Zrušili vám let? Radíme, co dělat a jak získat kompenzace za zrušený let

I přesto, že ke zrušení letu příliš často v letecké dopravě nedochází, můžete vyhrát v loterii a na odletové tabuli u vašeho letu vidět stav „cancelled“. Jak se v takovém případě zachovat a co dělat když vám zruší let? Víte, že můžete mít také nárok na finanční odškodnění ve výši až 600 €? Vše si postupně rozebereme.

Co dělat, když mi zruší let?

V první řadě je důležité zůstat v klidu. Neděje se nic hrozného ani neřešitelného a celá situace se může obrátit ku vašemu prospěchu.

Obecně platí, že vám letecká společnost nabídne alternativní řešení v podobě jiného letu s touže aerolinkou do stejné cílové destinace, případně jiné po domluvě s vámi. Jako poslední možnost je vždy nabídnutí vrácení celé částky za letenku.

Jakmile učiníte výběr (necháte si vrátit peníze nebo vyberete jiný let) můžete řešit, zda vám vznikl nárok na kompenzace plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004, kterým se stanovují společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů. Dokument si můžete přečíst zde eur-lex.europa.eu.

Kdy mi vzniká nárok na kompenzace?

Proto, abyste mohli čerpat následující kompenzace je nutné, aby váš let splňoval podmínky určené nařízením ES. Váš let musí:

  • začínat na letišti na území členského státu, nebo
  • končit na letišti na území členského státu a zároveň být operován evropskou aerolinkou

Členským státem se rozumí země Evropské Unie a Norsko, Švýcarsko a Island. Pokud toto splňujete, máte nárok na občerstvení, ubytování i finanční kompenzace za podmínek určených níže.

Nárok na občerstvení, ubytování a náhradní let

Dojde–li ke zrušení vašeho letu, máte bez ohledu na to, kdy vás dopravce o zrušení informoval, nárok na občerstvení úměrné délce čekání na nový let, ubytování za podmínky odletu alespoň o jednu noc déle než byl původní let a taktéž vám dopravce musí nabídnout alternativní dopravu.

Poukaz na občerstvení zpravidla obdržíte na letišti, pokud je váš alternativní let posunut o 2 a více hodin. Konkrétně se k této problematice rozepisuji v článku o kompenzacích při zpožděném letu.

Ubytování, plnou stravu a dopravu na letiště vám dopravce poskytne v případě, kdy je náhradní let plánován o jednu či více nocí později. Pokud vám toto dopravce sám nenabídne, můžete si vše zařídit sami a pak na základě dokladů a účtenek požadovat po dopravci proplacení.

Náhradní let s jinou leteckou společností můžete taktéž požadovat. Většinou je to o dohodě s aerolinií, ale zpravidla tak požadujte v okamžik, kdy vám je nabídnut náhradní let o 2 a více dní později.

Dochází–li tedy k hromadnému rušení letů během sněhových kalamit či stávek, letecká společnost se o vás musí postarat.

Nárok na finanční odškodnění

Při zrušeném letu můžete také čerpat finanční odškodnění. Nutnou podmínkou pro poskytnutí finančních náhrad je čas, kdy vás dopravce o zrušeném letu informoval. Nárok zaniká tehdy, kdy vás dopravce o zrušení letu informuje:

  • více jak 14 dní před plánovaným letem, nebo
  • mezi 14 a 7 dny před plánovaným letem a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 2 hodiny dříve a příletem nejpozději o 4 hodiny později, nebo
  • méně jak 7 dní před plánovaným letem a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 1 hodinu dříve a příletem nejpozději o 2 hodiny později

Pokud splňujete tuto podmínku, pak máte nárok na finanční odškodnění až do výše 600 € za osobu. Konkretní suma je rozdělena do tří kategorií dle vzdálenosti vypočtené ortodromou mezi počátečním a koncovým letištěm vaší cesty bez ohledu na to, zda a kde během cesty přestupujete.

