I přesto, že ke zrušení letu příliš často v letecké dopravě nedochází, můžete vyhrát v loterii a na odletové tabuli u vašeho letu vidět stav „cancelled“. Jak se v takovém případě zachovat a co dělat když vám zruší let?  Víte, že můžete mít také nárok na finanční odškodnění ve výši až 600 €? Vše si postupně rozebereme.

Co dělat, když mi zruší let?

V první řadě je důležité zůstat v klidu. Neděje se nic hrozného ani neřešitelného a celá situace se může obrátit ku vašemu prospěchu.

Obecně platí, že vám letecká společnost nabídne alternativní řešení v podobě jiného letu s touže aerolinkou do stejné cílové destinace, případně jiné po domluvě s vámi. Jako poslední možnost je vždy nabídnutí vrácení celé částky za letenku.

Jakmile učiníte výběr (necháte si vrátit peníze nebo vyberete jiný let) můžete řešit, zda vám vznikl nárok na kompenzace plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004, kterým se stanovují společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů. Dokument si můžete přečíst zde eur-lex.europa.eu.

Kdy mi vzniká nárok na kompenzace?

Proto, abyste mohli čerpat následující kompenzace je nutné, aby váš let splňoval podmínky určené nařízením ES. Váš let musí:

• začínat na letišti na území členského státu, nebo
  • končit na letišti na území členského státu a zároveň být operován evropskou aerolinkou

Nárok na občerstvení, ubytování a náhradní let

Dojde–li ke zrušení vašeho letu, máte bez ohledu na to, kdy vás dopravce o zrušení informoval, nárok na občerstvení úměrné délce čekání na nový let, ubytování za podmínky odletu alespoň o jednu noc déle než byl původní let a taktéž vám dopravce musí nabídnout alternativní dopravu.

Poukaz na občerstvení zpravidla obdržíte na letišti, pokud je váš alternativní let posunut o 2 a více hodin. Konkrétně se k této problematice rozepisuji v článku o kompenzacích při zpožděném letu.

Ubytování, plnou stravu a dopravu na letiště vám dopravce poskytne v případě, kdy je náhradní let plánován o jednu či více nocí později. Pokud vám toto dopravce sám nenabídne, můžete si vše zařídit sami a pak na základě dokladů a účtenek požadovat po dopravci proplacení.

Náhradní let s jinou leteckou společností můžete taktéž požadovat. Většinou je to o dohodě s aerolinií, ale zpravidla tak požadujte v okamžik, kdy vám je nabídnut náhradní let o 2 a více dní později.

Dochází–li tedy k hromadnému rušení letů během sněhových kalamit či stávek, letecká společnost se o vás musí postarat.

Nárok na finanční odškodnění

Při zrušeném letu můžete také čerpat finanční odškodnění. Nutnou podmínkou pro poskytnutí finančních náhrad je čas, kdy vás dopravce o zrušeném letu informoval. Nárok zaniká tehdy, kdy vás dopravce o zrušení letu informuje:

• více jak 14 dní před plánovaným letem, nebo
  • mezi 14 a 7 dny před plánovaným letem a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 2 hodiny dříve a příletem nejpozději o 4 hodiny později, nebo
  • méně jak 7 dní před plánovaným letem a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 1 hodinu dříve a příletem nejpozději o 2 hodiny později

Pokud splňujete tuto podmínku, pak máte nárok na finanční odškodnění až do výše 600 € za osobu. Konkretní suma je rozdělena do tří kategorií dle vzdálenosti vypočtené ortodromou mezi počátečním a koncovým letištěm vaší cesty bez ohledu na to, zda a kde během cesty přestupujete.

Výše kompenzace je následující:

• 250 € při vzdálenosti do 1.500 km
  • 400 € při vzdálenosti od 1.500 km do 3.500 km
  • 600 € při vzdálenosti nad 3.500 km

Stávka zaměstnanců letecké společnosti není nepředvídatelná okolnost!

Finanční odškodnění u zrušených letů bývá naštěstí snadněji dosažitelnější, než je tomu u zpožděných letů. Jednoduše kontaktujte leteckou společnost s tím, že váš let byl zrušen a dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 požadujete úhradu odškodnění v částce odpovídající dle vzdáleností výše. Zároveň rovnou uveďte číslo účtu včetně mezinárodního formátu IBAN a mělo by být hotovo.

Bohužel ne vždy se letecké společnosti chovají čestně a snaží se ze situace vykroutit různými lži, případně vůbec nekomunikují. Ze zkušenosti víme, že k placení je donutí pouze soud. V takovém případě vše přenechte agenturám se zaměřením na odškodnění a vyčkejte, než za vás vše vyřeší. Osobně využívám agentury Vaše Nároky, kdy za provizi 25 % z vymožené částky získám bez rizik a mého času náležící odškodnění. Zadat případ zdarma můžete zde.

Závěr

Zrušené lety bývají výsadou větších událostí jako jsou stávky zaměstnanců v letecké dopravě, nepřízeň počasí a kalamity nebo technických závad na letadle. Ačkoliv vás dopravci musí informovat o vašich právech, nebývá tomu tak a nenabídnou nic z výše uvedeného. Vy dnes víte, že můžete získat nejen peníze za zrušený let, ale také občerstvení a ubytování při čekání na náhradní let. Mějte to při svých cestách na paměti.

Pokud máte dotazy či doplňující informace k tomuto článku, napište nám do komentářů níže.

Dobry den, muj let s Turkish Airlines z Istanbulu do Bangkoku mel zpozdeni pres 3 hodiny, mam narok na kompenzaci? A pripadne kde mohu narok uplatnit? Nemohu na TK strankach najit zadny claim form :(.... predem moc dekuji

před 18 hod
Kryštof Hájek

Dobrý den, letěla jste jen z Istanbulu? Pak nárok není, Turecko není v EU. Pokud jste měli na jedné letence spojení z EU a nejednalo se o nepředvídatelné okolnosti, pak nárok máte, viz výše.

Veškeré kontakty zde https://www.turkishairlines.com/...-in-touch/

před 17 hod

Dobrý den,

byl mi zrušen let z Newarku do Prahy kvůli bouřce. Aerolinka United ale situaci absolutně nezvládla. Protože zrušila v podstatě všechny lety a letiště pod množstvím cestujících prakticky zkolabovalo, tak nám nenabídla ubytování, taxi či poukazy na jídlo s argumentací, že všechny hotely jsou plné. Museli jsme proto přespat u známého v New Jersey. Je v takovém případě možné požadovat kompenzaci? Zároveň jsme si dodatečně zaplatili sedadla v Premium economy, čímž nám peníze propadly. Je možné po aerolince požadovat vrácení peněz?

• (upraveno 2019-08-18T17:05:40+02:00)

Ne. Máte to napsané o pár řádků výše:

'Letecká společnost nemusí hradit finanční kompenzaci v případě, kdy byl let opožděn z důvodu nepředvídatelných okolností jako jsou diplomatické nepokoje, nepřízeň počasí nebo stávka personálu letiště či řídících letového provozu."

Ano.

Zdravim,

18.7. jsme meli naplanovany let do Dilli s Aeroflotem via Moskva, s prestupem. Planovany odlet 18.7. 10:10. Leteli jsme se skupinou,kdy jeden kupoval a obstaraval vsechny letenky, a to navic pres agenturu. 16.7. nam bylo oznameno,ze let je zruseny a dali nas na drivejsi,a to 18.7. 0:55. Jako duvod byly nejake neshody s ceskym letistem - viz udalosti ohledne neshod CR vs. Rusko ohledne letu nad Sibiri ci co... Ma otazka je,zda mam podle Vaseho nazoru narok na kompenzaci. Bohuzel neznam cislo puvodniho letu,ale to by melo byt dohledatelne... Dekuji za odpoved a slava Vasi praci 😊.

Kryštof Hájek

Dobrý den, tady se obávám, že žádný nárok nebude, jelikož se jednalo o neovlivnitelnou událost - zásah úřadů.

Dobrý den potřebovala bych poradit 3 srpna v sobotu v 16.45 hod jsme měli odletět z Maimi do Vídně a přesunuli na 20 hod pak nám oznámily že neodletime potřebuji poradit na koho se mám obrátit a kdo by mi pomohl to vše vyřešit děkuji prý mám nárok na vrácení peněz!

Kryštof Hájek

Dobrý den, musíte se obrátit na leteckou společnost, se kterou jste letěli. Kromě vrácení peněz můžete mít nárok i na výše popsané kompenzace.

Dobrý den,

náš let se společností Norwegian byl zrušen. Formulář o odškodnění jsme na Norwegian odeslali, ale zatím nekomunikují (je to zatím cca 1 měsíc). Jak dlouho zhruba trvá procedura odškodnění? Po jaké době se obrátit na společnosti vymáhající refundace? Děkuji.

Kryštof Hájek

Dobrý den, když nekomunikují, tak urgovat, urgovat a urgovat :) Záleží jen na vás, jak moc budete trpělivý. Procedury odškodnění jsou různé, někdy je vyřízeno za týden, jindy strčí aerolinka hlavu do písku a trvá to i mnoho měsíců.

Avatar uživatele romanbrn
romanbrn

Výše uvedené mohu potvrdit. Mně se vyplatilo jim každý týden psát email s dotazem na aktuální stav (s doplněním, že musí odpovědět maximálně do 6 týdnů, jinak případ předám příslušnému úřadu pro civilní letectví nebo právníkům), dále je kontaktovat na online chatu. Za 4 týdny se ptali na číslo účtu kam mají poslat kompenzaci.

Dobrý den,

koupily jsem si v dubnu zpáteční letenky do Porta, tam s ČSA a zpět mezipřistání v Lisabonu s Tap Portugal. V červnu ČSA zrušila všechny lety do Porta. V červenci mi přišel mail od Gotogate přes kterou jsme si zpáteční letenku koupily že let byl zrušen, přesněji toto:

Unfortunately the airline has cancelled the flights.

We have been in contact with the airline to ask for alternatives but unfortunately they have no flights they can offer you. Therefore we have to cancel the whole booking and give full refund for the whole ticket to you (including the confirmed flights in the booking).

Nasledně mi přišel mail že vrátí peníze pouze ze let do Porta a letenka z Porta je nadale v platnosti.

Je to takhle v pořádku? nemeli by vrátit celou částku za letenku, když byla zpáteční?

Děkuji Lenka

Kryštof Hájek

Dobrý den, měli by vám správně nabídnout vrácení celé částky nebo přebookování na jiný let. Vzhledem k tomu, že jste ale zvolila "vražednou" kombinaci gotogate + ČSA, tedy neseriozního prodejce a neseriozní aerolinku, bude asi těžké se přebookování na jiný let domoct (a stálo by vás to poplatek právě gotogate). Nicméně určitě bych se snažil s gotogate dále komunikovat a docílit zrušení celé letenky.

Více si můžete přečíst třeba tady:

Do diskuze můžete pak napsat výsledek vašeho snažení. Na to, že lety byly zrušeny už v červnu, to řešíte trochu se zpožděním.

Dobrý den, mám na Vás prosím dotaz - hledám emailový kontakt na společnost Iberia, se kterou řeším kompenzaci za zrušený let do Miami. vyplnila jsem na jejich stránkách příslušný dotazník a poslali mi omluvu, nic víc. A to ještě z emailové adresy - neodpovídat.

Marně na ně hledám kontakt, jejich zákaznický servis je nefunkční, našla jsem pouze telefon. A dokonce ani telefon na nějakou pražskou pobočku nefungujee. Mají to docela dobře vymyšlený. Dokážete mi poradit?

Děkuji předem.

Dobrý deň, ja mám tiež rovnaký problém so spoločnosťou IBERIA. Podarilo sa vám nejaký kontakt zohnať? Ďakujem

Kryštof Hájek

Zkuste ještě napsat soukromou zprávu přes jejich oficiální Facebook (https://www.facebook.com/iberia/), jinak je pravda, že zákaznický servis Iberie se řadí mezi nejhorší v Evropě. Pokud se neozývají, zkusil bych ještě podat oficiální žádost o odškodnění španělský úřad pro civilní letectví: https://sede.seguridadaerea.gob....idioma=en. U mě kdysi zafungovalo, sice vyřízení trvalo skoro 5 měsíců, ale dočkal jsem se.

Přítelkyně se včera vracela z Londýna a kvůli bouřce byl let nakonec zrušen (po 7 hodinách čekání ...). Vzniká nárok na vrácení peněz za zaplacenou letenku? Letecká společnost se s nimi na letišti odmítla bavit, natož aby navrhla náhradní řešení.

• (upraveno 2019-07-26T08:14:01+02:00)

A jak to dopadlo? To cestujícím neřekli vůbec nic? Letecká společnost musí zajistit náhradní dopravu.

Zajímá mě to samé. Dcera letěla do Anglie, let byl nejdřív posunuty o hodinu, potom o tři hodiny a následně zrušen. Musela si koupit novou letenku na nový let.

Jaký mám nárok na finanční odškodnění? Pokud mi byl zrušen let z důvodu technické závady v době kdy jsem seděl na palubě?

Kryštof Hájek

Však je vše popsáno výše ;)

Avatar uživatele romanbrn
romanbrn

Dobrý večer,

chtěl bych se Vás zeptat na názor, zda bych měl mít nárok na kompenzaci za zrušený let:

Dnes - čtvrtek 18.7. - v 17:12 mi přišel email od easyjetu, že zrušili můj let na čtvrtek 1.8. v 14:00 z Ženevy do Vídně.

Více jak 14 dní dopředu to neoznámil, takže v případě, že mi nenabídne odpovídající alternativu tak bych měl mít nárok na 250 euro odškodného?

Kryštof Hájek

Dobrý den, nejsem si jistý, jestli se lhůta počítá na hodiny, to se nikde přesně neurčuje. Každopádně bych o kompenzaci zažádal a uvidí se...

Ahoj, rada by som sa poradila ako riesit moju skusenost z minuleho roka. Cez aerolinku TAP Portugal som mala zakupeny let z Brazilie do Prahy s prestupom v Lisabone. Problem nastal pri druhom lete pocas pristavania v Prahe - kvoli oblacnosti pilot 3x prerusil pristatie a nasledne odletel do nedalekych Drazdan kde sme 3hodiny cakali v lietadle na dalsi postup. Konecne sa rozhodol letiet naspat do Prahy, kde sa mu znovu 2x nepodarilo pristat (sice bola nizka oblacnost, nase lietadlo bolo v tom case jedine ktore nepristalo). Oznamil nam ze kvoli pocasiu a technickym problemom sa musime vratit naspat do Lisabonu, takze po 11hod v lietadle sme sa o 19.00 vratili do vychodzej destinacie :-D Dalsi volny let bol az dalsi den, zaistili nam ubytovanie, transfer aj jedlo a dalsi den sme konecne pristali v Prahe s 24hod oneskorenim.

Riesila som to priamo s Tapom, ktory mi po dlhej ignorancii ponukol 600 eurovy voucher ako kompenzaciu, co odmietam. Zaujima ma na aku kompenzaciu mam narok, vztahuje sa na tento pripad najvyssia mozna suma s ohladom na zaciatok cesty v Brazilii alebo len 400 eur pretoze druhy let lisabon-praha ma len cca 2200km? A za druhe, ak by sa mi nepodarilo vyjednat riadnu kompenzaciu od Tapu,na koho sa mozem obratit o pomoc - organy v CR, Portugalsku alebo Brazilii?

Moc dakujem

Kryštof Hájek

Ahoj, přestup při vypočítávání kompenzace nehraje roli, viz výše. Nárok máte tedy na 600 € (za osobu - TAP rád dělá z lidí blbce a tvrdí, že se jedná o kompenzaci za rezervaci, což není pravda).

V tomto případě na Úřad pro civilní letectví v Portugalsku (http://bit.ly/2XJWJvi).

Zdravím,

s přítelkyni jsme zakoupili letenky do Ruska. Přesněji Praha -> Varšava, Varšava -> Moskva a zpět. S leteckou společnosti LOT (přes zprostredkovatele TripAir).

11hodin přes odletem nám prisla smska, že náš let byl zrušen - let Praha - Varšava. Tím pádem jsme nemohli využit let Varšava - Moskva. Jelikož bylo 20:00 a na leteckou společnost se nebylo možné dovolat. Koupil jsem přímé letenky do Moskvy. S tím, ze dostanu peníze zpět za cas cesty a zpáteční letenku využiji. Z letecké společnosti se ozvali okolo 23h, s tím, ze našli náhradní let. V te době jsem měl koupenou letenku u jiné společnosti, protože jsme potřebovali byt druhy den nutne v Moskvě. Nyní se společnosti komunikuji přibližně tyden. Říkají, ze mi mohou vrátit pouze část letenky konkrétně 1/4. Bud zrusim celou rezervaci a dostanu 1/4 nebo vyuziju zpáteční let ale nedostanu zpět nic. Protože to berou Jako zrušení rezervace. Odkazují se na IATA regulace (netusim co to je). Zpáteční let mám v nedeli a do te doby tuto nepříjemnou situaci musim vyřešit. Mate nejake rady?

Predem dekuji za odpověď

Avatar uživatele niemandos
niemandos

Jo nekupovat příště přes TripAir. Jinak pokud to dobre chapu, bude pro vás výhodnější využít ten zpáteční let

Avatar uživatele michalvonprag
michalvonprag
  • (upraveno 2019-07-03T20:21:51+02:00)

No, pokud je zrušen let, je možné vždy požadovat zrušení celé rezervace a plnou refundaci ne? Navíc, pokud jsou splněny podmínky (pozdní ohlášení změny a nenabídnutí odpovídajícího náhradního letu), je taktéž možné žádat o kompenzaci podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004.

Ale jak bylo zmíněno výše, není moudré nakupovat letenky přes pochybnou OTA, viz topic "proč nechci ušetřit 200Kč za letenku".

Kryštof Hájek

Jenže jim byl nabídnut let náhradní, o kterém nevíme, jestli podmínky pro kompenzaci splnil (musel by přistát v destinaci alespoň o 3 hodiny později než původní spojení).

Ahoj, poradite prosim, zda mam narok na kompenzaci. Cca 3 mesice koupene letenky Oslo - Praha a zpět. Zpáteční let byl změněn, ale nikdo nas neinformoval, ze čas odletu byl posunut z 19.40 na 21.40, dale let ještě spozden. Leteli jsme s 2 malymi dětmi. Takhle pozdni let bychom nikdy nekoupili. O zmene jsme se dozvěděli,az na letišti. Ovsem někteří spolucestujici co kupovali cca pred 3 týdny, tak kupovali primo pozdni let 21,40. My jsme na letisti zkontrolovali emaily, ale jedine co od NORWEGIAN spolecnosti došlo byla nanidka na změnu zavazadla či vyber sedadla a az po te, co jsme otevreli napr. výběr sedadla, tak naskočila červená tabulka,ze let je změněn. V k9necnem dusledku nam to zkomplikovalo dalsi cestu vlakem a museli jsme volat soukromí odvoz. Děkuji za radu

Honza Čermák

Ahoj, mě Norwegian několikrát změnil let a vždy posílali sms a e-mail. Změnu bylo potřeba potvtdit na jejich webu. Kupovali jste přímo u letecké společnosti, nebo přes prodejce? Pokud byl let posunut/zpožděn o dvě hodiny na odletu a nenabral zpoždění takové, že přílet byl do tří hodin od plánovaného, žádný nárok nemáte tak či tak.

Avatar uživatele niemandos
niemandos

Zda se mi, ze chybí spousta informaci. Jestli jste kupovali u Norwegian, nebo nějaké OTA treba. Kazdopadne z toho co pisete je zřejmě, ze změna času byla dříve než 14 dni před odletem, takže na to se kompenzace nevztahuje. Rovněž nepisete o kolik byl let nakonec opozden, ale to zřejmě ve vašem případě nehraje stejně roli. Ale treba na to ma někdo jiný názor. Otázka toho, ze vás někdo neinformoval je věc jiná. Kazdopadne pro příště si vždy par dnů před odletem zkontrolujte ve správě rezervace, kdy to vlastne letí. Ušetříte si podobne starosti

Já bych měl jednu komplikovanější...

Můj let z Rigy do Varšavy, kde jsem měl přestup na let do Prahy byl zpožděn. Navazující let, který bych z důvodu tohoto zpoždění nestihl, byl zrušen a byl jsem přebookován na další let. Ten dosedl se zpožděním 2:55, na gate dojel o 5 minut později a další 3 minuty trvalo, než začal výstup.

Mám nárok na kompenzaci? Jestli ano, tak za zrušení navazujícího letu nebo za celkové zpoždění.

Díky

Kryštof Hájek

Přestupy se při vypočítávání zpoždění neberou v potaz, důležité je, v jaký čas se dosáhne finální destinace. Správně by se měl počítat block-time, tedy čas od gatu ke gatu. Ale asi se bude třeba hádat...

Je důležité, aby mě o zrušení letu kontaktoval předem dopravce (aerolinka) nebo prodejce letenek (Tripair, Opodo, ...)? Díky.

GUZMAN Z SPOJENÉ STÁTY ,, Dr Ilekhojie mi dal důvody, proč být šťastný, byl jsem HIV pozitivní po dobu 2 let a všechny prostředky, které jsem se snažil o léčbu, nebyl pro mě užitečný, ale když jsem přišel na internet, viděl jsem velké svědectví o Dr Ilekhojie o tom, jak byl schopen vyléčit někoho z HIV, tato osoba řekla velké věci o tomto muži, a radu jsme ho kontaktovat pro každý problém nemoci, že Dr Ilekhojie může být nápomocen, dobře jsem se rozhodl, že ho zkusit, požádal o mé informace, které jsem mu poslal, a on mi řekl, že se chystá připravit pro mě léčivou porci, kterou chtěl, abych si vzal dny, a po které bych se měl vrátit do nemocnice na kontrolu, dobře poté, co jsem vzal všechny léčba poslaná k mně Dr. Ilekhojie, šel jsem zpátky do nemocnice na kontrolu, a teď jsem byl potvrzen HIV Negativní, přátelé můžete dosáhnout Dr Ilekhojie na jakoukoli léčbu pro jakoukoli nemoc, on je jediný mohu ukázat vám všechny nahoru Děkuji! Ilekhojies kontakt gethelp05@gmail.com nebo volejte +2348147400259

(1) CANCER,

(6) DŮLEŽITOST,

(7) BARENNOST / INFERTILITA

(8) DIARRHEA

(9) ASTHMA ...

10) JSOU MÉNĚ SPELL, ABY ZPĚTNĚTE VÁM EX hiv / aids, Parkinsonovu chorobu, ALS, CANCERS, HERPES. kontaktovat ho prostřednictvím e-mailu přes gethelp05@gmail.com

Am Mai z Velké Británie. Poté, co jsem byl ve vztahu sedm let, rozešel se mnou, udělal jsem všechno možné, abych ho přivedl zpátky, ale všechno bylo zbytečné, chtěl jsem ho tolik kvůli lásce, kterou mám pro něj, prosil jsem ho se vším, já slíbil, ale odmítl. Vysvětlil jsem svůj problém někomu online a navrhla, že bych měl raději kontaktovat kouzlo, které by mi pomohlo vrhnout kouzlo, abych ho přivedl zpět, ale já jsem ten typ, který nikdy nevěřil v kouzlo, neměl jsem jinou možnost než to zkusit, já poslal doktora Ilekhojie a on mi řekl, že není problém, že všechno bude v pořádku před třemi dny, že moje ex se ke mně vrátí před třemi dny, vrhne kouzlo a překvapivě ve druhý den to bylo kolem 16 hodin. Můj ex mi volal, byl jsem tak překvapen, odpověděl jsem na výzvu a všechno, co řekl, bylo, že je tak omlouván za všechno, co se stalo, že chce, abych se k němu vrátil, že mě tak miluje. Byl jsem tak šťastný a šel jsem k němu, tak jsme začali znovu žít spolu šťastně. Od té doby jsem slíbil, že každý, koho vím, že má problém se vztahem, tak by jsem pomohl takové osobě tím, že by ho odkázal na jediného skutečného a mocného doktora Ilekhojieho, který mi pomohl s mým vlastním problémem a kdo je odlišný od tam všechny falešné. Kdokoliv by mohl potřebovat pomoc kouzelníka, děkuji! Ilekhojies kontakt gethelp05@gmail.com nebo volejte +2348147400259

Dobrý den,

Vím, že tady řešíte kompenzace v Evropě. ale možná mi poradíte:

1. Koupil jsem přes Expedii na září letenky z Toronta do Atlanty a přišlo mi oznámení, že odlet ve 20:00 mi zrušili a přesunuli na 16:30. to mi ovšem nevyhovuje, protože jsem měl na prohlídku města jen jeden den. Komické přitom je, že na svých stránkách lety na 20:00 stále nabízejí. S letem jsem si objednal i ubytování, které nabízeli, mohu to zrušit obojí najednou?

2. Jak řešit situaci, když si v návaznosti na let objednám a zaplatím pronájem auta, který nemohu zrušit?

3. při letu do USA s Air France se musím při přestupu přesunout v Paříži mezi letišti. Musím si vyzvednout zavazadlo a znovu si ho sám převézt a odbavit?

Děkuji za rady.

Dobrý den,

1. Pokud jste rezervoval v jednom balíčku, mělo by jít zrušit obojí, ale to vám přesně řeknou pouze na Expedii.

2. Bohužel nijak, pokud jste si obě služby rezervoval nezávisle na sobě.

3. Vždy při přesunu mezi letišti musíte vyzvednout zavazadla a znovu si ho odbavit.

Petr76

Nevím, kde jste si rezervoval auto, ale běžně lze rezervaci stornovat do 48-24 hodin před vyzvednutím.

