I přesto, že ke zrušení letu příliš často v letecké dopravě nedochází, můžete vyhrát v loterii a na odletové tabuli u vašeho letu vidět stav „cancelled“. Jak se v takovém případě zachovat a co dělat když vám zruší let?  Víte, že můžete mít také nárok na finanční odškodnění ve výši až 600 €? Vše si postupně rozebereme.

Co dělat, když mi zruší let?

V první řadě je důležité zůstat v klidu. Neděje se nic hrozného ani neřešitelného a celá situace se může obrátit ku vašemu prospěchu.

Obecně platí, že vám letecká společnost nabídne alternativní řešení v podobě jiného letu s touže aerolinkou do stejné cílové destinace, případně jiné po domluvě s vámi. Jako poslední možnost je vždy nabídnutí vrácení celé částky za letenku.

Zadat případ k posouzení zdarma.

Jakmile učiníte výběr (necháte si vrátit peníze nebo vyberete jiný let) můžete řešit, zda vám vznikl nárok na kompenzace plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004, kterým se stanovují společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů. Dokument si můžete přečíst zde eur-lex.europa.eu.

Kdy mi vzniká nárok na kompenzace?

Proto, abyste mohli čerpat následující kompenzace je nutné, aby váš let splňoval podmínky určené nařízením ES. Váš let musí:

• začínat na letišti na území členského státu, nebo
  • končit na letišti na území členského státu a zároveň být operován evropskou aerolinkou

Členským státem se rozumí země Evropské Unie a Norsko, Švýcarsko a Island. Pokud toto splňujete, máte nárok na občerstvení, ubytování i finanční kompenzace za podmínek určených níže.

Nárok na občerstvení, ubytování a náhradní let

Dojde–li ke zrušení vašeho letu, máte bez ohledu na to, kdy vás dopravce o zrušení informoval, nárok na občerstvení úměrné délce čekání na nový let, ubytování za podmínky odletu alespoň o jednu noc déle než byl původní let a taktéž vám dopravce musí nabídnout alternativní dopravu.

Poukaz na občerstvení zpravidla obdržíte na letišti, pokud je váš alternativní let posunut o 2 a více hodin. Konkrétně se k této problematice rozepisuji v článku o kompenzacích při zpožděném letu.

Ubytování, plnou stravu a dopravu na letiště vám dopravce poskytne v případě, kdy je náhradní let plánován o jednu či více nocí později. Pokud vám toto dopravce sám nenabídne, můžete si vše zařídit sami a pak na základě dokladů a účtenek požadovat po dopravci proplacení.

Náhradní let s jinou leteckou společností můžete taktéž požadovat. Většinou je to o dohodě s aerolinií, ale zpravidla tak požadujte v okamžik, kdy vám je nabídnut náhradní let o 2 a více dní později.

Dochází–li tedy k hromadnému rušení letů během sněhových kalamit či stávek, letecká společnost se o vás musí postarat.

Nárok na finanční odškodnění

Při zrušeném letu můžete také čerpat finanční odškodnění. Nutnou podmínkou pro poskytnutí finančních náhrad je čas, kdy vás dopravce o zrušeném letu informoval. Nárok zaniká tehdy, kdy vás dopravce o zrušení letu informuje:

• více jak 14 dní před plánovaným letem, nebo
  • mezi 14 a 7 dny před plánovaným letem a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 2 hodiny dříve a příletem nejpozději o 4 hodiny později, nebo
  • méně jak 7 dní před plánovaným letem a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 1 hodinu dříve a příletem nejpozději o 2 hodiny později

Pokud splňujete tuto podmínku, pak máte nárok na finanční odškodnění až do výše 600 € za osobu. Konkretní suma je rozdělena do tří kategorií dle vzdálenosti vypočtené ortodromou mezi počátečním a koncovým letištěm vaší cesty bez ohledu na to, zda a kde během cesty přestupujete.

