Azory (Sao Miguel) - Jurský park bez dinosaurů + itinerář a ceny
Pojeďme spolu během jednoho týdne prozkoumat největší azorský ostrov Sao Miguel, koukat na delfíny, fotit krávy a jíst ananas - hodně ananasu.
Cestopis z roku 2026 napsala Klaruse
Azorské ostrovy
Azorské ostrovy najdeme v Atlantském oceánu, přibližně 5,5 hodiny letu z Prahy nebo Vancouveru a asi 1500 km od pevninského Portugalska, kterému taky patří, a často se jim říká Havaj Evropy, což nemůžu potvrdit, jelikož na Havaji jsem nikdy nebyla. Určitě jste viděli fotky kráterů, hortenzií nebo neskutečných vyhlídek a můžu potvrdit, že všechno na ostrovech najdete. Má to jedno velké ALE - a to ale je počasí...na Azorech je sice příjemné většinu roku, ale za hodinu se zvládne vystřídat několik ročních období, i za slunečného dne vás může překvapit mlha ve vyšších nadmořských výškách. My jsme měli mimořádné štěstí a za celý týden nám kromě prvního dne při přistání, pršelo 15 minut, což ani místní nepamatujou. Takže zabalit sluneční brýle, plavky, nepromokavé boty a pláštěnky a můžeme vyrazit. Podrobný itinerář cesty najdete na konci cestopisu.
I přes to, že je Sao Miguel největším ostrovem s hlavním městem Ponta Delgada, z našeho pohledu jde pořád o malý ostrov - od severu na jih ho přejedete autem do 20 minut a z východu na západ do hodiny a půl. Cestou uvidíte vodopády, kopce, kaldery, zelená pole, krávy na každém kroku, oceán, přírodní bazénky, černé pláže a mnohem víc než jste si kdy mysleli, že uvidíte. Zaskočit vás může maximálně členitost ostrova, ale díky ní jsou na ostrově skvělé vyhlídky. Určitě využijete dron a pokud ho nemáte, tak si můžete vypomoc fotkami z letadla, pokud sedíte u okýnka ↓
Přistání, po kterém nikdo nezatleskal - Den 1.
Letenky do Ponta Delgada, hlavního města, jsou za mě nesmyslně drahé (zpáteční se pohybuje okolo 15 000 Kč) a většinou můžete narazit na přímý spoj z Prahy nebo s přestupem v Lisabonu. My jsme letěli přímým letem z Prahy v datech 24.4. - 1.5.2026. Sezóna na Azorech je cca od konce dubna do října, ale nikdo vám bohužel nezajistí to, že nebude celý týden pršet, věřit nemůžete ani denní předpovědi přímo na místě. Na základě všech informací a štěstí na levné letenky (zpáteční letenka pro jednoho za cca 6500 Kč se dá sehnat s trochou štěstí a trpělivosti, já jsem platila 9000 Kč včetně velkého odbaveného zavazadla za jednu) jsem se rozhodla, že pojedeme na konci dubna a tak se taky stalo :) Na nehladký přílet na ostrov Sao Miguel asi nikdy nezapomenu - není výjimkou, že nedosednete na poprvé na krátké ranveji kvůli mlze a ještě nikdy jsem neslyšela, aby všechny Čechy přešel humor najednou, ale aspoň nikdo netleskal :D Letět můžete i na další ostrovy jako Flores, ale my jsme zůstali jenom na Sao Miguel.
Auto jsme půjčovali dopředu přes Discovery Cars (lokální společnost Ilha Verde Car Rental) a vyšlo nás na cca 8500 Kč/týden s plným pojištěním + vratný depozit 200 EUR - řízení na Azorech v miniuličkách a s brutálním převýšením na pár místech by vás mělo varovat, že bez plného pojištění nemá vůbec smysl si auto půjčovat. Všechno jsme během pár minut vyřídili a mohli jet na ubytování.
