Zrušili vám let? Radíme, co dělat a jak získat kompenzace za zrušený let

Napsal
  • ...
  • Blog
  • Ostatní
  • Zrušili vám let? Radíme, co dělat a jak získat kompenzace za zrušený let

I přesto, že ke zrušení letu příliš často v letecké dopravě nedochází, můžete vyhrát v loterii a na odletové tabuli u vašeho letu vidět stav „cancelled“. Jak se v takovém případě zachovat a co dělat když vám zruší let?  Víte, že můžete mít také nárok na finanční odškodnění ve výši až 600 €? Vše si postupně rozebereme.

Co dělat, když mi zruší let?

V první řadě je důležité zůstat v klidu. Neděje se nic hrozného ani neřešitelného a celá situace se může obrátit ku vašemu prospěchu.

Obecně platí, že vám letecká společnost nabídne alternativní řešení v podobě jiného letu s touže aerolinkou do stejné cílové destinace, případně jiné po domluvě s vámi. Jako poslední možnost je vždy nabídnutí vrácení celé částky za letenku.

Jakmile učiníte výběr (necháte si vrátit peníze nebo vyberete jiný let) můžete řešit, zda vám vznikl nárok na kompenzace plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004, kterým se stanovují společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů. Dokument si můžete přečíst zde eur-lex.europa.eu.

Kdy mi vzniká nárok na kompenzace?

Proto, abyste mohli čerpat následující kompenzace je nutné, aby váš let splňoval podmínky určené nařízením ES. Váš let musí:

• začínat na letišti na území členského státu, nebo
  • končit na letišti na území členského státu a zároveň být operován evropskou aerolinkou

Členským státem se rozumí země Evropské Unie a Norsko, Švýcarsko a Island. Pokud toto splňujete, máte nárok na občerstvení, ubytování i finanční kompenzace za podmínek určených níže.

Nárok na občerstvení, ubytování a náhradní let

Dojde–li ke zrušení vašeho letu, máte bez ohledu na to, kdy vás dopravce o zrušení informoval, nárok na občerstvení úměrné délce čekání na nový let, ubytování za podmínky odletu alespoň o jednu noc déle než byl původní let a taktéž vám dopravce musí nabídnout alternativní dopravu.

Poukaz na občerstvení zpravidla obdržíte na letišti, pokud je váš alternativní let posunut o 2 a více hodin. Konkrétně se k této problematice rozepisuji v článku o kompenzacích při zpožděném letu.

Ubytování, plnou stravu a dopravu na letiště vám dopravce poskytne v případě, kdy je náhradní let plánován o jednu či více nocí později. Pokud vám toto dopravce sám nenabídne, můžete si vše zařídit sami a pak na základě dokladů a účtenek požadovat po dopravci proplacení.

Náhradní let s jinou leteckou společností můžete taktéž požadovat. Většinou je to o dohodě s aerolinií, ale zpravidla tak požadujte v okamžik, kdy vám je nabídnut náhradní let o 2 a více dní později.

Dochází–li tedy k hromadnému rušení letů během sněhových kalamit či stávek, letecká společnost se o vás musí postarat.

Nárok na finanční odškodnění

Při zrušeném letu můžete také čerpat finanční odškodnění. Nutnou podmínkou pro poskytnutí finančních náhrad je čas, kdy vás dopravce o zrušeném letu informoval. Nárok zaniká tehdy, kdy vás dopravce o zrušení letu informuje:

• více jak 14 dní před plánovaným letem, nebo
  • mezi 14 a 7 dny před plánovaným letem a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 2 hodiny dříve a příletem nejpozději o 4 hodiny později, nebo
  • méně jak 7 dní před plánovaným letem a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 1 hodinu dříve a příletem nejpozději o 2 hodiny později

Pokud splňujete tuto podmínku, pak máte nárok na finanční odškodnění až do výše 600 € za osobu. Konkretní suma je rozdělena do tří kategorií dle vzdálenosti vypočtené ortodromou mezi počátečním a koncovým letištěm vaší cesty bez ohledu na to, zda a kde během cesty přestupujete.

