Zrušili vám let? Radíme, co dělat a jak získat kompenzace za zrušený let

Napsal
  • ...
  • Blog
  • Ostatní
  • Zrušili vám let? Radíme, co dělat a jak získat kompenzace za zrušený let

I přesto, že ke zrušení letu příliš často v letecké dopravě nedochází, můžete vyhrát v loterii a na odletové tabuli u vašeho letu vidět stav „cancelled“. Jak se v takovém případě zachovat a co dělat když vám zruší let? Víte, že můžete mít také nárok na finanční odškodnění ve výši až 600 €? Vše si postupně rozebereme.

Co dělat, když mi zruší let?

V první řadě je důležité zůstat v klidu. Neděje se nic hrozného ani neřešitelného a celá situace se může obrátit ku vašemu prospěchu.

Obecně platí, že vám letecká společnost nabídne alternativní řešení v podobě jiného letu s touže aerolinkou do stejné cílové destinace, případně jiné po domluvě s vámi. Jako poslední možnost je vždy nabídnutí vrácení celé částky za letenku.

Jakmile učiníte výběr (necháte si vrátit peníze nebo vyberete jiný let) můžete řešit, zda vám vznikl nárok na kompenzace plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004, kterým se stanovují společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů. Dokument si můžete přečíst zde eur-lex.europa.eu.

Kdy mi vzniká nárok na kompenzace?

Proto, abyste mohli čerpat následující kompenzace je nutné, aby váš let splňoval podmínky určené nařízením ES. Váš let musí:

• začínat na letišti na území členského státu, nebo
  • končit na letišti na území členského státu a zároveň být operován evropskou aerolinkou

Členským státem se rozumí země Evropské Unie a Norsko, Švýcarsko a Island. Pokud toto splňujete, máte nárok na občerstvení, ubytování i finanční kompenzace za podmínek určených níže.

Nárok na občerstvení, ubytování a náhradní let

Dojde–li ke zrušení vašeho letu, máte bez ohledu na to, kdy vás dopravce o zrušení informoval, nárok na občerstvení úměrné délce čekání na nový let, ubytování za podmínky odletu alespoň o jednu noc déle než byl původní let a taktéž vám dopravce musí nabídnout alternativní dopravu.

Poukaz na občerstvení zpravidla obdržíte na letišti, pokud je váš alternativní let posunut o 2 a více hodin. Konkrétně se k této problematice rozepisuji v článku o kompenzacích při zpožděném letu.

Ubytování, plnou stravu a dopravu na letiště vám dopravce poskytne v případě, kdy je náhradní let plánován o jednu či více nocí později. Pokud vám toto dopravce sám nenabídne, můžete si vše zařídit sami a pak na základě dokladů a účtenek požadovat po dopravci proplacení.

Náhradní let s jinou leteckou společností můžete taktéž požadovat. Většinou je to o dohodě s aerolinií, ale zpravidla tak požadujte v okamžik, kdy vám je nabídnut náhradní let o 2 a více dní později.

Dochází–li tedy k hromadnému rušení letů během sněhových kalamit či stávek, letecká společnost se o vás musí postarat.

Nárok na finanční odškodnění

Při zrušeném letu můžete také čerpat finanční odškodnění. Nutnou podmínkou pro poskytnutí finančních náhrad je čas, kdy vás dopravce o zrušeném letu informoval. Nárok zaniká tehdy, kdy vás dopravce o zrušení letu informuje:

• více jak 14 dní před plánovaným letem, nebo
  • mezi 14 a 7 dny před plánovaným letem a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 2 hodiny dříve a příletem nejpozději o 4 hodiny později, nebo
  • méně jak 7 dní před plánovaným letem a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 1 hodinu dříve a příletem nejpozději o 2 hodiny později

Pokud splňujete tuto podmínku, pak máte nárok na finanční odškodnění až do výše 600 € za osobu. Konkretní suma je rozdělena do tří kategorií dle vzdálenosti vypočtené ortodromou mezi počátečním a koncovým letištěm vaší cesty bez ohledu na to, zda a kde během cesty přestupujete.

