Ať už plánujete cestovat po Evropě či mimo ni, je velmi pravděpodobné, že vaše cesta bude obsahovat alespoň jedno mezipřistání. Jak takový přestup probíhá, co se děje se zavazadly, kdy získáte palubní lístek na navazující let či co dělat, když máte málo času na přestup nebo naopak dlouhou pauzu? Na to vše naleznete odpovědi níže.

Garantované návazné lety a přestupy bez garance

Základním kamenem k pochopení následujících kapitol je vědět, jaký je rozdíl mezi garantovaným a negarantovaným přestupem.

Garantovaný přestup znamená, že má–li vaše letadlo zpoždění a vy nestihnete přestoupit na navazující let, musí se o vás letecká společnost postarat. Zdarma vás přesadí na nejbližší možný následující let a v mezičase případně nabídne občerstvení či ubytování. Stejně tak máte nárok na kompenzace v případě, kdy je zpoždění větší než 3 hodiny – více o zpožděných letech zde.

Garantovaný přestup získáváte tehdy, kdy kupujete celou cestu v rámci jedné rezervace.

Negarantovaný přestup naopak vzniká, když se rozhodnete koupit jednu letenku a nezávisle k ní si přikoupíte další. Tento stav vzniká například při přestupu dvou nespolupracujících aerolinek nebo při nízkonákladových letech, kde není možnost návazných letů. V takovém případě jsou veškerá rizika na vás a nestihnete–li přestoupit, musíte se sami postarat o řešení celé situace. Je proto vhodné respektovat minimální čas na přestup.

Minimální čas na přestup

Velmi často se nás cestovatelé ptají, zda jim stačí na přestup 45 minut či dokonce méně. Odpověď zní ano za předpokladu, že si kupujete lety v rámci jedné rezervace a máte tedy garantovaný přestup. V opačném případě doporučujeme vždy minimálně 2 hodiny.

Každé letiště má svůj vlastní minimální čas na přestup, tzv. „minimum connection time”, který je dostatečný k tomu, aby cestující stihli bez problémů a při běžné chůzi přestoupit z jednoho letu na druhý. Tím se musí letecké společnosti řídit a není možné jej porušit. Minimální čas je odlišný letiště od letiště – jiný bude mít Frankfurt, Amsterdam, Dubaj, Paříž či londýnský Heathrow. 

Ať je tedy při koupi letenky váš čas na přestup jakýkoliv, je vždy dostatečný a není třeba se obávat.

Palubní lístek při přestupu

Jak je to s palubním lístkem při mezipřistání? V drtivé většině obdržíte letenky po celou cestu již při prvním odbavení na letišti. Do ruky tak dostanete dva či tři palubní lístky, které si uschováte po celou vaši cestu a budete se jimi prokazovat při nástupu do dalších letů.

Pokud z jakéhokoliv důvodu není možné vydat palubní lístky na další lety hned napoprvé, musíte při přestupu vyhledat transitní přepážku, kde obdržíte další palubní lístek. Přepážky jsou dobře značené a snadno dohledatelné v transitní hale – neopouštíte letiště.

Zavazadla během přestupu

Jak je to s vaším zavazadlem, čeká–li vás jeden či více přestupů? Ve většině případech poletí zavazadlo až do cílové destinace. Toto platí tehdy, kdy máte návazné lety na jedné rezervaci a splňujete podmínky garantovaných přestupů.

V opačném případě si zavazadlo musíte vždy vyzvednout, dojít na check–in a znovu odbavit.

Ve státech jako je USA či Mexiko musíte při prvním vstupu do země zavazadlo znovu odbavit, a to i za předpokladu návazného letu. Jedná se o nutnou bezpečnostní, avšak bezproblémovou proceduru – odbavovací přepážky jsou umístěny těsně za zavazadlovým prostorem.

O tom, kde si zavazadlo vyzvednete, budete vždy informování na odbavení při odevzdávání zavazadla. Přečtěte si také náš článek Zavazadlo při přestupukterý se detailně zabývá situacemi, kdy bude zavazadlo přeloženo automaticky a kdy ne.

Vízové povinnosti při přestupu

Letiště je uznáváno jako mezinárodní prostor, proto pokud budete přestupovat v rámci tranzitního prostoru a neopustíte letištní halu, nepotřebujete vyřizovat víza.

Pozor však na lety, kdy musíte například přestoupit mezi 2 letišti, např. v Moskvě. V takovém případě vstupujete do Ruska a vízum potřebujete. Stejný problém nastane, kdy letíte např. Vídeň – Dillí – Bombaj – Colombo, jelikož podniknete vnitrostátní let, vstupujete do Indie a vízum potřebujete. V 99 % však takovéto situace nevzniknou.

