky jsem koupila samostatně sama. Moc děkuji za odpověď.

před 13 dny

Aerolinky jsou Pobeda a UTair. Děkuji!

před 13 dny
Kryštof Hájek

Dobrý den, tak pokud byly letenky kupovány samostatně, je logické, že musíte projít už v Moskvě imigrační a celní kontrolou (jako na prvním bodu na ruském území). Pak vyzvednout zavazadla, vyjít úplně ven, znovu je odbavit a projít přes bezpečnostní kontrolu zpět do vnitrostátní části. I pokud byste cestovali jen s příručním zavazadlem a byli třeba odbavení online, nemine vás stejná procedura.

před 13 dny

Děkuji za odpověď. Mám pouze příruční zavazadlo a odbavena jsem online, tak myslela jsem, že s ním nemusím až ven. Nevadí, času bych měla mít dostatek.

Přidat odpověď
před 12 dny
Avatar uživatele svaricek2014
svaricek2014

Dobrý den,

minimum connection time

je čas kdy letadlo dosedne na přistávací dráhu nebo

od času kdy začne výstup z letadla.

V případě špičky letadlo může popojíždět i 30 minut,

v kombinaci s přeplněným letištěm se může stát že

minimum connection time bude splněn ale cestující to nestihne.

Co se stane v případě dlouhého popojíždění musí cestující

běžet olympijský rekord?

Každý nemá kondici olympionika.

V případě kdy je dodržen

minimum connection time a cestující nestihne let

má smůlu a letenky si musí již uhradit na své náklady?

Děkuji za vysvětlení

před 18 dny
Kryštof Hájek
  • Přidal se před 3 lety
  • Napsal 3758 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2019-11-04T14:01:29+01:00)

Dobrý den, časy v letových řádech udávají hodnoty "od gatu ke gatu". Pokud nestihnete navazující let z důvodu dlouhého pojíždění (nebo třeba dlouhé fronty na imigračním) a přestup máte garantován (tzn. oba lety koupené jako jedna letenka), pak se o vás aerolinka musí postarat. Buď pozdrží odlet navazujícího spoje nebo zdarma poskytne náhradní spoj.

Přidat odpověď
před 18 dny

Dobrý den,

7.11. letíme na Maledivy s přestupem v Istanbulu. Bohužel šprechtit anglicky moc neumíme. Jak bude probíhat přestup? Paní v cestovce nám řekla, že se stačí držet nápisu Transit a vše bude ok.

Děkuji za rady.

před 26 dny
mirjur

Paní má v podstatě pravdu, Transit (někdy Connecting Flights) vás nasměruje do odletové části letiště. Jen je ještě potřeba si na tabuli odletů (Departures) zjistit podle vaší destinace a času odletu, z které brány (Gate) budete odlétat, a jít k ní, opět podle směrovek. Může se stát, pokud navazující odlet bude až za delší dobu (typicky > 2 hod), že brána nebude na tabuli odletů ještě uvedena, pak je třeba počkat, až se tam objeví. Na tabule odletů během cesty k transitu určitě narazíte.

před 25 dny

A letenky na tento přestup už dostaneme v Praze na letišti? Nebo budeme muset k nějaké přepážce? Moc Vám děkuji.

před 25 dny
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Dostanete uz v PRG.

před 25 dny

Děkuji Vám :) snad to zvládneme..

Přidat odpověď
před 25 dny

Ahoj. Mám dotaz. V březnu bych chtěla letět do Španělska. Konkrétně Tui nebo Vigo. Nikdy jsem neletěla. Je tam vždy minimálně jeden přestup. Mohli byste mi prosím poradit ideální cestu?

P.S. jdu Camino - zkušenosti vůbec s dopravou do Španělska?