Výše kompenzace je následující:

• 250 € při vzdálenosti do 1.500 km
  • 400 € při vzdálenosti od 1.500 km do 3.500 km
  • 600 € při vzdálenosti nad 3.500 km

Letecká společnost nemusí hradit finanční kompenzaci v případě, kdy byl let opožděn z důvodu nepředvídatelných okolností jako jsou diplomatické nepokoje, nepřízeň počasí nebo stávka personálu letiště či řídících letového provozu.

Stávka zaměstnanců letecké společnosti není nepředvídatelná okolnost!

Finanční odškodnění u zrušených letů bývá naštěstí snadněji dosažitelnější, než je tomu u zpožděných letů. Jednoduše kontaktujte leteckou společnost s tím, že váš let byl zrušen a dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 požadujete úhradu odškodnění v částce odpovídající dle vzdáleností výše. Zároveň rovnou uveďte číslo účtu včetně mezinárodního formátu IBAN a mělo by být hotovo.

Bohužel ne vždy se letecké společnosti chovají čestně a snaží se ze situace vykroutit různými lži, případně vůbec nekomunikují. Ze zkušenosti víme, že k placení je donutí pouze soud. V takovém případě vše přenechte agenturám se zaměřením na odškodnění a vyčkejte, než za vás vše vyřeší. Osobně využívám agentury Vaše Nároky, kdy za provizi 25 % z vymožené částky získám bez rizik a mého času náležící odškodnění. Zadat případ zdarma můžete zde.

Závěr

Zrušené lety bývají výsadou větších událostí jako jsou stávky zaměstnanců v letecké dopravě, nepřízeň počasí a kalamity nebo technických závad na letadle. Ačkoliv vás dopravci musí informovat o vašich právech, nebývá tomu tak a nenabídnou nic z výše uvedeného. Vy dnes víte, že můžete získat nejen peníze za zrušený let, ale také občerstvení a ubytování při čekání na náhradní let. Mějte to při svých cestách na paměti.

Pokud máte dotazy či doplňující informace k tomuto článku, napište nám do komentářů níže.

Ahoj,

dnes nám byl bohužel zrušen let do Benátek s EasyJetem. O zrušení jsme se dozvěděli až na letišti z odletové tabule, žádný mail nebo nic podobného nám nepřišlo. Slečny na přepážce také nic nevěděli, jen náms odkázali na MenziesAviation, kde nám jiná slečna předala papír s pokyny, jak postupovat. Vzhledem k tomu, že nebylo možné využít jiný let ve stejný den, rozhodli jsme se zažádat o vrácení peněz - aktuálně zpracovávají. Zajímá mě ale, jestli máme nějaký nárok na kompenzaci za objednané ubytko (které nejde zrušit) a návazné jízdenky v cílové destinaci, které byly zakoupeny již několik dní před odletem?

Rezervace letenek proběhla přímo u EasyJet.

Moc děkuji za odpověď!

Pavlína

• (upraveno 2019-01-11T17:49:15+01:00)

Ubytko určitě ne, ale kompenzace možná ano. Pokud to tedy nebylo počasím, ale další odlety byly, tak rozhodně zkusit.

edit: tak asi smůla, stávka https://www.easyjet.com/en/help :-(

Ahoj,

mam letet z Vidne do San Francisca s KLM s prestupem v Amsterdamu a Detroitu a pokud dojde ke zruseni prvniho letu z duvodu spatnych povetrnostnich podminek na letisti v Amsterdamu, na jakou kompenzaci mam narok? Jde o to, ze mam asi 24 hodin po priletu do SF koupenou dalsi letenku (ne s KLM), ale s Hawaiian Airlines a taky mam zaplacene ubytovani bez moznosti zruseni a vraceni. A tento let bohuzel nestihnu.

Predem moc dekuji

Bara

Na žádnou... Prostě smůla.

