Vše o přestupu na letišti a jak probíhá let s mezipřistáním

Napsal

Ať už plánujete cestovat po Evropě či mimo ni, je velmi pravděpodobné, že vaše cesta bude obsahovat alespoň jedno mezipřistání. Jak takový přestup probíhá, co se děje se zavazadly, kdy získáte palubní lístek na navazující let či co dělat, když máte málo času na přestup nebo naopak dlouhou pauzu? Na to vše naleznete odpovědi níže.

Garantované návazné lety a přestupy bez garance

Základním kamenem k pochopení následujících kapitol je vědět, jaký je rozdíl mezi garantovaným a negarantovaným přestupem.

Garantovaný přestup znamená, že má–li vaše letadlo zpoždění a vy nestihnete přestoupit na navazující let, musí se o vás letecká společnost postarat. Zdarma vás přesadí na nejbližší možný následující let a v mezičase případně nabídne občerstvení či ubytování. Stejně tak máte nárok na kompenzace v případě, kdy je zpoždění větší než 3 hodiny – více o zpožděných letech zde.

Garantovaný přestup získáváte tehdy, kdy kupujete celou cestu v rámci jedné rezervace.

Negarantovaný přestup naopak vzniká, když se rozhodnete koupit jednu letenku a nezávisle k ní si přikoupíte další. Tento stav vzniká například při přestupu dvou nespolupracujících aerolinek nebo při nízkonákladových letech, kde není možnost návazných letů. V takovém případě jsou veškerá rizika na vás a nestihnete–li přestoupit, musíte se sami postarat o řešení celé situace. Je proto vhodné respektovat minimální čas na přestup.

Minimální čas na přestup

Velmi často se nás cestovatelé ptají, zda jim stačí na přestup 45 minut či dokonce méně. Odpověď zní ano za předpokladu, že si kupujete lety v rámci jedné rezervace a máte tedy garantovaný přestup. V opačném případě doporučujeme vždy minimálně 2 hodiny.

Každé letiště má svůj vlastní minimální čas na přestup, tzv. „minimum connection time”, který je dostatečný k tomu, aby cestující stihli bez problémů a při běžné chůzi přestoupit z jednoho letu na druhý. Tím se musí letecké společnosti řídit a není možné jej porušit. Minimální čas je odlišný letiště od letiště – jiný bude mít Frankfurt, Amsterdam, Dubaj, Paříž či londýnský Heathrow.

Ať je tedy při koupi letenky váš čas na přestup jakýkoliv, je vždy dostatečný a není třeba se obávat.

Palubní lístek při přestupu

Jak je to s palubním lístkem při mezipřistání? V drtivé většině obdržíte letenky po celou cestu již při prvním odbavení na letišti. Do ruky tak dostanete dva či tři palubní lístky, které si uschováte po celou vaši cestu a budete se jimi prokazovat při nástupu do dalších letů.

Pokud z jakéhokoliv důvodu není možné vydat palubní lístky na další lety hned napoprvé, musíte při přestupu vyhledat transitní přepážku, kde obdržíte další palubní lístek. Přepážky jsou dobře značené a snadno dohledatelné v transitní hale – neopouštíte letiště.

Zavazadla během přestupu

Jak je to s vaším zavazadlem, čeká–li vás jeden či více přestupů? Ve většině případech poletí zavazadlo až do cílové destinace. Toto platí tehdy, kdy máte návazné lety na jedné rezervaci a splňujete podmínky garantovaných přestupů.

V opačném případě si zavazadlo musíte vždy vyzvednout, dojít na check–in a znovu odbavit.

Ve státech jako je USA či Mexiko musíte při prvním vstupu do země zavazadlo znovu odbavit, a to i za předpokladu návazného letu. Jedná se o nutnou bezpečnostní, avšak bezproblémovou proceduru – odbavovací přepážky jsou umístěny těsně za zavazadlovým prostorem.

