Zrušili vám let? Radíme, co dělat a jak získat kompenzace za zrušený let

Napsal
  • ...
  • Blog
  • Ostatní
  • Zrušili vám let? Radíme, co dělat a jak získat kompenzace za zrušený let

I přesto, že ke zrušení letu příliš často v letecké dopravě nedochází, můžete vyhrát v loterii a na odletové tabuli u vašeho letu vidět stav „cancelled“. Jak se v takovém případě zachovat a co dělat když vám zruší let?  Víte, že můžete mít také nárok na finanční odškodnění ve výši až 600 €? Vše si postupně rozebereme.

Co dělat, když mi zruší let?

V první řadě je důležité zůstat v klidu. Neděje se nic hrozného ani neřešitelného a celá situace se může obrátit ku vašemu prospěchu.

Obecně platí, že vám letecká společnost nabídne alternativní řešení v podobě jiného letu s touže aerolinkou do stejné cílové destinace, případně jiné po domluvě s vámi. Jako poslední možnost je vždy nabídnutí vrácení celé částky za letenku.

Jakmile učiníte výběr (necháte si vrátit peníze nebo vyberete jiný let) můžete řešit, zda vám vznikl nárok na kompenzace plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004, kterým se stanovují společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů. Dokument si můžete přečíst zde eur-lex.europa.eu.

Kdy mi vzniká nárok na kompenzace?

Proto, abyste mohli čerpat následující kompenzace je nutné, aby váš let splňoval podmínky určené nařízením ES. Váš let musí:

• začínat na letišti na území členského státu, nebo
  • končit na letišti na území členského státu a zároveň být operován evropskou aerolinkou

Členským státem se rozumí země Evropské Unie a Norsko, Švýcarsko a Island. Pokud toto splňujete, máte nárok na občerstvení, ubytování i finanční kompenzace za podmínek určených níže.

Nárok na občerstvení, ubytování a náhradní let

Dojde–li ke zrušení vašeho letu, máte bez ohledu na to, kdy vás dopravce o zrušení informoval, nárok na občerstvení úměrné délce čekání na nový let, ubytování za podmínky odletu alespoň o jednu noc déle než byl původní let a taktéž vám dopravce musí nabídnout alternativní dopravu.

Poukaz na občerstvení zpravidla obdržíte na letišti, pokud je váš alternativní let posunut o 2 a více hodin. Konkrétně se k této problematice rozepisuji v článku o kompenzacích při zpožděném letu.

Ubytování, plnou stravu a dopravu na letiště vám dopravce poskytne v případě, kdy je náhradní let plánován o jednu či více nocí později. Pokud vám toto dopravce sám nenabídne, můžete si vše zařídit sami a pak na základě dokladů a účtenek požadovat po dopravci proplacení.

Náhradní let s jinou leteckou společností můžete taktéž požadovat. Většinou je to o dohodě s aerolinií, ale zpravidla tak požadujte v okamžik, kdy vám je nabídnut náhradní let o 2 a více dní později.

Dochází–li tedy k hromadnému rušení letů během sněhových kalamit či stávek, letecká společnost se o vás musí postarat.

Nárok na finanční odškodnění

Při zrušeném letu můžete také čerpat finanční odškodnění. Nutnou podmínkou pro poskytnutí finančních náhrad je čas, kdy vás dopravce o zrušeném letu informoval. Nárok zaniká tehdy, kdy vás dopravce o zrušení letu informuje:

• více jak 14 dní před plánovaným letem, nebo
  • mezi 14 a 7 dny před plánovaným letem a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 2 hodiny dříve a příletem nejpozději o 4 hodiny později, nebo
  • méně jak 7 dní před plánovaným letem a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 1 hodinu dříve a příletem nejpozději o 2 hodiny později

Pokud splňujete tuto podmínku, pak máte nárok na finanční odškodnění až do výše 600 € za osobu. Konkretní suma je rozdělena do tří kategorií dle vzdálenosti vypočtené ortodromou mezi počátečním a koncovým letištěm vaší cesty bez ohledu na to, zda a kde během cesty přestupujete.

