Vše o přestupu na letišti a jak probíhá let s mezipřistáním

Napsal

Ať už plánujete cestovat po Evropě či mimo ni, je velmi pravděpodobné, že vaše cesta bude obsahovat alespoň jedno mezipřistání. Jak takový přestup probíhá, co se děje se zavazadly, kdy získáte palubní lístek na navazující let či co dělat, když máte málo času na přestup nebo naopak dlouhou pauzu? Na to vše naleznete odpovědi níže.

Garantované návazné lety a přestupy bez garance

Základním kamenem k pochopení následujících kapitol je vědět, jaký je rozdíl mezi garantovaným a negarantovaným přestupem.

Garantovaný přestup znamená, že má–li vaše letadlo zpoždění a vy nestihnete přestoupit na navazující let, musí se o vás letecká společnost postarat. Zdarma vás přesadí na nejbližší možný následující let a v mezičase případně nabídne občerstvení či ubytování. Stejně tak máte nárok na kompenzace v případě, kdy je zpoždění větší než 3 hodiny – více o zpožděných letech zde.

Garantovaný přestup získáváte tehdy, kdy kupujete celou cestu v rámci jedné rezervace.

Negarantovaný přestup naopak vzniká, když se rozhodnete koupit jednu letenku a nezávisle k ní si přikoupíte další. Tento stav vzniká například při přestupu dvou nespolupracujících aerolinek nebo při nízkonákladových letech, kde není možnost návazných letů. V takovém případě jsou veškerá rizika na vás a nestihnete–li přestoupit, musíte se sami postarat o řešení celé situace. Je proto vhodné respektovat minimální čas na přestup.

Minimální čas na přestup

Velmi často se nás cestovatelé ptají, zda jim stačí na přestup 45 minut či dokonce méně. Odpověď zní ano za předpokladu, že si kupujete lety v rámci jedné rezervace a máte tedy garantovaný přestup. V opačném případě doporučujeme vždy minimálně 2 hodiny.

Každé letiště má svůj vlastní minimální čas na přestup, tzv. „minimum connection time”, který je dostatečný k tomu, aby cestující stihli bez problémů a při běžné chůzi přestoupit z jednoho letu na druhý. Tím se musí letecké společnosti řídit a není možné jej porušit. Minimální čas je odlišný letiště od letiště – jiný bude mít Frankfurt, Amsterdam, Dubaj, Paříž či londýnský Heathrow.

Ať je tedy při koupi letenky váš čas na přestup jakýkoliv, je vždy dostatečný a není třeba se obávat.

Palubní lístek při přestupu

Jak je to s palubním lístkem při mezipřistání? V drtivé většině obdržíte letenky po celou cestu již při prvním odbavení na letišti. Do ruky tak dostanete dva či tři palubní lístky, které si uschováte po celou vaši cestu a budete se jimi prokazovat při nástupu do dalších letů.

Pokud z jakéhokoliv důvodu není možné vydat palubní lístky na další lety hned napoprvé, musíte při přestupu vyhledat transitní přepážku, kde obdržíte další palubní lístek. Přepážky jsou dobře značené a snadno dohledatelné v transitní hale – neopouštíte letiště.

Zavazadla během přestupu

Jak je to s vaším zavazadlem, čeká–li vás jeden či více přestupů? Ve většině případech poletí zavazadlo až do cílové destinace. Toto platí tehdy, kdy máte návazné lety na jedné rezervaci a splňujete podmínky garantovaných přestupů.

V opačném případě si zavazadlo musíte vždy vyzvednout, dojít na check–in a znovu odbavit.

Ve státech jako je USA či Mexiko musíte při prvním vstupu do země zavazadlo znovu odbavit, a to i za předpokladu návazného letu. Jedná se o nutnou bezpečnostní, avšak bezproblémovou proceduru – odbavovací přepážky jsou umístěny těsně za zavazadlovým prostorem.

O tom, kde si zavazadlo vyzvednete, budete vždy informování na odbavení při odevzdávání zavazadla.

Vízové povinnosti při přestupu

Letiště je uznáváno jako mezinárodní prostor, proto pokud budete přestupovat v rámci tranzitního prostoru a neopustíte letištní halu, nepotřebujete vyřizovat víza.

