I přesto, že ke zrušení letu příliš často v letecké dopravě nedochází, můžete vyhrát v loterii a na odletové tabuli u vašeho letu vidět stav „cancelled“. Jak se v takovém případě zachovat a co dělat když vám zruší let?  Víte, že můžete mít také nárok na finanční odškodnění ve výši až 600 €? Vše si postupně rozebereme.

Co dělat, když mi zruší let?

V první řadě je důležité zůstat v klidu. Neděje se nic hrozného ani neřešitelného a celá situace se může obrátit ku vašemu prospěchu.

Obecně platí, že vám letecká společnost nabídne alternativní řešení v podobě jiného letu s touže aerolinkou do stejné cílové destinace, případně jiné po domluvě s vámi. Jako poslední možnost je vždy nabídnutí vrácení celé částky za letenku.

Jakmile učiníte výběr (necháte si vrátit peníze nebo vyberete jiný let) můžete řešit, zda vám vznikl nárok na kompenzace plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004, kterým se stanovují společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů. Dokument si můžete přečíst zde eur-lex.europa.eu.

Kdy mi vzniká nárok na kompenzace?

Proto, abyste mohli čerpat následující kompenzace je nutné, aby váš let splňoval podmínky určené nařízením ES. Váš let musí:

• začínat na letišti na území členského státu, nebo
  • končit na letišti na území členského státu a zároveň být operován evropskou aerolinkou

Členským státem se rozumí země Evropské Unie a Norsko, Švýcarsko a Island. Pokud toto splňujete, máte nárok na občerstvení, ubytování i finanční kompenzace za podmínek určených níže.

Nárok na občerstvení, ubytování a náhradní let

Dojde–li ke zrušení vašeho letu, máte bez ohledu na to, kdy vás dopravce o zrušení informoval, nárok na občerstvení úměrné délce čekání na nový let, ubytování za podmínky odletu alespoň o jednu noc déle než byl původní let a taktéž vám dopravce musí nabídnout alternativní dopravu.

Poukaz na občerstvení zpravidla obdržíte na letišti, pokud je váš alternativní let posunut o 2 a více hodin. Konkrétně se k této problematice rozepisuji v článku o kompenzacích při zpožděném letu.

Ubytování, plnou stravu a dopravu na letiště vám dopravce poskytne v případě, kdy je náhradní let plánován o jednu či více nocí později. Pokud vám toto dopravce sám nenabídne, můžete si vše zařídit sami a pak na základě dokladů a účtenek požadovat po dopravci proplacení.

Náhradní let s jinou leteckou společností můžete taktéž požadovat. Většinou je to o dohodě s aerolinií, ale zpravidla tak požadujte v okamžik, kdy vám je nabídnut náhradní let o 2 a více dní později.

Dochází–li tedy k hromadnému rušení letů během sněhových kalamit či stávek, letecká společnost se o vás musí postarat.

Nárok na finanční odškodnění

Při zrušeném letu můžete také čerpat finanční odškodnění. Nutnou podmínkou pro poskytnutí finančních náhrad je čas, kdy vás dopravce o zrušeném letu informoval. Nárok zaniká tehdy, kdy vás dopravce o zrušení letu informuje:

• více jak 14 dní před plánovaným letem, nebo
  • mezi 14 a 7 dny před plánovaným letem a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 2 hodiny dříve a příletem nejpozději o 4 hodiny později, nebo
  • méně jak 7 dní před plánovaným letem a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 1 hodinu dříve a příletem nejpozději o 2 hodiny později

Pokud splňujete tuto podmínku, pak máte nárok na finanční odškodnění až do výše 600 € za osobu. Konkretní suma je rozdělena do tří kategorií dle vzdálenosti vypočtené ortodromou mezi počátečním a koncovým letištěm vaší cesty bez ohledu na to, zda a kde během cesty přestupujete.

Výše kompenzace je následující:

• 250 € při vzdálenosti do 1.500 km
  • 400 € při vzdálenosti od 1.500 km do 3.500 km
  • 600 € při vzdálenosti nad 3.500 km

V případě, že byl let zrušen a došlo k přesměrování na jiný let, který do cíle doletí od 2 do 4 hodin později oproti původnímu času, aerolinka má nárok na snížení částky o 50%.