Výše kompenzace je následující:

  • 250 € při vzdálenosti do 1.500 km
  • 400 € při vzdálenosti od 1.500 km do 3.500 km
  • 600 € při vzdálenosti nad 3.500 km

Letecká společnost nemusí hradit finanční kompenzaci v případě, kdy byl let opožděn z důvodu nepředvídatelných okolností jako jsou diplomatické nepokoje, nepřízeň počasí nebo stávka personálu letiště či řídících letového provozu.

Stávka zaměstnanců letecké společnosti není nepředvídatelná okolnost!

Finanční odškodnění u zrušených letů bývá naštěstí snadněji dosažitelnější, než je tomu u zpožděných letů. Jednoduše kontaktujte leteckou společnost s tím, že váš let byl zrušen a dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 požadujete úhradu odškodnění v částce odpovídající dle vzdáleností výše. Zároveň rovnou uveďte číslo účtu včetně mezinárodního formátu IBAN a mělo by být hotovo.

Bohužel ne vždy se letecké společnosti chovají čestně a snaží se ze situace vykroutit různými lži, případně vůbec nekomunikují. Ze zkušenosti víme, že k placení je donutí pouze soud. V takovém případě vše přenechte agenturám se zaměřením na odškodnění a vyčkejte, než za vás vše vyřeší. Osobně využívám agentury Vaše Nároky, kdy za provizi 25 % z vymožené částky získám bez rizik a mého času náležící odškodnění. Zadat případ zdarma můžete zde.

Závěr

Zrušené lety bývají výsadou větších událostí jako jsou stávky zaměstnanců v letecké dopravě, nepřízeň počasí a kalamity nebo technických závad na letadle. Ačkoliv vás dopravci musí informovat o vašich právech, nebývá tomu tak a nenabídnou nic z výše uvedeného. Vy dnes víte, že můžete získat nejen peníze za zrušený let, ale také občerstvení a ubytování při čekání na náhradní let. Mějte to při svých cestách na paměti.

Pokud máte dotazy či doplňující informace k tomuto článku, napište nám do komentářů níže.

255 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele

Dobrý den, můžete mi poradit let byl zrušen, společnost Flyniki vyhlásila insolvenci. Nárok na kompenzaci nejspíš nemáme. Ale zajímá mě když chci požádat o charge back u banky ale letenky jsme kupovali přes Pelikána. Vyjde nám banka vstříc? Nebo musí Pelikán požádat o charge back u své banky?

Avatar uživatele

Dobrý den, měla jsem koupený let s KLM z Prahy na Mauricius s přestupem v Amsterdamu. Let byl zrušen pro nepříznivé počasí. Společností KLM mi byl nabídnut náhradní let se společností Turkisch Airlines s přestupem v Istanbulu. V Praze jsem obdržela 2 navazující boarding passy (z Prahy do Istanbulu a z Istanbulu na Mauricius). Let do Istanbulu, který měl odlétat v 19. 15 , však měl zpoždění a odlétali jsme až ve 21.30. Při přistání v Istanbulu jsme 3x létali dokola nad městem, než jsme dostali svolení k přistání. Od letadla nás na letiště vezl autobus, který nás pomaloučku vozil kolem celého letiště. Náš navazující let na Mauricius, který měl odlétat ve 2.20 jsme tak nestihli. Jelikož se prý z Istanbulu na Mauricius létá pouze jednou denně, vystavili nám na letišti náhradní letenku a museli jsme letět až ve 2.20 následujícího dne. Dostala jsem sice ubytování v hotelu, ale přišla jsem o jeden den zaplacené dovolené na Mauriciu. Mám nárok na nějakou refundaci? Pokud ano, mám svoji žádost směrovat na KLM, kde jsem měla zakoupeny původní letenky nebo na Turkisch Airlines, které zavinili to, že jsem nestihla přestup na navazující let v Istanbulu? Děkuji za odpověď.

Avatar uživatele

Dobry den, chtel bych se zeptat jestli ma smysl zadat kompenzaci v pripade letu Georgia airways tbilisi do praha kdyz letadlo pro poruchu poleti o 5 hod pozdeji

Avatar uživatele

Právě jsme na Bali a zrušili nám let či Máme dělat?