Ubytování jsem sehnala přes Booking, vybrala jsem hostel Sky PDL (https://skypdlhostel.com/) v centru města a parkováním hned vedle hotelu, což vůbec není samozřejmost, alespoň v Ponta Delgadě. Ubytování bylo i se snídaní a měli jsme soukromý pokoj pro dva s vlastní koupelnou a balkónem a za 7 nocí jsme zaplatili 668 EUR, ubytování bych stoprocentně doporučila, moderní, čísté a klidné místo.
Hlad nás poslal pár metrů daleko od hotelu do restaurace Arco da Velha, která se později stala naším téměř každodenním útočištěm, výběr lokálních a mezinárodních piv byl neskutečný, poprvé v životě jsem měla ananasové a banánové pivo nebo pivo se zeleným čajem, oboje spíš pro "slečinky", jak by se u nás řeklo. Jelikož neholduju mořským plodům a rybám, ale za to hodně holduju hovězímu, tak jsem zahájila svoji týdenní hovězí dietu právě tady a opustila jsem ji až v ČR. Jídlo se dá na Azorech sehnat za odlišné ceny, tady stálo něco přes 15 EUR. Na večeři jsme si zašli do v trochu divně vypadajícího podniku Acores Grill, kde si sami grilujete hovězí steaky, což mě moc bavilo a taky to bylo moc dobré, za dva jsme platili 52 EUR.
Blitka boat tour, zvědaví delfíni a jízda jeepem - Den 2.
Na Azory se jezdí za pozorováním velryb a delfínů, největší pravděpodobnost, že je spatříte, je právě v jarních měsících, což dokazuje i vyprávění místních a ostatních ubytovaných na hotelu. Docela dopředu (2-3 měsíce) si zabookujte tour, která vám vyhovuje, my jsme zvolili u společnosti Futurismo (https://www.futurismo.pt/) Whale Watching + Jeep Tour Lagoa do Fogo (https://www.futurismo.pt/tours/w...a-do-fogo/), kterou rozhodně doporučuju, zážitek na osobu stál okolo 2000 Kč.
I přes to, že si zabookujete tour na daný den, tak není garantované, že nějaká zvířata/jezera/místa vůbec uvidíte, protože počasí umí zasáhnout a nepojedete nikam nebo nic neuvidíte - na druhou stranu pokud neuvidíte žádná mořská zvířata, tak vám nabídnou jinou tour během následujících dní, pokud je volno. V době našeho pobytu se Whale Watching tour nekonaly pár dní v kuse kvůli velkým vlnám. Když se už bavíme o vlnách, tak je posádka lodi vybavená blinkajícími sáčky, kterých velká většina návštěvníků využila opravdu hodně, doporučuju Kinedryl nebo silný žaludek během větších vln (platí především pro silné muže ;). Tour na lodi trvala cca 3 hodiny a byl to super zážitek, i když jsme viděli "jenom" dva druhy delfínů. Spousta turistů jezdí jenom za tím si vyfotit ocas velryb, ale ve výsledku z nich nevidíte skoro nic, protože jsou obří a v podstatě pořád pod vodou (a stejně z nich mám strach), delfíni aspoň plavou okolo lodi, skáčou a povídají si.
TIP: Chcete nejlepší fotky a videa a zvládáte se nepoblinkat na lodi ani když vám teče voda do bot? Stoupněte si na příď k fotografovi, rádi vás tam pustí!
