I přesto, že ke zrušení letu příliš často v letecké dopravě nedochází, můžete vyhrát v loterii a na odletové tabuli u vašeho letu vidět stav „cancelled“. Jak se v takovém případě zachovat a co dělat když vám zruší let?  Víte, že můžete mít také nárok na finanční odškodnění ve výši až 600 €? Vše si postupně rozebereme.

Co dělat, když mi zruší let?

V první řadě je důležité zůstat v klidu. Neděje se nic hrozného ani neřešitelného a celá situace se může obrátit ku vašemu prospěchu.

Obecně platí, že vám letecká společnost nabídne alternativní řešení v podobě jiného letu s touže aerolinkou do stejné cílové destinace, případně jiné po domluvě s vámi. Jako poslední možnost je vždy nabídnutí vrácení celé částky za letenku.

Jakmile učiníte výběr (necháte si vrátit peníze nebo vyberete jiný let) můžete řešit, zda vám vznikl nárok na kompenzace plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004, kterým se stanovují společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů. Dokument si můžete přečíst zde eur-lex.europa.eu.

Kdy mi vzniká nárok na kompenzace?

Proto, abyste mohli čerpat následující kompenzace je nutné, aby váš let splňoval podmínky určené nařízením ES. Váš let musí:

• začínat na letišti na území členského státu, nebo
  • končit na letišti na území členského státu a zároveň být operován evropskou aerolinkou

Členským státem se rozumí země Evropské Unie a Norsko, Švýcarsko a Island. Pokud toto splňujete, máte nárok na občerstvení, ubytování i finanční kompenzace za podmínek určených níže.

Nárok na občerstvení, ubytování a náhradní let

Dojde–li ke zrušení vašeho letu, máte bez ohledu na to, kdy vás dopravce o zrušení informoval, nárok na občerstvení úměrné délce čekání na nový let, ubytování za podmínky odletu alespoň o jednu noc déle než byl původní let a taktéž vám dopravce musí nabídnout alternativní dopravu.

Poukaz na občerstvení zpravidla obdržíte na letišti, pokud je váš alternativní let posunut o 2 a více hodin. Konkrétně se k této problematice rozepisuji v článku o kompenzacích při zpožděném letu.

Ubytování, plnou stravu a dopravu na letiště vám dopravce poskytne v případě, kdy je náhradní let plánován o jednu či více nocí později. Pokud vám toto dopravce sám nenabídne, můžete si vše zařídit sami a pak na základě dokladů a účtenek požadovat po dopravci proplacení.

Náhradní let s jinou leteckou společností můžete taktéž požadovat. Většinou je to o dohodě s aerolinií, ale zpravidla tak požadujte v okamžik, kdy vám je nabídnut náhradní let o 2 a více dní později.

Dochází–li tedy k hromadnému rušení letů během sněhových kalamit či stávek, letecká společnost se o vás musí postarat.

Nárok na finanční odškodnění

Při zrušeném letu můžete také čerpat finanční odškodnění. Nutnou podmínkou pro poskytnutí finančních náhrad je čas, kdy vás dopravce o zrušeném letu informoval. Nárok zaniká tehdy, kdy vás dopravce o zrušení letu informuje:

• více jak 14 dní před plánovaným letem, nebo
  • mezi 14 a 7 dny před plánovaným letem a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 2 hodiny dříve a příletem nejpozději o 4 hodiny později, nebo
  • méně jak 7 dní před plánovaným letem a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 1 hodinu dříve a příletem nejpozději o 2 hodiny později

Pokud splňujete tuto podmínku, pak máte nárok na finanční odškodnění až do výše 600 € za osobu. Konkretní suma je rozdělena do tří kategorií dle vzdálenosti vypočtené ortodromou mezi počátečním a koncovým letištěm vaší cesty bez ohledu na to, zda a kde během cesty přestupujete.