O tom, kde si zavazadlo vyzvednete, budete vždy informování na odbavení při odevzdávání zavazadla.

Vízové povinnosti při přestupu

Letiště je uznáváno jako mezinárodní prostor, proto pokud budete přestupovat v rámci tranzitního prostoru a neopustíte letištní halu, nepotřebujete vyřizovat víza.

Pozor však na lety, kdy musíte například přestoupit mezi 2 letišti, např. v Moskvě. V takovém případě vstupujete do Ruska a vízum potřebujete. Stejný problém nastane, kdy letíte např. Vídeň – Dillí – Bombaj – Colombo, jelikož podniknete vnitrostátní let, vstupujete do Indie a vízum potřebujete. V 99 % však takovéto situace nevzniknou.

Opuštění letiště při mezipřistání

Mohu opustit letiště při přestupu? Odpověď zní ano za předpokladu, splňujete–li všechny vízové povinnosti. Můžete–li do země vstoupit, letiště opusťte kdykoliv a následně se zavčasu skrze bezpečnostní kontrolu vraťte k odletu.

Některá letiště navíc nabízí organizované prohlídky měst při přestupu zdarma.

Závěr

Pro začínající cestovatele mohou přestupy vzbuzovat pocit strachu, proto doufám, že po přečtení tohoto článku znáte odpovědi na všechny důležité otázky, které vás mohly napadat. Máte–li další, neváhejte se v komentářích doptat.

K přestupům se občas pojí také bonusy formou občerstvení a letištních salónků zdarma a ubytování při přestupu zdarma.

Ahoj, plánujeme let z Bangkoku přes Kuala Lumpur a Gold Coast do Aucklandu. Tyto lety jsou všechny se stejnou společností a jeden přestup je 1:50 h a druhý 1:30. Nemůžete mi prosím poradit jestli je reálné to vše stihnout? Děkuji za odpověď. David

Kryštof Hájek

Pokud jsou na jedné letence, pak samozřejmě.

Viz obsah v článku na který reagujete. Ano, aerolinky neprodají přestup v rámci rezervace, který nelze zvládnout.

• (upraveno 2018-05-17T12:29:00+02:00)

Jak vám máme "poradit jestli je reálné to stihnout"??? Ten dotaz tady padá snad třikrát denně. Ano je to reálné to stihnout, kdyby to nebylo vůbec by to v nabídce rezervačního systému neobjevilo.

Jestli vám to i tak připadá málo, kupte si itinerář kde jsou delší přestupy.

Ahojky tak každý se ptát, zeptám se i já. Poletím poprvé a vlastně se chci zeptat, z Prahy do Raleigh. Letenku budu mít z přestupem v Chicago nebo Philadelphia, ještě jsem se nerozhodla. Jak to bude s tím zavazadlem poletí až do Raleigh nebo ho musím odbavit na tom místě přestupu? Celkem mě letiště a létání děsí, tak právě už teď panikarim. Děkuji

Kryštof Hájek

Ahoj, jak se píše výše, v případě USA musíte zavazadlo vyzvednout na místě prvního kontaktu s USA. Takže z Prahy do Chicaga či Philadelphia půjde zavazadlo rovnou, i když budete mít přestup někde v Evropě. Následně si v Chicagu nebo ve Philly vyzvednete zavazadlo po průchodu imigrační kontrolou a hned za pásy ho na přepážce znovu odbavíte k letu do Raleighu.

Petr76

Pokud máte na výběr, zvolte jako přestupní bod Philadelphii. Menší letiště, svižnější imigrační.

Dobrý den, mám dotaz, máme letenky do Belize, přestup v Atlantě, kde je přestup od 20:40hod do 10:40. Má někdo zkušenosti s hotely poblíž letiště, nebo nocovani jako takové na letišti. Děkuji za odpověď

Petr76

Není nic jednoduššího než si napriklad na hotels.com nebo booking.com zadat ATL letiště a do filtrů zaškrtnout "doprava z letiště" a pak si jen vybrat.