Jelikož plavbu nezvládlo asi 95% účastníků, tak se na navazující jeep tour místo dalších 6 lidí přidali jenom dva, poobědvali jsme v přístavu (zahrnuto v ceně) a pak jsme jeli oranžovým jeepem směrem k ikonickému Lagoa do Fogo, kde...nebylo vůbec nic vidět! Naštěstí naše skvělá průvodkyně se nenechala odradit a jela s námi na další dvě vyhlídky, ze kterých bylo vidět mnohem líp. Poslední zastávkou byla návštěva termálních bazénů, které jsou součástí přírodní rezervace Centro de Interpretação Ambiental da Caldeira Velha, pár minut autem od Lagoa do Fogo, vstup byl zahrnutý v ceně tour. Tyhle termály se mi líbily asi nejvíc, byly hodně přírodní a zároveň hezky upravené a nebylo v nich tolik lidí, vylepšení by si určitě zasloužilo místo na převlékání - tmavé plavky s sebou! Večer jsme se šli na doporučení průvodkyně najíst do steakové restaurace Big Bull Steakhouse, kde jsme za kilo výborných kraviček nechali okolo 100 EUR - vybírejte lokální maso! Kdo má místo na zmrzku, tak se po cestě zpátky stavte v Abracadabra Gelato, doporučuju banánovou z místních banánů. Slehnout vám může na procházce zpátky na hostel přes náměstí s obřím stromem Metrosídero, kostelem Igreja de São José, okolo Torre do Relógio ou Torre Sineira, fontány Fontanário da Câmara Municipal de Ponta Delgada a slavné brány Portas da Cidade, kostela Igreja Matriz de São Sebastião a pokud stihnete, tak nakoupit můžete suvenýry v Mercado CORES | Azores for All, kde prodávají i azorský čaj z mladých čajových lístků, který jsem mimo čajové plantáže už jinde neviděla (cca 6 EUR/balení). Jeden banánový cider v Arco da Velha a můžete jít v klidu spát.
TIP: Nejhezčí vyhlídky na Lagoa do Fogo? Miradouro da Barrosa nebo Miradouro da Lagoa do Fogo.
Nejpopulárnější vyhlídky a krávy za viaduktem - Den 3.
Třetí den byl jediným dnem, na který předpověď ukazovala aspoň trochu hezké počasí, takže jsme vyrazili na největší "trhák" celých Azor, a to na severozápad ostrova k Sete Cidades, konkrétně na vyhlídku Miradouro da Grota do Inferno. Stejný nápad měla velká spousta dalších lidí, ale i když jsme tam byli okolo 11:00, tak jsme se všichni nějak vešli. Výled a počasí nás naprosto dostalo, dokonce jsem musela editovat barvy jezera a okolí, aby nevypadaly tak neuvěřitelně. Zaparkovat můžete na několika parkovištích v okolí (my jsme parkovali zdarma na silnici mezi Parking Mata do Canario a Lagoa do canário na parkovišti pro cca 8 aut, kde nebylo plno), procházka na vyhlídku trvá cca 20 minut a nepotřebujete na to skoro žádnou fyzičku. Z vyhlídky je fakt moc hezký výhled když se vydaří počasí, ale mraky můžou výhled změnit během pár minut.
Po ceste zpátky jsme se stavili u jezera Lagoa do Canário, ale vypadá jako každý jiný jihočeský rybník, dokonce v něm plavou i kapři. Co je ale mnohem zajímavější, tak to je zarostlý akvadukt Aqueduct, který najdete doslova pár minut cesty od Lagoa do Canário a asi tři minuty pěšky od parkoviště Parking Mata do Canario, pokračovat můžete ještě k vyhlídce Muro das Nove Janelas.
Jelikož bylo nádherně (nečekala jsem, že se spálím na Azorech i přes SPF 50, ale všechno je jednou poprvé), tak jsme se vydali směrem k Lagoa Verde a Lagoa Azul, cestou jsme jeli přes Estrada Hortênsia, místo, kde rostou a v sezóně kvetou hortenzie okolo cesty, k vyhlídce Miradouro do Cerrado das Freiras, auto jsme zaparkovali na parkovišti hned pár metrů daleko, označené jako "Parking to miradouro" na Google Maps. Výhled na obě jezera byl fantastický a navíc tam bylo minimum turistů. Pokračovali jsme na další, asi nejslavnější vyhlídku Miradouro da Vista do Rei, kde už bylo bambilion turisů a málo záchodů. Hned přes cestu se nachází opuštěný hotel Monte Palace, který slouží jako urbex a vlastně se nesmí navštěvovat, což všichni porušují. S trochou fyzičky a kreativity se dostanete dovnitř a můžete si jenom představovat, jak to tam v minulosti vypadalo. Parkovat se dá hned vedle.