Děkuji

před měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
  • Přidal se před 4 lety
  • Napsal 307 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2019-10-23T10:44:48+02:00)

Asi nezbývá než letět do Porta a pak Vigo busem. Podívej se třeba na busbud.com na spojení. Santiago je z Viga blíž, ale letenky budou asi dražší a bylo by trapné přiletět rovnou do cíle, odjet kus busem a pak vítězoslavně dojít pěšky. Na let zpět se buď můžeš vrátit do Porta nebo letět ze Santiaga nebo jet vlakem či busem do Madridu (já jel nočním busem). Záleží, co bude vycházet levněji a jak pospícháš. Ale vypadá to, že čas je u tebe nejvyšší prioritou, když si necháš na krásnou pobřežní portugalskou větev camina jen 5 dní (Vigo – Redondela – Pontevedra – Caldas de Reis – Padron – Santiago) na poslední úsek, který už ani nevede po pobřeží. Třeba tě to ale zaujme a půjdeš v budoucnu aspoň několik týdnů.

Nevím, proč jsi to dala do této sekce. Jestli umíš aspoň trochu anglicky, přestup nebude problém.

Neletí náhodou někdo 4 listopadu do Austrálie? Letím přes Londýn a Hong Kong Tvl dva přestupy doposud jsem lital přímo tak jsem nic nepotřeboval. Chci se zeptat palubní lístky dostanu všechny hned v Praze nebo na každem přestupu zvlášť? Mám letenku až tam a zavazadlo bude taky s největší pravděpodobností odbavené až do Melbourne.

před měs
Pavel Planespotter

Velmi pravděpodobně dostanete všechny boarding pasy už v Praze a kufry potkáte až v MEL. Kdyby bylo něco jinak v Praze Vám to řeknou. Jinak se určitě můžete odbavit online a BP si vytisknout sám, nebo stáhnout do mobilu.

Dobrý den, mám koupenou v jedné rezervaci letenku (Oslo-Vídeň-New York). Ve Vídni jen 1:35 na přestup. Letím do USA poprvé a letím se společností Austrian Airlines + z Vídně na JFK United Airlines operovaný Austrian Airlines a momentálně je nějakých 12 hodin do odletu a přes aplikaci Austrian se mi nejde odbavit a píše mi to: Data jsme uložili, ale je potřeba dokončit check-in na přepážce.. Zná někdo důvod? Děkuji moc za odpovědi.

před měs
Avatar uživatele michaelp
michaelp

Myslim, ze se u letu do USA pise adresa pobytu. Proto asi na prepazce. Uz se mi to parkrat stalo. Je nutno dojit na prepazku a v lepsim pripade dostanes boarding pass i na let do USA a ve Vidne stihnes jeste Mannerku a Cappuccino

před měs

A nezapomeň na Sacher.

před měs

Děkuji za odpověď.. Právě v tom online check-inu v aplikaci Austrian jsem vyplnil i adresu pobytu v USA, ale asi je to nutné ověřit osobně na přepážce. Jinak doufám, že dostanu oba dva Boarding passy už na letišti v Oslu, jinak budu nervózní :D Ikdyz prý ve Vídni není důvod. Ale je to můj první přestup.

před měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Žádnou adresu si ověřovat nebudou, ale je to hezká ukazka nakolik jsou aliance v reálu pro cestujícího užitečné, když si a ani navzájem neumí vytisknout palubní vstupenky.

před měs
Avatar uživatele michaelp
michaelp

Aliance jdou do kopru. Nemaji dle meho budoucnost. Nechci lhat ale nezdam nikoho kdo by se do usa odbavil on-line vytisknul boarding kartu. Ale mozna tady nekdo takovy je. Mne se to nestalo ani jednou. a neco malo jsem do USA polital.

před měs

Aha, děkuji za odpověď, vše mi je snad jasné. Já právě do USA letím poprvé a nejde mi to online. Jinak před tím jsem se vždy odbavoval online (Když jsem letěl někde po Evropě bez přestupu)

Ahoj, má někdo zkušenosti s novým letištěm v Istanbulu? Letíme v únoru s turkama do Bangkoku a nevim co od nového letiště čekat 🙂

před 2 měs

Dobrý den, máme koupeno 8 letenek na jednu rezervaci (zarezervováno a zaplaceno všech osm letenek najednou). Při mezipřistání máme necelou hodinu na přestup. Pokud bychom přestup nestihli a letecká společnost byla nucena poskytnout nám jiný let, může se stát, že bude naše osmičlenná skupina (dospělí i děti) rozdělena?