Se spaním na letišti v ATL nemám zkušenosti.

Dovolím si přihrát malou domů... s tímto odkazem dostanete u booking.com slevu $15: https://www.booking.com/s/35_6/tilser37

Kryštof Hájek

Dobrý den, valná většina hotelů kolem letiště nabízí vlastní shuttle zdarma, odjezdové stání je před vnitrostátním terminálem. Nejlevnější jsou stabilně Days Inn nebo Motel 6. Kvalita nic moc, ale na jednu noc bohatě stačí, lepší, než trávit čas bez sprchy a pořádné postele na letišti.

Celé letiště je otevřeno 24 hodin, přespat se tam dá, místa je hodně. Ale bezpečnostní hlášení jedou nonstop a je tam pěkná kosa, úplně příjemná noc by to nebyla...

Dobrý den,

letím s dcerou do Litvy přes Varšavu, je tam přestup 40 min, myslíte že je to ok? Byl jste někdo ve Varšavě na letišti? Jestli je to velikostně podobné jako u nás v Praze.

Děkuji, Kristi

Kryštof Hájek

Dobrý den, ve Varšavě je v pohodě i půlhodina. Terminál je velmi přehledný. Jedná se vlastně jen o jednu dlouho nudli, žádné členitosti, žádné bloudění chodbami, žádné bezpečnostní prohlídky při přestupu.

Dobrý den, v červnu letíme z Prahy do Dallasu s přestupem v Londýně. Let kupujeme v rámci jedné rezervace. V Londýně máme na přestup cca 75 minut a nejsem si jistá, zda budeme muset zavazadlo v Londýně znovu odbavit nebo s námi "pocestuje" až do Dallasu. Let Praha - Londýn provozuje British Airways a z Londýna do Dallasu American Airlines. Z předchozích komentářů mi vychází, že by to mělo být v pohodě, ale za zeptání nic nedám :-))) Děkuji za odpověď.

Avatar uživatele niemandos
niemandos

Tak za zeptání na těchto webovkách opravdu nic nedáš. Možná proto se tu ty otázky pořád opakují :).

Nevidím důvod, proč bys měla znova odbavovat bágl v Londýně, pokud to máš na jedné letence. Ve výjimečných případech se to ale stát může. No pokud bys měla čekat na bágl a znova ho odbavit, tak se ti může stát, že to nestihneš. Ale to ti může být ted stejně jedno. Letenku máš, tak co řešíš. V Praze ti řeknou, kam zavazadlo pocestuje. No a když to nestihneš, tak holt poletíš příštím spojem. Nic horšího se ti stát nemůže :)

Hlavně občas se není nutné ptát, ale je opravdu číst :) vše je v článku napsáno.

Avatar uživatele blahavl
blahavl

Na info od personálu na přepážce odbavení bych se na Ruzyni moc nespoléhal, co se zavazadel týká. Letěl jsem do Kostariky přes Paříž a Atlantu a chlapec na přepážce mě i kolegovi tvrdil, že zavazadlo letí až do Kostariky. Bylo mi to divný, měl jsem zjištěno něco jinýho (v Atlantě vyzvednout a znova odbavit). A samozřejmě v Atlantě zavazadlo na kolotoči... Pak se spolehni na radu profesionála.

Avatar uživatele padrino11

Není nutné na nikoho spoléhat, na kontrolním úsřižku je jasně vyznačeno kam až je zavazadlo odbaveno.

Avatar uživatele niemandos
niemandos

Přesně tak :)

Ahoj.Letime z Baham do Prahy přes Orlando,Florida.Zajímá mě zda musíme mit estu když budeme v transitnim prostoru a nebudem vychazet ven?

