Zrušili vám let? Radíme, co dělat a jak získat kompenzace za zrušený let

Napsal
  • ...
  • Blog
  • Ostatní
  • Zrušili vám let? Radíme, co dělat a jak získat kompenzace za zrušený let

I přesto, že ke zrušení letu příliš často v letecké dopravě nedochází, můžete vyhrát v loterii a na odletové tabuli u vašeho letu vidět stav „cancelled“. Jak se v takovém případě zachovat a co dělat když vám zruší let?  Víte, že můžete mít také nárok na finanční odškodnění ve výši až 600 €? Vše si postupně rozebereme.

Co dělat, když mi zruší let?

V první řadě je důležité zůstat v klidu. Neděje se nic hrozného ani neřešitelného a celá situace se může obrátit ku vašemu prospěchu.

Obecně platí, že vám letecká společnost nabídne alternativní řešení v podobě jiného letu s touže aerolinkou do stejné cílové destinace, případně jiné po domluvě s vámi. Jako poslední možnost je vždy nabídnutí vrácení celé částky za letenku.

Jakmile učiníte výběr (necháte si vrátit peníze nebo vyberete jiný let) můžete řešit, zda vám vznikl nárok na kompenzace plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004, kterým se stanovují společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů. Dokument si můžete přečíst zde eur-lex.europa.eu.

Kdy mi vzniká nárok na kompenzace?

Proto, abyste mohli čerpat následující kompenzace je nutné, aby váš let splňoval podmínky určené nařízením ES. Váš let musí:

• začínat na letišti na území členského státu, nebo
  • končit na letišti na území členského státu a zároveň být operován evropskou aerolinkou

Členským státem se rozumí země Evropské Unie a Norsko, Švýcarsko a Island. Pokud toto splňujete, máte nárok na občerstvení, ubytování i finanční kompenzace za podmínek určených níže.

Nárok na občerstvení, ubytování a náhradní let

Dojde–li ke zrušení vašeho letu, máte bez ohledu na to, kdy vás dopravce o zrušení informoval, nárok na občerstvení úměrné délce čekání na nový let, ubytování za podmínky odletu alespoň o jednu noc déle než byl původní let a taktéž vám dopravce musí nabídnout alternativní dopravu.

Poukaz na občerstvení zpravidla obdržíte na letišti, pokud je váš alternativní let posunut o 2 a více hodin. Konkrétně se k této problematice rozepisuji v článku o kompenzacích při zpožděném letu.

Ubytování, plnou stravu a dopravu na letiště vám dopravce poskytne v případě, kdy je náhradní let plánován o jednu či více nocí později. Pokud vám toto dopravce sám nenabídne, můžete si vše zařídit sami a pak na základě dokladů a účtenek požadovat po dopravci proplacení.

Náhradní let s jinou leteckou společností můžete taktéž požadovat. Většinou je to o dohodě s aerolinií, ale zpravidla tak požadujte v okamžik, kdy vám je nabídnut náhradní let o 2 a více dní později.

Dochází–li tedy k hromadnému rušení letů během sněhových kalamit či stávek, letecká společnost se o vás musí postarat.

Nárok na finanční odškodnění

Při zrušeném letu můžete také čerpat finanční odškodnění. Nutnou podmínkou pro poskytnutí finančních náhrad je čas, kdy vás dopravce o zrušeném letu informoval. Nárok zaniká tehdy, kdy vás dopravce o zrušení letu informuje:

• více jak 14 dní před plánovaným letem, nebo
  • mezi 14 a 7 dny před plánovaným letem a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 2 hodiny dříve a příletem nejpozději o 4 hodiny později, nebo
  • méně jak 7 dní před plánovaným letem a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 1 hodinu dříve a příletem nejpozději o 2 hodiny později

Pokud splňujete tuto podmínku, pak máte nárok na finanční odškodnění až do výše 600 € za osobu. Konkretní suma je rozdělena do tří kategorií dle vzdálenosti vypočtené ortodromou mezi počátečním a koncovým letištěm vaší cesty bez ohledu na to, zda a kde během cesty přestupujete.