Opuštění letiště při mezipřistání

Mohu opustit letiště při přestupu? Odpověď zní ano za předpokladu, splňujete–li všechny vízové povinnosti. Můžete–li do země vstoupit, letiště opusťte kdykoliv a následně se zavčasu skrze bezpečnostní kontrolu vraťte k odletu.

Některá letiště navíc nabízí organizované prohlídky měst při přestupu zdarma.

Závěr

Pro začínající cestovatele mohou přestupy vzbuzovat pocit strachu, proto doufám, že po přečtení tohoto článku znáte odpovědi na všechny důležité otázky, které vás mohly napadat. Máte–li další, neváhejte se v komentářích doptat.

K přestupům se občas pojí také bonusy formou občerstvení a letištních salónků zdarma a ubytování při přestupu zdarma.

Sdílej článek s přáteli

516 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli je možné opustit letiště a nechat si uletět letadlo při přestupu. Konkrétní příklad: chceme cestovat do Madridu a nejlevnější jsou letenky do Barcelony s přestupem v Madridu - je možné tam tedy vystoupit a opustit letiště? Mockrát děkuji za jakoukoliv odpověď!

před 3 měs
Avatar uživatele
Martin V

Do Madridu to lítá celé léto za 10eur, to jde ještě levněji?

před 3 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

Jen bacha, pokud koupíte zpáteční, tak zpátky už nepoletíte.

Přidat odpověď
před 3 měs

Ahoj :)

chtěla bych se zeptat, jestli je reálné stihnout přestup v calgary do Vancouvru za 50 minut, našla jsem, že letiště má minimální čas na vnitrostátní lety 35minut. ?

Díky :)

před 3 měs
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Jestli to máte na jedné letence, tak ano, případně se o Vás postarají...pokud to nemáte přes Kiwi.

Přidat odpověď
před 3 měs

Zdravím. Vracíme se ze Stockholmu do Prahy přes Frankfurt. Budeme tam potřebovat negativní test na koronavirus nebo při mezipřistání není potřeba? Děkuji

Odpovědět
před 3 měs

Prominte, i ja jsem z toho zmatena. Moc dekuji za rady. Jarmila

Odpovědět
před 4 měs

Dobry den, manzel poleti z Marrakesh 15.7.(doufam). Uz tam sedi ctvrty mesic. Kupujeme letenku Air France do Prahy s prestupem Paříž. Bude mit u sebe prohlaseni ( zatim ho Francie vyzaduje). Urcite neopusti letiště. Doposud lital pres Milano s Easyjetem (dve letenky) a Ryanair -primy let. Takze zkušenost s prestupem nemá. Jsou tranzitni prostory dobre znacene? Podle ceho by se mel orientovat? Cela situace je stresujici a tak bych mu nejak chtela pomoct. Muzete-li, prosim, poradte. Kufr tedy bude vyzvedavat v Praze....

před 4 měs
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Hlavně klid. Na boarding pasu bude mít napsané, z kterého terminálu letí do Prahy a na cedulích najde svůj let a číslo gatu. Kolik času má na přestup ? Radši bych si nechal aspoň 2 hodiny.

před 4 měs
Avatar uživatele tf.jarmilacerna
tf.jarmilacerna

Moc dekuji, letenka jeste neni koupena, pred momentem jsem se docetla, ze Maroko otevira hranice po ukonceni nouzoveho stavu, tedy po 10.7. Jsou na seznamu zemi, pro ktere se otevrela Evropa. Nic nezverejnuji s predstihem, je to dost silene. Koupime tedy letenku s moznosti zmeny. Cas na prestup je tam od 2,5 hodin az cely den. :) jeste jednou dekuji. Jarmila

před 4 měs
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

2,5h je v pohodě

Přidat odpověď
před 4 měs

Ahoj, chtela bych se zeptat, jestli kdyz letime na Madeiru se spolecnosti TAP s mezipristanim v Lisabonu, jestli je garantovany prestup, kdybychom meli z Prahy zpozdeni? Jak to poznam? Letenky jsme koupili primo u spolecnosti a vypada to takhle..Praha 6.00-Lisabon 8.30 doba prestupu 1.30hod Lisabon 10.00- Madeira 11.40. Dekuji

před 4 měs
Avatar uživatele
David Eiselt

Ahoj Markéto, ano máš garantovaný přestup, protože jsi koupila oba lety najednou.