Avatar uživatele vooda
vooda

Dobrý den, 7.5. nám KLM zrušilo let do Amsterodamu a tím pádem i následný let z Amsterodamu na Curacao s tím, že nejbližší možný let byl až za 24h. Důvodem byl údajně úder bleskem do letadla cestou do Prahy a o zrušení letu jsme se dozvěděli až přu odbavení a oficiální email o zrušení mi přišel 6:22 (odlet byl plánován na 6:20). Máme v tomto případě nějaký nárok na odškodnění? Případně alespoň den ubytování a půjčené auta, které nám propadli?

Kryštof Hájek

Dobrý den, blesk je následek počasí, takže nárok na kompenzace nebude, stejně tak ani náhrada škody u ubytování/půjčovny.

Avatar uživatele jeffev
jeffev

Dobrý den, našel jsem všude kompenzaci za zpožděné lety, ale nemohu najít, jaká je kompenzace za to, když Air Arabia změnila(posunula) termín příletu do Prahy o 14 hodin? Jde o let KTM-SJH-PRG. Dali nám to vědět mailem 10 dní předem... Poradíte mi?

Kryštof Hájek

Dobrý den, fungují na to podobná pravidla, viz: https://www.cestujlevne.com/blog...zdeny-let. Vzhledem k tomu, že se jedná o mimoevropského dopravce a let počínající mimo Evropu, tak ale na kompenzaci právo nebude, pokud tedy v Emirátech nebo Nepálu nemají podobná nařízení, to nevím.

Avatar uživatele Filip Štěpán
Filip Štěpán

Dobrý den, mám letenku přes cestovku na 18.5. do Hurghady, plánovaný odlet byl krátce po půlnoci. 9.5. mi přišla zpráva, že odlet byl změněn na 10:15, let je navíc s mezipřistáním. Kromě času odletu bylo změněno i číslo letu. Vzniká tím nárok na kompenzaci?

Děkuji za odpovědi

Obávám se, že nikoliv. Situace bude zapříčiněna kauzou Boeingů MAX a v takovém případě se bude Smart Wings tupě bránit a může mu to projít.

Nevznikla vám žádná škoda, tak to hoďte za hlavu.

No já nejsem na toto odborník, ale nevidím důvod, proč by to měl házet na hlavu. Já jsem dostal (stejně jako ostatní) od Smartwings nabídku 300 eur, pokud se vzdám svého místa na letu do Malagy (a poletím další den s Lufthansou), kdy museli kvůli kauze MAX použít trochu menší letadlo. Řekli, ať ještě počkám (nikdo jiný to nechtěl využít) do konce času na check-in a nakonec někteří nedorazili, takže jsem letěl v původním termínu (bez těch peněz, ale aspoň v 1. řadě u okénka bez příplatku). Stejně tyto vícenáklady přeúčtují Boeingu, tak se ani nemusí bránit jako jindy, když to jde z jejich rozpočtu.

Dobry den. Vcera 7.5.mi prisla sms,ze muj let z Marseille do Frankfurtu 9.5. byl bez udani duvodu zrusen a nabidli mi nahradni let,ktery odleta o hodinu a ctvrt drive z Marseille do Mnichova a po prestupu na jiny let letim do Frankfurtu. Zde uz beze zmeny pripoj do Prahy. Jiny spoj pry neni. Mam narok na kompenzaci? Dekuji

Předpokládám to je z důvodu stávky pozemního personálu, tedy bez nároku...

Hezký večer, dnes mi přišel email ze mi byl zrušen let na čtvrtek9.5.2019 z Paříže do Prahy,tudiz za dva dny, kvůli stávce ve Francii. Napsali mi, ať se přebukuju na nějaky let mezi 10.5 a 24.5. Mám nárok na kompenzaci když pravděpodobně budu muset zůstat v Paříži o den déle a ještě nemám jistotu že nebude trvat stávka dále? Co tedy dělat?

Kryštof Hájek

Dobrý večer, tady nárok na kompenzaci nebude, jelikož se nejedná o stávku zaměstnanců letecké společnosti, tudíž jde o zásah vyšší moci.

Dobrý den,

dne 23.9.2018 jsem zakoupil letenky Praha-Kijev-Bangkok s Ukrajinskou společností na termín 13.6.2019. Dne 31.3.2019 byl posunut let na 15.6.2019. Mám nárok na nějaké odškodnění.

Honza Čermák

Četl jste ten článek tady? Dva a půl měsíce rozhodně není méně jak 14 dní...

Ahoj,

teď v březnu jsme letěli se společností Aeroflot z Phuketu --> Moskva --> Praha. Vše bylo na jedné letence a mělo na sebe navazovat. Původní čas mezipřistání byl 2h s tím, že letecká společnost čas změnila na 1h, což je minimální doba na přestup v Moskvě. Let z Phuketu měl ovšem zpoždění a na přestup jsme měli pouze 20 minut a zaměstnanci Aeroflotu nám při příletu bylo sděleno, že to rozhodně nestihneme a další možnost je až další den ráno. Dostali jsme ubytování, jídlo, ovšem zdrželi jsme se déle než 15 hodin, tudíž by jsme měli mít nárok na finanční kompenzaci, pokud vše chápu dobře. Společnosti jsem napsal zprávu o daném problému, ovšem pokud odmítnou vyplatit částku, je jiná možnost, jak to z nich dostat? Děkuji za odpověď.

• (upraveno 2019-04-08T17:25:45+02:00)

Chápete to špatně.

"Kdy mi vzniká nárok na kompenzace?

Proto, abyste mohli čerpat následující kompenzace je nutné, aby váš let splňoval podmínky určené nařízením ES. Váš let musí:

začínat na letišti na území členského státu, nebo

Členským státem se rozumí země Evropské Unie a Norsko, Švýcarsko a Island. Pokud toto splňujete, máte nárok na občerstvení, ubytování i finanční kompenzace za podmínek určených níže."

Evropskou aerolinkou se rozumí registrovanou v EU.

To z článku samozřejmě chápu, ale existuje tzv. Montrealská úmluva, která by v tomto případě platit měla. Proto mě zajímá, jestli má někdo podobnou zkušenost.

• (upraveno 2019-04-08T19:16:23+02:00)

Montrealská úmluva žádné finanční kompenzace nestanovuje. Resp. je možné se dovoláváním na Montrealskou úmluvu domáhat reálně vzniklých nákladů navíc (případně podložené ušlé mzdy, apod.), ale ne výše uvedených kompenzací.

Dobry den, mam tady jeden špek:-) Zakoupili jsme MULTICITY letenku s QatarAirways z Prahy - Sydney, Brisbane - Praha. Dnes při zpatecnim letu při přestupu v Sydney, kdy uz jsme nastoupili do letadla byl let z technickych duvodu letadla zrušen. Po 12 hodinach cekani na hotelu nam zatim nebyl nabidnut nahradni spoj. Mame narok na plnou kompenzaci za kazdeho clena rodiny 2 dospeli, 2 deti, 1 infant, kdyz jde o zpatecni let z mista mimo EU?

Pokud budeme chtit let zrusit, mame narok na vraceni cele castky za letenku economy?

Dekuji Vam:-)

Kryštof Hájek

Dobrý den, na finanční kompenzaci dle EU směrnice nárok určitě nemáte. Budete-li chtít let zrušit, nárok na vrácení minimálně poměrné částky za neproletěné lety máte.

Majk ShaiMy

Ahoj, již rok a půl řeším zrušený a následný zpožděný náhradní let. Nyní mi přišel následující email, který bych potřeboval přeložit kdyby byl někdo tak hodný. Moje angličtina je mizerná a google je na tom podobně.

Mr Michael .....

Object: Flight cancellation FR8919 from Bergamo Orio al Serio to Mallorca on 28.6.2017. Our reference 39346.

Further to our communication number 119496/EBG on 24.11.2017, this Airport Office informs you that, following your recommendation and after copleting the planned activities of investigation, dated 15.1.2019, has fined the air carrier Ryanair, for violations found under European Regulation (EC) 261/2004.

Further informed that, since the process of our competence is completed (taking charge of the complaint, request for information on the carrier, his letter in reply), the practice will be closed.

Anyway, We point out that the mentioned Regulation guarantees the right to ask to the Air Carrier for a supply compensation, as stated in art. 12, using the appropriate fora.

ENAC is going to ascertain the occurrence. As soon as we get the relevant information, You will be informed accordingly.

The Airport Director

Majk ShaiMy

Opravdu není někdo kdo by přeložil, třeba do soukromé zpravy?

si to vlož do překladače

Ahoj, ve středu jsem měl zakoupený let s LOT: Oděsa - Varšava - Praha. Let z Oděsy do Varšavy proběhl v pořádku, ale následující let z Varšavy do Prahy byl nejprve zpožděn a následně zrušen kvůli technickým problémům letadla. Na přepážce nás holčina přesunula na pozdější let s ČSA a v Praze jsme přistáli se zpožděním více jak 3 hodiny. Myslíte, že mám nějakou šanci na kompenzaci?

Konkrétně:

plánovaný odlet 17:50, plánovaný přílet 19:10

skutečný odlet cca 21:35, skutečný přílet cca 22:35

Majk ShaiMy

Určitě nárok máš, že ti dali náhradní let nemění nic na skutečnosti, že si přiletěl o více jak 3 hod se zpožděním.

Ok, díky, zkusím z nich něco dostat :-)

Ahoj, měli jsme od Lufthansy zakoupený přímý let z Vídně do New Yorku, a když jsme se chtěli 23 hodin pře odletem odbavit tak jsme zjistili, že nám let přebookovali jinou společností s odletem z Vídně o 5 hodin později, s přestupem v Paříži kde čekáme 2 hodiny a příletem do New Yorku o 8 hodin později oproti původní rezervaci. Nikdo nás předem neinformoval :-( Můžeme požadovat kompenzaci ?

Ano, žádejte :)

Dobrý den, dnes mi byl zrosen let Praha Košice, o zrušení jsme se dozvěděli cca své hodiny po plánovaném odletu, ČSA mi nabídla letenku ještě na ten samý den, ale 22.25.. Mám nárok na finanční kompenzaci? Dekuji

Kryštof Hájek

Dobrý den, viz výše: tedy pokud destinace dosáhnete více než 3 hodiny po původním času a pokud zrušení nebylo z důvodu zásahu vyšší moc, pak nárok na kompenzaci máte.

Dobry den, mel bych dotaz ohledne naroku na kompenzaci. Jedna se o to, ze jsem cestoval z Havany do Madridu (Air Europa) a let byl o 2 hodiny opozden. Tim padem nebylo mozne stihnout navazujici let z Madridu do Mnichova v 14:55. Na prepazce v Havane me bylo receno, ze misto toho poletime z Madridu do Mnichova se spolecnosti Iberia, ale az v 19:55, tedy o pet hodin pozdeji, nez bylo puvodne planovano. Do Mnichova jsme tedy dorazili take o vice nez pet hodin pozdeji. Predem velmi dekuji za radu.

Kryštof Hájek

Dobrý den, vše je popsáno výše - pokud byl přílet do cílové destinace o 5 hodin později, nárok na kompenzaci máte.

Dobrý den...mám dotaz..kdyz jsem rezervovala letenku u ryanair na 10.5. ,tak byl odlet v 13.10 hod...rezervovala jsem ji už před 3 tydnama. před 5 ti dny,jsem se podívala do aplikace ryanair a vidím,že už teď je let změněny na 19.50...což mi vůbec nevyhovuje...díky tomu,že budu cestovat s dítětem. Raději jsem si bookla novou letenku už na pondělí 6.5.,s tím,že jsem vyplnila formulář o vrácení peněz a zrušení letenky..myslíte,že na to mám nárok?? kdyby byl čas odletu od začátku v 19.50 nerezervovala bych vůbec v tento den. Děkuji za odpověď

zapomněla jsem dodat,že mě zatím o změně neinformovali,a že zmenili veškeré odlety v pátek z 13.10 na 19.50 ne pouze ten můj...

Honza Čermák

Pane Jane,vyplnila jsem jejich formulář a došla mi od nich odpověď tato..

A. Zeman (Ryanair)

24. února 19:58 GMT

Vážená paní Zuzana Kanovská-Siakka

Odkazujeme na váš nárok ze dne 24. února 2019.

Upřímně se omlouváme za případné nepříjemnosti způsobené změnami doby letu. Společnost Ryanair, společně s jinými leteckými společnostmi, si vyhrazuje právo změnit jízdní řád. Tyto informace jsou obsaženy v našich dohodnutých smluvních podmínkách, na všech itinerorech a na stránkách často kladených otázek na našich webových stránkách. Snažíme se minimalizovat změny letu, ale občas kvůli letištním omezením a omezením letového provozu možná budeme nuceni.

Následuje výňatek z našich dohodnutých přepravních podmínek.

ČLÁNEK 9 - SCHÉMY

9.1.1 Časování letu zobrazené na Vašem Potvrzení / Itineráři nebo jinde se může měnit mezi datem rezervace a datem jízdy.

9.1.2 Pokud přijmeme Vaši rezervaci, budeme vás informovat o pravidelných časových úsecích letu účinných od té doby a bude uveden na vašem Potvrzení / Itineráři. Je možné, že po provedení rezervovaného letu budete možná muset změnit plánované letu. Pokud nám poskytnete svou e-mailovou adresu a číslo mimo kontakt, budeme se snažit vás o takové změny informovat. V situacích, na které se nevztahuje článek 9.2 níže, pokud po provedení rezervace, ale před datem cesty změníme plánovaný čas odjezdu o více než tři hodiny, což je pro vás nepřijatelné a my vám nedokážeme rezervovat alternativní let, který je pro vás přijatelný, budete mít nárok na vrácení peněz za všechny peníze, které jste zaplatili za změněný let.

Zatímco vyvíjíme veškeré přiměřené úsilí, abychom kontaktovali všechny zákazníky, kteří byli ovlivněni změnou načasování jejich rezervace, doporučujeme zákazníkům, kteří si rezervují letenku předem, aby se obrátili na místní kancelář Ryanair Reservations nebo si prohlédli své rezervační údaje na našich webových stránkách, aby potvrdili své rezervace letu a odletu před odletem.

Za těchto okolností litujeme, že k žádosti o náhradu nemůžeme přistoupit.

S úctou

A. Zeman

Ahoj všichni, jmenuji se Theresa Walkerová, jsem s manželem dvakrát vdaná a máme dva syny. Starší jeden a mladší je 11 let. Můj manžel mě hodně miloval, ale zapojil se do záležitosti s 32letou ženou, jejíž spolupracovník. Nikdy jsem si to neuvědomoval, ale nějak se mnou postoj vůči mně a dětem, jeho pozdní příchod z úřadu mě přiměl přemýšlet nad tou věcí a 15 dní předtím, než se přiznal, že ano, a oni měli také sex. Přivezl ji do postele, když jsem byl v kanceláři. Dokonce i při mém 20. výročí pochodu se držím pryč od sexu, jak to děláme na výročí, bude to opět naše líbánka, ví, že to ale dělal před výročím dne na mé posteli, to znamená, že mé city byly naprosto bezcenné, Můj duševní stav je plný agónie, je v podstatě dobrý člověk. Miloval jsem ho velice, ale teď jsem se cítil znechucen. Myslím, že nemohu zapomenout a obnovit bolest, někdy ho vyhrožovat. Někdy ho informuje, jestli může opustit svou rodinu, oženil se s ním a chtěla ho přesvědčit, že jsem jako žena, která není pro něj vhodná. Já také mohu mít záležitost. Neměl bych s ním žít. Ve skutečnosti chce zvítězit nad mnou, když je rozvedená, říkala, že žárlí o našem vztahu a ona mě zničí tím, že vezme svého manžela. Musel jsem o tom diskutovat s kamarádem, který mě požádal, abych našel dobré kouzelnické kolečko, nejdřív jsem nikdy nevěřil v tomto hláskování Cast, ale musím to vyzkoušet až do doby, kdy jsem narazil na PROPHET Dr. JOSEPH UGO email na internetu o tom, jak pomohl tolika lidem, aby dostali své ex zpět a pomohli opravit vztah a dělat lidi šťastný ve svém vztahu, vysvětlil jsem mu svou situaci a on mi pomohl ven během 7 dní, jsem dnes rád, že mi pomohl a já hrdě říci, že můj manžel je nyní se mnou znovu a on je nyní zamilovaný se mnou jako nikdy předtím. Potřebujete nějakou pomoc ve vašem vztahu, jako je získání vašeho manžela, manželky, přítele, přítelkyně, vítězství v loteriích, bylinné léčení nemocí nebo propagace práce. Diváci, kteří si přečte můj příspěvek, který potřebuje jakoukoli pomoc týkající se životních problémů, by se měl kontaktovat.

KONTAKT - E-mail: doctorjosephugo@gmail.com

WhatsApp: +34631686040

To tu dlouho nebylo 😀

Dobrý den,

Měla jsem letět z Prahy do Aucklandu přes Amsterdam a Taipei. Zhruba 16 hodin před plánovaným příletem mi zavolaly aerolinky, že kvůli stávce pilotů mi zrušili let (plánovaný odlet 7:00). Ani mi nedali na výběr a rovnou mi přerezervovali letenku na 18:30 téhož dne s jinou leteckou společností. Mám nárok na kompenzaci? Ve výsledku jsem totiž do cílové destinace přiletěla o 12 hodin dřív. Jak jsem se ale dozvěděla tak o stávce věděli dopředu a už zhruba týden takto měnili lidem lety. Samozřejmě mi nenabídli jídlo, ubytování, prostě nic. Moc děkuji za odpověď.

Anna

Pavel Planespotter

O 12 hod drive...., tak to je dobre, ne ? Za to Vam kompenzaci asi nedaji.

Nenabídli ubytování v Praze přes den? No tak to je skandál. Nebo jste očekávala, že se o vás postarají na Novém Zélandu, pokud tam byl přílet už večer místo rána? Jídlo dávají na letišti, když jsou posuny na poslední chvíli. Předpokládám, že když jste to věděla 16 h. před plánovaným odletem, že jste na letiště nedorazila už v 5 h. ráno a nedožadovala se bagety s kolou zdarma.

Hih tak katastroficky jsem to rozhodně neviděla jak tady popisujete :D Všichni nebydlíme v Praze, takže jsem tam dorazila samozřejmě už den předem a plánovala jet na letiště v noci... Takže jsem čekala v Praze 11,5 hod.

Jinak přílet 12 hod dříve se možná zdá být fajn, ale pokud počítáte s tím, že máte strávit den v Taipei, domluvíte si tam schůzku a místo toho vás pošlou přes Seoul, a vy jen přesedáte z letadla na letadlo... Jinak děkuji za výše uvedené odpovědi.

Petr76

Sorryjako, ale kupujete si letenku z výchozího letiště do koncové destinace, přestupní místa se mohou měnit. Pokud to bylo pro vás tak důležité, měla jste být asertivní a požadovat transfer via TPE, nebo si koupit multicity.

Opravdu netuším za co by vás měla aerolinka "odškodňovat".

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je těmi 2 hodinami ve větě "a je vám nabídnuto alternativní spojení s odletem maximálně o 1 hodinu dříve a příletem nejpozději o 2 hodiny později" myšlen čas, kdy má letadlo dle rozpisu přistát nebo reálný čas příletu?

Let měl být odlet 15:00 a přílet 15:45 a byl nám nabídnut odlet 17:00 a přílet 17:45. (Asi je to ta druhá možnost a s kompenzací máme smůlu, že? :D )

V tomhle případě jste přesně na limitu a kompenzace skutečně v nároku nejsou.

Dobry den,

Z duvodu stavky na letisti Charleroi nam ryanair zrusil letenky tenerife - charleroi a charleroi - praha na 13.2., coz je den stavky. Informaci jsme dostali 11.2. vecer. Ryanair nam nabidl moznost prerezervace, ale nejblizsi volne misto nabidli az 18.2. To je pro nas prilis pozde, koupili jsme novou letenku s Kiwi pres Londyn za cca 8 tis na puvodni termin odletu 13.2.. Puvodni letenky s ryan jsme zrusili ( refundace bude cca 3.5 tis). Z pravidel uvedenych vyse chapu, ze financni kompenzaci az 600 eur vyuzit nemuzeme, protoze duvodem zruseni letu je stavka letiste. Nicmene muzeme zadat alespon kompenzaci / dorovnani za nahradni let, ktery byl vyrazne drazsi? Dekuji.

• (upraveno 2019-02-12T19:34:28+01:00)

Za stávku letištního personálu Ryanair skutečně nemůže, proč by měli něco kompenzovat? Nový let by mohl být "výrazně dražší" o něco méně, když byste místo na Kiwi kupovala letenky přímo.

Ahoj,

prosím o radu jak postupovat při narokovani kompenzace. Byli jsme s Eurowings v Dominikánské republice. Při odletu domu z Punta Cany do Mnichova jsme vzletli uleteli cca 350km a pak začalo něco smrdet v kabině a vrátili jsme se zpět na letiště. Tam nás vykopli z letadla vzali jsme si zpět kufry. Posadili nás do autobusu a odvezli do náhradního resortu, který absolutně neodpovidal resortu, ve kterém jsme strávili dovolenou. Tam jsme se dvě hodiny checkovali, ráno jsme dvě hodiny čekali na informaci, ze náhradní let máme mít v 15 hod. Tudíž odjezd z resortu 12:30. Na letišti nám nikdo nebyl schopny říct, co s letadlem bylo nebo jestli je opraveno. V šest hodin nám přišla zástupkyně Eurowings říct, ze let je zrušen kvůli technickému stavu letadla. Takže znovu pro kufry znovu do autobusu a znovu do resortu a znovu všech cca 300 lidi check inn. Z letiště jsme odjeli bez jakékoliv informace kdy poletime nebo jak se to bude řešit. V aplikaci Eurowings ještě ten večer naskočil nový čas odletu 6 hod ráno. Ale o tom nikdo nevěděl. Takže ráno v 8 hod jsme obdrželi na recepci informaci ze poletime v 15 hod z hotelu odjezd ve 12. V 10 hod jsme na recepci obdrželi novou informaci, ze poletime v 19 hod odjezd z resortu v 15:30. Ve 12 hod check out při kterém jsme se dozvěděli, ze opět posunuli čas odletu na 21:15 odjezd z resortu v 17:30. Na letiště jsme přijeli v 18:00 a při odbavování nám bylo sděleno, ze poletime domu jiným letadlem, které přiletí z Miami, ale poletime až v 21:50. Konec dovolené se díky tomu protáhl o tři dny. Pro nás velké komplikace v zaměstnání i v podnikání. Co vše se dá nárokovat po letecké společnosti? Nehledě na to, ze komunikace z jejich strany byla naprosto příšerná. Naše celkové zpoždění letu vychází tedy na 53 hodin

Můžete nárokovat 600 EUR kompenzaci dle ES261/2004 toť vše.

Ahoj, zdravim vsechny!

Koupili jsme zpatecni letenky (Praha - Dubai 22.-29.1.) pres kiwi.com a vcera nam napsali o zmene letoveho planu, ze nam nabizi navrat o den drive. S tim nesouhlasime, nevyhovuje nam to, stalo by nas to dost penez navic.

Jak to funguje v tomto pripade?

Nesouhlasime, ale zatim se nikdo neozval a nemame zkusenost, tak nevime, co se ted bude dit.

Vite prosim nekdo, co mas asi ceka? A mame vubec nejaky narok na kompenzaci?

Dekuji a krasny den vsem!

Dagmar

Marek Sourak

Ahoj, nevim teda s kym mas letet, coz je dost podstatny. Ale teoreticky by sel uhadat rerouting v ten samy den. Nevim jak je to v podminkach Kiwi, ale naposledy to bylo tak, ze od nich zadnou kompenzaci nedostanete.

Ahoj,

dnes nám byl bohužel zrušen let do Benátek s EasyJetem. O zrušení jsme se dozvěděli až na letišti z odletové tabule, žádný mail nebo nic podobného nám nepřišlo. Slečny na přepážce také nic nevěděli, jen náms odkázali na MenziesAviation, kde nám jiná slečna předala papír s pokyny, jak postupovat. Vzhledem k tomu, že nebylo možné využít jiný let ve stejný den, rozhodli jsme se zažádat o vrácení peněz - aktuálně zpracovávají. Zajímá mě ale, jestli máme nějaký nárok na kompenzaci za objednané ubytko (které nejde zrušit) a návazné jízdenky v cílové destinaci, které byly zakoupeny již několik dní před odletem?

Rezervace letenek proběhla přímo u EasyJet.

Moc děkuji za odpověď!

Pavlína

• (upraveno 2019-01-11T17:49:15+01:00)

Ubytko určitě ne, ale kompenzace možná ano. Pokud to tedy nebylo počasím, ale další odlety byly, tak rozhodně zkusit.

edit: tak asi smůla, stávka https://www.easyjet.com/en/help :-(

Ahoj, hlásím se ze stejného situace....já zkusila přes ten jejich easyjet formulář zažádat o reimbursement of expenses a poslala jako přílohu fakturu za ubytování v Benátkách (vyžádala jsem si na booking) a téměř obratem napsali z easyjet, že mi vrátí peníze za jednu noc (což jsem nečekala). Teď nevím, jestli se s nimi hádat i o tu druhou noc ale :)

Ahoj,

mam letet z Vidne do San Francisca s KLM s prestupem v Amsterdamu a Detroitu a pokud dojde ke zruseni prvniho letu z duvodu spatnych povetrnostnich podminek na letisti v Amsterdamu, na jakou kompenzaci mam narok? Jde o to, ze mam asi 24 hodin po priletu do SF koupenou dalsi letenku (ne s KLM), ale s Hawaiian Airlines a taky mam zaplacene ubytovani bez moznosti zruseni a vraceni. A tento let bohuzel nestihnu.