Výše kompenzace je následující:

• 250 € při vzdálenosti do 1.500 km
  • 400 € při vzdálenosti od 1.500 km do 3.500 km
  • 600 € při vzdálenosti nad 3.500 km

Letecká společnost nemusí hradit finanční kompenzaci v případě, kdy byl let opožděn z důvodu nepředvídatelných okolností jako jsou diplomatické nepokoje, nepřízeň počasí nebo stávka personálu letiště či řídících letového provozu.

Stávka zaměstnanců letecké společnosti není nepředvídatelná okolnost!

Finanční odškodnění u zrušených letů bývá naštěstí snadněji dosažitelnější, než je tomu u zpožděných letů. Jednoduše kontaktujte leteckou společnost s tím, že váš let byl zrušen a dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 požadujete úhradu odškodnění v částce odpovídající dle vzdáleností výše. Zároveň rovnou uveďte číslo účtu včetně mezinárodního formátu IBAN a mělo by být hotovo.

Bohužel ne vždy se letecké společnosti chovají čestně a snaží se ze situace vykroutit různými lži, případně vůbec nekomunikují. Ze zkušenosti víme, že k placení je donutí pouze soud. V takovém případě vše přenechte agenturám se zaměřením na odškodnění a vyčkejte, než za vás vše vyřeší. Osobně využívám agentury Vaše Nároky, kdy za provizi 25 % z vymožené částky získám bez rizik a mého času náležící odškodnění. Zadat případ zdarma můžete zde.

Závěr

Zrušené lety bývají výsadou větších událostí jako jsou stávky zaměstnanců v letecké dopravě, nepřízeň počasí a kalamity nebo technických závad na letadle. Ačkoliv vás dopravci musí informovat o vašich právech, nebývá tomu tak a nenabídnou nic z výše uvedeného. Vy dnes víte, že můžete získat nejen peníze za zrušený let, ale také občerstvení a ubytování při čekání na náhradní let. Mějte to při svých cestách na paměti.

Pokud máte dotazy či doplňující informace k tomuto článku, napište nám do komentářů níže.

Dobry den, mel bych dotaz ohledne naroku na kompenzaci. Jedna se o to, ze jsem cestoval z Havany do Madridu (Air Europa) a let byl o 2 hodiny opozden. Tim padem nebylo mozne stihnout navazujici let z Madridu do Mnichova v 14:55. Na prepazce v Havane me bylo receno, ze misto toho poletime z Madridu do Mnichova se spolecnosti Iberia, ale az v 19:55, tedy o pet hodin pozdeji, nez bylo puvodne planovano. Do Mnichova jsme tedy dorazili take o vice nez pet hodin pozdeji. Predem velmi dekuji za radu.

Kryštof Hájek

Dobrý den, vše je popsáno výše - pokud byl přílet do cílové destinace o 5 hodin později, nárok na kompenzaci máte.

Dobrý den...mám dotaz..kdyz jsem rezervovala letenku u ryanair na 10.5. ,tak byl odlet v 13.10 hod...rezervovala jsem ji už před 3 tydnama. před 5 ti dny,jsem se podívala do aplikace ryanair a vidím,že už teď je let změněny na 19.50...což mi vůbec nevyhovuje...díky tomu,že budu cestovat s dítětem. Raději jsem si bookla novou letenku už na pondělí 6.5.,s tím,že jsem vyplnila formulář o vrácení peněz a zrušení letenky..myslíte,že na to mám nárok?? kdyby byl čas odletu od začátku v 19.50 nerezervovala bych vůbec v tento den. Děkuji za odpověď

zapomněla jsem dodat,že mě zatím o změně neinformovali,a že zmenili veškeré odlety v pátek z 13.10 na 19.50 ne pouze ten můj...

Jan Čermák

Pane Jane,vyplnila jsem jejich formulář a došla mi od nich odpověď tato..

A. Zeman (Ryanair)

24. února 19:58 GMT

Vážená paní Zuzana Kanovská-Siakka

Odkazujeme na váš nárok ze dne 24. února 2019.

Upřímně se omlouváme za případné nepříjemnosti způsobené změnami doby letu. Společnost Ryanair, společně s jinými leteckými společnostmi, si vyhrazuje právo změnit jízdní řád. Tyto informace jsou obsaženy v našich dohodnutých smluvních podmínkách, na všech itinerorech a na stránkách často kladených otázek na našich webových stránkách. Snažíme se minimalizovat změny letu, ale občas kvůli letištním omezením a omezením letového provozu možná budeme nuceni.