Výše kompenzace je následující:

• 250 € při vzdálenosti do 1.500 km
  • 400 € při vzdálenosti od 1.500 km do 3.500 km
  • 600 € při vzdálenosti nad 3.500 km

Letecká společnost nemusí hradit finanční kompenzaci v případě, kdy byl let opožděn z důvodu nepředvídatelných okolností jako jsou diplomatické nepokoje, nepřízeň počasí nebo stávka personálu letiště či řídících letového provozu.

Stávka zaměstnanců letecké společnosti není nepředvídatelná okolnost!

Finanční odškodnění u zrušených letů bývá naštěstí snadněji dosažitelnější, než je tomu u zpožděných letů. Jednoduše kontaktujte leteckou společnost s tím, že váš let byl zrušen a dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 požadujete úhradu odškodnění v částce odpovídající dle vzdáleností výše. Zároveň rovnou uveďte číslo účtu včetně mezinárodního formátu IBAN a mělo by být hotovo.

Bohužel ne vždy se letecké společnosti chovají čestně a snaží se ze situace vykroutit různými lži, případně vůbec nekomunikují. Ze zkušenosti víme, že k placení je donutí pouze soud. V takovém případě vše přenechte agenturám se zaměřením na odškodnění a vyčkejte, než za vás vše vyřeší. Osobně využívám agentury Vaše Nároky, kdy za provizi 25 % z vymožené částky získám bez rizik a mého času náležící odškodnění. Zadat případ zdarma můžete zde.

Závěr

Zrušené lety bývají výsadou větších událostí jako jsou stávky zaměstnanců v letecké dopravě, nepřízeň počasí a kalamity nebo technických závad na letadle. Ačkoliv vás dopravci musí informovat o vašich právech, nebývá tomu tak a nenabídnou nic z výše uvedeného. Vy dnes víte, že můžete získat nejen peníze za zrušený let, ale také občerstvení a ubytování při čekání na náhradní let. Mějte to při svých cestách na paměti.

Pokud máte dotazy či doplňující informace k tomuto článku, napište nám do komentářů níže.

Dobrý den,

Dá se někde zjistit, jaký byl důvod zrušeného letu 2 měsíce zpátky?

V emailu, ve kterém nám zrušení letu oznámili, žádný důvod uvedený nebyl..

Děkuji za odpověď

Kryštof Hájek

Sami to nikde online nezjistíte, pouze na přímý dotaz místně příslušného Úřadu pro civilní letectví (tedy toho státu, odkud jste měli letět).

Liborek
  • (upraveno 2018-10-19T15:25:39+02:00)

A tobě na přímý dotaz nějaký Úřad takto bez ničeho odpověděl?

Mě (český) Úřad napsal, že tu informaci nemají a mám podat oficiální stížnost (http://www.caa.cz/cestujici/zjis...useni-letu) na základě které iniciují šetření. Teprve pak informaci můžou vyžádat a poskytnout.

Kryštof Hájek

Mě právě zrovna české ÚCL před časem rovnou sdělilo důvod zpoždění Pegasusu z PRG o Istanbulu, když jsem si stěžoval, že nekomunikují. No ale ať tak či tak, informaci poskytnou, dřív nebo později.

Dobrý den,

směrnici jsem četla ale nejsem si jistá jednou skutečností. Dne 16. 10 mi bylo oznámeno, že u mého letu VIE- KRK , který se má uskutečnit 28.10 přesunuli čas odletu z 20.00 na odlet v 12.25 (to je let který mi byl nabídnut) . Splňuji tedy podmínku čl. 5 odst. 1 c.) ii.) a to tu část "[...]které by jim umožnilo odletět nejpozději dvě hodiny před plánovaným časem odletu" a zároveň fakt, že jsem se skutečností byla seznámena v intervalu mezi 14-7 dny před odletem. Co mi vrtá hlavou je fakt jestli musím pro aplikaci směrnice kumulativně splnit i pokračování ustanovení a to , "[...] a dosáhnout jejich cílového místa určení nejpozději čtyři hodiny po plánovaném čase příletu." Pro upřesnění dodávám, že letím s Laudamotion (Ryanairem). Pokud bych o kompenzaci žádala, i v tomto případě se využívá formuláře co má Ryanair? Děkuji za odpověď .