Cestou mezi dvěma jezery jsme se vydali do města Mosteiros a zaparkovali jsme vedle Casa Mortuária na parkovišti zdarma. Volba na oběd padla na restauraci Gazcidla, kde jsem málem umřela na přežrání po největším ananasovo-hovězím špízu, který jsem kdy viděla a jedla. Procházka ve 30 stupních se jevila jako nejhorší možný nápad, ale stejně jsme se šli podívat po okolí a stálo to za to! Ve městě jsme byli skoro sami, šli jsme okolo Igreja Paroquial dos Mosteiros (N. Sra. da Conceição) a dál po pobřeží okolo černých pláží k přírodním bazénkům Piscinas Naturais Caneiros, mlýnu Mosteiros Windmill, vyhlídce na Ponta dos Mosteiros, až na vyhlídku Beira Mar - Mosteiros - São Miguel. Na vyhlídku Miradouro Mar de cima jsme pak už srabácky dojeli autem. Večeři jsme si dali v super pizzerii v Ponta Delgada - Nonna's Teeth & Tomatoes, protože pizza je život.
Dům na střeše, hrádek s obličejem a rezavé termály - Den 4.
Na čtvrtý den hlásili nejhorší počasí z týdne (spoiler alert: nepršelo ani minutu), tak jsme se vydali směrem do Furnas, do města, které je asi 40 minut daleko od Ponta Delgada. Furnas je přesně to místo, kde vám uvaří oběd na objednání v sirných pramenech, nejslavnější je asi Restaurante Tony´s. My jsme s díky odmítli na základě recenzí našich spolucestovatelů z jeep tour, protože "krkat síru ještě další dva dny prostě nechcete". Za sirným smrádkem se ale vydat můžete tak i tak - zaparkovali jsme na Parking Canada do Morgado a pak jsme se pěšky vydali okolo kostela Igreja de Nossa Senhora da Alegria - Furnas, přes dům na střeše Casa Invertida, zahradu Jardim da Alameda - Jardim e Palco para Eventos, která se mi moc líbila, až právě k sirným jezírkům v Jardim Público da Courela, kde to smrdí jako na něvětraných vysokoškolských kolejích. Podívaná je to parádní, voda má přes 100 stupňů a vlasy vám budou vonět celý den jako přípomínka návštěvy - celé místo je zdarma, projdete ho do 20 minut.
Abychom viděli trochu víc z malého Furnasu, tak jsme se prošli k národní rezervaci Reserva Florestal de Recreio do Viveiro das Furnas, kam byl vstup zdarma a měli tam voliéry s různými druhy ptáků a ohrady se zvířaty. Oběd jsme stihli v Original "Bolos Lêvedos" Rosa Quental, kde jsem jedla svoji první bifanu, národní specialitu (něco jako burger s tenkými hranolkami vevnitř). Po cestě na jídlo jsme se zastavili ještě u viaduktu Aqueduto.
Jelikož jsme ráno na hostelu dostali tip, tak jsme si během oběda objednali lístky do termálů Poça da Dona Beija za 12 EUR/osoba, vrátili se pro auto a jeli směrem do lázní. Lístky se kupujou dopředu na daný čas online, jinak bez nich ani nezaparkujete - v sezóně bych koupila lístky minimálně den/dva dopředu, my jsme měli štěstí a šli jsme hned za 30 minut, zůstat na místě můžete maximálně 90 minut. Mnohem méně přírodní, ale zato moderní lázně, kde je k dispozici několik bazénků s teplotou vody okolo 39°C. A mají skvělý souvenir shop!