Následuje výňatek z našich dohodnutých přepravních podmínek.

ČLÁNEK 9 - SCHÉMY

9.1.1 Časování letu zobrazené na Vašem Potvrzení / Itineráři nebo jinde se může měnit mezi datem rezervace a datem jízdy.

9.1.2 Pokud přijmeme Vaši rezervaci, budeme vás informovat o pravidelných časových úsecích letu účinných od té doby a bude uveden na vašem Potvrzení / Itineráři. Je možné, že po provedení rezervovaného letu budete možná muset změnit plánované letu. Pokud nám poskytnete svou e-mailovou adresu a číslo mimo kontakt, budeme se snažit vás o takové změny informovat. V situacích, na které se nevztahuje článek 9.2 níže, pokud po provedení rezervace, ale před datem cesty změníme plánovaný čas odjezdu o více než tři hodiny, což je pro vás nepřijatelné a my vám nedokážeme rezervovat alternativní let, který je pro vás přijatelný, budete mít nárok na vrácení peněz za všechny peníze, které jste zaplatili za změněný let.

Zatímco vyvíjíme veškeré přiměřené úsilí, abychom kontaktovali všechny zákazníky, kteří byli ovlivněni změnou načasování jejich rezervace, doporučujeme zákazníkům, kteří si rezervují letenku předem, aby se obrátili na místní kancelář Ryanair Reservations nebo si prohlédli své rezervační údaje na našich webových stránkách, aby potvrdili své rezervace letu a odletu před odletem.

Za těchto okolností litujeme, že k žádosti o náhradu nemůžeme přistoupit.

S úctou

A. Zeman

Ahoj všichni, jmenuji se Theresa Walkerová, jsem s manželem dvakrát vdaná a máme dva syny. Starší jeden a mladší je 11 let. Můj manžel mě hodně miloval, ale zapojil se do záležitosti s 32letou ženou, jejíž spolupracovník. Nikdy jsem si to neuvědomoval, ale nějak se mnou postoj vůči mně a dětem, jeho pozdní příchod z úřadu mě přiměl přemýšlet nad tou věcí a 15 dní předtím, než se přiznal, že ano, a oni měli také sex. Přivezl ji do postele, když jsem byl v kanceláři. Dokonce i při mém 20. výročí pochodu se držím pryč od sexu, jak to děláme na výročí, bude to opět naše líbánka, ví, že to ale dělal před výročím dne na mé posteli, to znamená, že mé city byly naprosto bezcenné, Můj duševní stav je plný agónie, je v podstatě dobrý člověk. Miloval jsem ho velice, ale teď jsem se cítil znechucen. Myslím, že nemohu zapomenout a obnovit bolest, někdy ho vyhrožovat. Někdy ho informuje, jestli může opustit svou rodinu, oženil se s ním a chtěla ho přesvědčit, že jsem jako žena, která není pro něj vhodná. Já také mohu mít záležitost. Neměl bych s ním žít. Ve skutečnosti chce zvítězit nad mnou, když je rozvedená, říkala, že žárlí o našem vztahu a ona mě zničí tím, že vezme svého manžela. Musel jsem o tom diskutovat s kamarádem, který mě požádal, abych našel dobré kouzelnické kolečko, nejdřív jsem nikdy nevěřil v tomto hláskování Cast, ale musím to vyzkoušet až do doby, kdy jsem narazil na PROPHET Dr. JOSEPH UGO email na internetu o tom, jak pomohl tolika lidem, aby dostali své ex zpět a pomohli opravit vztah a dělat lidi šťastný ve svém vztahu, vysvětlil jsem mu svou situaci a on mi pomohl ven během 7 dní, jsem dnes rád, že mi pomohl a já hrdě říci, že můj manžel je nyní se mnou znovu a on je nyní zamilovaný se mnou jako nikdy předtím. Potřebujete nějakou pomoc ve vašem vztahu, jako je získání vašeho manžela, manželky, přítele, přítelkyně, vítězství v loteriích, bylinné léčení nemocí nebo propagace práce. Diváci, kteří si přečte můj příspěvek, který potřebuje jakoukoli pomoc týkající se životních problémů, by se měl kontaktovat.

