Vše o přestupu na letišti a jak probíhá let s mezipřistáním

Ať už plánujete cestovat po Evropě či mimo ni, je velmi pravděpodobné, že vaše cesta bude obsahovat alespoň jedno mezipřistání. Jak takový přestup probíhá, co se děje se zavazadly, kdy získáte palubní lístek na navazující let či co dělat, když máte málo času na přestup nebo naopak dlouhou pauzu? Na to vše naleznete odpovědi níže.

Garantované návazné lety a přestupy bez garance

Základním kamenem k pochopení následujících kapitol je vědět, jaký je rozdíl mezi garantovaným a negarantovaným přestupem.

Garantovaný přestup znamená, že má–li vaše letadlo zpoždění a vy nestihnete přestoupit na navazující let, musí se o vás letecká společnost postarat. Zdarma vás přesadí na nejbližší možný následující let a v mezičase případně nabídne občerstvení či ubytování. Stejně tak máte nárok na kompenzace v případě, kdy je zpoždění větší než 3 hodiny – více o zpožděných letech zde.

Garantovaný přestup získáváte tehdy, kdy kupujete celou cestu v rámci jedné rezervace.

Negarantovaný přestup naopak vzniká, když se rozhodnete koupit jednu letenku a nezávisle k ní si přikoupíte další. Tento stav vzniká například při přestupu dvou nespolupracujících aerolinek nebo při nízkonákladových letech, kde není možnost návazných letů. V takovém případě jsou veškerá rizika na vás a nestihnete–li přestoupit, musíte se sami postarat o řešení celé situace. Je proto vhodné respektovat minimální čas na přestup.

Minimální čas na přestup

Velmi často se nás cestovatelé ptají, zda jim stačí na přestup 45 minut či dokonce méně. Odpověď zní ano za předpokladu, že si kupujete lety v rámci jedné rezervace a máte tedy garantovaný přestup. V opačném případě doporučujeme vždy minimálně 2 hodiny.

Každé letiště má svůj vlastní minimální čas na přestup, tzv. „minimum connection time”, který je dostatečný k tomu, aby cestující stihli bez problémů a při běžné chůzi přestoupit z jednoho letu na druhý. Tím se musí letecké společnosti řídit a není možné jej porušit. Minimální čas je odlišný letiště od letiště – jiný bude mít Frankfurt, Amsterdam, Dubaj, Paříž či londýnský Heathrow.

Ať je tedy při koupi letenky váš čas na přestup jakýkoliv, je vždy dostatečný a není třeba se obávat.

Palubní lístek při přestupu

Jak je to s palubním lístkem při mezipřistání? V drtivé většině obdržíte letenky po celou cestu již při prvním odbavení na letišti. Do ruky tak dostanete dva či tři palubní lístky, které si uschováte po celou vaši cestu a budete se jimi prokazovat při nástupu do dalších letů.

Pokud z jakéhokoliv důvodu není možné vydat palubní lístky na další lety hned napoprvé, musíte při přestupu vyhledat transitní přepážku, kde obdržíte další palubní lístek. Přepážky jsou dobře značené a snadno dohledatelné v transitní hale – neopouštíte letiště.

Zavazadla během přestupu

Jak je to s vaším zavazadlem, čeká–li vás jeden či více přestupů? Ve většině případech poletí zavazadlo až do cílové destinace. Toto platí tehdy, kdy máte návazné lety na jedné rezervaci a splňujete podmínky garantovaných přestupů.

V opačném případě si zavazadlo musíte vždy vyzvednout, dojít na check–in a znovu odbavit.

Ve státech jako je USA či Mexiko musíte při prvním vstupu do země zavazadlo znovu odbavit, a to i za předpokladu návazného letu. Jedná se o nutnou bezpečnostní, avšak bezproblémovou proceduru – odbavovací přepážky jsou umístěny těsně za zavazadlovým prostorem.

O tom, kde si zavazadlo vyzvednete, budete vždy informování na odbavení při odevzdávání zavazadla.

Opuštění letiště při mezipřistání

Mohu opustit letiště při přestupu? Odpověď zní ano za předpokladu, splňujete–li všechny vízové povinnosti. Můžete–li do země vstoupit, letiště opusťte kdykoliv a následně se zavčasu skrze bezpečnostní kontrolu vraťte k odletu.

Některá letiště navíc nabízí organizované prohlídky měst při přestupu zdarma.

Závěr

Pro začínající cestovatele mohou přestupy vzbuzovat pocit strachu, proto doufám, že po přečtení tohoto článku znáte odpovědi na všechny důležité otázky, které vás mohly napadat. Máte–li další, neváhejte se v komentářích doptat.

K přestupům se občas pojí také bonusy formou občerstvení a letištních salónků zdarma a ubytování při přestupu zdarma.

24 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele

Ahoj, letíme v březnu do Thajska, mezipřistání máme v Dubaji cca 8 hodin, chceme určitě opustit letiště a kouknou do Dubaje. Jak je to s letenkou, budeme se odbavovat v Praze, dají nám rovnou letenku až do Bangkoku? Zavazadla mít nebudeme, jen příruční. A na cestě zpět? Vše máme v jedné rezervaci. A vadí, když na kartě, kterou jsem platila letenky mám své staré jméno, před svatbou? Děkuji :)

Ahoj, letenky obdržíte na oba lety. Jméno na kartě nevadí, hlavní je to v pasu a na letence.