Výše kompenzace je následující:

• 250 € při vzdálenosti do 1.500 km
  • 400 € při vzdálenosti od 1.500 km do 3.500 km
  • 600 € při vzdálenosti nad 3.500 km

Letecká společnost nemusí hradit finanční kompenzaci v případě, kdy byl let opožděn z důvodu nepředvídatelných okolností jako jsou diplomatické nepokoje, nepřízeň počasí nebo stávka personálu letiště či řídících letového provozu.

Stávka zaměstnanců letecké společnosti není nepředvídatelná okolnost!

Finanční odškodnění u zrušených letů bývá naštěstí snadněji dosažitelnější, než je tomu u zpožděných letů. Jednoduše kontaktujte leteckou společnost s tím, že váš let byl zrušen a dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 požadujete úhradu odškodnění v částce odpovídající dle vzdáleností výše. Zároveň rovnou uveďte číslo účtu včetně mezinárodního formátu IBAN a mělo by být hotovo.

Bohužel ne vždy se letecké společnosti chovají čestně a snaží se ze situace vykroutit různými lži, případně vůbec nekomunikují. Ze zkušenosti víme, že k placení je donutí pouze soud. V takovém případě vše přenechte agenturám se zaměřením na odškodnění a vyčkejte, než za vás vše vyřeší. Osobně využívám agentury Vaše Nároky, kdy za provizi 25 % z vymožené částky získám bez rizik a mého času náležící odškodnění. Zadat případ zdarma můžete zde.

Závěr

Zrušené lety bývají výsadou větších událostí jako jsou stávky zaměstnanců v letecké dopravě, nepřízeň počasí a kalamity nebo technických závad na letadle. Ačkoliv vás dopravci musí informovat o vašich právech, nebývá tomu tak a nenabídnou nic z výše uvedeného. Vy dnes víte, že můžete získat nejen peníze za zrušený let, ale také občerstvení a ubytování při čekání na náhradní let. Mějte to při svých cestách na paměti.

Pokud máte dotazy či doplňující informace k tomuto článku, napište nám do komentářů níže.

Dobry den, pokud mi aerolinka zrusi let, mohu striktne vyzadovat jen jiny let a ne vraceni penez? Jde mi o to, ze kdyz sezenete mega levnou letenku za par Kc, tak kdyz mi vrati penize za letenku, asi si tezko za tuto cenu koupim na miste letenku novou. Dekuji.

včera v 12:06

Mně už se 2x za poslední rok stalo, že mi Lufthansa zrušila let kvůli údajné nepřízni počasí. Byl to ale nesmysl, protože místo toho, abych byl v Mnichově z Prahy řekněme v 10, letěl jsem později a byl tam cca v 11:30, takže o hodinu a půl později. Po celý let bylo jasno, bezvětří. O tom, že ruší let kvůli nepřízni počasí mě ale informovali ve stejný den v noci (asi 7h před odletem), než jsem jel na letiště. Další let mi zrušili do Mnichova kvůli nepřízni počasí, přičemž jsem místo toho letěl o 50 min. později do Frankfurtu, ze kterého mi zařídili navazující let do Curychu. Opět nad celým Německem žádný problém. Podle mě letecké společnosti ruší lety kvůli nepřízni počasí záměrně, aby cestujícím nevznikal nárok na odškodnění.

ado

Odporúčam v druhom kole ECC - posunúť to všetko na Európske zákaznícke centrum. BEZPLATNE.

Viac tu - http://marushka.sk/zruseny-let-a...ostupovat/

Dobrý den,

zrušili nám let 8.6.2018 z Říma do Bratislavy (Rayner). Ve stresu a docela i nouzi jsem zarezervovali náhradní nabízené lety 11.6.2018. Poté jsme zjistili, že ještě 8.6.2018 jsou volné letenky z Říma do Prahy s Českými areolinkami. Pár hodin před plánovaným odletem jsme zjistili, že i tento let byl zrušen. Zrušili nám tedy dva lety. Nakonec jsme úspěšně odletěli 11.6.2018 Raynerem do Bratislavy (to byl náhradní let nabízený Raynerem). Důvod zrušení letu nevíme ale dne 8.6.2018 byla v Itálií stávka hromadné dopravy. Nikdo nám nepotvrdil, že toto byl důvod zrušení obou letů.

Náklady které nám vznikly byly okolo 250 Eur na jednu osobu. Máme nárok na nějaké odškodnění, i když by se jednalo o stávku.