Nasedli jsme do auta a popojeli na vyhlídku Miradouro do Lombo dos Milhos, potom dál k jezeru Lagoa das Furnas, kde můžete navštívit třeba kapli Ermida de Nossa Senhora das Vitórias a jezero samotné. My jsme se ještě vydali k Castelo Branco a směrem do Ponta Delgada jsme si zajeli na dobrodružnou cestu do brutálního kopce k dalšímu ikonickému místu, ke kapli Santuário de Nossa Senhora da Paz, ze které je výhled na ještě ikoničtější ostrůvek Ilhéu de Vila Franca do Campo, který znáte asi z dronových fotek (dá se k němu dojet lodí). Den jsme klasicky zakončili v Arco da Velha.
Místní Pina Colada, čajové plantáže a Pastel de Nata Den 5.
Pátý den jsme zahájili v okolí Ponta Delgada - jeli jsme pár minut od hotelu se podívat na mlýn Moinho de Vento da Tia Faleira, kousek popojet k muralu Torreão da Laranja (Torreão das Teimosas), který uvidíte když půjdete od kruhového objezdu ulicí/cestou Caminho Do Torreão, a potom jsme se přesunuli na jednu z největších atrakcí celých Azor, na ananasovou plantáž, my jsme si vybrali Plantação Ananases A Arruda.
Na plantáži Plantação Ananases A Arruda si můžete projít skleníky s ananasy, celá prohlídka je zdarma, ale zato trvá jenom 15 minut. Místní ananas není tak sladký jako kostarický v akci v Bille, má trochu kyselejší chuť, a ochutnat nebo koupit si ho můžete po celém ostrově (na trhu cca 3 EUR/kilo). Přímo na místě je kavárna, kde si můžete objednat samotné kousky ananasu (byly nesmyslně drahé, okolo 8 eur malá miska) nebo třeba pina coladu, což mi udělalo větší radost, prodávají i nealko verzi. Ananasové marmelády nebo likér a dalších pět tisíc věcí s tématikou ananasu si můžete koupit v souvenir shopu přímo u plantáže, dá se tam i pohodlně zaparkovat.
Otázka: Věděli jste, že ananasu trvá 18 měsíců dozrát? Já taky ne.
Dál jsme pokračovali směrem na jih k moři, za cca 15 minut jsme dojeli k Forte de São Caetano, zbytky pevnosti ze 16. století, a vulkanické černé pláži, zadarmo zaparkujete hned pár metrů daleko na parkovišti. Na večeři jsme si koupili skvělý kváskový chleba v nedaleké kavárně/pekárně Pão com Alma a vyrazili jsme směr město Agua de Pau na jihu ostrova. Malé město vypadá jako všechna ostatní portugalská malá města, našim cílem bylo navštívit krásný kotelíček na kopci Ermida de Nossa Senhora do Monte Santo a tak se taky stalo :) doporučuju se projít ještě kousek dál na vyhlídku Miradouro do Monte Santo.
Na oběd jsme dojeli do Riberia Grande do Mekáče přes Lagoa do Fogo, které bylo opět vidět. Vynechali jsme slavná místa na surfování a pláže v okolí Santa Barbara a vydali jsme se do centra města. Z parkoviště jsme došli ke kostelu jsme došli k Igreja Matriz de Nossa Senhora da Estrela, já jsem si dala asi 150. pastel za naši dovolenou na náměstí v A MERENDA DO JARDIM a pak jsme se prošli přes zahradu Jardim Municipal de Ribeira Grande k mostu Ponte dos Oito Arcos. U Riberia Grande najdete i bazény přímo u moře Piscinas Municipais de Ribeira Grande, bohužel byly prázdné v době naší návštěvy.