Zkus se domluvit s ubytováním, jestli by neposunuli termín na jindy, kdy by se ti to hodilo (pokud nemáš na celou dobu jen ubytování bez možnosti zrušení). Mně to takto na Waikiki v hostelu prošlo, že se prý jim to stává častěji. Pokud jsou ale kapacity toho hotelu vytížené, asi neuspějete.

Dobrý den, byl mi zrušen zpáteční let z Bangkoku do Prahy 14.6.2019. Let je u společnosti Ukraine International Airlines. Na co mám v tomto případě nárok a jak to nejlépe řešit? Děkuji za odpověď.

• Přidal se před 5 měs

Dobry den, predpokladam, ze Vam sami nabidli let v jiny den, ci muzete pozadat o rerouting v samy den.

We are sorry to inform you that flight PS272 14.06.19 is cancelled. We apologize for any inconvenience and hope for your understanding.

We are able to offer you next options:

-rebooking to the nearest possible flight

-ticket refund (unused part).

Kindly asking you to contact your issuing office to rebook or refund your ticket.

Petr76

Pokud změnu provedl dopravce PŮL ROKU dopředu a navíc jde o let mimo EU, non-EU aerolinkou tak nárok na odškodnění nemáte.

Další postup záleží na tom, jestli celý itinerář máte na jedné rezervaci, nebo vícero.

Jedná se o zrušený zpáteční let a vše je na jedné rezervaci. Mám tedy nárok si vybrat jiný zpáteční let v kterýkoliv jiný den (s adekvátních přestupem) nebo mohu požadovat vracení peněz v plné výši i za let tam, který zrušen nebyl? Děkuji

• Přidal se před 5 měs

Na vraceni penez nemate, pokud jste nekupoval v nejakem vyssim tarifu. Vyberte si zpatecni let v jiny den ci jiny routing.

Kryštof Hájek

Na vrácení peněz samozřejmě nárok je, pokud aerolinka posouvá let z vlastní vůle. Však to je v tom mailu napsané "ticket refund (unused part)". Unused part je v tomto případě celá letenka, tedy včetně letu tam. Je to zkrátka přesně tak, jak Lukáš pochopil :) Buď se necháte přehodit na jiný den, anebo požádáte o zrušení celé letenky a vrácení peněz.

• (upraveno 2018-12-23T16:15:07+01:00)

Nebo je na FB chatu ukecáte na přílet na jiné letiště ve stejný den, pokud jde o let z Kyjeva, třeba do Vídně. Jestli vám zrušili let z Bangkoku, zkuste to přehodit o den dřív, jestli letí, a udělejte si výlet po Kyjevě, nebudete litovat.

Dobrý den, může mi někdo poradit, jestli mám nárok na nějakou kompenzaci, když mi letecká společnost nedá vědět, že změnila čas odletu letadla na které jsem měl přestoupit o více než 3,5 hodiny, a tím mi toto letadlo uletí. Děkuji za brzkou odpověď.

• Přidal se před 5 měs

Mate vse na jedne letence, ci nemate?

Kryštof Hájek

Dobrý den, pokud máte oba lety na jedné letence (kupoval jste naráz), pak záleží na zpoždění v cílové destinaci. Je možné, že při dlouhém zpoždění prvního letu vás aerolinka přehodí na jiný, který destinace dosáhne +- v daném čase. Pokud ne, samozřejmě nárok na kompenzaci je.

A pokud máte dvě oddělené letenky a první bude zpožděn nad tři hodiny, nárok na finanční kompenzaci máte pochopitelně taky. Už ale ne nárok na to, aby vám první letecká společnost zajistila dopravu do vašeho plánovaného cíle.

Ahojte, zítra jsem měl odlétát s KLM z Prahy do Amsterdam v 8:50 hod. Let mi dnes zrušili, že kvůli špatnému počasí. Když jsem se ale díval na yr.no tak zítra by tam zas tak hnusně být nemělo, hlavně nemožné. Nabídli mi let s odletem v 6:00 hod. s air France. Vím že kvůli počasí kompenzace zaniká, ale můžou zrušit let jen tak den předem kvůli počasí? Myslíte že mám nárok na kompenzaci?