Pozor však na lety, kdy musíte například přestoupit mezi 2 letišti, např. v Moskvě. V takovém případě vstupujete do Ruska a vízum potřebujete. Stejný problém nastane, kdy letíte např. Vídeň – Dillí – Bombaj – Colombo, jelikož podniknete vnitrostátní let, vstupujete do Indie a vízum potřebujete. V 99 % však takovéto situace nevzniknou.

Opuštění letiště při mezipřistání

Mohu opustit letiště při přestupu? Odpověď zní ano za předpokladu, splňujete–li všechny vízové povinnosti. Můžete–li do země vstoupit, letiště opusťte kdykoliv a následně se zavčasu skrze bezpečnostní kontrolu vraťte k odletu.

Některá letiště navíc nabízí organizované prohlídky měst při přestupu zdarma.

Závěr

Pro začínající cestovatele mohou přestupy vzbuzovat pocit strachu, proto doufám, že po přečtení tohoto článku znáte odpovědi na všechny důležité otázky, které vás mohly napadat. Máte–li další, neváhejte se v komentářích doptat.

K přestupům se občas pojí také bonusy formou občerstvení a letištních salónků zdarma a ubytování při přestupu zdarma.

Dobrý den, letíme do Toronta a zatím se nám jeví nejlevnější letenky z Prahy s jedním přestupem v Paříži - Charles De Gaulle (Air France) a nebo z Katowic s přetupem v Mnichově či Franfurktu (Lufthansa nebo Air Canada). Čas na přestup je 1-2 hodiny. Je možné v tomto krátkém čase přesunout zavazadla z jednoho letadla do druhého a nebo je větší pravděpodobnost, že zavazadla přiletí do Toronta jiným letadlem? Kupujeme i zpáteční letenky vše dohromady (garantovaný přestup). Jaký je lepší přestupní hub? Např. i kvůli častým stávkám ve Francii. Děkuji moc za odpověď. Radim

Sám jsi si odpověděl... Pokud to jde, vyhnul bych se CDG.

Ahoj mam dotaz letime na Mauricius, a letime vubec poprve a absolutne nevime jak to chodi, chceme si dovolenou koupit pres cestovku, a zajima nas jestli bude nejaky prestup tak jestli tam s nami bude delegat kteryho mame prideleneho, protoze jinam bych se tam absolutne nedomluvila kdybych nevedela treba co a jak a to ze vubec nevim co ajak.. Aby se mi nestalo ze se tam nekde stratim a nedomluvim se vubec... A jeste dotaz jestli existuje primy let praha->mauricius dekuji za odpoved

Ahoj Báro,

Pro to, aby váš přestup proběhl bez problémů jsem sepsal tento článek. Najdeš tam vše, a jazyk pro to vůbec nepotřebuješ :)

Delegát v 99 % zájezdů není, je to jen u poznávacích, kdy s vámi jede jako průvodce.

Přímé lety jsou jen z Mnichova, z Prahy ne.

Možná by stačilo zajít do cestovky, tam vám řeknou, co a jak. 😊

Rád bych poprosil o radu jak koupit letenku. Chci letět do Calgary, ale chtěl bych letět přes Torontokde bych chtěl 3 dny zůstat a potom pokračovat. Musím to koupit jako dvě letenky nebo lze koupit jednu s "prodlouženým" mezipřistanim. Děkuji za radu

Dobrý den

Letíme na Tenerife s přestupem v Miláně kde musíme přejít z terminálu 2 na terminál 1

z jednoho konce letiště na druhý je možno přenést přes bezpečnostní kontrolu tekutiny zakoupené na letišti v Praze

Diky za informaci.

Diky za informaci.

Zdravím a předem se omlouvám za poněkud stupidní dotaz, ale i tak se chci pro jistotu zeptat. Plánuji let z Prahy do Tokia s přestupem ve Varšavě. Na přestup ve Varšavě je v tomto vyhlídnutém letu 40 minut, budu mít jen příruční zavazadlo. Je 40 minut dostatek času na přestup, případně co všechno se musí během přestupu stihnout? Je zde nutnost absolvovat pasovou nebo nějakou jinou kontrolu? A pokud ano, jak dlouho případná kontrola může trvat? Předem děkuji za odpověď, tohle by byl můj první přestupový let navíc mimo Evropu, takže si chci radši všechno ověřit.