Výše kompenzace je následující:

• 250 € při vzdálenosti do 1.500 km
  • 400 € při vzdálenosti od 1.500 km do 3.500 km
  • 600 € při vzdálenosti nad 3.500 km

V případě, že byl let zrušen a došlo k přesměrování na jiný let, který do cíle doletí od 2 do 4 hodin později oproti původnímu času, aerolinka má nárok na snížení částky o 50%.

Letecká společnost nemusí hradit finanční kompenzaci v případě, kdy byl let opožděn z důvodu nepředvídatelných okolností jako jsou diplomatické nepokoje, nepřízeň počasí nebo stávka personálu letiště či řídících letového provozu.

Stávka zaměstnanců letecké společnosti není nepředvídatelná okolnost!

Finanční odškodnění u zrušených letů bývá naštěstí snadněji dosažitelnější, než je tomu u zpožděných letů. Jednoduše kontaktujte leteckou společnost s tím, že váš let byl zrušen a dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 požadujete úhradu odškodnění v částce odpovídající dle vzdáleností výše. Zároveň rovnou uveďte číslo účtu včetně mezinárodního formátu IBAN a mělo by být hotovo.

Bohužel ne vždy se letecké společnosti chovají čestně a snaží se ze situace vykroutit různými lži, případně vůbec nekomunikují. Ze zkušenosti víme, že k placení je donutí pouze soud. V takovém případě vše přenechte agenturám se zaměřením na odškodnění a vyčkejte, než za vás vše vyřeší. Osobně využívám agentury Vaše Nároky, kdy za provizi 25 % z vymožené částky získám bez rizik a mého času náležící odškodnění. Zadat případ zdarma můžete zde.

Závěr

Zrušené lety bývají výsadou větších událostí jako jsou stávky zaměstnanců v letecké dopravě, nepřízeň počasí a kalamity nebo technických závad na letadle. Ačkoliv vás dopravci musí informovat o vašich právech, nebývá tomu tak a nenabídnou nic z výše uvedeného. Vy dnes víte, že můžete získat nejen peníze za zrušený let, ale také občerstvení a ubytování při čekání na náhradní let. Mějte to při svých cestách na paměti.

Pokud máte dotazy či doplňující informace k tomuto článku, napište nám do komentářů níže.

Dobrý den. Prosím o radu, zítra jsem měla letět s TAP Portugal (koupeno přes Pelikán) do Lisabonu. Dnes kolem 19 hodiny přišla SMS, že je let zrušen a poté, že je možnost letět v pátek. Pokud let potvrdím, je i přesto možné požadovat kompenzaci? + jak je řešeno, že v Lisabonu byl již zaplacený hotel a ty peníze tedy propadnout? Děkuji za rady.

Jak je psáno výše:

Jakmile učiníte výběr (necháte si vrátit peníze nebo vyberete jiný let) můžete řešit, zda vám vznikl nárok na kompenzace plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004...

Za hotel peníze propadnou, ale možná bude kompenzace.

před 14 hod
Pavel Planespotter

Tak už mě to taky postihlo. BA zrušili let LHR-PRG 18.7. Kupoval jsem tady, abych podpořil......bohužel dovolat se na SA je nemožné. V pondělí jsem visel na telefonu 1:10, dostal jsem se až na pořadí č.1, ale pak to vypadlo. Na pořadí hovoru č.2 jsem byl asi 40 minut, nechápu to. Jestli je tam jeden člověk, který vyřizuje všechny telefonáty, no potěš pánbůh. Ve čtvrtek začnu zkoušet znova. Email jsem samozřejmě poslal, ale nechci, aby mi bez možnosti výběru poslali nějaký let, který mi nebude vyhovovat.