Dobrý den,

už víckrát se to řešilo a v případě přesunutí letu na dřívější termín nárok na kompenzaci nevzniká.

Avatar uživatele andreko
andreko

Ahoj. Nevidim tu pripad, kdy letecka spolecnost posunula let, ale dopredu. Vcera 17.10. nam poslal Vueling/Level novy cas odletu na 30.10. a posunul ho o 2.50h drive, nez byl puvodni odlet. (Jedna se o let VCE-VIE.) Jak je to v tomto pripade, plati stejna pravidla, jako pro zpozdeni? - je zde narok na kompenzaci?Dekuji za odpoved.

Kryštof Hájek

Ahoj, v těchto případech nárok na kompenzaci nevzniká, můžete maximálně odmítnout let a požadovat vrácení peněz za letenku.

Dobrý den,

nemáte někdo zkušenosti se zrušeným letem Eurowings (operovaný Sun Express Deutschland) ze Seattlu do Bonn-Cologne? Dnes nám přišel email, že let 22.10.je zrušený. Na webu to u mé rezervace není, v jiné dny byl let taky zrušený, na webu letiště vůbec není. V mailu byla poznámka, že nám proplatí letenku do Las Vegas, ale ne na kdy nebo jaký let... na infolince Eurowings mi zas řekli, že se máme domluvit na letišti. Trochu se bojím, že tam nebude ani jejich přepážka, když tam mají všechny lety zrušené. Máte zkušenosti, jak postupovat?

Díky Alena

• (upraveno 2018-10-18T08:16:16+02:00)

Ale tohle jsou přece všechno otázky, které jste se měla ptát toho operátora na infolince!?!? Jak tady může někdo vědět o vašem konkrétním případě víc než sama aerolinka?

Samozřejmě že musíte být v komunikaci s nimi asertivní a někdy i neústupná.... například: ne nebudu se s nikým handrkovat na letišti, chci jít na letiště už s platnou s letenku. Když chcete abych letěla z LAS, tak mi rovnou pošlete novou rezervaci. Stejně jako letenku do LAS, protože dopolední přímé lety SEA-LAS stojí kolem 250 USD na osobu a nechci vydávat 500 dolarů s rizikem že je nakonec neproplatí. Koneckonců jsou aerolinka, kapacity a možností mají na to dost.

Dobrý den,

děkuji za reakci, tohle samozřejmě vím, asertivní jsem byla. Jediná jejich reakce, že na Eurowings ani Luftansu mě přebookovat nemůžou, na jiné aerolinky jen na letišti. O Las Vegas vůbec nemluvili, to bylo jen v mailu, a tam jsem ani neměla v plánu se přesouvat, natož za své.

Dotaz tady jsem položila jen pro případ, že by měl někdo ze čtenářů zkušenost s Eurowings do/ze Seattlu.

Petr76

Přebookovat vás na jinou aerolinku samozřejmě mohou, to si jednoduše vymýšlí.

Avatar uživatele Pavel

Přeji hezké odpoledne,

nevíte, na jakém kontaktu bych mohl uplatnit kompenzaci za zrušený let u WizzAir? Nemohu najít žádný kontakt, kam bych mohl požadavek zaslat. Poučení o možnosti kompenzaci uplatnit na webu mají, ale kontakt, kam takový požadavek poslat už zveřejněn není.

Daniel Reichel

Já si zavolal den po zrušeném letu na jejich linku a tam mi nabídli buď navrácení peněz nebo vystavení elektronického voucheru na o něco vyšší částku, než činila cena letenky. Vybral jsem si první možnost a do pár dní byly peníze na účtu:)

Avatar uživatele Pavel
Pavel

A kompenzaci Vám nevyplatili? Jen vrátili peníze za letenku?