Jan Čermák

"Vím že kvůli počasí kompenzace zaniká ... Myslíte že mám nárok na kompenzaci?" 🤔

Avatar uživatele David
David

Dobrý den,jsem na Bali a pozítří jsem měl letět zpět. Právě mi napsala letecká společnost Qatar airwais,že se let přesouvá místo 09:35 na 19:00. Mám nárok na nějaké finanční odškodnění? Popřípadě jak postupovat? Děkuji

• (upraveno 2018-12-03T13:45:50+01:00)

Nemáš, případně tedy si můžeš zkusit nastudovat indonéskou právní úpravu v této oblasti a možná něco takového mají upraveno, nicméně si moc neumím představit jak bys to vymáhal. Takže postupuj tak, že si užij ještě o půl dne déle na Bali, případně se zkus podívat po alternativním routingu a požádej Qatar o přebookování.

Dobrý den,

Cyprus Airways zřejmě zrušil let Larnaca-Praha 1.3.2019 , na který mám zaplacenou letenku.

Nejbližší maji až 4.3

Musím to akceptovat? Nebo mám nárok aby mě dopravili jinou společností?

V rámci zrušení letu více jak 14 dní předem bohužel můžete bezplatně změnit let s danou aerolinkou nebo si nechat vrátit peníze, ale na let s jinou společností nárok není.

Mohu si tedy nechat změnit letenku se stejnou společnosti ,

ale na let do jiného města ? Například let do Athen ,odkud bych letěl s jinou společnosti na vlastní naklády?

Je to na vůli aerolinky, ale nevidím důvod, proč by na to nemohli přistoupit.

Dobry den, nevite prosim zda li je narok na kompenzaci kdyz byl let presunut o 13h drive? Dekuji

Kryštof Hájek

Dobrý den, na dřívější posuny se kompenzace nevztahuje.

Naopak, vztahuje. Mohou vám posunout let maximálně o 2 hodiny dříve v mezí 14-7 dní, nebo o 1 hodinu dříve v čase pod 7 dní... Pokud je to ale více jak 14 dní před odletem, kompenzace odpadají.

Dobrý den,

Dá se někde zjistit, jaký byl důvod zrušeného letu 2 měsíce zpátky?

V emailu, ve kterém nám zrušení letu oznámili, žádný důvod uvedený nebyl..

Děkuji za odpověď

Kryštof Hájek

Sami to nikde online nezjistíte, pouze na přímý dotaz místně příslušného Úřadu pro civilní letectví (tedy toho státu, odkud jste měli letět).

Liborek
  • (upraveno 2018-10-19T15:25:39+02:00)

A tobě na přímý dotaz nějaký Úřad takto bez ničeho odpověděl?

Mě (český) Úřad napsal, že tu informaci nemají a mám podat oficiální stížnost (http://www.caa.cz/cestujici/zjis...useni-letu) na základě které iniciují šetření. Teprve pak informaci můžou vyžádat a poskytnout.

Kryštof Hájek

Mě právě zrovna české ÚCL před časem rovnou sdělilo důvod zpoždění Pegasusu z PRG o Istanbulu, když jsem si stěžoval, že nekomunikují. No ale ať tak či tak, informaci poskytnou, dřív nebo později.

Dobrý den,

směrnici jsem četla ale nejsem si jistá jednou skutečností. Dne 16. 10 mi bylo oznámeno, že u mého letu VIE- KRK , který se má uskutečnit 28.10 přesunuli čas odletu z 20.00 na odlet v 12.25 (to je let který mi byl nabídnut) . Splňuji tedy podmínku čl. 5 odst. 1 c.) ii.) a to tu část "[...]které by jim umožnilo odletět nejpozději dvě hodiny před plánovaným časem odletu" a zároveň fakt, že jsem se skutečností byla seznámena v intervalu mezi 14-7 dny před odletem. Co mi vrtá hlavou je fakt jestli musím pro aplikaci směrnice kumulativně splnit i pokračování ustanovení a to , "[...] a dosáhnout jejich cílového místa určení nejpozději čtyři hodiny po plánovaném čase příletu." Pro upřesnění dodávám, že letím s Laudamotion (Ryanairem). Pokud bych o kompenzaci žádala, i v tomto případě se využívá formuláře co má Ryanair? Děkuji za odpověď .