Odpovědět
před 3 měs

Zdravím,

mám koupenou letenku přes My trip - ale celou najednou. Nedá se přes ně nic editovat a sami mě odkazují na leteckou společnosti Areoflot, kde se to tváří taky jako jedna rezervace. Tak snad kufr poletí až do cíle. Jde o cestu z Prahy do Chiang Mai přes Moskvu a Bankgok. Na oba přestupy mám 1h a 20m. V Moskve musím mezi Terminály E a D.

Jak moc musim sprintovat, abych to stihla? Je něco, co mě tam může zbytečně zmást a zbytečně zdržet? Jakože... Fronty, do kterých nemusím nebo naopak musim apod.?

Odpovědět
před 3 měs

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o názor a ověřit si, zda nebudu potřebovat víza pro vstup do Číny, když mám zakoupené dvě na sobě nezávislé letenky. První je Praha - Helsinky - Shanghai - Peking - Helsinky - Praha a ta druhá Shanghai - Auckland - Rarotonga - Auckland - Peking ( ta druhá je bonusová letenka za nasbírané míle ). Při cestě do cílové destinace Rarotonga bych měl být na přestupu v Shanghaji 7h 5 min a při cestě zpět v Pekingu 7h. Problém je, že budu v obou směrech potřebovat opustit tranzitní prostor letiště, jelikož si budu muset vyzvednout zavazadlo z předchozího letu a zároveň se muset odbavit na check-inu na další let a dostat boarding passy. To znamení, že po příletu do Číny budu mít platné navazující letenky ( což by mi umožňovalo tranzitní vízum po příletu zdarma ), ale nebudu mít ještě alokovaná místa na další lety - potvrzené místo ( nejsem si jistý, zda to půjde zařídit dopředu online, abych měl v ruce palubenky ).

Objevil jsem totiž tuto oficiální informaci:

Podle předpisů musí cizinci ze zemí, které splňují podmínky pro 72hodinový bezvízový tranzit, v době žádání o tranzit již mít navazující letenku s potvrzeným datem a místem. To znamená, že již před vstupem do Číny je nutné mít zakoupenou letenku k odletu z Číny a cizinci, kteří letenku s odletem do 72 hodin zatím nemají, nemohou využít této politiky.

Velice děkuji za Váš názor, Honza

před 3 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, potvrzené místo znamená právě koupenou letenku, což máte. Není to tak, že byste musel mít potvrzenou konkrétní sedačku v letadle. Jen si tedy všechny letenky vytiskněte, v mobilu/e-mailu nestačí.

před 3 měs

Dobrý den, velice děkuji za rychlou odpověď, trochu jste mě uklidnil :-)

Zmátla mě citace " mít navazující letenku s potvrzeným datem a MÍSTEM " , tedy že letenku mám potvrzenou na konkrétní datum a čas, ale MÍSTO ne...

Přidat odpověď
před 3 měs

Ahoj, letíme s Air China do Ho Chi Minova města, Vietnam, odkud bychom rádi rovnou přeletěli do Singapuru, přes jinou leteckou společnosti. Musíme si tedy kufry vyzvednout na letišti a znovu odbavit. Musíme si zařizovat Víza do Vietnamu i když nehodláme opustit letiště?