Predem moc dekuji

Bara

Na žádnou... Prostě smůla.

Zkus se domluvit s ubytováním, jestli by neposunuli termín na jindy, kdy by se ti to hodilo (pokud nemáš na celou dobu jen ubytování bez možnosti zrušení). Mně to takto na Waikiki v hostelu prošlo, že se prý jim to stává častěji. Pokud jsou ale kapacity toho hotelu vytížené, asi neuspějete.

Dobrý den, byl mi zrušen zpáteční let z Bangkoku do Prahy 14.6.2019. Let je u společnosti Ukraine International Airlines. Na co mám v tomto případě nárok a jak to nejlépe řešit? Děkuji za odpověď.

Marek Sourak

Dobry den, predpokladam, ze Vam sami nabidli let v jiny den, ci muzete pozadat o rerouting v samy den.

We are sorry to inform you that flight PS272 14.06.19 is cancelled. We apologize for any inconvenience and hope for your understanding.

We are able to offer you next options:

-rebooking to the nearest possible flight

-ticket refund (unused part).

Kindly asking you to contact your issuing office to rebook or refund your ticket.

Petr76

Pokud změnu provedl dopravce PŮL ROKU dopředu a navíc jde o let mimo EU, non-EU aerolinkou tak nárok na odškodnění nemáte.

Další postup záleží na tom, jestli celý itinerář máte na jedné rezervaci, nebo vícero.

Jedná se o zrušený zpáteční let a vše je na jedné rezervaci. Mám tedy nárok si vybrat jiný zpáteční let v kterýkoliv jiný den (s adekvátních přestupem) nebo mohu požadovat vracení peněz v plné výši i za let tam, který zrušen nebyl? Děkuji

Marek Sourak

Na vraceni penez nemate, pokud jste nekupoval v nejakem vyssim tarifu. Vyberte si zpatecni let v jiny den ci jiny routing.

Kryštof Hájek

Na vrácení peněz samozřejmě nárok je, pokud aerolinka posouvá let z vlastní vůle. Však to je v tom mailu napsané "ticket refund (unused part)". Unused part je v tomto případě celá letenka, tedy včetně letu tam. Je to zkrátka přesně tak, jak Lukáš pochopil :) Buď se necháte přehodit na jiný den, anebo požádáte o zrušení celé letenky a vrácení peněz.

• (upraveno 2018-12-23T16:15:07+01:00)

Nebo je na FB chatu ukecáte na přílet na jiné letiště ve stejný den, pokud jde o let z Kyjeva, třeba do Vídně. Jestli vám zrušili let z Bangkoku, zkuste to přehodit o den dřív, jestli letí, a udělejte si výlet po Kyjevě, nebudete litovat.

Dobrý den, může mi někdo poradit, jestli mám nárok na nějakou kompenzaci, když mi letecká společnost nedá vědět, že změnila čas odletu letadla na které jsem měl přestoupit o více než 3,5 hodiny, a tím mi toto letadlo uletí. Děkuji za brzkou odpověď.

Marek Sourak

Mate vse na jedne letence, ci nemate?

Kryštof Hájek

Dobrý den, pokud máte oba lety na jedné letence (kupoval jste naráz), pak záleží na zpoždění v cílové destinaci. Je možné, že při dlouhém zpoždění prvního letu vás aerolinka přehodí na jiný, který destinace dosáhne +- v daném čase. Pokud ne, samozřejmě nárok na kompenzaci je.

A pokud máte dvě oddělené letenky a první bude zpožděn nad tři hodiny, nárok na finanční kompenzaci máte pochopitelně taky. Už ale ne nárok na to, aby vám první letecká společnost zajistila dopravu do vašeho plánovaného cíle.

Ahojte, zítra jsem měl odlétát s KLM z Prahy do Amsterdam v 8:50 hod. Let mi dnes zrušili, že kvůli špatnému počasí. Když jsem se ale díval na yr.no tak zítra by tam zas tak hnusně být nemělo, hlavně nemožné. Nabídli mi let s odletem v 6:00 hod. s air France. Vím že kvůli počasí kompenzace zaniká, ale můžou zrušit let jen tak den předem kvůli počasí? Myslíte že mám nárok na kompenzaci?

Honza Čermák

"Vím že kvůli počasí kompenzace zaniká ... Myslíte že mám nárok na kompenzaci?" 🤔

Avatar uživatele David
David

Dobrý den,jsem na Bali a pozítří jsem měl letět zpět. Právě mi napsala letecká společnost Qatar airwais,že se let přesouvá místo 09:35 na 19:00. Mám nárok na nějaké finanční odškodnění? Popřípadě jak postupovat? Děkuji

• (upraveno 2018-12-03T13:45:50+01:00)

Nemáš, případně tedy si můžeš zkusit nastudovat indonéskou právní úpravu v této oblasti a možná něco takového mají upraveno, nicméně si moc neumím představit jak bys to vymáhal. Takže postupuj tak, že si užij ještě o půl dne déle na Bali, případně se zkus podívat po alternativním routingu a požádej Qatar o přebookování.

Dobrý den,

Cyprus Airways zřejmě zrušil let Larnaca-Praha 1.3.2019 , na který mám zaplacenou letenku.

Nejbližší maji až 4.3

Musím to akceptovat? Nebo mám nárok aby mě dopravili jinou společností?

V rámci zrušení letu více jak 14 dní předem bohužel můžete bezplatně změnit let s danou aerolinkou nebo si nechat vrátit peníze, ale na let s jinou společností nárok není.

Mohu si tedy nechat změnit letenku se stejnou společnosti ,

ale na let do jiného města ? Například let do Athen ,odkud bych letěl s jinou společnosti na vlastní naklády?

Je to na vůli aerolinky, ale nevidím důvod, proč by na to nemohli přistoupit.

Dobry den, nevite prosim zda li je narok na kompenzaci kdyz byl let presunut o 13h drive? Dekuji

Kryštof Hájek

Dobrý den, na dřívější posuny se kompenzace nevztahuje.

Naopak, vztahuje. Mohou vám posunout let maximálně o 2 hodiny dříve v mezí 14-7 dní, nebo o 1 hodinu dříve v čase pod 7 dní... Pokud je to ale více jak 14 dní před odletem, kompenzace odpadají.

Dobrý den,

Dá se někde zjistit, jaký byl důvod zrušeného letu 2 měsíce zpátky?

V emailu, ve kterém nám zrušení letu oznámili, žádný důvod uvedený nebyl..

Děkuji za odpověď

Kryštof Hájek

Sami to nikde online nezjistíte, pouze na přímý dotaz místně příslušného Úřadu pro civilní letectví (tedy toho státu, odkud jste měli letět).

Liborek
  • (upraveno 2018-10-19T15:25:39+02:00)

A tobě na přímý dotaz nějaký Úřad takto bez ničeho odpověděl?

Mě (český) Úřad napsal, že tu informaci nemají a mám podat oficiální stížnost (http://www.caa.cz/cestujici/zjis...useni-letu) na základě které iniciují šetření. Teprve pak informaci můžou vyžádat a poskytnout.

Kryštof Hájek

Mě právě zrovna české ÚCL před časem rovnou sdělilo důvod zpoždění Pegasusu z PRG o Istanbulu, když jsem si stěžoval, že nekomunikují. No ale ať tak či tak, informaci poskytnou, dřív nebo později.

Dobrý den,

směrnici jsem četla ale nejsem si jistá jednou skutečností. Dne 16. 10 mi bylo oznámeno, že u mého letu VIE- KRK , který se má uskutečnit 28.10 přesunuli čas odletu z 20.00 na odlet v 12.25 (to je let který mi byl nabídnut) . Splňuji tedy podmínku čl. 5 odst. 1 c.) ii.) a to tu část "[...]které by jim umožnilo odletět nejpozději dvě hodiny před plánovaným časem odletu" a zároveň fakt, že jsem se skutečností byla seznámena v intervalu mezi 14-7 dny před odletem. Co mi vrtá hlavou je fakt jestli musím pro aplikaci směrnice kumulativně splnit i pokračování ustanovení a to , "[...] a dosáhnout jejich cílového místa určení nejpozději čtyři hodiny po plánovaném čase příletu." Pro upřesnění dodávám, že letím s Laudamotion (Ryanairem). Pokud bych o kompenzaci žádala, i v tomto případě se využívá formuláře co má Ryanair? Děkuji za odpověď .

Dobrý den,

už víckrát se to řešilo a v případě přesunutí letu na dřívější termín nárok na kompenzaci nevzniká.

Avatar uživatele andreko
andreko

Ahoj. Nevidim tu pripad, kdy letecka spolecnost posunula let, ale dopredu. Vcera 17.10. nam poslal Vueling/Level novy cas odletu na 30.10. a posunul ho o 2.50h drive, nez byl puvodni odlet. (Jedna se o let VCE-VIE.) Jak je to v tomto pripade, plati stejna pravidla, jako pro zpozdeni? - je zde narok na kompenzaci?Dekuji za odpoved.

Kryštof Hájek

Ahoj, v těchto případech nárok na kompenzaci nevzniká, můžete maximálně odmítnout let a požadovat vrácení peněz za letenku.

Dobrý den,

nemáte někdo zkušenosti se zrušeným letem Eurowings (operovaný Sun Express Deutschland) ze Seattlu do Bonn-Cologne? Dnes nám přišel email, že let 22.10.je zrušený. Na webu to u mé rezervace není, v jiné dny byl let taky zrušený, na webu letiště vůbec není. V mailu byla poznámka, že nám proplatí letenku do Las Vegas, ale ne na kdy nebo jaký let... na infolince Eurowings mi zas řekli, že se máme domluvit na letišti. Trochu se bojím, že tam nebude ani jejich přepážka, když tam mají všechny lety zrušené. Máte zkušenosti, jak postupovat?

Díky Alena

• (upraveno 2018-10-18T08:16:16+02:00)

Ale tohle jsou přece všechno otázky, které jste se měla ptát toho operátora na infolince!?!? Jak tady může někdo vědět o vašem konkrétním případě víc než sama aerolinka?

Samozřejmě že musíte být v komunikaci s nimi asertivní a někdy i neústupná.... například: ne nebudu se s nikým handrkovat na letišti, chci jít na letiště už s platnou s letenku. Když chcete abych letěla z LAS, tak mi rovnou pošlete novou rezervaci. Stejně jako letenku do LAS, protože dopolední přímé lety SEA-LAS stojí kolem 250 USD na osobu a nechci vydávat 500 dolarů s rizikem že je nakonec neproplatí. Koneckonců jsou aerolinka, kapacity a možností mají na to dost.

Dobrý den,

děkuji za reakci, tohle samozřejmě vím, asertivní jsem byla. Jediná jejich reakce, že na Eurowings ani Luftansu mě přebookovat nemůžou, na jiné aerolinky jen na letišti. O Las Vegas vůbec nemluvili, to bylo jen v mailu, a tam jsem ani neměla v plánu se přesouvat, natož za své.

Dotaz tady jsem položila jen pro případ, že by měl někdo ze čtenářů zkušenost s Eurowings do/ze Seattlu.

Petr76

Přebookovat vás na jinou aerolinku samozřejmě mohou, to si jednoduše vymýšlí.

Avatar uživatele Pavel

Přeji hezké odpoledne,

nevíte, na jakém kontaktu bych mohl uplatnit kompenzaci za zrušený let u WizzAir? Nemohu najít žádný kontakt, kam bych mohl požadavek zaslat. Poučení o možnosti kompenzaci uplatnit na webu mají, ale kontakt, kam takový požadavek poslat už zveřejněn není.

Daniel Reichel

Já si zavolal den po zrušeném letu na jejich linku a tam mi nabídli buď navrácení peněz nebo vystavení elektronického voucheru na o něco vyšší částku, než činila cena letenky. Vybral jsem si první možnost a do pár dní byly peníze na účtu:)

Avatar uživatele Pavel
Pavel

A kompenzaci Vám nevyplatili? Jen vrátili peníze za letenku?

Daniel Reichel

Na kompenzaci jsem neměl nárok.

Dobrý den,

letecká společnost Primera air mi zrušila v červenci let z USA do ČR. O zrušeném letu jsem se dozvěděl až na letišti a byly mi nabídnuty tři možnosti řešení situace. Zvolil jsem koupení nové letenky na vlastní náklady s tím, že mi ji následně proplatí. Odeslal jsem jim tedy vše co ode mne bylo požadováno až mi v září odpověděli, že vše proplatí a peníze mi přijdou na účet do 4 týdnů. Nyní je to již pátý týden a peníze stále nikde... Dnes jsem na internetu a Facebooku Primera air nalezl, že je společnost od 1.10. v insolvenci. Je nějaká možnost dostat své peníze zpět, když společnost zbankrotovala? Jde o cca 25 000 Kč, tedy né zrovna málo peněz... Budu rád za každou odpověď či pomoc. Mockrát děkuji.

Josef Chudý

Petr76

Teoreticky si můžete přihlásit pohledávku, ale vzhledem k situaci se spíš připravte na to, že z nich nic nedostanete.

Na letišti v Palma de Mallorca jsme se dozvěděli 3 hodiny před odletem, že náš let do Berlína byl zrušen. Byl nám nabídnut brzký let do Mnichova se stejnou leteckou společností LaudaMotion. Z Berlína jsme měli zakoupenu jízdenku na autobus, kterou jsme nemohli stornovat. Z Mnichova jsme si sehnali dopravu večerním autobusem výrazně dražší než z Berlína. Máme nárok na nějakou kompenzaci?

Dobry den, na jare jsem si koupil u Pelikan letenky z Parize na Mirtinik odlet v listopadu od Iberia a prikoupil spoj z Vidne u transavia s casovou rezervou asi 5 hodin, ted nam lety posunuli jeden o den později a zpatecni o pet hodin později, takze tam bychom museli přenocovat v parizi a ten druhy nestihneme. Na Iberia mi rekli ze musim na Pelikan a ti mi tvrdi ze pokud budu souhlasit s lety nemam nárok na odskodneni a nebo mi vrati peníze pouze za jejich lety lety.

Dekuji za radu

Dobrý den,

s čím potřebujete poradit? Nevidím otázku. Jedná se o dvě nezávislé rezervace, o změně vám dali vědět víc jak 14 dnů před odletem. Můžete zkusit najít a navrhnout alternativní routing, jestli vám ho schválí. Pokud ale Pelikán trvá na svém, levnější bude změnit připoje do Paříže.

Dobrý den, prosím o radu. V listopadu letíme s kamarády do Bankoku se společností Emirates, včera nám přišel email že nám let Dubaj-Praha přesunuli o den později. Máme nárok na nějakou kompenzaci, nebo zajistí nám emirates aspoň hotel na noc ? děkuji za odpověď ...

Dobrý den Veroniko, nezajistí vám nic. Pokuste se o úpravu itineráře tak, abyste nemuseli být dlouho v Dubaji. Musíte komunikovat tam, kde jste letenky zakoupila – u aerolinky nebo agentury.

Dobrý den, 20.9.18 nám apsolečnost Air Baltic zrušila let na lince Praha - Riga. O zrušeném letu nás informovali až na letišti dvě hodiny před odletem. Do cílové destinace nám Air Baltic zařídil let s LOT přes Varšavu s celkovým zpožděním v cílové destinaci v délce téměř 6 hodin. O důvodu zrušení letu nás letecká společnost neinformovala. Na let jsme měli zaplacená konkrétní sedadla a příplatkový oběd. Rád bych se zeptal, jestli máme nárok na odškodé za zrušený let a zpožděný přílet do cílové destinace a jestli máme nárok i na refundaci příplatkových služeb na palubě. děkuji

Dobrý den, nárok na odškodnění máte ve výši 250 € za osobu. Ohledně nedodaných služeb, tak tam si nejsem úplně jist.

Dobrý den, děkuji za odpověď. Můžeme požadovat i cenu letenky do místa příletu? nebomáme nárok pouze na fixní část 250 euro? Ptám se proto, že může nastat případ, kdy cena letenky vysoce převyšuje refundaci za zrušený let.

děkuji

Kryštof Hájek

Cenu letenky můžete požadovat, pokud se let neuskuteční. Ve vašem případě se uskutečnil, jen v jiném trasování a se zpožděním, tedy máte nárok "pouze" na kompenzaci 250 €.

Děkuji. Stačí pro reklamaci zaslat na adresu aerolinek formulář stažení na Úřadu pro civilní letectví? V případě, že nám do 6 týdnů neodpoví je možné se obrátit přímo na Úřad pro civilní letectví? děkuji

Kryštof Hájek

Ano, to by bude stačit. V případě, že nebudou komunikovat, je možné se obrátit na ÚCL.

Zdravím,

chci se zeptat, na co mám nárok při zrušení letu. Letím za 4 dny do Nepálu a letenku mám koupenou přes společnost Emirates. Kupovali jsme si ji zvlášt s kámošema a vypadá, že let změnily jen mě. Mail mi přišel dnes ráno, že mi byl zpáteční let. což je za 18dní, s tím že s Kathmandu letím normálně , ale přestup v Dubaji mi prodloužili o den.

Je nějaká možnost jak to vykompenzovat nebo spíš hlavně jet tím letem co jsem měla? Pravděpodobně ho změnily jen mě a asi pár dalším. Díky za odpověď. Monika

Kryštof Hájek

Dobrý den, v tomhle případě asi můžete maximálně nesouhlasit a požadovat vrácení peněz za celou letenku, vzhledem k tomu, že je to 18 dní předem, na kompenzaci nárok nebude...

Na kompenzaci by nebyl nárok ani kdyby změna byla méně než 18 dní předem, protože se jedná o let do EU s aerolinkou ze země mimo EU.

Dobrý den, vzhledem k tomu, ze letiště kam se chystám, je po tajfunu stále zavřené řeším otázku jak se popřípadě bude řešit zrušeny let. Mám letet s Lufthansou, která mi zatím nedala vědět jak to vypadá.. chci se zeptat, když mě daji na úplně jiný termín letu mužů toto odmítnout a chtít vrátit peníze za letenku? Popřípadě kdybych odletěla, ale přistání bylo na jiném letišti, mám nárok na proplacení cesty kterou musím dokoupit abych se dostala do místa původně plánovaného? Moc děkuji

• (upraveno 2018-09-12T16:48:19+02:00)

Dobrý den, zrušit letenku a vrácení peněz požadovat můžete. Proplacení cesty z jiného letiště nejspíš ne, vzhledem k tomu, že se jedná o počasí a změně místa příletu byste byla dopředu informována.

Dobrý den,

4.8. ve 21:30 jsem měla odlétat na dovolenou z Prahy do Hurghády. Náš let byl zrušen a následně byl obnoven a posunut o 20 hodin. CK nám zajistila hotel v Praze. Hotel byl přes celou Prahu a v noci jsme si již neměli jak dostat na hotel, tak jsme si vzaly taxi. U CK jsem se dozvěděla, že vše mám řešit u leteckého dopravce. Nyní řeším u leteckého dopravce kompenzaci a proplacení taxi. Odpověď od letecké společnosti zněla: taxi Vám neproplatíme. U koho mám právo si nárokovat proplacení taxi: u leteckého dopravce, nebo u cestovné kanceláře?

Petra

Je to věc dopravce a ten by měl i zajistit dopravu do hotelu.

Petr76

Slušná CK by to (odvoz) měla zajistit taktéž.

Dobrý den mám zaplacenou letenku u společnosti RYANAIROOOOOOO1JKLO z letiště Krakow do GIRONY na 14.9.218 odlet 09.35.Jelikož již druhý měsic ležím se zlomeným krčním obratlem a po dohodě s lékařem nemohu tento let absolvovat.Prosím o radu jak se dá stornovat tento let a vrátit peníze za letenku.Děkuji za kladné vyřízení.Rýcová Zdenka Nový Jičín Smetanovy sady 14

Надежда Константиновна Крупская
  • (upraveno 2018-08-24T17:45:24+02:00)

To těžko, raději si pospěš s tím srůstáním...

Když si koupíš lístek do kina a dáš si panáka metylu, tak ti také nikdo nevrátí vstupné.

Normální lidé mají pojištěné storno...

Avatar uživatele escondida
escondida

Měli jsme let s ČSA Praha - Skopje, zpáteční let ze Skopje nám zrušili, což jsme zjistili na jejich infolince den před odletem. Náhradní let byl přes Varšavu a přiletěli jsme do Prahy o 9 hod později oproti plánovanému příletu s ČSA. Naši žádost o kompenzaci nám na ČSA zamítli s tím, že 16 dní před odletem informovali expedii, která nám ovšem nic nesdělila. Je možné, že 14 denní lhůta pro zrušení platí i jen pro zpáteční cestu?? Nebo musí oznámení o zrušení před odletem prvního z letů? Počítá se do zpoždění příletu i tento případ s náhradním letem?? Děkuji za rady.

Tak pokud opravdu 16 dnů před letem informovali Expedii, tak to můžete akorát tak claimovat po Expedii... Zkuste nějakou agenturu a podle jejich reakce uvidíte.

Jinak je to 14 dní před každým letem, ne před prvním z celé cesty.

A ano, počítá se tam i takový náhradní let. Jediná otázka je, kdy komu skutečně dali vědět.

Zdravim,4.zari mam letet z Prahy do Sydney,spolecnosti China Eastern Airlines,letenka kupovana pred mesicem a pul pres Student Agency,dnes 15.8, me prisel email od Student Agenci ze me byl muj let zrusen,vubec nevim co mam ted delat,sice pisou toto Zahájili jsme s leteckou společností kontaktní jednání a pokusíme se Vám najít co nejvhodnější spojení.

Ihned, jakmile dostaneme potřebné informace od letecké společnosti, zašleme Vám návrh řešení.

To me jako v nejhorsim pripade vrati penize a ja si na posledni chvilku budu muset koupit drahou letenku ?...to snad neni normalni ne ?

A co by si po nich vic chtel nez vratit penize nebo zmenit termin? :) Soukromej tryskac? :D

To by mně asi jeblo - mám taky let tím směrem a tři různé letenky.... nezávidím

Dobrý den.

Moje rodina je nyní na letišti v Hurghádě, kdy měli odletět včera v 15:30h. kdy už nastupovali do letadla, ale nakonec je vyhnali z důvodu technické závady na letadle a zůstali v bezcelní zóně. Jedli naposled ráno v 8h. sebou mají dvě 8 leté děti. Nakonec je odvezli do hotelu v 1h. ráno a dostali jídlo z letadla. Po celou dobu na letišti neměli nic k jídlu, jen pití. Dnes měli odlétat v 10:30h. ale opět nikdo nic nevěděl, letadlo není. Jak postupovat. Mamka mi psala, že až nyní se ředitelka Eximtouru dozvěděla o tomto problému, což je holý nesmysl. Pan Zíma, spolumajitel společnosti už o tomto problému dávno věděl. Děkuji za info, budu vděčná.

Kryštof Hájek

Dobrý den, obraťte se na cestovní kancelář a po návratu žádejte aerolinku (pokud se jedná o Travel Service) o kompenzaci, viz výše. Více vám tady bohužel neporadíme.

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na jednu věc ohledně mého zrušeného letu. Chtěla jsem letět 1.6.2018 s Easyjetem z Bristolu do Prahy, ale let byl zrušen. Nejdřív se řešila partička opilých kluků v letadle a později posádka nemohla letět, protože by přetáhla pracovní dobu. Nechali nás trčet na letišti, řekli, ať zařídíme hotely, dopravu, lety atd. prostě potřebné a že vše proplatí, až jim pošleme fakturu. Přenocovali jsme na letišti a letěli druhý den ráno z Bristolu přes Řím do Prahy. Následně jsme žádali o odškodnění, což bylo zamítnuto. Vyplnila jsem u Easyjetu formulář na navrácení peněz a odeslala faktury. Je to již dva měsíce a reakce žádná!!! Znovu jsem jim psala dotaz a žádala vrácení peněz a posílala faktury a opět bez reakce....

Dá se tato situace řešit ještě nějak jinak? Vůbec netuším, kam se můžu obrátit. Je nějaká možnost, jak dostat zpět peníze?

Děkuji.

Kryštof Hájek

Dobrý den, chce to je stále bombardovat na všech frontách (formuláře na webu, e-maily, jejich oficiální facebook, telefon, ...). Vyšší instancí, na kterou se můžete obrátit, je britský Úřad pro civilní letectví (e-mail: passengercomplaints@caa.co.uk).

Dobrý den, dceři s kamarádkou zrušil včera Ryanair let z Londýna, fronta k přepážce, aby se něco dověděly, trvala 14 hodin!!! a úplně je odmítli s tím, že je dají na čekací listinu na druhý, nebo třetí den, ale bez garance, že se do letadla dostanou. Že to může trvat i déle. Ubytování ani strava jim nebyla poskytnuta, vše jsem řešila z Čech, musely si samy sehnat rychle ubytování a sehnala jsem až sama cestu zpět autobusem. Nedali jim ani žádné prohlášení. Co, prosím, mohu požadovat, kam se obrátit? Děkuji

Měli by poskytnout ubytování na 1 noc, to musí. Pak, pokud Vám nevyhovuje nabízený náhradní let, tak už od nich moc nečekejte, musíte situaci vyřešit samy, na vlastní náklady. Potom můžete od nich požadovat odškodnění až se vrátíte. Stalo se mi nedávno, porucha letadla avšak kompenzaci dle EU261 a proplacení jakýchkoliv nákladů na náhradní dopravu mi zamítnuli s odvoláním, že jsem nevyužil jimi nabízený náhradní let a argument, že byl až za 4 dny je nezajímá, Teď to řeším s agenturou. Některým, kteří využili náhradní let s jejich společností kompenzaci přiznali, ale i to je bez záruky.  Good luck

Vše je popsáno v článku.