Dobrý den,

už víckrát se to řešilo a v případě přesunutí letu na dřívější termín nárok na kompenzaci nevzniká.

Avatar uživatele andreko
andreko

Ahoj. Nevidim tu pripad, kdy letecka spolecnost posunula let, ale dopredu. Vcera 17.10. nam poslal Vueling/Level novy cas odletu na 30.10. a posunul ho o 2.50h drive, nez byl puvodni odlet. (Jedna se o let VCE-VIE.) Jak je to v tomto pripade, plati stejna pravidla, jako pro zpozdeni? - je zde narok na kompenzaci?Dekuji za odpoved.

Kryštof Hájek

Ahoj, v těchto případech nárok na kompenzaci nevzniká, můžete maximálně odmítnout let a požadovat vrácení peněz za letenku.

Dobrý den,

nemáte někdo zkušenosti se zrušeným letem Eurowings (operovaný Sun Express Deutschland) ze Seattlu do Bonn-Cologne? Dnes nám přišel email, že let 22.10.je zrušený. Na webu to u mé rezervace není, v jiné dny byl let taky zrušený, na webu letiště vůbec není. V mailu byla poznámka, že nám proplatí letenku do Las Vegas, ale ne na kdy nebo jaký let... na infolince Eurowings mi zas řekli, že se máme domluvit na letišti. Trochu se bojím, že tam nebude ani jejich přepážka, když tam mají všechny lety zrušené. Máte zkušenosti, jak postupovat?

Díky Alena

• (upraveno 2018-10-18T08:16:16+02:00)

Ale tohle jsou přece všechno otázky, které jste se měla ptát toho operátora na infolince!?!? Jak tady může někdo vědět o vašem konkrétním případě víc než sama aerolinka?

Samozřejmě že musíte být v komunikaci s nimi asertivní a někdy i neústupná.... například: ne nebudu se s nikým handrkovat na letišti, chci jít na letiště už s platnou s letenku. Když chcete abych letěla z LAS, tak mi rovnou pošlete novou rezervaci. Stejně jako letenku do LAS, protože dopolední přímé lety SEA-LAS stojí kolem 250 USD na osobu a nechci vydávat 500 dolarů s rizikem že je nakonec neproplatí. Koneckonců jsou aerolinka, kapacity a možností mají na to dost.

Dobrý den,

děkuji za reakci, tohle samozřejmě vím, asertivní jsem byla. Jediná jejich reakce, že na Eurowings ani Luftansu mě přebookovat nemůžou, na jiné aerolinky jen na letišti. O Las Vegas vůbec nemluvili, to bylo jen v mailu, a tam jsem ani neměla v plánu se přesouvat, natož za své.

Dotaz tady jsem položila jen pro případ, že by měl někdo ze čtenářů zkušenost s Eurowings do/ze Seattlu.

Petr76

Přebookovat vás na jinou aerolinku samozřejmě mohou, to si jednoduše vymýšlí.

Avatar uživatele Pavel

Přeji hezké odpoledne,

nevíte, na jakém kontaktu bych mohl uplatnit kompenzaci za zrušený let u WizzAir? Nemohu najít žádný kontakt, kam bych mohl požadavek zaslat. Poučení o možnosti kompenzaci uplatnit na webu mají, ale kontakt, kam takový požadavek poslat už zveřejněn není.

