Ať už plánujete cestovat po Evropě či mimo ni, je velmi pravděpodobné, že vaše cesta bude obsahovat alespoň jedno mezipřistání. Jak takový přestup probíhá, co se děje se zavazadly, kdy získáte palubní lístek na navazující let či co dělat, když máte málo času na přestup nebo naopak dlouhou pauzu? Na to vše naleznete odpovědi níže.

Garantované návazné lety a přestupy bez garance

Základním kamenem k pochopení následujících kapitol je vědět, jaký je rozdíl mezi garantovaným a negarantovaným přestupem.

Garantovaný přestup znamená, že má–li vaše letadlo zpoždění a vy nestihnete přestoupit na navazující let, musí se o vás letecká společnost postarat. Zdarma vás přesadí na nejbližší možný následující let a v mezičase případně nabídne občerstvení či ubytování. Stejně tak máte nárok na kompenzace v případě, kdy je zpoždění větší než 3 hodiny – více o zpožděných letech zde.

Garantovaný přestup získáváte tehdy, kdy kupujete celou cestu v rámci jedné rezervace.

Negarantovaný přestup naopak vzniká, když se rozhodnete koupit jednu letenku a nezávisle k ní si přikoupíte další. Tento stav vzniká například při přestupu dvou nespolupracujících aerolinek nebo při nízkonákladových letech, kde není možnost návazných letů. V takovém případě jsou veškerá rizika na vás a nestihnete–li přestoupit, musíte se sami postarat o řešení celé situace. Je proto vhodné respektovat minimální čas na přestup.

Minimální čas na přestup

Velmi často se nás cestovatelé ptají, zda jim stačí na přestup 45 minut či dokonce méně. Odpověď zní ano za předpokladu, že si kupujete lety v rámci jedné rezervace a máte tedy garantovaný přestup. V opačném případě doporučujeme vždy minimálně 2 hodiny.

Každé letiště má svůj vlastní minimální čas na přestup, tzv. „minimum connection time”, který je dostatečný k tomu, aby cestující stihli bez problémů a při běžné chůzi přestoupit z jednoho letu na druhý. Tím se musí letecké společnosti řídit a není možné jej porušit. Minimální čas je odlišný letiště od letiště – jiný bude mít Frankfurt, Amsterdam, Dubaj, Paříž či londýnský Heathrow. 

Ať je tedy při koupi letenky váš čas na přestup jakýkoliv, je vždy dostatečný a není třeba se obávat.

Palubní lístek při přestupu

Jak je to s palubním lístkem při mezipřistání? V drtivé většině obdržíte letenky po celou cestu již při prvním odbavení na letišti. Do ruky tak dostanete dva či tři palubní lístky, které si uschováte po celou vaši cestu a budete se jimi prokazovat při nástupu do dalších letů.

Pokud z jakéhokoliv důvodu není možné vydat palubní lístky na další lety hned napoprvé, musíte při přestupu vyhledat transitní přepážku, kde obdržíte další palubní lístek. Přepážky jsou dobře značené a snadno dohledatelné v transitní hale – neopouštíte letiště.

Zavazadla během přestupu

Jak je to s vaším zavazadlem, čeká–li vás jeden či více přestupů? Ve většině případech poletí zavazadlo až do cílové destinace. Toto platí tehdy, kdy máte návazné lety na jedné rezervaci a splňujete podmínky garantovaných přestupů.

V opačném případě si zavazadlo musíte vždy vyzvednout, dojít na check–in a znovu odbavit.

Ve státech jako je USA či Mexiko musíte při prvním vstupu do země zavazadlo znovu odbavit, a to i za předpokladu návazného letu. Jedná se o nutnou bezpečnostní, avšak bezproblémovou proceduru – odbavovací přepážky jsou umístěny těsně za zavazadlovým prostorem.

O tom, kde si zavazadlo vyzvednete, budete vždy informování na odbavení při odevzdávání zavazadla. Přečtěte si také náš článek Zavazadlo při přestupukterý se detailně zabývá situacemi, kdy bude zavazadlo přeloženo automaticky a kdy ne.

Vízové povinnosti při přestupu

Letiště je uznáváno jako mezinárodní prostor, proto pokud budete přestupovat v rámci tranzitního prostoru a neopustíte letištní halu, nepotřebujete vyřizovat víza.