Sheryl Weiss, skutečný životní příběh:

Sdílím toto svědectví s partnery, kteří trpí problémy ve vztahu. Můj manžel mě opustil před 3 lety. Byl jsem zraněný a potřeboval jsem pomoc, tak jsem hledal na internetu a narazil na stránku, kde jsem viděl, že doktor Ola pomáhá dalším lidem s podobnými problémy. Kontaktoval jsem ho a on pro mě vytvořil speciální kouzlo. K mému překvapení se manžel po 24 hodinách vrátil domů. Takto jsme se znovu setkali a v mé rodině je hodně lásky, radosti a klidu. Dr. Ola můžete také kontaktovat na WhatsApp: +27 63 597 0874 nebo e-mailem: drola.banjo@gmail.com. Jsem živým svědectvím jeho práce, tento člověk je skvělý.

Dnes jsem se svou rodinou velmi šťastný. Jmenuji se Angela, žiji v USA, manžel mě na rok opustil a já ho tak moc miluji, od té doby hledám způsob, jak ho získat zpět. Vyzkoušela jsem mnoho možností, ale nefungovalo to, dokud jsem nepotkala přítele, který mě seznámil s doktorem UDAMA, kouzelníkem, který mi po 2 dnech pomohl přivést zpět mého manžela. Můj manžel a já spolu dnes žijeme šťastně, protože jsem se řídila pokyny skvělého doktora UDAMA. Ten muž je skvělý, můžete ho kontaktovat na e-mailu: (udamaada@gmail.com). a jeho přímé kontaktní číslo a whatsapp je (+27658978226) Nyní poradím všem vážným osobám, které se ocitly v tomto druhu problému, aby ho nyní kontaktovali rychlé řešení bez stresu.

Lucie _B

Dobrý den, potřebuju poradit. Dneska nám přímo na letišti v Londýně za security Wizzair oznámil zrušení letu, nabídli nám letět zítra stejným spojem, ale nic víc. Vzniká zde nárok na nějaké ubytování z dneška na zítřek v okolí letiště? A je nějaká šance na výše uvedenou kompenzaci 400 eur? Let byl delší než 1500km. Jde mi hlavně o již zaplacený hotel a transfer z letiště v Řecku, kompenzace by tohle pěkně pokryla. Díky moc za každou radu.

Avatar uživatele Eda Novak
Eda Novak
  • (upraveno 2022-06-05T17:15:41+02:00)

Ubytko ano, kompenzace asi ne… neb se obavam, ze zruseni letu bude dle toho co jsem cetl oduvodneno aktualni situaci na anglickych letistich.. zruseni letu zduvodu narizeni vedeni letiste… nikoliv aerolinky. Obdobny problem dnes resi Amsterdam kde zrusili 50 letu

Pavel Planespotter

Slušná prasárnička. Každopádně bych šel do toho.

Avatar uživatele superweb .
superweb .

Tak jidlo a piti by melo byt automaticke, dokonce i od RyanAiru jsme pri nekolikahodinovem zpozdeni na Sicilii nejaky poukaz na par EUR dostali, aniz bychom se ho museli domahat. Stejne tak hotel podle me poskytnout musi, at za zpozeni muzou nebo ne, pokud je rovnou jasne, ze se poleti dalsi den.

S tim odskodnenim se bude RyanAir skubat, tehdy z ty Sicilie mi na zadost prisla velmi rychle automaticka odpoved s nahodne vygenerovanym duvodem, proc za to nemuzou. Me poslali bird strike, kolegovi na stejnem letu air traffic restriction. Od cestujicich co tim prileteli z Prahy jsme venku pred letistem behem cekani vyslechli, ze uz v Praze meli nejaky problem se dvermi.

Tehdy jsem zkousel kontaktovat italsky urad ridici letovy provoz, aby mi rekli skutecny duvod (kazdy stat EU na to ma svuj email, kde musi odpovidat), ale vzdy jsem dostal jen autoreply, ze se mi do tydne ozvou :(

Zkusil jsem 3 ty agentury co se na to specializuji a vsechny to odmitly (ocividne si berou jen jednoduche pripady, ktere kazdy vyresi i sam a nic slozitejsiho resit nechteji). Nakonec jsem se na to vykaslal.