Daniel Reichel

Na kompenzaci jsem neměl nárok.

Dobrý den,

letecká společnost Primera air mi zrušila v červenci let z USA do ČR. O zrušeném letu jsem se dozvěděl až na letišti a byly mi nabídnuty tři možnosti řešení situace. Zvolil jsem koupení nové letenky na vlastní náklady s tím, že mi ji následně proplatí. Odeslal jsem jim tedy vše co ode mne bylo požadováno až mi v září odpověděli, že vše proplatí a peníze mi přijdou na účet do 4 týdnů. Nyní je to již pátý týden a peníze stále nikde... Dnes jsem na internetu a Facebooku Primera air nalezl, že je společnost od 1.10. v insolvenci. Je nějaká možnost dostat své peníze zpět, když společnost zbankrotovala? Jde o cca 25 000 Kč, tedy né zrovna málo peněz... Budu rád za každou odpověď či pomoc. Mockrát děkuji.

Josef Chudý

Petr76

Teoreticky si můžete přihlásit pohledávku, ale vzhledem k situaci se spíš připravte na to, že z nich nic nedostanete.

Na letišti v Palma de Mallorca jsme se dozvěděli 3 hodiny před odletem, že náš let do Berlína byl zrušen. Byl nám nabídnut brzký let do Mnichova se stejnou leteckou společností LaudaMotion. Z Berlína jsme měli zakoupenu jízdenku na autobus, kterou jsme nemohli stornovat. Z Mnichova jsme si sehnali dopravu večerním autobusem výrazně dražší než z Berlína. Máme nárok na nějakou kompenzaci?

Dobry den, na jare jsem si koupil u Pelikan letenky z Parize na Mirtinik odlet v listopadu od Iberia a prikoupil spoj z Vidne u transavia s casovou rezervou asi 5 hodin, ted nam lety posunuli jeden o den později a zpatecni o pet hodin později, takze tam bychom museli přenocovat v parizi a ten druhy nestihneme. Na Iberia mi rekli ze musim na Pelikan a ti mi tvrdi ze pokud budu souhlasit s lety nemam nárok na odskodneni a nebo mi vrati peníze pouze za jejich lety lety.

Dekuji za radu

Jan Čermák

Dobrý den,

s čím potřebujete poradit? Nevidím otázku. Jedná se o dvě nezávislé rezervace, o změně vám dali vědět víc jak 14 dnů před odletem. Můžete zkusit najít a navrhnout alternativní routing, jestli vám ho schválí. Pokud ale Pelikán trvá na svém, levnější bude změnit připoje do Paříže.

Dobrý den, prosím o radu. V listopadu letíme s kamarády do Bankoku se společností Emirates, včera nám přišel email že nám let Dubaj-Praha přesunuli o den později. Máme nárok na nějakou kompenzaci, nebo zajistí nám emirates aspoň hotel na noc ? děkuji za odpověď ...

Dobrý den Veroniko, nezajistí vám nic. Pokuste se o úpravu itineráře tak, abyste nemuseli být dlouho v Dubaji. Musíte komunikovat tam, kde jste letenky zakoupila – u aerolinky nebo agentury.

Dobrý den, 20.9.18 nám apsolečnost Air Baltic zrušila let na lince Praha - Riga. O zrušeném letu nás informovali až na letišti dvě hodiny před odletem. Do cílové destinace nám Air Baltic zařídil let s LOT přes Varšavu s celkovým zpožděním v cílové destinaci v délce téměř 6 hodin. O důvodu zrušení letu nás letecká společnost neinformovala. Na let jsme měli zaplacená konkrétní sedadla a příplatkový oběd. Rád bych se zeptal, jestli máme nárok na odškodé za zrušený let a zpožděný přílet do cílové destinace a jestli máme nárok i na refundaci příplatkových služeb na palubě. děkuji

Dobrý den, nárok na odškodnění máte ve výši 250 € za osobu. Ohledně nedodaných služeb, tak tam si nejsem úplně jist.