Pozor však na lety, kdy musíte například přestoupit mezi 2 letišti, např. v Moskvě. V takovém případě vstupujete do Ruska a vízum potřebujete. Stejný problém nastane, kdy letíte např. Vídeň – Dillí – Bombaj – Colombo, jelikož podniknete vnitrostátní let, vstupujete do Indie a vízum potřebujete. V 99 % však takovéto situace nevzniknou.

Opuštění letiště při mezipřistání

Mohu opustit letiště při přestupu? Odpověď zní ano za předpokladu, splňujete–li všechny vízové povinnosti. Můžete–li do země vstoupit, letiště opusťte kdykoliv a následně se zavčasu skrze bezpečnostní kontrolu vraťte k odletu.

Některá letiště navíc nabízí organizované prohlídky měst při přestupu zdarma.

Závěr

Pro začínající cestovatele mohou přestupy vzbuzovat pocit strachu, proto doufám, že po přečtení tohoto článku znáte odpovědi na všechny důležité otázky, které vás mohly napadat. Máte–li další, neváhejte se v komentářích doptat.

K přestupům se občas pojí také bonusy formou občerstvení a letištních salónků zdarma a ubytování při přestupu zdarma.

Sdílej článek s přáteli

501 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den,

v dubnu se chatám do Izmiru, vzhledem k tomu že z Prahy není přímý let, tak poletím s Turkish Airlines přes Istanbul. Absolvoval jste prosím někdo tento let? Zajímá mě hlavně jestli je lehké se zorientovat se na letišti Istanbul Airport (IST), mám tam na přestup asi dvě hodiny. Moc děkuji za odpověď.

Odpovědět
před měs

Zdravím, plánujeme letět na z Prahy na Mauricius a na přestup v Paříží máme 70 min je to reálné, když pominu že Paříž je jedno největší letiště v Evropě ?

Děkuji

před měs
Avatar uživatele
David Eiselt

Ano, vždycky je to reálně, pokud je vše na jedné letence. Vzniká totiž garance přestupu a dopravy do místa určení.

před měs

Ano, přestup je garantovaný dopravcem, ale přece jenom můžou být fronty při bezpečnostní kontrole.

před měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76
 • Přidal se před 7 lety
 • Napsal 703 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-02-27T13:21:08+01:00)

Ano, letadla mívají zpoždění a na bezpečnostní kontrole bývají fronty a konkrétně ve Francii téměř neustále někdo stávkuje, o letecké dopravě to platí dvojnásob.... piloti, letušky, řídící letového provozu, handling, hajzlbáby, policajti...

Pokud můžete, tak se Paříži úplně vyhněte, nebo si aspoň nechte delší přestup (3+ hodiny). To je asi jediné co vám lze poradit.

Dobrý den, 19.3. letíme se synem (4 roky) na Maledivy přes cestovku. Máme přestup v Miláně (55minut). Pokud mám koupeno přes cestovku, je let garantovaný? Odbaví mi zavazadlo až do cílové destinace? A v Miláně budu přestupovat jen v rámci terminálu T1? Tím, že máme jen 55 minut, jsem nervozni, abychom vše stihli. Děkuji za odpověď Stázka

před měs
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Pokud nebude zpozdeni, stihnete. Predpokladam, ze do Milana neletite Easyjetem, takze prestup jen na T1. Nikde bych se, ale nezdrzoval.

před měs
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Pokud nebude zpozdeni, stihnete. Predpokladam, ze do Milana neletite Easyjetem, takze prestup jen na T1. Nikde bych se, ale nezdrzoval.

před měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Na tyhle otázky je asi nejlepší zeptat se cestovky, která na všechny pravděpodobně odpoví ANO. Jinak moc nechápu, proč se ptát tady, když platíte cestovce za služby, tj. i za informace.

před měs
Avatar uživatele divan
divan
 • Přidal se před 4 měs
 • Napsal 102 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-02-26T15:25:58+01:00)

@Jox: přesně tak. Cestuji s cestovkou, ptám se jí na cokoliv, protože jí platím mj. i za informace. Cestuji sám, starám se sám.

Dobrý deň.