Avatar uživatele jvitek94
jvitek94

Zdravím, když nám devět hodin před odletem zrušili let kvůli "Cabin Crew Strike", máme nárok na kompenzaci dle EU 261, nebo jen nárok na vrácení peněz za letenku? Díky předem za odpověď.

Kryštof Hájek

Dobrý den, "Cabin Crew Strike" není aerolinkou neovlivnitelná událost, takže byste rozhodně měli mít nárok na kompenzaci.

Avatar uživatele jvitek94
jvitek94

Děkuji!

Dobry den, pokud mi aerolinka zrusi let, mohu striktne vyzadovat jen jiny let a ne vraceni penez? Jde mi o to, ze kdyz sezenete mega levnou letenku za par Kc, tak kdyz mi vrati penize za letenku, asi si tezko za tuto cenu koupim na miste letenku novou. Dekuji.

Mně už se 2x za poslední rok stalo, že mi Lufthansa zrušila let kvůli údajné nepřízni počasí. Byl to ale nesmysl, protože místo toho, abych byl v Mnichově z Prahy řekněme v 10, letěl jsem později a byl tam cca v 11:30, takže o hodinu a půl později. Po celý let bylo jasno, bezvětří. O tom, že ruší let kvůli nepřízni počasí mě ale informovali ve stejný den v noci (asi 7h před odletem), než jsem jel na letiště. Další let mi zrušili do Mnichova kvůli nepřízni počasí, přičemž jsem místo toho letěl o 50 min. později do Frankfurtu, ze kterého mi zařídili navazující let do Curychu. Opět nad celým Německem žádný problém. Podle mě letecké společnosti ruší lety kvůli nepřízni počasí záměrně, aby cestujícím nevznikal nárok na odškodnění.

Aďo

Odporúčam v druhom kole ECC - posunúť to všetko na Európske zákaznícke centrum. BEZPLATNE.

Viac tu - http://marushka.sk/zruseny-let-a...ostupovat/

Dobrý den,

zrušili nám let 8.6.2018 z Říma do Bratislavy (Rayner). Ve stresu a docela i nouzi jsem zarezervovali náhradní nabízené lety 11.6.2018. Poté jsme zjistili, že ještě 8.6.2018 jsou volné letenky z Říma do Prahy s Českými areolinkami. Pár hodin před plánovaným odletem jsme zjistili, že i tento let byl zrušen. Zrušili nám tedy dva lety. Nakonec jsme úspěšně odletěli 11.6.2018 Raynerem do Bratislavy (to byl náhradní let nabízený Raynerem). Důvod zrušení letu nevíme ale dne 8.6.2018 byla v Itálií stávka hromadné dopravy. Nikdo nám nepotvrdil, že toto byl důvod zrušení obou letů.

Náklady které nám vznikly byly okolo 250 Eur na jednu osobu. Máme nárok na nějaké odškodnění, i když by se jednalo o stávku.

Jana Tkáčová

Ne.

Avatar uživatele mk
mk

Ahoj,

chtěl bych se zeptat, jak postupovat v případě zrušeného letu u Brussels Airlines.

Letěli jsme Heraklion ~18:00 - Brusel ~21:00 - Praha ~22:30. Pár hodin před odletem přišla zpráva, že let z Bruselu do Prahy byl změněn na další den ráno.

Volal jsem jim a nabídli mi přeřazení na přímej let týž večer do Prahy z Řecka s ČSA/Smartwings, jen se prý musíme na místě unchecknout z původního letu, protože to oni neumí, a pak zavolat zpátky. Třikrát jsem se ujišťoval, zda to takhle opravdu půjde. Provedli jsme check-out a (opět po půl hodině) se dovolali zpátky.

Další člověk mi řekl, že nás na ten let bohužel přeřadit nemůže, protože je sice veden i u ČSA, ale operován Smartwings, a že se moc omlouvají, ale že mi to předtím řekli špatně. Nabízel jako náhradu lety až další den se dvěma přestupy. Ten původní do Bruselu mezitím odletěl.

Potřebovali jsme už týž večer být doma a ten téměř noční let Smartwings byl poloprázdnej, takže jsme si prostě koupili letenky na něj.

Vím, že mi Brussels musí vrátit peníze za původní letenku, dokonce mi to nabízeli a na webu na to mají formulář. Otázka je, zda se na tento případ vztahuje i kompenzace 250€. Podle toho, co se píše v článku, se mi zdá, že ano - let byl zrušen a nebyl nabídnut žádný jiný let s menším než dvouhodinovým zpožděním. Je to tak? Všechny hovory máme naštěstí nahrané.

Třešničkou na dortu je fakt, že ten let, o kterém v telefonu tvrdili, že je zrušený (SN 2815), zrušený nebyl -- letadlo normálně a dokonce včas letělo, takže to vypadá na overbooking. Navíc mi jedna z operátorek tvrdila, že let se Smartwings je plný (i když byl téměř prázdný), proto tam nás prý nemůže přiřadit (druhý operátor alespoň přiznal, že s nima prostě nemají dohodu).

Ahoj,

Zrušili mi dnes let z TXL na Fuerteventuru, nabídli mi buď let v sobotu nebo letet dnes na Lanzarote. Vzal jsem Lanzarote.

Z Lanzarote se budu muset dostat na Fuerteventuru - doprava, trajekt.

Související náklady mi proplati? Kompenzaci 400 euro také, když jsem přijal ten alternativní rerouting, který přiletí včas?

Na letišti samozřejmě nic nevědí, live chat Ryanairu je nedostupný. Diky

Ahoj,

Jsme na tom stejně, taky jsme vzali Lanzarote.

Letiště-trajekt asi taxikem?

Kolik Vás je? Teoreticky můžeme jedním taxikem...

Jsme 2, našel jsem, že poslední trajekt jede v 7, tak to asi nestíháme. Napiš na 777678830 nebo se přijď domluvit na 24 D,E :)

Dobry den,

Koupila jsem na zari letenku z Ibizi do Vidne pro 2 dospele a 2 deti s casem odletu z Ibizi ve 22:30. Ted v cervnu mi prisel email, ze let byl zmenen a letime ve 23:15 z Ibizi do Bonnu a z Bonnu v 7:00 do Vidne, prilet 8:25am. S detmi 2 a 4 roky takovy nocni let nemuzeme absolvovat, to snad usoudi kazdy rozumny clovek. Dalsi primy let je v 8:00 rano dalsi den. Mohu vyzadovat zmenu letenky na toto prime spojeni a mame narok na proplaceni ubytovani za extra noc v hotelu, kdyz nam byla zmena letu oznamena 3 mesice predem? Predem dekuji za odpoved

• (upraveno 2018-06-05T01:44:23+02:00)

Požadovat změnu můžete, nárok na hotel ale nemáte.

Jinak je ta Ibiza, bez Ibizy.

Mailand

Předpokládám, že máte nakoupeno u Eurowings. Ještě je teda možnost si nechat vrátit peníze a koupit let u Ryanair/Laudamotion, kteří lítají čtvtky/neděle. Ale i tady se možná bude ještě s časy hýbat.

Dekuji za odpovedi a rady (i ty gramaticke;-) ano, je to s Eurowings. Na lety Ryanair se urcite podivam, nemela jsem tuseni, ze je tu takova moznost.

Dobry den,

Prosim o radu. Turkish Airlines ma v relativne dostatocnom predstihu (storno poistenie, nie nevyznamne, som uz vsak mal zaplatene) informovali o zmene odletu (zmena letoveho poriadku) zo SEZ (via IST) do PRG. Letenku som mal povodne zabookovanu na 20. jula a bola mi posunuta o jeden den na 21. jula. Mam v tomto pripade pravo ziadat kompenzaciu za ubytovanie (pripadne stravu)? Dakujem za radu.

Tom

Avatar uživatele Honzaslavik
Honzaslavik

Ahoj všem. Ještě se mi to nestalo, ale mám na vás dotaz. Mám letenky do Sydney z Paříže na jedné letence a letenku z Prahy do Paříže na druhé letence. Pokud bude zpožděn, nebo zrušen let z Prahy a já tedy nestihnu nastoupit na let do Sydney, mám nárok na kompenzaci za propadnutí letu do Sydney? Nebo mi má společnost operující let z Prahy do Paříže poskytnout náhradu do Sydney? Nebo prostě bez náhrady a dostaň se do Paříže, jak můžeš? Díky

• (upraveno 2018-05-18T23:30:22+02:00)

Aerolinka odpovídá za to, že tě přepraví z A do B, tj. ve tvém případě z Prahy do Paříže. Za jakékoli další lety odpovědnost nenese.

Dvě separátní letenky = tvoje

volba = tvoje riziko.

Riziko, které se dá redukovat například tím, že do Paříže poletíš o den dříve.

Zdravim... mam dotaz... kolik casu maji aerolinky na to, aby reagovali na muj pozadavek na kompenzaci za zpozdeny let? Je to nejak dane? Uz je to 14 dni a zatim prisel jen automaticky vygenerovany email, ze prijali muj podnet a od te doby nic. Dekuju za odpoved.

Není, budou vás jednoduše ignorovat :)

Dobrý den,

tak jsem svůj případ, kdy nám Ryanair zrušil let ani ne 48h před odletem zadala k posouzení na Vasenaroky.cz a paní mi odepsala:

Dovolujeme si Vám touto cestou oznámit, že Váš případ 2018003888 byl pečlivě posouzen spolupracujícími právníky. Vzhledem k tomu, že jsme dodatečně zjistili, že důvodem zrušení letu byly mimořádné okolnosti (stávka ve Francii), nevzniká v tomto případě nárok na finanční odškodnění. Bohužel Váš případ nepřevezmeme k řešení...

Takže neuvádíte nás v omyl, když viz. výše píšete, že Stávka zaměstnanců letecké společnosti není nepředvídatelná okolnost?

Letenky navíc nás stály dost peněz a nervů, takže bychom chtěli dostat aspoň nějakou kompenzaci.

Avatar uživatele padrino11

Je rozdíl stávka zaměstnanců letiště a zaměstnanců letecké společnosti.

To první nemohou aerolinky ovlivnit, to druhé ano.

EvaS

Hm takže myslíte, že mám smůlu a nemá to cenu řešit dál?

• (upraveno 2018-03-28T14:14:33+02:00)

Ano. Tedy také záleží na tom, proč bylo nutné koupit nové letenky. Na jejich proplacení by možná nárok byl, ale za podmínek toho, že vám Ryan jiný vhodný let nenabídl.

EvaS

Byla tam možnost buď vyměnit let nebo vrátit peníze za letenky. Když jsem dala vyměnit let, tak další byl až za 2 dny a na chatu s nama nikdo nekomunikoval. Tak jsme si nechali vratit peníze za letenky a koupili jiný let, protože jsme na to spěchali.

Pak už asi nebude možné nic dělat, pokud vám vrátili peníze.

EvaS

Ok každopádně díky za reakci!

Ale přijde mi fakt zvláštní, že Ryanair ten den jedinej zrušil lety kvůli ,,stávce ve Francii". Letěli jsme nakonec o 20min později s Vuelingem stejnou trasu do Barcelony a ten nic rušit nemusel. Beztak to je tím, že zase měli málo pilotů, tak to zrušili a vymlouvají se na stávku. Ale s tím už asi nic nenadělám, když mi ani Vašenaroky.cz nepomůžou..

Tohle je běžná praxe. Jakmile je příležitost a finančně let nevychází, zruší se.

EvaS

Ach jo, to je fakt neskutečný

Dobrý den, ráda bych se podělila o zkušenosti se zrušením letu easyJet. 9.3. nám byl zpožděn a posléze zrušen ranní let z Lisabonu na Madeiru z důvodu nepřízně počasí. Došla jsem si na přepážku, kde jsme dostali karty na občerstvení, nabité na 2x 30 EUR. Dali nám voucher do 4* hotelu, kde jsme dostali zdarma oběd, večeři, další den snídani. Druhý den nám paní na přepážce nabídla zdarma přebookování zpátečního letu na pozdějsí dny, abychom si kompenzovali 2 dny dovolené, o které jsme zrušením letu přišli. Zaplatili jsme si pouze taxíky na / z letiště, které po příletu nárokujeme přes formulář na stránkách easyJet. Přesto, že nemáme nárok na kompenzaci kvůli počasí, jsem mile překvapena vstřícným přístupem. V Lisabonu se o nás skvěle postarali.

Dobrý den, chtela bych se zeptat, jestli jak mám postupovat v situaci, kdy jsem si u travel service zakoupila zpáteční letenky na Tenerife na termin 23.-30.3. Zpáteční odlet v 17:00h. Dnes mi přišlo odbavení a odlet mi změnili uz na 10h dopoledne. Na 30.3. Mam jiz zamluveny a zaplaceny program, auto... takze ranni odlet mi nevyhovuje. V ck mi rekli, ze duvodem je změna rotace letadla. Mam narok na nejake ,, odškodnění "??Dekuji za odpověď

Aďo

Ahojte. Máte niekto skúsenosti s KLM Royal Dutch? Som v Mumbai, mal som letiet 19-skoro ráno cez Amsterdam do Viedne a práve mi prišlo, že bol let z technických príčin zrušený. Po 3 hodinách som sa dovolal na hotline, ponúkli mi let o deň skôr v rovnakej triede s Jet Airways, čo podľa mňa nie je ekvivalentné - už som s obomi letel, viem porovnať a preto som si teraz priplatil za KLM. Naviac mám booknutú následne cestu z Viedne domov čo pravdepodobne nebudem môcť využiť, končia mi tu víza a zamestnávateľ sa bude po mne tiež asi zháňať.

Aké mám v danej situácií práva a možnosti? Riešil niekto? Vďaka za nasmerovanie.

• (upraveno 2018-03-16T18:05:17+01:00)

Povinnost nabídnout náhradní let splnili, ještě bych se zkusil podívat, jestli náhodou neletí nějakej jinej let aerolinky ze Skyteam v době, kdy potřebuješ a požádal o přebookovaní na ten, pokud ne, tak ber nabízený let nebo jiný let, který Ti nabídnou pokud řekneš, že Ti nevyhovuje odlet o den dříve. Pokud jde o technické problémy máš také nárok na kompenzaci 600 euro nemáš pokud Ti nabídnou let, kterým se dostaneš do cílové destinace do doby příletu původního letu, respktive nejvíce o 2 hodiny později - což Ti nabídli a samozřejmě, pokud poletíš později tak na hotel a stravu.

Studovat si můžeš tady:

Aďo

Čauec eremi. Vďaka za link na napínavé čítanie. Skukól som.

Nakoniec som letel so SWISS neplánovane o 27 hodín skôr. Pol dňa som neúspešne hľadal v Bombai office KLM, potom som sa 2 hodiny snažil dovolať na helpdesk, .... už som mal nakúpené lístky so Schwechatu na cestu naspäť, čo sa (snáď) úspešne podarilo na diaľku zrušiť. Zadal som to na KLM ako reklamáciu so žiadosťou o kompenzáciu a čakám ako sa k tomu postavia.

Aďo

Ahojte. Tak - nakoniec sme všetci dostali plnú kompenzáciu 600€.

Nikto tu nespomína úplne legálnu a BEZPLATNÚ možnosť posunúť to všetko na ECC - European Customer Care.

Ako sme dosiahli plnú kompenzáciu som opísal tu - http://marushka.sk/zruseny-let-a...ostupovat/

Dobrý den, vcera mi byl zrušen dnešní let z Vídně do Prahy, což byl navazující na let Bukurešť Vídeň. Nemel jsem se tedy z Vídně jak dostat domu. Byla mi nabídnuta alternativa letět z Bukurešti pres Brusel jinou společnosti, přičemž odlet z Bukurešti byl asi o 1:20h drive a přílet do Prahy o hodinu pozdeji. Podle pravidel předpokládám, ze nárok na náhradu je dan a počítá se vzdálenost z Bukurešti do Prahy. Je tomu tak?

Ahoj, můžete poradit, co dělat, když mi Ryanair zamítl proplatit náhradní dopravu (vlakem) zpět do ČR po tom, co mi nabídli náhradní let až za 3 dny? V zamítnutí refundace mi napsali, že nic neproplatí, protože jsem nepřijala jejich let. Přitom v podmínkách mají, že pokud nezaručí let do dvou dní, zajistí let s jinou společností nebo jiný způsob přepravy. Díky.

Ohradit se nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 a pohrozit leteckým úřadem.

Jdu hrozit, díky!

Ahojky :),

tak jsme se dnes vydali s celou rodinou na letiště, odkud jsme měli letět do Amsterdamu. Já tam sama letěla už 2x, dnes jsem sebou vzala i svou milovanou rodinu, aby tohle nádherné město také navštivili. Po příjezdu na letiště na nás ovšem naskočil nápis o zrušení letu. V těchto ohledem bohužel nemám žádnou zkušenost a docela ráda bych našim nabídla co nejdříve nějaké řešení. Zatím stojíme nekonečnou frontu na Menzies, kde by nám měli dát větší informace, případně nám přebookovat let. Tak tady tak sedím, koukám na taťku ve frontě a říkám si, že snad v tomhle století může být i jiné řešení, třeba nějaké online, nebo ne? Bohužel nejsem nejlepší angličtinář, jen tak jednoduše na domluvu, jinak už bych někam volala. Letíme s EasyJet. Nebo tedy měli jsme letět, jeste máme zatím snad nezrušený let zpátky z Amsterdamu do Prahy. Mohla bych poprosit o nějakou radu, na co nezapomenout, čeho využít a co s tím? Samozřejmě jsem četla článek, i se snažím najít informace na internetu, něco málo tedy díky tomu vím. Ale poprosila bych o nějaký tip, na co rozhodně nezapomenout, případně co dělat.

Předem mockrát děkuji za odpověď,

Andělka(24)

Nevím, co říct víc, než je sepsáno výše... Je to kompletní manuál a víc snad ani nelze.

Ahoj rad bych se podelil o cerstvou zkusenost s Easyjetem. I kdyz slo jen o zdrzeni ne u zruseni.

V pondeli 26.2. rano jsme prileteli na Londyn Gatwick z Mexica a meli jsme letet s Easyjetem v 17:55 do Prahy . Kolem 15hodiny se na tabuli objevilo ze je let odlozen a ze info bude v 19hod. Nevedel jsem co delat, moje AJ je mizerna tak jsem poslusne sedel a cekal, pak jsem si nahodou vsiml ze u informaci se delaji hloucky, sel jsem se tedy podivat co se deje. Samozrejme nikdo nic nevedel. Dostal jsem kartu s kreditem 3libry :-) na jidlo (pro info lahev vody 300ml tam stoji 2 libry). Mezitim mi jedna cestujici poradila jejich web s reklamacnim formularem, ktery bylo nastesti snadne vyplnit. I kdyz jsem tomu neveril ze to dobre dopadne, odleteli jsme po 4,5hodinach po planovanem odletu. Nez jsem dorazil domu, prisel email ze to musi prosetrit a ze mi daji brzo vedet. Vcera prisel dalsi email ze se omlouvaji za dlouhe cekani a ze jako kompenzaci mi posilaji 6385kc za osobu, no a dneska rano jsem mel penize na ucte. Sice jsem byl zpruzeny, ze tam musim po tak dlouhe ceste z Mexica cekat, ale tohle potesilo. Takze nakonec musim zkusenost s odskodnenim skrze Easyjet kladne hodnotit.

Zkušenost wizzair Neapol - Praha 27.02.2018 v 08:45 hodin:

Let zrušen kvůli sněhové kalamitě, čili náhrada nevzniká na finanční odškodnění. Na tabuli u většiny letů se objevilo cancelled a u Prahy ne ale dalo se očekávat zrušení jako u ostatních a tak se i stalo. Zaměstnanci wizzairu neinformovaní. Byl nám dán voucher na snack do mekáče na croisant a kávu či čaj. Pak nám bylo nabídnuto let v sobotu 03.02.2018 z Neapole do Prahy. Toto pro nás bylo neadekvátní, jednalo se o více než dva dny a každý máme své povinnosti. Domluva byla jasná, easyjet další den odpoledne. Mimo jiné wizzair zajištil svozový autobus do hotelu za Neapolí a plnou penzi ve 4* hotelu ale na druhý den svozový autobus již nebyl a museli jsme řešit odvoz na letiště taxíkem.

Několik otázek mi tu vzniká a to:

1. Pokud by jsme letěli v sobotu 03.02.20018 s wizzairem jak nám bylo nabídnuto, musel by wizzair zabezpečit ubytování a stravu až do soboty 03.02.2018 ??

2. Náš let easyjet byl v odpoledních hodinách kole 17 hodiny, z hotelu jsme odjížděli ve 14 hodin a tam jsme již nárok na oběd neměli. Pochopitelně jsme se museli najíst na letišti, což bylo kolem 15 hodiny, proplatí nám wizzair toto jídlo, když náš let byl až v 17 hodin ?

1) Ano, musí zajistit ubytování i stravu do té doby, než je plánován odlet.

2) Ano, viz 1)

Díky Davide za odpovědi.

Jinak dorazila již odpověď:

V případě zrušení letu můžeme vám nabídnout jednou ze třech výše uvedených možností. Náhradní let by měl být poskytnut Wizz Airem, proto nemůžu akceptovat žádost o proplacení nové letenky. Však vzhledem k tomu že je Easy Jet společnosti která nabízí podmínky přepravy, které lze uznavat za srovnatelné po doložení letenky a účtenky za stravu jsme schopní vrátit náklady za občerstvení v příměrné výší

Otázka ještě zní zda wizzair může odmítnout proplacení letenky easyjet, když jejich let byl až za 4 dny...

Dobry den, byla jsem ve vcerejsi vlne zrusenych letu z Rima Ciampino - na letisti jsme nejprve 2h navic cekali v odletove hale, pak nas pustili kontrolou a nechali hodinu sedet u odletove brany. Pak nas let do Prahy zmizel z tabule a nikdo z obsluhy nevedel, co se deje. Po nejake dobe nas beze slova vyvedli do priletove haly a prisel mail, ze let je zruseny (info 3,5h po planovanem odletu). Hodinu pote ostatni lety zacaly odletat. Ryanair nabidl dalsi let za 3 dny, jinak pry jinou spolecnost nebo vlak neproplati. Jeli jsme tedy sami na vlastni pest vlakem. Dozvedeli jsme se, ze jsme nakonec neodletelo, protoze stroj z Prahy pristal na Fiumicinu, tudiz nas nemelo co prepravit do Prahy. Je nejaka nadeje, ze z Ryanairu dostanu reimbursement za vlakove jizdenky, jidlo, transfer nebo dokonce nahradu €250? Dekuji.

Musí proplatit náklady na cestu. Vzhledem ke sněhové kalamitě finanční kompenzace odpadá.

Dobrý den. Chci se zeptat jestli mám nárok na náhradu. Při odletu z Madeiry bylo zpoždění 7:50min. Údajně sklo na palubě, pak kapitán řekl, že asi prasklo nějaké okno. Letadlo odstaveno, že počkáme až nějaké jiné letadlo přiveze nové okno z Evropy(ha,ha). Nakonec přiletělo náhradní letadlo.Na letišti poskytnuty vouchery v hodnotě 27,50 euro, na palubě jídlo a nealko zdarma. Letecká spol. Transavia. Spoj z Amsterodamu 20:50 nám uletěl.Náhradní eletenky poslány do mailu s odletem 6:50 do Prahy. Přílet do Amsterodamu byl ve 23:15, od společnosti KLM nikde nikdo kdo by dal nějaké informace. Další čekání 8 hod na letišti. Mám nárok na nějaké odškodnění nebo to spadá do technických problémů?

Technické problémy nejsou vyjmuty, takže nárok by tu měl být.

Děkuji. Už to řeším přes Vaše nároky.cz

Dobry den,

Letecky dopravce me informoval o zruseni letu mene jak 7 dni dopredu (cca 164h predem) a nabidl let ktery prileti do destinace o 2.5h pozdeji. Mam narok na odskodneni?

Dekuji

Ano, uvedená suma se ale může krátit o 50 %. Pokud váš let byl kratší jak 1.500 km, krátit se nebude.

Ahoj, nemáte někdo kontakt na smartwings? Zrušili mi let a na žádost o kompenzaci přes formulář na jejich stránce ani přes výzvu nikdo neodpovídá. Případně, nejde je nějak nahlásit? Tohle si snad nesmí dovolit.

Nikdo ze Smartwings s vámi nic řešit nebude. Je to arogantní firma. Obraťte se rovnou na výše uvedenou agenturu, jiné spolupracují se SW a kopou za aerolinku, nikoliv práva cestujících.

Dobrý den, můžete mi poradit let byl zrušen, společnost Flyniki vyhlásila insolvenci. Nárok na kompenzaci nejspíš nemáme. Ale zajímá mě když chci požádat o charge back u banky ale letenky jsme kupovali přes Pelikána. Vyjde nám banka vstříc? Nebo musí Pelikán požádat o charge back u své banky?

Požádat musíte vždycky vy.