Právě jsem dostala zpět svého bývalého manžela pomocí odborníků na kouzla lásky Dr. ISIKOLO. Můj manžel mě opustil kvůli jiné ženě. Byly to jen 3 roky našeho manželství. Nejbolestivější je, že jsem byla těhotná s naším druhým dítětem. Chtěl jsem ho zpátky. Dělal jsem vše, co bylo v mých silách, abych ho přivedl zpět, ale vše bylo marné, moc jsem ho chtěl zpátky kvůli lásce, kterou jsem k němu choval, o všechno jsem ho prosil, sliboval jsem, ale odmítl. Vysvětlil jsem svůj problém své kamarádce a ona mi navrhla, že bych měl raději kontaktovat kouzelníka, který by mi mohl pomoci seslat kouzlo a přivést ho zpět, nezbývalo mi nic jiného, ​​než to zkusit. Poslal jsem zprávu kouzelníkovi, který se jmenoval dr nkosi, a ten mě ujistil, že není žádný problém a že do 48 hodin bude vše v pořádku. Seslal kouzlo a překvapivě mi po 48 hodinách manžel zavolal. Byl jsem tak překvapen, odpověděl jsem na hovor a jediné, co řekl, bylo, že je mu tak líto všeho, co se stalo. Chtěl, abych se k němu vrátil. kontaktujte DR ISIKOLO pro pomoc nyní. Zde je jeho kontakt. e-mail: isikolosolutionhome@gmail.com Můžete ho také WhatsApp na +2348133261196.

Chtěl jsem vás poprosit o radu. Koupil jsem letenky přes student agency od letecké společnosti wizzair letenky byly na srpen. Letecká společnost let zrušila. Mám nárok na vrácení peněz za letenky v plné výši? Děkuji za radu Leoš

ivyrec

Ahoj, moc často nelétám, tak nevím, jestli je to normální nebo ne, ale koupil jsem let z Vídně do Kolumbie a zpět do Vídně (přes Miami a Londýn). V pátek jsem tiskl letenku a let z Londýna do Vídně tam mám. Teď se dívám a tento let z itineráře i elektronické letenky zmizel. Je to normální, nebo mám důvod k obavám? Žádnou zprávu o zrušení / změně letu atd. Jsem nedostal. Děkuji za případnou radu.

Lukáš Mikula

Dotaz co když letím třeba na Madeiru a třeba z důvodu nepřízně počasí můj let byl odkloněn na Porto Santo. Letadlo není schopno odletět na Madeiru pozdeji . Kdo řeší jak se dostanu do cílove destinace ? nebo řešil už někdo něco takověhu ? Díky

Aerolinka

Avatar uživatele floodland
floodland

A když budeš mít smůlu, tak strávíš pobyt na Porto Santu a kompenzaci nedostaneš žádnou, z důvodu vyšší moci.

Dobrý den, mám teď rodinu (4 dospělé) v Dubaji. Tam letěli s Wizzair a měli samozřejmě zpáteční letenky Budapešť - Dubaj a v pátek 3.12. zpět. Dnes jim přišla zpráva, že jejich let (letenky) ruší a ať se dostanou domů, jak chtějí. Musel jsem jim tady v ČR zajistit na tento pátek jiné letenky a to s FlyDubai v hodnotě cca 21.000,-Kč, aby se vůbec dostali domů. Zatím nemám podrobnější informace, můžete ale alespoň zevrubně nastínit, jak v tomto případě postupovat? Děkuji.

Jan Vidim

No nevím, ale podle systémů Wizz ten let normálně poletí, tak nevím co jste dostali za email. Pro začátek bych napsal na live chat, který je dostupný na jejich webu, vysvětlil jim svojí situaci a požadoval uhrazení nových letenek.

voughne

Zvlastny let, Basic je sold out, ale Wizz Go ide kupit a pri vybere sedadla je polka lietadla prazdna

Ted jsem se dozvedel zajimave informace, ktere jsem dosud nemel. Mohli bychom to probrat nekde soukromeji? Treba pres mail?

