Jarní Ázerbájdžán
Cestopis z roku 2022 napsal Batuzkar.com
Baku si mě získalo hned, když jsem na jeho hlavním nádraží poprvé vystoupil z vystoupil z vlaku. To bylo v roce 2019. Do Ázerbájdžánu jsem tehdy přijel nočním vlakem z Gruzie. Ta byla mým hlavním cílem a cestu do sousední země jsem bral jako takový bonus, aniž bych o ní cokoliv podstatného věděl. Nakonec jsem byl ale velmi mile překvapen a naplánoval si do této destinace další cesty, které ale v roce 2020 a 2021 překazil covid. Letos už to konečně vyšlo a do Ázerbájdžánu jsem tentokrát přijel s jasnou představou co vidět. Oproti první návštěvě jsem se kromě Baku chtěl podívat i do dalších měst a regionů.
https://www.batuzkar.com/azerbajdzan/
Baku
Baku je napůl moderní a napůl historické město. Historické jádro představuje hlavně palác Širvanšáhů, Panenská věž a zachovalé opevnění. Původ této části města sahá minimálně do 12. století. Za jeho hradbami se nachází moderní velkoměsto se spoustou výškových budov. Nejznámější z nich jsou Flame Towers, tři mrakodrapy, které nejen, že jsou postaveny ve tvaru plamenů, ale v noci díky velkému množství led svítidel vytvářejí iluzi hořících plamenů, nebo třeba vlajky Ázerbájdžánu. Další fascinující stavbou je Centrum Heydara Alieva, prvního ázerbájdžánského prezidenta po rozpadu Sovětského svazu. Stavba slouží jako výstavní síň, muzeum, nebo konferenční sál a svým architektonickým pojetím je naprosto unikátní, jako by snad šlo o stavbu z jiného světa.
Hořící skála Yanar Dag se nachází na poloostrově Absheron, kousek za Baku. Jedná se o zapálený plyn, který uniká ze země skrze porézní, pískovcovou vrstvu. Plamen údajně neúmyslně zapálil jakýsi pastýř v padesátých letech minulého století. Od té doby nepřetržitě hoří.
Další zajímavostí v dostupné vzdálenosti od Baku jsou skalní památky a bahenní sopky v oblasti Gobustan. Tam jsem ale tentokrát nejel, místo jsem navštívil během své první návštěvy Ázerbájdžánu, stručné info zde: https://www.cestujlevne.com/cest...jdzanu-768
Ganja, Sheki, Samachi
Ganja je druhé největší město Ázerbájdžánu. Její asi nejvýznamnější památkou je mauzoleum Imamzadeh. Dále lze navštívit třeba lázně Chokak Bath, nebo pozůstatky opevnění v vstupní bránu do města Ganja Fortress Gate. Ganja je od Baku ale poměrně daleko, skoro 5 hodin autem. Mnohem dostupnější je z Gruzie. Ale pokud budete v Gruzii s plánem navštívit Ázerbájdžán, asi pojedete rovnou do Baku. Ganja a další regiony Ázerbájdžánu jsou spíše pro nadšence.
Městečko Sheki leží na severu země, asi 320 km od Baku. Zajímavé je pro někdejší karavanseraj, předělaný na hotel a Palác chánů, který je spolu s hostorickou částí města zapsán v seznamu Unesco. Palác je zajímavý hlavně zevnitř, protože okna jsou tvořena mozaikou z barevných skel a prosvítající slunce pak na podlaze tvoří barevné odrazy. Lehce to připomínalo zmenšeninu Růžové mešity Nasir ol Molk v íránském Šírázu. Fotit, nebo natáčet se ale uvnitř nesmělo. Zřízenec chodil celou dobu za mnou a kontroloval dodržování tohoto opatření.
Největší zajímavostí města Šamachi je mešia Jummah (Džuma). Ta patří nejstarší mešity na celém Kavkaze a zároveň je největší mešitou v celém Ázerbájdžánu. Odolala řadě zemětřesení i úmyslně založenému požáru. Za dob sovětského svazu byla z mešity spíše ruina, její poslední rekonstrukce proběhla v roce 2009.
