Cestopis

7 nej z roadtripu Portugalskem

Co nás za 2 týdny cestování Portugalskem nejvíc nadchlo? Jeho neuvěřitelná rozmanitost - nádherná příroda, živá města, ospalé vesničky, památky, milí lidé, skvělé jídlo a víno, sportovní aktivity...
Cestopis z roku 2018 napsala Jana

Do Portugalska jsme vyrazili loni v září už podruhé. Přesto jsem měla pěkně dlouhý seznam destinací, co nutně musím vidět a aktivit, které zaručeně musím zkusit. Nakonec jsme prožili skvělé dva týdny nabité zážitky. Jaké byly ty nej?

1. Nejnabitější den

Hned ten první po příletu do Porta. Tohle město má neuvěřitelnou atmosféru. Zamilovala jsem si ho už před několika lety, když jsme v Portugalsku byli poprvé. A úžasné kouzlo si zachovalo i teď, přestože sem míří mnohem víc turistů.

Na Porto jsme měli jenom jeden den a já trvala na tom, že musíme vidět všechno. Když jsme všechno prochodili, museli jsme ještě znovu na most Ludvíka I. vidět ten nejúchvatnější západ slunce. A pak ještě po večeři mrknout, jak je most nasvícený... Padli jsme do postele a mobilní appka hlásila 30 km v nohách. Což v Portu navíc znamená pěkné převýšení a stovky schodů. Ale stálo to za to!

2. Nejintenzivnější zážitek

Jednoznačně surfování! Zkusit si sjet vlnu bylo na mém seznamu must have aktivit na úplném vrcholu. Doma tomu předcházelo spoustu googlování, která surfařská škola je nejlepší, abych se zvládla postavit už během jednodenní lekce. Teď zpětně můžu říct, že jsem ten čas měla věnovat radši fyzické přípravě. :D Surfování byl fakt nejtěžší sport, o který jsem se pokusila. Třeba první den na snowboardu, kdy jsem 99% času ryla nosem ve sněhu, proti tomu byla těžká pohoda.

Hned při prvním vstupu do vody (ještě bez prkna) nás všechny - samozřejmě kromě lektora - smotala vlna a já začala mít strach. Do čeho jsem se to sakra uvrtala, zase úplnej Michael Phelps nejsem, co si budeme povídat. Navíc po půl hodině jsem byla naprosto fyzicky vyšťavená a  myslela jsem, že to vzdám. Boj s prknem ve vlnách byl neuvěřitelně vyčerpávající. Ale nakonec se to povedlo. Jasně, s obrovskou dopomocí učitele, ale sjela jsem si pár vln.  Na konci dne to byla neuvěřitelná euforie. Prostě čistá radost, že jsem přežila. :)

Tohle nejsem já. :) Na focení jsem neměla ani pomyšlení, bojovala jsem o přežití. :D
Tohle nejsem já. :) Na focení jsem neměla ani pomyšlení, bojovala jsem o přežití. :D

3. Nejdivočejší koupání

V Portugalsku je jediný národní park - Peneda-Geres, který se nachází na úplném severu země na hranicích se Španelskem. V turistických průvodcích se toho o něm moc nedočtete. Turistů jsme tam potkali určitě méně než krav, které hnaly místní babči po klikatých silničkách. Ale narazili jsme tu na super koupání v divočině - přímo ve vodopádu Cascata Tahiti. Řeka tu ve skalách tvoří hluboké tůňky, do kterých se dalo i skákat. Teploty se šplhaly přes 30 stupňů, takže parádní osvěžení.

4. Největší překvapení

Možná by se tenhle bod mohl jmenovat i největší trapas. Do města Braga jsme přijeli až k večeru a jediná věc, po které jsme toužili, bylo se co nejrychleji najíst. Pomalu jsme se blížili k centru a už v postranních uličkách nám začalo být něco divné. Všichni měli na sobě bílé oblečení. Když jsme dorazili k hlavnímu náměstí, bylo nám jasné, že dneska jsme přípravu totálně podcenili.

Veškerá výzdoba byla v bílé barvě, všichni oblečení v bílé a všude nachystané venkovní bary na mega párty. Hned jsme začali googlit, co se děje a zjistili, že se zrovna koná Noite Branca – bílá noc, největší v Evropě. 48hodinový festival na oslavu konce léta - všechno a všichni v bílé, DJs v ulicích, několik stagí s kulturním i hudebním programem a všechny restaurace, bary a kavárny mají na ulici svůj venkovní bar. Loni festival navštívilo 300 tisíc lidí, což je na město se 130 tisíci obyvateli slušná porce. Samozřejmě jsme na jídlo vyrazili oblečení do černé. :D

5. Nejautentičtější jídlo

Jestli mě něco na cestování fakt baví, tak je to ochutnávání nových jídel. Kuchyně v Portugalsku nás trochu překvapila, na první dobrou bych čekala větší podobnost s tou španělskou. Kupodivu se ale spoustu místních dobrot podobá spíš české kuchyni. A kde nám chutnalo nejvíc?