Výše kompenzace je následující:

• 250 € při vzdálenosti do 1.500 km
  • 400 € při vzdálenosti od 1.500 km do 3.500 km
  • 600 € při vzdálenosti nad 3.500 km

V případě, že byl let zrušen a došlo k přesměrování na jiný let, který do cíle doletí od 2 do 4 hodin později oproti původnímu času, aerolinka má nárok na snížení částky o 50%.

Letecká společnost nemusí hradit finanční kompenzaci v případě, kdy byl let opožděn z důvodu nepředvídatelných okolností jako jsou diplomatické nepokoje, nepřízeň počasí nebo stávka personálu letiště či řídících letového provozu.

Stávka zaměstnanců letecké společnosti není nepředvídatelná okolnost!

Finanční odškodnění u zrušených letů bývá naštěstí snadněji dosažitelnější, než je tomu u zpožděných letů. Jednoduše kontaktujte leteckou společnost s tím, že váš let byl zrušen a dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 požadujete úhradu odškodnění v částce odpovídající dle vzdáleností výše. Zároveň rovnou uveďte číslo účtu včetně mezinárodního formátu IBAN a mělo by být hotovo.

Bohužel ne vždy se letecké společnosti chovají čestně a snaží se ze situace vykroutit různými lži, případně vůbec nekomunikují. Ze zkušenosti víme, že k placení je donutí pouze soud. V takovém případě vše přenechte agenturám se zaměřením na odškodnění a vyčkejte, než za vás vše vyřeší. Osobně využívám agentury Vaše Nároky, kdy za provizi 25 % z vymožené částky získám bez rizik a mého času náležící odškodnění. Zadat případ zdarma můžete zde.

Závěr

Zrušené lety bývají výsadou větších událostí jako jsou stávky zaměstnanců v letecké dopravě, nepřízeň počasí a kalamity nebo technických závad na letadle. Ačkoliv vás dopravci musí informovat o vašich právech, nebývá tomu tak a nenabídnou nic z výše uvedeného. Vy dnes víte, že můžete získat nejen peníze za zrušený let, ale také občerstvení a ubytování při čekání na náhradní let. Mějte to při svých cestách na paměti.

Pokud máte dotazy či doplňující informace k tomuto článku, napište nám do komentářů níže.

Dobrý den, mám dotaz. Máme zabookované letenky před eDreams u letetecké společnosti Wizzair. Na stránce wizzair píší, že zrušení letu řešit s agenturou (jelikož jsme to nebookovali přes stránky wizzair). Na stránkách eDreams naopak píší, že se zrušení letu u low cost společností řeší s leteckou společností, tedy Wizzair.

Jak byste postupovali, eDreams nemají žádný email, stejně tak Wizzair, jen chatbot.

Děkuji

Ahoj, měl jsem koupenou zpáteční letenku Amsterdam-Trondheim (let tam: 27.6., let zpět: 9.7). S víc jak dvouměsíčním předstihem mi teď přišel e-mail, že let do Trondheimu je zrušený. Ke zpátečnímu letu nepřišlo nic a v aplikaci KLM se let zobrazuje jako aktivní. Je možné, aby letecká společnost zrušila jen jednu část letu v rámci jedné rezervace? Myslím si, že ne, ale dnes by mě nepřekvapilo už nic... Kromě toho není jasné, proč KLM lety ruší tak moc dopředu. E-mail se nepřímo odkazuje na COVID-19, ale situace na konci června se může ještě několikrát změnit. Dá se někde zjistit skutečný důvod zrušení letu?

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o pomoc/radu s vrácením peněz za zrušený let. Zakoupila jsem si BOHUŽEL 3 letenky přes srovnávač OPODO - KAT-BARCELONA (wizzair), BARCELONA - BERGAMO (ryanair), BERGAMO - KAT (ryanair). dneska večer mi přišla SMS přímo od Ryanairu, že můj let byl zrušen a mám si zkontrolovat mail - bohužel na mailu jsem nic neměla, tak jsem šla do appky, kde jsem zjistila, že lety jsou zrušeny. To stejné jsem udělala s wizzairem, kde jsou letenky zrušeny, ale bohužel nejde vrátit peníze napřímo, ale musí mým jménem zažádat agentura, tedy OPODO. Mohla bych poprosit jak můžu peníze získat zpět (i alespoň částečně?), protože od OPODA žádný mail, ani ve spamu nemám a nevím na koho se mohu obrátit. Předem děkuji za jakoukoli radu.