KONTAKT - E-mail: doctorjosephugo@gmail.com

WhatsApp: +34631686040

To tu dlouho nebylo 😀

Dobrý den,

Měla jsem letět z Prahy do Aucklandu přes Amsterdam a Taipei. Zhruba 16 hodin před plánovaným příletem mi zavolaly aerolinky, že kvůli stávce pilotů mi zrušili let (plánovaný odlet 7:00). Ani mi nedali na výběr a rovnou mi přerezervovali letenku na 18:30 téhož dne s jinou leteckou společností. Mám nárok na kompenzaci? Ve výsledku jsem totiž do cílové destinace přiletěla o 12 hodin dřív. Jak jsem se ale dozvěděla tak o stávce věděli dopředu a už zhruba týden takto měnili lidem lety. Samozřejmě mi nenabídli jídlo, ubytování, prostě nic. Moc děkuji za odpověď.

Anna

Pavel Planespotter

O 12 hod drive...., tak to je dobre, ne ? Za to Vam kompenzaci asi nedaji.

Nenabídli ubytování v Praze přes den? No tak to je skandál. Nebo jste očekávala, že se o vás postarají na Novém Zélandu, pokud tam byl přílet už večer místo rána? Jídlo dávají na letišti, když jsou posuny na poslední chvíli. Předpokládám, že když jste to věděla 16 h. před plánovaným odletem, že jste na letiště nedorazila už v 5 h. ráno a nedožadovala se bagety s kolou zdarma.

Hih tak katastroficky jsem to rozhodně neviděla jak tady popisujete :D Všichni nebydlíme v Praze, takže jsem tam dorazila samozřejmě už den předem a plánovala jet na letiště v noci... Takže jsem čekala v Praze 11,5 hod.

Jinak přílet 12 hod dříve se možná zdá být fajn, ale pokud počítáte s tím, že máte strávit den v Taipei, domluvíte si tam schůzku a místo toho vás pošlou přes Seoul, a vy jen přesedáte z letadla na letadlo... Jinak děkuji za výše uvedené odpovědi.

Petr76

Sorryjako, ale kupujete si letenku z výchozího letiště do koncové destinace, přestupní místa se mohou měnit. Pokud to bylo pro vás tak důležité, měla jste být asertivní a požadovat transfer via TPE, nebo si koupit multicity.

Opravdu netuším za co by vás měla aerolinka "odškodňovat".

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je těmi 2 hodinami ve větě "a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 1 hodinu dříve a příletem nejpozději o 2 hodiny později" myšlen čas, kdy má letadlo dle rozpisu přistát nebo reálný čas příletu?

Let měl být odlet 15:00 a přílet 15:45 a byl nám nabídnut odlet 17:00 a přílet 17:45. (Asi je to ta druhá možnost a s kompenzací máme smůlu, že? :D )

V tomhle případě jste přesně na limitu a kompenzace skutečně v nároku nejsou.

Dobry den,

Z duvodu stavky na letisti Charleroi nam ryanair zrusil letenky tenerife - charleroi a charleroi - praha na 13.2., coz je den stavky. Informaci jsme dostali 11.2. vecer. Ryanair nam nabidl moznost prerezervace, ale nejblizsi volne misto nabidli az 18.2. To je pro nas prilis pozde, koupili jsme novou letenku s Kiwi pres Londyn za cca 8 tis na puvodni termin odletu 13.2.. Puvodni letenky s ryan jsme zrusili ( refundace bude cca 3.5 tis). Z pravidel uvedenych vyse chapu, ze financni kompenzaci az 600 eur vyuzit nemuzeme, protoze duvodem zruseni letu je stavka letiste. Nicmene muzeme zadat alespon kompenzaci / dorovnani za nahradni let, ktery byl vyrazne drazsi? Dekuji.

• (upraveno 2019-02-12T19:34:28+01:00)

Za stávku letištního personálu Ryanair skutečně nemůže, proč by měli něco kompenzovat? Nový let by mohl být "výrazně dražší" o něco méně, když byste místo na Kiwi kupovala letenky přímo.

