1. Cestopisy
  2. Jižní Amerika
  3. Kolumbie
  4. Kolumbie – konzervativní itinerář na 2 týdny aktivního cestování

Kolumbie – konzervativní itinerář na 2 týdny aktivního cestování

Muuucho grande spectacular! Takhle bych asi popsal Kolumbii...
Avatar uživatele
Cestopis z roku 2020 napsal miker90
Avatar uživatele

Zážitky pro tebe sepsal miker90

28. 01. 2020, poslední aktualizace 2020-03-03T11:05:18+01:00

miker90 žije v České republice a procestoval 20 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 6 let, napsal pro tebe 7 cestopisů . Má své stránky http://nohynacestach.cz/.

Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com

Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování

Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů

Staneš se plnohodnotným
členem komunity

Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.

Vytvořit cestovatelský profil

7 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Avatar uživatele hhh _1
hhh _1

díky! hezky jsem si zavzpomínal na podzimní výlet. My jeli klasický dvoutýdenní okruh Bogota - Medellin - Guatape - Cartagena - Santa Marta - Tayrona - Minca - Bogota.

Byli jsme rozhodnuti jít trek Ciudad Perdida, byl ale zavřenej. Tak jsme si dali relax v horách v Mince.

Odpovědět
před 2 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
  • Přidal se před 6 lety
  • Napsal 809 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2020-01-31T01:15:13+01:00)

Přečetl jsem si články o Kolumbii na blogu a je to pěkně sepsané se spoustou informací. Mám jen pár připomínek.

V centru Popayánu při mém 5-denním pobytu moc aut nejezdilo, i když žádný festival nebyl.

Píšeš: "Co vidět v Medellínu? Ve městě, jež má většina lidí automaticky spojeno s Pablo Escobarem… Město bylo založeno roku 75 před naším letopočtem jako menší vojenský tábor…“ To byl založený Medellín ve Španělsku.

Píšeš, že se dá vyjít do základního tábora Pico Cristóbal Colón, ale co vím, v této oblasti se dlouhodobě trekovat nedá, pokud si náhodou (asi přes známé) neseženeš povolení od místních. Jediné, co jsem našel, je tady: https://www.themanual.com/outdoo...-colombia/

Tato informace: "ještě v roce 2014 do Národního parku Los Nevados moc turistů nemířilo. V horách stále operovali členové drogového kartelu a rebelové." není s největší pravděpodobností pravdivá. Běžně tam chodili místní nebo třeba Honza Brotánek mající výborné informace o Kolumbii. Nikdo se o takovýchto problémech nezmínil. To bylo tehdy jen jižně od Popayánu v noci, ale jinde, kam jezdili turisti, bylo už bezpečno. Turisti třeba v tom parku běžně jezdili k Nevado del Ruiz. Jinak asi s ohledem na nadmořskou výšku a nutnost ujít velké převýšení nebude moc turistů v té oblasti, kde jsi byl, ani teď.

50 km tras v NP El Cocuy asi není. Co jsem se dočetl, může se tam ujít max. 58 km na 3 trasách, ale včetně zpáteční cesty po stejné trase, tj. je to asi 29 km tras. Je to s povinným průvodcem a spaním mimo park a nejsem si jistý, jestli bych to i s ohledem na náročnost treků a dlouhou cestu někomu doporučil (Pulpito vypadá úžasně, ale zbytek otevřené části mě na fotkách tak nepřesvědčil, když už jít, tak jedině s dobrou aklimatizací, aby se stihlo dojít včas k cíli, protože je i časové omezení pro návrat).

Bohužel po uzavření skvělého okruhu v NP El Cocuy už není v Kolumbii vhodný vícedenní horský trek, kde by se dalo snadno jít bez průvodce (za mlhy to nebylo snadné ani tam). Možná v Los Nevados, ale tam se člověk snadno ztratí, zvlášť v mlze (údolí poblíž Primavery se dokonce jmenuje Údolí ztracených). Můžeš se podívat na mé starší fotky, které jsem teď dal na web, z El Cocuy, ale třeba i z NP Puracé s nejhezčí vegetací, co jsem viděl v Kolumbii: https://www.zonerama.com/liborst...um/5969314

před 2 lety

Díky za feedback.