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobrý den,

nevíte prosím zda při přestupu, např. v Istanbulu, kdy neopustím letiště tudíž nevstoupím do země, přesto potřebuji negativní test na korona virus pro danou zemi?

Letím totiž v červenci na svatbu do Mexika, tak jestli mi bude stačit udělat ten test až tam. Nebo kam se můžu obrátit.

Předem moc děkuji za radu,

Kristina

před 4 měs
Avatar uživatele
David Eiselt

Zdravím Kristino, test není při vstupu do Turecka potřeba a u přestupů už vůbec ne.

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobrý den,

v dubnu se chatám do Izmiru, vzhledem k tomu že z Prahy není přímý let, tak poletím s Turkish Airlines přes Istanbul. Absolvoval jste prosím někdo tento let? Zajímá mě hlavně jestli je lehké se zorientovat se na letišti Istanbul Airport (IST), mám tam na přestup asi dvě hodiny. Moc děkuji za odpověď.

Odpovědět
před 8 měs

Zdravím, plánujeme letět na z Prahy na Mauricius a na přestup v Paříží máme 70 min je to reálné, když pominu že Paříž je jedno největší letiště v Evropě ?

Děkuji

před 8 měs
Avatar uživatele
David Eiselt

Ano, vždycky je to reálně, pokud je vše na jedné letence. Vzniká totiž garance přestupu a dopravy do místa určení.

před 8 měs

Ano, přestup je garantovaný dopravcem, ale přece jenom můžou být fronty při bezpečnostní kontrole.

před 8 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76
 • Přidal se před 7 lety
 • Napsal 708 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-02-27T13:21:08+01:00)

Ano, letadla mívají zpoždění a na bezpečnostní kontrole bývají fronty a konkrétně ve Francii téměř neustále někdo stávkuje, o letecké dopravě to platí dvojnásob.... piloti, letušky, řídící letového provozu, handling, hajzlbáby, policajti...

Pokud můžete, tak se Paříži úplně vyhněte, nebo si aspoň nechte delší přestup (3+ hodiny). To je asi jediné co vám lze poradit.

Přidat odpověď
před 8 měs

Dobrý den, 19.3. letíme se synem (4 roky) na Maledivy přes cestovku. Máme přestup v Miláně (55minut). Pokud mám koupeno přes cestovku, je let garantovaný? Odbaví mi zavazadlo až do cílové destinace? A v Miláně budu přestupovat jen v rámci terminálu T1? Tím, že máme jen 55 minut, jsem nervozni, abychom vše stihli. Děkuji za odpověď Stázka

před 8 měs
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Pokud nebude zpozdeni, stihnete. Predpokladam, ze do Milana neletite Easyjetem, takze prestup jen na T1. Nikde bych se, ale nezdrzoval.

před 8 měs
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Pokud nebude zpozdeni, stihnete. Predpokladam, ze do Milana neletite Easyjetem, takze prestup jen na T1. Nikde bych se, ale nezdrzoval.

před 8 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Na tyhle otázky je asi nejlepší zeptat se cestovky, která na všechny pravděpodobně odpoví ANO. Jinak moc nechápu, proč se ptát tady, když platíte cestovce za služby, tj. i za informace.

před 8 měs
divan
 • Přidal se před 11 měs
 • Napsal 196 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-02-26T15:25:58+01:00)

@Jox: přesně tak. Cestuji s cestovkou, ptám se jí na cokoliv, protože jí platím mj. i za informace. Cestuji sám, starám se sám.

Přidat odpověď
před 8 měs

Dobrý deň.

Letím prvý krát .Mam 1 rezerváciu letenky Budapešť ciel Calgary /Kanada/ s prestupom v Zurich čas na prestup je 1:40 do Vancover tu je cas na prestup 1:30 do Calgary stihnem to ? ide sa cez migračný urad aj pri prestupe ? V Calgary si požičiam auto na 7 dní a pridem do Edmontonu odtial let do Toronta pobudnem 3 dni a priami let do Budapešti. za odpoved vopred dakujem .

před 8 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76
 • Přidal se před 7 lety
 • Napsal 708 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-02-22T18:04:09+01:00)
Přidat odpověď
před 8 měs

Ahoj. Ráda bych se zeptala, zda jste někdo podnikl co mám v úmyslu nyní já. V létě se chystám do Calgary (jednosměrná letenka). Nic méně přímý let Praha-Calgary mě vychází o dost dráž, než-li si koupit letenku Praha-Vancouver (s tím, že mezipřistání je v Calgary), tak si říkám, že vystoupím již tam a další let nechám být. Jelikož zpáteční letenku budu mít ze San Francisca a bude koupena zvlášť, teoreticky by to nemusel být problém, ne ? Jen mám menší dilema, zda to není nemorální.. Tak bych Vás chtěla poprosit o názor.. Děkuji :)

před 8 měs
Avatar uživatele Jakub
Jakub

Ne nemorální to není. A jestli to bude váš první kontakt s Kanadou, tak si budete muset vyzvednout odbavené zavazadlo, takže by neměl být žádný problém.