Daniel Reichel

Já si zavolal den po zrušeném letu na jejich linku a tam mi nabídli buď navrácení peněz nebo vystavení elektronického voucheru na o něco vyšší částku, než činila cena letenky. Vybral jsem si první možnost a do pár dní byly peníze na účtu:)

Avatar uživatele Pavel
Pavel

A kompenzaci Vám nevyplatili? Jen vrátili peníze za letenku?

Daniel Reichel

Na kompenzaci jsem neměl nárok.

Dobrý den,

letecká společnost Primera air mi zrušila v červenci let z USA do ČR. O zrušeném letu jsem se dozvěděl až na letišti a byly mi nabídnuty tři možnosti řešení situace. Zvolil jsem koupení nové letenky na vlastní náklady s tím, že mi ji následně proplatí. Odeslal jsem jim tedy vše co ode mne bylo požadováno až mi v září odpověděli, že vše proplatí a peníze mi přijdou na účet do 4 týdnů. Nyní je to již pátý týden a peníze stále nikde... Dnes jsem na internetu a Facebooku Primera air nalezl, že je společnost od 1.10. v insolvenci. Je nějaká možnost dostat své peníze zpět, když společnost zbankrotovala? Jde o cca 25 000 Kč, tedy né zrovna málo peněz... Budu rád za každou odpověď či pomoc. Mockrát děkuji.

Josef Chudý

Petr76

Teoreticky si můžete přihlásit pohledávku, ale vzhledem k situaci se spíš připravte na to, že z nich nic nedostanete.

Na letišti v Palma de Mallorca jsme se dozvěděli 3 hodiny před odletem, že náš let do Berlína byl zrušen. Byl nám nabídnut brzký let do Mnichova se stejnou leteckou společností LaudaMotion. Z Berlína jsme měli zakoupenu jízdenku na autobus, kterou jsme nemohli stornovat. Z Mnichova jsme si sehnali dopravu večerním autobusem výrazně dražší než z Berlína. Máme nárok na nějakou kompenzaci?

Dobry den, na jare jsem si koupil u Pelikan letenky z Parize na Mirtinik odlet v listopadu od Iberia a prikoupil spoj z Vidne u transavia s casovou rezervou asi 5 hodin, ted nam lety posunuli jeden o den později a zpatecni o pet hodin později, takze tam bychom museli přenocovat v parizi a ten druhy nestihneme. Na Iberia mi rekli ze musim na Pelikan a ti mi tvrdi ze pokud budu souhlasit s lety nemam nárok na odskodneni a nebo mi vrati peníze pouze za jejich lety lety.

Dekuji za radu

Jan Čermák

Dobrý den,

s čím potřebujete poradit? Nevidím otázku. Jedná se o dvě nezávislé rezervace, o změně vám dali vědět víc jak 14 dnů před odletem. Můžete zkusit najít a navrhnout alternativní routing, jestli vám ho schválí. Pokud ale Pelikán trvá na svém, levnější bude změnit připoje do Paříže.

Dobrý den, prosím o radu. V listopadu letíme s kamarády do Bankoku se společností Emirates, včera nám přišel email že nám let Dubaj-Praha přesunuli o den později. Máme nárok na nějakou kompenzaci, nebo zajistí nám emirates aspoň hotel na noc ? děkuji za odpověď ...

Dobrý den Veroniko, nezajistí vám nic. Pokuste se o úpravu itineráře tak, abyste nemuseli být dlouho v Dubaji. Musíte komunikovat tam, kde jste letenky zakoupila – u aerolinky nebo agentury.

Dobrý den, 20.9.18 nám apsolečnost Air Baltic zrušila let na lince Praha - Riga. O zrušeném letu nás informovali až na letišti dvě hodiny před odletem. Do cílové destinace nám Air Baltic zařídil let s LOT přes Varšavu s celkovým zpožděním v cílové destinaci v délce téměř 6 hodin. O důvodu zrušení letu nás letecká společnost neinformovala. Na let jsme měli zaplacená konkrétní sedadla a příplatkový oběd. Rád bych se zeptal, jestli máme nárok na odškodé za zrušený let a zpožděný přílet do cílové destinace a jestli máme nárok i na refundaci příplatkových služeb na palubě. děkuji

Dobrý den, nárok na odškodnění máte ve výši 250 € za osobu. Ohledně nedodaných služeb, tak tam si nejsem úplně jist.