Avatar uživatele

Zdravím, 3.10. nám byl zrušen let s TAP Portugal z Madeiry do Prahy, res. do Lisabonu, kde byl přestup. Dozvěděli jsme se to až na letišti, kde nám jen řekli, ať čekáme ve frontě na přepážku TAPu nebo voláme na číslo TAPu, Tam se nedalo dovolat (přetížené linky celé 3 dny), ve frontě jsme stáli 12 hodin bez výsledku, pohnuli jsme se asi o 2 metry, bez jídla, bez informací. Nakonec jsme vygooglili, že má TAP pobočku ve Funchalu (hlavní město Madeiry), tak se tam jeden z nás vypravil, druhý dál stál ve frontě. Ve Funchalu jsme alespoň přišli cca za hodinu na řadu, dostali jsme náhradní let, ale až za 3 dny, tzn. 6.10. Bohužel pracovnice pobočky s námi odmítla řešit náhradní hotel, takže jsme museli zpátky na letiště, tam se fronta vůbec neposunula. Po dalších hodinách začal někdo z TAPu na letišti rozdávat poukazy na hotel, na nás bohužel nezbylo. Tak jsme si zajistili ubytování a stravu sami, na letišti jsme dostali informaci, že TAP hradí ubytování do výše 60 EUR a stravu do výše 38 EUR na osobu na den, resp. na noc. Zadali jsme reklamaci na stránkách TAPu.

Chci se zeptat, jestli je toto správný postup? Nebo jestli je možné paralelně udělat ještě něco dalšího pro to, abychom dostali alespoň peníze za ubytování a jídlo? Máme nárok i na odškodné související s vyhláškou EU?

Ještě jedna věc, letenky jsem kupovala přes Pelikána, ten se k tomu staví tak, že mě přesměroval na agenturu APRA, která to za mě vyřeší. Za prvé na jejich číslo se nedá dovolat, je stále vypnuté, za druhé na webu mají v referencích text lorem ipsum, což na mě nepůsobí věrohodně. Na jejich webu jsem tedy zadala případ, kde jsem to celé popsala, hned po hodině mi přišlo vyjádření, že se už spojili se zahraničními partnery (celkem nechápu, kdy to stihli) a že na kompenzaci nárok nemám. Znovu jsem volala, znovu vypnutý telefon. Tak jsem psala ještě email, na který mi doteď odpověď nepřišla. Máte někdo zkušenost s touto agenturou? Mám o tom velké pochyby, rozhodně jejich jednání nepůsobí profesionálně.

Děkuji za jakékoli rady. PetraV

Avatar uživatele

Dobrý den, právě mi zrušili let Neapole -Praha. Bohužel na Wizzair linku se nedá dovolat a na letišti je jedna holka co přebírá kufry a ta mě odkazuje přímo jen na telefonní linku. Takže jsem koupil novou letenku na zítra od Easyjet . Mám nárok i tak na proplacení hotelu? Mám si schovat účet?

Avatar uživatele

Dobrý den, prosím poraďte, koncem října jsem pres eurowings koupila letenky z Vidne do Mytilene a za tyden zpet (3-10.10) cesta tam vse ok, pri odletu z5 prisla zprava ze je let zrusen a bude nasledujici den 11.10 dopoledne, na letisti vsak nikdo o tomto letu nevedel, na infolince jen hraji pisnicky, nemela jsem se jak dostat domu jelikoz spolecnost nam nenabidla jiny let ani nic, proste delaji ze nic, neberou telefon, jen napsaliu hromadny mail. Musela jsem tedy koupit letenku za 295euro abych se dostala domu a to odva dny pozdeji. Co mam delat? Meli by vse proplatit i za hodiny cekani... nikdo vsak nereaguje

Avatar uživatele

Dobrý den,

včera nám byl zrušen let s Ryanairem z Norimberka do Porta, prý kvůli stávce ve Francii. Měli jsme ale druhý den let z Porta do Delgady a pak zpátky to samé. Ryanair nabízí jen vrácení ceny letu Norimberk -Porto a zpět. Je to tak správně? Navazující lety se vrátit nedají? Ikdyž se nedali využít (jiné spojení nebylo). A co storna za půjčení auta, ubytování a doprava vlastním autem do Norimberku a zpět? Nárok na těch 400 EUR asi v případě stávky není? Díky za odpověď.