Pokračovali jsme na jednu z nejhezčích vyhlídek Miradouro de Santa Iria, ale naším hlavním cílem byla jediná čajová plantáž v Evropě Chá Gorreana. Přivítala nás vůně čaje, což není úplně překvapení, ale mile mě překvapilo, že celá prohlídka továrny na zpracování čaje byla zdarma a trvala okolo 15 minut včetně ochutnávky místního čaje. Čaj si můžete koupit i v obchodě na konci prohlídky, výběr máte z bílého, černého, zeleného a mixu, všechny jsou moc dobré a nejvíc mi chutnal pekoe - černý čaj z mladých čajových lístků. Kupujte sypaný, pytlíčkový je v podstatě odpad, dámy si dávají s tříděním lístků slušnou ruční práci. Okolo továrny jsou nádherná čajová pole a jako člověk, co nikdy nebyl v Asii, jsem byla naprosto nadšená, určitě se běžte projít okolo, myslím, že to v pohodě zvládnete i v dešti.
Jurský park a ztracené plíce - Den 6.
Šestým dnem jsme tak trochu pokračovali v trase dne předchozího. První zastávkou byla vyhlídka Miradouro Melo Nunes v trochu zapadlém městečku Maia. Největším překvapením pro mě byla zastávka u černé pláže Viola Beach. Parkovali jsme na parkovišti Parking to Viola Beach, ale cesta tam je trochu adrenalin. Na místě najdete zrekonstruované domky, staré mlýny Moinhos da praia da viola. Moc se mi tam líbilo, cítila jsem se jako na Islandu (jednou tam určitě pojedu!), na pláž Viola Beach pak s trochou štěstí dojete suchou nohou přímo od domečků, cestou potkáte i hezký vodopád, pokud se nezabijete na kluzkých kamenech.
Jelikož nás nesrazilo auto v protisměru na asi metr široké silnici vedoucí z parkoviště, tak jsme zaparkovali asi 200 metrů od Igreja de Nossa Senhora do Rosário směrem k vodopadům Tres Bicas, kam jsme se taky vydali. Koukejte na Mapy.com, abyste neminuli odbočku, cesta dolů je strmá a nahoru mě pěkně štípaly nohy a plíce se tam kochají dodnes, trochu jim závidím. Kaskádovité vodopády uvidíte nejlépe z místa Miradouro das três bicas. Před obědem jsme ještě stihli navštívit kostel Pavilhão Polidesportivo dos Fenais da Ajuda, který určitě vypadá mnohem líp v létě, dřevěnou vyhlídku Miradouro da Igualdade, která se nachází pár desítek metrů vedle a maják Farolim dos Fenais da Ajuda. Všude v pohodě zaparkujete, k majáku musíte jít pár minut pěšky a po cestě se k vám připojí spousta ještěrek a výhled je od majíku úplně skvělý, jeden z nejlepších.
Na oběd jsme šli do jedné z nejznámějších restaurací na Azorech, do restaurace Os Melos, kde si asi za 15 eur můžete vybrat z bufetu co chcete, děkuju svým plicím, že zůstaly u vodopádů a nechaly mi místo na oběd pro tři. Doporučuju přijít později, v hlavní době oběda tam bude úplně plno a restaurace není velká. Po vydatném obědu jsme jeli do parku Park Ribeira dos Caldeiroes a zaparkovali na parkovišti Park Ribeira dos Caldeiroes Parking. Nádherny park, který vypadá jako z Jurského parku, akorát okolo vás neběhají velociraptoři ve smečkách, s vodopády a stromy, naprostá nádhera. Vstup i parkování je zdarma a mají hezký souvenir shop. Za mě jedno z top míst na Azorech, projdete ho do půl hodiny.
Abychom něco náhodou nevynechali, tak jsme jeli směr město Nordeste, využili jsme public parking zdarma před mostem Ponte dos Sete Arcos, udělali jsme si malou procházku ke kostelu Igreja Matriz de São Jorge do Nordeste a pak kousek na kafe a pastel č. 151 do Nor Coffe, byl docela v pohodě. Nordeste je moc hezké město, osobně se mi líbilo víc než Riberia Grande.