Ahoj,

prosím o radu jak postupovat při narokovani kompenzace. Byli jsme s Eurowings v Dominikánské republice. Při odletu domu z Punta Cany do Mnichova jsme vzletli uleteli cca 350km a pak začalo něco smrdet v kabině a vrátili jsme se zpět na letiště. Tam nás vykopli z letadla vzali jsme si zpět kufry. Posadili nás do autobusu a odvezli do náhradního resortu, který absolutně neodpovidal resortu, ve kterém jsme strávili dovolenou. Tam jsme se dvě hodiny checkovali, ráno jsme dvě hodiny čekali na informaci, ze náhradní let máme mít v 15 hod. Tudíž odjezd z resortu 12:30. Na letišti nám nikdo nebyl schopny říct, co s letadlem bylo nebo jestli je opraveno. V šest hodin nám přišla zástupkyně Eurowings říct, ze let je zrušen kvůli technickému stavu letadla. Takže znovu pro kufry znovu do autobusu a znovu do resortu a znovu všech cca 300 lidi check inn. Z letiště jsme odjeli bez jakékoliv informace kdy poletime nebo jak se to bude řešit. V aplikaci Eurowings ještě ten večer naskočil nový čas odletu 6 hod ráno. Ale o tom nikdo nevěděl. Takže ráno v 8 hod jsme obdrželi na recepci informaci ze poletime v 15 hod z hotelu odjezd ve 12. V 10 hod jsme na recepci obdrželi novou informaci, ze poletime v 19 hod odjezd z resortu v 15:30. Ve 12 hod check out při kterém jsme se dozvěděli, ze opět posunuli čas odletu na 21:15 odjezd z resortu v 17:30. Na letiště jsme přijeli v 18:00 a při odbavování nám bylo sděleno, ze poletime domu jiným letadlem, které přiletí z Miami, ale poletime až v 21:50. Konec dovolené se díky tomu protáhl o tři dny. Pro nás velké komplikace v zaměstnání i v podnikání. Co vše se dá nárokovat po letecké společnosti? Nehledě na to, ze komunikace z jejich strany byla naprosto příšerná. Naše celkové zpoždění letu vychází tedy na 53 hodin

Můžete nárokovat 600 EUR kompenzaci dle ES261/2004 toť vše.

Ahoj, zdravim vsechny!

Koupili jsme zpatecni letenky (Praha - Dubai 22.-29.1.) pres kiwi.com a vcera nam napsali o zmene letoveho planu, ze nam nabizi navrat o den drive. S tim nesouhlasime, nevyhovuje nam to, stalo by nas to dost penez navic.

Jak to funguje v tomto pripade?

Nesouhlasime, ale zatim se nikdo neozval a nemame zkusenost, tak nevime, co se ted bude dit.

Vite prosim nekdo, co mas asi ceka? A mame vubec nejaky narok na kompenzaci?

Dekuji a krasny den vsem!

Dagmar

Marek Sourak

Ahoj, nevim teda s kym mas letet, coz je dost podstatny. Ale teoreticky by sel uhadat rerouting v ten samy den. Nevim jak je to v podminkach Kiwi, ale naposledy to bylo tak, ze od nich zadnou kompenzaci nedostanete.

Ahoj,

dnes nám byl bohužel zrušen let do Benátek s EasyJetem. O zrušení jsme se dozvěděli až na letišti z odletové tabule, žádný mail nebo nic podobného nám nepřišlo. Slečny na přepážce také nic nevěděli, jen náms odkázali na MenziesAviation, kde nám jiná slečna předala papír s pokyny, jak postupovat. Vzhledem k tomu, že nebylo možné využít jiný let ve stejný den, rozhodli jsme se zažádat o vrácení peněz - aktuálně zpracovávají. Zajímá mě ale, jestli máme nějaký nárok na kompenzaci za objednané ubytko (které nejde zrušit) a návazné jízdenky v cílové destinaci, které byly zakoupeny již několik dní před odletem?

Rezervace letenek proběhla přímo u EasyJet.

Moc děkuji za odpověď!

Pavlína

• (upraveno 2019-01-11T17:49:15+01:00)

Ubytko určitě ne, ale kompenzace možná ano. Pokud to tedy nebylo počasím, ale další odlety byly, tak rozhodně zkusit.

edit: tak asi smůla, stávka https://www.easyjet.com/en/help :-(

Ahoj, hlásím se ze stejného situace....já zkusila přes ten jejich easyjet formulář zažádat o reimbursement of expenses a poslala jako přílohu fakturu za ubytování v Benátkách (vyžádala jsem si na booking) a téměř obratem napsali z easyjet, že mi vrátí peníze za jednu noc (což jsem nečekala). Teď nevím, jestli se s nimi hádat i o tu druhou noc ale :)

Ahoj,

mam letet z Vidne do San Francisca s KLM s prestupem v Amsterdamu a Detroitu a pokud dojde ke zruseni prvniho letu z duvodu spatnych povetrnostnich podminek na letisti v Amsterdamu, na jakou kompenzaci mam narok? Jde o to, ze mam asi 24 hodin po priletu do SF koupenou dalsi letenku (ne s KLM), ale s Hawaiian Airlines a taky mam zaplacene ubytovani bez moznosti zruseni a vraceni. A tento let bohuzel nestihnu.