Letím prvý krát .Mam 1 rezerváciu letenky Budapešť ciel Calgary /Kanada/ s prestupom v Zurich čas na prestup je 1:40 do Vancover tu je cas na prestup 1:30 do Calgary stihnem to ? ide sa cez migračný urad aj pri prestupe ? V Calgary si požičiam auto na 7 dní a pridem do Edmontonu odtial let do Toronta pobudnem 3 dni a priami let do Budapešti. za odpoved vopred dakujem .

před měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76
 • Přidal se před 7 lety
 • Napsal 703 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-02-22T18:04:09+01:00)

Ahoj. Ráda bych se zeptala, zda jste někdo podnikl co mám v úmyslu nyní já. V létě se chystám do Calgary (jednosměrná letenka). Nic méně přímý let Praha-Calgary mě vychází o dost dráž, než-li si koupit letenku Praha-Vancouver (s tím, že mezipřistání je v Calgary), tak si říkám, že vystoupím již tam a další let nechám být. Jelikož zpáteční letenku budu mít ze San Francisca a bude koupena zvlášť, teoreticky by to nemusel být problém, ne ? Jen mám menší dilema, zda to není nemorální.. Tak bych Vás chtěla poprosit o názor.. Děkuji :)

před měs
Avatar uživatele Jakub
Jakub

Ne nemorální to není. A jestli to bude váš první kontakt s Kanadou, tak si budete muset vyzvednout odbavené zavazadlo, takže by neměl být žádný problém.

Dobrý den prosím mám dotaz v létě chceme letět do New Yorku 5 lidi s Turkish Airlines máme přestup v Istanbulu jenom 65minut můžeme to stihnout? Moc děkuji

před měs
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Jestli to mate na jedne letence, ta jo. Jinak by Vam to neprodali.

Zdravím letíme s přítelkyní přes cestovku do Dominikánské republiky mezipřistání v Helsinkách čas na transfer je 70minut je to dost? A co velké kufry máme se o ně starat a nebo se o vše postará přepravce? Děkuju za odpověď

před měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Viz průvodce letištěm. https://www.cestujlevne.com/letiste/helsinky Jestli jsou oba lety na jedné rezervaci, tak se přepravce o kufry postará (pokud sám výslovně neupozorňuje, že nepostará).

před měs

Žádný upozornění jsme nedostali letíme přes cestovní kancelář a lety jsou na jedné rezervaci takže o kufry by se měl postarat přepravce v pohodě a co se týká 70minut na přestup v Helsinkách stačí to a nebo si mame pak pospíšit? Dekuji

před měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Helsinky jsou ok na 70 minut... v klidu

před měs
Avatar uživatele Roman
Roman

Pokud letíte s CK, tak nevím co řešíš? Zřejmě vám nějaký chytrý delegát na letišti všechno vysvětlí. Nepochopil jsem, jak by jste si měli pospíšit. Pilotovi asi těžko řekneš aby na to šlápnul a na letišti by jste se s přestupem taky neměli loudat. Tak že pěkně svižně z gateu na gate bez očumování v buticích.

před měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Pospíšit si je dobré na každém letišti, na kterém jsem poprvé. 😉

Ahoj, máte někdo zkušenost s letištěm v Bordeaux (terminál Billi) - oba lety jsou operovány Ryanair, zavazadla odbavené nebudou a doba je 1 hod 50 minut. Je to dle vašich názorů dostatečné?

před měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 639 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-02-03T23:15:47+01:00)

Ahoj, je to taková psí bouda, stihnout by se to mělo v klidu, když nebude zpoždění :)

Dobrý den. Chci se zeptat. Našla jsem vcelku výhodné letenky z Prahy do Miami s přestupem v Heathrow. Čas na přestup je 2 h 10 minut. Je to dostatečná délka času? Rezervace by měla být provedená na obě letenky najednou, takže předpokládám, že by měla být garantovaná? Děkuji M.

před měs
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

V pohodě.

Ahoj, 4.2. letím do Salt Lake City přes Amsterdam. Do Amsterdamu mám normální letenku, z Amtru letím na standby (dvera je letuška). Jak získám palubní lístek na let do Salt? Dcera říkala, že vytisknout na kiosku ale při mé angličtině..

(jsem důchodce).