Díky moc za info :)

před 3 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Tenhle plán nevypadá úplně promyšleně. :) Nějak mi není jasné, jak chcete vyjít z tranzitního prostoru vyzvednout si zavazadla a pak s nimi zase na check-in, aniž byste měli víza. Četl jsem sice o někom, kdo ukecal pracovnici na transfer desku, aby někoho poslala ty kufry vyzvednout a hodit na bag drop, ale tohle určitě není normální postup. Bez kufrů byste neměli víza potřebovat. (Taky by mě zajímalo, proč jste si zrovna s Air China nekoupili rovnou letenku do Singapuru, zrovna v nedávných akcích byly levnější než do Vietnamu...)

Přidat odpověď
před 3 měs

Dobrý den,

letíme na Taiwan a budeme 2x přestupovat, Jak je to s výběrem sedadla při online odbavení? Bude možnost provést výběr do všech třech letadel najednou? Letíme poprvé a ze všech těch info už jsem jelen. Díky-

Odpovědět
před 3 měs

Dobrý den, chtěla bych letět do Argentiny přes Madrid. Ještě nikdy jsem při letu nepřestupovala, proto bych se chtěla na něco zeptat: Když vyrazím s letem rezervovaným online, všechny lety v jedné rezervaci, podle tohoto článku rovnou dostanu při odbaveni i letenku na druhý let. Když tedy doletím do Madridu, ocitnu se pouze s příručním zavazadlem (velké zavazadlo mi jede až do cíle) a letenkou v příletové části letiště, nejspíš u výdaje zavazadel a východu. A tady přichází to, co nechápu: musím vyjít ven z letiště, obejít ho a znovu do něj vstoupit v odletové části? Pak pásová kontrola a gate. Není možné projít z jedné části do druhé, přímo k pásové kontrole, aniž bych obcházela celé letiště zvenku?

A ještě jedna otázka: je možné dokoupit si k letence normálně velké odbavovací zavazadlo až při odbavení? (Kdyby to nebylo možné při rezervaci online)

Děkuji za odpověď, a omlouvám se, pokud jsou mé otázky až moc přihlouplé :)

před 3 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, při přestupu stačí sledovat nápisy "transfer", "connections" apod. Ven mimo tranzitní prostor vycházet nemusíte :)

A zavazadlo si můžete koupit až při odbavení, akorát to bude dražší.

před 3 měs
Bohdan Schatral

Já jen upřesním - při příletu z Prahy/Vídně přistaneš nejspíš na Terminálu T4. Mezikontinentální lety Iberie lítají z terminálu T4S, je třeba se tam přemístit vláčkem, všude jsou cedule, bez problémů Tě to tam navede. Je tam i salonek, který se dá využít tuším za 25 E (já ho tehdy při cestě do Argentiny využil, nechtělo se mi sedět cca 5 hodin na chodbě). Tohle jsou sice 3 roky staré informace, ale jak jsem teď koukal na stránky letiště, mělo by to tak být i nyní.

Přidat odpověď
před 3 měs

Mám rezervaci letu do Iquitosu přes Paříž,kde mám na přestup 1,30h. Přiletím na terminál 2D a odlet je z 2F. V Limě mám také 1,30. Bude mi tento čas stačit na přestupy? Děkuji Hanka

před 3 měs
Kryštof Hájek

Tak pokud máte jednu rezervaci, přestupy jsou garantované. Nicméně počítejte s tím, že na obou letištích budete muset hodně spěchat a rozhodně se nikde nezdržovat. Pokud bude zpoždění/jiné zdržení, které vy neovlivníte, letecká společnost vám musí zdarma zajistit nejbližší další spojení (opět za předpokladu, že jsou letenky kupované najednou - a ne přes Kiwi).

Počítejte také s tím, že v Limě budete muset vyzvednout svá zavazadla, vyjít ven, znovu je odbavit a projít přes bezpečnostní kontrolu zpět do tranzitní zóny.

Každopádně bych v Iquitos pro jistotu nedělal žádné návazné plány hned na další den po příletu.