Kryštof Hájek

V tranzitním prostoru nezůstanete, při příletu z mezinárodní destinace musíte projít imigrační kontrolou, vyzvednout kufry a znovu odbavit. Estu musíte mít vždy i když jen v USA přestupujete.

Článek jsem snad pochopil, plánuji koupit přes tripstu Praha-Frankfurt-Singapore-New Zealand, kde jsou na přestup ve FRA 2 hodiny, první přelet jim zajišťuje Lufthansa a druhý také. Nevím, jak zjistit, jestli to Tripsta bere jako jednu rezervaci, nebo víc (jde o alianční aerolinky), je tohle také garantovaný přestup?

Před nákupem si raději projdi ještě toto: https://www.cestujlevne.com/disk...na-letence Tripsta je naprosto stejný uličník.

Jinak ano, je to na jedné letence a proto mají být přestupy garantované. Jediný problém může nastat u komplikovanosti letů a jedna změna může zadělat na problémy při komunikaci s Tripstou, letenka jako taková je OK.

Děkuju Davide, četl jsem. Problém je v tom, že se potřebuju dostat Praha-Christchurch-Praha na konkrétní data a Emirates vyprodali saver (na leden), takže je to pro mě buď 27 Singapore s Tripstou, nebo 45 Emirates. Bohužel to líp najít neumím :(

Ahoj, chci se zeptat za dva týdny letim do New Yorku a mám přestup ve Frankfurtu nikdy jsem nepřestupovala, a mám docela obavy letenky mám na jednu rezervaci a do Frankfurtu Letim se stejnou společnosti jako do New Yorku. Musím si někde vyzvednout kufr a znovu se odbavit, nebo mi to daji automaticky do letadla do NY? Diky za veškeré odpovědi

Od toho je tu tento článek :) vše je v něm popsáno. O nic se nestaráte, zavazadlo letí až do NY. Letiště ve Frankfurtu je dobře značeno, ztratit se nedá... vlastně na žádném letišti se nedá ztratit.

Zaplatili jsme si dovolenou na Lanzarote, let je QS2040 Praha-Gran Canaria s mezipřistáním na Lanzarote. Při zpáteční cestě let QS2041 jsme byli odbaveni na Lanzarote a na palubním lístku jsme měli řadu 16A-C. Po přistání na Gran Canarii jsme opustili letadlo z důvodu čištění a při návratu na palubu jsme zjistili, že naše sedadla jsou obsazená. Letuška nám velmi stroze sdělila, že prvotní pro obsazování jsou palubní lístky vydané na Gran Canarii a ať jdeme dozadu, že nás pak usadí. Dle sdělení posádky mělo být v letadle přes 40 volných míst, ale po usazení cestujících zbyla jediná tři volná místa a to v řadě 14 (letadlo Boeing 737-800). Asi vedoucí kabiny se nám pokusila vysvětlit, že sedadla v 16 řadě jsou "expresní" s přednostním přidělením a že za vše může Check-in na Lanzarote potažmo Gran Canarii. Jak je to tedy s obsazováním míst, řeší to nějaké letecké předpisy???

U normálních aerolinek to funguje, ale u Travel Service nikdy :)

Ahoj, chtěl jsem se zeptat, zda je možné nastoupit až na druhý let. Konkrétní příklad: Cena letu z Drážďan do LA s přestupem v Mnichově je 13.000,- Ten samý let z Mnichova je o 11.000,- dražší. Autem to mám stejně daleko do Mnichova či Drážďan. Koupil bych si tedy letenku z Drážďan, ale nastoupil bych až v Mnichově. Jde to?

A zase to iste. Stale sa to tu riesi dookola. Odpoved je: NIE neni to mozne. Pokial nenastupis na prvy let, vsetky ostatne ti prepadnu.

Zdravím všechny.

Chtěla bych se zeptat, jak to chodí s levnými akčními letenkami přes Německo, když cílová destinace je Praha (takže třeba v Mnichově, Kolíně přestup na autobus, vlak do Prahy).