Odpovědět
před 2 měs

Ahoj, v srpnu letím s Turkish Airlines poprvé do Keni. Přestup mám v Istanbulu. Budu si muset vyzvednout zavazadlo a znovu ho odbavit či ne? Letím s cestovkou. Lety mám na jedné rezervaci, ale nevím zda splňuji podmínky garantovaných přestupů. Co to přesně znamená?

Praha 14:40 - Istanbul 18:10, Istanbul 20:45 - Mombasa 3:55 hod.

Díky všem. :)

před 2 měs
Avatar uživatele
David Eiselt

Ahoj, letenku máš jednu = garance prestupu. Zavazadlo ti leti az do cilove destinace :)

Přidat odpověď
před 2 měs

zdravim letim na kubu a prestup mam v moskve a chcem sa spytat ako to vlastne je ked mam prestup za 3 hodiny a prejdem len k dalsiemu terminalu odkial mi to leti na kubu ci potrebujem tranzitne viza alebo nie a dalsia otazka cestou z kuby mam v moskve vyse 12 hod cakanie a chcem ist von do mesta stacia mi nato tranzitne viza ?

před 2 měs
Avatar uživatele
David Eiselt

Tranzitní víza v Rusku neexistují. Buď si vyřídíš klasické vízum a můžeš opustit letiště, nebo ne a zůstaneš v terminálu.

před 2 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Presne tak, pokud neinvestujes do klasickych viz, tak mas smulu

před 2 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

No já nevím, na webech ambasád i na VFS píšou o tranzitních vízech, akorát jsem nedohledal cenu. Asi to píšou jen na zmatení nepřítele. 😁 https://www.vfsglobal.com/russia...ansit.html

před 2 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

MajklSmith: a kubánskou turistickou kartu už máš?

před 2 měs
Avatar uživatele Jarek
Jarek

Tranzitní víza existují, jen stojí stejně jako klasické turistické (https://www.vfsglobal.com/russia...nsit.html). Jen nevím, jestli by bylo použitelné takhle na přestup na stejném letišti. Jediná výhoda by mohla být v tom, že tuším není potřeba "zvací dopis" (Potvrzení o přijetí zahraničního turisty, Turistický voucher).

před 2 měs
Avatar uživatele
Honza Čermák

Jen bacha na to, že ne všechna letiště v Rusku mají tranzitní zónu. Vybírej pečlivě.

před 2 měs

letisko je šeremetevo, kubansku turisticku kartu este nemam lebo letim az v polke marca...tranzitne viza do ruska existuju moja otazka je ci mozem vyjst s nimi do mesta a potom sa kludne vratit naspat na letisko

před 2 měs
Avatar uživatele padrino11
padrino11

Osoby letící nad ruským územím bez přestupů nemusí mít transitní víza.

Jestliže cestující v Rusku přesedají na stejném letišti, jak pro nástupní tak i pro výstupní let, a letiště je vybaveno tranzitní zónou a cestující má náležité dokumenty, jež mu umožňují vystoupit a vstoupit do cílové země a má letenku s potvrzeným odletem na letišti v čase kratším než 24 hodin, pak víza nejsou požadována.

Při opuštění tranzitní zóny jsou víza požadována.

před 2 měs
Avatar uživatele J0x
J0x
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 889 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-01-22T16:03:26+01:00)

Nevím, k čemu jinému, než k opuštění letiště a návratu na (nějaké) letiště je tranzitní vízum, pochybuju, že by Rusům vadilo, že se vracíš na to samé. Kdybych měl pochybnosti, normálně bych si zavolal na ruskou ambasádu. 😉

Přidat odpověď
před 2 měs

ahoj,letím z Mnichova do Atlanty a hned(za 2 hodiny) přestup na Jamaicu.Oba lety zajistuje Delta.Na Jamaicu nic nepotřebuju,ale co v Atlantě,musím mít ESTA vízum?

před 3 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Při přestupu v USA vždy.

Přidat odpověď
před 3 měs

Ahoj,

je let garantovaný i v případě, že mám u rezervace napsáno, že zčásti zajišťuje jiná letecká společnost? Jedná se mi o let z Japonska (Okinawa) do Vídně s British Airways, kde máme dva přestupy. Jsou to lety BA4636, BA4609, BA700. V Tokiu čas na přestup cca 2 hod. Zajistili by nám v tomto případě náhradní let nebo byste raději koupili zpáteční z Tokia a zvlášť letenku z Okinawi do Tokia např. o den dřív? Jak je to v tomto případě se zavazadlem, musí se znovu odbavit? Děkuji za radu.

před 3 měs
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Ahoj, ano, přestup je garantovaný i v tomto případě. Zavazadlo půjde rovnou do Vídně.

před 3 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Lety na jedné letence = garantovaný přestup. Je jedno, kdo jaký let zajišťuje.