Poslední zastávku jsem naplánovala k majáku Farol do Arnel. Zaparkujte nahoře na parkovišti a rozhodně nejezděte dolů, protože tam už končí svět a lidé padají dolů (a je to dost strmý kopec). Pěšky je to paráda dolů, do 10 minut jste u majáku, zkuste se pokochat i okolím, nedaleko je nádherná černá oblázková pláž, na kterou se bohužel nedá dostat, taky uvidíte celkem velký vodopád Cascata da Ponta do Arnel. Určitě nevynechejte vyhlídku Miradouro da Vista dos Barcos kousek od majáku. Telefon mi večer ukázal nastoupaných 91 pater a večeři jsme si zaslouženě dali v řecké restauraci A Grega Café v Ponta Delgada, jídlo bylo fajn.
Den mírného zklamání - Den 7.
Skoro poslední den byl jediný, který měl celý propršet podle předpovědi a ano, pršelo - celých 15 minut odpoledne. Plány nebyly moc velké, ale jeli jsme se podívat na jedinou kávovou plantáž na ostrově do Pete’s Volcanic coffee, což by se dalo označit za epic fail, protože na místě bylo pár keřů a nikde nic, takže tohle místo můžete s klidem vynechat - jediné dobrodružství bylo přejít cestu, přes kterou ležérně tekla řeka. Jeli jsme ale okolo Lagoa do Fogo, které bylo vidět, a to mi udělalo radost. Opět jsme navštívili oblíbený Mekáč u Riberia Grande a pak trochu zmateně pokračovali do Furnasu do Parque Terra Nostra, který všichni chválili. Jsem ráda, že jsme si ho nechali až na konec, protože za mě to nebyla až zase taková (hit)paráda. Zahrady jako takové jsou krásné, ale hlavní trhák, termální bazén, je asi 80 cm hluboký a nacpaný lidmi k prasknutí, k systému skříněk na oblečení se nechci vůbec vyjadřovat a doufám, že si nefunkční skříňka za 5 EUR užila hezké odpoledne. Za 17 EUR, nejdražší vstup na ostrově, to za mě nestálo, a nechala bych si tohle místo jako úplně poslední jenom v případě, že jste už navštívili všechno na ostrově.
Poslední den jsme se vydali jenom na minivýlet k majáku Farol de Santa Clara nedaleko centra Ponta Delgada, pokračovali k o "něco" většímu majáku Farol da Ferraria a dali si poslední, moc dobrý kravičkový oběd v Aldeia do Paladar a pokračovali rovnou na letiště, kde jsme i vrátili auto. Domů do Ústí nad Labem jsem se radši vracela přes Liberec, abych si skvělou azorskou náladu hned nezkazila :D
Azory jsou jedna z nejhezčích destinací, kde jsem kdy v životě byla a určitě bych zvládla žít tenhle ostrovní život. Moc se mi líbilo, jak je všechno blízko nebo hned za rohem, a za parkování neplatíte skoro nikde. Určitě doporučuju všem, co váhají, protože díky levným cenám (minimálně mimo sezónu), neskutečné přírodě a skvělým místním lidem, bude na ostrovech brzo víc turistů než krav. Domů si dovezte čaj, lampu ve tvaru velrybí ploutve (na tu se 100% chystám příště s větším kufrem), azorský gin s motivem velryb na lahvi, ananasovou marmeládou nebo třeba 1800 fotek jako já, ať se můžete vracet ke vzpomínkám.
