3. Moldavsko
  4. Moldavská Cricova a Milestii Mici

Moldavská Cricova a Milestii Mici

Vinné sklepy Cricova, Milestii Mici a Orhei.
Cestopis z výpravy „“ z roku 2018 napsal Daniel Valchovník

Se řadí mezi jednu z posledních evropských zemí, kterou jsem ještě nenavštívil. Hlavní cílem mé cesty je navštívit dvě úžasné vinice a jednu z nich zapsanou v Guinessově knize rekordů. Moldavsko se zabývá výrobou vína po tisíce let. V době, kdy bylo součástí Sovětského svazu, se řadilo k předním výrobcům vína.

Vinné sklepy Cricova, které navštěvuji jako první tvoří s přilehlými vinicemi doslova vinařské království. Původní chodby používané pro těžbu vápence dnes slouží díky klimatickým podmínkám zejména pro skladování vinných sudů. Podzemní chodby mají délku kolem 120 km. Část z nich je přístupná veřejnosti, své padesáté narozeniny tu slavil i Vladimir Putin:). Za dob Sovětského svazu totiž patřila cricovská vína ke světové špičce a bílé perlivé víno se prodávalo pod značkou „Sovětské šampaňské“. Vyhlášenou odrůdou je místní muškát a sauvignon, unikátem zdejší produkce je pak perlivé červené víno vyráběné metodou „champenoise“, která se používá pouze tady, ve Francii, na Ukrajině a v Rusku. Jurij Gagarin tady degustoval dva dny v kuse, takže se nedivím, že pak odstartoval do vesmíru.

Druhé vinařství, které jsem navštívil je Milestii Mici. Nachází se jihozápadně od hlavního města Kišiněv v městečku Milestii Mici. Osmdesát metrů pod povrchem země si můžete udělat procházku, která je lemovaná láhvemi a sudy vína. Sklepy se rozprostírají na 200 km, dostupných je v současnosti 55 km. Nachází se v něm dva miliony láhví vína, které dělají z Milestii Mici největší vinný sklep na světě, který byl zapsán i do Guinnessovy knihy rekordů. Více než 70 % ukládaných vín je červených, 20 % bílých a asi 10 % dezertních. Nejcennější položky této sbírky jsou v hodnotě od 500 EUR za láhev a byly vyrobeny v letech 1973-74. K návštěvě těchto sklepů je zapotřebí auto.

Zajímavostí je, že ulice mají jména podle různých odrůd hroznů, jako je cabernet sauvignon či pinot. Moldavsko se nachází zhruba ve stejných zeměpisných šířkách jako Bordeaux ve Francii. Tedy má velmi podobné klimatické podmínky a je výborné. Pokud jsem dorazíte, určitě stojí obě za návštěvu.

Dalším skvělým zážitkem během 5 denní cesty, který byl neplánovaný, byla návštěva domácího vinařství ve vesnici Orhei asi 30km od hlavního města. Kam jsem se dostal díky Petrovi, se kterým jsem se seznámil. Ten žil 12 let v České republice a hovořil plynně česky. Vzal mne autem ke svým rodičům, kde jsem mohl společně s jeho tátou degustovat celé odpoledne bílá i červená domácí vína, které mají specifický charakter s úplně jinou chutí, než na kterou jsme zvyklí. Součástí degustace byl i Samagon, což je místní domácí pálenka z hroznů. Poslední den v Moldávii se skvěle vydařil. S dalšími báječnými zážitky odlétám další den domů.

Zážitky pro tebe sepsal Daniel Valchovník

24. 10. 2018, poslední aktualizace 2019-09-08T17:12:16+02:00

Daniel Valchovník žije v České republice a procestoval 140 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsal pro tebe 9 cestopisů . Má své stránky http://camarq.eu.

Další cestopisy, které napsal Daniel Valchovník

Na skok do Bahrajnu
Daniel Valchovník 2019-11-26T23:00:46+01:00 1 komentář
Bahrajn 2019

Království, exotika, poprvé a naposledy.

Po Kazachstánu a Kyrgyzstánu

Na krátkou návštěvu do střední Asie za přírodními krásami, památkou UNESCO a místní gastronomií.

Dovolená v kurdské části Iráku
Daniel Valchovník 2019-09-24T09:21:57+02:00 8 komentářů
Irák 2019

Líbí se mi objevovat svět a poznávat nová místa. Navštěvuji 130 nezávislou zemi světa.

First Class s Qatar Airways A380
Daniel Valchovník 2019-09-08T15:08:02+02:00 10 komentářů
Katar

Tentokráte jsme se vydali na cestu s leteckou společnost Qatar Airways, která byla vyhodnocena jako nejlepší na světě.