Přidat odpověď
před 3 měs

Ahoj

Mam dotaz. Na konci ledna se chystám letet do Japonska. Nasel jsem si letenku za na této stránce, ale mam obavy skrze přestup v Nemecku kde mam pouhých 45 min na přestup . Jak zjistím nebo kde , jestli mam garantovány přestup a nebo ne ? Je 45 min dost casu na přestup ? Nerad bych si ji teď zaplatil a zůstal pak vyset v Nemecku .

před 3 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Zjistíte to například tím, že si přečtete článek výše.

před 3 měs

Takze to chápu dobre - pokud Letenku kupuju v rámci jedné rezervace mam to i s garantovány přestupem a nemusim se obávat ?

před 3 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Obávat se můžeš, ale garantované to teoreticky máš. 😂 Nebál bych se, ale preventivně bych se ani trochu neloudal. Jinak na konkrétnější rady by bylo dobré uvést, na kterém letišti přestupuješ a s jakou aerolinkou letíš.

před 3 měs

Tak kazdopadne pospisim si jak to jen půjde to určitě !!!:)

ja jen jestli je to tedy granatovane s tim přestupem :)

Tam letim Společnosti Lufthansa A mam Přestup v Mnichov/Franz.Josef Strauss a zde ma 45 min na přestup a pak zas se stejnou společnosti az do Tokio .

Zpet letim společnosti Anna a to same akorat přestup mam pak ve Vídni a take 45 minut .

Dekuji moc za rady a pomoc !!!

před 3 měs
Avatar uživatele J0x
J0x
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 889 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-01-02T17:08:40+01:00)

V Mnichově jsem nebyl, Vídeň bude v pohodě a obě aerolinky jsou dost seriózní na to, aby s garantovaným přestupem nedělaly žádné problémy. 😊

Přidat odpověď
před 3 měs

Dobrý den, v létě poletíme do Kanady, Britská Kolumbie. Je lepší (jednoduší) k přestupu využít Curych nebo Frankfurt? Případně je lepší letět přímo z Vídně do Kanady a přestupovat až tam? Děkuji.

před 3 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Curych :)

Přidat odpověď
před 3 měs

Dobrý den, prosím o radu od zkušenějších... :-)

za pár měsíců se chystáme do New Yorku a checkujeme letenky. Jako zajímavá se nám jeví nabídka letenky z Mnichova přes Toronto, kde je na přestup 12 hodin, které bychom rádi využili k prohlídce města. Chci se zeptat - zdali pro zastávku v Kanadě stačí eTA a zda bychom mohli letiště opustit "jen tak" a pak opět pokračovat? Jedná se o jednu letenku s přestupem a odbavovaným zavazadlem.

Díky za odpověď.

před 3 měs
Avatar uživatele
David Eiselt

Ano, pokud budete mit platne eTA, tak neni problem ;) zavazadla zustanou na letisti

Přidat odpověď
před 3 měs

Hezký den,

mam dotaz. Letim z Mauricia s prestupem v Istambulu s Turkish. Chci vyuzit jejich vylet. Tudiz opustit letistni prostor.

Ale ted otazka. Pokud na Mauriciu koupim na letisti v bezcelni rum(bude zabalen a s uctenkou). Projdu s nim potom kontrolou po vraceni se z prohlidky mesta?:-) Diky

před 3 měs
Avatar uživatele
David Eiselt

Ahoj, to bohužel neprojdeš :(

před 3 měs
Avatar uživatele niemandos
niemandos

Kup si o láhev rumu víc a zpříjemni si čekání na letišti při prestupu ;-) Jen si ho nezapomen zabalit samostatné, jinak bys musel vypít vsechno :-)))