Itinerář
Den příletu (Den 1):
• Let Praha > Ponta Delgada
• Ubytování ve Sky PDL
• Oběd v Arco da Velha
• Večeře v Acores Grill
Den 2:
• Whale Watching + Jeep Tour Lagoa do Fogo
• Centro de Interpretação Ambiental da Caldeira Velha
• Večeře v Big Bull Steakhouse
• Zmrzka v Abracadabra Gelato
• Procházka Ponta Delgada (Metrosídero, Igreja de São José, Torre do Relógio ou Torre Sineira, Fontanário da Câmara Municipal de Ponta Delgada, Portas da Cidade, Igreja Matriz de São Sebastião, Mercado CORES | Azores for All)
• Drink v Arco da Velha
Den 3:
• Sete Cidades
• Miradouro da Grota do Inferno
• Lagoa do Canário
• Aqueduct
• Muro das Nove Janelas
• Estrada Hortênsia
• Miradouro do Cerrado das Freiras
• Lagoa Verde a Lagoa Azul
• Miradouro da Vista do Rei
• Monte Palace
• Mosteiros (procházka Igreja Paroquial dos Mosteiros (N. Sra. da Conceição), Piscinas Naturais Caneiros, Mosteiros Windmill, Ponta dos Mosteiros, Beira Mar - Mosteiros - São Miguel)
• Oběd v Gazcidla
• Miradouro Mar de cima
Den 4:
• Furnas
• Igreja de Nossa Senhora da Alegria - Furnas
• Casa Invertida
• Jardim da Alameda - Jardim e Palco para Eventos
• Jardim Público da Courela
• Reserva Florestal de Recreio do Viveiro das Furnas
• Oběd v Original "Bolos Lêvedos" Rosa Quental
• Aqueduto
• Poça da Dona Beija
• Miradouro do Lombo dos Milhos
• Lagoa das Furnas
• Ermida de Nossa Senhora das Vitórias
• Castelo Branco
• Santuário de Nossa Senhora da Paz
• Ostrůvek Ilhéu de Vila Franca do Campo
• Večeře v Arco da Velha
Den 5:
• Moinho de Vento da Tia Faleira
• Torreão da Laranja (Torreão das Teimosas)
• Plantação Ananases A Arruda
• Forte de São Caetano
• Kavárna Pão com Alma
• Agua de Pau
• Ermida de Nossa Senhora do Monte Santo
• Miradouro do Monte Santo
• Riberia Grande
• Igreja Matriz de Nossa Senhora da Estrela
• Kavárna A MERENDA DO JARDIM
• Jardim Municipal de Ribeira Grande
• Ponte dos Oito Arcos
• Miradouro de Santa Iria
• Chá Gorreana
Den 6:
• Miradouro Melo Nunes
• Viola Beach
• Moinhos da praia da viola
• Igreja de Nossa Senhora do Rosário
• Miradouro das três bicas
• Pavilhão Polidesportivo dos Fenais da Ajuda
• Miradouro da Igualdade
• Farolim dos Fenais da Ajuda
• Oběd v Os Melos
• Park Ribeira dos Caldeiroes
• Nordeste (Ponte dos Sete Arcos, Igreja Matriz de São Jorge do Nordeste, kavárna Nor Coffee)
• Farol do Arnel
• Cascata da Ponta do Arnel
• Miradouro da Vista dos Barcos
• Večeře v A Grega Café
Den 7:
• Lagoa do Fogo
• Parque Terra Nostra
Den odletu (Den 8):
• Farol de Santa Clara
• Farol da Ferraria
• Oběd v Aldeia do Paladar
Bonus - krávy :D
Všude na ostrově jsou krávy, závidím jim jejich život s nejlepším výhledem a dokonce jsme i potkali farmáře jak venčil krávu na vodítku. Taky se nám stalo, že jsme museli počkat na silnici pár minut, než farmář odstranil dočasnou ohradu, protože zrovna převáděl krávy. Přidávám pár fotek na lepší den (konec kravího okénka pro všechny panelákové děti jako jsem já).
Jak se ti cestopis líbil?
Klaruse procestovala 29 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Střední Ameriku. Na Cestujlevne.com se přidala před 12 lety a napsala pro tebe 14 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil