Rodina na cestě

Vše o přestupu na letišti a jak probíhá let s mezipřistáním

597 komentářů
2020-01-22T09:12:30+01:00

Ať už plánujete cestovat po Evropě či mimo ni, je velmi pravděpodobné, že vaše cesta bude obsahovat alespoň jedno mezipřistání. Jak takový přestup probíhá, co se děje se zavazadly, kdy získáte palubní lístek na navazující let či co dělat, když máte málo času na přestup nebo naopak dlouhou pauzu? Na to vše naleznete odpovědi níže.

Garantované návazné lety a přestupy bez garance

Základním kamenem k pochopení následujících kapitol je vědět, jaký je rozdíl mezi garantovaným a negarantovaným přestupem.

Garantovaný přestup znamená, že má–li vaše letadlo zpoždění a vy nestihnete přestoupit na navazující let, musí se o vás letecká společnost postarat. Zdarma vás přesadí na nejbližší možný následující let a v mezičase případně nabídne občerstvení či ubytování. Stejně tak máte nárok na kompenzace v případě, kdy je zpoždění větší než 3 hodiny – více o zpožděných letech zde.

Garantovaný přestup získáváte tehdy, kdy kupujete celou cestu v rámci jedné rezervace.

Negarantovaný přestup naopak vzniká, když se rozhodnete koupit jednu letenku a nezávisle k ní si přikoupíte další. Tento stav vzniká například při přestupu dvou nespolupracujících aerolinek nebo při nízkonákladových letech, kde není možnost návazných letů. V takovém případě jsou veškerá rizika na vás a nestihnete–li přestoupit, musíte se sami postarat o řešení celé situace. Je proto vhodné respektovat minimální čas na přestup.

Minimální čas na přestup

Velmi často se nás cestovatelé ptají, zda jim stačí na přestup 45 minut či dokonce méně. Odpověď zní ano za předpokladu, že si kupujete lety v rámci jedné rezervace a máte tedy garantovaný přestup. V opačném případě doporučujeme vždy minimálně 2 hodiny.

Každé letiště má svůj vlastní minimální čas na přestup, tzv. „minimum connection time”, který je dostatečný k tomu, aby cestující stihli bez problémů a při běžné chůzi přestoupit z jednoho letu na druhý. Tím se musí letecké společnosti řídit a není možné jej porušit. Minimální čas je odlišný letiště od letiště – jiný bude mít Frankfurt, Amsterdam, Dubaj, Paříž či londýnský Heathrow. 

Ať je tedy při koupi letenky váš čas na přestup jakýkoliv, je vždy dostatečný a není třeba se obávat.

Palubní lístek při přestupu

Jak je to s palubním lístkem při mezipřistání? V drtivé většině obdržíte letenky po celou cestu již při prvním odbavení na letišti. Do ruky tak dostanete dva či tři palubní lístky, které si uschováte po celou vaši cestu a budete se jimi prokazovat při nástupu do dalších letů.

Pokud z jakéhokoliv důvodu není možné vydat palubní lístky na další lety hned napoprvé, musíte při přestupu vyhledat transitní přepážku, kde obdržíte další palubní lístek. Přepážky jsou dobře značené a snadno dohledatelné v transitní hale – neopouštíte letiště.

Zavazadla během přestupu

Jak je to s vaším zavazadlem, čeká–li vás jeden či více přestupů? Ve většině případech poletí zavazadlo až do cílové destinace. Toto platí tehdy, kdy máte návazné lety na jedné rezervaci a splňujete podmínky garantovaných přestupů.

V opačném případě si zavazadlo musíte vždy vyzvednout, dojít na check–in a znovu odbavit.

Ve státech jako je USA či Mexiko musíte při prvním vstupu do země zavazadlo znovu odbavit, a to i za předpokladu návazného letu. Jedná se o nutnou bezpečnostní, avšak bezproblémovou proceduru – odbavovací přepážky jsou umístěny těsně za zavazadlovým prostorem.

O tom, kde si zavazadlo vyzvednete, budete vždy informování na odbavení při odevzdávání zavazadla. Přečtěte si také náš článek Zavazadlo při přestupukterý se detailně zabývá situacemi, kdy bude zavazadlo přeloženo automaticky a kdy ne.

Vízové povinnosti při přestupu

Letiště je uznáváno jako mezinárodní prostor, proto pokud budete přestupovat v rámci tranzitního prostoru a neopustíte letištní halu, nepotřebujete vyřizovat víza.

