I přesto, že ke zrušení letu příliš často v letecké dopravě nedochází, můžete vyhrát v loterii a na odletové tabuli u vašeho letu vidět stav „cancelled“. Jak se v takovém případě zachovat a co dělat když vám zruší let?  Víte, že můžete mít také nárok na finanční odškodnění ve výši až 600 €? Vše si postupně rozebereme.

Co dělat, když mi zruší let?

V první řadě je důležité zůstat v klidu. Neděje se nic hrozného ani neřešitelného a celá situace se může obrátit ku vašemu prospěchu.

Obecně platí, že vám letecká společnost nabídne alternativní řešení v podobě jiného letu s touže aerolinkou do stejné cílové destinace, případně jiné po domluvě s vámi. Jako poslední možnost je vždy nabídnutí vrácení celé částky za letenku.

Jakmile učiníte výběr (necháte si vrátit peníze nebo vyberete jiný let) můžete řešit, zda vám vznikl nárok na kompenzace plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004, kterým se stanovují společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů. Dokument si můžete přečíst zde eur-lex.europa.eu.

Kdy mi vzniká nárok na kompenzace?

Proto, abyste mohli čerpat následující kompenzace je nutné, aby váš let splňoval podmínky určené nařízením ES. Váš let musí:

• začínat na letišti na území členského státu, nebo
  • končit na letišti na území členského státu a zároveň být operován evropskou aerolinkou

Nárok na občerstvení, ubytování a náhradní let

Dojde–li ke zrušení vašeho letu, máte bez ohledu na to, kdy vás dopravce o zrušení informoval, nárok na občerstvení úměrné délce čekání na nový let, ubytování za podmínky odletu alespoň o jednu noc déle než byl původní let a taktéž vám dopravce musí nabídnout alternativní dopravu.

Poukaz na občerstvení zpravidla obdržíte na letišti, pokud je váš alternativní let posunut o 2 a více hodin. Konkrétně se k této problematice rozepisuji v článku o kompenzacích při zpožděném letu.

Ubytování, plnou stravu a dopravu na letiště vám dopravce poskytne v případě, kdy je náhradní let plánován o jednu či více nocí později. Pokud vám toto dopravce sám nenabídne, můžete si vše zařídit sami a pak na základě dokladů a účtenek požadovat po dopravci proplacení.

Náhradní let s jinou leteckou společností můžete taktéž požadovat. Většinou je to o dohodě s aerolinií, ale zpravidla tak požadujte v okamžik, kdy vám je nabídnut náhradní let o 2 a více dní později.

Dochází–li tedy k hromadnému rušení letů během sněhových kalamit či stávek, letecká společnost se o vás musí postarat.

Nárok na finanční odškodnění

Při zrušeném letu můžete také čerpat finanční odškodnění. Nutnou podmínkou pro poskytnutí finančních náhrad je čas, kdy vás dopravce o zrušeném letu informoval. Nárok zaniká tehdy, kdy vás dopravce o zrušení letu informuje:

• více jak 14 dní před plánovaným letem, nebo
  • mezi 14 a 7 dny před plánovaným letem a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 2 hodiny dříve a příletem nejpozději o 4 hodiny později, nebo
  • méně jak 7 dní před plánovaným letem a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 1 hodinu dříve a příletem nejpozději o 2 hodiny později

Pokud splňujete tuto podmínku, pak máte nárok na finanční odškodnění až do výše 600 € za osobu. Konkretní suma je rozdělena do tří kategorií dle vzdálenosti vypočtené ortodromou mezi počátečním a koncovým letištěm vaší cesty bez ohledu na to, zda a kde během cesty přestupujete.

Výše kompenzace je následující:

• 250 € při vzdálenosti do 1.500 km
  • 400 € při vzdálenosti od 1.500 km do 3.500 km
  • 600 € při vzdálenosti nad 3.500 km

Letecká společnost nemusí hradit finanční kompenzaci v případě, kdy byl let opožděn z důvodu nepředvídatelných okolností jako jsou diplomatické nepokoje, nepřízeň počasí nebo stávka personálu letiště či řídících letového provozu.

Stávka zaměstnanců letecké společnosti není nepředvídatelná okolnost!