Jde o to, že nevím, jestli je takový přestup možný pro občana ze země mimo EU ? Má sice jako turista bezvízovou povinnost, ale nevím, jestli by po něm nechtěli v Německu zvací dopis? A pokud ano, stačí zvací dopis v rámci EU, takže pozvání z ČR?

Netuším, kde to najít a kde to vyčíst :-) Takže budu ráda i za link, pokud by někdo věděl.

Díky za odpověď.

Ahoj, díky moc za super článek a rád bych se zeptal jak to chodí v případě multi-city letenek... zkoušel jsem tuto možnost vyhledat přes Deltu Airlines, s tím, že první let by byl Praha - Toronto (přes Amsterdam), tam bychom chtěli cca týden zůstat, pak z Toronta letět přes Atlantu do Punta Cana, tam opět týden pobýt a nazpět ze Santo Domingo přes Atlantu a Amsterdam do Prahy. Takže vlastně 3 cesty (a 2 stop overy) v rámci multi-city vyhledávání, ale vše rezervováno naráz u jedné letecké společnosti. Znamená to, že dostaneme 3 různé letenky, nebo to bude jedna letenka pod jedním rezervačním kódem? A pokud bychom kvůli nějakému zpoždění (např. v Amsterdamu) nebo průtahům na imigraci v Atlantě nestihli navazující let v rámci té jedné trasy, má to nějaký negativní dopad na zbývající cesty? Zda by to mohlo být např. považováno za nenastoupení jedné z cest, nebo i v rámci multi-stop je to považováno za garantovaný přestup?

A zavazadla jsou vždy odbavena do konce té jedné trasy? Předem moc díky za radu :) Petr

• (upraveno 2018-03-28T16:56:53+02:00)

Bude to jedna letenka s jedním rezervačním kódem. Pravidla co se přestupů týče jsou stejná jako u obvyklé zpáteční letenky s klasickým dopravcem.

Určitě bych si ještě porovnal cenu "open jaw" letenky tj. Praha-Toronto // Santo Domingo - Praha + přikoupení jednosměrné letenky Toronto - Punta Cana.

Multicity letenka ti omezí výběr dopravce na trase Toronto - Punta Cana na stejného dopravce /stejnou alianci jako jsou transatlantické lety a pokud budete týden v Torontu a týden v Dom. republice, tak mít vše na jednom itineráři nemá žádnou praktickou výhodu. Pokud přes oceán tam i zpět poletíte s KLM/Deltou (nejspíš dle přestupu v AMS), tak úsek Toronto-Punta Cana vám u multicity bude nutit zase jen Deltu. Přitom pokud byste kupovali letenku samostatně, tak Air Canada, American, WestJet nebo někdo jiný může třeba být (v součtu) levnější.

@Petr76 Moc děkuji za rychlou odpověď a za skvělý tip. Určitě to takto zkusím vyhledat.

Ahoj, chtěl bych se zeptat, v létě chceme lětět do New Yorku, máme přestup v Kyjev - Ukrajina, čas tam máme 2,5h, letenky bychom koupili tam i zpět v rámci jedné rezervace od jedné ukrajinské spolčenosti. Chápu tedy dobře, že na ukrajině se už o kufry starat nemusíme a dostaneme je až v New Yorku ? A kdybychom náhodou let do new yorku z ukrajiny nestihli, tak nás zadarmo pošlou dalším letem ?

Díky za odpověd

Robin

• (upraveno 2018-03-09T11:19:05+01:00)

Tedy nevím, co vás k tomu vede, když z Berlína jsou do konce roku přímé lety s Luftwaffe za 260,- EUR...

Jinak ve Vašem případě to je, jak píšete.

Ahoj,

prosím o radu.