Pozor však na lety, kdy musíte například přestoupit mezi 2 letišti, např. v Moskvě. V takovém případě vstupujete do Ruska a vízum potřebujete. Stejný problém nastane, kdy letíte např. Vídeň – Dillí – Bombaj – Colombo, jelikož podniknete vnitrostátní let, vstupujete do Indie a vízum potřebujete. V 99 % však takovéto situace nevzniknou.

Opuštění letiště při mezipřistání

Mohu opustit letiště při přestupu? Odpověď zní ano za předpokladu, splňujete–li všechny vízové povinnosti. Můžete–li do země vstoupit, letiště opusťte kdykoliv a následně se zavčasu skrze bezpečnostní kontrolu vraťte k odletu.

Některá letiště navíc nabízí organizované prohlídky měst při přestupu zdarma.

Závěr

Pro začínající cestovatele mohou přestupy vzbuzovat pocit strachu, proto doufám, že po přečtení tohoto článku znáte odpovědi na všechny důležité otázky, které vás mohly napadat. Máte–li další, neváhejte se v komentářích doptat.

K přestupům se občas pojí také bonusy formou občerstvení a letištních salónků zdarma a ubytování při přestupu zdarma.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 22. 01. 2020

597 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Josef
před 3 měs

Dobrý den, 

příští rok plánujeme poprvé letět a hned s přestupem. Poletíme do JFK přes Mnichov a má otázka zní. Jak je to se Sucurity/passport control při přestupu? Provádí se další kontrola? Nebo se jen po příletu projde do čísti letiště s odlety mimo schengen? 

Děkuji

Avatar uživatele
Martin
před 3 měs

Zdravím. Nemáte někdo zkušenost s letištěm Milán Malpensa? Konkrétně přesun mezi terminály? Máme na přestup pouze 1 hodinu 25 minut. Je to reálné dostat se z T1 na T2? Lety nemáme navazující, ale máme jen batohy. V plánu máme běh a využití taxi. Děkuji za info. 

Avatar uživatele
lma
před 3 měs

Tak mezi T1 a T2 je to tady hraniční ,pokud budete mít tu 1:25 tak by to mělo být v pohodě ,pokud se to smrskne na hodinu je to 50/50 ..

Avatar uživatele
Anna
před 4 měs

Dobrý den,

v září poletím z Atlanty do Vídně přes Istanbul, mám tam přestup 3h 25. Je potřeba si vyřizovat nějaké víza, když budu na letišti jen čekat na navazující let do Vídně?

A pokud budu mít odbavená zavazadla, budu si je muset v Istanbulu znovu odbavovat nebo si je vyzvednu až ve Vídni, když letím jednou společností (Turkish Airlines)?

Předem děkuji:)

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před 4 měs

Pokud máte české občanství, tak do Turecka nic nepotřebujete. Zavazadla by měla jít až do Vídně, to Vám řeknou na odbavení.

Avatar uživatele
Nekultsy Ivan
před 4 měs

In my opinion you are mistaken. Let's discuss it. Write to me in PM, we will talk. _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Nekultsy Ivan russia hosting

divan
před 4 měs

Letiště je uznáváno jako mezinárodní prostor, proto pokud budete přestupovat v rámci tranzitního prostoru a neopustíte letištní halu, nepotřebujete vyřizovat víza.

To je poněkud matoucí informace. Při tranzitu na letištích v USA a Kanadě je potřeba vyřídit eSTA/eTA (a možná je třeba něco podobného i v některých dalších zemích?). Nejsou to sice víza, jde o ověření způsobilosti pro vstup do dané země bez víza; vyřídit si je ale před cestou musíte, přestože jen tranzitujete.

Avatar uživatele
Jakub Kolmacka
před 5 měs

Dobrý den, na podzim letíme z Mnichova na Hawaii s mezipřistáním v San Franciscu. V San Franciscu máme 2 hodiny na přestup. Dotaz je následující: Pokud by jsme nestihli projít za ty 2 hodiny imigračním, znovu odbavit zavazadla a let nám uletěl, máme od společnosti nárok na novou letenku, nebo je to náš problém? Doplním že celou cestu jsme kupovali v rámci jedné rezervace a letíme s United Airlines. Děkuji za odpověď :)

 

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před 5 měs

Pošlou Vás dalším letem.

Avatar uživatele
Honziiik
před 5 měs

Ahoj, chtěl jsem se zeptat když letím z Kuwaitu do Bombaje(Indie) kde mam přestup na letsti 5h tak jestli potřebuju víza

Avatar uživatele
Petr Halada
před 7 měs

Dobrý den, mám dotaz k tzv. technickým stopům, při kterých je v letových řádech pozn. překontrolovat vízum. Je nutné při nich opustit letadlo snad kvůli bezpečnosti při tankování? Při cestě do Egypta byl TS v Larnace a všichni z letadla vystoupili, ale při cestě na Curacao byl TS na Arubě, my jsme nevystoupili a nic se nestalo - vždy byly samozřejmě stejné letecké společnosti a oba TS byly bez vízové povinnosti. Teď se chystám letět do Karibiku se stejnou leteckou společností, TS je 1 hodinu v kubánském Holguinu a vízum na Kubu nemám. Díky za odpověď. P.