Finanční odškodnění u zrušených letů bývá naštěstí snadněji dosažitelnější, než je tomu u zpožděných letů. Jednoduše kontaktujte leteckou společnost s tím, že váš let byl zrušen a dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 požadujete úhradu odškodnění v částce odpovídající dle vzdáleností výše. Zároveň rovnou uveďte číslo účtu včetně mezinárodního formátu IBAN a mělo by být hotovo.

Bohužel ne vždy se letecké společnosti chovají čestně a snaží se ze situace vykroutit různými lži, případně vůbec nekomunikují. Ze zkušenosti víme, že k placení je donutí pouze soud. V takovém případě vše přenechte agenturám se zaměřením na odškodnění a vyčkejte, než za vás vše vyřeší. Osobně využívám agentury Vaše Nároky, kdy za provizi 25 % z vymožené částky získám bez rizik a mého času náležící odškodnění. Zadat případ zdarma můžete zde.

Závěr

Zrušené lety bývají výsadou větších událostí jako jsou stávky zaměstnanců v letecké dopravě, nepřízeň počasí a kalamity nebo technických závad na letadle. Ačkoliv vás dopravci musí informovat o vašich právech, nebývá tomu tak a nenabídnou nic z výše uvedeného. Vy dnes víte, že můžete získat nejen peníze za zrušený let, ale také občerstvení a ubytování při čekání na náhradní let. Mějte to při svých cestách na paměti.

Pokud máte dotazy či doplňující informace k tomuto článku, napište nám do komentářů níže.

Ahoj, rada by som sa poradila ako riesit moju skusenost z minuleho roka. Cez aerolinku TAP Portugal som mala zakupeny let z Brazilie do Prahy s prestupom v Lisabone. Problem nastal pri druhom lete pocas pristavania v Prahe - kvoli oblacnosti pilot 3x prerusil pristatie a nasledne odletel do nedalekych Drazdan kde sme 3hodiny cakali v lietadle na dalsi postup. Konecne sa rozhodol letiet naspat do Prahy, kde sa mu znovu 2x nepodarilo pristat (sice bola nizka oblacnost, nase lietadlo bolo v tom case jedine ktore nepristalo). Oznamil nam ze kvoli pocasiu a technickym problemom sa musime vratit naspat do Lisabonu, takze po 11hod v lietadle sme sa o 19.00 vratili do vychodzej destinacie :-D Dalsi volny let bol az dalsi den, zaistili nam ubytovanie, transfer aj jedlo a dalsi den sme konecne pristali v Prahe s 24hod oneskorenim.

Riesila som to priamo s Tapom, ktory mi po dlhej ignorancii ponukol 600 eurovy voucher ako kompenzaciu, co odmietam. Zaujima ma na aku kompenzaciu mam narok, vztahuje sa na tento pripad najvyssia mozna suma s ohladom na zaciatok cesty v Brazilii alebo len 400 eur pretoze druhy let lisabon-praha ma len cca 2200km? A za druhe, ak by sa mi nepodarilo vyjednat riadnu kompenzaciu od Tapu,na koho sa mozem obratit o pomoc - organy v CR, Portugalsku alebo Brazilii?

Moc dakujem

Kryštof Hájek

Ahoj, přestup při vypočítávání kompenzace nehraje roli, viz výše. Nárok máte tedy na 600 € (za osobu - TAP rád dělá z lidí blbce a tvrdí, že se jedná o kompenzaci za rezervaci, což není pravda).

V tomto případě na Úřad pro civilní letectví v Portugalsku (http://bit.ly/2XJWJvi).

Zdravím,

s přítelkyni jsme zakoupili letenky do Ruska. Přesněji Praha -> Varšava, Varšava -> Moskva a zpět. S leteckou společnosti LOT (přes zprostredkovatele TripAir).

11hodin přes odletem nám prisla smska, že náš let byl zrušen - let Praha - Varšava. Tím pádem jsme nemohli využit let Varšava - Moskva. Jelikož bylo 20:00 a na leteckou společnost se nebylo možné dovolat. Koupil jsem přímé letenky do Moskvy. S tím, ze dostanu peníze zpět za cas cesty a zpáteční letenku využiji. Z letecké společnosti se ozvali okolo 23h, s tím, ze našli náhradní let. V te době jsem měl koupenou letenku u jiné společnosti, protože jsme potřebovali byt druhy den nutne v Moskvě. Nyní se společnosti komunikuji přibližně tyden. Říkají, ze mi mohou vrátit pouze část letenky konkrétně 1/4. Bud zrusim celou rezervaci a dostanu 1/4 nebo vyuziju zpáteční let ale nedostanu zpět nic. Protože to berou Jako zrušení rezervace. Odkazují se na IATA regulace (netusim co to je). Zpáteční let mám v nedeli a do te doby tuto nepříjemnou situaci musim vyřešit. Mate nejake rady?