V Coimbře jsme zabloudili do bistra Quim de Ossos, kde jsme vyzkoušeli Ossos Carregados – vařené vepřové kosti. Na pohled to není nejvíc sexy jídlo na světě, prostě něco na způsob ovaru. Ale jakmile ochutnáte první sousto, zamilujete si ho. V tomhle bistru jsme narazili jen na místní a obsluha ani náznakem nemluvila anglicky. Jak se nám už poněkolikáte potvrdilo, tahle autentická místa jsou zárukou skvělého gurmánského zážitku. Jako druhé jídlo jsme si vybrali fazole s masem a klobásou na brazilský způsob (teda jestli Google Translator nekecal). Příjemným bonusem pak byla neuvěřitelně nízká cena - předkrmy, dvě jídla, dezert, láhev vína a vody i s dýškem za 20€.

Na pohled trochu třetí cenová, ale vaří skvěle :)
Ossos Carregados není zrovna jídlo na IG
Jako druhé jídlo jsme si dali fazole na brazilský způsob

6. Nejkrásnější pláž

V Portugalsku je vážně obtížné vybrat tu jednu nej, viděli jsme opravdu spoustu nádherných pláží. Hlavně oblast Algarve se pyšní nejkrásnějšími plážemi Evropy. Část pobřeží kolem města Lagos nás ohromila nádhernými útesy i neuvěřitelně azurovým mořem.

K srdci mi ale nejvíc přirostla  Praia da Bordeira. Oblíbená surfařská pláž se nachází uprostřed ničeho. Poblíž nejsou žádné dovolenkové resorty, ani hotely, dokonce ani žádné větší město. Není tu vlastně vůbec nic. Jenom nekonečná písečná pláž ubíhající do dáli.

7. Nejlepší ubytování

Při hledání ubytování se snažíme vybírat nejlepší poměr cena/výkon v co nejnižší cenové hladině. V Portugalsku se dá sehnat ubytování celkem za babku, slušný dvoulůžkový pokoj v sezóně zabookujete za 30€.

V údolí řeky Douro jsme si řekli, že se trochu rozšoupneme. :) Booking měl totiž v nabídce spoustu hotelů přímo ve vinicích, s výhledem na řeku... To už tak úplně levné nebylo. Ale nakonec se nám podařil skvělý úlovek! Za 63€ jsme bydleli v úžasném hotýlku ve vinicích, v malinké vesničce vysoko v kopcích nad Dourem. Vyškrábat se tam naším malým autem dalo zabrat, ale tohle ubytování bylo asi nejlepší, co se nám kdy na cestách povedlo.

Bazén s výhledem do vinic, moderní luxusně vybavený pokoj, skvělá snídaně, příjemný personál, výborné víno. Co víc člověk potřebuje po náročném dni? :)

Bazén s výhledem do vinic, co víc potřebuješ po náročném dnu
Druhý den na Douru nás přepadly bouřky
Údolí řeky Douro nabízí dechberoucí výhledy

Chystáte se do Portugalska? Tak mrkněte na můj nový průvodce Portugalskem: https://mywandertime.com/portuga...tugalskem/

Najdete tam nejen odkazy na restaurace, ubytování a surfařskou školu, které zmiňuji v cestopisu, ale navíc vám dám spoustu dalších užitečných tipů, jak si 14denní roadtrip Portugalskem naplánovat.

Dozvíte se:

 • nejlepší termín, kdy vyrazit
 • nejvýhodnější letenky
 • půjčení auta a placení mýtného
 • kde přespat
 • kde se skvěle najíst
 • co vidět a navštívit + itinerář na dva týdny
 • kompletní rozpočet

Jestli vás zajímá ještě něco dalšího, tak určitě napište do komentářů. :)

Zážitky pro tebe sepsala Jana

18. 05. 2019, poslední aktualizace 2019-05-19T08:49:04+02:00

Jana žije v Německu a procestovala 42 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsala pro tebe 4 cestopisy . Má své stránky https://mywandertime.com/.

2 komentáře

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Jakub Langer

Fazole s masem a klobásou na brazilský způsob neboli feijoada ;-)

před 5 měs
Jana
 • Právě online
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 10 komentářů
 • Poslat zprávu

přesně tak, to je ono :) na název už jsem si nemohla vzpomenout, díky za doplnění :)

Přidat odpověď
před 5 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy

Čtení na 2 minuty
Minsk
cizy 2019-10-18T11:18:35+02:00 9 komentářů
Bělorusko 2019

Dlhé roky odkladaná návšteva Bieloruska a 52 septembrových hodín v Minsku.

Čtení na 1 minutu
Slavutyč & Kyjev
cizy 2019-10-17T13:21:28+02:00 0 komentářů
Ukrajina 2019

Víkendová otočka do Kyjeva a Slavutyču – jedného z najmladších ukrajinských miest, ktoré vzniklo po Černobyľskej havárii.

Čtení na 13 minut
Makedonské léto na podzim
Avatar uživatele Vojtěch Jančík
Vojtěch Jančík 2019-10-17T11:02:31+02:00 6 komentářů
Severní Makedonie 2019

Země krásné přírody, zajímavých míst a nyní také levných letenek.

❤️ Oblíbené
Čtení na 12 minut
Guinea aneb Jak se nebát navštívit 11. nejméně navštěvovanou zemi na světě? 🌍
Vojta Adami 2019-10-15T22:08:13+02:00 16 komentářů
Napříč světem 2019

Mnoho mých blízkých mě od této cesty odrazovalo, případně mě psychicky připravovali na nejhorší. Opak byl ale pravdou! Přečtěte si o mé nejúžasnější cestě + mrkněte na mé vlogy na Youtube!

Další cestopisy