Jen přejdete z jednoho gatu na druhý a projdete pasovou kontrolou – ta zabere cca 1 minutu :)

Děkuji moc za odpověď :)

Ahoj, letíme do Welligtonu z Paříže s přestupem v SF a Sydney. Pokud to chápu správně, v USA se musím znovu checknou se zavazadlem, ikdyž letíme se stejnou společností v rámci jedné společnosti?

Díky!

Kryštof Hájek

Ahoj, přesně tak, v USA vždy. Nicméně mají k tomu účelu speciální přepážky hned za pásy na zavazadla, není tedy nutné lítat po letišti jak hadr na holi a hledat správný check-in :)

Díky za odpověď! Ještě jeden dotaz, máme tam přestup 10h, je možné za předpokladu, že budem mít ESTU opustit letiště a podívat se do města?

Kryštof Hájek

No jasně, letiště můžete opustit kdykolilv kdekoliv, pokud tomu nebrání vízová povinnost. A ESTU musíte mít tak jako tak, tedy žádný problém :)

Dobrý den, za pár dní letím sama a poprvé přes moře do Toronta s přestupem ve Varšavě. Mám trochu obavy. Je složitý přestup ve Varšavě? A co mě čeká při přistání v Torontu? Musím projít pohovorem, i když mám pozvání od přítele? Mám garantovanou letenku od společnosti Smilex (Svět letenek). Dále jsem se dozvěděla, že na palubě se vyplňuje celní prohlášení, je to složité? Mám základní znalost angličtiny, tak jsem celkem vyplašená, co mě čeká. Děkuji za odpověď a informace

Kryštof Hájek

Dobrý den, přestup ve Varšavě je velmi jednoduchý, je tam jeden jeden terminál. Taková dlouhá nudle, kde není možné se ztratit, za mě jedno z nejpřívětivějších letišť pro přestup vůbec.

Pohovorem, resp. pasovou kontrolou musí projít každý cestující. Nevím, jaké pozvání na mysli, jediné, co mít musíte, je eTA (https://www.canada.ca/en/immigra...a/eta.html), případně tedy vízum, pokud tam jedete na delší dobu/pracovat.

Celní prohlášení sestává z obecných dotazů (jméno, adresy, a zda vezete zboží podléhající clu a v jakém množství - tam je vždy na výběr ANO/NE).

Děkuji za odpověď. ETA mám, samozřejmě. A mám i písemné pozvání od přítele. Budu tam jen 3 týdny. Myslela jsem, že s pozváním je průběh kontroly snažší. Samozřejmě vím, že musím projít pasovou kontrolou. Jde mi o to, zda budu muset odpovídat na nějaké dotazy..... :)

Kryštof Hájek

To záleží vždy na konkrétním úředníkovi, ale obvykle pár dotazů položí. Jak dlouho v Kanadě budete, kde budete bydlet a jaký je účel návštěvy. To jsou dotazy nejčastější. Výjimečně se optají i na zpáteční letenku.

Ahoj,

za týden letím do Las Vegas společností KLM na veletrh elektroniky CES. Mám 2 přestupy první v Schiphol a druhý v Minneapolis. V USA jsem už byl v létě, takže ESTU mám. Budu muset znovu projít pohovorem s úředníkem? popřípadě kde v LV nebo už v Minneapolis?Když mu řeknu, že mým cílem je veletrh je to ok? Mám více dotazů ohledně přestupu kdyby mě někdo pomohl zkušenější, kdo již přestupoval v Schiphol mám tam hodinu na přestup, tak se bojím jak to zvládnu. Děkuji

Kryštof Hájek

Ahoj, pohovorem budeš procházet už v Minneapolis. Ti, co mají ESTU, vyplní krátký dotazník na automatu a pak už si jdou jen k úředníkovi pro razítko. Občas se zeptá, kam člověk jede, jak dlouho to bude, občas se nezeptá na nic. Jinak nevím, proč by veletrh elektroniky neměl být ok :)

Ve Schipholu je hodinka v pohodě, tam se není moc čeho bát.