Predem moc dekuji

Bara

Na žádnou... Prostě smůla.

Zkus se domluvit s ubytováním, jestli by neposunuli termín na jindy, kdy by se ti to hodilo (pokud nemáš na celou dobu jen ubytování bez možnosti zrušení). Mně to takto na Waikiki v hostelu prošlo, že se prý jim to stává častěji. Pokud jsou ale kapacity toho hotelu vytížené, asi neuspějete.

Dobrý den, byl mi zrušen zpáteční let z Bangkoku do Prahy 14.6.2019. Let je u společnosti Ukraine International Airlines. Na co mám v tomto případě nárok a jak to nejlépe řešit? Děkuji za odpověď.

Marek Sourak

Dobry den, predpokladam, ze Vam sami nabidli let v jiny den, ci muzete pozadat o rerouting v samy den.

We are sorry to inform you that flight PS272 14.06.19 is cancelled. We apologize for any inconvenience and hope for your understanding.

We are able to offer you next options:

-rebooking to the nearest possible flight

-ticket refund (unused part).

Kindly asking you to contact your issuing office to rebook or refund your ticket.

Petr76

Pokud změnu provedl dopravce PŮL ROKU dopředu a navíc jde o let mimo EU, non-EU aerolinkou tak nárok na odškodnění nemáte.

Další postup záleží na tom, jestli celý itinerář máte na jedné rezervaci, nebo vícero.

Jedná se o zrušený zpáteční let a vše je na jedné rezervaci. Mám tedy nárok si vybrat jiný zpáteční let v kterýkoliv jiný den (s adekvátních přestupem) nebo mohu požadovat vracení peněz v plné výši i za let tam, který zrušen nebyl? Děkuji

Marek Sourak

Na vraceni penez nemate, pokud jste nekupoval v nejakem vyssim tarifu. Vyberte si zpatecni let v jiny den ci jiny routing.

Kryštof Hájek

Na vrácení peněz samozřejmě nárok je, pokud aerolinka posouvá let z vlastní vůle. Však to je v tom mailu napsané "ticket refund (unused part)". Unused part je v tomto případě celá letenka, tedy včetně letu tam. Je to zkrátka přesně tak, jak Lukáš pochopil :) Buď se necháte přehodit na jiný den, anebo požádáte o zrušení celé letenky a vrácení peněz.

• (upraveno 2018-12-23T16:15:07+01:00)

Nebo je na FB chatu ukecáte na přílet na jiné letiště ve stejný den, pokud jde o let z Kyjeva, třeba do Vídně. Jestli vám zrušili let z Bangkoku, zkuste to přehodit o den dřív, jestli letí, a udělejte si výlet po Kyjevě, nebudete litovat.

Dobrý den, může mi někdo poradit, jestli mám nárok na nějakou kompenzaci, když mi letecká společnost nedá vědět, že změnila čas odletu letadla na které jsem měl přestoupit o více než 3,5 hodiny, a tím mi toto letadlo uletí. Děkuji za brzkou odpověď.

Marek Sourak

Mate vse na jedne letence, ci nemate?

Kryštof Hájek

Dobrý den, pokud máte oba lety na jedné letence (kupoval jste naráz), pak záleží na zpoždění v cílové destinaci. Je možné, že při dlouhém zpoždění prvního letu vás aerolinka přehodí na jiný, který destinace dosáhne +- v daném čase. Pokud ne, samozřejmě nárok na kompenzaci je.

A pokud máte dvě oddělené letenky a první bude zpožděn nad tři hodiny, nárok na finanční kompenzaci máte pochopitelně taky. Už ale ne nárok na to, aby vám první letecká společnost zajistila dopravu do vašeho plánovaného cíle.