Jakákoliv snaha cokoliv řešit s Opodem je předem odsouzena k smrti... Pořiďte si Skype, dobijte 5 EUR kredit a zavolejte jim na infolinku a nuťte je něco dělat. Nevím kolik stály letenky, ale s těmito agenturami je to o nervy a ten čas za to kolikrát fakt nestojí.

Příště kupujte rozumně u těch, co vám radí... třeba zde ;)

Avatar uživatele lazzo
lazzo

Ahoj, mel jsem s rodinou takovy mensi eurotrip a prubezne nam rusili kvuli kovidu lety s tim, ze si mam zazadat o plnou kompenzaci. Ubytovani jsme meli pres Airbnb, tam nam vratili penize hned po stornu. Ale u letenek jsem zjistil, ze ta plna kompenzace neni tak jednuducha, jak psali.

Konkretne to byly tyto lety:

20.3. Prague - Brussels Ryanair O7VW2D cancelled

21.3. Brussels - Marseille Ryanair U31Z8F valid

22.3. Marseille - Catania Ryanair W247YL cancelled

29.3. Catania - Venice easyJet K1CL57Z cancelled

30.3. Venice - Prague easyJet K1CL57Z rebooked then cancelled

1) Jake je nejlepsi reseni u tech zrusenych Ryanair letu?

Prisel mi od kazdeho z tech letu odkaz zacinajici "https://schdchng.ryanair.com//Refund?", takze predpokladam, ze nejlepsi bude vyplnit formular a pockat, az mi prijdou penize, jo?

2) Jake je nejlepsi reseni toho nezruseneho U31Z8F Ryanair letu?

Prislo mi k nemu vyrozumeni, ze

"Ryanair has been notified by the French Government that they will not allow visitors to enter the French territory on any flights until further notice with the exception of citizens or resident of EU, Schengen or UK territories."

"This ban does not apply to citizens or resident of EU, Schengen or UK territories."

"All Non citizens or non residents of the EU, Schengen or UK territories affected by this change will be entitled to a full refund or free move to a later date.", takze v navaznosti na predchozi zruseny let predpokladam, ze nejlepsi bude vyplnit formular a pockat, zda mi prijdou penize, jo?

3) Jake je nejlepsi reseni u tech zrusenych easyJet letu?

Prisel mi k obema letum spolecny odkaz a vyrozumeni "You can apply for a refund through Manage Bookings. Simply enter your booking details and follow the prompts.", ale podle "prompts", ktere vidim, jde let jen prebookovat na jiny, takze predpokladam, ze nejlepsi bude pockat, co mi tady nekdo poradi.

Konkretne to byly tyto lety:

20.3. Prague - Brussels Ryanair O7VW2D cancelled

21.3. Brussels - Marseille Ryanair U31Z8F valid

22.3. Marseille - Catania Ryanair W247YL cancelled

29.3. Catania - Venice easyJet K1CL57Z cancelled

30.3. Venice - Prague easyJet K1CL57Z rebooked then cancelled

1) Jake je nejlepsi reseni u tech zrusenych Ryanair letu?

2) Jake je nejlepsi reseni toho nezruseneho U31Z8F Ryanair letu?

Prislo mi k nemu vyrozumeni, ze

3) Jake je nejlepsi reseni u tech zrusenych easyJet letu?

Dobry den, 16/3 nam byl nam zrusen let z Barcelony do Prahy leteckou spolecnosti Vueling kvulid Covid 19.

Dnes nam ale prislo vyjadreni, ze nam nenalezi zadna kompenzace.

Nevite mi poradit, jestli mam nejakou paku jak se domoct vraceni penez?

Dekuji.

Pokud let nebyl a svedou to na Covid-19, tak budete ráda za voucher za letenku...