Dobrý den, děkuji za odpověď. Můžeme požadovat i cenu letenky do místa příletu? nebomáme nárok pouze na fixní část 250 euro? Ptám se proto, že může nastat případ, kdy cena letenky vysoce převyšuje refundaci za zrušený let.

děkuji

Kryštof Hájek

Cenu letenky můžete požadovat, pokud se let neuskuteční. Ve vašem případě se uskutečnil, jen v jiném trasování a se zpožděním, tedy máte nárok "pouze" na kompenzaci 250 €.

Děkuji. Stačí pro reklamaci zaslat na adresu aerolinek formulář stažení na Úřadu pro civilní letectví? V případě, že nám do 6 týdnů neodpoví je možné se obrátit přímo na Úřad pro civilní letectví? děkuji

Kryštof Hájek

Ano, to by bude stačit. V případě, že nebudou komunikovat, je možné se obrátit na ÚCL.

Zdravím,

chci se zeptat, na co mám nárok při zrušení letu. Letím za 4 dny do Nepálu a letenku mám koupenou přes společnost Emirates. Kupovali jsme si ji zvlášt s kámošema a vypadá, že let změnily jen mě. Mail mi přišel dnes ráno, že mi byl zpáteční let. což je za 18dní, s tím že s Kathmandu letím normálně , ale přestup v Dubaji mi prodloužili o den.

Je nějaká možnost jak to vykompenzovat nebo spíš hlavně jet tím letem co jsem měla? Pravděpodobně ho změnily jen mě a asi pár dalším. Díky za odpověď. Monika

Kryštof Hájek

Dobrý den, v tomhle případě asi můžete maximálně nesouhlasit a požadovat vrácení peněz za celou letenku, vzhledem k tomu, že je to 18 dní předem, na kompenzaci nárok nebude...

Na kompenzaci by nebyl nárok ani kdyby změna byla méně než 18 dní předem, protože se jedná o let do EU s aerolinkou ze země mimo EU.

Dobrý den, vzhledem k tomu, ze letiště kam se chystám, je po tajfunu stále zavřené řeším otázku jak se popřípadě bude řešit zrušeny let. Mám letet s Lufthansou, která mi zatím nedala vědět jak to vypadá.. chci se zeptat, když mě daji na úplně jiný termín letu mužů toto odmítnout a chtít vrátit peníze za letenku? Popřípadě kdybych odletěla, ale přistání bylo na jiném letišti, mám nárok na proplacení cesty kterou musím dokoupit abych se dostala do místa původně plánovaného? Moc děkuji

• (upraveno 2018-09-12T16:48:19+02:00)

Dobrý den, zrušit letenku a vrácení peněz požadovat můžete. Proplacení cesty z jiného letiště nejspíš ne, vzhledem k tomu, že se jedná o počasí a změně místa příletu byste byla dopředu informována.

Dobrý den,

4.8. ve 21:30 jsem měla odlétat na dovolenou z Prahy do Hurghády. Náš let byl zrušen a následně byl obnoven a posunut o 20 hodin. CK nám zajistila hotel v Praze. Hotel byl přes celou Prahu a v noci jsme si již neměli jak dostat na hotel, tak jsme si vzaly taxi. U CK jsem se dozvěděla, že vše mám řešit u leteckého dopravce. Nyní řeším u leteckého dopravce kompenzaci a proplacení taxi. Odpověď od letecké společnosti zněla: taxi Vám neproplatíme. U koho mám právo si nárokovat proplacení taxi: u leteckého dopravce, nebo u cestovné kanceláře?

Děkuji

Petra

Je to věc dopravce a ten by měl i zajistit dopravu do hotelu.

Petr76

Slušná CK by to (odvoz) měla zajistit taktéž.