Ahojte, zítra jsem měl odlétát s KLM z Prahy do Amsterdam v 8:50 hod. Let mi dnes zrušili, že kvůli špatnému počasí. Když jsem se ale díval na yr.no tak zítra by tam zas tak hnusně být nemělo, hlavně nemožné. Nabídli mi let s odletem v 6:00 hod. s air France. Vím že kvůli počasí kompenzace zaniká, ale můžou zrušit let jen tak den předem kvůli počasí? Myslíte že mám nárok na kompenzaci?

Jan Čermák

"Vím že kvůli počasí kompenzace zaniká ... Myslíte že mám nárok na kompenzaci?" 🤔

Avatar uživatele David
David

Dobrý den,jsem na Bali a pozítří jsem měl letět zpět. Právě mi napsala letecká společnost Qatar airwais,že se let přesouvá místo 09:35 na 19:00. Mám nárok na nějaké finanční odškodnění? Popřípadě jak postupovat? Děkuji

• (upraveno 2018-12-03T13:45:50+01:00)

Nemáš, případně tedy si můžeš zkusit nastudovat indonéskou právní úpravu v této oblasti a možná něco takového mají upraveno, nicméně si moc neumím představit jak bys to vymáhal. Takže postupuj tak, že si užij ještě o půl dne déle na Bali, případně se zkus podívat po alternativním routingu a požádej Qatar o přebookování.

Dobrý den,

Cyprus Airways zřejmě zrušil let Larnaca-Praha 1.3.2019 , na který mám zaplacenou letenku.

Nejbližší maji až 4.3

Musím to akceptovat? Nebo mám nárok aby mě dopravili jinou společností?

V rámci zrušení letu více jak 14 dní předem bohužel můžete bezplatně změnit let s danou aerolinkou nebo si nechat vrátit peníze, ale na let s jinou společností nárok není.

Mohu si tedy nechat změnit letenku se stejnou společnosti ,

ale na let do jiného města ? Například let do Athen ,odkud bych letěl s jinou společnosti na vlastní naklády?

Je to na vůli aerolinky, ale nevidím důvod, proč by na to nemohli přistoupit.

Dobry den, nevite prosim zda li je narok na kompenzaci kdyz byl let presunut o 13h drive? Dekuji

Kryštof Hájek

Dobrý den, na dřívější posuny se kompenzace nevztahuje.

Naopak, vztahuje. Mohou vám posunout let maximálně o 2 hodiny dříve v mezí 14-7 dní, nebo o 1 hodinu dříve v čase pod 7 dní... Pokud je to ale více jak 14 dní před odletem, kompenzace odpadají.

Dobrý den,

Dá se někde zjistit, jaký byl důvod zrušeného letu 2 měsíce zpátky?

V emailu, ve kterém nám zrušení letu oznámili, žádný důvod uvedený nebyl..

Děkuji za odpověď

Kryštof Hájek

Sami to nikde online nezjistíte, pouze na přímý dotaz místně příslušného Úřadu pro civilní letectví (tedy toho státu, odkud jste měli letět).

Liborek
  • (upraveno 2018-10-19T15:25:39+02:00)

A tobě na přímý dotaz nějaký Úřad takto bez ničeho odpověděl?

Mě (český) Úřad napsal, že tu informaci nemají a mám podat oficiální stížnost (http://www.caa.cz/cestujici/zjis...useni-letu) na základě které iniciují šetření. Teprve pak informaci můžou vyžádat a poskytnout.

Kryštof Hájek

Mě právě zrovna české ÚCL před časem rovnou sdělilo důvod zpoždění Pegasusu z PRG o Istanbulu, když jsem si stěžoval, že nekomunikují. No ale ať tak či tak, informaci poskytnou, dřív nebo později.

Dobrý den,

směrnici jsem četla ale nejsem si jistá jednou skutečností. Dne 16. 10 mi bylo oznámeno, že u mého letu VIE- KRK , který se má uskutečnit 28.10 přesunuli čas odletu z 20.00 na odlet v 12.25 (to je let který mi byl nabídnut) . Splňuji tedy podmínku čl. 5 odst. 1 c.) ii.) a to tu část "[...]které by jim umožnilo odletět nejpozději dvě hodiny před plánovaným časem odletu" a zároveň fakt, že jsem se skutečností byla seznámena v intervalu mezi 14-7 dny před odletem. Co mi vrtá hlavou je fakt jestli musím pro aplikaci směrnice kumulativně splnit i pokračování ustanovení a to , "[...] a dosáhnout jejich cílového místa určení nejpozději čtyři hodiny po plánovaném čase příletu." Pro upřesnění dodávám, že letím s Laudamotion (Ryanairem). Pokud bych o kompenzaci žádala, i v tomto případě se využívá formuláře co má Ryanair? Děkuji za odpověď .