Avatar uživatele

Dobry den,

Kamaradce zrusili let z Brem do Madridu den pred odletem. Nabidnuto vraceni penez a nahradni let, ktery po ni chteji doplatit. Samozrejme se mi to nezda, jak ale postupovat? Potrebovala se tam dostat v ten den, nebyl tedy cas se s nimi dlouze dohadovat a tak si koupila letenku s jinou spolecnosti. Je sance nechat si od prvni aerolinky tuto letenku proplatit, pripadne jak zadat o kompenzaci?

Diky!

Dobrý den, máte nárok na 400 € kompenzace + proplacení náhradního letu :) Pokud let.společnost ignoruje požadavky, obraťte se na agenturu https://www.cestujlevne.com/go-vasenaroky

Avatar uživatele

Dobrý deň prajem

Leteli sme z Bratislavy do Marsa Alam, len meškal 5 hodín leteckou spoločnosťou Air Cairo, máme nárok na vrátenie aj cez túto neeurópsku leteckú spoločnosť?

Aká je priemerná dĺžka čakania na vrátenie peňazi?

Za odpoveď vopred ďakujem !

Dagmar

Dobrý den Dagmar, ano máte – můžete využít naší partnerské agentury, mají i oddělení na Slovensku https://www.cestujlevne.com/go-vasenaroky

Avatar uživatele

Dobrý den, jak je to v současné době s Air Berlin? Letenky máme koupené před 15. 8., dozvěděli jsme se o insolvenci teď. Jaká je šance na alespoň nějakou kompenzaci?

Kompenzace nulové – náhradu za letenky lze reklamovat přes banku.

Avatar uživatele

Zajimalo by me, jak se resi 100% storno pobytu, kdyz presunou/zrusi let. Ma clovek vubec sanci na kompenzaci? Klasicky booking, airbnb..

Nikdo nic neřeší, to je bohužel vaše riziko. Většina ubytování nabízí za mírné zvýšení ceny i flexibilní variantu.

Avatar uživatele

Dobrý den, chci se zeptat jak je to s náhradou letu , popřípadě kompenzaci za zrušeny let kvůli výbuchu sopky? Nacházíme se nyní na Bali a zrovna je tady vystraha výbuchu. Let Bangkok -Bali jsme kupovali u zprostředkovatele air tickets, společnost se kterou letíme je Malajsie Airlines. Na koho se máme obracet v případě zrušení na leteckou spol ?

Dobrý den, snadněji vše vyřešíte s Malaysia Airlines. Pokud vás ale odkáží na prodejce, což by měli udělat, tak hodně štěstí :) Nedoporučuji kupovat u těchto prodejců právě z důvodů velmi špatné komunikace.

Avatar uživatele

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jste někdo řešil tuto nebo podobnou situaci. Koupila jsem si letenku v březnu 2017 (Praha--Tbilisi a zpět) u Georgian Airways, která měla začít létat od 22.5.2017 přímo do Tbilisi. Dnes jsem zjistila, že v termínu mého odletu (sobota-září), žádný takovýto let není. Volala jsem i na Letiště Václava Havla a tam mi potvrdili, že žádný let s touto společností se v tento den nekoná. Přímo létají pouze v úterý a pátek. Co mohu dělat v této situaci? Vrátí mi peníze? Nabídnou jiný termín letu? Děkuji.