• (upraveno 2018-12-30T18:19:41+01:00)

Pohovor musíte absolvovat pokaždé. S imigračním úředníkem budete mluvit v Minneapolis, kde si také musíte následně vyzvednout odbavené zavazadlo projít celníky a následně jej zase odbavit/odevzdat k naložení na navazující let. Odbavené zavazadlo vám ale označí už v Praze na všechny lety, tj. až do Vegas. Znamená to opravdu jen vyzvednout z pásu a za celnicí zase odevzdat. Imigračnímu samozřejmě řekněte pravdu, není důvod si cokoli vymýšlet.

Pokud letíte úsek AMS-MSP s letadlem KLM, tak se vás to netýká, pokud je to codeshare s Deltou, tak ještě musíte absolvovat otravný pohovor na téma kam letíte a proč od najatých bezpečnostních pracovníků, kteří čím méně reálných pravomocí mají, tím namistrovanější jsou. Takže to občas vyžaduje trochu sebezapření.

Hodina na přestup je zvládnutelná, znamená to ale nikde nebloumat a po příletu jít rovnou k letadlu do Minneapolis.

Dobrý den,

letím se společností Vueling z Prahy do La Coruňa ve Španělsku s přestupem v Barceloně, letenky jsem kupovala v rámci jedné rezervace předpokládám tedy, že se jedná o garantovaný přestup, na přestup mám 2 hodiny a 25 minut, letenky jsem kupovala přes portál Kiwi, kde mě upozornili, že pravděpodobně bude nutné znovu odbavit zavazadlo během přestupu v Barceloně, mám tedy opravdu očekávat druhé odbavení, když mám obě letenky od Vueling a přestup probíhá v rámci jednoho letiště? Předem děkuji.

Kryštof Hájek

Dobrý den, pokud byste koupila letenky na jedné rezervaci přes Vueling, pak by se o garantovaný přestup jednalo, u Kiwi tedy nejspíš ne. Zvlášť pokud vás na to upozornili - nejspíš letenky koupili odděleně, tím pádem je možné očekávat dodatečné odbavení. Uvidíte ale na přepážce v Praze. Pokud nebude zpoždění, 2,5 hodiny je dostatečný čas.

Pro příště tedy speciálně u cest s low-costy je levnější a jistější kupovat na webu dané aerolinky:)

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
  • Přidal se před 5 měs
  • (upraveno 2018-12-25T14:56:01+01:00)

Proc nekdo kupuje u Kiwi, to mi je opravdu zahada :-) Na 99% to koupili jako dve letenky, takze bude nutne znovu odbavit

Dobrý den,

15.12.2018 odlétáme z Vídně v 9,25 hod. EWG 9755 přes Dusseldorf do Punta Cana. Při přesedání si jen zjistím gate a počkám na další letadlo EWG 1140 v 13,10 hod. už bez dalšího odbavení ? A ještě nemáte návod nebo rovnou vzor jak vyplnit lístek v letadle ? Zatím to znám jen při letech do Egypta... Díky Vanda

Zdravím Vando,

Je to jak říkáte, obě palubní vstupenky vám dají ve Vídni, v Düsseldorfu jen přejdete k dalšímu gatu a projdete imigrační kontrolou.

Nejsem si jist, zda se nějaké přistávací formuláře do Dominikány vyplňují. V každém případě jsou to jen obecné dotazy a data ohledně cestovního pasu.

Dobrý den, mám dotaz ohledně letu z Vídně do Indie na letiště Trivandrum. Mám mezipřistání v Ammánu a v Riyadu. První let se společností Laudamotion, další dva pak se Saudi Arabien Airlines. E-letenka mi říká, že potrebuji vízum i do Jordánska, což se mi zdá zvláštní, když nebudu opouštět letištní prostor. Na druhý a třetí let se ale musím znovu odbavit, jelikož je to jiná společnost a navic Saudi Arabien Airlines neumožňuje on-line odbavení. Je možné, že letenka generuje ten požadavek na vízum právě z tohoto důvodu? Nemá někdo podobnou zkušenost? Díky moc :)

Petr76

Tipnu si... tohle vám poskládal kiwi? Zkušenost mám takovou, že když si skládáte itinerář ze dvou, na sobě nezávislých rezervací, tak volit přestup v zemi s vízovou povinností je dost... nemoudré.