Dobrý den, měla jsem koupený let s KLM z Prahy na Mauricius s přestupem v Amsterdamu. Let byl zrušen pro nepříznivé počasí. Společností KLM mi byl nabídnut náhradní let se společností Turkisch Airlines s přestupem v Istanbulu. V Praze jsem obdržela 2 navazující boarding passy (z Prahy do Istanbulu a z Istanbulu na Mauricius). Let do Istanbulu, který měl odlétat v 19. 15 , však měl zpoždění a odlétali jsme až ve 21.30. Při přistání v Istanbulu jsme 3x létali dokola nad městem, než jsme dostali svolení k přistání. Od letadla nás na letiště vezl autobus, který nás pomaloučku vozil kolem celého letiště. Náš navazující let na Mauricius, který měl odlétat ve 2.20 jsme tak nestihli. Jelikož se prý z Istanbulu na Mauricius létá pouze jednou denně, vystavili nám na letišti náhradní letenku a museli jsme letět až ve 2.20 následujícího dne. Dostala jsem sice ubytování v hotelu, ale přišla jsem o jeden den zaplacené dovolené na Mauriciu. Mám nárok na nějakou refundaci? Pokud ano, mám svoji žádost směrovat na KLM, kde jsem měla zakoupeny původní letenky nebo na Turkisch Airlines, které zavinili to, že jsem nestihla přestup na navazující let v Istanbulu? Děkuji za odpověď.

Dobry den, chtel bych se zeptat jestli ma smysl zadat kompenzaci v pripade letu Georgia airways tbilisi do praha kdyz letadlo pro poruchu poleti o 5 hod pozdeji

Právě jsme na Bali a zrušili nám let či Máme dělat?

Zdravím, 3.10. nám byl zrušen let s TAP Portugal z Madeiry do Prahy, res. do Lisabonu, kde byl přestup. Dozvěděli jsme se to až na letišti, kde nám jen řekli, ať čekáme ve frontě na přepážku TAPu nebo voláme na číslo TAPu, Tam se nedalo dovolat (přetížené linky celé 3 dny), ve frontě jsme stáli 12 hodin bez výsledku, pohnuli jsme se asi o 2 metry, bez jídla, bez informací. Nakonec jsme vygooglili, že má TAP pobočku ve Funchalu (hlavní město Madeiry), tak se tam jeden z nás vypravil, druhý dál stál ve frontě. Ve Funchalu jsme alespoň přišli cca za hodinu na řadu, dostali jsme náhradní let, ale až za 3 dny, tzn. 6.10. Bohužel pracovnice pobočky s námi odmítla řešit náhradní hotel, takže jsme museli zpátky na letiště, tam se fronta vůbec neposunula. Po dalších hodinách začal někdo z TAPu na letišti rozdávat poukazy na hotel, na nás bohužel nezbylo. Tak jsme si zajistili ubytování a stravu sami, na letišti jsme dostali informaci, že TAP hradí ubytování do výše 60 EUR a stravu do výše 38 EUR na osobu na den, resp. na noc. Zadali jsme reklamaci na stránkách TAPu.

Chci se zeptat, jestli je toto správný postup? Nebo jestli je možné paralelně udělat ještě něco dalšího pro to, abychom dostali alespoň peníze za ubytování a jídlo? Máme nárok i na odškodné související s vyhláškou EU?

Ještě jedna věc, letenky jsem kupovala přes Pelikána, ten se k tomu staví tak, že mě přesměroval na agenturu APRA, která to za mě vyřeší. Za prvé na jejich číslo se nedá dovolat, je stále vypnuté, za druhé na webu mají v referencích text lorem ipsum, což na mě nepůsobí věrohodně. Na jejich webu jsem tedy zadala případ, kde jsem to celé popsala, hned po hodině mi přišlo vyjádření, že se už spojili se zahraničními partnery (celkem nechápu, kdy to stihli) a že na kompenzaci nárok nemám. Znovu jsem volala, znovu vypnutý telefon. Tak jsem psala ještě email, na který mi doteď odpověď nepřišla. Máte někdo zkušenost s touto agenturou? Mám o tom velké pochyby, rozhodně jejich jednání nepůsobí profesionálně.

Děkuji za jakékoli rady. PetraV

Dobrý den, právě mi zrušili let Neapole -Praha. Bohužel na Wizzair linku se nedá dovolat a na letišti je jedna holka co přebírá kufry a ta mě odkazuje přímo jen na telefonní linku. Takže jsem koupil novou letenku na zítra od Easyjet . Mám nárok i tak na proplacení hotelu? Mám si schovat účet?

Dobrý den, prosím poraďte, koncem října jsem pres eurowings koupila letenky z Vidne do Mytilene a za tyden zpet (3-10.10) cesta tam vse ok, pri odletu z5 prisla zprava ze je let zrusen a bude nasledujici den 11.10 dopoledne, na letisti vsak nikdo o tomto letu nevedel, na infolince jen hraji pisnicky, nemela jsem se jak dostat domu jelikoz spolecnost nam nenabidla jiny let ani nic, proste delaji ze nic, neberou telefon, jen napsaliu hromadny mail. Musela jsem tedy koupit letenku za 295euro abych se dostala domu a to odva dny pozdeji. Co mam delat? Meli by vse proplatit i za hodiny cekani... nikdo vsak nereaguje

Dobrý den,

včera nám byl zrušen let s Ryanairem z Norimberka do Porta, prý kvůli stávce ve Francii. Měli jsme ale druhý den let z Porta do Delgady a pak zpátky to samé. Ryanair nabízí jen vrácení ceny letu Norimberk -Porto a zpět. Je to tak správně? Navazující lety se vrátit nedají? Ikdyž se nedali využít (jiné spojení nebylo). A co storna za půjčení auta, ubytování a doprava vlastním autem do Norimberku a zpět? Nárok na těch 400 EUR asi v případě stávky není? Díky za odpověď.

Dobry den,

Kamaradce zrusili let z Brem do Madridu den pred odletem. Nabidnuto vraceni penez a nahradni let, ktery po ni chteji doplatit. Samozrejme se mi to nezda, jak ale postupovat? Potrebovala se tam dostat v ten den, nebyl tedy cas se s nimi dlouze dohadovat a tak si koupila letenku s jinou spolecnosti. Je sance nechat si od prvni aerolinky tuto letenku proplatit, pripadne jak zadat o kompenzaci?

Diky!

Dobrý den, máte nárok na 400 € kompenzace + proplacení náhradního letu :) Pokud let.společnost ignoruje požadavky, obraťte se na agenturu https://www.cestujlevne.com/go-vasenaroky

Dobrý deň prajem

Leteli sme z Bratislavy do Marsa Alam, len meškal 5 hodín leteckou spoločnosťou Air Cairo, máme nárok na vrátenie aj cez túto neeurópsku leteckú spoločnosť?

Aká je priemerná dĺžka čakania na vrátenie peňazi?

Za odpoveď vopred ďakujem !

Dagmar

Dobrý den Dagmar, ano máte – můžete využít naší partnerské agentury, mají i oddělení na Slovensku https://www.cestujlevne.com/go-vasenaroky

Dobrý den, jak je to v současné době s Air Berlin? Letenky máme koupené před 15. 8., dozvěděli jsme se o insolvenci teď. Jaká je šance na alespoň nějakou kompenzaci?

Kompenzace nulové – náhradu za letenky lze reklamovat přes banku.

Zajimalo by me, jak se resi 100% storno pobytu, kdyz presunou/zrusi let. Ma clovek vubec sanci na kompenzaci? Klasicky booking, airbnb..

Nikdo nic neřeší, to je bohužel vaše riziko. Většina ubytování nabízí za mírné zvýšení ceny i flexibilní variantu.

Dobrý den, chci se zeptat jak je to s náhradou letu , popřípadě kompenzaci za zrušeny let kvůli výbuchu sopky? Nacházíme se nyní na Bali a zrovna je tady vystraha výbuchu. Let Bangkok -Bali jsme kupovali u zprostředkovatele air tickets, společnost se kterou letíme je Malajsie Airlines. Na koho se máme obracet v případě zrušení na leteckou spol ?

Dobrý den, snadněji vše vyřešíte s Malaysia Airlines. Pokud vás ale odkáží na prodejce, což by měli udělat, tak hodně štěstí :) Nedoporučuji kupovat u těchto prodejců právě z důvodů velmi špatné komunikace.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jste někdo řešil tuto nebo podobnou situaci. Koupila jsem si letenku v březnu 2017 (Praha--Tbilisi a zpět) u Georgian Airways, která měla začít létat od 22.5.2017 přímo do Tbilisi. Dnes jsem zjistila, že v termínu mého odletu (sobota-září), žádný takovýto let není. Volala jsem i na Letiště Václava Havla a tam mi potvrdili, že žádný let s touto společností se v tento den nekoná. Přímo létají pouze v úterý a pátek. Co mohu dělat v této situaci? Vrátí mi peníze? Nabídnou jiný termín letu? Děkuji.

Dobrý den, 22.5. jsem měla letět do Basilej v 19:25 hod. Nejdříve byl let opožděn a ve finále zrušen. Na letišti jsme byli skoro do 23:30 hod. něž nám dali náhradní ubytování. Taxi jsme si platili sami s tím, že účtenky máme poslat na leteckou společnost. Nyní nevím kam, můžete poradit? Letenka zakoupena na esky.cz s eazyJat. Let proběhl následující den asi ve 13:40 hod. Děkuji

Dobry den,

rodicia mali vybavenu dovolenku cez cestovnu kancelariu do turecka, mali odlietat utorok domov, ale let bol posunuty na stredu. Ak je teda let presunuty, tiez sa to rata do kategorie zpozdeneho letu?

Je narok vymahatelny ak rodicia leteli cez cestovku? Na koho by sa mali obratit v tom pripade?

Dakujem pekne za odpoved. :)

Dobrý den, jmenuji se Laura Woodsová, procházel jsem článek a zjistil jsem, že se jmenuje doktor Akpabio. Mám problémy s rozpadem s různými kluky. Musel jsem kontaktovat kouzelník. Steve byl na pokraji opuštění mě pro další ženu. Ale zůstal jsem pozitivní a věřil jsem, že ho mohu zpátky a nechat ho zůstat. A hle, pomohl mi doktor Akpabio. Steve a já jsme spolu. Doktor Akpabio je tak milý člověk, pomohl mi také se svými zdravotními problémy. Díky němu a díky Bohu za dar, který mu byl dán. Pokud máte nějaký problém, kontaktujte jej na tomto e-mailu: drakpabioosulalaspells@gmail.com
Můžete kontaktovat Dr. Akpabio:
(1) Pokud chcete, aby vaše ex zpět.
{2} Pokud hledáte práci.
(3) Chcete být ve vaší kanceláři povýšeni.
(4) Chcete, aby ženy / muži běhali po vás.
(5) Pokud chcete dítě.
(6) Chcete být bohatí.
(7) chcete získat manželství kouzla.
(8) Odstraňte nemoc ze svého těla kouzla.
(9) Obchodní kouzlo.
(10) Vítězná čísla loterie.
(11) Přiveďte zpět ztracenou lásku a mnoho dalších.
Můžete jej kontaktovat prostřednictvím svého e-mailu: drakpabioosulalaspells@gmail.com nebo co ho zajímá: +234 906 167 0869

Dobrý den, můj let spol. Lufthansa z Prahy do Mnichova byl zrušen a dali nám vědět 7.min před odletem. Alternativní let byl možný až za 14hod.
Když jsem kontaktoval Lufthansu, že žádám o náhradu škod ve výši 250€, tak se vymluvili, že let byl zrušen kvůli technickým problémům, na který mají nárok, že se jim nedalo vyhnout a že bohužel nemám na nic nárok.
Měli jste už stím někdo zkušenosti?
Děkuji za rady.

Avatar uživatele nikkaholeckova
nikkaholeckova

Když mi zrušili let více jak 14 dnů před odletem nemám nárok na odškodné, nicméně mám právo požadovat let náhradní i za cenu jiného termínu nebo mi automaticky vrátí peníze a více se nezajímají?

To je otázkou možností jak ze strany aerolinky, tak i vaší. Oni rádi nabídnou jiný volný termín, pokud existuje.
Avatar uživatele qu4d69
qu4d69

Ahoj, čtu a čtu a jsem z toho tak trochu magor....Nejde mě o kompenzaci ale letím z Prahy s TS do Dubaje s přestupem 2h v rámci terminálu 2. Z Dubaje do Ománu s Flydubai. Letenky koupeny zvlášť vždy na přímo u dopravce. Jak postupovat pokud bude let z Prahy opožděn a nestihnu let do Ománu? Díky díky moc

Kryštof Hájek

Ahoj, jsou-li koupeny letenky zvlášť, je všechno v tvojí režii. Tedy pokud bude let z Prahy opožděn a let do Ománu uletí, nevzniká nárok na nic, letenky s Flydubai prostě propadnou a doprava do Ománu bude na tobě.

Avatar uživatele qu4d69
qu4d69

Díky moc...ale je to pěkně na pytel. Dá se proti tomu nějak třeba pojistit?

Avatar uživatele St4s4
St4s4

Ahoj, měli jsme letět s flydubai 31.12. z Male přes DBX do Prahy a zrušili nám let. Odvezli nás na hotel a teď s námi nikdo nemluví a podle odletů ze stránky na letišti flydubai ruší všechny plánované lety. Nevíme proč, protože například Emirates odsud odlétá 2x denně do DXB a ti nezrušili ani jeden let. Bohužel na infolince flydubai to nikdo nebere a na recepci hotelu také nic nevědí... Díky moc, Michal

Avatar uživatele tomagge
tomagge

Zdravim mohu se zeptat jak jste dopadli? mi dnes prileteli z MLE ale problemy byli pri ceste tam zpozdeni kvuli technickym problemum pres 8 hodin a kvuli tomu jsme nestihli navazujici let do MLE a museli zustat pres jeden den na letisti DXB.zitra vse zacinam resit za cerstva, jsem zvedav jestli neco dostaneme, mam klasicky pojisteni zpozeni letu u pojistovny, plus by jsme meli mit i narok od spolecnosti, alee uz z minulosti vim ze spolecnost na maily vubec nereaguje, takze pochybuji, takze uz ted vidim ze budu posilat stiznost na prepravce na ÚCL

Ahoj, zatím žádnou odpověď od FlyDubai nemáme. Přišla mi pouze informace o tom, že se mi ozvou do 28 dní a po urgenci mi tato informace přišla znovu. Budeme čekat do konce dubna a poté zkusíme znovu zaurgovat. Bohužel nevím jakou jinou cestou vymáhat.

Avatar uživatele gigy
gigy

Zdravím, mám dotaz ohledně následující situace: Let Praha - Melbourne via DXB, koupeno přes letušku, operováno EK ( let z DXB do MEL byl codeshare, měl to operovat Qantas) Z Prahy na doletu 4h zpoždění, v DXB na přistání 3hodiny 4minuty zpoždění, díky tomu cestující nestihli navazující let do MEL, byli přebookování na let s EK, v cílové destinaci tedy nakonec byli o asi 11H později. Poslal jsem Emirates žádost o kompenzaci, a ty mi odpověděli, že zpoždění bylo jenom na letu do DXB a že nebylo víc jak 4H a že je nárok pouze na 300EUR/osoba, podle mě se ale počítá cílová destinace MEL když to bylo na jedné letence ( pouze s přestupem v Dubai, ne stop-over, původně měl být čas na přestup asi jen 1h 20 minut) a kompenzace by měla být 600EUR/osoba. Nebo se pletu ? Díky za radu. :)

lukas

Dobrý den, v potaz se vždy bere výchozí a cílová destinace, v tomto případě se jedná o trasu delší než 3.500 km, kde je, jak se správně domníváte, částka 600 € za osobu.

Avatar uživatele angiesaintx
angiesaintx

ahoj, mam dotaz, zajtra letim z PRG- moskva - phuket (aeroflot) a odlet z moskvy ma meskanie, cize priletim do cielovej destnacie o cca 3 hodiny neskor, je mozna nejaka kompenzacia alebo sa to nevztahuje na tento let? vdaka

Avatar uživatele nafay
nafay

Ahoj, letíme 13.12.2016 na z Prahy do Denpasaru, s přestupem v Paříži a Shanghaii. Dnes nám ale zrušili let z Paříže do Shanghaie. Co s tím můžeme dělat? Na odškodné dle článku nárok nemáme. Náhradní let nám musí zajistit společnost, u které jsme letenky kupovali? Je možné od nich žádat i změnu ostatních letů, abychom neměli kvůli přesunu letu dlouhé čekání na letišti? Jaké teď máme možností? Děkuji moc za pomoc. Katka

Dobrý den, zřejmě máte koupenu letenku před prodejce/agenturu? Vyřešíte to s nimi :) odškodnění nedostanete, ale změna trasy proběhnout musí.

Avatar uživatele nafay
nafay

A je možné po nich chtít i změnu odletu z Shanghaie na Bali, když bychom měli dlouhou čekací dobu mezi lety? Když samozřejmě nějaký let bude k dispozici? Nyní jsme tam měli mít cca 3,5 hodiny, pokud nám to přesunou na dřívější let, budeme mít na přestup víc než 12 hodin. K.

Avatar uživatele gigy
gigy

Ahoj, dotaz, když je to aerolinka co není z EU ( TK ) a není to odlet ale přílet do EU tak nárok není? jde o let s Turkish Airlines GRU - VCE ( via IST). Díky za odpověd. :)

Kryštof Hájek

Ahoj, bohužel... pokud se jedná o let do EU s aerolinkou mimo EU, nárok na kompenzaci nevzniká.

Avatar uživatele bra.h
bra.h

Ahoj, mám dotaz k problematice zpoždění letu a toho, na co máme nárok - máme koupené zpáteční letenky PRG-DBX-GOI, přímo přes dopravce flydubai, vše je tedy na jedné letence. Aerolinky měli problém v této lince pokračovat ...nakonec ji od 15/10/2016 opět lítají, ale stále se zpožděním od 3,5 h do 5 hod cca (zpožděný je let DXB-GOI), první segment PRG-DXB je +- in time. Pokud mám tedy letenku PRG-DXB-GOI a do cílově destinace doletím o 4 hodiny později (problém je na části neevropské) - máme na něco právo??? Zpět na lince GOI-DXB-PRG je to následovně: a) díky zpoždění GOI-DXB (4 hodiny a více) jedna část party nestihne přípoj do PRG (DXB-PRG), aerolinky ten den další spoj nemají, až další den (dolet do PRG by byl o 24 hod později oproti letence na co je nárok ? je-li nějaký ??? b) zbylá část party díky zpoždění GOI-DXB (4 hodiny a více) přiletí do DXB se zpožděním a místo 11,5 hod stopoveru bude kratší, ale let zpět DXB-PRG je teoreticky bez problému, přílet do cílové destinace je dle plánu. je nějaký nárok i v takovém případě? jak se to řeší mimo práva EU? Díky moc za radu, Hanka

Avatar uživatele Lucas.one
Lucas.one

Zdravim.mam dotaz.leteli jsme z djerby do prahy.let se zpozdil kvuli poskozenemu motoru a nechali nas cekat na letisti vice,jak 11hod..sice zajistilo se drobne obcerstveni,ale pristup sileny s travelservisem.mame narok na odskodne?diky moc

Avatar uživatele intelektualni.lezkyne
intelektualni.lezkyne

Dobrý den, chci se zeptat, když letíme s Turkish Airlines z Prahy do Istanbulu a následně přestupujeme na let do Antalye (taky TA) platí výše uvedené, protože letíme z Prahy nebo se vztahuje jen na první část letu nebo dokonce vůbec? Co můžeme dělat pokud nestihneme navazující let v Istanbulu?

Dobrý den, platí pro odlet z Prahy.. Pokud nestihnete, poletíte hned dalším spojem, tady se není čeho obávat.

Avatar uživatele kamila.dalecka
kamila.dalecka

Ahoj, mám dotaz. Let Praha-Bělehrad-Atény (airserbia). Let z Prahy byl zpožděn tedy nemáme šanci stihnout navazující, který je také operován Air serbia (stejná letenka). Další let z Bělěhradu je až další den, prosím informace, jak postupovat a jaký je nárok na odškodné. Předem děkuji za odpověď

Kryštof Hájek

Ahoj, společnost má povinnost vám zajistit ubytování zdarma v Bělehradě plus vyplatit kompenzaci ve výši 400 € za cestujícího. Pokud jste ještě neodletěli z Prahy, můžete zkusit u Air Serbia vyjednat přebookování na dřívější lety jiných společností, ale tam není jistota, že vám vyjdou vstříc, žádné lety nemusí být dostupné. Více info zde: https://www.cestujlevne.com/odskodneni-zpozdeny-let/

Avatar uživatele kamila.dalecka
kamila.dalecka

V Praze AirSerbia nemá pobočku, takže jim řekli, ať letí do Bělehradu a tam si to domluví. Jeden z cestujících nemá pas a nemůže opustit letiště, takže musí zůstat na letišti do dalšího dne.

Avatar uživatele anton11
anton11

este ze sa da do Srbska ist aj na obciansky...

Avatar uživatele culikn
culikn

Ahoj minulý týden jsme si koupili letenku u Alitalia Praha-Řím. Letět jsme měli dnes 22.9., ale včera nám volali že let je zrušen, protože zaměstnanci Alitalia stávkují. Nabídli nám náhradní termín na pozítří 24.9. nebo vrácení peněz, nicméně měli jsme ode dneška už zaplacený hotel který nejde přebookovat. Dočetl jsem se že v případě stávky nelze žádat o žádnou náhradu, ale jak je to s těmito dalšími ztrátami s propadlým ubytováním, které to způsobilo? Je možné to od někoho vymáhat? (napadlo mě např. přímo o serveru letuska.cz, přes který jsme letenku kupovali - jak je možné že nás na chystanou stávku neupozornili a že letenku vůbec nabízeli?). Díky za názor! Nik

Ahoj, kompenzaci žádat můžeš, ale v tomto případě přes advokáty (https://www.cestujlevne.com/kompenzace), protože se nejedná o stávku letiště, ale samotné aerolinky. Tady platí pravidlo, že to není neovlivnitelná skutečnost :) Takže alespoň 250€ za osobu snad dostanete. Jinak další náklady se nehradí, od toho ty kompenzace.

Avatar uživatele andrejkaa.musilova
andrejkaa.musilova

Ahoj, včera v 18:00 jsme měly letět s kamarádkou z LA do Londýna s American airlines. Když jsme dorazily, očekávané zpoždění bylo 1 hodinu. Nicméně letadlo doletelo později a bylo potřeba uklidit. Takže jsme konečně nastoupili asi o dve a pul hodiny později. Měly jsme přeookovaný navazující let do Prahy, takže jsme byly ještě docela v klidu. Bohužel po nějaké te hodině nás nechali všechny vystoupit, protože posádka nemůže pracovat přes čas a let posunuli na 1 ráno. Bohužel aby toho nebylo málo, nesehnali novou posádku a let zrušili. Načež jsme čekaly do téměř 5ti ráno ve frontě na nový let. Ten jsme sice dostali na 7 ráno, ale s dalšími přestupy a ve výsledku doletime o den později, než jsme měly. Máme nárok na nějaké kompenzace a co s tím můžeme dělat? Děkuji moc za odpověď, Andrea

Avatar uživatele ni.k.as
ni.k.as

Zdravím, včera jsem letěla s AirFrance NY-Paříž-Praha. Let z New Yorku byl zpožděný, takže jsem nestihla navazující spoj z Paříže do Prahy. Na přepážce AirFrance mi dali další let, který byl ale zrušen a byli jsme posláni na další, který měl zase zpoždění. Ve výsledku jsem byla v Praze o 6,5 hodiny později, myslíte, že mám nárok na nějakou kompenzaci a pokusit se to řešit? Díky za případnou reakci :)

Kryštof Hájek

Dobrý den, samozřejmě, Air France vám musí vyplatit kompenzaci 600 € za cestujícího, pokud nebylo rušení z důvodu počasí nebo stávky. Více informací najdete zde: https://www.cestujlevne.com/odskodneni-zpozdeny-let/

Avatar uživatele kopecek.vit
kopecek.vit

Ahoj,jedna jednoduchá, zatim jsem nepochopil, jestli kompenzaci za zruseny let narokovat přímo u dopravce nebo přes web, kde jsme letenky kupovali, v našem případě tripsta...dik Viťa

Avatar uživatele ips
ips

Ahoj, před třemi týdny se nám stala nepříjemnost při letu PRG-LHR-JFK. Měli jsme původně letět PRG-LHR s British Airways a LHR-JFK s American Airlines. Let BA z Prahy byl hned při odletu cca o 5 hodin opožděn kvůli technickým problémum letadla, v důsledku čehož nám v Londýně uletěl navazující spoj. BA nám segment přebookovali, absolvovali jsme LHR-JFK nově s BA a do NYC jsme se dostali se zpožděním něco málo přes 5 hodin. Hodlám u BA nárokovat kompenzaci a zajímalo by mě, zda v tomto případě mám nárok na 600EUR (neboť koncová destinace byla vzdálena přes 3500km a dorazil jsem o více než 4h později), nebo mám nárok na kompenzaci pouze za první, fyzicky zpožděný segment, tj. jen 250EUR? A nemá náhodou už někdo zkušenost s nárokováním kompenzace u BA? Díky moc za odpovědi!

Kryštof Hájek

Nárok máte určitě na 600 €, pokud bylo vše na jedné letence.

Avatar uživatele Boss002
Boss002

Ahoj, prosim o radu, koupil jsem 2 tydny zpet letenky z Valencie do Nanes na 10/12/2016. Prislo potvrzeni o zaplaceni, klasicke potvrzeni rezervace. ...dnes mi psali, ze let zrusili. Mam narok na nahradni let? Pripadne na kompenzaci 250E? Docela mi to zkomplikovalo cestu na Vanoce domu...:-(

Ahoj, letecká společnost Volotea? Zkusit vybrat jiný termín, zda nabízí.. Hodně letů teď ruší a třeba listopad je z Prahy komplet fuč. Nárok na kompenzaci není, jelikož je to víc jak 14 dní dopředu.

Avatar uživatele Boss002
Boss002

Presne tak Volotea, co kdyz koupim letenky a zase mi to zrusi? Jak je mozne, ze se neda branit?