 

Avatar uživatele
Ondřej S.
před 7 měs

Dobrý den, máte prosím zkušenost s tím, když mám letenku z Prahy přes Vídeň a pak USA, dá se nastoupit až ve vídni, nebo musím jet z Brna do Prahy a abslovovat to cele ? :-)) díky za odpověď O.

Avatar uživatele
cali
před 7 měs

Opravdu to není  jako šalinou z Bohunic do Medlánek a naskočit na Zelňáku...

Peťaňaak
před 7 měs

🤣👍

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před 7 měs

Jinymi slovy ANO. Musite do Prahy, jinak letenka propadne.

Avatar uživatele
Eva
před 8 měs

Děkuji za odpovědi :-)

Avatar uživatele
Eva
před 8 měs

JanaV _1, děkuji za odpověď, a kdybychom náhodou to zpoždění měli, tak jak se to řeší? musíme si zakoupit novou letenku, nebo nám eurowings vše zařídí?

Avatar uživatele floodland
floodland
před 8 měs

Řešil bych až v okamžiku, kdy to nastane. O nic se starat nebudete muset.

Avatar uživatele JanaV _1
JanaV _1
před 8 měs

Ano, pokud by Vám to náhodou uletělo kvůli zpoždění letadla, tak Vám samozřejmě dají nový let, Vy ho už neplatíte. Vše by Vám pak řekli a vysvětlili na letišti.

Avatar uživatele
eva
před 8 měs

Dobrý den,

letíme z Lamezie Terme do Prahy s mezipřistáním v Dusseldorfu. Máme na přestup 1,45 hod. Je to v pohodě, bude nám to stačit? Kupovala jsem letenky  na jednu rezervaci od Eurowings , oni nám odbavená zavazadla přesunou do dalšího letadla samy a my si ho vyzvedneme až v Praze? my tedy jen přeběhneme s příručními zavazadli jen k jinému gau bez nutnosti odbavení a pasové kontroly?

Avatar uživatele JanaV _1
JanaV _1
před 8 měs

Dobrý den, přesně tak, jen si přejdete do druhého letadla, zavazadla vyzvednete až v Praze. V rámci EU je to rychlovka. 1,45 hod. bude stačit, pokud nebude mít let velké zpoždění.

Avatar uživatele Jaroslav Knespl
Jaroslav Knespl
před 9 měs

Zdravím, 

Chtěli bychom využít nové linky China Airlines konkrétně jednosměrného letu z Bangkoku do Prahy. Přestup na Thaj wanu je hodina a 10 minut. Můj dotaz spočíva v tom, že pokud bychom přestup nestihli, tak aerolinka nám musí dát další nejbližší let i co se týče jejich aliance Skyteam jinou aerolinkou? Jelikož další let do Prahy s China Airlines je až o 3 dny déle..

Děkuji za odpovědi.

Avatar uživatele floodland
floodland
před 9 měs

UTFG to definuje takto:

In order to mitigate inconveniences resulting from flight cancellations and miss transit, CAL will make every effort to offer you the following services depending on the circumstances:
•    Rearrange a flight to your destination as soon as possible.
•    Offer a full refund of the fare for the affected sectors.
•    Offer free telephone/fax service to your destination.
•    Provide refreshments, meals, and hotel accommodations, if necessary.

Avatar uživatele Jaroslav Knespl
Jaroslav Knespl
před 9 měs

Napsané to je hezky, ale poměrně dost obecné. Zajímála by mě spíš praxe..

Avatar uživatele Aguero
Aguero
před 9 měs

Zůstanete viset na Taiwanu a do ČR už se nikdy nikdá nedostanete...:) :D

Avatar uživatele floodland
floodland
před 9 měs

Nová linka a ty chceš zkušenosti z praxe. Tak si zaskoč do Senátu a zeptej se tam.