Přidat odpověď
před 3 měs

Ahoj, letíme do Peru přes Atlantu a na cestě zpět budeme mít asi 9 hodin přestup, tak bychom zkusili navštívit město. Zrovna jsem u vyplňování ESTA a nevím, zda napsat, že se jedná o tranzitní cestu a nepsat žádnou adresu, nebo se nejedná o tranzit, když opustím letiště a mám zadat adresu třeba letiště. Do USA se na tu samou ESTA chystám i v následujícím roce. Díky za radu!

před 4 měs
Kryštof Hájek

Ahoj, napište, že se jedná o tranzit. Klidně můžete na tu samo estu jet kdykoliv během dvou let i přímo do USA, to problém není.

před 4 měs

Díky! A mám někam psát cílovou destinaci nebo adresy totálně neřešit?

před 4 měs
Kryštof Hájek

Adresy neřešit, pokud vyplňujete jen tranzit :)

Přidat odpověď
před 4 měs
Avatar uživatele dalibortucek
dalibortucek

ahoj,

změnili nám průběh letů na letence ve Vídni máme mít čas na přestup jen 45 minut, je to pořád v pohodě?

Jelikož poprvé letíme mimo Evropu, do Zambie přes Vídeň a Addis Abebu a máme trochu obavu...

před 4 měs
Kryštof Hájek

Ahoj, ve Vídni se stíhá i 45 minut. V případě zpoždění prvního letu vás pošlou nejbližším dalším (což by bylo v tomhle případě až druhý den - hotel, stravu musí poskytnout zdarma aerolinka).

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobrý den,

chystáme se letět do NewYorku s přestupem, letenky koupíme v jedné rezervaci, tedy garantovaný přestup, zajímá nás, když každý let je od jiné letecké společnosti, zda za odbavené zavazadlo platíme dvakrát, či nikoli.

Moc děkuji za odpověď.

před 4 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, platí se vždy jen jednou, pokud jde o jednu letenku :)

Přidat odpověď
před 4 měs

Ahoj, chystám se letět z Punta Cana přes Newark do Prahy. Zatím jsem vždy letěla přímými lety, tak moc nevím, jak je to s přestupy. Pochopila jsem, že po příletu do Newarku musím projít imigračním a znovu odbavit kufry, které tedy odbavím na přepážce Connecting Flights hned za pásy. Ale jak to bude se mnou, když mám odlet z jiného terminálu? To musím vyjít z tranzitní zóny na AirTrain a potom na tom odletovém terminálu znovu projít přes frontu na Security Check? Mám jen 2,5 hodiny na přestup. Pokud by mi návazný spoj (v rámci jedné letenky) uletěl nikoliv kvůli zpoždění předchozího letu, ale třeba kvůli dlouhé čekačce na imigračním, mám nějaký nárok na náhradní spoj zdarma?

Díky moc za rady , J.

před 4 měs
David Eiselt

Ahoj Jano, je to přesně jak píšeš :) A to naprosto vše. Odbavit kufr, přejet Airtrainem na nový terminál a projít skrze security.

Při dlouhé frontě na imigračním doporučuji říct zaměstnancům letiště a oni tě přednostně navedou. Jinak podmínka náhradního spoje by platila, ale 2,5h je opravdu dost na přestup.

před 4 měs

Díky moc za odpověď. Požádat o přednostní odbavení mě vůbec nenapadlo:) Díky, J.

před 4 měs
Avatar uživatele Aleš
Aleš

No, Davide, bohužel, mé necelé týden staré zkušenosti jsou trochu jiné. Absolvoval jsem totiž naprosto stejnou trasu a při zpátečním letu měl na přestup oněch avizovaných 2,5 hodin (díky včasnému příletu něco málo přes 3 hodiny). Na imigračním byla fronta cca 500 lidí, přičemž byly otevřeny pouze 3 přepážky. Fronta odhadem na 4-5 hodin. Hovořil jsem s několika zaměstnanci letiště a ukazoval jim navazující boarding pass s prosbou o přednostní vyřízení a jediné, co jsem od nich slyšel, byla odpověď typu "I don't care". Upřímně jsem snad nezažil větší aroganci a bezmoc.