Letecká společnost nemusí hradit finanční kompenzaci v případě, kdy byl let opožděn z důvodu nepředvídatelných okolností jako jsou diplomatické nepokoje, nepřízeň počasí nebo stávka personálu letiště či řídících letového provozu.

Stávka zaměstnanců letecké společnosti není nepředvídatelná okolnost!

Finanční odškodnění u zrušených letů bývá naštěstí snadněji dosažitelnější, než je tomu u zpožděných letů. Jednoduše kontaktujte leteckou společnost s tím, že váš let byl zrušen a dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 požadujete úhradu odškodnění v částce odpovídající dle vzdáleností výše. Zároveň rovnou uveďte číslo účtu včetně mezinárodního formátu IBAN a mělo by být hotovo.

Bohužel ne vždy se letecké společnosti chovají čestně a snaží se ze situace vykroutit různými lži, případně vůbec nekomunikují. Ze zkušenosti víme, že k placení je donutí pouze soud. V takovém případě vše přenechte agenturám se zaměřením na odškodnění a vyčkejte, než za vás vše vyřeší. Osobně využívám agentury Vaše Nároky, kdy za provizi 25 % z vymožené částky získám bez rizik a mého času náležící odškodnění. Zadat případ zdarma můžete zde.

Závěr

Zrušené lety bývají výsadou větších událostí jako jsou stávky zaměstnanců v letecké dopravě, nepřízeň počasí a kalamity nebo technických závad na letadle. Ačkoliv vás dopravci musí informovat o vašich právech, nebývá tomu tak a nenabídnou nic z výše uvedeného. Vy dnes víte, že můžete získat nejen peníze za zrušený let, ale také občerstvení a ubytování při čekání na náhradní let. Mějte to při svých cestách na paměti.

Pokud máte dotazy či doplňující informace k tomuto článku, napište nám do komentářů níže.

To rušení, ty jsi jejich taková kasička. Žádat určitě zkus, ale víš jak na tom jsou🙄

Škoda, že v článku propagujete firmu Vaše nároky, která jedná absolutně neprofesionálně a okrádá klienty. Že by reklama?

Avatar uživatele Daniel _1
Daniel _1

Wizz mi posunul let dne 18.6. 15.50 na 18.6. 7.30. Email o posunutí mi přišel dnes 4.6. V 17.10...má cenu zkoušet kompenzaci...? Všude se píše min než 14 dní ale hrajou roli hodiny...? Stejně to asi zkusím přes evropské centrum zákazníka..ale jestli má někdo zkusenost...

Chápu to správně, že když mi zruší zpáteční část zpátečního letu míň než 14 dní před odletem tam, tak mám s kompenzací smůlu?

Prosím o radu. Dneska jsem zjistila, že pokud chci zpět peníze za letenky od ČSA, tak musím poslat nějakou žádost k soudu. Ale není mi jasné co vše mám připojit. Minulý rok v lednu jsem zaplatila zálohu CA Cat tour v Liberci, ti zaplatili CK Campanatour a ti posléze Student Agency, kteří zaplatili ČSA za letenky. V červnu minulého roku byl zájezd zrušen kvůli zrušenému letu. Stále nám nebyly vráceny peníze, protože nebyly vráceny peníze od letecké společnosti. Z koho já mám vlastně vymáhat své peníze. Objednavatel byla navíc moje babička. Pokud byl můj dotaz pochopen a bude mít někdo podlozenou radu, tak za ní budu ráda.

Dobrý den, také mi to zajímá, co udělat, abychom dostali peníze od smartwings zpět?

Záleží na tom, kdo skutečně let provozoval. Pokud let provozovaly ČSA, tak bohužel peníze již neuvidíte (10.5.2021 končila lhůta k přihlášení pohledávek do insolvence). Pokud let provozoval Smartwings, tak by neměl být problém dostat peníze zpět...