Avatar uživatele Jaroslav Knespl
Jaroslav Knespl
před 9 měs

Myslel jsem to obecně jak to funguje v rámci codesharový spolupráci v rámci aliance.. Špatně jsem se vyjádřil. Sorry

Avatar uživatele
cali
před 9 měs

Já pořád nechápu smysl dotazu, floodland to napsal jasně, tak to prostě je. Codeshare spolupráce může být k ničemu, pokud alternativní lety budou obsazené, protože vy budete mít nejnižší prioritu (pokud nemáte status aliance). Tedy CI se může přetrhnout, partneři ze SkyTeam taky, ale místa prostě být nemusí a poletíte dalším letem CI. Tady to záleží na mnoha faktorech a nějaké zkušenosti z minula na jiné lince, alianci, datu atd. jsou prostě irelevantní. Platí to, že si vás tam rozhodně nenechají;-)

Avatar uživatele Jaroslav Knespl
Jaroslav Knespl
před 9 měs

V téhle problematice jsem naprostý laik. Děkuji Vám moc za vyčerpávající odpověď. 

Avatar uživatele Matous
Matous
před 9 měs

Za pár dnů letím Praha-Cagliari přes Malpensu. Tam EasyJet, dál Ryanair, rezervace mám přes stránky aerolinek. Víte někdo, jestli musím vyjít po příletu do Milána ven a před dalším letem projít znovu přes security? Mám jen příruční zavazadlo, oba lety jsou T1. V Bergamu to potřeba není, ale nevím, jak to funguje na Malpense.

Avatar uživatele bobes19799
bobes19799
před 9 měs

Dobrý den,

Letím z Prahy na Fuerteventura a zpět. Mezipřistání je v Edinburghu? Musím mít cestovní pas nebo stačí občanský průkaz?

Děkuji 

Avatar uživatele
David Eiselt
před 9 měs

Ano, musíte mít pas. Předpokládám, že letenky máte bohužel přes Kiwi a tedy 2 nesouvislé rezervace. Budete tedy muset opustit transitní prostor, pokud to nebude mít letiště uzpůsobeno i jinak.

Avatar uživatele bobes19799
bobes19799
před 9 měs

Ano ,letenky jsou v rámci jedné rezervace přes kiwi. Ten přestup je na zpáteční cestě a jde o 2 hodiny. No nedá se nic dělat. Nevšimla jsem si toho při rezervaci. Co myslíte, že by se mohlo stát pokud bychom pasy neměli?

 

Děkuji všem za odpovědi 

Avatar uživatele Kajman77
Kajman77
před 9 měs

Nepustí vás do letadla už v Praze.

Avatar uživatele floodland
floodland
před 9 měs

Nic strašného. Zůstanete na Fuerteventuře.

Avatar uživatele Kajman77
Kajman77
před 9 měs

Já myslím, že rovnou na Ruzyni. Mají to tam a zpět.

Avatar uživatele Kajman77
Kajman77
před 9 měs

A z toho všeho plyne:

1. okamžitě se seberte a utíkejte na úřad nechat si vystavit pasy - podle toho, kdy poletíte, tak s patřičnou přirážkou ze expresní vydání

2. NIKDY už nic nekupujte přes kiwi

3. když letíte někam s přestupem, pořádně si prostudujte, co je na ten přestup potřeba

Avatar uživatele torpy68
torpy68
před 9 měs

A teda neviem, ci Kiwi nejak garantuje prestup ? V pripade meskania letu do Edinburgu.

Avatar uživatele zachama2
zachama2
před 9 měs

Ne, negarantuje vůbec nic. Máte dvě separátní rezervace. Jednu do Edinburghu a druhou z Edinburghu.

Avatar uživatele djozef
djozef
před 12 měs

Ďakujem......máme cca 4 hodiny na prestup....máme letieť s Air Canada 

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před 12 měs

Pokud nebude zpoždění letu, tak máte času habaděj. Přestup bude v rámci jednoho terminálu. Po výstupu sledujte směrové cedule connection flight a světelné tabule se seznamy letů, kde najdete svůj let a bude u něj číslo gatu, odkud odlétá.

Avatar uživatele djozef
djozef
před 12 měs

Zdravím! Máme letieť do Mexika z Viedne s prestupom v Toronte.(cez cestovnú kanceláriu)Mame strach s manželkou,že prestup v Toronte nezvladneme, nakoľko nerozprávame dobre anglicky.poradite nám ako prebieha prestup v Toronte.. Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď!

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před 12 měs

Letiště má dva terminály, 1 a 3. Terminál 1 je jedním z největších na světě a slouží především společnosti Air Canada a dalším aerolinkám ze Star Alliance.

Přestup mezi terminály není možný tranzitní zónou, obě dvě budovy spojuje automatizovaný vláček zdarma, který jezdí 24 hodin denně.

Obvyklejší jsou přestupy v rámci jednoho terminálu, z důvodu nutnosti průchodu imigrační kontrolou je nutné počítat alespoň se 60 minutami , pokud letecká společnost nabídne kratší čas na přestup, postará se o vás.

