1. Cestopisy
 2. Evropa
 3. Malta
 4. MALTA za KAČKU

MALTA za KAČKU

Malta, to je “Karibik” uprostřed Středozemního moře! Nabízí kombinaci neuvěřitelného množství památek na opravdu malé ploše a tyrkysově modré moře..
Avatar uživatele
Cestopis z roku 2018 napsala Kateřina Ostrá
Avatar uživatele

Zážitky pro tebe sepsala Kateřina Ostrá

30. 10. 2018, poslední aktualizace 2020-09-03T17:51:53+02:00

Kateřina Ostrá a procestovala 36 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsala pro tebe 49 cestopisů . Má své stránky https://www.cestujizakacku.cz/.

Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com

Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování

Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů

Staneš se plnohodnotným
členem komunity

Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.

Vytvořit cestovatelský profil

33 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Ahojte, nejaky tip jak se pak dostat v noci z Bratislavy do Brna? Ma to ted prilety 22:10 do Bratislavy v Nedeli.

před 8 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Použij IDOS.

před 8 měs
divan

Jaké datum?

Přidat odpověď
před 8 měs
divan
 • Přidal se před 11 měs
 • Napsal 196 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-02-18T13:57:29+01:00)

Díky za cestopis, nakonec to nebudou Velikonoce (viz můj starší dotaz). Cestopisem se budu inspirovat koncem března, taktéž čt. večer až ne. večer Bratislava-Malta-Bratislava. Vím že to jde i levněji, ale jsem dost omezený termínem, takže dnešní koupě za 44,04 € u Ryanairu je pro mě skvělá cena.

před 8 měs
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

Ahoj! Malta 44 € rozhodně stojí! A ty 4 dny jsou dostačující na to, aby se člověk do tohoto ostrova zamiloval a znovu se tam vrátil…😉 Ostatně asi i proto se tam já letos v dubnu na skok za letím podívat..Potřetí… A určitě ne naposledy.

před 8 měs
divan
 • Přidal se před 11 měs
 • Napsal 196 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-02-18T17:57:56+01:00)

Ahoj, to se tam budeme pár dny (nebo týdny) míjet. Při pohledu na rezervaci/do kalendáře jsem navíc zjistil, že na Maltě oslavím narozeniny :-)

před 8 měs
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

V dubnu tam ani nesmočím. A já potřebuji smočit častěji. ;-)

před 8 měs
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

Divan - super ! Pořád říkám, že "stárnout" je nejlepší mimo vzdušný prostor ČR ;)

před 8 měs
divan

Ještě tak mít o 20 let míň, to by se to stárlo radostněji...

před 8 měs
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

Tak pod to se podepisuji!! :D

před 8 měs
divan

Tak narozeniny na Maltě neoslavím, situace tomu nepřeje...

před 7 měs
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

Ani já tam nepoletím na skok v dubnu ... Ale jak jsme si psali včera - není všem dnům konec a Malta BUDE!

Já si také přála svoje letošní o rok zestárnutí trávit jinde... Velký plán, velký cíl, týdny příprav... Všechno v háji. Ale i když to letos asi neklapne, ten satelitní telefon a stan s moskytierou pořád sháním! ;)

před 7 měs
divan
 • Přidal se před 11 měs
 • Napsal 196 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-04-01T14:55:00+02:00)

Jak jsme si psali: co se dá dělat, letošní cesty jsou téměř jistě v háji (červencovým Azorům, kde mám zajištěné už úplně všechno, snižuji pravděpodobnost na 1%).

Ale určitě bude zase někdy líp a ještě nějakou cestu uskutečníme! Takže moskytiéra, telefon atd. se budou určitě hodit, jen na oslavu narozenin jiných než těch letošních.

před 7 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Katko, satelitní telefon si lidi půjčují v půjčovně, pokud si myslí, že by ho mohli potřebovat. Ten jen tak někdo doma nemá. Jsou i levnější alternativy, ale ani ty lidi asi běžně nemají a v odlehlých oblastech chudých zemí stejně nemusí záchranná helikoptéra přiletět: https://www.rei.com/learn/expert...acons.html

Kam jsi plánovala jet? Já jsem už byl v mnoha odlehlých oblastech a nic podobného jsem neměl. Měli jsme ho jen na loňské plavbě plachetnicí na Špicberky, což mi připomnělo vtipnou historku, kdy jsme na chvíli mysleli, že bude potřeba (v tu chvíli to tak vtipně nevypadalo). Níže kopíruju z mých zápisků:

Dopluli jsme do zátoky, kde ústí do moře ledovec Esmarkbreen... https://www.zonerama.com/liborst.../197648963

Já jsem akorát v 10 h. večer (asi po 4 h. po zakotvení) dovařil večeři a ozvalo se z vysílačky volání malé lodi s turisty o pomoc pro lidi z nedalekého tábořiště s 5 stany, že se k nim blíží lední medvěd a jestli bychom jim nepomohli s odstrašením medvěda výstřely ze zbraně a světlicemi a případně s evakuací, i když náš člun s dlouhodobě rozbitým motorem by jen s pádly před medvědem asi neujel. Ta loď místo neměla. Kapitán jen řekl, ať neděláme chyby a po vytažení kotvy vyrazil přímým směrem na pomoc. Asi zapomněl, že je tam místy mělko, což je i na mapách, které ani nejsou moc přesné, takže nebylo divu, že jsme zanedlouho narazili. M. (kapitánova přítelkyně a zástupkyně) hned volala, že je v přídi voda, ale nepřibývá.

Brzy se ukázalo, že to byla voda, kterou nevysušili úplně v přístavu nebo čerstvě zkondenzovaná. Naštěstí byl náraz jen kýlem do měkkých usazenin na dně, ale v okolí byly i skalnaté ostrůvky, takže náraz do ponořené skály by nebyl překvapením. Snadno jsme vycouvali a medvěd mezi tím odešel, takže jsem ho ani neviděl a byl jsem trochu zklamaný. Někdo viděl před tím jen bílou tečku, ale byli jsme asi 2 km od stanů. Ještě dodám, že jsme měli na zádi záchranný ostrůvek, což je krytý člun v kufru, který se po shození na vodu automaticky ihned nafoukne, takže naše životy v ohrožení nebyly. Čeští polárníci z výzkumné stanice říkali, že naráží na dno v zátokách běžně (na většinu pobřeží neexistují mapy hloubky vody). Z tohoto důvodu a taky kvůli ledovým krám ale není dobrý nápad plout tam na laminátové lodi, jako jsme měli my.

Já jsem dostal během minut po nárazu za úkol od M. (věděla, že jsem měl před tím v tomto zálivu slabý signál) vygooglovat, jaké je nouzové číslo na satelitní telefon, což jednak svědčí o skvělé přípravě a jednak je to bizarní i z jiného důvodu. Když jsem teda měl náhodou slabý signál mobilního internetu díky asi 30 km vzdálenému vysílači, jistě tam byl signál na volání mobilem. Večeře byla dobrá a hrnce vydržely na sporáku i při celkem prudkém nárazu (sporák má mantinely a ve vlnách se houpe podél podélné osy, takže vařit se dá i ve vlnách nebo bočním náklonu). Ještě dodám, že M. během nárazu stála na schůdkách s vystrčenou hlavu z podpalubí a dostala menší ránu do zadní části hlavy, ale zdaleka ne takovou, jako od spadlého střešního okénka při kotvení o 4 h. dříve.

před 7 měs
Avatar uživatele Tonda 2
Tonda 2

Hezká fota, Libore, rád jsem si zavzpomínal, Špicberky jsou bomba.

před 7 měs
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

Teda Libore, to je storka!!! 🔝Díky za ni, dnes je každý cestovatelský zážitek a vzpomínka ceněna zlatem. Alespoň v mých očích.

Samozřejmě vím, že se satelitní telefon dá cca od 200 Kč na den půjčit a je to běžná praxe, jenže já ho chci na 14 dní, a to uznej, není za Kačku 😉

Tak si říkám, že mám čas na krajní řešení (tedy placenou zápůjčku), nyní zřejmě ještě víc času, neb srpnová cesta asi neklapne, a že když se poptám, třeba někdo tento satelitní telefon doma mít bude a za láhev devítiletého rumu repatriovaného z Kostariky v době koronavirové třeba rád půjčí.. Tak náhoda je blbec, že? A já náhody miluju 😊

Přidat odpověď
před 7 měs
divan

Nebyl jste někdo na Maltě přes Velikonoce? Jestli se tam dá i o Velikonočních svátcích něco koupit v obchodě, jet normálně busem, jít do hospody na jídlo, nebo jestli je (skoro) všechno zavřeno. Díky

před 10 měs
divan

Odpovím si sám: zeptal jsem se u The Malta Tourism Authority a sdělili mi toto:

It is only on Good Friday that museums, attractions and shops are closed. Otherwise all else is open on the other days.

před 10 měs
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

Já bych ráda zareagovala, ale nebyla jsem tam na Velikonoce ani jiné svátky ;)

Přidat odpověď
před 10 měs
Avatar uživatele Ondrab
Ondrab

Co to je za strasnej cestopis?