Jano, nechci malovat čerta na zeď, ale jestli tam budou panovat podobné podmínky, navazující let se nedá stihnout ani za 3-4 hodiny. Já věc vyřešil tak, že jsem téměř celou frontu drze předběhl, respektive podlezl.

před 4 měs

Ahoj Aleši, tak teď jsem teda trošku znervózněla. Mně už při koupi letenky ten přestup přišel šibeniční, jelikož na tom imigračním člověk nikdy neví. Doufám, že budu mít větší štěstí a narazím na ochotnější personál.

Davide, nevíte, jak se v takových situacích k tomu staví aerolinky? Tedy když zdánlivě máte dostatek času na přestup, ale kvůli frontě, kde Vás nechtějí přednostně pustit, Vám navazující let uletí? Dá se to s nimi "uhádat" nebo je lepší radši fronty podlézat? :)

Díky

J.

před 4 měs
Kryštof Hájek

Hádat se s nimi člověk nemusí, pokud se let nestihne kvůli velké frontě, dostanete zdarma náhradní let.

před 4 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Podlézat frontu je v pohodě... protože nikdo jiný v té frontě přece nespěchá, jen nevychovaný Čecháček.

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobry den,

Prosim o radu. Chceme letet v rijnu smer Bali, kde mame dve moznosti prestupu. Jeden let prestup v Amsterdamu, ktery je pouze 55min. Letenka kupovana pres Pelikan jako jedna cesta, spolecnost KLM. Nebo prestup v Parizi na CDG 1h 15 min, kupovane pres vas portal, take jako jedna cesta a spol AirFrance.

Co je mensi zlo vzhledem ke kratkemu prestupu? :)

Dekuji, AH

před 5 měs
Avatar uživatele niemandos
niemandos

Nevim jak souvisí prodejce s nějakým přestupem. Jinak já bych si nekoupil ani jednu, protože je to krátká doba s potenciálem problemu. Pokud bych musel, tak CDG bych se vyhnul opravdu velkým obloukem.

před 5 měs
David Eiselt

Určitě Amsterdam, tam nemusíte létat po celém letišti, ale jen v jedné hale :)

před 5 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

CDG a Air France nebrat!

Přidat odpověď
před 5 měs
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Přečti si také ...

Čtení na 2 minuty
Zakázané věci do letadla a co nesmí do příručního zavazadla
David Eiselt 2019-10-04T15:06:00+02:00 7 komentářů

Z důvodu bezpečnosti letecké dopravy je přeprava některých předmětů omezena či zcela zakázána. Pojďme se podívat na seznam věcí, které bychom si s sebou do letadla určitě brát neměli. Co do…

Čtení na 18 minut
Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí
Kryštof Hájek 2019-09-05T09:21:00+02:00 42 komentářů

Na světě existuje spousta destinací, kde to bez půjčeného auta prostě není ono. Ať už chcete poznávat přírodní krásy USA, vydat se napříč Novým Zélandem či Jižní Afrikou, nebo zkrátka jen chcete být…

Čtení na 10 minut
Kde hledat nejlevnější letenky?
David Eiselt 2019-08-29T14:32:00+02:00 52 komentářů

Žádná správná cestovatelská diskuze se neobejde bez typické otázky „Kde koupím nejlevnější letenky do…?“. Bohužel zejména ve facebookových skupinách, ale i na mnoha webových portálech se dočtete…

Čtení na 7 minut
Odbavené zavazadlo – cena, váha a rozměry
Kryštof Hájek 2019-08-15T11:57:34+02:00 0 komentářů

I přes trend poslední doby, kdy čím dál více cestovatelů létá jen s příručními zavazadly, se stále najde mnoho lidí, kteří se omezovat nechtějí a rádi si s sebou na dovolenou přibalí více…

128 dalších článků