Měsíc v Kolumbii 2022

První část naší tříměsíční cesty po Jižní a Střední Americe

Cestopis z roku 2022 napsal Martin Doubek

Zážitky pro tebe sepsal Martin Doubek
Cestopis byl naposledy aktualizován 2022-10-01T20:13:03+02:00

Martin Doubek procestoval 41 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 3 lety a napsal pro tebe 3 úžasné cestopisy.

Hezky napsané. Ten okružní trek v NP El Cocuy zavřeli už před 8 lety, což je velká škoda. Já ho stihnul před 9 lety a byla to pro mě jedna z nejkrásnějších oblastí Jižní Ameriky viz fotky v závěru alba: https://eu.zonerama.com/liborste...um/5969314

Nevím ale, jestli by mě k návštěvě nalákaly ty současné podmínky s omezenými túrami a povinným průvodcem. Asi bych zvolil nějaké snadněji dostupné místo na trek po páramu a ledovce oželel (ale ta cesta busem z Tunjy do El Cocuy se mi líbila, jak přejížděla přes několik hřebenů a údolí i díky slunečnému počasí). Řekl bych, že jste měli kliku nejen na počasí, ale i se zvládnutím té nadmořské výšky bez aklimatizace. Spaní nad 4000 m n.m., pokud by trek byl otevřený, by vyžadovalo nějakou předchozí aklimatizaci. Asi pomohl ten čaj z koky. Mně nejspíš dost pomohl, když jsem se napil většího množství silného odvaru před túrou na bolívijském Uturuncu do 5650 m n.m. (výš by byly třeba mačky a vrchol ani nebyl v plánu) s výjezdem autem do 5300, když jsem měl aklimatizaci ne úplně dobrou na takovou výšku. Bylo málo času, takže jsem šel rychle a z kopce jsem pak i chvíli běžel, jak jsem se cítil v pohodě (podobně i Američan, který šel se mnou). Trochu tohoto čaje jsem měl i před výstupem na Laguna 69 do 4600 m n.m., což byl můj 1. výlet v Peru bez předchozí aklimatizace, a pak po 3 měsících před výstupem na Cotopaxi. Myslím, že ve všech případech pomohl. Před vrcholem jsem si říkal, že je škoda, že není vyšší.

Proč nejedete raději do Ekvádoru cestou do Peru (lze v pohodě po zemi)? Mexiko si můžete nechat na jindy a asi tam snadněji seženete levné letenky.

Martin Doubek

S tím Ekvádorem to zní logicky, problém je, že ještě nedávno byla pozemní hranice kvůli covidu zavřená. Letenku do mexika jsem kupoval dopředu kvůli tomu, aby nás sem vůbec pustili, takže teď už to bohužel asi nezměním.

Tak to ano, ale pak máte v plánu z Mexika letět do Peru? Ta letenka ze země se dala zařídit i bez nákupu viz nedávná diskuze. Ty 1směrné lety přes oceán asi vyšly (vyjdou) draho nebo ne? Nebylo lepší multicity /openjaw?

Caramba! Taky bych si opět dal Ajiaco Santafereño 😋.

V El Cocuy jsem zatím nikdy nebyl, takže neznám místní situaci. Vypadá to dost časově náročné se odtamtud dostávat do San Gilu přes Tunju. Že by tam nebyla ani žádná chiva do Soatá a pak dál?!

Je dobré, že jste navštívili 'pueblo mágico' Barichara, které naštěstí nějak šíleně turisticky zatím nepůsobí. A právě tam jste mohli ochutnat místní křupavé hormigas culonas (prdelaté mravence), ne v Bogotě, kam mohou být dovezené bůhví odkud. Jinak samozřejmě výhledy do majestátního údolí řeky Suárez vážně stojí zato! A to i z Camino Real právě do vísky Guane. Další koloniální perly jsou hned v okolí, jako třeba Pinchote, Curití a Cepitá ... jistě také dechberoucí výhledy do kaňonu Chicamocha, ale to už jste jeli nočním autobusem na Santa Martu, nemýlím-li se.

Inu doufám, že i následující karibské dobrodružství předčilo vaše očekávání ...