"Na Maltě se totiž jezdí vlevo, a to je pro Evropana docela nezvyk. To však není jediná patálie místní dopravy. Silnice jsou na Maltě tak strašně úzké, jak jsem ještě neviděla někde ve světě. Naprosto nechápu krkolomnost, s kterou se místními uličkami proplétají i autobusy! Myslím, že běžný Evropan by si s tím opravdu jen těžko poradil bez újmy na autě, možná i na vlastním životě… "

WTF?

před rokem
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

:D :D

...taky si to někdy říkám ;)

Avatar uživatele Michaela
Michaela

Díky za zábavné a zajímavé cestopisy, kde se dají najít i praktické rady! Po přečtení cestopisů mám chuť sednout k netu a najít nejvýhodnější letenku 😉 Cestování zdar!

před rokem
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

Moc děkuji za takovou milou zpětnou vazbu!! :)

Byli jsme na Maltě s manželem vloni koncem srpna na 5 dnů. Letěli jsme z Vídně v 6,00 hod, takže jsme byli na Maltě dost brzy. Koupili jsme týdenní lístek na MHD, což se královsky vyplatilo. Spali jsme v jedné z okolních vesnic v soukromí. Pojali jsme cestu jako poznávačku s jedním koupacím dnem a projeli jsme Maltu křížem krážem..... Auto netřeba, ani bychom neměli odvahu. Malťané jsou moc příjemní lidé, všichni mluví anglicky (kromě maltštiny, což je do latinky převlečená arabština, je angličtina úředním jazykem). Mimochodem - trefili jsme se zrovna do období fiest, tedy místních svátků na španělský způsob. Trošku mazec, když vás v 7 ráno budí ohňostroj spojený s vyzváněním zvonů. Určitě se na Maltu ještě vrátíme.

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele Standa
Standa

Auto bych tam nezatracoval. Samozrejme zaklad je male auto a jeste idealne s automatem, ale na rizeni vlevo si zvyknout da rychle. Mistnaci jsou zvykli na turisty, jsou ohleduplni. Letos jsem tam letel na 4 dny a bez auta bych stihl sotva zlomek. Letel jsem z Wroclavy, prilet byl take v noci. Tim jsem usetril majlant za transfer. A ve vysledku me doprava stala asi podobne penize jako bych platil za transfer+MHD.

Ale priznavam, ze po narocne ceste, v noci, levostranne rizeni jsem byl chvili zblblej tak moc, ze jsem chvili nevedel jak se davaji prednosti :-D Navic, bydleli jsme ve Slieme. Jeste ze mel nas hotel parkovaci stani, jinak tam krouzim jeste dnes :-)

Prekvapilo me tam minimum motorek, nevim zda to bylo pocasim, byl leden. V lete bych si tam ale asi radsi pujcil skutr..

Odpovědět
před rokem

Skvěle napsané, díky Katko. Pište, prosím, dál. Ocením zvláště Kanáry, Baleáry...

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele kickass1
kickass1

Za me Malta jednoznacne nejvetsi zklamani roku 2018 - jinak cestopis, chvalim, berto to prosim Katko jenom jako muj subjektivni nazor na zemi - celkove predrazene, nic moc jidlo a precpane miniaturni plaze.. Ale je to mozna tim ze cca po 10ti letech jsem na dovolene nemel k dispozici auto, takze jsme toho procestovali vyrazne min, nez mame normalne ve zvyku..

Jedine co me tam fakt zaujalo byla barva more - jak delana pro Instac :)

@Mirjur - ten shuttlebus jeste letos v cervnu normalne jezdil - platil jsem za 2 dospele + dite myslim 18e..

před rokem

Malta není plážová oblast, my jsme zase zažili koupání ve stoce, kterou vypousteli z hotelů od určité hodiny přímo do moře. Plate narvané. Jinak ostrov hodnotím jako učiněný sen, ať už se to týká lidí, památek, jídla... Kdo si potřebuje odpočnout na pláži, musí zkrátka vyrazit jinde.