Je to dopředu oznámeno a peníze za letenku dostanete zpět, není se proti čemu bránit.

Avatar uživatele v.berk
v.berk

Dobry den chtela jsem se zeptat,chybou letecke spolecnosti a zpozdenym letem jsme prisli o prestup( ktery nam letecka spolecnoat sama prebookovala na druhy den )a nasledne nam propadlo i ubytovani.Mame v tomto pripade nejaky narok na proplaceni propadleho ubytovani?

Avatar uživatele horajda666
horajda666

Dobrý den, dne 29.08.2016 jsme letěli z Prahy do Hurghady. Let byl zpožděn o 3 hodiny. Letělo se se společností AIR CAIRO. Chtěla bych se zeptat, zda v tomto případě máme nárok na odškodnění za zpoždění letu. Děkuji

Dobrý den, pokud jste do cílové destinace přiletěli o 3 hodiny později, tak máte.

Avatar uživatele petra.precech
petra.precech

Bratránek právě trčí v Kuala-Lumpur, jeho předchozí let z Bali/Denpasar do Malajsie/Kuala-Lumpur se společností Asia Air měl zpoždění přes 2,5 hodiny a nestihli navazující let přes Istanbul do Maďarska s Turkish Airlines. V Kuala-Lumpur je půlnoc, na gatu už nikoho od Turkish Airlines nezastihli, stejně jako v kanceláři ne, ta se otvírá až následující den před polednem v 11:00. Budou muset uhradit letenky znovu, nebo je šance, že jim to přebookují zdarma, když od Asia Air vytáhnou nějaký papír o zpoždění?

Avatar uživatele TG
TG

myslim ze bez sance, ale zkusil bych co nejdriv tem Turkum ZAVOLAT +90 212 444 0849

Avatar uživatele zbon
zbon

Zdravím, letěli jsme 4.7.16 na trase BUD-DOH-KUL. Přípoj z DOH do KUl, měl technické problémy a zpoždění více jak 5 hodin. Dostali jsme jídlo, ale k finanční náhradě se nemají. Vztahuje se nařízení EU i qatar airways, když létají do Evropy a byl to navazující let? Na jaké odškodnění máme nárok? Díky

Offloaded

A co si nejprve přečíst článek výše a až pak se ptát?

Jakub Stanko

Ahoj, chtěl bych vědět, zda lze pojistit něco jako včasný přílet letadla. Jde o to, že v pátek letíme s ČSA do Porta a při letu na Azory máme v Portu na letišti pouze 2 hodiny a 45 minut, poté letíme se společností sata (azoresairlines) na Azory. Vzhledem k tomu, že obzvláště tato večerní rotace měla v poslední době častá zpoždění bychom se chtěli připojistit tak, abychom případně byli překnihováni na další let z Porta do PDL. Existuje nějaké takové pojištění? Kde? Předem děkuji za odpověď. Jakub S.

lukas

Ahoj Jakube, pro tyto případy se snad nelze pojistit, muselo by jít o jednu letenku nebo letenky zakoupené v rámci nějakého balíčku. Separátní letenky jsou vždy risk, ale v tvém případě je časová rezerva dostačující, i kdybyste přiletěli do Porta s dvouhodinovým zpožděním, dalo by se to stihnout, samozřejmě za předpokladu, že budete mít online check-in a budete cestovat jen s příručními zavazadly, v Portu pak stačí jen projít tranzitním prostorem rovnou na další let na Sao Miguel.

Dá se pojistit u HMRV, pojištění platí pokud se let opozdí o více než 2 hodiny, max. pojistná částka je 1500,-EUR, případně 200,- EUR na přenocování + je pojištěna insolvence přepravce na dobu mezi letem a nákupem.

Avatar uživatele snow-man
snow-man

Ahoj, Prave jsme prijeli autem do Mnichova a let na kretu ma hlasene zpozdeni na odletu 4 a pul hodiny. Dostali jsme 15eur vouchery. Prosime o radu, je treba si nechat vystavit nejake potvrzeni pro žadani o nahradu skody, verim ze 400eur, nebo je to dohledatelne automaticky? Staci jen letenka? Diky moc,

Avatar uživatele snow-man
snow-man

Hmm, tak 4h zpozdeni tedka zmenili na zpozdeni o 16h, a z planovaneho odletu v 6h00 je najednou 22h15. Mame reservovany hotel na Krete, atd. Meli byste prosim radu, co muzeme delat, pokud dojde k takovemu zpozdeni? Diky

Avatar uživatele javinkl
javinkl

Ahojte, nevíte náhodou, jak je to s kompenzací zrušeného letu v Číně (údajně dle počasí)? Konkrétně se mi jedná o let ze Šhanghaje do Osaky s China Eastern Airline. Původně jsme měli letět v 9:10 a nakonec letíme v 16:00 a to jenom díky tomu, že jsme se tu se všemi pohádali. Všichni nás posílali od přepážky k přepážce a říkali nám ať počkáme. Při zmínění komenzace v podobě občerstvení a podobně, dělali, že nerozumnějí. Zkoušela jsem googlit jaké jsou podmínky mimo EU, ale moc jsem se k ničemu nedopracovala. Díky

Mimo EU není žádná regulace, krom občerstvení během čekání v US co vím.

Avatar uživatele TERUSH.J
TERUSH.J

Ahoj, turecká společnost Pegasus nám zrušila zpáteční let Kutaisi-Istanbul (dále pokračování směr Praha). Neinformovali nás o tom (ani v jejich online systému) a zprávu jsem se dozvěděli až na letišti při check-inu na onen let. Nejhorší na tom je, že lety z této destinace zrušili už v únoru, kdy jsme si letenku kupovali. Samozřejmě nechtějí zaplatit odškodnění. Takže než kontaktuju právníky, chci se optat, jak je to v případě mimoevropských společností a letů. Na co mám nárok? Moc díky za odpověď.

Nemáte nárok na nic.

Avatar uživatele tomasstekly
tomasstekly

Ahoj Dejve, s kamaradem jsme si koupili akcni letenky ta 4.5k ze Stockholmu do Chicaga. Meli jsme letet v 6:10 ze Stockholmu do Berlina a v 8 z berlina do chicaga. Jenze let do Berlina zrušili a presunuli to na to, ze mame letet v 13:30 do Helsinek a z Helsinek v 18:00 do Chicaga. Tato informace nam prisla 5 hodin pred odletem ze Stockholmu smskou. Jak prosim mame dal postupovat a mame narok na odskodne? Diky moc

Avatar uživatele majklsl
majklsl

Ahoj, taky čekáme na letišti a změnili nám to na FINNAIR s přetupem v Helsinkách. Dostali jsme meal voucher a nějaké telefonní číslo, ale reklamaci budeme řešit až po návratu. Jaké máte v USA plány? Kdy se vracíte? :-)

Avatar uživatele tomasstekly
tomasstekly

Zdarec, zatim mame nic moc plany, spis zadny. Chtěli jsme půjčit auto a tak. Kdyztak napis na mail tomasstekly@seznam.cz a jo, mame plany zbohatnout na te jejich chybe:D uvidime jak poradi Dejv

Pokud je přílet do Chicaga zpožděný o více jak 4 hodiny, tak nárok je :)

Avatar uživatele McMac7
McMac7

Ahoj, prosím moc o radu - koupili jsme si let s Airasia (přelet v Malajsii) a 14 dní předem nám let automaticky přesunuli na další (z 9:00 na cca 15:00), což se nám ale dost nehodí (mám pak další let a nestíhali bychom to). Napsali jsme jim, ale dělají mrtvý brouky. Jak máme prosím postupovat? Pomohl by třeba chargeback (placeno kartou online). Děkuju moc

Musíte je nějak zkontaktovat a oni váš přebookují zdarma na let, který potřebujete. Můžete samozřejmě zažádat i o storno.

Avatar uživatele radka.kropikova
radka.kropikova

Ahoj, řeším teď opožděné zavazadlo, které se ke mně dostalo dva dny po příletu, tudíž jsem musela nakoupit nezbytně nutné věci. Když jsem to u Lufthansy nárokovala, tak mi odpověděli: Our policy in such cases is to reimburse 50% of clothing and 100% for toiletries and undergarments. Je to takhle odpovídající, nebo to mám s nimi řešit dál a požadovat 100%? Předem díky, Radka

Osobně bych to dále neřešil. Nikde není přesně specifikováno, jaké oblečení je nutné proplácet a pokud vám Lufthansa uhradí ze všeho 50%, je to fér.

toman.petr

Ahoj nas let 14.6 z bangkoku do prahy byl zrusen z duvodu stavky, mame pravo na odskodne? Toto preci neni neovlivnitelna udalost. Diky moc

Stávky patří do výjimek.

toman.petr

http://www.skrblik.cz/cestovani/letenky/odskodneni-cestujicich-v-letecke-doprave/ zde jsem cetl ze stavka letistniho personalu tam patri nikoliv stavka pilotu dane spolecnosti, muzu tedy poprosit o radu co nejlepe chtit a ceho se domahat vramci prav ? Dekuji moc

Nejake typy na agenturu ? Diky

Avatar uživatele iv.sevcik
iv.sevcik

Ahoj, Když mám koupené dvě navazující letenky a z důvodu zpoždění prvního letu nestihnu druhý odlet, mám právo na bezplatné přebookování druhého letu? Má na to vliv zda jsou letenky koupeny v rámci "jednoho nákupu" a "jedné cesty" od stejné společnosti? Vím o službě kiwi.com guarantee ale ptám se na případy kdy letenky kupuji nezávisle sám například přímo od leteckých společnostech. Je nějaká doporučená doba mezi lety pro případné vyrovnání zpoždění prvního letu?

Pokud letíš s lowcostem a ne klasickou aerolinkou, žádná garance neexistuje. Kiwi ti neprodá letenku takovou, abys nestihl a oni za tebe museli platit. Je to jen sprostý marketingový trik.

Avatar uživatele klakaca
klakaca

Ahoj, mám dotaz, resp. můžete mi někdo poradit, jak postupovat v případě, že máme nárok na nějaké odškodné? Ve čtvrtek 3.3. jsme měli odlétat z Kathmandů v 10.30 jejich času s Air India do Dillí, odkud nás čekal let do Londýna ve 14 hodin indického času. Došli jsme na letiště v KTM v 8.30 a tam nám řekli, letadlo je pryč, vyslali jsme dřívější a na vás neměli kontakt a čau...po útrapách, několika hodinách nervů, nás posadili do jiného odpoledního letadla do Dillí, kde nás pak ubytovali do hotelu se stravou a letěli jsme další den tím letem ve 14 hod. (teda neproběhlo to tak jednoduše, ale tím nebudu tady otravovat :) ). Samozřejmě s příletem o 24 hodin později do UK nám vznikli nějaké potíže a ještě jsme museli v Dillí zaplatit poplatek 70 liber (nevíme za co), aby jsme odletěli. Zaplatili jsme rezignovaně, abychom byli už pryč, ale chtěli bychom řešit nějakou náhradu. VašeNároky.cz to prý nevyřeší, jelikož se nejedná o "Evropskou záležitost"...prosím, řešil to zde někdo nebo poradíte, kam se obrátit? Nechci jim to tak nechat projít, po chování, jejich přístupu...byly to nervy a to nejsem cíťa. Díky za případné komenty.

Avatar uživatele japonec
japonec

Zdravim, muzete poradit, zda mam pravo pozadovat refundaci po let.spolecnosti LAN airline, ktera nam odlozila let z Limy pres noc a ja nemel moznost jiz zrusit ubytovani za 53 euro v Madridu, ktere tim padem jiz propadlo.Na jejich customer servisu nemuzu najit zadne stranky na toto uplatneni.Co vse jim dolozit? dekuji

Avatar uživatele kylik
kylik

Toto by mě taky zajímalo. Teď jsme měli stejný problém s Iberií. Vyplnil jsem jejich formulář - chtěli vědět jenom osobní údaje, pas a údaje o letu. Po týdnu mi pouze napsali omluvný e-mail. O propadnutém ubytování vůbec nic nechtěli vědět a nezajímalo je to. Zkusil jsem jim napsat znovu a výsledek stejný.

Avatar uživatele K.Jasna
K.Jasna

Poradí nám někdo, co dělat??? AirAsia nám zrušila dnešní let z Bali do Jakarty (vulkanická činnost na Lomboku)- nestihneme tedy let s AirBerlin do Prahy (přes Abu Dhabi a Berlin). Máme letět do Jakarty zítra, pokud situace dovolí. Letenkdy jsme kupovali tady, Student Agency i Air Berlin jsme se pokusili kontaktovat...

Avatar uživatele kosarjan1
kosarjan1

Jak to děláte, když vám zruší let rakouská společnost a potřebujete se domluvit na kurzu (dle ČNB, ECB, ...), dle kterého se převedou eura do českých korun a ze kterého dne (ze dne podání stížnosti nebo data zrušení letu nebo jiné?), aby vás nezkrátili na tom?

Avatar uživatele michaela.vesela
michaela.vesela

Ahoj všem spolucestujicim letu QS1181 z Burgasu do Prahy 18.8..Následující den po priletu jsem podavala reklamaci na tento zpozdeny let presne dle pokynu na přepážce travelservisu v Praze na Ruzyni.Obratem prislo automaticke potvrzeni o doruceni e-mailu a tim to skoncilo.Je to jiz vic jak měsíc a na muj dalsi mail s dotazem jak to vypada s vyrizenim reklamace uz ani automat nereagoval.Muzu se zeptat, podaval jste take nekdo u travelservisu reklamaci a jak jste pochodili? To je normalni, ze ani neodpovi? Je nejaka lhuta pro ne na vyrizeni? Mame jeste cekat, jestli se nekdo ozve nebo jak teda dal postupovat? Za rady vsem moc dekuji;-) Misa

Avatar uživatele Ungermann.d
Ungermann.d

Ahoj, mám uplně stejné zkušenosti se stejným letem.

Avatar uživatele Vocelka.ok
Vocelka.ok

Ahoj, Letěl jsem z NY do prahy přes Copengahagen. Let z NY měl zpoždění přes 4h(cca 4.5h) důvod zpoždění je Norwegian regrets to inform that DY7012 JFK-CPH departure at 23.09.2015 23:00 is delayed due to technical reasons. Your new estimated departure time is 03:20. Check-in will be open until 02:00 AM. Please contact our representatives at the airport for meal vouchers. We apologise for any inconvenience this may cause." do Prahy mi dali hned letenku na další den ráno. Shrnutí: zpoždění do cílové destinace cca 16h. Otázka: mám nárok na finanční odškodnění? Předem děkuji Jakub

Avatar uživatele modo
modo

Ahoj, 23.9.2015 jsme měli odletět z Rhodosu v 00:50 hodin(let QS2281). Na letišti jsme se dozvěděli, že letiště nepřijímá žádná letadla a ani neodbavuje letadla a my máme čekat. Celou noc jsme čakali na letiši, dostali na osobu 2 vouchery v hodnotě 6 eur na jídlo a nakonec jsme odletěli v 9:30 hodin.Na Rhodosu se říkalo, že je zpoždění kvůli počasí a teď jsem se na internetu dočetla, že byla porouchaná přistávací dráha. Mám nárok na odškodnění???? Díky za jakoukoliv odpověď. Monika

Dobrý den Moniko, odškodnění za zpoždění mít nebudete, ale odškodnění za nesplnění podmínek v podobě poskytnutí ubytování ano. Toto je složitější případ, určitě podejte k šetření agentuře (https://www.cestujlevne.com/go-vasenaroky)

Avatar uživatele veronika.nykodymova
veronika.nykodymova

Dobry den, nas odlet z Recka byl o 12hodin opozden. Nejprve nemohlo pristat letadlo kvuli bource a bylo odkloneno do Italie. Kdyz nasledne po nekolika hodinach pristalo, nemohla uz ale posadka pokracovat v letu kvuli povinne prestavce. Mame v tomto pripade narok na odskodneni? Dekuji

Dobrý den Veroniko, vždy přesně záleží na skutečných potížích, dopravce si rád vymýšlí. Vzhledem k 2 důvodům bude lepší se dotázat u agentury https://www.cestujlevne.com/go-vasenaroky

barus.rychla

Ahoj, úplně jsem z článku nepochopila, jestli máme nárok na kompenzaci, takže se radši ptám :). Koupili jsme si přes vaše stránky (tj. přes Student Agency) letenky do Pobaltí + Finska s airBaltic (díky za tip včetně cestopisu, bylo to super :)). Zpáteční let jsme tedy měli na trasu Helsinki - Riga - Praha, odlet z Helsinek 10:55, přílet do Prahy 14:25. Let z Helsinek byl ale zrušený, což jsme se dozvěděli až když jsme čekali na letišti, prý kvůli technické závadě na letadle. Na přepážce airBaltic nám dali boarding pass na let Helsinky - Stockholm s Finnair, odlet 14:15 (tj. o 3 h 20 min později) + Stockholm - Praha s ČSA, přílet do Prahy 16:45 (tj. o 2 h 20 min později). Po dosednutí na Ruzyni ale kapitán hlásil, že je právě 16:23, tak nevím, jestli se bere tohle jako čas příletu, protože pak bysme nesplňovali tu podmínku příletu o 2 h později... Máme tedy na něco nárok? Voucher na 6 € na jídlo na letišti jsme dostali automaticky :).

Ahoj Báro, vždy se bere čas příletu, takže ve vašem případě nárok na plnění nevzniká.

barus.rychla

A čas příletu je tedy ten čas, který hlásí kapitán po dosednutí na zem, i když pak člověk v tom letadle stráví dalších pár minut během pojíždění k terminálu? Bohužel jsem neměla čas se podívat na příletovou tabuli, takže nevím, jaký tam byl napsaný čas příletu, nedá se to nějak zpětně dohledat? A nemáme nárok tedy ani na vrácení peněz za letenku? Podle vašeho článku: V obou variantách však musí dopravce vrátit finanční částku, kterou jste za letenku zaplatili.

barus.rychla

Aha, já právě pochopila z článku, že 3 hodiny jsou v případě zpoždění, v případě zrušení to jsou 2 hodiny. Tak nic, děkuju :).

Avatar uživatele michal
michal

Ahoj, jak je to v případě, kdy letíme PRG-CDG-SIN (oba lety AF, lety na jedné letence) a dojde ke zpoždění odletu z Prahy a tím pádem nestihneme přípoj směrem do SIN? Je mi jasné, že mě asi posadí do nejbližšího dalšího letu. Pokud ale další let je až další den ve stejný čas a doletím tedy do cílové destinace o den později, mám nárok na 600 EUR? Nebo je to odvislé od doby zpoždění toho prvního letu mezi PRG a CDG? Pokud mě budou chtít posadit místo přímého letu na trasu s dalšími přestupy a tím pádem delší dobou na cestě, musím to přijmout? Např. podle http://www.airfrance.com/cgi-bin/AF/CZ/cs/common/home/home/HomePageAction.do - Letového řádu je mezi CDG a SIN buď přímý let v 19:25 nebo pak už jen lety se 2ma přestupy, které trvají o 8 hodin déle...

Avatar uživatele pavla.508494
pavla.508494

Taky by mě to zajímalo. S přítelem letíme sice jinam ale také s air france přes Paříž. Ty doby přestupů jsou tam tak krátké! :-O

Avatar uživatele cernymartas
cernymartas

Ahoj, náš let QS 1181 z Burgasu měl podle plánu odletět v 9:10 místního času. Nasedli jsme do letadla a pilot nám oznámil, že je závada na motoru. Technik od Lufthansa nebyl sto tento problém opravit. Vrátili jsme se zpět do odletové haly, kde jsme celkem čekali 12 hodin. Po tito dobu nám bylo poskytnuto občerstvení-to bylo vše v pořádku. Kdybychom se z vlastní iniciativy nesnažili sehnat nějaké informace od místního technika a ochotné pracovnice místního letiště tak bychom nevěděli nic. Po 7 hodinách čekání přiletěl technik a opravoval to až do 21:00 VEČ. Nakonec jsme odlet ve 21:30 a do Prahy jsme přiletěli ve 23:00 SEČ. Na letišti nás odchytla slečna od GTAssistant, s. r. o. Tato spol si narokuje 25% z celkové vymožené částky. Můj dotaz: je nějaký způsob, jak dostat celých 250 €?

Ahoj Martine, zde je návod na proces - https://www.cestujlevne.com/odskodneni-zpozdeny-let/, i odkaz na naší partnerskou agenturu.

Avatar uživatele kubickovaiveta
kubickovaiveta

Ahoj Martine, i my jsme bohuzel leteli z Burgasu do Prahy s takto dlouhym zpozdenim dne 17.8. Zvazujeme, zda se pokouset o kompenzaci sami nebo pres agenturu. K cemu si priklonis Ty? Spise uvazujeme o agenture vasebaroky.cz. Dovolena byla ale fajn, az na ten konec! Diky.

Avatar uživatele pavlina.zasterova
pavlina.zasterova

Též jsem letěla tím samým letem. :-) Stejně jako Iveta zkusíme vymoci kompenzaci přes vasenaroky.cz. Mají přece jenom více referencí, GTA na mě nepůsobí věrohodně - pán sice volal a následně mi přišel e-mail od slečny, ale když jsem se začala trochu víc zajímat o to, jaké už mají zkušenosti, kolika klientům už pomohli, atd.... začali dělat mrtvého brouka. Ani jejich webovky moc neříkají... Můžeme si sem případně napsat, jak se nám v boji daří..

Avatar uživatele pavlina.zasterova
pavlina.zasterova

....ještě něco - foto příletové tabule náhodou nemáte? Já můžu případně poskytnout foto odletové tabule v Burgasu.

Avatar uživatele Zuzanarendasova
Zuzanarendasova

Ahoj, chci se zeptat, jak je to z reklamaci, kdyz nas nechteli odbavit, pricemz 2minuty pred preskocil dalsi let. Prijeli jsme na letiste 21:10 a celali a protoze bylo pred nami spoustu lidi. Myslim si, ze nasi letenku prebukoali nekomu jinemu. Strasne neochotnej pesrsonal za prebukovani chteji na osobu 100dolaru a musime cekat 9hodin na dalsi let a pri prestupu v Milane budeme na cekaci listine. Dekuji za rady.

Ahoj Zuzko, píšeš polovinu informací. Napiš prosím celý problém.

Avatar uživatele kaky8
kaky8

Ahoj. Mám právo na kompenzaci za zpožděný let, když EasyJet uvádí důvod zpoždění: že se stalo něco cestujícímu a letadlo muselo přistát, a pak museli hledat novou posádku, aby mohli letět dál. Děkuji za odpověď. Jirka

Avatar uživatele luckycesta
luckycesta

Ahoj! Tak konečně zrušili let i nám. Zatím žádám o kompenzaci sama, bez agentur. Prudu mi vyvažuje zvědavost. Jak si aktuálně vedu píšu na svůj blog. Každopádně ve hře je 400 Eur, takže se dost snažim. http://www.luckycesta.cz/jak-na-nahradu-za-zpozdeny-nebo-zruseny-let/ Třeba vám to pomůže u vaší žádosti kompenzace. A pokud jste z letu QS 1054 (PRG – VLC, 28.5.2015) tak se ke mně klidně přidejte!:) Lu

info

Dobry den, chci se zeptat, jestli je nejaka sance na odskodneni za zpozdeni 24h v pripade spolecnosti Emirates a letu Peking-Dubaj-Praha. Let Peking-Dubaj se z technickych duvodu musel vratit do Pekingu a my poletime po 22 hodinach z Pekingu znovu. Tim budeme v Praze nejdrive o 24h pozdeji. Dekuji JO

info

Dobrý den Honzo, ClaimCloud.cz se zabývá reklamacemi letenek mimo Evropskou Unii. Vyplňte formulář na našich stránkách a možná získáte odškodnění. Nic za to nedáte. Popište nám Váš případ a my se na něj podíváme.

Avatar uživatele bkladivova
bkladivova

Dobrý den, do dnešních Událostí připravujeme reportáž o reklamacích dovolených a reklamacích zpožděných letů. Ráda bych Vás poprosila, neřekl byste nám někdo svůj "problém" na kameru? Prosím ozvěte se na mail: barbora.kladivova@ceskatelevize.cz

Avatar uživatele dan.ondris
dan.ondris

Dcéra dnes ráno odlietala na letnú brigádu (´= kontrakt vo vrecku, víza) z Viedne do NYC s prestupom v Dusseldorfe. Jej let z Dusseldorfu bol zrušený a letela odtiaľ o 6 hodín neskôr. Tento let, ktorý bol drahší, sme vyberali práve z dôvodu času príletu do NYC, kedže sa musela ešte autobusom presúvať odtiaľ dalej a posledný išiel o 18:00 miestneho času....Posunom letu o 6 hodín hrozí, že nestihne ani posledný vlak o 21:30 miestneho času a noc bude musieť stráviť na letisku....Ako postupovať pri reklamácii v tomto prípade?

Tomáš

Ahoj, jak je to v případě, že máme letenky koupené přes zprostředkovatele (airticket.com) s ČSA a dnes (22.5.) byl let (na 6.6.) zrušen. Kontaktují nás sami? Musí se zprostředkovatel postarat a zajistit nám jiný let? Pročítal jsem různé diskuze, ale moc informací jsem nenašel. Děkuji

lukas

Ahoj Tome, musí tě kontaktovat prodejce, jelikož je to přesně 14 dní do odletu, měl bys mít nárok na finanční odškodnění. V každém případě prodejce kontaktuj s požadavkem na náhradu.

Tomáš

Jde take o to, ze priletime do Osla a nemame se pak jak dostat do Prahy. Zak urcite potrebuji jiny let...dekuji za odpoved

Variantou je přesun na jiný den, ale airtickets.com není hold české zastoupení a služby jsou tu tam..