Predem dekuji za odpověď

Avatar uživatele niemandos
niemandos

Jo nekupovat příště přes TripAir. Jinak pokud to dobre chapu, bude pro vás výhodnější využít ten zpáteční let

Avatar uživatele michalvonprag
michalvonprag
  • (upraveno 2019-07-03T20:21:51+02:00)

No, pokud je zrušen let, je možné vždy požadovat zrušení celé rezervace a plnou refundaci ne? Navíc, pokud jsou splněny podmínky (pozdní ohlášení změny a nenabídnutí odpovídajícího náhradního letu), je taktéž možné žádat o kompenzaci podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004.

Ale jak bylo zmíněno výše, není moudré nakupovat letenky přes pochybnou OTA, viz topic "proč nechci ušetřit 200Kč za letenku".

Kryštof Hájek

Jenže jim byl nabídnut let náhradní, o kterém nevíme, jestli podmínky pro kompenzaci splnil (musel by přistát v destinaci alespoň o 3 hodiny později než původní spojení).

Ahoj, poradite prosim, zda mam narok na kompenzaci. Cca 3 mesice koupene letenky Oslo - Praha a zpět. Zpáteční let byl změněn, ale nikdo nas neinformoval, ze čas odletu byl posunut z 19.40 na 21.40, dale let ještě spozden. Leteli jsme s 2 malymi dětmi. Takhle pozdni let bychom nikdy nekoupili. O zmene jsme se dozvěděli,az na letišti. Ovsem někteří spolucestujici co kupovali cca pred 3 týdny, tak kupovali primo pozdni let 21,40. My jsme na letisti zkontrolovali emaily, ale jedine co od NORWEGIAN spolecnosti došlo byla nanidka na změnu zavazadla či vyber sedadla a az po te, co jsme otevreli napr. výběr sedadla, tak naskočila červená tabulka,ze let je změněn. V k9necnem dusledku nam to zkomplikovalo dalsi cestu vlakem a museli jsme volat soukromí odvoz. Děkuji za radu

Honza Čermák

Ahoj, mě Norwegian několikrát změnil let a vždy posílali sms a e-mail. Změnu bylo potřeba potvtdit na jejich webu. Kupovali jste přímo u letecké společnosti, nebo přes prodejce? Pokud byl let posunut/zpožděn o dvě hodiny na odletu a nenabral zpoždění takové, že přílet byl do tří hodin od plánovaného, žádný nárok nemáte tak či tak.

Avatar uživatele niemandos
niemandos

Zda se mi, ze chybí spousta informaci. Jestli jste kupovali u Norwegian, nebo nějaké OTA treba. Kazdopadne z toho co pisete je zřejmě, ze změna času byla dříve než 14 dni před odletem, takže na to se kompenzace nevztahuje. Rovněž nepisete o kolik byl let nakonec opozden, ale to zřejmě ve vašem případě nehraje stejně roli. Ale treba na to ma někdo jiný názor. Otázka toho, ze vás někdo neinformoval je věc jiná. Kazdopadne pro příště si vždy par dnů před odletem zkontrolujte ve správě rezervace, kdy to vlastne letí. Ušetříte si podobne starosti

Já bych měl jednu komplikovanější...

Můj let z Rigy do Varšavy, kde jsem měl přestup na let do Prahy byl zpožděn. Navazující let, který bych z důvodu tohoto zpoždění nestihl, byl zrušen a byl jsem přebookován na další let. Ten dosedl se zpožděním 2:55, na gate dojel o 5 minut později a další 3 minuty trvalo, než začal výstup.

Mám nárok na kompenzaci? Jestli ano, tak za zrušení navazujícího letu nebo za celkové zpoždění.

Díky

Kryštof Hájek

Přestupy se při vypočítávání zpoždění neberou v potaz, důležité je, v jaký čas se dosáhne finální destinace. Správně by se měl počítat block-time, tedy čas od gatu ke gatu. Ale asi se bude třeba hádat...