Medellín, to je bota jako blázen...

Ohledně Pico Cristóbal Colón. Osobně jsem v základním táboře nebyl, ale Moncho (u kterýho jsme bydleli v hostelu blízko Cerro Kennedy ) nám říkal, že se do základního táboru dostat lze. Mluvil o nadmořské výšce 4.500 m.n.m, kde je dle mapy cestička k jezeru Naboba. Nahoru už to je pro horolezce. Na mapy.cz je značená cesta, ale osobně bych tam bez průvodce nebo někoho, kdo tam byl asi nešel. Co se týče povolení, tak nevím.

Ohledně Los Nevados, historku o bezpečnosti nám říkal místní borec. Je pravda, že né vše musí být nutně pravda, ale taky se říká, že není kouře bez ohně. Tak tam mohlo být pár "zbloudilců"... Po Los Nevados jsem se docela nachodil (oficiálně by tam člověk neměl chodit bez průvodce, ale kontrolují to jenom u check-pointu při vjezdu z Manizalesu). Osobně se mi cesta na Primaveru, kam jsem šel z Cocory sám,a trochu šmajdal po okolí zdála přehledná, cestičky vyšlapané od lidí a zvířat. Navíc, mapy.cz jsou v těchto oblastech hodně spolehlivé. Ale podepsal bych, že v Kolumbii je ošemetný kdejaký trek již terénem samotným, proměnlivé počasí, prudké svahy...

El Cocuy mi doporučovalo hodně lidí, co jsem potkal při cestě po Kolumbií, tak jsem trochu dal i na ně.

před 2 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Na Primaveru se po hlavní cestě trefí i v mracích (já tam šel jen na páramo a zpět), ale na okruhu u ní jsi ztratil cestu, jak píšeš na blogu, nejdřív ty a pak jsi potkal ztracenou skupinu lidí. Jít odtamtud přechod hor okolo Tolimy (obvykle se chodí do Juntas) by v mracích/mlze bez průvodce nebylo snadné.

Ten přístupný kousek NP El Cocuy je odlišný od jiných přístupných kolumbijských hor, tak v tomto smyslu by zájemcům o hory za to stál, ale mně na fotkách v porovnání s okruhem přijde o několik řádů méně zajímavý (kromě Pulpita). Spíš bych doporučil jet místo toho do Peru do NP Huascarán a Huayhuash.

Btw. co jsi dělal v Kolumbii kromě cestování, jestli to není tajné? Trochu se divím, že ses za 3 měsíce nenaučil aspoň trochu španělsky, když jsi tam nebyl v partě Čechů, ale sám.

před 2 lety
Avatar uživatele
miker90

Ano, tam jsem sešel z hlavní cesty na takovou vedlejší a trochu dělal koniny. Kluci se ztratili, protože neměli pro jistotu žádnou mapu. Koneckonců, já si tam troufl sám, protože jsem nedaleko již absolvoval trek s průvodcem, tak jsem veděl, jak to tam cca vypadá. A taky, že se můžu spolehnout na mapy.cz, když jde do tuhého, byť ta vedlejší cestička byla v mapě značená, ale hned po pár metrech se jevila krkolomě, ale zvědavost mi nedala... Rozhodně souhlasím, že bez průvodce to místy není úplně sranda.

Španělsky jsem se nenaučil hlavně díky své jisté lenosti. Navíc jsem posléze zjistil, že s angličtinou to jde. Já na cestách vždy pracuji, především přes týden musím trávit čas na počítači. Na druhou stranu můžu být v cizině delší dobu.