Děkuji

Jana Tkáčová

Ne.

Avatar uživatele mk
mk

Ahoj,

chtěl bych se zeptat, jak postupovat v případě zrušeného letu u Brussels Airlines.

Letěli jsme Heraklion ~18:00 - Brusel ~21:00 - Praha ~22:30. Pár hodin před odletem přišla zpráva, že let z Bruselu do Prahy byl změněn na další den ráno.

Volal jsem jim a nabídli mi přeřazení na přímej let týž večer do Prahy z Řecka s ČSA/Smartwings, jen se prý musíme na místě unchecknout z původního letu, protože to oni neumí, a pak zavolat zpátky. Třikrát jsem se ujišťoval, zda to takhle opravdu půjde. Provedli jsme check-out a (opět po půl hodině) se dovolali zpátky.

Další člověk mi řekl, že nás na ten let bohužel přeřadit nemůže, protože je sice veden i u ČSA, ale operován Smartwings, a že se moc omlouvají, ale že mi to předtím řekli špatně. Nabízel jako náhradu lety až další den se dvěma přestupy. Ten původní do Bruselu mezitím odletěl.

Potřebovali jsme už týž večer být doma a ten téměř noční let Smartwings byl poloprázdnej, takže jsme si prostě koupili letenky na něj.

Vím, že mi Brussels musí vrátit peníze za původní letenku, dokonce mi to nabízeli a na webu na to mají formulář. Otázka je, zda se na tento případ vztahuje i kompenzace 250€. Podle toho, co se píše v článku, se mi zdá, že ano - let byl zrušen a nebyl nabídnut žádný jiný let s menším než dvouhodinovým zpožděním. Je to tak? Všechny hovory máme naštěstí nahrané.

Třešničkou na dortu je fakt, že ten let, o kterém v telefonu tvrdili, že je zrušený (SN 2815), zrušený nebyl -- letadlo normálně a dokonce včas letělo, takže to vypadá na overbooking. Navíc mi jedna z operátorek tvrdila, že let se Smartwings je plný (i když byl téměř prázdný), proto tam nás prý nemůže přiřadit (druhý operátor alespoň přiznal, že s nima prostě nemají dohodu).

Ahoj,

Zrušili mi dnes let z TXL na Fuerteventuru, nabídli mi buď let v sobotu nebo letet dnes na Lanzarote. Vzal jsem Lanzarote.

Z Lanzarote se budu muset dostat na Fuerteventuru - doprava, trajekt.

Související náklady mi proplati? Kompenzaci 400 euro také, když jsem přijal ten alternativní rerouting, který přiletí včas?

Na letišti samozřejmě nic nevědí, live chat Ryanairu je nedostupný. Diky

Ahoj,

Jsme na tom stejně, taky jsme vzali Lanzarote.

Letiště-trajekt asi taxikem?

Kolik Vás je? Teoreticky můžeme jedním taxikem...

Jsme 2, našel jsem, že poslední trajekt jede v 7, tak to asi nestíháme. Napiš na 777678830 nebo se přijď domluvit na 24 D,E :)

Dobry den,

Koupila jsem na zari letenku z Ibizi do Vidne pro 2 dospele a 2 deti s casem odletu z Ibizi ve 22:30. Ted v cervnu mi prisel email, ze let byl zmenen a letime ve 23:15 z Ibizi do Bonnu a z Bonnu v 7:00 do Vidne, prilet 8:25am. S detmi 2 a 4 roky takovy nocni let nemuzeme absolvovat, to snad usoudi kazdy rozumny clovek. Dalsi primy let je v 8:00 rano dalsi den. Mohu vyzadovat zmenu letenky na toto prime spojeni a mame narok na proplaceni ubytovani za extra noc v hotelu, kdyz nam byla zmena letu oznamena 3 mesice predem? Predem dekuji za odpoved

• (upraveno 2018-06-05T01:44:23+02:00)

Požadovat změnu můžete, nárok na hotel ale nemáte.

Jinak je ta Ibiza, bez Ibizy.

Mailand

Předpokládám, že máte nakoupeno u Eurowings. Ještě je teda možnost si nechat vrátit peníze a koupit let u Ryanair/Laudamotion, kteří lítají čtvtky/neděle. Ale i tady se možná bude ještě s časy hýbat.