Je důležité, aby mě o zrušení letu kontaktoval předem dopravce (aerolinka) nebo prodejce letenek (Tripair, Opodo, ...)? Díky.

GUZMAN Z SPOJENÉ STÁTY ,, Dr Ilekhojie mi dal důvody, proč být šťastný, byl jsem HIV pozitivní po dobu 2 let a všechny prostředky, které jsem se snažil o léčbu, nebyl pro mě užitečný, ale když jsem přišel na internet, viděl jsem velké svědectví o Dr Ilekhojie o tom, jak byl schopen vyléčit někoho z HIV, tato osoba řekla velké věci o tomto muži, a radu jsme ho kontaktovat pro každý problém nemoci, že Dr Ilekhojie může být nápomocen, dobře jsem se rozhodl, že ho zkusit, požádal o mé informace, které jsem mu poslal, a on mi řekl, že se chystá připravit pro mě léčivou porci, kterou chtěl, abych si vzal dny, a po které bych se měl vrátit do nemocnice na kontrolu, dobře poté, co jsem vzal všechny léčba poslaná k mně Dr. Ilekhojie, šel jsem zpátky do nemocnice na kontrolu, a teď jsem byl potvrzen HIV Negativní, přátelé můžete dosáhnout Dr Ilekhojie na jakoukoli léčbu pro jakoukoli nemoc, on je jediný mohu ukázat vám všechny nahoru Děkuji! Ilekhojies kontakt gethelp05@gmail.com nebo volejte +2348147400259

(1) CANCER,

(6) DŮLEŽITOST,

(7) BARENNOST / INFERTILITA

(8) DIARRHEA

(9) ASTHMA ...

10) JSOU MÉNĚ SPELL, ABY ZPĚTNĚTE VÁM EX hiv / aids, Parkinsonovu chorobu, ALS, CANCERS, HERPES. kontaktovat ho prostřednictvím e-mailu přes gethelp05@gmail.com

Am Mai z Velké Británie. Poté, co jsem byl ve vztahu sedm let, rozešel se mnou, udělal jsem všechno možné, abych ho přivedl zpátky, ale všechno bylo zbytečné, chtěl jsem ho tolik kvůli lásce, kterou mám pro něj, prosil jsem ho se vším, já slíbil, ale odmítl. Vysvětlil jsem svůj problém někomu online a navrhla, že bych měl raději kontaktovat kouzlo, které by mi pomohlo vrhnout kouzlo, abych ho přivedl zpět, ale já jsem ten typ, který nikdy nevěřil v kouzlo, neměl jsem jinou možnost než to zkusit, já poslal doktora Ilekhojie a on mi řekl, že není problém, že všechno bude v pořádku před třemi dny, že moje ex se ke mně vrátí před třemi dny, vrhne kouzlo a překvapivě ve druhý den to bylo kolem 16 hodin. Můj ex mi volal, byl jsem tak překvapen, odpověděl jsem na výzvu a všechno, co řekl, bylo, že je tak omlouván za všechno, co se stalo, že chce, abych se k němu vrátil, že mě tak miluje. Byl jsem tak šťastný a šel jsem k němu, tak jsme začali znovu žít spolu šťastně. Od té doby jsem slíbil, že každý, koho vím, že má problém se vztahem, tak by jsem pomohl takové osobě tím, že by ho odkázal na jediného skutečného a mocného doktora Ilekhojieho, který mi pomohl s mým vlastním problémem a kdo je odlišný od tam všechny falešné. Kdokoliv by mohl potřebovat pomoc kouzelníka, děkuji! Ilekhojies kontakt gethelp05@gmail.com nebo volejte +2348147400259

Dobrý den,

Vím, že tady řešíte kompenzace v Evropě. ale možná mi poradíte:

1. Koupil jsem přes Expedii na září letenky z Toronta do Atlanty a přišlo mi oznámení, že odlet ve 20:00 mi zrušili a přesunuli na 16:30. to mi ovšem nevyhovuje, protože jsem měl na prohlídku města jen jeden den. Komické přitom je, že na svých stránkách lety na 20:00 stále nabízejí. S letem jsem si objednal i ubytování, které nabízeli, mohu to zrušit obojí najednou?