A za tebe, kde se ti v Kolumbii líbilo nejvíc, když pomineme onen NP Puracé?

před 2 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Mně se tam líbilo všude, kde jsem byl, viz fotky. Popayán byl pro mě asi nejhezčí město Jižní Ameriky (a vůbec na světě, protože španělskou architekturu mám nejraději), i když je v J.A. mnoho dalších taky moc pěkných. Valle de Cocora a trek z něj na páramo patří k jedněm z nejhezčím míst na spaní ve stanu a 1-denním výletům, co jsem měl za 13 měsíců v J.A. Okruh v El Cocuy považuju za jeden z nejkrásnějších horských treků na světě, pokud vyjde počasí (což tam nebývá běžné kromě začátku ledna), ale bohužel je už zakázaný. Pro mě byl top v Kolumbii tedy okruh v Cocuy, protože vícedenní treky bez průvodce jsou na cestách mým hlavním cílem (pokud je něco rozumného k dispozici) a tím, na co nejraději vzpomínám.

Přidat odpověď
před 2 lety
Avatar uživatele
Jakub Langer

Diky za pripomenuti prirodnich zajimavosti Kolumbie, z nichz jsem osobne poznal jen nektere. Krome nesmirne rozmanite krajiny mam Kolumbii rad hlavne kvuli lidem, kulture, tradicim, proto mirim na mista predkolumbovske i pokolumbovske kultury. Za kolonialnimi mesty z Cartageny pres Mompox, Santa Fe de Antioquia, Buga, Popayan, Villa de Leyva, Tunja, Barrichara, San Gil, Giron treba do Pamplony. Myslim, ze nikdo by v Kolumbii nemel opomenout navstevu Cali (nejen salsoteky na Avenida Sexta, ale i zive ctvrti San Antonio a San Cayetano) a Medellinu (nejen bary v El Poblado, ale i Escobarovo metro a metrocable).

Muy grande o muy espectacular? ¡Adiós!

Odpovědět
před 2 lety
Avatar uživatele
 
 

Další cestopisy, které napsal miker90

❤️ Oblíbené
Čtení na 14 minut
TÝDEN V MAKEDONII
Avatar uživatele
miker90 2019-08-22T20:35:11+02:00 3 komentáře
Severní Makedonie 2019

Perfektní země na cestování, ale příšerná na život.... Zkraje srpna jsme se vydali strávit týden v Makedonii. Proč? Lákala nás myšlenka poznání této trochu opomíjené balkánské země.Dalšími důvody proč vyrazit byly levné letenky z Bratislavy do Skopje,…

Čtení na 5 minut
VLAKEM Z HANOJE DO SAIGONU ANEB 33 HODIN NA CESTĚ ZA SMRTÍ ČI SLÁVOU
Avatar uživatele
miker90 2018-12-05T06:40:13+01:00 0 komentářů
Vietnam 2018

Upozornění. Článek neobsahuje fotografie, nutno zapojit vlastní fantazii ;). A nastal čas k odjezdu z mé velmi oblíbené Hanoje. To je život. Kam dál? Rovnou do Saigonu (kde jsem měl již příležitost pobýt před pár lety). Létání a autobusů jsem si užil v životě přemnoho, tak…

Čtení na 9 minut
Víkend ve Švýcarsku, byť Českém
Avatar uživatele
miker90 2018-10-30T09:26:37+01:00 0 komentářů
Česká republika 2018

Nízké zimní teploty mají ohromnou výhodu, jindy přelidněná místa nám pustnou..... Dobýt vyhlášený Národní park jsme se vypravili poslední březnový víkend. To na spektakulární dvoudenní pochod. Březnový termín je výhodný z pohledu toho, že Národní park ještě nebude překypovat…

Čtení na 7 minut
Angor Wat. Angor Wat? Angor Wat!!!
Avatar uživatele
miker90 2018-10-12T08:34:41+02:00 3 komentáře
Kambodža 2016

Nehodlám představovat Angor jako takový, ani jednotlivé chrámy, vezmu to spíše obecně aneb jak byl den z mého pohledu prožit. . Hle dorazil jsem do města Siem Reap, což znamenalo jedno jediné. Pomyslný vrchol mého putování – Angor Wat byl na dostřel. Neuvěřitelně jsem se těšil! Nebudu sám sebe, a ani nikoho dalšího, zdržovat…

Další cestopisy