Avatar uživatele

Dobrý den, 22.5. jsem měla letět do Basilej v 19:25 hod. Nejdříve byl let opožděn a ve finále zrušen. Na letišti jsme byli skoro do 23:30 hod. něž nám dali náhradní ubytování. Taxi jsme si platili sami s tím, že účtenky máme poslat na leteckou společnost. Nyní nevím kam, můžete poradit? Letenka zakoupena na esky.cz s eazyJat. Let proběhl následující den asi ve 13:40 hod. Děkuji

Avatar uživatele

Dobry den,

rodicia mali vybavenu dovolenku cez cestovnu kancelariu do turecka, mali odlietat utorok domov, ale let bol posunuty na stredu. Ak je teda let presunuty, tiez sa to rata do kategorie zpozdeneho letu?

Je narok vymahatelny ak rodicia leteli cez cestovku? Na koho by sa mali obratit v tom pripade?

Dakujem pekne za odpoved. :)

Avatar uživatele

Dobrý den, jmenuji se Laura Woodsová, procházel jsem článek a zjistil jsem, že se jmenuje doktor Akpabio. Mám problémy s rozpadem s různými kluky. Musel jsem kontaktovat kouzelník. Steve byl na pokraji opuštění mě pro další ženu. Ale zůstal jsem pozitivní a věřil jsem, že ho mohu zpátky a nechat ho zůstat. A hle, pomohl mi doktor Akpabio. Steve a já jsme spolu. Doktor Akpabio je tak milý člověk, pomohl mi také se svými zdravotními problémy. Díky němu a díky Bohu za dar, který mu byl dán. Pokud máte nějaký problém, kontaktujte jej na tomto e-mailu: drakpabioosulalaspells@gmail.com
Můžete kontaktovat Dr. Akpabio:
(1) Pokud chcete, aby vaše ex zpět.
{2} Pokud hledáte práci.
(3) Chcete být ve vaší kanceláři povýšeni.
(4) Chcete, aby ženy / muži běhali po vás.
(5) Pokud chcete dítě.
(6) Chcete být bohatí.
(7) chcete získat manželství kouzla.
(8) Odstraňte nemoc ze svého těla kouzla.
(9) Obchodní kouzlo.
(10) Vítězná čísla loterie.
(11) Přiveďte zpět ztracenou lásku a mnoho dalších.
Můžete jej kontaktovat prostřednictvím svého e-mailu: drakpabioosulalaspells@gmail.com nebo co ho zajímá: +234 906 167 0869

Avatar uživatele

Dobrý den, můj let spol. Lufthansa z Prahy do Mnichova byl zrušen a dali nám vědět 7.min před odletem. Alternativní let byl možný až za 14hod.
Když jsem kontaktoval Lufthansu, že žádám o náhradu škod ve výši 250€, tak se vymluvili, že let byl zrušen kvůli technickým problémům, na který mají nárok, že se jim nedalo vyhnout a že bohužel nemám na nic nárok.
Měli jste už stím někdo zkušenosti?
Děkuji za rady.

Avatar uživatele nikkaholeckova

Když mi zrušili let více jak 14 dnů před odletem nemám nárok na odškodné, nicméně mám právo požadovat let náhradní i za cenu jiného termínu nebo mi automaticky vrátí peníze a více se nezajímají?

To je otázkou možností jak ze strany aerolinky, tak i vaší. Oni rádi nabídnou jiný volný termín, pokud existuje.
Avatar uživatele qu4d69

Ahoj, čtu a čtu a jsem z toho tak trochu magor....Nejde mě o kompenzaci ale letím z Prahy s TS do Dubaje s přestupem 2h v rámci terminálu 2. Z Dubaje do Ománu s Flydubai. Letenky koupeny zvlášť vždy na přímo u dopravce. Jak postupovat pokud bude let z Prahy opožděn a nestihnu let do Ománu? Díky díky moc

Ahoj, jsou-li koupeny letenky zvlášť, je všechno v tvojí režii. Tedy pokud bude let z Prahy opožděn a let do Ománu uletí, nevzniká nárok na nic, letenky s Flydubai prostě propadnou a doprava do Ománu bude na tobě.

Avatar uživatele qu4d69

Díky moc...ale je to pěkně na pytel. Dá se proti tomu nějak třeba pojistit?

Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)