Avatar uživatele niemandos
niemandos

Zaujalo mě výborne víno za 1,5 Eura. Pokud by to byla pravda,tak kupuju letenku na nejbližší termín :). Jedna až dvě lahvinky denně ale svědci o tom,ze opravdu chutnalo 😃

před rokem
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

...no byly minimálně tři denně, protože den na Maltě začal snídaní v 6.30 (dvojka), odchodnou z ubytka (dvojka), pitíčkem na cestu (sedmička), skleničkou k obědu, resp. místo oběda (dvojka), odpolední svačinkou ( dvojka) , skleničkou na cestu MHD ( dvě dvojky!), sjleničkou v cíli za odměnu ( dvojka dle počtu cílů) ...no a samozřejmě sedmička večer ✌️🙈🍸😁😁😁

před rokem
Avatar uživatele
mirjur

Kateřino, s Vámi musí být radost cestovat!

před rokem
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

Tak určitě 🍸👌😍😍😂

před rokem
Avatar uživatele
mirjur
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 722 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-10-31T00:30:03+01:00)

Ten letištní shuttlebus za cca 3.50 EUR kamkoliv už nefunguje? Jeli jsme s ním do hotelu a zpět vloni v lednu. Mimochodem, teď koukám na termín 20.-27.1 z BTS za 20 EUR RT, velmi lákavé...

K tomu vstupnému bych doplnil ještě katedrálu sv. Jana v La Vallettě, to určitě stojí za to, pak třeba muzeum Saluting Battery, jeskyně Blue Grotto... je toho víc, ale samozřejmě to není nutné.

Azurové okno už skoro 2 roky neexistuje! Zahynulo při silné bouři, bohužel.

Avatar uživatele
 
 

Další cestopisy, které napsal Kateřina Ostrá

📷 Krásné fotky
Čtení na 48 minut
TENERIFE za KAČKU
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá 2020-10-14T08:36:47+02:00 81 komentářů
Španělsko 2020

Ostrov tisíce kontrastů. Vyprahlá pustina na jihu,skoro deštný prales na severu,neuvěřitelný Atlantik kolem. Nádherné pláže,úžasné parky. Navždy už ale moje nejvyšší hora,na kterou jsem se vydrápala... Ostrov tisíce kontrastů. Vyprahlá pustina na jihu, skoro deštný prales na severu, neuvěřitelný Atlantik všude kolem. Nádherné pláže, úžasné parky. Navždy už ale moje nejvyšší hora, na kterou jsem se…

❤️ Oblíbené
Čtení na 10 minut
KRAKOV za KAČKU
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá 2020-09-25T11:34:05+02:00 30 komentářů
Polsko 2020

Historické domy, obrovský rynek s podzemím a starobylou tržnicí, kostely, obchody, stánky s místními specialitami, židovská čtvrť, nádherný hrad. Především ale čtvrthodinka jízdy od naprosté senzace... Historické domy, obrovský rynek s podzemím a starobylou tržnicí, kostely, obchody, stánky s místními specialitami, židovská čtvrť, nádherný hrad... Především ale čtvrthodinka jízdy od naprosté…

❤️ Oblíbené
Čtení na 15 minut
SICÍLIE za KAČKU
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá 2020-09-17T19:49:23+02:00 31 komentářů
Itálie 2020

Největší ostrov Středomoří, proslulý působením mafie, taky nejvyšší činná sopka Evropy, lány olivových hájů, tyrkysově modré moře, horské vesnice a starobylá města, antické památky a skvělá kuchyně.... Největší ostrov Středomoří, proslulý působením mafie. Ostrov plný kontrastů - od italské vesnice přes Orient a arabský svět, až po Asii. Od všeho je zde stopa. Taky nejvyšší činná sopka Evropy, lány…

❤️ Oblíbené
Čtení na 11 minut
LISABON za KAČKU
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá 2020-09-10T09:08:17+02:00 38 komentářů
Portugalsko 2020

Město legendárních žlutých tramvají,výtahů,Ježíše jak v Riu, visutého mostu jak v San Franciscu,ale taky z města na dosah k nejzápadnějšímu cípu evropského kontinentu,Atlantiku a pláži jak v Thajsku.. Město legendárních žlutých tramvají, výtahů, nádherných vyhlídek, super levného a super dobrého vína, Ježíše jak v Riu, visutého mostu jak v San Franciscu, jedinečného tance fado, ale taky z města na…

Další cestopisy