Přidat odpověď
před 8 měs

Dobrý den prosím mám dotaz v létě chceme letět do New Yorku 5 lidi s Turkish Airlines máme přestup v Istanbulu jenom 65minut můžeme to stihnout? Moc děkuji

před 9 měs
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Jestli to mate na jedne letence, ta jo. Jinak by Vam to neprodali.

Přidat odpověď
před 9 měs

Zdravím letíme s přítelkyní přes cestovku do Dominikánské republiky mezipřistání v Helsinkách čas na transfer je 70minut je to dost? A co velké kufry máme se o ně starat a nebo se o vše postará přepravce? Děkuju za odpověď

před 9 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Viz průvodce letištěm. https://www.cestujlevne.com/letiste/helsinky Jestli jsou oba lety na jedné rezervaci, tak se přepravce o kufry postará (pokud sám výslovně neupozorňuje, že nepostará).

před 9 měs

Žádný upozornění jsme nedostali letíme přes cestovní kancelář a lety jsou na jedné rezervaci takže o kufry by se měl postarat přepravce v pohodě a co se týká 70minut na přestup v Helsinkách stačí to a nebo si mame pak pospíšit? Dekuji

před 9 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Helsinky jsou ok na 70 minut... v klidu

před 9 měs
Avatar uživatele Roman
Roman

Pokud letíte s CK, tak nevím co řešíš? Zřejmě vám nějaký chytrý delegát na letišti všechno vysvětlí. Nepochopil jsem, jak by jste si měli pospíšit. Pilotovi asi těžko řekneš aby na to šlápnul a na letišti by jste se s přestupem taky neměli loudat. Tak že pěkně svižně z gateu na gate bez očumování v buticích.

před 9 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Pospíšit si je dobré na každém letišti, na kterém jsem poprvé. 😉

Přidat odpověď
před 9 měs

Ahoj, máte někdo zkušenost s letištěm v Bordeaux (terminál Billi) - oba lety jsou operovány Ryanair, zavazadla odbavené nebudou a doba je 1 hod 50 minut. Je to dle vašich názorů dostatečné?

před 9 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 661 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-02-03T23:15:47+01:00)

Ahoj, je to taková psí bouda, stihnout by se to mělo v klidu, když nebude zpoždění :)

Přidat odpověď
před 9 měs

Dobrý den. Chci se zeptat. Našla jsem vcelku výhodné letenky z Prahy do Miami s přestupem v Heathrow. Čas na přestup je 2 h 10 minut. Je to dostatečná délka času? Rezervace by měla být provedená na obě letenky najednou, takže předpokládám, že by měla být garantovaná? Děkuji M.

před 9 měs
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

V pohodě.

Přidat odpověď
před 9 měs

Ahoj, 4.2. letím do Salt Lake City přes Amsterdam. Do Amsterdamu mám normální letenku, z Amtru letím na standby (dvera je letuška). Jak získám palubní lístek na let do Salt? Dcera říkala, že vytisknout na kiosku ale při mé angličtině..

(jsem důchodce).

Odpovědět
před 9 měs

Ahoj, v srpnu letím s Turkish Airlines poprvé do Keni. Přestup mám v Istanbulu. Budu si muset vyzvednout zavazadlo a znovu ho odbavit či ne? Letím s cestovkou. Lety mám na jedné rezervaci, ale nevím zda splňuji podmínky garantovaných přestupů. Co to přesně znamená?

Praha 14:40 - Istanbul 18:10, Istanbul 20:45 - Mombasa 3:55 hod.

Díky všem. :)

před 9 měs
Avatar uživatele
David Eiselt

Ahoj, letenku máš jednu = garance prestupu. Zavazadlo ti leti az do cilove destinace :)

Přidat odpověď
před 9 měs

zdravim letim na kubu a prestup mam v moskve a chcem sa spytat ako to vlastne je ked mam prestup za 3 hodiny a prejdem len k dalsiemu terminalu odkial mi to leti na kubu ci potrebujem tranzitne viza alebo nie a dalsia otazka cestou z kuby mam v moskve vyse 12 hod cakanie a chcem ist von do mesta stacia mi nato tranzitne viza ?