Dobrý den, děkuji za odpověď. Můžeme požadovat i cenu letenky do místa příletu? nebomáme nárok pouze na fixní část 250 euro? Ptám se proto, že může nastat případ, kdy cena letenky vysoce převyšuje refundaci za zrušený let.

děkuji

Kryštof Hájek

Cenu letenky můžete požadovat, pokud se let neuskuteční. Ve vašem případě se uskutečnil, jen v jiném trasování a se zpožděním, tedy máte nárok "pouze" na kompenzaci 250 €.

Děkuji. Stačí pro reklamaci zaslat na adresu aerolinek formulář stažení na Úřadu pro civilní letectví? V případě, že nám do 6 týdnů neodpoví je možné se obrátit přímo na Úřad pro civilní letectví? děkuji

Kryštof Hájek

Ano, to by bude stačit. V případě, že nebudou komunikovat, je možné se obrátit na ÚCL.

Zdravím,

chci se zeptat, na co mám nárok při zrušení letu. Letím za 4 dny do Nepálu a letenku mám koupenou přes společnost Emirates. Kupovali jsme si ji zvlášt s kámošema a vypadá, že let změnily jen mě. Mail mi přišel dnes ráno, že mi byl zpáteční let. což je za 18dní, s tím že s Kathmandu letím normálně , ale přestup v Dubaji mi prodloužili o den.

Je nějaká možnost jak to vykompenzovat nebo spíš hlavně jet tím letem co jsem měla? Pravděpodobně ho změnily jen mě a asi pár dalším. Díky za odpověď. Monika

Kryštof Hájek

Dobrý den, v tomhle případě asi můžete maximálně nesouhlasit a požadovat vrácení peněz za celou letenku, vzhledem k tomu, že je to 18 dní předem, na kompenzaci nárok nebude...

Na kompenzaci by nebyl nárok ani kdyby změna byla méně než 18 dní předem, protože se jedná o let do EU s aerolinkou ze země mimo EU.

Dobrý den, vzhledem k tomu, ze letiště kam se chystám, je po tajfunu stále zavřené řeším otázku jak se popřípadě bude řešit zrušeny let. Mám letet s Lufthansou, která mi zatím nedala vědět jak to vypadá.. chci se zeptat, když mě daji na úplně jiný termín letu mužů toto odmítnout a chtít vrátit peníze za letenku? Popřípadě kdybych odletěla, ale přistání bylo na jiném letišti, mám nárok na proplacení cesty kterou musím dokoupit abych se dostala do místa původně plánovaného? Moc děkuji

• (upraveno 2018-09-12T16:48:19+02:00)

Dobrý den, zrušit letenku a vrácení peněz požadovat můžete. Proplacení cesty z jiného letiště nejspíš ne, vzhledem k tomu, že se jedná o počasí a změně místa příletu byste byla dopředu informována.

Načíst všechny komentáře

Pour féliciter 2019 aneb Děkujeme vám za rok letošní a přejeme to nejlepší v příštím
David Eiselt 2018-12-31T11:14:00+01:00 15 komentářů

Znovu se nám rok s rokem schází a pro nás to znamená jediné, zrekapitulovat dosavadní vývoj cestovatelského portálu Cestujlevne.com. Ať už vás zajímají zákulisní fakta a věci, na kterých…

Tvořte čtivější cestopisy s těmito 14 praktickými tipy
David Eiselt 2018-09-26T22:43:00+02:00 7 komentářů

Cestujlevne.com už není jen o letenkách a průvodcích. Vždy bylo a je hlavně o vás a vašich příbězích z cest. A právě proto jsme spustili platformu pro sdílení vašich zážitků a příběhů. Mnozí z…

Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 46 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…