Jestli budete mít s sebou odbavené zavazadlo, tak z bezcelní zóny v Ammánu vyjít budete muset, abyste si ho znovu pobavila na let se Saudy a tudíž i vízum bude potřeba.

To právě mít nebudu. Jen příruční. Ale stejně teda vyjít budu muset abych získala boarding pass ne? Nu což, moje blbost. Příště budu vědět :) Diky

Petr76

Teoreticky by to mělo jít i na tranzitní přepážce... dokonce i v Rusku to zvládli, teda po 30 minutách a spolupráci 3 lidí... ale na letišti v AMM jsem nebyl tak si netroufám radit.

niemandos

Tak nevím, kde paní přišla na to, že Saudi neumožnují online odbavení. Tady na cestujlevně je uvedeno, že 24 před odletem je možno. Na stránkách Saudi píší, že je on-line check in možný pro vybrané mezinárodní lety a jsou tam i další vyjímky. Jen by to asi chtělo popsat a tady na stránkách změnit.

Aha, mám to přímo napsané na té letence, proto mě nenapadlo už dál pátrat, jestli online check-in jde nebo ne.

Kryštof Hájek

Info jsem upravil, bohužel bez letenky nejde zjistit, na jakých trasách konkrétně je olci dostupný. Pokud nejde z Ammánu, obávám se, že se poplatku za vízum nevyhnete. Tranzitní přepážka nejspíš bude fungovat jen pro Royal Jordanian. Ale za zkoušku nic nedáte, vízum se stejně kupuje až na letišti.

Oki, díky všem za konzultaci :)

Dobry den, poletím z Prahy přes Šeremetěvovo do Colomba. Letenky kompletně od areoflotu. Aeroflot má aplikaci v mobilu kde se dá odbavit (aspoň myslím) 24 hod před odletem a vybrat sedačky ručně. Takže jestli to chápu dobre tak den před odletem si dokážu vybrat sedačky v obou letech Praha semeretevovo a další let do Colomba? A jedině co a Ruzyni udělám že někam dám odbavit jen zavazadla a jako palubní lístek mi poslouží app od areoflotu? Zkoušeli jste to někdo?

niemandos

Můj strýc vždycky říkal "myslet je hovno vědět". Rád bych taky viděl, jak "ručně" vybíráte ty sedačky".

Stáhni si aplikaci od areoflotu a v ní se to dá vybrat. Udělat přes ni Check in a pak hodit zavazadla na drop off přepážce. Zajímá mě jestli to někdo tak dělal

Petr76

No a není jednodušší si to jednoduše vytisknout na papír?

Je možné u navazujících letů, první let vynechat, nastoupit a odbavit se až na let druhý? Například když je první let z Osaky do Tokia, 15 hodin pauza a navazující let z jiného letiště v Tokiu do Evropy, je možné první let zmeškat, přestože jsou obě letenky zahrnuty v jedné rezervaci?

Taro, fakt mně to nedá. Smím vědět Váš věk, případně vzdělání a ještě lépe orientační počet absolvovaných letů? Přispělo by to dobré věci.

Zdá se, že má otázka nebyla pochopena tak, jak jsem doufala. Za předpokladu koupě letenky do Osaky a zpět, je zpáteční letenka z Osaky do Evropy s přestupem v Tokiu levnější než letenka přímo z Tokia. Ptám se zda je možné vynechat let z Osaky do Tokia a i se zavazadlem nasednout až na navazující let z Tokia s tím, že by 1 letenka propadla, ale stále by to bylo levnější...

Samozřejmě, že to nejde. V tomto případě se nenastoupením na první let ruší zbylé segmenty na letence. Naprosto základní postulát u letů s přestupem. A teď prosím anonymně ty údaje o Vás:-)

Děkuji za odpověď.

Dobry den, v lednu letim do tureckeho Vanu. S prestupem v Istanbulu a na letisti budu cekat cca 15hodin na prestupni let. Nevim jestli musim vyjit ven a znovu projit bezpecnostni branou a odbavovat se. A jak to je se zavazadlem? A jeste jedna otazka, da se prezit 15 hodin na letisti?? Dekuji za odpovedi. A pro rejpalky: letim poprve sama😃🤷🏽‍♀️

• (upraveno 2018-12-08T05:50:05+01:00)

Ven jít nemusíte, pokud nechcete.