před 9 měs
Avatar uživatele
David Eiselt

Tranzitní víza v Rusku neexistují. Buď si vyřídíš klasické vízum a můžeš opustit letiště, nebo ne a zůstaneš v terminálu.

před 9 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Presne tak, pokud neinvestujes do klasickych viz, tak mas smulu

před 9 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

No já nevím, na webech ambasád i na VFS píšou o tranzitních vízech, akorát jsem nedohledal cenu. Asi to píšou jen na zmatení nepřítele. 😁 https://www.vfsglobal.com/russia...ansit.html

před 9 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

MajklSmith: a kubánskou turistickou kartu už máš?

před 9 měs
Avatar uživatele Jarek
Jarek

Tranzitní víza existují, jen stojí stejně jako klasické turistické (https://www.vfsglobal.com/russia...nsit.html). Jen nevím, jestli by bylo použitelné takhle na přestup na stejném letišti. Jediná výhoda by mohla být v tom, že tuším není potřeba "zvací dopis" (Potvrzení o přijetí zahraničního turisty, Turistický voucher).

před 9 měs
Avatar uživatele
Honza Čermák

Jen bacha na to, že ne všechna letiště v Rusku mají tranzitní zónu. Vybírej pečlivě.

před 9 měs

letisko je šeremetevo, kubansku turisticku kartu este nemam lebo letim az v polke marca...tranzitne viza do ruska existuju moja otazka je ci mozem vyjst s nimi do mesta a potom sa kludne vratit naspat na letisko

před 9 měs
padrino11

Osoby letící nad ruským územím bez přestupů nemusí mít transitní víza.

Jestliže cestující v Rusku přesedají na stejném letišti, jak pro nástupní tak i pro výstupní let, a letiště je vybaveno tranzitní zónou a cestující má náležité dokumenty, jež mu umožňují vystoupit a vstoupit do cílové země a má letenku s potvrzeným odletem na letišti v čase kratším než 24 hodin, pak víza nejsou požadována.

Při opuštění tranzitní zóny jsou víza požadována.

před 9 měs
Avatar uživatele J0x
J0x
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 1005 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-01-22T16:03:26+01:00)

Nevím, k čemu jinému, než k opuštění letiště a návratu na (nějaké) letiště je tranzitní vízum, pochybuju, že by Rusům vadilo, že se vracíš na to samé. Kdybych měl pochybnosti, normálně bych si zavolal na ruskou ambasádu. 😉

Přidat odpověď
před 9 měs

ahoj,letím z Mnichova do Atlanty a hned(za 2 hodiny) přestup na Jamaicu.Oba lety zajistuje Delta.Na Jamaicu nic nepotřebuju,ale co v Atlantě,musím mít ESTA vízum?

před 10 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Při přestupu v USA vždy.

Přidat odpověď
před 10 měs
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Přečti si také ...

Kde se nechat otestovat na koronavirus
Čtení na 8 minut
Kde se nechat testovat na koronavirus před cestou?
David Eiselt 2020-08-16T15:26:00+02:00 19 komentářů

Chystáte se na dovolenou do zahraničí, ale cílová destinace vyžaduje negativní test na nemoc Covid-19? Poradíme vám, kde se můžete nechat otestovat, řekneme, kolik testy stojí i co od nich čekat. …

Glamping
Čtení na 14 minut
Glamping v Česku a 19 tipů na ta nejvíc okouzlující místa
David Eiselt 2020-05-13T19:56:00+02:00 18 komentářů

Toužíte po dobrodružství, klidu, noční obloze a hluku, který se skládá z šumu stromů a zpěvu ptáků? Vezměte stan a vyrazte do přírody. Že byste rádi k tomu všemu přidali alespoň kousek moderna v…

Odpočinek v salónku Cathay LHR T3
Čtení na 6 minut
Pojď s námi psát praktické průvodce na Cestujlevne.com
David Eiselt 2020-04-28T20:53:00+02:00 2 komentáře

Z důvodu krize v cestovním ruchu způsobené koronavirem jsme nuceni aktuálně pozastavit příjem nových průvodců. Líbí se ti projekt Cestujlevne.com a rád bys přidal(a) ruku k dílu? Hledáme lidi, kteří…

Virus
Čtení na 6 minut
Koronavirus COVID-19 a cestování: aktuální doporučení a zákazy
David Eiselt 2020-03-02T12:10:00+01:00 261 komentářů

Od 1. 5. 2020 je zrušen zákaz vycestování z České republiky, který byl zaveden z důvodu pandemie nemoci COVID–19. S uvolněním zákazu vycestování se ale pojí i otázky týkající se restrikcí…

135 dalších článků