Dobrý den mám zaplacenou letenku u společnosti RYANAIROOOOOOO1JKLO z letiště Krakow do GIRONY na 14.9.218 odlet 09.35.Jelikož již druhý měsic ležím se zlomeným krčním obratlem a po dohodě s lékařem nemohu tento let absolvovat.Prosím o radu jak se dá stornovat tento let a vrátit peníze za letenku.Děkuji za kladné vyřízení.Rýcová Zdenka Nový Jičín Smetanovy sady 14

Надежда Константиновна Крупская
  • (upraveno 2018-08-24T17:45:24+02:00)

To těžko, raději si pospěš s tím srůstáním...

Když si koupíš lístek do kina a dáš si panáka metylu, tak ti také nikdo nevrátí vstupné.

Normální lidé mají pojištěné storno...

Avatar uživatele escondida
escondida

Měli jsme let s ČSA Praha - Skopje, zpáteční let ze Skopje nám zrušili, což jsme zjistili na jejich infolince den před odletem. Náhradní let byl přes Varšavu a přiletěli jsme do Prahy o 9 hod později oproti plánovanému příletu s ČSA. Naši žádost o kompenzaci nám na ČSA zamítli s tím, že 16 dní před odletem informovali expedii, která nám ovšem nic nesdělila. Je možné, že 14 denní lhůta pro zrušení platí i jen pro zpáteční cestu?? Nebo musí oznámení o zrušení před odletem prvního z letů? Počítá se do zpoždění příletu i tento případ s náhradním letem?? Děkuji za rady.

Tak pokud opravdu 16 dnů před letem informovali Expedii, tak to můžete akorát tak claimovat po Expedii... Zkuste nějakou agenturu a podle jejich reakce uvidíte.

Jinak je to 14 dní před každým letem, ne před prvním z celé cesty.

A ano, počítá se tam i takový náhradní let. Jediná otázka je, kdy komu skutečně dali vědět.

Zdravim,4.zari mam letet z Prahy do Sydney,spolecnosti China Eastern Airlines,letenka kupovana pred mesicem a pul pres Student Agency,dnes 15.8, me prisel email od Student Agenci ze me byl muj let zrusen,vubec nevim co mam ted delat,sice pisou toto Zahájili jsme s leteckou společností kontaktní jednání a pokusíme se Vám najít co nejvhodnější spojení.

Ihned, jakmile dostaneme potřebné informace od letecké společnosti, zašleme Vám návrh řešení.

To me jako v nejhorsim pripade vrati penize a ja si na posledni chvilku budu muset koupit drahou letenku ?...to snad neni normalni ne ?

A co by si po nich vic chtel nez vratit penize nebo zmenit termin? :) Soukromej tryskac? :D

To by mně asi jeblo - mám taky let tím směrem a tři různé letenky.... nezávidím

Dobrý den.

Moje rodina je nyní na letišti v Hurghádě, kdy měli odletět včera v 15:30h. kdy už nastupovali do letadla, ale nakonec je vyhnali z důvodu technické závady na letadle a zůstali v bezcelní zóně. Jedli naposled ráno v 8h. sebou mají dvě 8 leté děti. Nakonec je odvezli do hotelu v 1h. ráno a dostali jídlo z letadla. Po celou dobu na letišti neměli nic k jídlu, jen pití. Dnes měli odlétat v 10:30h. ale opět nikdo nic nevěděl, letadlo není. Jak postupovat. Mamka mi psala, že až nyní se ředitelka Eximtouru dozvěděla o tomto problému, což je holý nesmysl. Pan Zíma, spolumajitel společnosti už o tomto problému dávno věděl. Děkuji za info, budu vděčná.

Kryštof Hájek

Dobrý den, obraťte se na cestovní kancelář a po návratu žádejte aerolinku (pokud se jedná o Travel Service) o kompenzaci, viz výše. Více vám tady bohužel neporadíme.