před 3 měs

Díky za odpověď,

To bude při přestupu veselo. 😂

Přidat odpověď
před 3 měs

Dobrý den, v pondělí 23.12. letíme s přítelem na Filipíny (Cebu). Letenky jsme nakombinovali s přestupem v Číně přes letiště Guangzhou. Jelikož jsou ale obě letenky koupené zvlášť, trochu se obávám přestupu v Číně, vím totiž ze zkušenosti jaké jsou problémy s vízy, ta se na nás doufám nevztahují, protože letíme dál, avšak na přestup máme pouze 1:15, myslíte, že je reálné to stihnout? Když budeme muset projít kontrolou, vyzvednout kufry a znovu jít na check-in? Předem moc děkuji za odpověď, Jana

před 4 měs

Zapomněla jsem ještě zmínit, že let do Číny i potom zpět obsahuje přestup v Číně, nikde však není nutné opouštět letiště.

před 4 měs
Avatar uživatele eremi
eremi
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 529 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-12-12T17:13:49+01:00)

Vzhledem k tomu, že budete muset vyzvedávat zavazadla,takže opustit transit a projít vízovou procedurou, odbavit zavazadla a projít znovu přes imigrační a security, tak je to podle mého názoru bez šance stihnout, pokud jsem to tedy pochopil správně...

před 4 měs
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Pokud myslíte přestup v Kantonu 1:15, pak si troufám říct, že šance na stihnutí letu není prakticky žádná.

před 4 měs
Avatar uživatele eremi
eremi
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 529 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-12-12T17:18:55+01:00)

Navíc teda zde na webu v blogu "Přestup v Číně a tranzitní vízum zdarma" se píše toto: "V poslední době se objevují informace, že bezvízový přestup v Šanghaji je možný pouze při transferu delším než 24 hodin!" což by znamenalo, že se bez víz vůbec nedostanete ven z letiště.

před 4 měs
Avatar uživatele J0x
J0x
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 889 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-12-12T17:33:39+01:00)

Jana: to jsi teda dobře popsala.... chceš říct, že do Kantonu letíte s přestupem jinde v Číně (letenka č. 1) a pak z Kantonu na Filipíny (letenka č. 2)?

eremi: kde jsi vzal tu Šanghaj? Jmenovala výslovně jenom Kanton a mimochodem ani nenapsala, odkud vlastně letí (vím, je to teď nějaká nová móda, ptát se na něco a ani pořádně nenapsat na co...). A bezvízovým přestupem v Šanghaji asi myslíš bezvízový vstup do Šanghaje (kvůli kufrům).... já jen, aby to někdo blbě nepochopil. BTW četl jsem na jednom fóru, jak nějací "umělci" nemohli pro zavazadla kvůli absenci víza, tak ukecali nějaké zaměstnance, aby jim je donesli. 😁

A vůbec, při vícenásobném přestupu v Číně v rámci 24h jde bezvízově vyjít z letiště?

Holt si budou muset nechat kufry doma a ještě prosit všechny bohy, na které si vzpomenou, aby letadlo do Kantonu nemělo zpoždění. 😊

před 4 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

Jox: sorry, jsem si spletl Kanton a Šanghaj, nicméně by taky mohli dopadnout jako Ti umělci. Jinak jak říkáš, jediná aspoň trošku reálná možnost je vzít jen příručáky a dát na modlení...

před 4 měs

Omlouvám se, je fakt, že zrovna 2x super jsem to nepopsala.

Nicméně letíme z Prahy do Pekingu a pak do Kantonu, to celé je jedna navazující letenka. Po příletu do Kantonu máme 1 hodinu a 15 min na přestup, což je druhá letenka, koupená zvlášť, ta je z Kantonu do Cebu. Můj první dotaz byl, zda v nějaké fázi letu budu potřebovat víza do Číny, i když si myslím, že ne. Ale ještě jsem takto nikdy neletěla, tak si chci být jistá, že mě bez víza hned v Praze neodmítnou a nepošlou domů.

A druhý dotaz byl, zda je v Kantonu možné tak krátký přestup zvládnout, koukala jsem na jejich popisky co a jak dlouho trvá a věřím, že by se to dalo, ale určitě máte větší zkušenosti než já. Myslíte tedy, že jistota je nechat velký kufr doma a pro jistotu to proběhnout jen s příručákem?

Moc všem děkuji za pomoc.