2. Jak řešit situaci, když si v návaznosti na let objednám a zaplatím pronájem auta, který nemohu zrušit?

3. při letu do USA s Air France se musím při přestupu přesunout v Paříži mezi letišti. Musím si vyzvednout zavazadlo a znovu si ho sám převézt a odbavit?

Děkuji za rady.

Dobrý den,

1. Pokud jste rezervoval v jednom balíčku, mělo by jít zrušit obojí, ale to vám přesně řeknou pouze na Expedii.

2. Bohužel nijak, pokud jste si obě služby rezervoval nezávisle na sobě.

3. Vždy při přesunu mezi letišti musíte vyzvednout zavazadla a znovu si ho odbavit.

Avatar uživatele Petr76
Petr76

Nevím, kde jste si rezervoval auto, ale běžně lze rezervaci stornovat do 48-24 hodin před vyzvednutím.

Avatar uživatele vooda
vooda

Dobrý den, 7.5. nám KLM zrušilo let do Amsterodamu a tím pádem i následný let z Amsterodamu na Curacao s tím, že nejbližší možný let byl až za 24h. Důvodem byl údajně úder bleskem do letadla cestou do Prahy a o zrušení letu jsme se dozvěděli až přu odbavení a oficiální email o zrušení mi přišel 6:22 (odlet byl plánován na 6:20). Máme v tomto případě nějaký nárok na odškodnění? Případně alespoň den ubytování a půjčené auta, které nám propadli?

Kryštof Hájek

Dobrý den, blesk je následek počasí, takže nárok na kompenzace nebude, stejně tak ani náhrada škody u ubytování/půjčovny.

Avatar uživatele jeffev
jeffev

Dobrý den, našel jsem všude kompenzaci za zpožděné lety, ale nemohu najít, jaká je kompenzace za to, když Air Arabia změnila(posunula) termín příletu do Prahy o 14 hodin? Jde o let KTM-SJH-PRG. Dali nám to vědět mailem 10 dní předem... Poradíte mi?

Kryštof Hájek

Dobrý den, fungují na to podobná pravidla, viz: https://www.cestujlevne.com/blog...zdeny-let. Vzhledem k tomu, že se jedná o mimoevropského dopravce a let počínající mimo Evropu, tak ale na kompenzaci právo nebude, pokud tedy v Emirátech nebo Nepálu nemají podobná nařízení, to nevím.

Avatar uživatele Filip Štěpán
Filip Štěpán

Dobrý den, mám letenku přes cestovku na 18.5. do Hurghady, plánovaný odlet byl krátce po půlnoci. 9.5. mi přišla zpráva, že odlet byl změněn na 10:15, let je navíc s mezipřistáním. Kromě času odletu bylo změněno i číslo letu. Vzniká tím nárok na kompenzaci?

Děkuji za odpovědi

Obávám se, že nikoliv. Situace bude zapříčiněna kauzou Boeingů MAX a v takovém případě se bude Smart Wings tupě bránit a může mu to projít.

Nevznikla vám žádná škoda, tak to hoďte za hlavu.

No já nejsem na toto odborník, ale nevidím důvod, proč by to měl házet na hlavu. Já jsem dostal (stejně jako ostatní) od Smartwings nabídku 300 eur, pokud se vzdám svého místa na letu do Malagy (a poletím další den s Lufthansou), kdy museli kvůli kauze MAX použít trochu menší letadlo. Řekli, ať ještě počkám (nikdo jiný to nechtěl využít) do konce času na check-in a nakonec někteří nedorazili, takže jsem letěl v původním termínu (bez těch peněz, ale aspoň v 1. řadě u okénka bez příplatku). Stejně tyto vícenáklady přeúčtují Boeingu, tak se ani nemusí bránit jako jindy, když to jde z jejich rozpočtu.

Dobry den. Vcera 7.5.mi prisla sms,ze muj let z Marseille do Frankfurtu 9.5. byl bez udani duvodu zrusen a nabidli mi nahradni let,ktery odleta o hodinu a ctvrt drive z Marseille do Mnichova a po prestupu na jiny let letim do Frankfurtu. Zde uz beze zmeny pripoj do Prahy. Jiny spoj pry neni. Mam narok na kompenzaci? Dekuji

Předpokládám to je z důvodu stávky pozemního personálu, tedy bez nároku...