Avatar uživatele

Dobrý den, při letu na Floridu s Tap P. máme mezi přistání v Lisabonu. Mezi přistání bude přes noc asi 13 hodin, je tedy možné zabookovat si hotel u letiště a pak se ráno vratit na další let? O zavazadla se starat asi nemusim, když je vše zakoupeno jsko jeden let. Děkuji za info

Dobrý den, přečtěte si našeho průvodce pro TAP – hotel máte zdarma ;) https://www.cestujlevne.com/lete...p-portugal

Avatar uživatele

Ahoj, v lednu letíme z Prahy do Belize, máme jeden přestup v Amsterdamu, druhý přestup v Atlantě. V Amsterdamu máme na přestup pouze 55 min (celé zakoupeno v rámci jedné letenky, stejná společnost KLM (Delta airlines)). Jak sem se tu dočetla, tak přestup bychom asi stihnout měli. Ale co odbavená zavazadla? Stihnou s námi odletět? Nebo nám dorazí později? Děkuju za odpověď.

Zavazadla by to stihnout měla rychleji než vy :)

Avatar uživatele

Ahoj, letim z Londyna na Kajmanske ostrovy a prestup mam na Fort Lauderdale na Floride. Vyridila jsem si esta. Takze myslite, ze budu moct ven?

Určitě budeš, defacto i opustíš transitní prostor.

Avatar uživatele

Ahoj, mám otázku. Když letíme za pár měsíců z Prahy přes Londýn do Phoenixu (USA), bylo mi řečeno, že přiletíme na terminál v Londýně a z toho stejného terminálu to potom letí i další letadlo dál na Phoenix. Budeme se tedy pohybovat jen rámci terminálu. Při výstupu z letadla z Prahy jdeme ještě na další bezpečnostní kontrolu před opuštěním evropského prostoru a nástupem do letadla směr USA, nebo jen vyjdeme z letadla z Prahy a jdeme přímo uvnitř terminálu ke Gatu, kde bude odlet směr Phoenix? Někdo mi říká, že kontrola bude, jiní zase, že ne :) Máme jen dvě hodiny času, tak doufáme, že v daném čase se to stihnout dá. Z Prahy i pak dále letíme se stejným dopravcem a máme vše koupeno v rámci jedné letenky. Děkuji za odpověď :)

Stihneš to. Bezpečnostní kontrola však probíhá a je to cca na 15–30 minut přestoupit v rámci terminálu 3.

Avatar uživatele

Ahoj, letíme na Zanzibar se dvěma přestupy a řešíme cestu nazpět. Ze Zanzibaru letíme do Ománu a z Ománu poté do Mnichova (oba lety s Oman air), z Mnichova poté do Lucemburku s LuxAir. Vše zakoupeno v rámci jedné letenky. Nemáte prosím zkušenost, zda by bylo možné cestu ukončit už v Mnichově? Přeci jen je to do Prahy pohodlnější, než letět až do Lucemburku a odtud zase zpět do Prahy. Řešíme především co s odbavenými zavazadly. Díky za jakékoli informace.

Psáno všude možně pod příspěvkem – pokud letíte s příručním zavazadlem, je to v pohodě. V opačném případě budete složitě řešit zavazadla a vyjít to nemusí.

Avatar uživatele

Ahoj, při zpáteční cestě z Thajska nám posunuly let a nestíháme přestup v Istanbulu. Tam nám letecká společnost TK zajistila ubytování a druhý den letíme do Prahy. Jak je to v tomto případě se zavazadly?? Jedou do cílové stanice? Abych si něco přibalil do příručního zavazadla

Letí s vámi, pokud změna letu nastala ještě před odbavením.

Avatar uživatele

Přílet do Lyonu v 14,30, odlet do CDG v 18.40. Je reálné vystoupit z letiště, jet do města a poté se vrátit? Jaká doba je OK? Musíme zpět přes check in? pasovku? Kolik času k odbavení?? díky M

Na hoďku do centra byste to asi stihli.. Záleží v kolik skutečně vylezete z letiště https://www.cestujlevne.com/letiste/lyon

Avatar uživatele

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je přehledné letiště v Ženevě? Oba lety zajišťuje stejná společnost, na přestup je 45 min. Vzhledem k tomu, že je to můj první let v životě, mám z toho obavy. Stihnu to? Děkuji za odpověď.

Stihneš v pohodě :-)

Avatar uživatele

Ahoj, mohu se na tento garantovaný přestup spolehnout i v případě, že prestupuji v USA a zdržím se na vizove kontrole? Děkuji Linda

Ano, platí to vždy, když máte letenky v rámci jedné rezervace. Pokud by byla pravděpodobnost, že přestup nebudete stíhat, budou na vás čekat po výstupu z letadla pracovníci s expresními kartičkami, díky kterým proběhnete kontrolou raz dva.

Avatar uživatele

Dobrý den, když máme negarantovany přestup v Amsterdamu, musíme při příletu vyjít do haly a znovu projít přes check in a kontrolu? Do Prahy máme zaplacený připoj k letu s Aero Mexico, čas na přestup 3,15hod.

Zdravím Petře, pokud budete odbavovat zavazadlo, tak ano. Je možné poprosit o odbavení rovnou do Prahy pokud by váš přípoj byl s KLM nebo ČSA, ale to nezaručuji.

V opačném případě při cestě pouze s příručním zavazadlem záleží, zda budete měnit odbavovací halu. Pokud je váš odlet ze stejné haly, zůstaňte v transitní zóně.

Avatar uživatele

Ahoj, chystám se přestupovat v Londýně v Stansted. Čas na přestup 1:45 je to reálné? Bývá tam hodně lidí? Jaké máte zkušenosti s tímto letištěm? Diky

Avatar uživatele adam1325

Za předpokladu, že let na Stansted nebyde opožděn, tak neni problém. Lidí je tam opravdu velmi hodně, takže pro klid na duši doporucuju koupit si fast track za 7 nebo kolik liber a byt v klidu

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)