Tomáš

Tak bohužel jiný let nenabídli (pouze 5.6., ale to je o den dříve) , takže pouze vrácení peněz :-(

Avatar uživatele Makova15
Makova15

Dobrý den, měla jsem zítra kolem jedný ráno odjíždět na letiště a v 5:30 letět do tuniska od firo-touru, ale dneska odpoledne mi dali vědět z cestovky, že je změněný čas odletu můžou to udělat takhle 24 hodin.Nebo ani ne 24 hodin před odletem a neříct důvod takhle tam přiletíme v 16:00 a než se dostaneme do hotelu tak celej den je fuč a to samí změnili i čas odletu odtamtud.Měli jsme zařízenej odvoz, ale museli jsme to zrušit a pojedeme vlakem, což není můj oblíbený způsob cestování...

Dobrý den Michaelo, bohužel toto je běžná praktika CK. Žádejte vrácení části ceny ze zájezdu za zkrácení služeb, rozhodně se nenechte uchlácholit vouchery na dovolenou, ale chtějte peníze. Kdyby něco - dotaz zdarma na https://www.cestujlevne.com/go-vasenaroky

Avatar uživatele hana.kyrianova
hana.kyrianova

Dobrý den, tuto sobotu (tedy za tři dny) odlétáme z Prahy do Lisabonu a odtud do Porta. Před chvílí mi přišel mail, že letíme to Lisabonu, tam musíme přespat (zpoždění je tedy o cca 8 hodin). Navíc jde i o rezervaci na poslední chvíli :(. Propadne mi rezervace v Portu a musíme přespat v Lisabonu. Máme nárok na náhradu škody? Děkuji Hanka

Avatar uživatele ice.27
ice.27

Rád bych se zeptal, jaké má cestující možnosti (nároky), pokud má již zaplacenou dovolenou přes CK včetně letenky, ale dopravce zruší let (z důvodu, že se mu to nevyplatí) a CK zajistí náhradní let, ovšem ty odletová časy jsou úplně jiné a nevyhovující?

Kdy ke změně došlo?

Avatar uživatele ice.27
ice.27

Došlo k tomu asi 25 dní před odletem.

info

Bohužel pokud Vás letecká společnost kontaktuje nejpozději 14 dní před odletem, tak nemáte na kompenzaci nárok.

Avatar uživatele smajdalf007
smajdalf007

Dobrý den, měl bych dotaz. Jsme v Indii, ale nepriletelo nám zavazadlo, tak už jsme 4 jen v tom, v čem jsme přiletěli. Na letišti nám dali 3000 rupií, ale ty už jsme utratili prakticky jen za telefon, když se s nimi domlouváme, kdy nám batohy přivezou. Další problém je, že tu nedávají paragony. Máme nějakou šanci dostat ještě nějaké peníze? Dík, Jirka

Jirko, poprosím vás o zadání případu rovnou na https://www.cestujlevne.com/go-vasenaroky a popsat detailně problém. Tři tisíce rupií je vcelku málo, záleží konkrétně na podmínkách a detailu cesty.

petrahelesic2

Dobrý den, zrušili mi let České Aerolinie a mám leťet novým dopravcem Smartwings. Jenže já jsem si vybrala ČSA protože mi zajistili přepravu kola zdarma u smartwings nejenže mám jinou povolenou váhu zavazadla ale i musím zaplatit u smartwings za přepravu kola nemalé peníze až 3000Kč za cestu tam a 3000Kč za cestu zpět. Jak mám postupovat když mi ten let zrušili a nový přepravce nepřejímá podmínky přepravy starého dopravce? Můžu žádat o peníze zpět za zrušený let? Nebo o peníze - náklady které mi vznikly se zrušením letu?

Dobrý den, kupovali jste letenky přes agenturu nebo přímo u ČSA? Určitě by měly být dodrženy objednané služby.

petrahelesic2

Letenku jsem koupila přes internet - airtickets.com

petrahelesic2

Moc děkuji za rady! Zkusím to tedy podle těchto rad ještě vyřídit. Děkuji! :)

Avatar uživatele silena.sasena
silena.sasena

Dobrý den, 2.5.2015 jsme měli se studenty odletět s TAP Portugal do Lisabonu. Dnes tj. 22.4.2015 (tedy necelý týden před odletem) nám byla ohlášena stávka a let zrušen. Můžu se zeptat někoho zkušeného na co máme nárok? Údajně si máme let přebukovat na jiný, který je mimo stávku, ale pouze u této společnosti. Je to skutečně tak? V případě, že poletíme v dnech před stávkou máme nějaký nárok na ubytování v Lisabonu? Mockrát děkuji

Dobrý den Sašo, bohužel stávka nespadá do témat, kdy je let.společnost nucena plnit odškodnění. Proto máte nárok pouze na přesměrování letu.

Avatar uživatele halina.brabcova
halina.brabcova

Dobrý den, kupovali jsme letenky u Vuelingu v lednu s odletem v květnu do Barcelony z Prahy. Let jsem objednala v 18 hod ale posunuli ho na dřívější čas na 7 hod. Mám nárok na odškodné, když to letecká společnost tu změnu hlásila před odletem?

lukas

Dobrý den Elin, pokud není do odletu méně než 14 dní, nemáte prakticky žádnou možnost s tím něco dělat, můžete žádat o vrácení peněz nebo akceptovat změnu nebo si nechat přesunout lety na jiná data.

Avatar uživatele katk.dlouha
katk.dlouha

Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s komunikací s China Southern airlines? Chtěla bych odškodnění za zpoždění zavazadel (zpozdily se o skoro celou dovolenou:)) ale všude je na ně uveden jen telefon... nemáte někdo funkční email? Nebo nevíte, zda za nás může vyřídit veškerou komunikaci nějaká agentura, která by si z odškodného strhla provizi?Moc děkuji! Katka

Avatar uživatele takovejmakovej
takovejmakovej

My letěli loni o prázdninách s EasyJet do Paříže. Letadlo odlétlo místo 21:10 až v 00:30. Přiletěli jsme na mrtvé letiště do Paříže, kde nikdo nebyl a my byli dost v .... Za 50 euro nás taxík vzal do centra. Tak jsme se hádali se společností o kompenzaci. Hned nám řekli, že to byla technická závada. Tak jsem řekl, že mám rodinného příslušníka pracujícího na letišti Praha, a že to není pravda (pěkně jsem kecal, ale zkusil jsem to). Pak mi došel druhý mail, že nás začnou řešit. Třetí mail, že nic. Tak jsme jim poslali návrh na žalobu a do týdne bylo doma 12 000 za dva pasažéry :)

Avatar uživatele dryadka
dryadka

Dobrý den, rodičům byl zrušený let z důvodu stávky pilotů Lufthansy, dozvěděli se to den předem, nakonec místo letu jeli autem. Prý jim bylo řečeno, že na odškodnění nemají nárok - je to pravda? (Dočetla jsem se, že stávky se považují za mimořádné události, při kterých se odškodnění nemusí vyplácet - ale nevím, jestli se rozlišuje stávka zaměstnanců aerolinie a pozemního personálu, jako u zpoždění letu?)Díky moc za radu :)

Dobrý den, stávka je jen jedna - nerozlišuje se forma zaměstnanců, bohužel.

Avatar uživatele dryadka
dryadka

Aha, to je sice špatná zpráva, ale děkuji za odpověď :)

Avatar uživatele davbod
davbod

Dobry den. 27.12.2014 jsem odletal z Prahy pres Frankfurt na Jamajku.Z Prahy byl let zrusen z duvodu ilegality posadky. Chtel jsem letet jinou leteckou spolecnosti pres Londyn.To mi nebylo umozneno, nebot pry Lufthansa neni s Wiss air. ve "spolupraci". A tak byl nabidnut az ve Frankfurtu let pres USA (nemel jsem estu) na jine misto na Jamajce.Kdybych nevyuzil tuto moznost, musel bych ve Frankfurtu cekat 5 dnu.Mel jsem za to, ze v takovemto pripadne musi letecka spolecnost pri zruseni letu zajistit dopravu klienta naslednym spojem o od jakekoli jine spolecnosti.Muze mi prosim nekdo toto vyvratit nebo potvrdit? Dekuji.David.

info

Dobrý den Davide, rádi bychom se na Váš případ podívali blíže. Záleží na spoustu faktorech ohledně Vašeho letu. Bohužel nevíme o jaký let se konkrétně jedná a co jste již podnikl. V případě, že chcete pomoc, tak nás neváhejte kontaktovat. Více se dozvíte na ClaimCloud.cz

filip

Ahoj, mam dotaz. Moje zavazadlo melo zpozdeni. Kde mam primarne uplatnovat proplaceni veci? Aerolinka nebo moje pojistovna? Diky za radu

Avatar uživatele damu03
damu03

Zdravím, v srpnu jsem letěl Deltou let dca-slc a měl krásné zpoždění 6 hodin... závada na motoru. Protože to je mimo EU, tak to přes vymahačskou společnost nepůjde. Dozvěděl jsem se, že jediná možnost je napsat přímo Deltě s žádostí o kompenzaci. Tudíž prosím o radu, co jim přesněji napsat, protože předpokládám že věta "number of bank account - .... - money here" asi nepomuže

Avatar uživatele no.a
no.a

Zdravím, prosím o rychlou radu, musím situaci řešit obratně. Dne 2.10. Mame s celou rodinou odletat do Hurghady. Dovolena byla zakoupena s odletem z Brna 2.10.14 v 10h a nyní volali z cestovky ze se let z Brna rusi a ze se odlétá z Prahy již v 00.10 2.10.14. Cestujeme s 3mi malými dětmi. 1rok, 4 roky a 11 let a 2 dospělí. Je pro nás problém se dostat na odlet. Co dělat a na co máme nárok. Děkuji Honza

info

Dobrý den Honzo, máte nárok na finanční kompenzaci 400 eur pro každého pasažéra. Pokud jste o ni ještě nepožádali, můžete tak učinit hned na http://www.freeclaim.eu/zadost-o-nahradu/. Jelikož vás letecká společnost o zrušení informovala jen 3 dny předem, musela by poskytnout náhradní let, který odletí nejdříve 1 hodinu před plánovaným odletem. Vy jste odletěli téměř o 10 hodin dříve, proto nárok vzniká. Požádat můžete zpětně, není s tím žádný problém.

Avatar uživatele ifisek
ifisek

Zdravím, po příjezdu na letiště v LA jsem zjistila, že můj let do Prahy byl zrušen z důvodu stávky - společnost Air France. Můj let byl přebookován na další den a dostala jsem voucher na hotel včetně stravy. Mám nárok také na finanční kompenzaci a pokud ano jak bych měla teď postupovat? Děkuji.:)

Avatar uživatele wanda.sranda
wanda.sranda

Dobrý den, začátkem září jsme s přáteli cestovali z Bratislavy do Alghera s přestupem v Bergamu. Již v Bratislavě byl let opožděn o více, než 4 hodiny, tudíž nám uletěl navazující let z Bergama. V Bergamu jsme byli nuceni nocovat a čekat na další let do Alghera, který letěl za dalších 8 hodin. V Bratislavě nám slečna za okýnkem naší letecké společnosti (Ryanair) nebyla schopná poskytnout absolutně žádné informace o dalším postupu, jenom nám po několikaminutovém „nátlaku“ vytiskla formuláře o zpožení letu. V Bergamu infomační kiosek Ryanair otevíral až v 7 ráno, tutíž jsme nějakých 7 hodin vůbec netušili, co s náma bude. Nicméně nám později přerezervovali letenky a odlětěli jsme letem o půl 9 ráno do Alghera. Chci se zeptat, jestli máme nárok na náhradu za zpoždění letu z Bratislavy (to předpokládám ano), ale hlavně, jestli si můžeme nějakým způsobem stěžovat i na několikahodinové čekání v Bergamu. Oba lety realizovala společnost Ryanair. Děkuji mockrát za odpověď. Vanda

Ahoj Vando, první let určitě s nárokem, další bez. Tam můžete být rádi, že vám vyhověli s přebookováním ;)

info

V případě, že jste měli oba lety na jedné letence, máte nárok na kompenzaci, přičemž se posuzuje celkové zpoždění do cílové destinace. Kompenzace však bude jen jedna, a tedy nemůžete mít kompenzovány oba lety. Máte však nárok na proplacení ubytování, transferu do hotelu, občerstvení a dalších nákladů. Samozřejmě i zpětně, pokud jste o něj ještě nežádala.

Avatar uživatele jpastorkova
jpastorkova

Dobrý den. Před chvílí mi přišel email zrušení našeho letu s Air France z Marseille do Prahy kvůli stávce. Let je na úterý 16.9. Co mám dělat jak postupovat? Děkuji za rychlou odpověď. Jana

Dobrý den, kontaktujte dopravce o možném postupu. Budete přebookován na jiný let.

Avatar uživatele jpastorkova
jpastorkova

Tak se opravdu stalo. Místo přímého letu sice máme 2 přestupy, ale dostaneme se domu. Hurá. Díky za rady. Jana

Avatar uživatele nikusska1
nikusska1

Ahoj, zakoupili jsme od pelikána balíček Praha-Dominikánská republika- NY. Na přestup v NY máme 3 hodiny, co dělat pokud vinou imigračního ( fronty) nestihneme přestup či bude mít letadlo zpoždění?

Ahoj Nikol, přestup stihnete. Situace se ale řeší tak, že dojdete na transitní přepážku, kde vás přehodí na další nejbližší let, případně na vás budou již čekat po výstupu z letadla.

Avatar uživatele sarkapelcova
sarkapelcova

ahoj, zažila jsem takový zajímavý let... 15.7. jsme letěli v 17:30 ze Soluně do AMsterdamu, kde jsme měli necelé 2 hodiny na přestup na let do Prahy. Letadlo ze SOluně vzlétlo, ale míto do Amsterdamu letělo opačným směrem - do Kavally (cca 200 km od Soluně). Nokdo nic nevěděl (trochu psychická újma), až pak posádka ohlásila, že tam letíme někoho vyzvednout, kdo tam uvízl kvůli špatnému počasí. Načež jsme tam ani nepřistáli, protože bylo překvapivě hnusně, a vrátili se zpátky do Soluně. Tam jsme zkejsli cca hodinu a pak jsme zase letěli do Kavally a při přistání pršelo a bouřilo. Pak se k nám přidalo asi 40 lidi z Kavally, a protože bylo hnusně,nechali nás skoro 2 hodiny v letadle na letišti (nabídli nám alespoň občerstvení) s tím, že nám nakonec oznámili, že už kvůli počasí nevzlítneme. Bylo cca 22:30. Asi po dvou hodinách, co se nás více než 1000 lidí krčilo v malé letištní hale, nám sehnali ubytování. Druhý den jsme letěli až ve 13:00, v Amsterodamu byli dle plánu. SLibovali nám, jak se o všechny, co zmeškali let, postarají, ale v AMstru na přepážce jsme si museli všechno vyřizovat sami, paná nic nevěděla, naštěstí bylo ve večerním letu do Prahy volno. Chci se zeptat, máme nárok na nějaké odškodnění? Do Prahy jsme se dostali o 24 hodin později... Vinou nesmyslného rozhodnutí letět zachraňovat někoho, kdo někde uvíznul kůůli špatnému počasí a nakonec tam taky uvízli. Hlavně nikdo z nás ani nic nevěděl do samotného vzletu... Děkuju za radu, Šárka

Šárko, záludná otázka.. Položte ji prosím přímo zde - http://www.vasenaroky.cz/letecka-doprava

Avatar uživatele horackova.alice
horackova.alice

Ahoj, chystám se do Bangkoku s Emirates. Praha-Dubai - Dubai-Bangkok a obráceně. Vše s Emirates. Pokud to dobře chápu v případě zpoždění Praha-Dubai, máme nárok na odškodnění. Nejsem si ale jistá zda i při zpáteční cestě. Na přestup je asi 5hodin tak nevím pokud bychom měli zpoždění zda platí stejné podmínky? Díky moc

Ahoj Alice, u Emirates si nedělej starosti - tam to v 99% vždy klapne. Při přestupu 4h a víc si dojdi pro voucher na občerstvení - https://www.cestujlevne.com/diskuze/viewtopic.php?f=20&t=951

Avatar uživatele urtica
urtica

Uz je to par mesicu, ale zajimalo by me, jestli nevite, co delat, kdyz uleti letadlo treba kvuli fronte na imigracnim. Letadlo z Evropy melo 40 minut zpozdeni, na prestup v NY jsem mela mit vic nez 3 hodiny. Fronta na imigracni nebyla rozdelena na transfery a ty co uz jsou v cili, zamestnanci vubec nechteli pomoci, bylo jim to jedno, ze maji plnou frontu lidi co nestihaji spoje. Jeste tam kdosi prisel a vybral zensky s detma, co uz mimochodem byli v cili, takze nas to jeste vic zdrzelo. Spoj do LA mi uletel. Vtesnali me do dalsiho spoje za 5 hodin. Byla to nejaka lowcostovka, kde mi za dalsich 5 hodin letu nedali vubec nic k jidlu. Potkala jsem par, ktery letel do Australie a pres USA jenom transferoval. Kvuli ty fronte museli letet az za dalsich 24 hodin! Ma clovek v takovym pripade nejakou sanci? Hodne se prodavaji letenky treba jen s hodinou a pul na prestup v prvni americke destinaci, to mi prijde uplne nerealne....

eva.jurcikova

Bohužel v tomto případě zřejmě nebude dána možnost domoci se nějakého odškodnění. Není mi známa povinnost amerických imigračních úřadů, aby postupovaly v nějakém stanoveném čase. Je to podobné jako jejich právo odmítnout vstup do USA. Vím, že některé letecké společnosti nebo prodejci letenek upozorňují na podobné situace, ale může být otázkou, proč prodávají let právě s hodinou a půl na přestup, zda by klient neměl být na možné riziko upozorněn.

Jídlo se na letech v rámci USA nepodává bohužel nikde ;) SFO-NYC s American Airlines a též bez jídla.

Avatar uživatele jitkabranichova
jitkabranichova

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nebo nemám nárok. 22.5. odlat z prahy s BA do londýna a pak do calgary. Cestou do londýna změna počasí přistání v Birminghamu. Pak do londýna, ještě pořád jsme měli hoďku na přestup,a le po přistání nás drželi skoro celou hoďku v letadle, protože nepřijel autobus, který by nás odvezl k terminálu. Pak nám to o 5 minut odletělo, přitom to byla stejná společnost, takže snad o nás museli vědět, že jsme na letišti, akorát nás nechtějí pustit z letadla. Pak 5-ti hodinová fronta na přebukování jízdenek, a to zkoušeli prý až za tři dny, protože jsme prý Big family, já, muž a dvě děti, podotýkám, že i dvouleté dítě dostalo k jídku majonézový Wrapp a koupit si tam nebylo kde, protože jsme nesměli opustit terminál, místo 4 postelí jsme dostali dvoulůžkový pokoj a jelikož jsme na hotel dorazili v 23:00, tak už nám nedali ani večeři. Ještě že ta snídaně stála za to. Mám nárok na kompenzali 600 EURO/osobu, nebo to budou brát, jako že prapůvodně to bylo způsobené počasím, a i když bychom to mohli stihnout, tak to hodinové zadržení v letadle už nebude nikdo zkoumat? Díky JItka

Avatar uživatele jitkabranichova
jitkabranichova

ještě chci dodat, že nakonec jsme z londýna do calgary letěli jinou společností, místo BA tak Canada Air. Díkybohu kufry dorazily v pořádku s námi

petrnovotny111

DD, Váš případ je dost hraniční... v žádném případě společnost v tomto případě dobrovolně nezaplatí a bude se v soudním řízení bránit, nicméně úspěch ve věci vidím 60:40, poměrně silný je ten argument, že jste měli letět se stejnou společností, tudíž o vás museli vědět a jestliže vám to uletělo o 5 minut,tak se dá konstatovat, že nepřijali věechna opatření aby vašemu zpoždění zabránili, ale jak říkám, je tam i možnost porážky...osobně bych to kvůli 600EUR/osobu zkusil...

petrnovotny111

Zkušenosti s aerolinkami: TAP-po kontaktování cestujícím neodpovídají, nekomunikují EZY-občas zašlou šek,nároky zamítají WIZZ-cestujícímu zamítnou vždy, po podané žalobě hned platí a nečekají na rozhodnutí ČSA-střídavě uznávají a zamítají a to i v případě totožného letu IBERIA-neodpovídá, platí po podání žaloby Vueling-poté co obdrží žalobu, tak zaplatí KLM, Air France-odkazují na technické závady Za důležité považuji doplnit, že letecké společnosti často odkážou na technickou závadu a odmítají zaplatit. Pozor na to, technická závada na letadle není důvodem aby vám kompenzaci nevyplatili, existuje na to řada soudních rozhodnutí po celé Evropě... Když společnost odkáže na špatné počasí, doporučuji prověřit, jelikož i tato odpověď patří to zamítavých ctrl c, ctrl v Jinak jsem se zde dočetl, že je prý složité, když letíte se dvěmi různými společnostmi s přestupem a dorazíte do cíle se zpožděním větším než tři hodiny...Problém to není a fguje to následovně: Letíte např. z Prahy přes Londýn do Newyorku...Z PRG do Londýna máte rezervaci u ČSA, let se opozdí o 48 minut. Nestihnete tak navazující let (např. u British) do NewYorku a tam dorazíte o 6 hodin později náhradním letem...Zde máte nárok nikoliv na 250 EUR za cestu PRG-Londýn, ale na 600 EUR za cestu PRG-NY a to u ČSA. Jinak uplně obecně platí, že když si zažádáte sami, tak nic nedostanete, společnosti spoléhají na to, že nepůjdete k soudu (češi se často nesmyslně bojí nějakých výloh obřích atd.)a můžete jim hrozit jak chcete. Doporučuji to dát právníkovi, když tam nemáte co ztratit...

Avatar uživatele lady.seefrideova
lady.seefrideova

Velmi doporučuji znát tyto informace uvedené v článku! Vloni v létě jsem poprvé sama letěla delší let, příprava na cestu byla narychlo, avšak na tyto info co dělat v případě zrušení/zpoždění letu jsem pozapomněla...letěla jsem s Etihad Airways, přestup v Saúdské Arábii. Při cestě zpět se zkomplikovalo počasí a let byl zpožděn o více než 24 h. Na letišti v panické tlačenici všech národností jsem vystála 4 h frontu, aby mi byla přebookována letenka + získala nějakou tu kompenzaci (a vlastně netušila, jaká by vlastně opravdu měla být). Zde chci upozornit na to, že je nezbytné zkontrolovat opravdu všechny detaily, pokud je nutné přebookovat letenku! Už netuším co přesně bylo špatně na té mé, ale půl hodiny před odletem mně a několika dalším pasažérům zaměstnanci společnosti sdělili, že máme špatné letenky. (Na palubu jsem se nakonec dostala, ale stálo mě to hodně sil...) Na letišti mi jinak během zpoždění poskytli vouchery na jídlo, ale hotely na letišti již byly plné, ale asi bych to příště řešila důrazněji....došlo také ke ztrátě zavazadla. Nicméně, letecká společnost vše kompenzovala bez výhrad.

Avatar uživatele lady.seefrideova
lady.seefrideova

Ještě dodám, že letenku zaměstnanec společnosti přebookoval špatně zřejmě z toho důvodu, že letadlo bylo již plně obsazeno a vzhledem k vysoké "nasranosti" davu nechtěl vyvolat apokalypsu, můj názor...je třeba připravit si v těchto situacích ostré lokty....

_dan_

Může mi někdo vysvětlit, proč se platí zprostředkovatelským agenturám 25% ze získané kompenzace? Vždyť náklady prohraného soudu platí strana co prohrála, takže právník už zaplaceno jistě dostal. To je jako by mi někdo ukradl auto, právník mi to vyhrál a ten co prohrál musel zaplatit náklady soudu. Já dostal zpět auto, ale právník mi řekně a beru si ještě 25% z ceny auta. Je to trošku postavený na hlavu...

Náklady na soud nejsou náklady na právní služby. To jsou zcela dvě různé služby.

floodland datel007

boze ty jsi vul. Tak si to u toho soudu uhadej sam.

_dan_

Ano, jsou to dvě různé věci, ale i tak soud určuje platbu obou těchto nákladů tomu, co prohrál spor..

floodland datel007

ty jsi jeste asi nikdy nebyl u soudu vid:) Jinak by jsi neplacal nesmysly.

_dan_

Když na něco neumíš odpovědět, tak napíšeš tomu druhýmu "ty seš vůl". Česká klasika. Já se slušně zeptal a nikoho neurážel...

eva.jurcikova

Je to přesně jak říká Dave. Myslím, že si pletete služby právníka se službami zprostředkovatelské společnosti. Můžete si klidně najmou právníka, zaplatit mu sumu za vaše zastupování a následně v případě výhry tyto peníze nárokovat po protistraně. Problém však nastává, když spor náhodou prohrajete, nebo když se na soud vůbec nedostane a protistrana začne plnit na základě předžalobní výzvy, pak Vám nezbývá nic jiného než advokátovi zaplatit sám. Pokud případ řešíte přes zprostředkovatelkou agenturu, nevstupujete do žádného rizika, protože, i když prohrajete, nic neplatíte. Navíc za vás agentura vše vyřídí, takže ušetříte spoustu času. :)

Avatar uživatele mlaube
mlaube

Mirku: Nechápu jaký máš problém, ale měl by jsi se léčit. To, že se někdo normálně zeptá, protože tomu nerozumí, je zcela běžná věc. Bylo by fajn, až půjdeš k právníkovi, aby se ti pokaždé, když nebudeš něco vědět, vysmál. Dave: Úžasný článek, i jako právník jsem sem hodně přiučil. Díky !!!

floodland datel007

zatim jsem se nesetkal s tim, ze by pravnici byli vyrazne chytrejsi nez clovek s prumernym IQ. A uprimne receno, nekteri jsou tak tristní, az to prekvapuje.