Jana

před 4 měs
Avatar uživatele eremi
eremi
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 529 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-12-12T19:22:53+01:00)

Příletem do Pekingu odpadá imigrační na příletu do Kantonu, jinak aby jste měli nárok na bezvízový režim, musíte od příletu do Pekingu opustit Činu do 24 hodin, pokud to říkám správně. I tak 1:15 s odbaveným zavazadlem znamená vyzvednutí a odbavení zavazadel a průchod přes imigrační na odletu a security v Kantonu. Pokud poletí jen s přiručákem, tak Vám odpadnou určitě zavazadla. Nevím, jestli se dá v Kantonu přejít transitem z domestic na mezinárodní odlety, pokud ano, tak by to mohlo být v pohodě, pokud ne, museli by jste ven a zpět a už by to asi bylo na hraně.

před 4 měs
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Ano, víza nepotřebujete v případě, že mezi příletem do Pekingu a odletem z Kantonu neuplyne více než 24 hodin.

Jinak tu letenky z Prahy do Kantonu máte s Hainan Airlines a let na Cebu s China Southern Airlines? Pokud ano, pak je takhle krátký přestup nereálný i při cestě jen s příručákem. Bude totiž nutné v Kantonu měnit terminál (Hainan létají na T1, China Southern z T2), což ještě prodlouží čas.

před 4 měs

Kryštofe, moc vám děkuji za odpověď. Mám to přesně tak jak píšete. Raději jsem tedy let z CAN do CEB zrušila a uvidíme, kolik peněz mi China Southern A. vrátí.

Každopádně teď musím najít jiný let z CAN někam do JV asie.

Ještě možná jeden dotaz. Až poletíme zpět, dejme tomu pro příklad z Hanoje do CAN s tím, že mám letenku z CAN až do PRG, tak bych s vízem taky neměla mít problémy a normálně mě nechají letět, že?

Díky moc za vše

před 4 měs
fridgy

Jano, jen do budoucna, také musíte počítat s tím, že odbavení zavazadel se většinou ukončuje již 60 min(popř. 45min) před odletem, takže za 15 min se z letadla na check-in stejně jentak nedostanete.. Držím palce s hledáním navazujících letenek :) a hezkou cestu.

před 4 měs

Dobrý den, tak jsem koupila letenky z Kantonu na ostrov Phu Quoc. A mám k tomu jeden dotaz. Údajně nepotřebuji žádná víza pokud letím a chci být celou dobu pouze na tomto ostrově. Jak to ale je pokud zpáteční let z PQC do CAN je přes SGN, ale je to jen klasický přestup bez vycházení z transitní zóny? Potřebuji vietnamská víza? Děkuji moc za odpověď.

před 3 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Čísla letů?

před 3 měs

Tam CZ8339 a zpět BL302 a CZ3070.

před 3 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Připadá mi, že jsi šlápla z bláta do louže, ale aspoň je vietnamské vízum výrazně levnější než čínské. 😁 O možnosti bezvízového transferu z domácího terminálu, kam letí Jet Star, na mezinárodní, odkud letí China Southern, si můžeš nechat jenom zdát. Jet Star by tě ani nepustil bez víza na palubu.

https://evisa.xuatnhapcanh.gov.v...g-chu-ttdt

Obecně si dovolím doporučit nejdřív myslet, googlit a pak teprve kupovat letenky.

před 3 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Já s tím zkušenost nemám, ale co jsem se teď díval, teoreticky by to mělo jít bez víza i cestou na Phu Quoc s přestupem ve Vietnamu, takže logicky i cestou zpět: https://www.vietnamimmigration.o...l-airport/

Na druhou stranu tady zrovna někdo popisuje, že ho nepustili do letadla cestou tam: https://www.lonelyplanet.com/tho...on-debacle

Je tam trochu v rozporu ta podmínka "If visitors fly to one of the international airports of Vietnam first then take a connecting flight to Phu Quoc, they are required to stay in transit area then takes the flight to Phu Quoc airport in same day." s nutností jít přes imigrační, i když podle těch instrukcí níže na odkazu by to mělo jít. Asi bych zkusil získat odpověď od Jetstaru.

před 3 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Před chvílí jsem si přečetl na jednom webu to samé, co nám asi před týdnem říkali na jedné cestovatelské přednášce z osobní zkušenosti - že nízkonákladovky, např. zrovna Jetstar, lidi bez víza na palubu neberou. Nemůžu ale vyloučit, že se pravidla mezitím změnila. 😁

Úplně bych netvrdil, že je logické, že když to cestou tam jde (z International na Domestic), tak to půjde i obráceně.