Dekuji za odpovedi a rady (i ty gramaticke;-) ano, je to s Eurowings. Na lety Ryanair se urcite podivam, nemela jsem tuseni, ze je tu takova moznost.

Dobry den,

Prosim o radu. Turkish Airlines ma v relativne dostatocnom predstihu (storno poistenie, nie nevyznamne, som uz vsak mal zaplatene) informovali o zmene odletu (zmena letoveho poriadku) zo SEZ (via IST) do PRG. Letenku som mal povodne zabookovanu na 20. jula a bola mi posunuta o jeden den na 21. jula. Mam v tomto pripade pravo ziadat kompenzaciu za ubytovanie (pripadne stravu)? Dakujem za radu.

Tom

Avatar uživatele Honzaslavik
Honzaslavik

Ahoj všem. Ještě se mi to nestalo, ale mám na vás dotaz. Mám letenky do Sydney z Paříže na jedné letence a letenku z Prahy do Paříže na druhé letence. Pokud bude zpožděn, nebo zrušen let z Prahy a já tedy nestihnu nastoupit na let do Sydney, mám nárok na kompenzaci za propadnutí letu do Sydney? Nebo mi má společnost operující let z Prahy do Paříže poskytnout náhradu do Sydney? Nebo prostě bez náhrady a dostaň se do Paříže, jak můžeš? Díky

• (upraveno 2018-05-18T23:30:22+02:00)

Aerolinka odpovídá za to, že tě přepraví z A do B, tj. ve tvém případě z Prahy do Paříže. Za jakékoli další lety odpovědnost nenese.

Dvě separátní letenky = tvoje

volba = tvoje riziko.

Riziko, které se dá redukovat například tím, že do Paříže poletíš o den dříve.

Zdravim... mam dotaz... kolik casu maji aerolinky na to, aby reagovali na muj pozadavek na kompenzaci za zpozdeny let? Je to nejak dane? Uz je to 14 dni a zatim prisel jen automaticky vygenerovany email, ze prijali muj podnet a od te doby nic. Dekuju za odpoved.

Není, budou vás jednoduše ignorovat :)

Dobrý den,

tak jsem svůj případ, kdy nám Ryanair zrušil let ani ne 48h před odletem zadala k posouzení na Vasenaroky.cz a paní mi odepsala:

Dovolujeme si Vám touto cestou oznámit, že Váš případ 2018003888 byl pečlivě posouzen spolupracujícími právníky. Vzhledem k tomu, že jsme dodatečně zjistili, že důvodem zrušení letu byly mimořádné okolnosti (stávka ve Francii), nevzniká v tomto případě nárok na finanční odškodnění. Bohužel Váš případ nepřevezmeme k řešení...

Takže neuvádíte nás v omyl, když viz. výše píšete, že Stávka zaměstnanců letecké společnosti není nepředvídatelná okolnost?

Letenky navíc nás stály dost peněz a nervů, takže bychom chtěli dostat aspoň nějakou kompenzaci.

Avatar uživatele padrino11

Je rozdíl stávka zaměstnanců letiště a zaměstnanců letecké společnosti.

To první nemohou aerolinky ovlivnit, to druhé ano.

evinkamalinka

Hm takže myslíte, že mám smůlu a nemá to cenu řešit dál?

• (upraveno 2018-03-28T14:14:33+02:00)

Ano. Tedy také záleží na tom, proč bylo nutné koupit nové letenky. Na jejich proplacení by možná nárok byl, ale za podmínek toho, že vám Ryan jiný vhodný let nenabídl.

evinkamalinka

Byla tam možnost buď vyměnit let nebo vrátit peníze za letenky. Když jsem dala vyměnit let, tak další byl až za 2 dny a na chatu s nama nikdo nekomunikoval. Tak jsme si nechali vratit peníze za letenky a koupili jiný let, protože jsme na to spěchali.

Pak už asi nebude možné nic dělat, pokud vám vrátili peníze.

evinkamalinka

Ok každopádně díky za reakci!

Ale přijde mi fakt zvláštní, že Ryanair ten den jedinej zrušil lety kvůli ,,stávce ve Francii". Letěli jsme nakonec o 20min později s Vuelingem stejnou trasu do Barcelony a ten nic rušit nemusel. Beztak to je tím, že zase měli málo pilotů, tak to zrušili a vymlouvají se na stávku. Ale s tím už asi nic nenadělám, když mi ani Vašenaroky.cz nepomůžou..

Tohle je běžná praxe. Jakmile je příležitost a finančně let nevychází, zruší se.

evinkamalinka

Ach jo, to je fakt neskutečný

Dobrý den, ráda bych se podělila o zkušenosti se zrušením letu easyJet. 9.3. nám byl zpožděn a posléze zrušen ranní let z Lisabonu na Madeiru z důvodu nepřízně počasí. Došla jsem si na přepážku, kde jsme dostali karty na občerstvení, nabité na 2x 30 EUR. Dali nám voucher do 4* hotelu, kde jsme dostali zdarma oběd, večeři, další den snídani. Druhý den nám paní na přepážce nabídla zdarma přebookování zpátečního letu na pozdějsí dny, abychom si kompenzovali 2 dny dovolené, o které jsme zrušením letu přišli. Zaplatili jsme si pouze taxíky na / z letiště, které po příletu nárokujeme přes formulář na stránkách easyJet. Přesto, že nemáme nárok na kompenzaci kvůli počasí, jsem mile překvapena vstřícným přístupem. V Lisabonu se o nás skvěle postarali.

Dobrý den, chtela bych se zeptat, jestli jak mám postupovat v situaci, kdy jsem si u travel service zakoupila zpáteční letenky na Tenerife na termin 23.-30.3. Zpáteční odlet v 17:00h. Dnes mi přišlo odbavení a odlet mi změnili uz na 10h dopoledne. Na 30.3. Mam jiz zamluveny a zaplaceny program, auto... takze ranni odlet mi nevyhovuje. V ck mi rekli, ze duvodem je změna rotace letadla. Mam narok na nejake ,, odškodnění "??Dekuji za odpověď

ado

Ahojte. Máte niekto skúsenosti s KLM Royal Dutch? Som v Mumbai, mal som letiet 19-skoro ráno cez Amsterdam do Viedne a práve mi prišlo, že bol let z technických príčin zrušený. Po 3 hodinách som sa dovolal na hotline, ponúkli mi let o deň skôr v rovnakej triede s Jet Airways, čo podľa mňa nie je ekvivalentné - už som s obomi letel, viem porovnať a preto som si teraz priplatil za KLM. Naviac mám booknutú následne cestu z Viedne domov čo pravdepodobne nebudem môcť využiť, končia mi tu víza a zamestnávateľ sa bude po mne tiež asi zháňať.

Aké mám v danej situácií práva a možnosti? Riešil niekto? Vďaka za nasmerovanie.

• (upraveno 2018-03-16T18:05:17+01:00)

Povinnost nabídnout náhradní let splnili, ještě bych se zkusil podívat, jestli náhodou neletí nějakej jinej let aerolinky ze Skyteam v době, kdy potřebuješ a požádal o přebookovaní na ten, pokud ne, tak ber nabízený let nebo jiný let, který Ti nabídnou pokud řekneš, že Ti nevyhovuje odlet o den dříve. Pokud jde o technické problémy máš také nárok na kompenzaci 600 euro nemáš pokud Ti nabídnou let, kterým se dostaneš do cílové destinace do doby příletu původního letu, respktive nejvíce o 2 hodiny později - což Ti nabídli a samozřejmě, pokud poletíš později tak na hotel a stravu.

Studovat si můžeš tady:

ado

Čauec eremi. Vďaka za link na napínavé čítanie. Skukól som.

Nakoniec som letel so SWISS neplánovane o 27 hodín skôr. Pol dňa som neúspešne hľadal v Bombai office KLM, potom som sa 2 hodiny snažil dovolať na helpdesk, .... už som mal nakúpené lístky so Schwechatu na cestu naspäť, čo sa (snáď) úspešne podarilo na diaľku zrušiť. Zadal som to na KLM ako reklamáciu so žiadosťou o kompenzáciu a čakám ako sa k tomu postavia.

ado

Ahojte. Tak - nakoniec sme všetci dostali plnú kompenzáciu 600€.

Nikto tu nespomína úplne legálnu a BEZPLATNÚ možnosť posunúť to všetko na ECC - European Customer Care.

Ako sme dosiahli plnú kompenzáciu som opísal tu - http://marushka.sk/zruseny-let-a...ostupovat/

Dobrý den, vcera mi byl zrušen dnešní let z Vídně do Prahy, což byl navazující na let Bukurešť Vídeň. Nemel jsem se tedy z Vídně jak dostat domu. Byla mi nabídnuta alternativa letět z Bukurešti pres Brusel jinou společnosti, přičemž odlet z Bukurešti byl asi o 1:20h drive a přílet do Prahy o hodinu pozdeji. Podle pravidel předpokládám, ze nárok na náhradu je dan a počítá se vzdálenost z Bukurešti do Prahy. Je tomu tak?

Ahoj, můžete poradit, co dělat, když mi Ryanair zamítl proplatit náhradní dopravu (vlakem) zpět do ČR po tom, co mi nabídli náhradní let až za 3 dny? V zamítnutí refundace mi napsali, že nic neproplatí, protože jsem nepřijala jejich let. Přitom v podmínkách mají, že pokud nezaručí let do dvou dní, zajistí let s jinou společností nebo jiný způsob přepravy. Díky.

Ohradit se nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 a pohrozit leteckým úřadem.

Jdu hrozit, díky!

Ahojky :),

tak jsme se dnes vydali s celou rodinou na letiště, odkud jsme měli letět do Amsterdamu. Já tam sama letěla už 2x, dnes jsem sebou vzala i svou milovanou rodinu, aby tohle nádherné město také navštivili. Po příjezdu na letiště na nás ovšem naskočil nápis o zrušení letu. V těchto ohledem bohužel nemám žádnou zkušenost a docela ráda bych našim nabídla co nejdříve nějaké řešení. Zatím stojíme nekonečnou frontu na Menzies, kde by nám měli dát větší informace, případně nám přebookovat let. Tak tady tak sedím, koukám na taťku ve frontě a říkám si, že snad v tomhle století může být i jiné řešení, třeba nějaké online, nebo ne? Bohužel nejsem nejlepší angličtinář, jen tak jednoduše na domluvu, jinak už bych někam volala. Letíme s EasyJet. Nebo tedy měli jsme letět, jeste máme zatím snad nezrušený let zpátky z Amsterdamu do Prahy. Mohla bych poprosit o nějakou radu, na co nezapomenout, čeho využít a co s tím? Samozřejmě jsem četla článek, i se snažím najít informace na internetu, něco málo tedy díky tomu vím. Ale poprosila bych o nějaký tip, na co rozhodně nezapomenout, případně co dělat.

Předem mockrát děkuji za odpověď,

Andělka(24)

Nevím, co říct víc, než je sepsáno výše... Je to kompletní manuál a víc snad ani nelze.

Ahoj rad bych se podelil o cerstvou zkusenost s Easyjetem. I kdyz slo jen o zdrzeni ne u zruseni.

V pondeli 26.2. rano jsme prileteli na Londyn Gatwick z Mexica a meli jsme letet s Easyjetem v 17:55 do Prahy . Kolem 15hodiny se na tabuli objevilo ze je let odlozen a ze info bude v 19hod. Nevedel jsem co delat, moje AJ je mizerna tak jsem poslusne sedel a cekal, pak jsem si nahodou vsiml ze u informaci se delaji hloucky, sel jsem se tedy podivat co se deje. Samozrejme nikdo nic nevedel. Dostal jsem kartu s kreditem 3libry :-) na jidlo (pro info lahev vody 300ml tam stoji 2 libry). Mezitim mi jedna cestujici poradila jejich web s reklamacnim formularem, ktery bylo nastesti snadne vyplnit. I kdyz jsem tomu neveril ze to dobre dopadne, odleteli jsme po 4,5hodinach po planovanem odletu. Nez jsem dorazil domu, prisel email ze to musi prosetrit a ze mi daji brzo vedet. Vcera prisel dalsi email ze se omlouvaji za dlouhe cekani a ze jako kompenzaci mi posilaji 6385kc za osobu, no a dneska rano jsem mel penize na ucte. Sice jsem byl zpruzeny, ze tam musim po tak dlouhe ceste z Mexica cekat, ale tohle potesilo. Takze nakonec musim zkusenost s odskodnenim skrze Easyjet kladne hodnotit.