Dobrý den, měla bych také dotaz. V lednu jsem zakoupila u společnosti Ethiopian 4 letenky na z Frankfurtu na Zanzibar na únor. Díky nasim i německým opatřením jsme museli let přebookovat a jediny pro nas vhodny termin byl v cervenci. Kvuli opatrenim ze strany nemecka jsem letenky prebookovala na odlet z Vidne a kvuli navysene cene jsem to zmenila pouze na 2 letenky. Vše proběhlo, dostala jsem potvrzeni do emailu, novy itinerar a v aplikaci se mi zmena taky projevila. 13.3. jsem ovšem dostala email o změně letu, kde uz jsem byla uvedena pouze ja. Kontaktovala jsem tedy společnost, aby vše dali dopořadku. Po dvou dnech dohadovani se a odesilani potvrzeni o zaplaceni jsem se domohla tedy toho, ze memu priteli vystavili novou rezervaci. Bohuzel mi email o zmene letu prisel vcera znovu a znovu se opakuje i historie se zrusenim rezervace meho pritele. Dnes jsem je opet kontaktovala a bylo mi napsano, ze rezervace neni uhrazena a proto byla zrusena. Už nevim, jak to s nima mam resit. Kontaktovala jsem i svou banku, kde mi bylo receno, ze muzou zkusit pozadat banku o vraceni penez, ale ze se na to nemam moc spolehat a ze to musim zkouset resit s nimi. Mate pro me prosim nejakou radu, jak toto vyresit? Diky

Avatar uživatele floodland
floodland

Kupováno přímo u Etiopian? Jinak jestli v bance poradili chargeback, tak bych asi přemýšlel na změnou banky.

Ahoj. V marci 2020 nám bol zrušený aprílový let do Paríža kúpený od Pelikánu, ale prostredníctvom Ryanairu kvôli Covidu a tomu, že letiská boli uzavreté. Až dnes (po 10 mesiacoch) sme obdržali od Ryanairu šek za letenky vystavený v Citibank Europe plc. Na šeku nie je uvedená platnosť. Má niekto skúsenosti v ktorej banke na Slovensku a za akých podmienok (poplatky) sa dá šek vymeniť za hotovosť?

Zdravím, přes My Trip jsme měli na březen 2020,koupeny letenky CSA. Praha -Nice a zpět. Let byl zrušen z důvodu Covidu. Společnost My Trip nenabidla voucher ani peníze,i přes několik urgencí. Je nějaká šance aspoň na částečnou kompenzaci??

Avatar uživatele Mauny
Mauny

Chargeback, já měl takto CSA od tripair, možná bude problém, že to řešíš až teď - 10 měsíců od odletu, ale za zkoušku nic nedáš...

patarech

Ahoj, podařilo se někomu uspět s chargebackem za letenky koupené od Student Agency? Nám přišlo od banky vyjádření, že obchodník (SA) reklamaci neakceptuje, že je dle VOP jen prostředník, atd.

To tě nemusí zajímat, ať si to vyřídí mezi sebou. Pro tebe platí pravidla karetní asociace, která ti garantují vrácení peněz v případě nedodání zboží nebo služeb které jsi kartou platil - jmenuje se to chargeback

patarech

Díky, ale mě zajímá konkrétně Student Agency a jestli u ní někdo s chargebackem uspěl. Přes KB jsem jich úspěšně vyřídil u jiných obchodníků a let. společností několik, ale u SA jsem narazil.

patarech

Ahoj, opravdu jste nikdo neřešil chargeback u Student Agency? Díky za předání zkušeností s výsledkem.

Andrea_Pernik

Ked uz je v tejto diskusii aktivni cali a niemandos, nevedeli by ste mi pomoct s tymto? 3 prispevok od konca :) https://www.cestujlevne.com/disk...vek-134350

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1

Tak já neporadím. To je spíš otázka na právníka co se v tom pohybuje. Žádnou osobní podobnou zkušenost naštěstí nemám.

Už jsem ti psal - obrať se na ESC (evropské spotřebitelské centrum) vyřídí to za tebe a úplně zdarma - platí to EU. Jen je potřeba pohlídat si působnost - řeší primárně spory v zahraničí. Tak podle toho si vyber buď české nebo slovenské.

Zkus napsat SZ Lukášovi , LukasAK. Dle mě to je hratelné, možná i postup od pardina.

Mám dotaz, jak mám postupovat v případě, kdy mi prodejce letenek odmítá vrátit peníze za let, který jsem byla nucena zrušit z důvodu pozitivního testu na Covid 19? pojištění jsem v rámci letenky zaplacené měla, nicméně prodejce letenek ve svém odůvodnění uvádí, že na navrácení peněz za letenku nevznikl nárok, který vzniká pouze v případě hospitalizace. Já ale s pozitivním testem tak jak tak nemohla přeci vycestovat. děkuji

Musíš vyložit karty, jinak to bude jen akademická debata. Tedy let, dopravce, prodejce...