Letím z Malajsie do Istanbulu, kde mám přestup na letadlo směr Praha. V příručním zavazadle mám ale mušle a kamínky od moře. Četla jsem, že převoz mušlí z malajsie není problém, ale z Turecka se nic takového převážet nesmí. Budu s tím mít problém při kontrole na letišti, ikdyž se jedná pouze o přestup?

Moc děkuji, K.

Pokud nevezeš na kila, tak to nikdo neřeší.

Ahoj, prosím o radu. V červenci bychom rádi letěli z Mnichova na Srí Lanku . Letenky kupuji na letušce.cz - všechny lety jsou od společnosti Etihad airways. Přestup v Abu Dhabí, při zpáteční cestě je na přestup jen 1hod 25 min. Pochopila jsem správně, že přestup bude garantovaný? Letíme na vlastní pěst poprvé, tak mám trochu strach, aby vše klaplo.. Zavazadla nevyzvedávám a jen přestoupím do dalšího letadla??

Díky moc za radu.

Dobrý deň. Prílet do Lisabonu je 20.55, a odlet na Azory o 22.20 dve rôzne spoločnosti. Negarantovaný prestup, aj odbavená batožina. Je reálne to stihnúť? Ďakujem :)

Dobrý den chtěl bych se zeptat zda když mám let například u nízkonákladovky Ryanair s 1 přestupem tam a s 1 přestupem zpátky a všechny lety jsou u této společnosti tak mi stačí pouze ta prví letenka budou tam na ní i ty další lety ?Nebo budu muset tiskoun 4 letenky ? Budu muset dělat u všech letů znova check in ? Pojedu pouze s batohem .....Pokud by byly přestupy u jiných nízkonákladovek tak si asi nejspíš musím před odletem vytiskout všechny letenky a udělat check in ?Nebo checkin až online v cizině mohu ..Děkuji

Zdravím, chystám se na Tchaj-wan, přestupuji ve Frankfurtu do letadla jiné společnosti. Musím tedy znovu k odbavení? Letenka je objednaná v rámci jedné rezervace.. Děkuji.

Jestli máte vše na jedné letence, budete odbavena přímo na Taiwan.

Ahoj, prosim o info

Ahoj, let z Havany s technický stopem v Caracasu, myslíš, že nás pusti z letiště? Popř vizum vydají v letadle?

Děkuji hanka

Nepustí, jedná se jen o výstup/nástup cestujících :)

Načíst všechny komentáře

Emirates 2x denně do Prahy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-27T11:09:00+02:00 4 komentáře

Po měsících dohadů dnes oblíbená letecká společnost Emirates konečně vydala oficiální tiskovou zprávu o přidání druhé denní frekvence mezi Prahou a Dubají. K odpolednímu letu, který se létá s…

Ryanair začne létat na Ukrajinu. I z Bratislavy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-21T17:19:00+01:00 6 komentářů

Po loňském neúspěšném pokusu o spuštění letů na Ukrajinu, který ztroskotal na nedohodě mezi Ryanairem a ukrajinskými úřady, se zdá, že letos je na řadě pokus číslo dva. Zatím jen v mobilní aplikaci…

Ryanair přidává další 2 nové linky z Prahy do Maroka a Izraele
napsal David Eiselt 2018-03-08T10:31:00+01:00 13 komentářů

O tom, že to Ryanair myslí v Praze vážně není už pochyb. Za loňský rok rozšířil svou letovou mapu z PRG do 14 destinací a jen od začátku letošního roku už stihl ohlásit další 3 nové linky do…

Nová linka Norwegian z Prahy do Göteborgu: 1.800 Kč
napsal Kryštof Hájek 2018-03-07T15:39:24+01:00 1 komentář

S poměrně nečekanou novinkou dnes přichází jedna z nejdravěji se rozvíjejících aerolinek na světě Norwegian. Od 27. dubna 2018 spojí Prahu s druhým největším městem ve Švédsku Göteborgem. Staré…