Při přestupu z mezinárodního letu na vnitrostátní musíte vždy vyzvednout svá zavazadla a znovu je odbavit.

Na letišti v Torontu se nachází předsunutá imigrační kontrola USA, po příletu do Spojených států tak již nemusíte žádnou kontrolou procházet.

I pokud pouze přestupujete z mezinárodního na mezinárodní let, musíte si vyřídit elektronické povolení pro vstup do Kanady eTA.  Vyřídíte ho pohodlně online za poplatek 7 CAD

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před 12 měs

Kolik mate casu na prestup ? Cestovka Vam nedala zadne instrukce ? Hlavne pozor na vyrizeni eTA. 

Avatar uživatele Miloš Machů
Miloš Machů
před rokem

Zdravím, ve středu letíme s Ethiopian Airlines z Vídně na Zanzibar s původním přestupem v Addis Abebě. Dnes přišla zpráva ohledně zrušení letu ET813 z ADD na ZNZ a přebookováním na let ET815 z ADD na ZNZ s mezipřistáním na JRO. Bude se ta poslední část letu brát jako vnitrostátní? Tzn. budeme muset vystoupit a projít pasovkou? Víza máme udělané minulý týden online se vstupním bodem na Zanzibaru, bude s tím případně nějaký problém?
Každopádně tím, že nový celkový čas příletu máme opožděný pouze o 2:15, tak předpokládám. že ani není nárok na kompenzaci.

Jan Vidim
před rokem

Číslo letu je stejně pro oba africké segmenty. Nebudete vystupovat z letadla a tak by to mělo být ok. 

Avatar uživatele Miloš Machů
Miloš Machů
před rokem

Budu tedy doufat, že to tak bude, díky za informaci.

Avatar uživatele lidus.novotna
lidus.novotna
před rokem

Dobrý den, 

chtěla jsem se zeptat na letiště v Montréalu - Pierre Elliott Trudeau. Má s tímto letištěm někdo zkušenost? Chceme letět do Dominikánské republiky a nejvýhodnější letenky jsou s přestupem v Montréulu. Je zde doba přestupu 3hod., tak předpokládám, že to stačí. Požadují zde nějaké opatření kolem Covidu? Očkování nemáme. Děkuji

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
před rokem

Dobrý den,

Od 1. října tedy všichni cestující do Kanady nemusí vyplňovat informace v aplikaci ArriveCan, předkládat potvrzení o očkování či testování na Covid-19, nepodléhají karanténě/izolaci a nemusí oznamovat symptomy onemocnění při příjezdu do Kanady.

Zároveň se ruší povinnost nosit masku při cestě letadlem či vlakem, avšak její nošení v těchto dopravních prostředních je přesto silně doporučováno.

Pro občany České republiky nadále platí povinná elektronická registrace v systému eTA, pokud do Kanady cestují letecky, či přes Kanadu letecky tranzitují. - 1 minuta google...

Avatar uživatele
Lucie
před rokem

Dobrý den,

našla jsem si zde letenku do USA s Lufthansa (zajišťuje Austrian Airlines), kde je přestup ve Frankfurtu 1 h (Vídeň - Frankfurt - Vegas).

Myslíte, že je reálné to stihnout? S Lufthansou nemám žádné zkušenosti. Moc děkuji.

Jan Vidim
před rokem

Bez obav. Při nejhorším poletíte dalším letadlem.

Avatar uživatele
Lucie
před rokem

No právě, bez obav to nejde, když budu mít pronajaté auto a zabukované ubytko.

Jen mě zajímalo, jestli už tak někdo letěl a stihl to. Nemám představu, jak velké je to letiště.

Ale moc díky za reakci! :)

Avatar uživatele
Lucie
před rokem

A ještě jedna věc: Když letenky kupuji u Opodo, znamená to, že se o mě Lufthansa v případě zpozdění postará nebo už to nebude jejich záležitost, když jsem letenku nekoupila přímo u letecké společnosti?

Děkuji všem.

Jan Vidim
před rokem

Ano už jsem takto krátký přestup stihnul a to několikrát. Ale že bude nad Vídni bouřka se vyloučit nedá.

Přes opodo to rozhodně nekupujte, kdyby došlo ke změně letu, může to být nekonečná tahanice. Za usetrenych pár stovek to nestojí.

Kupte to buď tady nebo na stránkách Lufthansy.

Avatar uživatele
Lucie
před rokem

Jan Vidim, moc děkuji za odpovědi a pomoc!

Načíst všechny komentáře