Rozpočet
- Letenka Praha - Budapešť - Praha (Ryanair): 1256 Kč
- Letenka Budapešť - Baku - Budapešť (Wizzair): 980 Kč
- Pojištění: 335 Kč
- Půjčení auta (5 dní): 3514 Kč
- Benzín: 840 Kč
- 2 pokuty za rychlost: 312 Kč
- Ubytování Vandam (1 noc): 1040 Kč
- Ubytování Ganja (1 noc): 1300 Kč
- Ubytování Baku (2 noci): 1437 Kč
- Vstupné Yanar Dag: 117 Kč
- Ostatní útrata: 1959 Kč
- Celkem: 13.090 Kč
Praktické informace
- Vízum je elektronické. Obvykle přijde druhý pracovní den, stojí 26 usd. Žádá se zde https://evisa.gov.az/en/
- Údajně je větší problém přijet s arménským razítkem v pasu do Ázerbájdžánu, než opačně. Nezkoušel jsem to, ale do Arménie jsem s ázerbájdžánským razítkem po krátkém výslechu dostal.
- Vyzvednutí auta bez problémů na letišti (po objednání předem), cena za litr benzínu byl zhruba 13 Kč (duben 22).
- Začátkem června se v Baku jezdí závody Formule 1. Pokud nejste fanda F1 a závody nejsou vaším cílem cesty, je lepší se těmto dnům vyhnout. Ubytování je drahé a často vyprodané, město zabarikádované ať už zátarasy, nebo lidmi a doprava je komplikovaná.
- K některým bahenním sopkám v oblasti Gobustanu se nelze dostat běžným osobním vozem (a k některým ano, více info v cestopisu Podzimní Ázerbájdžán), kromě osobního vozu vyráběného ve Volžském automobilovém závodě VAZ. Ty i s řidiči ale čekají na sběrném parkovišti a na místo vás za nějaký peníz rádi odvezou. Případně si lze domluvit výlet s nějakou agentur přímo v Baku.
Co dalšího v Ázerbájdžánu vidět
- Quba
- Candy Cane Mountains
- Gobustan a bahenní sopky
- Shusha a Stepanekart (Náhorní Karabach - pohyb je údajně omezen)
Závěrem
I moje druhá návštěva této kavkazské země naplnila moje očekávání. Pobyt v Baku byl příjemný stejně jako před lety, tentokrát jsem ale mohl porovnat rozdíl, mezi moderním městem a životem na venkově. Ten má takový typický, kavkazský ráz a řada vesniček vypadá stejně, jako v Gruzii, nebo v Arménii. Nezpevněné komunikace, polorozpadlé stavby a dobytek pasoucí se všude kolem nich je jejich společným rysem. Příroda a hory na severu země ale vypadají nádherně a jistě by stálo za to jim věnovat více času. Ázerbájdžán je nyní i lépe dostupný z ČR, neboť byla zavedena přímá linka Praha - Baku. Tu provozují Azal Airlines. Cena se ale pohybuje kolem 10 - 12 tis. Kč za zpáteční let. Levnější variantou je let z Budapešti do Baku s Wizzair. Nebo se stejnou společností z Prahy do gruzínského Kutaisi a následně přejezd do Tbilisi a poté vlakem do Baku. Pozemní hranice jsou ale stále údajně uzavřeny a tato varianta tak aktuálně není reálná. Snad se to ale brzo změní. Další variantou byl let přes Istanbul, ale ten nemám vyzkoušený. Cenově se pohybuje na stejné úrovni jako přímý spoj Praha - Baku, tudíž postrádá smysl ho nyní zkoušet.
Jak se ti cestopis líbil?
Batuzkar.com procestoval 43 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 5 lety a napsal pro tebe 32 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil8 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Víza udělují, žádá se elektronicky zde https://evisa.gov.az/en/
Do země se lze dostat jen letecky. Pozemní přechody jsou pro turistické cesty zavřené.
Stačí 3 dávky očkování. V dubnu ještě chtěli i test
Ako je to aktuálne s vízami a protikovidovými opatreniami? Zdá sa, že informácie na stránkach ministerstva aj tu: https://www.cestujlevne.com/pruv...oronavirus, sú zastaralé.
Pozeram aktualne ceny z BUD, tak Wizzair sa asi zblaznil :D som zvedavy ci tie ceny pojdu naspat dole....
Akorát jsem na to taky koukal, že bych v září/říjnu o Baku uvažoval, ale ty ceny mě teď momentálně odrazují :D
Není to ideální. Na červenec jsem kupoval asi za 5 tis. zpáteční. Ale drahý byl teď i Ryan z Prahy do Bud (3,5 tis.), tak to tentokrát zkusím autobusem (1 tis). Ale pořád je to jen polovina toho, co chce Azal za přímý spoj z Prahy. Mnohem víc Wizz blázní na trase Praha - Kutaisi, tam teď jednoduchá letenka stojí i 13 tis. Podzim je do Baku tak kolem 3500 - 4500 Kč.