Zkušenost wizzair Neapol - Praha 27.02.2018 v 08:45 hodin:

Let zrušen kvůli sněhové kalamitě, čili náhrada nevzniká na finanční odškodnění. Na tabuli u většiny letů se objevilo cancelled a u Prahy ne ale dalo se očekávat zrušení jako u ostatních a tak se i stalo. Zaměstnanci wizzairu neinformovaní. Byl nám dán voucher na snack do mekáče na croisant a kávu či čaj. Pak nám bylo nabídnuto let v sobotu 03.02.2018 z Neapole do Prahy. Toto pro nás bylo neadekvátní, jednalo se o více než dva dny a každý máme své povinnosti. Domluva byla jasná, easyjet další den odpoledne. Mimo jiné wizzair zajištil svozový autobus do hotelu za Neapolí a plnou penzi ve 4* hotelu ale na druhý den svozový autobus již nebyl a museli jsme řešit odvoz na letiště taxíkem.

Několik otázek mi tu vzniká a to:

1. Pokud by jsme letěli v sobotu 03.02.20018 s wizzairem jak nám bylo nabídnuto, musel by wizzair zabezpečit ubytování a stravu až do soboty 03.02.2018 ??

2. Náš let easyjet byl v odpoledních hodinách kole 17 hodiny, z hotelu jsme odjížděli ve 14 hodin a tam jsme již nárok na oběd neměli. Pochopitelně jsme se museli najíst na letišti, což bylo kolem 15 hodiny, proplatí nám wizzair toto jídlo, když náš let byl až v 17 hodin ?

1) Ano, musí zajistit ubytování i stravu do té doby, než je plánován odlet.

2) Ano, viz 1)

Díky Davide za odpovědi.

Jinak dorazila již odpověď:

V případě zrušení letu můžeme vám nabídnout jednou ze třech výše uvedených možností. Náhradní let by měl být poskytnut Wizz Airem, proto nemůžu akceptovat žádost o proplacení nové letenky. Však vzhledem k tomu že je Easy Jet společnosti která nabízí podmínky přepravy, které lze uznavat za srovnatelné po doložení letenky a účtenky za stravu jsme schopní vrátit náklady za občerstvení v příměrné výší

Otázka ještě zní zda wizzair může odmítnout proplacení letenky easyjet, když jejich let byl až za 4 dny...

Dobry den, byla jsem ve vcerejsi vlne zrusenych letu z Rima Ciampino - na letisti jsme nejprve 2h navic cekali v odletove hale, pak nas pustili kontrolou a nechali hodinu sedet u odletove brany. Pak nas let do Prahy zmizel z tabule a nikdo z obsluhy nevedel, co se deje. Po nejake dobe nas beze slova vyvedli do priletove haly a prisel mail, ze let je zruseny (info 3,5h po planovanem odletu). Hodinu pote ostatni lety zacaly odletat. Ryanair nabidl dalsi let za 3 dny, jinak pry jinou spolecnost nebo vlak neproplati. Jeli jsme tedy sami na vlastni pest vlakem. Dozvedeli jsme se, ze jsme nakonec neodletelo, protoze stroj z Prahy pristal na Fiumicinu, tudiz nas nemelo co prepravit do Prahy. Je nejaka nadeje, ze z Ryanairu dostanu reimbursement za vlakove jizdenky, jidlo, transfer nebo dokonce nahradu €250? Dekuji.

Musí proplatit náklady na cestu. Vzhledem ke sněhové kalamitě finanční kompenzace odpadá.

Načíst všechny komentáře

Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
napsal David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
napsal Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 25 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…

Emirates 2x denně do Prahy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-27T11:09:00+02:00 4 komentáře

Po měsících dohadů dnes oblíbená letecká společnost Emirates konečně vydala oficiální tiskovou zprávu o přidání druhé denní frekvence mezi Prahou a Dubají. K odpolednímu letu, který se létá s…

Ryanair začne létat na Ukrajinu. I z Bratislavy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-21T17:19:00+01:00 6 komentářů

Po loňském neúspěšném pokusu o spuštění letů na Ukrajinu, který ztroskotal na nedohodě mezi Ryanairem a ukrajinskými úřady, se zdá, že letos je na řadě pokus číslo dva. Zatím jen v mobilní aplikaci…