V sobotu jsme se s LOT měli vracet z Miami (přes Varšavu do Prahy). Už jsme měli i boarding passy, ale při odbavení do letadla pustili pouze polské občany a nikoho dalšího. Let Varšava - Praha zrušili úplně. Nulová komunikace, žádné nabídnuté řešení. Nakonec jsme na neděli sehnali letenku přes Toronto do Vídně s Air Canada. Na jaké odškodnění mám nárok (nové letenky byly samozřejmě výrazně dražší)?

Klasicky odmítnutí nástupu a kompenzace 600 EUR.

Ahoj mám koupené letenky z Vídně do Tunisu přes my trip, bohužel nemůžu cestovat ani do Rakouska kvůli virusu,nikde mi nejde zrušit ani let,na email přišla pouze odpověď že se ozvou,ale o zrušení letu ani zmínka,teď už moji rezervaci nemůžu najít ani na my tripu,nevím co mám dělat a kde zrušit let děkuji za odpověď

Leonard

Ahoj Simi, smazat mail a pustit to z hlavy ;)

Ahoj, diky za info.Jeste bych mel jednu otazku.Mam narok na uhrazeni vsech nakladu, spojene s tim,ze mi zrusili let a do dnesniho dne mi nekdo nic neoznamil zadne dalsi reseni ? Jako ubytovani v anglii,preprava a nova letenka ? Jenom prece letenka na posledni chvili stoji dost penez.A lety zadne na sobotu nejsou.Nejblizsi na nedeli.Mam moznost,ze tyhle vsechny zbytecne naklady nekdo zaplati ? Diky za pomoc

Ne.

Avatar uživatele Filda
Filda

Zrušili nám let do NY a přeprodejce (Student Agency) tvrdí, že nemám nárok ani na vrácení peněz (jen přerezervaci letu). Ach jo...

lma

Tak to tvrdí samozřejmě kravinu!

Avatar uživatele matej15
matej15

No to se tedy Student Agency pěkně vybarvují. Taky u nich mám let do Kanady a čekám až to aerolinka sama zruší abych mohl nárokovat peníze. Za přerezervaci letu předpokládám ještě budou chtít doplatit rozdíl do nové ceny letu, což už je úplně nesmysl. Pokud doplatit nechtějí a zacvakají to ze svého, tak bych vzal nějaký nejvíc lukrativní termín ať na tom aspoň vyděláš.

Dobry den, zrovna se nachazim v Mexiku a v patek mam odlet do Evropy.Letadlo mi leti z Mexico City do Anglie, ale zrusili mi let z Anglie do Cr.Spolecnost Pelikan mne informovala o zruseni letu,ale nijak to neresi moji situaci, jak se dostat domu.Lety jsou do Cr vsechny zruseny a nikdo mi nenabidl dalsi reseni situace. Jak postupovat dale ? Mel jsem rozpocet, ktery je vycerpany. Kdo to bude hradit mou prepravu,nedej boze ubytovani v Anglii, stravu atd.Prosim o radu.Dekuji za info

• (upraveno 2020-03-18T06:59:40+01:00)

V tuto chvíli se o sebe musíš postarat především sám (snad máš nějaké příbuzné, kteří Ti můžou peníze poslat, navíc letíš až v pátek, takže bych to začal řešit), určitě bych kontatkoval ambasádu a doufal, že MZV brzo vypraví nějakej autobus viz https://www.mzv.cz/london/cz/index.html . Ambasáda by mohla mít třeba seznam kontaktů na krajany, kteří nabídli, že poskytnou ubytko atd., případně můžeš je zkusti požádat o nějaké finance, ale asi bych nepočítal s tím, že Ti tam budou platit hotel a živit Tě, co jsem tak slyšel reportáže o lidech,co uvazli v zahraničí,tak si vše musí hradit sami.

Avatar uživatele matej15
matej15

Hlavně tedy lety British Airways do Prahy nejsou všechny zrušeny, jen večerní a některé dny odpolední rotace. Dopolední rotace normálně lítaj, takže chtěj po Pelikanovi změnu na některý z nezrusenych letů.