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1

Ja to vidím na TAP a Kiwi

To bude něco podobného jako když si u prodejce zaplatíš extra za asistenci a možnost storna, ale už ti nikdo neřekne, že to lze použít pouze tehdy, pokud to aerolinka umožňuje. Takže si to 99% lidí platí úplně zbytečně a prodejce si tak dorovnává marži na letenkách, které prodává pod cenou aby měl přední místa ve vyhledávačích.

Mig21
  • (upraveno 2020-09-24T22:07:04+02:00)

Zdravím zrušili mi let na budúci rok z LOTom AMS-WAW-SIN-WAW-AMS, s tým že mi zrušili zatiaľ len prvý segment AMS-WAW. Mám možnosť prebookovať na neskor, vziať voucher +30 percent naviac na ďalší let alebo hotovosť.

Otázka je, že keď zrušia jeden segment tak vrátia všetky peniaze? Kupoval som to spolu ako jednu letenku priamo u spoločnosti. Čo by ste odporučili?

Vďaka za odpoveď

Dobry den, dockal se prosim nekdo refundace od spolecnosti LEVEL?

Cetl jsem nekde, ze pokud je spolecnost v insolvenci, tak se penez nedockam. Je to tak?

dekuji

Dobrý den,

Aktuální dotaz, jsme na Tenerife a teď nám přišel email o zrušení letu do Prahy (Swissair 16.9.2020)

Bylo nám nabídnuto řešení, odlet o den později, ale s čekáním 13,5 hodin přes noc v Zurichu (původně jen 1,5h).

Současně s informací, že letecká společnost nehradí přenocování.

Jestli jsem to pochopila správně, tak mohu zpátečně žádat o kompenzaci (strava, půjčení auta atd), ale nikde jsem nenašla, jaké jsou podmínky k hrazenému ubytování.

Mnohokrát děkuji za odpověď.

Petra

A ještě jedna otázka, týká se nás zákaz vstupu do Švýcarska ohledně korony? Nebo ne, když neletime z ČR? Aby nás vůbec pustili do letadla.... Děkuji. Petra

Ahoj,

dneska mi prisel mail od CSA, ze mi rusi let do Parize i zpet. Odlet mam za 10 dnu. Jako duvod do mailu pripsali coronavirus. Je ale mozny, aby pouzivali coronavirus jako univerzalni duvod, kdyz aktualne na cestovani mezi CR a Francii zadna omezeni nejsou? Myslite, ze ma cenu zkusit zadat o kompenzaci? Let jsem uz jednou menil asi 2 tydny zpatky, protoze zrusili i predchozi lety :-(

Ahoj, už jsem se do toho nějak zamotal, proto se raději dovolím zeptat tady. Měl jsem na září 2020 letenky s EasyJet (Praha - Basilej, Basilej - Las Palmas, Las Palmas - Basilej, Basilej - Praha). Více než 14 dní před odletem, přišel email, že ruší let Praha - Basilej. Přes formulář na který byl odkaz, jsem požádal o zrušení rezervace s návratem zaplacené částky. Nyní mi chodí emaily o zbývajících letech s informací, že věří že se lety uskuteční a pod. Myslel jsem, že když žádám o zrušení rezervace a návrat peněz, tak je to automaticky za celou rezervaci. Nyní o tom začínám trochu pochybovat. Poradíte mi prosím někdo? Vrátí mi celou částku (na vrácení mají 28 dní což bude přesně 1 den po odletu) nebo mám raději zbylé lety (které na mém účtu svítí jako OK) vyměnit alespoň za voucher? Moc děkuju!

Dobrý den,

Je nějaká možnost jak se bránit, když mi byl zaplacený let zrušen více než 14 dní před datem odletu a nabízené alternativy jsou pro mě nevhodné? Existuje šance na vrácení peněz nebo alespoň části zaplacené částky?

Děkuji.

Zrušen kým? Co nabídli za alternativy?

Byl zrušen ze strany aerolinky, bez bližšího vysvětlení, prostě něco jako "organizační důvody". Jako náhradu nabídli náhradní let, ale o 1 den později, což je pro mě nevhodné.