Avatar uživatele mlaube
mlaube

Mirek: Pokud tedy jsou právníci chytří jako Ty, tak si to k tomu soudu běž uhrát. Nastuduj si všechno a můžeš vyrazit. Na jednou stranu říkáš, jak právníci jsou dobří na soudní spor a následně v dalším příspěvku mluvíš o jejich průměrné inteligenci, či ještě horší než člověk s průměrným IQ. Nastuduj si mimo případu i základní věci ohledně chování u soudu a etiky. Chytrej jak rádio. Přestaň tady hatovat a poraď když můžeš, nebo buď zticha ;).

floodland datel007

zjevne jsi jeden z tech mene chytrych pravniku, jinak by jsi si vsimnul, ze v me argumentaci neni zadny rozpor. Bud se necham ve veci kompenzaci zastupovat a zaplatim si za to, nebo se budu hajit sam, ale musim pocitat s tim, ze se na to budu muset pripravit. Ja jsem reagoval na prvni komentar, kdy se nekdo podivoval nad tim, ze za zastupovani chce agentura penize. Dale jsem reagoval na tvoji, v této souvislosti, irelevantni poznamku o tom, že by se mi měl právník vysmívat, pokud bych něco nevědel. A proč by měl, když si ho platím? Srovnáváš jablka s hruškama a snažíš se vypadat chytře. Zatím ti to moc nejde.

Avatar uživatele martina.plackova
martina.plackova

KOmpenzace vedlejších nákladů? Dnes mi Greenland express oznámil, že se náš let kodaň-grónsko-kodaň o jeden den posouvá (odlet v půlce srpna). Bohužel už máme koupené letenky do kodaňe, ubytování v grónsku a vnitrostátní přelety v grónsku, takže posun o jeden den pro nás znamená velkou finanční zátěž (nic z toho není vratné). Je možné se nějak domoci náhrady za tyto obtíže? Z EU (http://ec.europa.eu/transport/themes/passengers/air/) mi sdělili, že oficiální směrnice na to neexistuje, proto se chci zeptat, zda s tím nemá někdo zkušenosti. Díky moc

Bohužel, změna letu byla oznámena dříve jak 14 dní před odletem. Jestli dobře chápu, tak budete potřebovat koupit 1 noc navíc v Kodani a možná přesunout vnitrostátní let v Grónsku? Zkuste kontaktovat danou aerolinkou a oznámit jim tento důvod, že nestihnete let kvůli posunutí letu do Grónska.

Avatar uživatele martina.plackova
martina.plackova

Částečně máte pravdu, ovšem nebude potřeba jedna noc navíc v Kodani, ale dvě (jednu jsme měli přepat na letišti, prootže se přilétá v noci a odjíždí ráno, což teď již není uskutečnitelné), zároveň bude nutné si koupit novou letenku směrem do kodaně - po změně bychom měli na přestup 45 minut, což není reálné stihnout. Vnitrostátní lety nám nakonec vyjdou - ikdyž mezi posledním přeletem a odletem do kodaně bude čas necelé dvě hodiny. Navíc budeme muset měnit ubytování v grónsku, což nevím, zda půjde bez poplatku. Myslím, že takovéhle případy by si taky zasloužily svoji legislativu...

Minimálně můžete dle nového letového řádu pozměnit nabídnuté lety.

Avatar uživatele BMAJTZ
BMAJTZ

Zajímavý článek, nicméně by mě zajímalo jak je to se zahraničními lety třeba pře Emirates do Japonska. A vůbec jaké máte zkušenosti s Emirates a případně ještě s Air Asia?

_dan_

Je snad jasně dáno: let je s odletem z letiště na území EU (+Norsko, Island, Švýcarsko) nebo je váš let operován evropským dopravcem. Takže na nějaký lety po Asii s Air Asia se to nevztahuje. Pokud je odlet z území EU, tak se to na Emirates vztahuje...

Avatar uživatele vaclav.lang
vaclav.lang

Nevíte někdo, jak je to v případě, že rezervujete prostřednictvím zprostředkovatele, např. Pelikána? Právě mi zrušili let, takže musím čekat den a půl, a odmítají jak finanční kompenzaci, tak uhradit ubytování. Let je jinak od ČSA. Děkuju

Jaké je datum letu?

Avatar uživatele vaclav.lang
vaclav.lang

23.7. - čili víc jak 14 dní. Takže pokud tomu dobře rozumím, na odškodné nemám nárok...?

Přesně tak..

Avatar uživatele Andrea
Andrea

S KLM jsme měli vždy nějaký problém. Stalo se přesně to, že kvůli zpožděnému letu jsme nestihli navazující let. Další let byl za více než 24 hodin a dopravce se nám vysmál s tím, že let byl zpožděn kvůli problému letiště a dopravce s tím neměl nic společného. Pokud tedy chceme, můžeme žalovat JFK a hodně štěstí s takovým sporem. Takže den a noc na letišti a žádná náhrada ničeho.

petrnovotny111

Řešil bych to dále, je tam velká šance, že tomu tak nebylo ;)

Avatar uživatele Josef Rafaj
Josef Rafaj

Všechny vás zdravím. Jedna aktuální zkušenost. V únoru letěli přátelé s Iberií(už nikdy více) do Buenos Aires přes Madrid. Více než 7.hodin zpoždění na letišti vlivem porouchaného letadla a jen jeden nabídnutý sendvič. Já si s Iberíí dopisuji už přes měsíc a pokouším se pro ně získat náhrady ve výši 600 EUR/osoba. Stále neúspěšně. Pořád odmítají jakékoliv nároky uznat a prý nemají za toto zpoždění povinnost cokoliv vyplácet. Navíc komunikace je jen přes webový formulář, takže hrozně moc zdlouhavá a otravná. Asi ví proč nemají přímý email. Tak pokud máte někdo zkušenost s Iberíí, prosím o komentář či radu.

eva.jurcikova

Už jsem se s úspěšně získanou kompenzací od společnosti Iberia setkala, záleží však na tom, zda se nejednalo o nevlídnost počasí či podobně, pak nárok nevzniká. Můžete zkusit zadat případ na www.vasenaroky.cz a právníci se Vám na to podívají. Ono někdy letecké společnosti nechtějí plnit, dokud se na ně neobrátí právní zástupce - s tím mám bohaté zkušenosti :) Ale i tak držím palce, aby se vám podařilo vše vyzískat samostatně! :)

Offloaded

Má Eva Jurčíková, tzv. marketingový specialista zmiňovaného webu v popisu práce trolling po všech možných internetových fórech a lapání dušiček?

eva.jurcikova

Petře, já žádné "dušičky nelapám". S tím jste mě celkem pobavil :) Pouze odpovídám na dotazy, protože s touto problematikou mám bohaté zkušenosti, a nabízím tazatelům možnost řešení. Nikomu nic nenutím.

Avatar uživatele kuzeykibris
kuzeykibris

Ahoj chci se zeptat . Pri nastupu do letedla v Barcelone smer Miami , memu kamaradovi rekli , ze nemuzou najit jeho odbavene zavazadlo a on bez neho nesmi odletet . Takze nam rekli at jdeme do letedla , ale on snama zkratka nepoleti . Po dalsich debatach ve smyslu ze to prece neni jeho problem a ze v miami prestupujeme na dalsi let do central ameriky , ktery mu zarucene uletei -se problem nakonec zahadne vyresil .. Celou dobu mi pripadalo , ze na nas (ne neho ) neco hraji . Chci se teda zaptat jestli je normalni , aby kdyz oni ztrati moje zavazadlo , tak ja kvuli nim nemohl odletet? Diky moc Jsem zvedavy na vase nazory .

eva.jurcikova

Normální to podle mě určitě není a v případě, že by kamarád neodletěl, by měl vzniknout nárok na odškodnění. Naštěstí se tak nestalo, protože toto by byl určitě zapeklitý případ ve smyslu, po které společnosti kompenzaci vlastně vymáhat. :)

Avatar uživatele 73dan
73dan

Kompenzace se vždycky vymáhá po tom, s kým mám smlouvu. Na tom není nic zapeklité. Případné náklady si pak musí letecká společnost přenést na toho, kdo to způsobil, ale to už vás nemusí zajímat. :-)

Avatar uživatele es-mik
es-mik

Jednou jsem měla zpoždění 7 hodin s Jet2 Manchester-Praha, závada na letadle. U odbavení sami dávali vouchery a upozornili, že pokud neodletíme dnes, budeme ubytováni. Naštěstí nás dostali v 1h ráno do Prahy..ale pak to řešení jak se dostat domů...hrůza

eva.jurcikova

Jen chci upozornit, že i když dostanete od letecké společnosti jídlo a nocleh, stejně na kompenzaci za zpožděný let právo máte :) Je vám tím totiž vynahrazován čas, který jste strávili čekáním.

Avatar uživatele Kompik
Kompik

Super článek, nicméně nikde jsem se nedočetl, když kvůli zpozdění předchozího letu zmeškám ten následující(třeba přes atlantik). Jak to funguje v tomto případě?

eva.jurcikova

Pokud letíte oběma lety s jedním dopravcem, právo na kompenzaci určitě máte. Ve chvíli kdy do cílové destinace doletíte o více než 3 hodiny později (je jedno kolik máte přestupů), musí vám dopravce vyplatit kompenzaci, pokud se nejedná o zpoždění v důsledku "vyšší moci". Složitější je to, pokud letíte s dvěma různými dopravci.

petrnovotny111

Eva sice vypadá, že tomu rozumí, ale složitější to není, odpovídá za to dopravce, který celkové zpoždění o více než 3 hodiny v cílové destinaci zapříčinil...

eva.jurcikova

Chtěla bych opravit Petra, složitější to opravdu je. Pokud si zakoupíte dvě různé letenky od dvou dopravců a první Vás třeba z Prahy do Madridu dopraví se zpožděním 1,5 hodiny, čímž nestihnete let např. do NY, který jste si rezervoval u jiného dopravce, nárok na kompenzaci, která je stanovena EU, nemáte, i když máte v konečné destinaci více než tříhodinové zpoždění. Mohli byste se pokusit nárokovat třeba cenu letenky, kterou jste si museli nově po zmeškaní letu koupit. Pokud si ale koupíte jednu letenku u jedné společnosti s přestupem, nárok na kompenzaci máte.

petrnovotny111

nesmysl, doporučuju rozsudek folkerts ;)

Avatar uživatele hu
hu

Tahle veta ke konci nejak nedava smysl... > V období více (méně) jak 7 dní před odletem a zároveň vám byl nabídnut alternativní let, který odlétá nejpozději 2 hodiny (1 hodinu) před plánovaným odletem a příletem do cílové destinace ne déle jak 4 hodiny (2 hodiny)

Sám jsem si nad ní vylámal hlavu a není to z mého, ale bruselského mozku.

Avatar uživatele jsmail
jsmail

V lednu jsme byli v NY, při odletu bylo zpoždění cca 5 hodin. Na check-in nám sami od sebe nenabídli vůbec nic, o poukázky na jídlo jsme si museli říct, takže po příletu jsme se rozhodli to zkusit a zažádat přes agenturu o kompenzaci. A minulý týden přišlo od soudu vyrozumění, že nám Air France musí zaplatit 16 345 Kč. Sice si z toho vezme 25% agentura, ale i tak je to úspěch...

Avatar uživatele petrcb
petrcb

Pokud se vám zpozdí zavazadlo při letu do Česka, jediná služba je, že vám ho dopraví na vaši adresu domu. Kartáček na zuby. atd. vám neproplatí.

Avatar uživatele xtreem7
xtreem7

Když je let zpožděn o 4 a více hodin (3500 km) mám nárok na finanční odškodné? Děkuji

Máte nárok v případě, že dorazíte do destinace o 3 hodiny později a více.

Jarda

Já měl letět v říjnu 2013 Praha-Amsterdam-Hong Kong-Denpasar. Z Prahy v s ČSA v klidu. Po příletu do Amsterdamu jsme zjistili, že let do HK byl zrušen z důvodu mála cestujících. Celou dobu se nám nepřišel věnovat žádný pracovník. V plánovaném čase letu do HK dorazil člověk a začal nám něco povídat a poslal nás přes Naritu v Japonsku do Denpasaru. Tento let letěl asi za hodinu a něco. Žádné občerstvení či nějaké další služby nic a to bylo s KLM. Jen suše napsal do PC změnu letu a to bylo vše ohledně servisu. Po příletu do Denpasaru asi o 3-4h později původního času jsme zjistili, že nemáme s sebou kufry. Po stížnosti a sepsání papírů mi byl kufr dodán asi za dva dny. Protože další den bylo letiště zavřené z důvodů politického sumitu. Jenže pracovník z letiště je dovezl někam jinam a to někdy o půlnoci...A to ještě odpoledne mi bylo řečeno: další den je dovezeme. Já si musel na pár dní koupit nějaké malé oděv na tržnici bo na normální ogary tam nic nemaj :-) jen na malé.

eva.jurcikova

Jestli jste doletěl do místa určení o více než tři hodiny později, na kompenzaci právo určitě máte. I když to bylo v říjnu loňského roku, určitě bych se pokusila kompenzaci získat.

Offloaded

"Tento let letěl asi za hodinu a něco. Žádné občerstvení či nějaké další služby nic a to bylo s KLM." Vždyť píšete že odlet se změněným směrováním byl za hodinu a něco... zase to chce mít trošku soudnost a nechovat se jako typický čecháček na cestách. Za pár euro si můžete něco k jídlui a pití koupit i sám, nebo ne? Předpokládám, že v tomhle národě budu v menšině s názorem, že co se vymáhání kompenzace týče bych postupoval spíš podle toho jak se k problému postaví postará aerolinka a ne jestli přiletím se zpožděním 2:59 nebo 3:01 a v tom druhém případě pak honem běžel sepisovat lejstra a vymáhal peníze. Ony ty kompenzace jsou jistě fajn, ale není to jako v iluzorním soudruha světe Špidly popřípadě europoslanců, kde vždy "zdroje jsou" aniž by je kdo musel vydělat, ale samozřejmě veškeré vícenáklady následně aerolinky promítají do cen letenek. Jinak přílet do destinace bez zavazadel je standardní situace, inteligentní a prozíraví cestovateleé si do příručního zavazadla balí alespoň to nejnutnější na převlečení na jeden den. Stejně jako je snad samozřejmostí mít kvalitní cestovní pojištění.

Avatar uživatele Manasinho
Manasinho

Přesně tak radši levnější ceny letenek pro všechny než tyhle předražené kompenzace pro vychytralce

Avatar uživatele paloj
paloj

pred casem jsem koupil letenku praha- bangkok od CSA. praha - abu dhabi byla CSA, potom dal to byl etihad. V abu dhabi jsem cekal 6 hodin - zpozdeni. Po navratu jsem se snazil reklamovat u CSA, 2x me odbili - nakonec s tim ze jejich let nemel zpozdeni, ze se mam obratit na etihad. to jsem udelal, etihad na to- my nejsme EU, zpozdeni bylo zpusobene vyssi moci a na zadne odskodneni nemate narok....

petrnovotny111

I tak tam nárok je, jelikož byl odlet z EU, nárokovat po Etihadu 600 EUR!

Avatar uživatele kockacz
kockacz

Nedávno, v souvislosti se stávkou ve Francii, jsem četla, že při zrušení letu z důvodu, které dopravce nemohl sám ovlivnit - např. stávka, je možné žádat odškodnění po letišti (byl to jejich personál). Nedaří se mi teď dohledat ten článek.

Avatar uživatele andiseg
andiseg

Super užitečný článek, hlavně pro lidi, kteří lítají jednou za rok. Jen bych chtěla podotknout, že poukazy na občerstvení platí pouze v letištních restauracích, ale v Bille určitě ne ;)

To mě vůbec nenapadlo :-) díky.

Avatar uživatele katjes
katjes

Díky za info. Do kdy lze uplatnit nárok na finanční odškodnění v případě zpoždění letu? Před několika měsíci jsem takto reklamovala let do BKK s ČSA, tedy přes Abu Dhabi, odtud s Etihad, a ČSA mi žádost zamítli, že chyba (přeplněné letadlo) vznikla na straně Etihadu. Vykašlal jsem se pak na to, tak alespoň pro příště...

eva.jurcikova

Nárok na kompenzaci při zpoždění či zrušení letu můžete požadovat až dva roky zpětně (v jistých případech i déle). Určitě bych to hned nevzdávala! :) Zkuste zadat případ na www.vasenaroky.cz, nic za to nedáte a možná dostanete nějaké peníze zpět :)

Avatar uživatele franta05
franta05

vyzkoušej příště www.freeclaim.eu, mně pomohly a mají lepší podmínky :)

Avatar uživatele alenadani
alenadani

Diky za skvely clanek, opet! Sama jsem nekolikrat absolvovala dlouha zpozdeni a dokonce ztratu zavazadla, v te dobe jsem bohuzel neznala sva prava. Jeste si zive vybavuji jak jsem na letisti u prepazky brecela, ze mi nepriletelo zavazadlo a mela jsem v nem uplne vsechno obleceni. Tehdy jsem musela byt pres tyden doma, protoze mi po nakladne dovolene nezbyly penize na nakup noveho obleceni. Kufr se sice vratil, ale tech nervu a neprijemnych telefonatu. No proste diky! Tohle mi muze usetrit nejen nervy, ale cas i drahocene obleceni!:D

Avatar uživatele petr.wolf.9
petr.wolf.9

Příště bych zejména nejezdila na dovolenou, která je nad vaše finanční možnosti, když po jejím skončení doslova nemáte co do huby. To náhradní oblečení byste si beztak musela zaplatit ze svého a aerolinka pak v rámci limitu proplatí ex post obvykle v řádu týdnů na základě zaslaných účtenek.

Avatar uživatele prasklypulitr
prasklypulitr

Mám zkušenost se zpožděním Air Lingus asi 3 hodiny. Napsali nám SMS kde si máme vyzvednou poukázky na jídlo. Ovšem bez SMS bychom nevěděli nic, takže vždy při koupi letenky zadávejte telefon, který si berete sebou na cestu.

Avatar uživatele jir.v
jir.v

Stejná zkušenost s Aer Lingus, z důvodu bouřky letadlo přistálo v Drážďanech, pak pokračovalo do Prahy, dříve než přišla sms hlásili všechny informace včetně možnosti vyzvednout voucher na letišti v Praze rozhlasem.

Avatar uživatele bahensky.m
bahensky.m

Moje zkusenost s Wizzem je opacna: zpozdeni zpusobene vinou dopravce (zavada na klapkach letounu), zadost o kompenzaci a slycham jen same vymluvy ze strany Wizzu, ze se jedna o mimoradne okolnosti. Nad to, povysuji sve stanovy nad rozhodnuti Evr. soudu (viz vyse), takze pristup Wizzu, asi jak kdy.

_dan_

Nám se povedlo vychytat v Katovicích s Wizzairem zpoždění 23 hodin. Přístup na letišti v kanceláři Wizzairu byl takový, že nám řekli, že oni nejsou Wizzair, jen je tady zastupují a že nám nedají vůbec nic. Máme si prej schovat účtenky za jídlo a to že nám dodatečně "někdo" proplatí. Po návratu na e-mail odpověděli, že to byl zásah vyšší moci - počasí, což je lež, jelikož všechny ostatní aerolinky lítali normálně. Můžu jen potvrdit, že samostatným dopisováním si s Wizzairem nevymůžete ani €, i když jim zašlete oficiální nárokové formuláře. Takže teď postupujeme oficiálně a půjde to přes právníka...

Avatar uživatele Daniela.pidanyova
Daniela.pidanyova

Fakt nechápem, ako môže aerolinka vyslovene klamať, že to je z dôvodu počasia.. Nám sa stalo asi niečo podobné, mali sme letieť s Wizzom z Kutaisi do Katovíc, let nám tiež posunuli o 23 hodín. Samozrejme, keď sme po nich následnie niečo chceli, odpísali, že to bolo počasím. Písali sme aj na letisko a oni to potvrdili, ale ja som sa ten deň pozerala na stránky letiska a vyzeralo to, že ostatné lietadlá leteli, bohužiaľ som si to nikde neuložila a spätne som sa k tým informáciám o letoch nevedela dostať.. :/

Avatar uživatele sail
sail

Ráda bych se zeptala, jak je to se zavazadlem, které přijde domů např. o dva dny později (tedy očekává se, že kartáček a základní potřeby doma mám a nic si kupovat nemusím). Děkuji

eva.jurcikova

V takovémto případě můžete požadovat kompenzaci za účelně vynaložené náklady. Jedná se o proplacení nákupu věcí, které jste měli v kufru, nemáte je doma a přitom je nutně potřebujete. Dobrým příkladem by byly léky, ale ty se většinou vozí v příručním zavazadle.

Avatar uživatele dmatwikow
dmatwikow

Díky, dobré rady. Je nárok uplatnitelný u toho zpožděného zavazadla i na zpáteční let do výchozí destinace?

Avatar uživatele kuncovaveronika
kuncovaveronika

Ještě bych dodala, že také poškozené zavazadlo je možné ihned reklamovat po příletu. Problémy s tím nedělají a bez problémů ho buď opraví nebo nahradí novým. Já blbec takhle přišla snad o šest kufrů už a vždycky si novej koupila ze svého. Přitom stačí dojít na reklamaci /baggage claims/ a sepsat protokol a kufr dostanete nový.

Avatar uživatele gregy2
gregy2

Asi se už netýká nízkonákladovek. Po poslední reklamaci(uražené kolečko a nožičky) mého zavazadla u Easyjet na mě vyrukovali s cedulí, že kolečka, držáky a jiné věci na kufru, není už možné reklamovat...

Avatar uživatele jir.v
jir.v

Je třeba se nedat - tohle na mě zkoušeli v reklamační kanceláři v Praze na letišti po uražení nožiček na letu s Air One, nakonec po mém nátlaku mi o tom vyplnili oficiální záznam se škodolibým dodatkem, že stejně nic nedostanu a po uplatnění na webu Air One jsem dostal proplacenou náhradu, je ale fakt, že reklamaci řešila mateřská Alitalia, takže u easyJet nevím

Avatar uživatele nodi
nodi

Nevím kde už jsem to viděl, jestli na Ruzyni nebo jinde, ale visela tam cedule, že "zavazadlo je ochranný obal na vaše věci a proto škrábance, naražení, uražení a jiné závady, které nenaruší obsah, nelze uznat jako reklamaci". Je to volná interpretace :)

Avatar uživatele gregy2
gregy2

Jj bylo to v Praze a jednoduše ať jsem se snažil sebe víc, tak protokol sepsat nešlo:-(.

eva.jurcikova

To, že si na zavazadlo můžete dát ochranný obal, ještě nezprošťuje leteckého dopravce odpovědnosti za škodu. I když vám nepoškodí vnitřní obsah kufru, máte nárok reklamovat například i ulomená kolečka.

Avatar uživatele tomas.brych
tomas.brych

díky. super článek. jasně, stručně, přehledně. než by to člověk našel v paragrafech EU, tak by zešedivěl. dobrá práce

Avatar uživatele Patrik Chadima
Patrik Chadima

Byl jsem s wizz air v londýně, let měl zpoždění asi 15 hodin, takže po asi 5-ti hodinovém čekání na letišti pro nás přijel autobus a odvezl nás do docela pěknáho 3* hotelu. Když jsem se vrátili do ČR a poslali jim oskenované účty od věcí ktéré jsme si koupili ( jídlo ), tak nám je všechny proplatili. Něco takového jsem od nízkonákladovky, jako je wizz opravdu nečekal. Jo a ještě musim říct, že nám všechno nabídli sami. :)

petrnovotny111

Krom hotelu a účtů za občerstvení by Vám ale měli zaplatit 250 EUR/osobu...

Avatar uživatele novakvit
novakvit

Díky za rady, jak se chovat v situacích, které mohou znepříjemnit létání...

Odbavené zavazadlo – cena, váha a rozměry
Kryštof Hájek 2019-08-15T11:57:34+02:00 0 komentářů

I přes trend poslední doby, kdy čím dál více cestovatelů létá jen s příručními zavazadly, se stále najde mnoho lidí, kteří se omezovat nechtějí a rádi si s sebou na dovolenou přibalí více…

Jak dokoupit odbavené zavazadlo k letence
Kryštof Hájek 2019-08-15T11:57:00+02:00 0 komentářů

Časy, kdy letecké společnosti ke každé letence dávaly odbavené zavazadlo zdarma, jsou pryč. Ačkoli si spousta z nás i při delších cestách vystačí jen s příručním zavazadlem, někdy není zbytí a větší…

Očkování pro cestovatele
David Eiselt 2019-08-14T14:07:00+02:00 4 komentáře

Mnoho z nás tápe v dlouhém výčtu nemocí, které nás mohou na cestách potkat. Řešíte nezbytné otázky ohledně očkování na cesty do exotických zemí a mnohdy se člověk nechává zbytečně unášet na vlně…

Revolut – platební karta pro cestovatele
David Eiselt 2019-08-12T16:21:00+02:00 57 komentářů

Trápí vás nevýhodné kurzy zahraniční měny u vaší banky? Máme pro vás jednoduché řešení. Založte si nový účet u Revolutu. Získáte středové kurzy, tedy ty nejvýhodnější na trhu, a bankovní účet…