Hezký večer, dnes mi přišel email ze mi byl zrušen let na čtvrtek9.5.2019 z Paříže do Prahy,tudiz za dva dny, kvůli stávce ve Francii. Napsali mi, ať se přebukuju na nějaky let mezi 10.5 a 24.5. Mám nárok na kompenzaci když pravděpodobně budu muset zůstat v Paříži o den déle a ještě nemám jistotu že nebude trvat stávka dále? Co tedy dělat?

Kryštof Hájek

Dobrý večer, tady nárok na kompenzaci nebude, jelikož se nejedná o stávku zaměstnanců letecké společnosti, tudíž jde o zásah vyšší moci.

Dobrý den,

dne 23.9.2018 jsem zakoupil letenky Praha-Kijev-Bangkok s Ukrajinskou společností na termín 13.6.2019. Dne 31.3.2019 byl posunut let na 15.6.2019. Mám nárok na nějaké odškodnění.

Děkuji

Honza Čermák

Četl jste ten článek tady? Dva a půl měsíce rozhodně není méně jak 14 dní...

Ahoj,

teď v březnu jsme letěli se společností Aeroflot z Phuketu --> Moskva --> Praha. Vše bylo na jedné letence a mělo na sebe navazovat. Původní čas mezipřistání byl 2h s tím, že letecká společnost čas změnila na 1h, což je minimální doba na přestup v Moskvě. Let z Phuketu měl ovšem zpoždění a na přestup jsme měli pouze 20 minut a zaměstnanci Aeroflotu nám při příletu bylo sděleno, že to rozhodně nestihneme a další možnost je až další den ráno. Dostali jsme ubytování, jídlo, ovšem zdrželi jsme se déle než 15 hodin, tudíž by jsme měli mít nárok na finanční kompenzaci, pokud vše chápu dobře. Společnosti jsem napsal zprávu o daném problému, ovšem pokud odmítnou vyplatit částku, je jiná možnost, jak to z nich dostat? Děkuji za odpověď.

Avatar uživatele Petr76
Petr76
  • (upraveno 2019-04-08T17:25:45+02:00)

Chápete to špatně.

"Kdy mi vzniká nárok na kompenzace?

Proto, abyste mohli čerpat následující kompenzace je nutné, aby váš let splňoval podmínky určené nařízením ES. Váš let musí:

začínat na letišti na území členského státu, nebo

Členským státem se rozumí země Evropské Unie a Norsko, Švýcarsko a Island. Pokud toto splňujete, máte nárok na občerstvení, ubytování i finanční kompenzace za podmínek určených níže."

Evropskou aerolinkou se rozumí registrovanou v EU.

To z článku samozřejmě chápu, ale existuje tzv. Montrealská úmluva, která by v tomto případě platit měla. Proto mě zajímá, jestli má někdo podobnou zkušenost.

• (upraveno 2019-04-08T19:16:23+02:00)

Montrealská úmluva žádné finanční kompenzace nestanovuje. Resp. je možné se dovoláváním na Montrealskou úmluvu domáhat reálně vzniklých nákladů navíc (případně podložené ušlé mzdy, apod.), ale ne výše uvedených kompenzací.

Dobry den, mam tady jeden špek:-) Zakoupili jsme MULTICITY letenku s QatarAirways z Prahy - Sydney, Brisbane - Praha. Dnes při zpatecnim letu při přestupu v Sydney, kdy uz jsme nastoupili do letadla byl let z technickych duvodu letadla zrušen. Po 12 hodinach cekani na hotelu nam zatim nebyl nabidnut nahradni spoj. Mame narok na plnou kompenzaci za kazdeho clena rodiny 2 dospeli, 2 deti, 1 infant, kdyz jde o zpatecni let z mista mimo EU?

Pokud budeme chtit let zrusit, mame narok na vraceni cele castky za letenku economy?

Dekuji Vam:-)

Kryštof Hájek

Dobrý den, na finanční kompenzaci dle EU směrnice nárok určitě nemáte. Budete-li chtít let zrušit, nárok na vrácení minimálně poměrné částky za neproletěné lety máte.

Majk ShaiMy

Ahoj, již rok a půl řeším zrušený a následný zpožděný náhradní let. Nyní mi přišel následující email, který bych potřeboval přeložit kdyby byl někdo tak hodný. Moje angličtina je mizerná a google je na tom podobně.