Tak tak, ať neserou a změní ti let na jiný, klidně další den :)

Zdravím mam koupené dvě letenky od kiwi. Lety už jsou zrušené a aplikace mě nabízí vrátit 10e. Nějaké rady jak postupovat? Letenky jsou má 27.3.2020 do Paříže.

Jó Kiwi, to bude oříšek.

Ahoj,

včera mi zrušili let, ale je to mimoevropská letecká společnost, odlet 19.3.2020, mám nárok na kompenzaci?

Důvod není corona virus, v ostatní dny normálně létají.

Předem dík za odpověď.

Dear Passenger,

We regret to inform you of the cancellation of Kuwait Airways booking reference V8D9UV for flight number 174 /Mar 19, 2020 bound to Kuwait.

Previous flight information

KU174

T

Mar 19, 2020

Mar 19, 2020

To follow up on this matter, please contact Kuwait Airways Contact Centre on 171 (or if calling internationally: +965 2434 6666 Ext 171) for more details.

Best regards,

Kuwait Airways

Linking Kuwait to the world

Pokud odlita z EU, tak by narok na kompenzaci byt mel..

Avatar uživatele divan
  • Přidal se před 7 měs
  • (upraveno 2020-03-11T14:38:47+01:00)

Stačí si přečíst článek výše, je v něm jasně napsáno za jakých podmínek máte jaké nároky.

Petr76

Důvodem zrušení letů Kuwait Airways JE coronavirus. https://kuwaitairways.com/en/inf...dates.aspx

Dobrý den,

12.3. jsem měl letět z Vídně do Říma OE 312 a 15.3. OE309 zpět. Teď 10.3. 22:45 jsem dostal email že je zpáteční let zrušen.Za zrušený let vrátí peníze, ale vrátí peníze i za cestu tam?Mám na něco takové vůbec nárok?

Děkuji za odpověď.

Martin

Tak dnes už zrušili i druhý let.

M.

Ahoj, rodičům Emirates zrušili let na Praha-Dubai-Mauritius s tím, že je přeložili na totožný let za 24 hodin. O zrušení letu se dozvěděli až na letišti. Dostali samozřejmě ubytování v Praze do druhého dne, ale jestli to správně chápu, tak by měli mít nárok ještě i na tu finanční kompenzaci 600 eur. Jakým způsobem se o ní žádá? Přímo u aerolinie a můžou zpětně nebo přímo na letišti? Případně je nějaká lhůta na to si o kompenzaci zažádat?

Díky, Tereza

Jedná se o závadu na motoru, tedy kompenzace by měla být ok. Můžou žádat do 3 let:-) A pro spottery zítra skvělá možnost mít na Ruzyni 2 EK A380...

Má odlet v 11 dopoledne, takže se pravděpodobně nepotkají

Ale potkají...

Petr76

A přitom stačilo nebýt líný a přečíst si článek výše...

@cali díky za odpověď.

Zdravím, momentálně mi přišla zpráva, že kvůli operational reasons byl let z Paříže do Benátek přesunut z 9 hodiny ráno na 20. hod večerní. Dnes je 2.3. a odlet je 16.3. Do Itálie nepoletíme už jen z důvodu výskytu infekce.

Nabízí mi ve zprávě, že je mohu kontaktovat telefonicky a oni mi vrátí peníze. Nemám náhodou momentálně právo na jednu ze zmíněných náhrad 250€..?

Děkuji moc

Máte někdo zkušenosti s řešením sporu s non EU aerolinií v mém případě Ukraine International Airlines. Let z Budapeste do Bangkoku přes Kiev, po další změně ještě přes Istanbul až po konečné zrušení 3 dny před odletem? Jestli to má smysl řešit nebo ne. Dokonce oni mají na svém webu toto https://www.flyuia.com/cz/cz/inf...ger-rights, ale na náš mail nepřišla žádná reakce, což je z právního hlediska taky napadnutelné. Reakce vyhledávané na netu se dost liší a těžko říct, kde je pravda. Jedna společnost nám žádost zavrhla, druhá zase vzala, ale v plné moci má podmínku, že my hradíme soudní výlohy v případě, že to bude nutné.