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na jednu věc ohledně mého zrušeného letu. Chtěla jsem letět 1.6.2018 s Easyjetem z Bristolu do Prahy, ale let byl zrušen. Nejdřív se řešila partička opilých kluků v letadle a později posádka nemohla letět, protože by přetáhla pracovní dobu. Nechali nás trčet na letišti, řekli, ať zařídíme hotely, dopravu, lety atd. prostě potřebné a že vše proplatí, až jim pošleme fakturu. Přenocovali jsme na letišti a letěli druhý den ráno z Bristolu přes Řím do Prahy. Následně jsme žádali o odškodnění, což bylo zamítnuto. Vyplnila jsem u Easyjetu formulář na navrácení peněz a odeslala faktury. Je to již dva měsíce a reakce žádná!!! Znovu jsem jim psala dotaz a žádala vrácení peněz a posílala faktury a opět bez reakce....

Dá se tato situace řešit ještě nějak jinak? Vůbec netuším, kam se můžu obrátit. Je nějaká možnost, jak dostat zpět peníze?

Děkuji.

Kryštof Hájek

Dobrý den, chce to je stále bombardovat na všech frontách (formuláře na webu, e-maily, jejich oficiální facebook, telefon, ...). Vyšší instancí, na kterou se můžete obrátit, je britský Úřad pro civilní letectví (e-mail: passengercomplaints@caa.co.uk).

Dobrý den, dceři s kamarádkou zrušil včera Ryanair let z Londýna, fronta k přepážce, aby se něco dověděly, trvala 14 hodin!!! a úplně je odmítli s tím, že je dají na čekací listinu na druhý, nebo třetí den, ale bez garance, že se do letadla dostanou. Že to může trvat i déle. Ubytování ani strava jim nebyla poskytnuta, vše jsem řešila z Čech, musely si samy sehnat rychle ubytování a sehnala jsem až sama cestu zpět autobusem. Nedali jim ani žádné prohlášení. Co, prosím, mohu požadovat, kam se obrátit? Děkuji

Měli by poskytnout ubytování na 1 noc, to musí. Pak, pokud Vám nevyhovuje nabízený náhradní let, tak už od nich moc nečekejte, musíte situaci vyřešit samy, na vlastní náklady. Potom můžete od nich požadovat odškodnění až se vrátíte. Stalo se mi nedávno, porucha letadla avšak kompenzaci dle EU261 a proplacení jakýchkoliv nákladů na náhradní dopravu mi zamítnuli s odvoláním, že jsem nevyužil jimi nabízený náhradní let a argument, že byl až za 4 dny je nezajímá, Teď to řeším s agenturou. Některým, kteří využili náhradní let s jejich společností kompenzaci přiznali, ale i to je bez záruky.  Good luck

Vše je popsáno v článku.

Avatar uživatele jvitek94
jvitek94

Zdravím, když nám devět hodin před odletem zrušili let kvůli "Cabin Crew Strike", máme nárok na kompenzaci dle EU 261, nebo jen nárok na vrácení peněz za letenku? Díky předem za odpověď.

Kryštof Hájek

Dobrý den, "Cabin Crew Strike" není aerolinkou neovlivnitelná událost, takže byste rozhodně měli mít nárok na kompenzaci.

Avatar uživatele jvitek94
jvitek94

Děkuji!

Načíst všechny komentáře

Tvořte čtivější cestopisy s těmito 14 praktickými tipy
napsal David Eiselt 2018-09-26T22:43:00+02:00 2 komentáře

Cestujlevne.com už není jen o letenkách a průvodcích. Vždy bylo a je hlavně o vás a vašich příbězích z cest. A právě proto jsme spustili platformu pro sdílení vašich zážitků a příběhů. Mnozí z…

Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
napsal David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
napsal Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 39 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…

Emirates 2x denně do Prahy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-27T11:09:00+02:00 5 komentářů

Po měsících dohadů dnes oblíbená letecká společnost Emirates konečně vydala oficiální tiskovou zprávu o přidání druhé denní frekvence mezi Prahou a Dubají. K odpolednímu letu, který se létá s…