Ahoj, rozumím správně, že v případě zrušení letu obdržím peníze za letenku zpět plus kompenzaci 600 €? Nebo dostanu pouze kompenzaci 600 € a peníze za letenku už nikoliv. Děkuji.

Vojtěch Hájek

Ahoj, doporučil byste mi někdo prosím postup? Mám letět s Wizzair Gran Canaria -> Viden v pondělí 29.11. Dneska přišel e-mail, ze mi posouvají let na 3.12., což pro nás není přijatelné. Dá se někde zjistit důvod? Předpokládám, ze máme nárok na odškodnění 600€ + by nám měli proplatil let. Budu muset koupit Ryanair přes Milano, lepší spojení neexistuje. Mám to proste koupit a potom po nich vymáhat nebo se s nima mám nějak zkusit dohodnout předem?

• (upraveno 2021-11-26T15:41:03+01:00)

Zkusil bych zavolat na jejich infolinku (jejich seznam je na https://wizzair.com/cs-cz/inform...-n%C3%A1s) a pokusil se s nimi nějak domluvit. Na stejné stránce je pak i odkaz na formulář pro podání reklamace podle nařízení ES261/2004. Kdybych u Wizzu neuspěl, řešil bych to následně buď pomocí https://www.coi.cz/pro-spotrebit...e-centrum/, a/nebo stížností u španělského úřadu pro civilní letectví apod.

Pozor, některé (nebo všechny) uvedené tel. linky mohou být zpoplatněny.

MIGUELAS

Tady neporadím, ale z těch třech největších nízkonákladovek je Wizz pro mě nejméně důvěryhodná firma. Příště nebrat.

To rušení, ty jsi jejich taková kasička. Žádat určitě zkus, ale víš jak na tom jsou🙄

Škoda, že v článku propagujete firmu Vaše nároky, která jedná absolutně neprofesionálně a okrádá klienty. Že by reklama?

Avatar uživatele Daniel _1
Daniel _1

Wizz mi posunul let dne 18.6. 15.50 na 18.6. 7.30. Email o posunutí mi přišel dnes 4.6. V 17.10...má cenu zkoušet kompenzaci...? Všude se píše min než 14 dní ale hrajou roli hodiny...? Stejně to asi zkusím přes evropské centrum zákazníka..ale jestli má někdo zkusenost...

Chápu to správně, že když mi zruší zpáteční část zpátečního letu míň než 14 dní před odletem tam, tak mám s kompenzací smůlu?

Prosím o radu. Dneska jsem zjistila, že pokud chci zpět peníze za letenky od ČSA, tak musím poslat nějakou žádost k soudu. Ale není mi jasné co vše mám připojit. Minulý rok v lednu jsem zaplatila zálohu CA Cat tour v Liberci, ti zaplatili CK Campanatour a ti posléze Student Agency, kteří zaplatili ČSA za letenky. V červnu minulého roku byl zájezd zrušen kvůli zrušenému letu. Stále nám nebyly vráceny peníze, protože nebyly vráceny peníze od letecké společnosti. Z koho já mám vlastně vymáhat své peníze. Objednavatel byla navíc moje babička. Pokud byl můj dotaz pochopen a bude mít někdo podlozenou radu, tak za ní budu ráda.

Dobrý den, také mi to zajímá, co udělat, abychom dostali peníze od smartwings zpět?

Záleží na tom, kdo skutečně let provozoval. Pokud let provozovaly ČSA, tak bohužel peníze již neuvidíte (10.5.2021 končila lhůta k přihlášení pohledávek do insolvence). Pokud let provozoval Smartwings, tak by neměl být problém dostat peníze zpět...