Se zavazadlem záleží na pravidlech aerolinky se kterou letíte. Přežít se to dá, ale trčet 15 hodin na letišti je zcela zbytečný masochismus. Navíc jestli stále ještě poletíte na staré IST letiště, tak to je opravdu nevalné úrovně.

Kolem letiště je ale nemálo hotelů s cenou kolem 1000-1200 Kč, transferem zdarma a hodnocením na booking.com minimálně 8+ (přeci jenom jsme v Turecku).

Tak tak, navíc za 15 hodin stihnete v Istanbulu vše nejdůležitější.

Dekuji😃

Dobrý den, chtěl bych letět z Prahy do Budapešti společností Lufthansa s přestupem ve Frankfurtu nad Mohanem. Zajímalo by mě, jestli hned v Praze na check in dostanu oba palubní lísky a také jestli se nebudu muset se zavazadlem znovu ve Frankfurtu odbavovat, a popřípadě jestli toto platí i pro let zpět. Tzn. jestli bude ve Frankfurtu zavazadlo přeložno na další let. A měl bych dotaz i na občerstvení na těchto letech. Děkuji za odpověď

Kryštof Hájek

Dobrý den, palubní lístky dostanete vždy na oba lety, o zavazadla se nestaráte. Ale nedá mi to, abych se nezeptal - nebudete to mít rychlejší a výrazně pohodlnější vlakem? :)

No to ano, ale když jedete se straší osobou, co má problémy s křečovými žílami, a nemůže takto dlouho cestovat, tak je cesta letadlem asi to nejlepší řešení. Na navíc, vím že Ryanair a ČSA tam mají přímé linky, nechce se mi tísnit v ATR a Ryanair opravdu nemám rád.😉

• (upraveno 2018-12-05T23:34:02+01:00)

Tak raději poletite na západ do Frankfurtu, tam budete přestupovat a pak zase zpátky na východ.To dává smysl. Myslim,ze ve vlaku se dá normálně chodit a Ryanair a jeho přímý let přes vaši antipatii dává taky daleko větší smysl. Tak hlavně aby vám to ve Frankfurtu neutelo ;)

Petr76

Vaši averzi k Ryanairu sdílím, ale jestli cestujete s někým, kdo má zdravotní potíže, tak je snad lepší absolvovat cestu v co nejkratším možném čase a bez přestupu, ne?

Dobrý den

Myslím si, že co se tyče přestupů jsem snad vše pochopil správně, jen se chci ujisti. Letím na vlastní pěst poprvé.

Koupil jsem si letenky z Prahy na kanárské ostrovy (Fuerteventura) na prosinec s přestupy tam v Barceloně a zpět v Miláně. Doba na přestupy 3,5 hod. Pouze kabinové zavazadlo 55 × 20 × 40 cm do 10kg + malá taška 40 x 20 x 25cm.

Cesta Praha - Barcelona společnost Vueling

Mám z domova vytištěné všechny palubní lístky, v Praze nehledám přepážku ani nic neodbavuji, jdu rovnou k bezpečnostní kontrole a pak do letadla.

Cesta Barcelona - Fuerteventura společnost Ryanair

Po přistání musím na začátek vyhledat odbavovací překážku, větší zavazadlo pošlou do podpalubí. Pak bezp. kontrola a nástup s malým zavazadlem do letadla. Po přistání vyzvednu batoh

Cesta Fuerteventura - Milán společnost Easy Jet

Na letišti nehledám přepážku ani nic neodbavuji, jdu rovnou k bezpečnostní kontrole a pak do letadla.

Cesta Milán - Praha společnost Easy Jet

Po přistání nehledám přepážku ani nic neodbavuji, jdu rovnou k bráně letu a čekám na další let.

Otázky: Pokud bude něco jinak než si myslím, prosím poraďte? Nemám mít nějakým způsobem označené zavazadla od oné letecké společnosti (krom mého vlastního označení s adresami)?

• (upraveno 2018-11-28T10:57:34+01:00)

Dobrý den, jinak budou především věci ohledně příručních zavazadel. U Ryanairu máte přikoupenou službu Priority? Pokud ano, nic nikam neodevzdáváte a obě zavazadla si berete s sebou na palubu. Pokud ne, v ceně máte jen to malé zavazadlo a za větší musíte navíc připlatit.