Pavel Planespotter

Napiště jim, že nesouhlasíte a chcete let zrušit. Vrátí peníze......přinejhorším voucher.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat ohledně zrušeného letu z důvodu koronaviru.Byl mi nabídnut jiný let s jinou společností o den později ,tím pádem přijdu o 24 hodin dovolené kde mám již zaplacené ubytování a zamluvené auto z půjčovny.Můj dotaz je,mám-li nárok na nějakou kompenzaci od letecké společnosti?Děkuji za odpověď

Pavel Planespotter

Ne, letecká společnost nemůže za coronavirus.

Avatar uživatele Eliška Mistrová
Eliška Mistrová

Ahoj, dne 1.7. jsem měla letět v 6:20 z Vídně do Porta s Wizzair. V pondělí 29.6. jsem provedla check-in. 30.6. v 16:30 mi přišel mail o zrušení letu, ale sms na mobil nepřišla žádná, takže jsme o zrušení letu dozvěděli až ve Vídni na letišti kolem půlnoci. Když už jsme byli na letišti, místo do Porta jsme si koupili (výrazně dražší) letenky do Malagy ve stejném období, jako původní let. Mám nárok na odškodnění a jestli ano, kde o něj mohu požádat. Děkuji za odpověď. E

Ahoj, týden před odletem mi přišel e-mail o zrušení letu na Sicilii, který měl byt 22.6.2020 a po par dnech mi prislo, že zpáteční let má jen zmenu hodiny.

Vyplnila jsem formulář, ze let byl zrušen a ze prosím o vracení peněz, ale netuším jak to je když zpáteční ne, hlavně tam jsme se nedostali, tudíž nenastoupime, je za to pokuta?

Děkuju

Avatar uživatele Breathe
Breathe

Zásadní informace chybí - s jakou aerolinkou letíte a jestli máte jednu letenku nebo dvě samostatné.

Omlouvám se, letenky jsme kupovali přes easyjet. A byli koupene jako zpáteční

Avatar uživatele Breathe
Breathe

EasyJet je point to point dopravce. Tozn. že letenky jsou na sobě nezávislé a zrušení jedné z nich nemá žádný vliv na platnost druhé. Tedy nemůžete žádat o vrácení peněz za druhou letenku (u které let nebyl zrušen) z titulu zrušené cesty tam. Pokud letenku zpátky nevyužijete, jednoduše Vám propadne, žádná pokuta se neplatí.

To Breathe.

Mám to podobné, jen let tam Ryanair, 1.7 Berlin - Katania (zrušen,bez problémů, komunikace rychlá, vše ok)

Let zpět s Easyjet, odlet Katania- Berlín 10.7. Let vypadá, že bude, zatím přišlo jen vyrozumnění o změně v čase odletu.

Mohu let zpět zrušit? Psala jsem do Easyjet, ale zatím bez odpovědi, jako chápu, že toho mají dost.

Načíst všechny komentáře

Proč prodává Kiwi.com levnější letenky než Ryanair?
David Eiselt 2021-08-20T12:12:00+02:00 69 komentářů

V médiích se aktuálně řeší spor Ryanair vs. Kiwi.com (např. článek na Zdopravy.cz), kdy aerolinka odmítá pustit na palubu zákazníky tuzemského vyhledávače letenek Kiwi.com. Téma je to zajisté ožehavé…

Rodina na pláži
Soutěž s Blue Style o hlavní výhru 15.000 Kč na dovolenou
David Eiselt 2021-06-24T20:34:00+02:00 21 komentářů

Koronavirus a celou pandemii bereme jako příležitost k restartu a nastolení nových pravidel. Měníme priority i naše přesvědčení, že individuální cesty jsou nejlepší. Není a nikdy tomu tak nebylo.…

Eurowings
Eurowings zakládá bázi v Praze a přidává 11 nových spojení
David Eiselt 2021-06-21T22:18:00+02:00 6 komentářů

Nedávná informace o chystané bázi německých aerolinií Eurowings, které v Praze chystají ponechat od podzimu 2021 dvě letadla Airbus A320 a od léta přidat ještě třetí, zdvihla vlnu zájmu a…

Noční vlak v Rusku
Noční vlaky z Česka po Evropě
Kryštof Hájek 2021-06-10T22:38:00+02:00 6 komentářů

Posledních několik let na evropské železnici můžeme pozorovat zajímavý trend: obnovování nočních lůžkových vlaků. Stojí za ním hned několik důvodů od ekologických tlaků po stále se…