Mr Michael .....

Object: Flight cancellation FR8919 from Bergamo Orio al Serio to Mallorca on 28.6.2017. Our reference 39346.

Further to our communication number 119496/EBG on 24.11.2017, this Airport Office informs you that, following your recommendation and after copleting the planned activities of investigation, dated 15.1.2019, has fined the air carrier Ryanair, for violations found under European Regulation (EC) 261/2004.

Further informed that, since the process of our competence is completed (taking charge of the complaint, request for information on the carrier, his letter in reply), the practice will be closed.

Anyway, We point out that the mentioned Regulation guarantees the right to ask to the Air Carrier for a supply compensation, as stated in art. 12, using the appropriate fora.

ENAC is going to ascertain the occurrence. As soon as we get the relevant information, You will be informed accordingly.

The Airport Director

Majk ShaiMy

Opravdu není někdo kdo by přeložil, třeba do soukromé zpravy?

si to vlož do překladače

Ahoj, ve středu jsem měl zakoupený let s LOT: Oděsa - Varšava - Praha. Let z Oděsy do Varšavy proběhl v pořádku, ale následující let z Varšavy do Prahy byl nejprve zpožděn a následně zrušen kvůli technickým problémům letadla. Na přepážce nás holčina přesunula na pozdější let s ČSA a v Praze jsme přistáli se zpožděním více jak 3 hodiny. Myslíte, že mám nějakou šanci na kompenzaci?

Konkrétně:

plánovaný odlet 17:50, plánovaný přílet 19:10

skutečný odlet cca 21:35, skutečný přílet cca 22:35

Majk ShaiMy

Určitě nárok máš, že ti dali náhradní let nemění nic na skutečnosti, že si přiletěl o více jak 3 hod se zpožděním.

Ok, díky, zkusím z nich něco dostat :-)

Ahoj, měli jsme od Lufthansy zakoupený přímý let z Vídně do New Yorku, a když jsme se chtěli 23 hodin pře odletem odbavit tak jsme zjistili, že nám let přebookovali jinou společností s odletem z Vídně o 5 hodin později, s přestupem v Paříži kde čekáme 2 hodiny a příletem do New Yorku o 8 hodin později oproti původní rezervaci. Nikdo nás předem neinformoval :-( Můžeme požadovat kompenzaci ?

Ano, žádejte :)

Dobrý den, dnes mi byl zrosen let Praha Košice, o zrušení jsme se dozvěděli cca své hodiny po plánovaném odletu, ČSA mi nabídla letenku ještě na ten samý den, ale 22.25.. Mám nárok na finanční kompenzaci? Dekuji

Kryštof Hájek

Dobrý den, viz výše: tedy pokud destinace dosáhnete více než 3 hodiny po původním času a pokud zrušení nebylo z důvodu zásahu vyšší moc, pak nárok na kompenzaci máte.

Načíst všechny komentáře

Mezinárodní řidičský průkaz
Kryštof Hájek 2019-07-15T12:14:00+02:00 3 komentáře

Míříte za hranice České republiky či Slovenska a chystáte se usednout za volant automobilu nebo řídítka skútru? Pak budete možná potřebovat vyřídit mezinárodní řidičský průkaz, bez něhož se…

Nejlepší místa v letadle a které sedadlo si zvolit?
Kryštof Hájek 2019-07-03T11:44:00+02:00 13 komentářů

Trápíte se s otázkou, v které části letadla sedět z pohledu komfortu a jakou sedačku v celém letadle nejlépe zvolit? V tomto článku si ukážeme, jak získat ta nejlepší sedadla v letadle.  …

Jméno na letence a jak řešit různé chyby a překlepy
David Eiselt 2019-07-01T13:06:00+02:00 26 komentářů

Pojďme se podívat na to, jak se správně vyplňuje jméno na letence a co dělat v případě vznikne-li nám nějaký problém ať už formou překlepu, či nutnosti změny celého jména na letence. Níže najdete…

Vynechání letu a problémy s nenastoupením do letadla
Kryštof Hájek 2019-06-27T10:11:00+02:00 3 komentáře

Důvodů k vynechání letu v rámci vaší letenky může být několik. Nejčastěji se jedná o pohodlnější dopravu do místa přestupu či úspory času a přesunů v cílové destinaci. A ačkoli se může zdát, že s…