KAZACHSTÁN – Astana a útěk z policejní stanice + shrnutí

Tento článek není ani tak cestopis, ale spíše varování- když vás okradou v Astaně, nechte to radší být....

Cestopis z roku 2018 napsala Barys

Zážitky pro tebe sepsala Barys
Cestopis byl naposledy aktualizován 2019-10-18T10:57:22+02:00

Barys procestovala 48 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 3 lety a napsala pro tebe 3 úžasné cestopisy.

Michal

když to napíši slušně, takové naivky aby člověk pohledal...

Mıchal

Ahoj, a co vám bylo ukradeno? Nikde jsem to nenašel nebo přehlédl.

Barys

Ahoj, byla to kabelka s telefonem, foťákem a peněženkou. Samotná krádež ale nebyla tak divoká, jako její nahlášení. Když se zavíraly dveře autobusu, kluk popadl kabelku a utekl. Potřebovaly jsme jen potvrzení o krádeži kvůli pojišťovně a takhle to dopadlo.

Ahmad Masúd

Tohle ve Střední Asii vůbec neřešte. Představa o potvrzení je hezká, ale představy asijkýho policajta o vašem kontě taky. Zbytečná práce, stres, nakonec dostanete třeba něco, co pojišťovna vůbec neuzná. A většina cajtů a ouřadů jsou zkorumpaný až po uši.

Kdysi jsme nechtěli dát úplatky na turkmenský hranici a vytuhli jsme uprostřed pouště 12 hodin.

Barys

my zatím měli jen zkušenost z Bali, kde nás okradli přímo na motorce a jak jinak, než v den odletu. Vše tam probíhalo dobře a místní policisté byli fakt dobrý - odvezli nás na stanici, běěhem půl hodiny sepsali protokol a odvezli nás zpět, kde jsme je odchytily. Ale je fakt, že jiní nás stavěli a vymýšleli si blbosti, takže jsme párkrát taky takhle trčely než jim došlo, že z nás nic nedostanou.

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Zadny Kyrgychstan neexistuje, jedine Kyrgyzstan

lma

No pokud to autorka nepřibarvuje a opravdu tam na policisty neoprávněně hystericky ječela,tak se celkem divím že si jí tam nenechali déle ..

Tak pokud to opravdu probíhalo tak, jak autorka popisuje, tak se jí moc nedivím, že už byla hysterická (10x opakovat to samé dokola, jestli je strčili do cely se zadrženým atd.). Přece jen se to stalo dvěma holkám v někde v Asii a ještě před odletem...

Ahmad Masúd

Jo, to je Střední Asie. Podobně jsme byli mnohokrát zatčení a vyslýchaní, i když je to už pár let. Bez ruštiny má turista smůlu, leda se zbaví přebytečných peněz :-) Obvzláště v tomto vyniká Turkmenistán.

Avatar uživatele Deny
Deny

Pokud potřebuje v ČR cizinec, který neumí česky, pomoc od policie, taky musí čekat na tlumočníka. Žádný "papír" bez toho nedostanete

Avatar uživatele lemming46
lemming46

Schválně, kolik lidí dá "To chci taky zažít!" ;)

Koukám, že nahlášení krádeže na policii může být ještě "zábavnější" než to, co jsem zažil v Indii. Jenom by mě zajímalo, jak moc by situaci vylepšila znalost ruštiny...

Ahmad Masúd

Nevím co jim bylo ukradeno (předchozí díly jsem nečetl), ale obecně v zemích ex. SSSR a zejména této části světa je většinou úplně zbytečné cokoliv hlásit a naopak je dobré se orgánům vyhýbat.

Sue Ellen Ewing

Byla jsem tam před měsícem - je to město duchů plné zajímavých ale nekvalitně provedených staveb.

Do budov zatéká, výtahy se zasekávají, mramorové obklady opadávají, dlažba praská, apod.

Být tam diktátorem, tak bych vedení těch stavebních firem veřejně pro výstrahu popravila.

A letenky se dají sehnat mnohem levněji Almaty - Nur Sultan (Astana) cca 500-800 czk jedním směrem a zpáteční z Prahy do Almaty cca 3600 czk když kupuješ včas.

Barys

My bydlely ve špeluňce, taže výškový budovy jsme mohly oceňovat jen z venku a mě se vážně srašně líbily. je škoda, že to nepostavili pořádně, když už jim do toho putuje takových peněz.

Ty letenky jsou super, my kupovaly do Biškeku v Kyrgychstánu dost pozdě, asi dva týdny před odletem a do Nur Sultan asi tři dny před odletem - původně jsme to vůbec v itineráři neměly a pak nám přišlo líto se tam nepodívat.

Kryštof Hájek

Obávám se Naděždo, že levným letenkám rok dopředu je s UIA konec. Minimálně v takové míře jako dřív...