Děkuji předem za jakoukoli zpětnou vazbu

Já si s nimi mailoval a po pár měsících mě odkázali na formulář v textu za odkazem, který zmiňuješ. https://customercare.flyuia.com/...?locale=en Ten jsem musel vyplnit, ale pak už to šlo celkem rychle a kompenzaci (konkrétně byla za overbooking) jsem dostal.

Jak tady mnozí psali. Kiwi...zrušili mi let z Paříže do Las Vegas s odletem 25.3., zazadala jsem tedy o vrácení peněz a oni mi řeknou, že jsem nereagovala do 48h a peníze mi nevrátí? Teda vrátí.. 10€. Vždyť oni zrušili můj let, ne já. Tam je to pro dobrovolném zrušení rezervace, co je na tom dobrovolné? A ještě, když si nejedu na svou rezervaci, tak tam mám odlet za 32 dnů, potvrzeno..začněte balit na cestu.

Asi bych to parafrázoval sloganem, jen blbec se spálí 2x o stejná kamna... Těch podobných story už tady bylo. Nicméně myslím, že tady máte velkou šanci to z nich dostat a také Vám držím palce.

Dobrý den, zatím se nevzdává. Zaslala jsem jim chybné hlášení jak v aplikaci, tak přes notebook. Myslím si, že pro někoho kdo nenakupuje letenky denně je tohle hodně matoucí. Pro mě to prostě znamenalo, že je vše jak má a letím jak bylo zakoupeno. Zkouším jejich rozhodnutí rpzporovat, že mi vrátí 250,- Kč

Petr76

The European court said that since the journey was booked on a single ticket, "the compensation claims for the cancellation of the final leg of the journey may be brought before the courts of the place of departure of the first leg of the journey even if they are brought against the air carrier in charge of the final leg."

Mám dotaz, letíme z Vídně do Valencie....měli jsme přistát v 8:30...Letiště ve Valencii nepřijímá a tak čekáme na náhradní dopravu autobusem....je 10:49, ještě nejsme v buse a cesta bude podle všeho trvat další 3,5 hodiny....máme take nárok na nějakou kompenzaci????

Pavel Planespotter

Pokud je na vině počasí, tak ne.

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Ve Valencii je spatne pocasi, takze ne.

Načíst všechny komentáře

Glamping
Glamping v Česku a 19 tipů na ta nejvíc okouzlující místa
David Eiselt 2020-05-13T19:56:00+02:00 14 komentářů

Toužíte po dobrodružství, klidu, noční obloze a hluku, který se skládá z šumu stromů a zpěvu ptáků? Vezměte stan a vyrazte do přírody. Že byste rádi k tomu všemu přidali alespoň kousek moderna v…

Odpočinek v salónku Cathay LHR T3
Pojď s námi psát praktické průvodce na Cestujlevne.com
David Eiselt 2020-04-28T20:53:00+02:00 2 komentáře

Líbí se ti projekt Cestujlevne.com a rád bys přidal(a) ruku k dílu? Hledáme lidi, kteří by nám chtěli jednorázově či dlouhodobě pomoci s obsahem. Pomáháme cestovatelům vyrazit do světa tím, že…

Virus
Koronavirus COVID-19 a cestování: aktuální doporučení a zákazy
David Eiselt 2020-03-02T12:10:00+01:00 235 komentářů

Od 1. 5. 2020 je zrušen zákaz vycestování z České republiky, který byl zaveden z důvodu pandemie nemoci COVID–19. S uvolněním zákazu vycestování se ale pojí i otázky týkající se restrikcí…

Mezinárodní očkovací průkaz
Mezinárodní očkovací průkaz
David Eiselt 2020-02-28T12:17:00+01:00 7 komentářů

Co je to očkovací průkaz asi nikomu vysvětlovat nemusíme. Každý Čech už jeden takový dokument vlastní, ale už ne tolik z nás má očkovací průkaz platný i za našimi hranicemi. Pokud pravidelně…