Nejlepší bude asi se pro začátek zeptat přímo u Jetstaru, jestli je vůbec pustí na palubu.

Krom toho mi poplatek za blbost v podobě vietnamského e-víza nepřipadne zdaleka tak drahý jako původní varianta s čínským vízem a je to určitě lepší než nějaké experimentování, i když bych byl svým způsobem docela zvědavý na výsledek. 🤣

před 3 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Aerolinky odmítají někdy vzít na palubu, protože se obávají nutnosti návratu pasažéra zpět do země, odkud odletěl, a pokut spojených s odmítnutím vstupu do země. Asi ani jedno v tomto případě nehrozí. V každém případě ten přechod imigračního by byl na výstupu ze země, takže by se úředníci nemuseli obávat, že tam chce vstoupit bez víza. Bez potvrzení od Jetstaru bych to ale raději nezkoušel.

před 3 měs

Moc vám děkuji, pro jistotu jsem raději víza udělala, nejsou drahá a nechci se stresovat, zda to vyjde či ne.

Přidat odpověď
před 3 měs

Dobrý den,

mám v plánu objednávat letenky přes Austrian Airlines, ale nikde jsem nedohledala, zda má tato společnost garantovaný přestup. Letím z Prahy do Thajska přes Vídeň, kde bych měla mít čas na přestup pouze 1 hodinu. Bude to stačit, nebo bych si měla raději měla rezervovat dřívější letenku z Prahy do Vídně ?

před 4 měs
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, všechny aerolinky, které prodají dva lety na jedné letence, mají přestup garantovaný.

před 4 měs

Myslela jsem si to, ale nebyla jsem si jistá, protože s mezipřistáním letím poprvé. Mockrát děkuji za odpověď!!

před 4 měs

Dobry den, je garantovany prestup nebo pokud bychom nestihli navazujici let od spolecnosti, poslou nas dalsim letadlem, pokud na jedne rezervaci jsou dve rozdilne aerolinky? Nebo to musi byt jedna stejna spolecnost nebo dokonce to nesmi byt kupovano ani pres zprostredkovatele, pres skyscanner? Dekuji

před 2 měs
Avatar uživatele J0x
J0x
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 889 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-01-16T19:36:49+01:00)

Musí to být na jedné rezervaci.

Přidat odpověď
před 2 měs
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Přečti si také ...

Virus
Čtení na 8 minut
Koronavirus COVID-19 a cestování: aktuální doporučení a zákazy
David Eiselt 2020-03-02T12:10:00+01:00 172 komentářů

Až do posledního okamžiku jsme doufali, že se situace okolo nového virového onemocnění COVID-19 zlepší nebo že se alespoň nebudou zavádět drastická cestovní omezení. Dne 12. března byl ale vydán 30…

Mezinárodní očkovací průkaz
Čtení na 2 minuty
Mezinárodní očkovací průkaz
David Eiselt 2020-02-28T12:17:00+01:00 6 komentářů

Co je to očkovací průkaz asi nikomu vysvětlovat nemusíme. Každý Čech už jeden takový dokument vlastní, ale už ne tolik z nás má očkovací průkaz platný i za našimi hranicemi. Pokud pravidelně…

Internet a mapy v telefonu v zahraničí
Čtení na 3 minuty
Jak na internet v zahraničí s eSIM kartou?
David Eiselt 2020-01-21T12:07:00+01:00 15 komentářů

Chcete zůstat připojení k internetu i při svých cestách do zahraničí? Ať už kvůli mapám, dopravním aplikacím či jen pro sdílení vašich zážitků s přáteli a na sociálních sítí? Pak jistě řešíte…

Čtení na 12 minut
ALL Accor Live Limitless: jak vytěžit maximum?
David Eiselt 2020-01-14T20:20:00+01:00 74 komentářů

Dáváte přednost při svých cestách komfortním hotelům před rodinnými hotýlky či pronájmy v soukromí skrze Airbnb? Pak pokračujte ve čtení, protože vám prozradím, jak na svých cestách bydlím já, jakým…

132 dalších článků