EasyJet pak povoluje striktně pouze jedno příruční zavazadlo a opravdu jsou nekompromisní (často nutí i jen foťák z krku vložit do kufru/batohu).

Díky za upozornění

Zdravím, mám dotaz ohledně zpožděných zavazadel - letěl jsem s Emirates z Prahy přes Dubaj na Mauricius, přílet v 9 hod ráno, zavazadla údajně zůstala nedopatřením v Dubaji. Po vyplnění spousty papírů a několika urgencích byla dodána až cca v 1 hod v noci, takže 1. den pobytu bez veškerých věcí, atd. Mám v takovém případě nárok na nějaké odškodnění?

Děkuji

Petr76

Měl jste si hned po příletu koupit náhradní oblečení a hygienické potřeby a účet pak poslat Emirates k proplacení.

niemandos

Otázkou zůstává, jestli to za to vyřizování stojí. Obzvláště za situace, když přišla zavazadla za 16 hod. Jeden den pobytu bez veškerých věcí je zajímavá formulace. Snad jste v něčem cestovali a člověk má i příruční zavazadlo :). Někdy se stane, že dorazí bagáž za 2-3 dny a pak už to je něco jiného. Spíš bych se podíval na pojistku, jestli tam nemáš krytí zpoždění zavazadla.

Dobry den,v březnu letime z vidne do fort myers přes toronto a zpět přes chicago..zjistili jsme,že od 1.1.2018 se musi zavazadla přikupovat zvlášť. Nevíte někdo jak je to s online koupením u více leteckých společností?Musím si zavazadlo koupit u każdé zvlašť nebo jej stačí koupit u první společnosti?nemá s tím někdo zkušenosti a neporadil by jak postupovat?

Musíte koupit zavazadlo u té aerolinky, která vám letenku vystavila. Většinou to ale stejně u víceroaerolinek nejde a musíte si zavazadlo koupit až na letišti.

Ahoj,

zvažuji nákup dvou samostatných letenek - z Prahy do Düsseldorfu (Eurowings) a pak z Düsseldorfu na Gran Canaria (Norwegian), čas na přestup by byl 2 hod. Budu mít jen příruční zavazadlo a předpokládám, že Norwegian mají online check-in, takže budu mít letenku v mobilu. Je tedy nutné při přestupu vyjít ven a znovu projít bezpečnostní kontrolou? Nebo je možné jít přímo k bráně? Je čas na přestup dostatečný? Bude potřeba přejít na jiný terminál?

Děkuji za odpověď.

Kryštof Hájek

Ahoj, v tomto případě ven vycházet nemusíte. Düsseldorf má jen jeden terminál (oficiálně tedy tři: A, B, C, ale je to jen označení pro různé sekce jedné a té samé budovy).

Dobry den. Pristi tyden letim z Birminghamu, prestup v Amsterdamu a odtud do Prahy. Letenky jsou koupene samostatne, na prestup 55 minut, jen prirucni zavazadlo. Moje otazka je, jak to chodi pri prestupu? Po vystoupeni z letadla se da jit rovnou k prislusnemu gatu? Nebo musim znovu projit kontrolou? Da se to v vubec Amsterdamu stihnout?

Rovnou jdete k příslušnému gatu a proto by vše mělo klapnout :) jen mějte palubní vstupenky předem.

Načíst všechny komentáře

Pour féliciter 2019 aneb Děkujeme vám za rok letošní a přejeme to nejlepší v příštím
David Eiselt 2018-12-31T11:14:00+01:00 15 komentářů

Znovu se nám rok s rokem schází a pro nás to znamená jediné, zrekapitulovat dosavadní vývoj cestovatelského portálu Cestujlevne.com. Ať už vás zajímají zákulisní fakta a věci, na kterých…

Tvořte čtivější cestopisy s těmito 14 praktickými tipy
David Eiselt 2018-09-26T22:43:00+02:00 7 komentářů

Cestujlevne.com už není jen o letenkách a průvodcích. Vždy bylo a je hlavně o vás a vašich příbězích z cest. A právě proto jsme spustili platformu pro sdílení vašich zážitků a příběhů. Mnozí z…

Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 49 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…