Dobrý den, měla bych také dotaz. V lednu jsem zakoupila u společnosti Ethiopian 4 letenky na z Frankfurtu na Zanzibar na únor. Díky nasim i německým opatřením jsme museli let přebookovat a jediny pro nas vhodny termin byl v cervenci. Kvuli opatrenim ze strany nemecka jsem letenky prebookovala na odlet z Vidne a kvuli navysene cene jsem to zmenila pouze na 2 letenky. Vše proběhlo, dostala jsem potvrzeni do emailu, novy itinerar a v aplikaci se mi zmena taky projevila. 13.3. jsem ovšem dostala email o změně letu, kde uz jsem byla uvedena pouze ja. Kontaktovala jsem tedy společnost, aby vše dali dopořadku. Po dvou dnech dohadovani se a odesilani potvrzeni o zaplaceni jsem se domohla tedy toho, ze memu priteli vystavili novou rezervaci. Bohuzel mi email o zmene letu prisel vcera znovu a znovu se opakuje i historie se zrusenim rezervace meho pritele. Dnes jsem je opet kontaktovala a bylo mi napsano, ze rezervace neni uhrazena a proto byla zrusena. Už nevim, jak to s nima mam resit. Kontaktovala jsem i svou banku, kde mi bylo receno, ze muzou zkusit pozadat banku o vraceni penez, ale ze se na to nemam moc spolehat a ze to musim zkouset resit s nimi. Mate pro me prosim nejakou radu, jak toto vyresit? Diky

Avatar uživatele floodland
floodland

Kupováno přímo u Etiopian? Jinak jestli v bance poradili chargeback, tak bych asi přemýšlel na změnou banky.

Ahoj. V marci 2020 nám bol zrušený aprílový let do Paríža kúpený od Pelikánu, ale prostredníctvom Ryanairu kvôli Covidu a tomu, že letiská boli uzavreté. Až dnes (po 10 mesiacoch) sme obdržali od Ryanairu šek za letenky vystavený v Citibank Europe plc. Na šeku nie je uvedená platnosť. Má niekto skúsenosti v ktorej banke na Slovensku a za akých podmienok (poplatky) sa dá šek vymeniť za hotovosť?

Zdravím, přes My Trip jsme měli na březen 2020,koupeny letenky CSA. Praha -Nice a zpět. Let byl zrušen z důvodu Covidu. Společnost My Trip nenabidla voucher ani peníze,i přes několik urgencí. Je nějaká šance aspoň na částečnou kompenzaci??

Avatar uživatele Mauny
Mauny

Chargeback, já měl takto CSA od tripair, možná bude problém, že to řešíš až teď - 10 měsíců od odletu, ale za zkoušku nic nedáš...

Načíst všechny komentáře

Eurowings
Eurowings od zimy nabídne 4 nové destinace z Prahy
David Eiselt 2022-06-14T11:15:52+02:00 4 komentáře

Po velké expanzi v letní sezóně přicházejí aerolinie Eurowings s dalšími novými destinacemi během zimního letového plánu 2022/2023. Nově se začne létat minimálně na 4 linkách, a to do Norska,…

LOT
Praha získá přímé lety do thajského Krabi a na Madagaskar
David Eiselt 2022-04-12T15:30:43+02:00 9 komentářů

Cestovní kancelář Čedok dnes oznámila zimní novinky v rámci exotiky. Obnovuje plány s přímými lety z Prahy na Madagaskar a zcela nově zařadí do nabídky i přímé lety do Thajska, konkrétně do oblíbené…

Čaj na Hedvábné stezce
Ničí superlevné letenky smysl cestování?
David Eiselt 2022-04-08T08:31:41+02:00 53 komentářů

Na začátku dubna nám přišlo do sídla firmy pravidelné nevyžádané čtivo v podobě cestovatelského čtvrtletníků TravelLife. Vždy si jej alespoň prolistuji a prohlédnu fotky, než skončí ve sběru.…

Ukrajinská vlajka ve tmě
Rezervujte si Airbnb na Ukrajině a cestu neplánujte
David Eiselt 2022-03-06T11:03:43+01:00 3 komentáře

Dnes ráno jsem četl článek na CNN o tom, jak lidé po celém světě rezervují soukromé ubytování na Ukrajině i přesto, že cestu do země z logických důvodů neplánují a plánovat ani nemohou. Jedná se o…