Dobrý den,

už víckrát se to řešilo a v případě přesunutí letu na dřívější termín nárok na kompenzaci nevzniká.

Avatar uživatele andreko
andreko

Ahoj. Nevidim tu pripad, kdy letecka spolecnost posunula let, ale dopredu. Vcera 17.10. nam poslal Vueling/Level novy cas odletu na 30.10. a posunul ho o 2.50h drive, nez byl puvodni odlet. (Jedna se o let VCE-VIE.) Jak je to v tomto pripade, plati stejna pravidla, jako pro zpozdeni? - je zde narok na kompenzaci?Dekuji za odpoved.

Kryštof Hájek

Ahoj, v těchto případech nárok na kompenzaci nevzniká, můžete maximálně odmítnout let a požadovat vrácení peněz za letenku.

Dobrý den,

nemáte někdo zkušenosti se zrušeným letem Eurowings (operovaný Sun Express Deutschland) ze Seattlu do Bonn-Cologne? Dnes nám přišel email, že let 22.10.je zrušený. Na webu to u mé rezervace není, v jiné dny byl let taky zrušený, na webu letiště vůbec není. V mailu byla poznámka, že nám proplatí letenku do Las Vegas, ale ne na kdy nebo jaký let... na infolince Eurowings mi zas řekli, že se máme domluvit na letišti. Trochu se bojím, že tam nebude ani jejich přepážka, když tam mají všechny lety zrušené. Máte zkušenosti, jak postupovat?

Díky Alena

• (upraveno 2018-10-18T08:16:16+02:00)

Ale tohle jsou přece všechno otázky, které jste se měla ptát toho operátora na infolince!?!? Jak tady může někdo vědět o vašem konkrétním případě víc než sama aerolinka?

Samozřejmě že musíte být v komunikaci s nimi asertivní a někdy i neústupná.... například: ne nebudu se s nikým handrkovat na letišti, chci jít na letiště už s platnou s letenku. Když chcete abych letěla z LAS, tak mi rovnou pošlete novou rezervaci. Stejně jako letenku do LAS, protože dopolední přímé lety SEA-LAS stojí kolem 250 USD na osobu a nechci vydávat 500 dolarů s rizikem že je nakonec neproplatí. Koneckonců jsou aerolinka, kapacity a možností mají na to dost.

Dobrý den,

děkuji za reakci, tohle samozřejmě vím, asertivní jsem byla. Jediná jejich reakce, že na Eurowings ani Luftansu mě přebookovat nemůžou, na jiné aerolinky jen na letišti. O Las Vegas vůbec nemluvili, to bylo jen v mailu, a tam jsem ani neměla v plánu se přesouvat, natož za své.

Dotaz tady jsem položila jen pro případ, že by měl někdo ze čtenářů zkušenost s Eurowings do/ze Seattlu.

Petr76

Přebookovat vás na jinou aerolinku samozřejmě mohou, to si jednoduše vymýšlí.

Načíst všechny komentáře

Pour féliciter 2019 aneb Děkujeme vám za rok letošní a přejeme to nejlepší v příštím
David Eiselt 2018-12-31T11:14:00+01:00 15 komentářů

Znovu se nám rok s rokem schází a pro nás to znamená jediné, zrekapitulovat dosavadní vývoj cestovatelského portálu Cestujlevne.com. Ať už vás zajímají zákulisní fakta a věci, na kterých…

Tvořte čtivější cestopisy s těmito 14 praktickými tipy
David Eiselt 2018-09-26T22:43:00+02:00 7 komentářů

Cestujlevne.com už není jen o letenkách a průvodcích. Vždy bylo a je hlavně o vás a vašich příbězích z cest. A právě proto jsme spustili platformu pro sdílení vašich zážitků a příběhů. Mnozí z…

Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 62 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…